Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Nyitva marad egy bevásárlóközpont csak a mozi miatt?

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. december 17. 15:42
Eldőlt: zöld utat kapott a vasárnapi munka tilalma. De mi lesz most a bevásárlóközpontokkal? És a kereskedelemben dolgozókkal? Lesznek elbocsátások? És kiskapuk? A kérdés rengeteg, elmondjuk a válaszokat.

Nők Lapja Café: Vasárnapi zárva tartás: felfordul az életünk?
  1. 2015. január 28. 15:52276.

    le lehet ragadni a németeknél és hasonlóknál, de nagyon sok más, nálunk gazdagabb és jobb szociális feltételeket nyújtó, több szabadnappalfrendelkeztő  országban (lsd. skandináv országok pl.) nyitva vannak az üzletek vasárnap is.


     


    Miért nem őket célozzuk meg?


     


    Az a baj, hogy a célozgatásnak nem az a célja, hogy a magyar életszínvonalat és életstílust a nyugatihoz közelítse, hanem hogy a CBA piaci részesedése nőjön.


     


    Ennyi. Innentől kezdve kár bármiféle ideológiai vitát folytatni.

    előzmény:
    trebaci (256)
    2015-01-28  10:34
  2. 2015. január 28. 13:59275.

    Nem, nem így gondolom. Amíg akár h-p tartó irodai munka esetén sem mersz beteg lenni, mert kirúgnak, addig nem csak a kereskedelmi dolgozókra hegyezném ki a dolgot. Én globálisan értettem, hogy a munkavállalókat védeni kellene.


     

    előzmény:
    maszi (273)
    2015-01-28  13:32
  3. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. január 28. 13:35274.

    Az alapvető kérdés nem a vasárnapi zárvatartás, hanem az, hogy normális feltételek legyenek, és a munkavállalóknak is legyenek jogaik, amivel élhetnek, na meg az is, hogy ne lehessen visszaélni velük csak azért, mert 20 másik áll sorba, ha egy embert kirúgnak.


     


    Csókolom! A vasárnapi zárvatartás éppen ezek ELLEN hat.

    előzmény:
    trebaci (271)
    2015-01-28  13:15
  4. 2015. január 28. 13:32273.

    "Az alapvető kérdés nem a vasárnapi zárvatartás, hanem az, hogy normális feltételek legyenek, és a munkavállalóknak is legyenek jogaik, amivel élhetnek" 


    Elsősorban ezt kellett volna helyretenni és a dolgozók érdekében fellépni!


    És csak utána foglalkozni a vasárnapi nyitvatartással. Mert most adtak a xarnak egy jó nagy pofont. A dolgozókkal - és nem csak a kereskedelmiekkel - semmivel sem bánnak majd jobban, mint eddig.  Viszont lesz jópár dolgozó, akinek még a xar munka sem lesz, csak a munkanélküliség, vagy max. a közmunka.


    És pontosan ezért beszéljük itt rojtosra a szánkat egypáran.


     

    előzmény:
    trebaci (271)
    2015-01-28  13:15
  5. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2015. január 28. 13:24272.

    Hát, az élet így vagy úgy, de tulajdonképpen folyamatos megalkuvás és kompromisszum... Viszont amíg a kenyeret pénzért adják, addig minden jobb, mint a munkanélküliség.

    előzmény:
    trebaci (269)
    2015-01-28  13:06
  6. 2015. január 28. 13:15271.

    Aha, tehát ahol zárva vannak vasárnap, ott nem áll olyan jól a gazdaság, mint Angliában. Értem. Csak valamiért az a gyenge német, osztrák, stb. gazdaság is "elevickél" valahogy. És annak ellenére, hogy zárva vannak vasárnap, jobban állnak nálunk.


     


    Az alapvető kérdés nem a vasárnapi zárvatartás, hanem az, hogy normális feltételek legyenek, és a munkavállalóknak is legyenek jogaik, amivel élhetnek, na meg az is, hogy ne lehessen visszaélni velük csak azért, mert 20 másik áll sorba, ha egy embert kirúgnak.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (263)
    2015-01-28  12:09
  7. 2015. január 28. 13:09270.

    Ahelyett, ami eddig volt: szeretsz v. sem, de dolgozni fogsz.


     


    Talán az lenne a jó, ha az dolgozhatna hétvégén, aki azt tudja v. direkt azt akarja vállalni, aki pedig nem tudja/akarja, azt be tudnák úgy osztani, hogy ne kelljen. Csak szerintem nincsenek túlnyomó többségben azok, akik AKARNAK hétvégén/vasárnap dolgozni. De ez csak feltételezés részemről.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (268)
    2015-01-28  13:00
  8. 2015. január 28. 13:06269.

    Na igen. Van, amit lehet szüneteltetni, van, amit nem. De azért sok helyen, ahol van hétvégén munka, nem ugyanolyan, mint hétközben. A tömegközlekedés pl. ritkábban jár, mint hétköznap, a kórházakban csak ügyelet van, körzeti orvos nincs, csak ügyelet összevonva, stb.


    Aztán ezek vagy jók vagy megalkuvás kérdése, hogy az ember felvállalja-e.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (266)
    2015-01-28  12:46
  9. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2015. január 28. 13:00268.

    Egyébként tudom, hogy sok embernek rossz, csak példát akartam hozni arra, hogy nem feltétlenül rossz vasárnap dolgozni, hogy úgy kompenzálnak érte, ami neked megéri. De ezt csak érdekességnek írtam. A lényeg nem ez, hanem az, hogy teljesen mindegy, hogy szeretsz-e/akarsz-e vasárnaponként dolgozni, nem fogsz, mert én azt mondtam, és kész, visszapofázásnak helye nincs.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (266)
    2015-01-28  12:46
  10. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2015. január 28. 12:51267.

    Igen, az ismerősödnek rossz, én ezt egy percig sem tagadom, azt sem, hogy ilyen munkáltatók is vannak. Ugyanakkor ő sem fog nyerni a vasárnapi zárva tartással. Eddig szar munkája volt, de legalább volt. Ha épp beleesik az elkerülhetetlen átszervezés miatti leépítésekbe, akkor még ez sem lesz. Tehát nincs arról szó, hogy a legkiszolgáltatottabb, legsérülékenyebb kereskedelmi dolgozóknak legalább jobb lesz.

    előzmény:
    trebaci (265)
    2015-01-28  12:41
  11. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2015. január 28. 12:46266.

    Belátom, hogy nem általános. Nyilván van olyan, hogy nincs más lehetőség. De tényleg sok olyat ismerek, akinek semmi gondja nincs a vasárnapi munkával, mert kap érte vagy helyette olyat, ami miatt bőven megéri. De ezt senki nem kérdezte meg, a KDNP helyettük és mögöttük eldöntötte, hogy nekik mi a jó.


    Meg ott a másik: én nem a kereskedelemben dolgozom, nálunk még csak szó sem volt arról, hogy a vasárnapi munkát megszüntessék. Minket mért nem akar a KDNP megmenteni? :)

    előzmény:
    trebaci (265)
    2015-01-28  12:41
  12. 2015. január 28. 12:41265.

    Jó neked, hogy vállaltad és meg vagy vele elégedve.


    Van olyan rokonom, aki magyar szupermarket láncnál dolgozott, pénztár, ill. fizikai munka is volt. Beteg nem lehetett, mert akkor nem volt táppénz sem és fizetés sem, ill. szabi is csak papíron létezett és mehetett vasárnap is. Gondolom, ő is ismerte előzetesen a feltételeket, csak más választása nem volt...


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (264)
    2015-01-28  12:23
  13. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2015. január 28. 12:23264.

    Ez a "szegényeknek vasárnap is dolgozni kell" azért nagyon túl van spilázva... Jó, nem mindig, de sokszor. Mondom ezt úgy, hogy én is majdnem minden vasárnap dolgozom, tehát nem a partvonalról osztom az észt.


    Tudod, én erre azt szoktam mondani, hogy amikor a cég felvett, akkor 2 dolgot kérdezett meg: megfelel-e a fizetés, és megfelel-e a munkarend. Vállalom-e, hogy ennyiért és ilyen beosztásba fogok dolgozni. Amikor erre rábólintottam, és aláírtam a szerződést, onnantól az én döntésem és az én felelősségem a vasárnapi dolgozás, nem mutogathatok (és nem is mutogatok) másra.


    Azt csak zárójelben teszem hozzá, hogy persze, az nem jó, hogy én dolgozom, míg más a családjával van, mert nyilván én is szívesebben lennék velük, viszont én pl. a vasárnapi munkáért egy hétköznapi szabadnapot kapok, ami megfizethetetlenül jó. Míg egy h-p 8-17h munkarendben dolgozó szinte folyamatosan küzd azzal a problémával, hogy mikor intézze el a hivatalos/ügyintézős dolgait, nekem még sosem kellett se szabit kivennem emiatt, se elkérezedzem. Ez eszméletlenül jó dolog.

    előzmény:
    trebaci (252)
    2015-01-28  09:11
  14. Torolt_felhasznalo_569017
    Torolt_felhasznalo_569017
    2015. január 28. 12:09263.

    Elnézésedet kérem, de ezek olyan kis harmatgyenge érvecskék egy ilyen gazdasági súlyú döntés mellett.


     


     


    * az ember nyugodtabb, ha nem "kell" vasárnap vásárolni menni (ezalatt azt értem, hogy ha elintézte korábban, akkor nyugodtan foglalkozhat mással vasárnap, ugyanúgy, ha az ember kitakarít hétköznap esténként, hétvégén nyugodtabban tud pihenni)


     


    Ugye nem gondolod ezt te magad se komolyan, hogy érzelmi alapra kell helyezni egy gazdasági döntést?A csuda vigye el!  Ha már így elpszichologizálunk, akkor elmondom, hogy én az átlagpolgár, szeretném magam eldönteni,(mivel nagylány vagyok), hogy mitől vagyok nyugodtabb, ha vasárnap vásárolok vagy ha csütörtökön. Mondd, hogy viccelsz. A kormány döntsön az én lelki jólétemről? Vagy mivan?


     


    * sokan nem szabad akaratukból dolgoztak hétvégén az üzletek kasszáinál v. máshol az üzletekben, hanem azért, mert ha nem vállalják, akkor kirúgják őket


     


    Tényleg nem jókedvükből. Hanem mert vagy pluszpénzt kerestek vele, vagy beletartozott a beosztásukba a hétvégi műszak.


     


    Leépítések, üzletbezárások, ezzel áll szemben az az előny, hogy most akkor lehet családdal állatkertbe menni? (Fizetős úton, btw)


     


    Ilyen ostobaság még itt Angliában, a világ egyik legerősebb gazdaságú országában se jutna eszébe senkinek. A vasárnapi forgalom nagyon komoly részét teszi ki a GDP-nek.

    előzmény:
    trebaci (252)
    2015-01-28  09:11
  15. 2015. január 28. 11:58262.

    Korábban éltem Németo-ban. Az elején nehéz volt hozzászokni, hogy vasárnap minden zárva van. Volt olyan, hogy ez kiment a fejemből és esetleg nem tudtam valamit megvenni miatta. De rövid időn belül megszoktam és megszerettem. Az emberek is sokkal nyugodtabbak voltak, stb.


    Szerintem a németek nem azért nyugodtabbak, mert vasárnap  be vannak zárva az üzletek, hanem azért mert más életszínvonalon élnek.

    előzmény:
    trebaci (252)
    2015-01-28  09:11
  16. 2015. január 28. 11:43261.

    OK, de sajnos mindenütt ugyanez a helyzet: EKAER, fordított ÁFA az acélipari termékekre, stb.


     

    előzmény:
    asztanaviszta (259)
    2015-01-28  10:59
  17. 2015. január 28. 11:31260.

    előzmény:
    asztanaviszta (259)
    2015-01-28  10:59
  18. 2015. január 28. 10:59259.

    Persze, hogy nincs olyan, ami mindenkinek megfelel.


    De előtte számításokat végzek, megpróbálom felmérni a hatásait, megkérdezem az érintetteket, hogy nekik mi a véleményük, majd a döntés után hosszabb időt hagyok a felkészülésre.


    Nem pedig úgy, hogy minden előzetes számítás nélkül december közepén kihirdetetem, hogy márpedig márc. 15.-től így lesz és kész.


    Ha pedig pár hónap múlva kiderül, hogy több volt a kára, mint a haszna, akkor megint fejvesztve hozok egy ellentétes döntést.

    előzmény:
    trebaci (255)
    2015-01-28  10:29
  19. 2015. január 28. 10:42258.

    Csak annyi, hogy ma Magyarországon a legtöbb kis cégnél jó ha van a beosztottaknak 10 nap szabadság. 

    előzmény:
    trebaci (256)
    2015-01-28  10:34
  20. 2015. január 28. 10:40257.

    Szóval, nekem nem az a bajom, hogy nem tudok vásárolni vasárnap, mert egyrészt nagyon ritkán megyek, másrészt meg lehet szokni, hogy nem lesznek nyitva az üzletek, és kész.


    De az igazi problémám ezzel az, ahogy minden eddigi intézkedéssel. Valaki valamit kitalál, és azt végrehajtják. A másik az, hogy az indok, amivel ezt az egészet elővezetik, az fals, hamis, indokolatlan, és részrehajló. Pozitív diszkrimináció a kereskedelmi dolgozókkal az egészségügyi, a közlekedési, a vendéglátóipari, a rendőrök, tűzoltók dolgozóival szemben. 


    Nem mértek fel semmit, nem gondolták át, hogy ez milyen következményekkel jár a gazdaságra nézve, milyen következményekkel jár a dolgozókra nézve.


    Addig mindenki hallgatott és dolgozott csöndben a kereskedelemben, amíg nem találta ki valaki, hogy vasárnap legyenek zárva a boltok. Most mindenki aki a kereskedelemben dolgozik veri az asztalt, hogy neki eddig milyen xar volt.


    Újra elmondom, hogy ha ezt a kereskedelmi dolgozók kezdeményezik, ha ők állnak ki magukért, a hétvégéjükért, a megfizetésükért, akkor szerintem mindenki jobban fogadta volna.


    Ami még fontos, hogy a vásárlási, szórakozási szokások megváltoztak teljesen. A mozik a plázákba kerültek, nem véletlenül, hiszen az igények és a régi mozik épületeinek felszámolásával ez volt a kézenfekvő. Úgyis mondhatnánk adta magát a dolog. Most pedig a vasárnapi mozizást, szórakozást degradálják le, és bántják azokat, akik szívesen elmennek időnként egy-egy moziba, mégpedig a plázába, hiszen ott a mozi.


    És ha már itt tartunk, akkor ezzel az intézkedéssel a családok egyik fajta vasárnapi szórakozását veszélyeztetik, mivel nem valószínű, hogy lesz mozi, illetve ha lesz, akkor nagyon drága lesz. 


    És nem nem biztos, hogy egy vasárnapi mozit pótol egy szombati mozizás. Ez korlátoz!

  21. 2015. január 28. 10:34256.

    OK, akkor mi itt kivétel vagyunk. Ne hasonlítsuk magunkat se Németországhoz, se Ausztriához, se Szlovéniához, se máshoz, ahol vasárnap zárva vannak. Hasonlítsuk magunkat Amerikához, ahol az embereknek évi 10 nap szabijuk van összesen és folyvást a munkahelyükön robotolnak. Vagy hasonlítsuk magunkat Afrikához, mert ott sokan éheznek? Vagy esetleg senkihez? Ja, nagy kakukktojás vagyunk biztosan...


    Talán inkább "felfelé" kéne haladnunk és jobban működő országokat kellene becéloznunk és hasonlóvá válnunk lassan. Bár itt a "magyar gondolkodás" sokban korlátozza a fejlődést sajnos.


     

    előzmény:
    Ardian05 (254)
    2015-01-28  09:42
  22. 2015. január 28. 10:29255.

    Nézd, van igazság abban is, amit Te írsz és szerintem az én véleményemben is. Olyan megoldás nincs, ami mindenkinek 100%-ban megfelel. Szerintem.


     

    előzmény:
    asztanaviszta (253)
    2015-01-28  09:19
  23. 2015. január 28. 09:42254.

    az emberek nem azért mennek vasárnap vásárolni, mert akkor "kell", hanem mert akkor kényelmesebb, akkor tudnak, uram bocsá van, akinek a nézelődés, vásárlás szórakozást jelent


    Németországhoz való hasonlítgatás kb. olyan érv, minthogy fellendül majd a túrizmus és a szállodék már most készüljenek, mert hamarosan gtömegek fogják őket megrohanni...


     


    erről a következő tanmese jutott eszembe:


     


    megkérdezik a szegény embert, milyen lehet gazdagnak lenni: hát, az nagyon jó lehet, mondja. A gazdag embernek aranyból van a kapája, az ásója meg a baltája is.


    megkérdezik a gazdag embert is, milyen lehet szegénynek lenni: hát, az nagyon rossz lehet. Az embernek nincs pénze és amikor kér az inasától, hogy adjon, neki sincs. A stakácsnőnek sincs. A sofőrnek sincs.


     


    Kb. ezt a vakságot érzem ki egyes fennsőbbséges topikolók és politikusok szájából: fogalmuk sincs, a hétköznapi emberek hogy élnek és így osztják az észt és próbálják megjósolni, mi fog történni.


    A minap olvastam azt is, hogy azért is nagyon nyugodt a kormány, mert a sok lóvét, amit a zemberek megspóroltak a benzinen majd hú de el fogják költeni a boltokban. csak azt felejtik el, hogy a legtöbb ember nem is használja napi rendszerességgel a gk-t, hanem tömegközlekedik, vidéken biciklivel jár... a ztehetősebbek feneke alatt van inkább autó, de ők ugyanúgy nem fognak többet fogyaszrani, mint a 16% miatt, majd nő a megtakarításuk és a romló forint ellenére mégis ki tudnak menni külföldre nyaralni, síelni

    előzmény:
    trebaci (252)
    2015-01-28  09:11
  24. 2015. január 28. 09:19253.

    Sokan nem nyugodtabbak, hanem idegesebbek attól, hogy vasárnap nem tudnak vásárolni. Vannak, akiknek sokkal kényelmesebb, mint hétköznap este munka, gyerekek, stb. mellett még a vásárlást is lebonyolítani.


    Lehet, hogy sokan nem saját akaratukból dolgoznak hétvégén, de legalább fizetést kapnak érte.


    Most aztán ülhetnek otthon, igaz pénzük (állásuk se lesz)


    Németországot azért ne hasonlítsuk Mao-hoz. Mások a körülmények, a gazdasági növekedés, az életszínvonal.

    előzmény:
    trebaci (252)
    2015-01-28  09:11
  25. 2015. január 28. 09:11252.

    Nézd, ezt így nem lehet. Ha mondjuk egy nyári napon esik az eső, nekem nem jó, de a mezőgazdaságnak igen. Soha semmiben nem lesz olyan döntés, ami 100%-ban jó mindenkinek.


     


    De legyen itt néhány dolog:


    * az ember nyugodtabb, ha nem "kell" vasárnap vásárolni menni (ezalatt azt értem, hogy ha elintézte korábban, akkor nyugodtan foglalkozhat mással vasárnap, ugyanúgy, ha az ember kitakarít hétköznap esténként, hétvégén nyugodtabban tud pihenni)


    * sokan nem szabad akaratukból dolgoztak hétvégén az üzletek kasszáinál v. máshol az üzletekben, hanem azért, mert ha nem vállalják, akkor kirúgják őket


     


    De sorolhatnék még több dolgot is. Természetesen gondolom, hogy vannak ellenérveid...


    Korábban éltem Németo-ban. Az elején nehéz volt hozzászokni, hogy vasárnap minden zárva van. Volt olyan, hogy ez kiment a fejemből és esetleg nem tudtam valamit megvenni miatta. De rövid időn belül megszoktam és megszerettem. Az emberek is sokkal nyugodtabbak voltak, stb.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_569017 (248)
    2015-01-27  14:56

Címlap

top