Szépüljünk

Rúzs és szájfény 1×1

Te melyik típusba tartozol? Minden táskádban lapul egy szájfény, vagy semmi kincsért nem cserélnéd le a jól bevált rúzsodat?

Mitől rúzs és mitől szájfény? 

Szigorúan véve a rúzs nem más, mint színpigmenteket tartalmazó viaszos zsiradék. Persze a mai rúzsok összetevőinek listája már sokkal hosszabb, tartalmaznak adalék anyagokat – a jobb kenhetőségért, a hosszabb eltarthatóságért – és ajakápoló összetevőket. A szájfények kevesebb színpigmentet (akár színtelenek is lehetnek), annál több ragyogást eredményező csillogó-csillámló adalékot tartalmaznak.
Egy jó rúzs vagy szájfény nem csak színez és fényesít, ennél többet nyújt:

  • Hidratál – többnyire hialuronsav gondoskodik róla, hogy az ajkad bőre elegendő nedvességet zárjon magába, és teltebbnek tűnjön.
  • Táplál – vitaminokkal, olajokkal és növényi kivonatokkal kényeztetik az ajkad, hogy lágy és puha maradjon.
  • Véd – az ajkad bőre nagyon érzékeny az UV-sugarakra (nem tartalmaz fényre sötétedő pigmenteket sem), így joggal várod el a rúzsodtól vagy a szájfényedtől, hogy tartalmazzon fényszűrőt.
    Avon 24k Gold, arany csillámos ajakrúzs, 2000 Ft
    Avon 24k Gold arany csillámos ajakrúzs, 2000 Ft

     

Ez a trend:

  • Most nem a fényes, inkább a selymes, sőt matt rúzsok a divatosak.
  • Ha fényes, akkor aranyosan csillogó legyen a szád, akár rúzst, akár szájfényt használsz.
  • Trendi az egészen sötét szederszín, fiataloknak még a fekete is.
  • Választhatsz natúrszíneket, amelyek szinte megegyeznek a saját ajkad színével, ám annál még világosabbra is festheted, ilyenkor előtte alapozóval színtelenítened kell.

Nem mindegy, hogy fedő- vagy hidratálórúzs

Minél több színanyagot tartalmaz egy rúzs, annál erősebben fed, ám annál kevésbé krémes és lágy. Az inkább áttetsző hidratálórúzsok könnyebben lekopnak a szánkról, ha ilyet használunk, gyakrabban kell újrarúzsozni az ajkunkat. Tudomásul kell vennünk, hogy a tartósságért szárazsággal fizetünk, nem véletlen, hogy az igazán tartós rúzsok „kétlépcsősek”: a festék mellett külön kell gondoskodni az ajak tápanyagellátásáról és hidratálásáról.

Különböző életkorokban más és más dukál

A húszas éveinkben még az összes rúzs jól áll, amelynek színe passzol az egyéniségünkhöz és a ruhatárunkhoz.
A harmincas évek szinte kiáltanak a piros rúzsért: már tudjuk viselni, és még teltek az ajkaink.
A negyvenes éveinkben már fontos, hogy a rúzsunk mennyire hidratál, és mennyire tölti fel az ajkunkat. Gondos ápolással (radírozás, éjszakai ajakkontúr-ápoló szérumok) elodázhatjuk a száj körüli ráncok mélyülését. Az igazán sötét rúzsokról inkább mondjunk le, mert nincs mit tenni, öregítenek.
Az ötvenes éveinktől nagyon kell ügyelnünk az ajak kontúrozására, ekkor már picit „elmosódott” a szánk körvonala, így könnyen „kifut” róla a festék, és maszatos hatást kelt.

Astor Shine Deluxe Jewels szájfény méhpempővel, 1999 Ft
Astor Shine Deluxe Jewels
szájfény méhpempővel, 1999 Ft
Lancome selymesen matt lágy bogyószínű ajakrúzs
Lancome selymesen matt, lágy
bogyószínű ajakrúzs

 

Rúd, paletta vagy tubus?

Bár a rúzsok leginkább klasszikus rúd formában kerülnek forgalomba, ám ez nem kőbe vésett szabály, pusztán a hordozhatóság, a könnyű használat és nem utolsósorban a praktikum vezérli a gyártókat. A sminkesek sokkal jobban szeretnek ecsettel rúzsozni, számukra jobb a rúzspaletta, ahol könnyebb a színek keverése is.
A szájfények kiszerelése nagyon változatos:

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top