Szépüljünk

Napra fel – naptejtudnivalók nyárra

Naptej nélkül átvészelni a nyarat egyenlő az öngyilkossággal. Megmutatjuk, hogy milyen szempontok szerint válassz.

A bronzbarna bőrt kívánatosnak tartják, de hosszú távon nagy ára van annak, ha valaki folyamatosan tartani szeretné a színét. Nem kell bőrgyógyász szakértőnek lenni, magunk is megfigyelhetjük a túlzott napfürdőzés és szoláriumozás nyomait a környezetünkben. A bőr durvábban kezd el öregedni, cserzett bőr és mély ráncok a kívánatos barnaság árai, amiket – ha előre látnánk a következményeket – nem biztos, hogy mindenki meg szeretne fizetni. Az ózonpajzs elvékonyodása miatt az ultraibolya sugárzás sokkal erősebb, nem is kell kifeküdni rendszeresen a napra ahhoz, hogy látványosan beinduljon a bőr öregedése, ezért nyáron a reggeli arctisztítás és alapozás közé nem árt beiktatni egy krémezést valamilyen erős fényvédővel.

A kezdetek

A húszas évek derekán Coco Chanel példáját követve az elegáns hölgyek kedvenc szórakozásai közé tartozott a fürdőzés és a strandolás a Côte d’Azur partjain. A táskájukban napolaj is volt, a Huile de Chaldée. Néhány évvel később már egyre nagyobb tömegek hódoltak az új szenvedélynek, és nem kellett sokáig várniuk a „tömegigényeket” kielégítő, elérhető áron beszerezhető napozószerre sem. A világ első fényszűrőt tartalmazó napolaja, az Ambre Solaire 1935-ben kerül piacra.

Napra fel - naptejtudnivalók nyárra
Napra fel - naptejtudnivalók nyárra


Kémiai és fizikai fényvédők

Megnézem
Összes kép (1)

Alapvetően kétféle fényvédőt különböztetünk meg egymástól: az egyik a kémiai, a másik a fizikai. A kémiaiba tartozik az összes, hagyományos értelemben vett naptej. A kémiai naptejeknél felkenés után bizonyos időnek el kell telnie ahhoz, hogy a fényvédő ténylegesen kifejtse a hatását. Ezek a termékek a hozzájuk kevert összetevőknek köszönhetően nem visszaverik, hanem elnyelik a fényt, a hatékonyságuk pedig a felkenés után rohamosan romlik, ezért különösen fontos, hogy bizonyos időközönként újrakrémezzük magunkat. Ezek a krémek néhányaknál allergiás reakciót válthatnak ki a bőrön, hogy kisebb felületen próbáljuk ki a krémet, mielőtt nekiesnénk az egész testünknek.

A fényvédők másik csoportjába az úgynevezett fizikai fényvédők tartoznak: ezek a kémiaival ellentétben nem elnyelik, hanem visszaverik a napsugarakat. Ezekbe a naptejekbe olyan ásványi filtereket kevertek, amelyek visszaverik a fényt. A felkenés után azonnal hatni kezdenek az alapanyagok, azonban a víz nem a legjobb barátjuk, így hiába van feltüntetve a dobozokon, hogy „vízálló”, senki nem várhatja ugyanazt a hatást, mint egy kémiai fényvédő esetében, ezért érdemes fürdés után újrakrémezni. Egyetlen trükköt lehet alkalmazni: megpróbálni minél zsírosabb állagú krémet választani, ugyanis ezek maradnak fent az ember bőrén a legtovább. Előfordulhat, hogy felkenve úgy fest a bőrfelület, mintha mésszel lenne bekenve, ez pedig nem a legszebb látvány, persze ha az egészséges bőr a cél, akkor érdemes bevállalni.

Napra fel - naptejtudnivalók nyárra Az anyajegyek és a napozás

Akinek a testét sok anyajegy borítja, annak érdemes fokozottan vigyáznia a közvetlen napfénnyel. A 20-as, 30-as faktorszámú naptejek neki már nem nyújtanak megfelelő védelmet, ráadásul a név nélküli, gyanúsan olcsó márkákkal sem mindig érdemes próbálkozni. A bőr ugyanis nem felejt, egy korábbi leégésnek később beláthatatlan következményei lesznek, ezért a problémás anyajegyek birtokosainak érdemes fokozottan figyelniük. Nekik érdemes kipróbálniuk a nagy múltú márka, a Daylong rendkívül erős naptejét (50+), amely az egyetlen olyan fényvédő, amelyre vonatkozóan klinikai vizsgálat bizonyította, hogy hatásos a napallergia ellen, valamint képes a nem melanoma típusú bőrdaganatok megelőzésére is. De ezzel a krémmel napozhatnak az autoimmun betegségben vagy egyéb immungyengeségben szenvedők, illetve azok is, akik bizonyos gyógyszerek miatt nem mehetnek napra.  

 

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top