Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Rühellem Bartos Erikát :)

Palino
Létrehozva: 2011. február 3. 14:10

Alapvetően unatkozom, azért nyitok ilyen idióta topicot. Ma betette nálam a kaput hogy itt az nlc-n indult egy szavazás az évtized emberéről, és irodalom kategóriában lehet szavazni többek közt Szabó Magdára meg Bartos Erikára, ők így egy sorban.

 

Nem tudom, az hogy ez a nő meseíró, háááát... Amúgy is rosszul vagyok attól hogy minden gyerekéről írt 3 könyvet, remélem nem születik még egy gyereke és nem vesz mondjuk kutyát mert az még 5 könyv, Ubulka megszületett, Most már négyen lettünk, Ubulkakönyv, Ubulka óvodába megy... és minden oldalon az fog szerepelni hogy Apa Anya Anna Peti Gergő és Ubulka.

 

És már a gyerek társasjátékain is...

Valaki lője már le ezt a nőt. Vagy legalább ne engedjék több könyvet kiadni.

  1. 2011. február 3. 20:56151.

    Te, hát akkor az a könyv egyértelműen káros a gyereknek!

     

    Miért olvasod neki ????

     

    Azt mondod, hogy  "sok rossz példát is mutat a gyerekeknek", olyan mintákat ad, amivel nem értesz egyet.

    Hát akkor??

    Nálatok is biztos van  szelektív papírhulladék-gyűjtő.

    előzmény:
    Hedvig_ (56)
    2011-02-03  15:20
  2. 2011. február 3. 20:55150.

    Miért mi baja lesz egy két éves gyereknek a Bartos Erika könyvektől?

    Ezeken a történeteken át nem lehet beszélgetni a gyerekkel, csak a Ravensburger sorozattal?Vagy ettől függ, hogy milyen emberré válik, hogy olvastunk-e ezekből a könyvekből? 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_336401 (147)
    2011-02-03  20:47
  3. 2011. február 3. 20:51149.

    Már írtam korábban, de emlékszik valaki 20-30 évvel ezelőttről a Baba első lexikonjára? Ez az.

     

    Csak kiváncsiságból kérdezem, mert az Anna Peti könyvekbe csak belelapoztam, de tematikailag erős a hasonlóság.

    Szerintetek ez is gagyi volt?

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  4. 2011. február 3. 20:50148.

    Most APG van esténként, illetve a kedvenc verseskönyv a Bárányfelhőkből versek.Most ismerkedünk Marék Veronika A Kockásfülű nyúl könyvével-annyira nem jött be-olyan mint egy képregény, két történet van benne.

    (a Kippkopp sem jött be.) 

    Nagy kedvenc még-az Alexandrában vettem, nagyon olcsón-Tony Wolf keménylapos könyveivel.Talán 7 részes-az irodalmi értékéről most ne beszéljünk-egy erdőben élő állatok kalandjairól szól.Én úgy vagyok vele, hogy most azt olvasom, abból  ami érdekli, elrontani nem tudom, a könyvek, olvasás szeretete alakuljon ki.

    Én erről a Bogyó és Babócáról lemaradtam. 

     

    előzmény:
    amira (141)
    2011-02-03  20:34
  5. Torolt_felhasznalo_336401
    Torolt_felhasznalo_336401
    2011. február 3. 20:47147.

    Ez azért kicsit túlzás. A klasszikusok még mindig kaphatók, csak bővült a kínálat, amiből lehet mazsolázni. Akinek igénye van rá, megteszi. Ha valaki leragad Bartos Erikánál, az az ő (és a gyereke) baja. (a tévét pedig nem kell bekapcsolni)

     

    Különben kétéves gyereknek a kezébe lehet adni a Böngésző sorozatot, amiről órákon keresztül lehet regélni. De hasonló a Ravensburger Mit? Miért? Hogyan? sorozata is. Nem kell bugyuta szöveget olvasni (és nézegetni vadidegen család fényképeit), hanem a szülő a gyerekére írhatja a sztorit.

    Vagy ott van Berg Judit cipelőcicás sorozata vagy Csiribi és Pankáék.

    előzmény:
    amira (143)
    2011-02-03  20:39
  6. Torolt_felhasznalo_919465
    Torolt_felhasznalo_919465
    2011. február 3. 20:45146.

    szerencsére most is kaphatók ezek is, úgyhogy a szülőnek csak szelektíven kell vásárolnia, meg prezentálnia... persze a kortársaktól, oviban, suliban, tv-ből stb fog kapni minden mást is, de szerintem úgyis az a lényeg, hog ymi mit adunk a kezébe... (legalábbis eleinte, aztán csak lesz ez hatással a későbbi ízlésére is )

    szóval nem a szeméthalomból kell válogatni, hanem a mellette fekvő gyöngyökből... azért ha tudod mit keress, akkor ez nem tű a szénakazalban

    előzmény:
    nyugger (142)
    2011-02-03  20:36
  7. 2011. február 3. 20:45145.

    Én, mint két gyerekes anyuka, szintén rühellem BE- t. Természetesen nem látatlanul írom. A Bogyó és Babóca mese még csak hagyján. De az Anna, Peti...

     

    Bugyuta, primitív.

     

    És lehet, hogy a gyerekek szeretik, de ettől én még nem fogom olvasni. Mert azért vagyok az anyja, hogy neveljem, terelgessem, formáljam.

     

    Van Zelk Zoltán, Fésűs Éva, Weöres Sándor, Benedek Elek, Magyar Népmesék, stb.

     

    Kicsit igényesebbek, de ha mégis mesés mesére vágynak, akkor Berg Judit meséit szoktuk olvasni. Van története, a rajzok is sokkal színvonalasabbak.

     

    De tény, amíg van rá közönség, addig le fognak húzni róla minden bőrt...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  8. 2011. február 3. 20:39144.
    elég bekapcsolni a tv-t.
    előzmény:
    amira (143)
    2011-02-03  20:39
  9. 2011. február 3. 20:39143.
    kulturális válság van. ez nem csak az irdodalmat és nem csak hazánkat érinti sajnos. világszintű probléma.
    előzmény:
    nyugger (142)
    2011-02-03  20:36
  10. 2011. február 3. 20:36142.

     

    Nem irigylem a mai kisgyerekes szülőket.

    Egy akkora szeméthalomból kell kiválasztaniuk az igazgyöngyöt, amekkora az ő kiskorukban elképzelhetetlen volt.

     

    A mai harmincasok népköltéseken, Weöres Sándoron,  Kormos Istvánon (Vackor), Móricz, Móra, Szabó Lőrinc Tamkó Sirató Károly, Zelk Zoltán  és még nagyon sok nagy költő versein nőttek föl, igazi értékes irodalmat kaptak.

    A gyerekeik meg bulvártermékeket.

     

    Itt van egy támpont, mit érdemes olvasni a kicsiknek, ha jót akartok:

    http://www.freeweb.hu/gedeon/gedeon/mversek.html

    előzmény:
    Palino (1)
    2011-02-03  14:10
  11. 2011. február 3. 20:34141.

    Az én lányom is 2 éves

    Azért bízom benne, hogy lassan tovább tudunk lépni, különösen a Bogyó és Babócás sztorikról.

     

    De ilyen piciknek lehetetlen igényes mesekönyvet kifogni, hiába is igyekszik az ember. Rövid kis történetekből talán még Boribon vagy a Maszat könyvek.

    Neked van tipped?

    előzmény:
    bamope (140)
    2011-02-03  20:27
  12. 2011. február 3. 20:27140.

    Én is csatlakozom hozzád szintén pedagógusként.

    Én is olvasom a könyveit, verseit a 2 éves lányomnak, és tetszik neki.(Nekem eleinte furcsa volt, de megszoktam.)

    Róla szól, az ő világáról.Azokról a dolgokról, amik vele történhetnek meg, amikkel találkozhat.Átbeszéljük a képeket, nagyon jó fejlesztési lehetőséget ad.Nem csak ezeket a könyveket olvassuk, több típusú

    is van, mindegyiket szereti.Lényeg, hogy a könyveket megszeresse és olvasó emberré váljon!Ha a kezdet a Bartos Erika  könyvek, akkor legyen! 

    előzmény:
    amira (76)
    2011-02-03  15:52
  13. 2011. február 3. 20:20139.

    Én nem tudom, ki az a Bartos Erika, még sose találkoztam a munkásságával, de ahogy beleolvastam a hozzászólásokba, valami "író" lehet.

     

    Sajnos, ma már mindenki annyi könyvet ír, amennyit akar, és ki is nyomtattathatja. Két hét alatt megvan.

    A szülőnek meg fogalma sincs, mit vesz, azt hiszi,  amit kapni kehet, az mind jó és értékes irodalom.

    előzmény:
    Palino (1)
    2011-02-03  14:10
  14. 2011. február 3. 20:03138.

    Köszi Raistlin,

    el fogom olvasni, kíváncsi vagyok rá.

     

    Azt gondolom, hogy nekem az olvasás annyi örömet adott, s remélem, hogy még fog is, hogy át szerettem volna adni a gyermekeimnek is. Nem azt tartom a legfontosabbnak, hogy egytől-egyig fontos és nagyon értékes könyvet olvassanak el, hanem, hogy szeressenek olvasni, majd ők disztingválnak ahogy fejlődnek. 

     

    A gyermekekre nyugtatóan hatnak az ismétlések, mi meg esetleg idegesítőnek érezzük, de az esti mesét, vagy csak úgy a mesét elsősorban értük, nekik olvassuk. 

     

    M.

    előzmény:
    Raistlin* (135)
    2011-02-03  18:16
  15. 2011. február 3. 19:49137.

    Kedves Raistlin,

     

    WS költői nagyságát nyilván senki nem vitatja, de azt gondolom, hogy az ő verseit a kisebb gyerekek (éppen az APG és a BE versek célcsoportja) egyszerűen nem értik.

    A versek többsége egyszerűen nehéz nekik, ezért bármilyen fantasztikus a hangzásuk tartósan nem tudnak rá odafigyelni.

    Igen, tanítják már az oviban is, mert gyönyörű és dallamos (ugyanakkor bonyolult és nehéz) a nyelvezete. Határozottan emlékszem, hogy oviban én sem szerettem a Bóbitát és társait, mivel nem értettem idegesített.

    És bár ez volt az egyik legelső könyv, amit még terhesen megvettem a lányomnak, egy-két vers felolvasása után ő is hozza a másik verses-vagy mesekönyvet, ami egyszerűbb nyelvezettel és érthető történettel bír.

     

    "egy mai gyereknek ugyanúgy igénye van a szépre és az értékesre, mint a mi korosztályunknak volt annó (..)"

     

    És azt ki dönti el, hogy mi az értékes gyermekirodalom? Szerintem az olvasók. (Lásd Harry Potter jelenség)

    Mivel az idővel a generációk gondolkodása is változik, könnyen lehet, hogy 20 év múlva BE versei is éppannyira a kanonizált gyermekirodalom részévé válnak, mint anno WS, Zelk Zoltán, Szabó Lőrinc vagy társaik.

     

    Ez persze csak az én véleményem, amit senkire sem szeretnék ráerőltetni.

    Igazából csak BE verseit szerettem volna megvédeni, mert azt gondolom, hogy igazságtalanul támadják.

     

     

     

    előzmény:
    Raistlin* (129)
    2011-02-03  17:58
  16. Torolt_felhasznalo_822629
    Torolt_felhasznalo_822629
    2011. február 3. 18:17136.

    Nem rühellem, miért is tenném, mindenesetre nem rajongok a könyveiért. Írom ezt annak ellenére, hogy elég sok kötet megvan az APG-ből és 1-2 darab a Bogyó-sorozatból is.

     

    Személy szerint nekem a hajam égnek áll a történeteitől, sőt, úgy is fogalmazhatnék, hogy idegesít, ha olvasnom kell, a férjem nem hajlandó olvasni belőle. DE: elfogadom, hogy a gyerekeim időnként előveszik, szerencsére egyre kevésbé, de régebben napokon keresztül az ment esténként. Érdekes módon a legkisebbem nem kedveli, ő soha nem hozta még önszántából oda a könyvet, sőt, ha a testvérei ezt veszik elő, becsukja.:)) Nem egyforma az ízlésünk, ennyi az egész.

     

    Azt viszont nem hiszem, hogy azért, mert a gyerek megismeri ezt a fajta gyerekirodalmat is, később sem lesz igénye magasabb színvonalú irodalomra. A nagyobbik fiam kifejezetten szerette az APG meséket kisebb korában, sőt, pl. tegnap este ő hozta oda és olvasott fel egy történetet. Emellett azonban olvassa Janikovszkyt, Kálnay Adélt, Bosnyák Viktóriát, Lázár Ervint és még lehet folytatni a sort. A nagycsoportos lányom jelenleg A csudálatos Maryt bújja esténként.

    előzmény:
    Palino (1)
    2011-02-03  14:10
  17. 2011. február 3. 18:16135.

    Pont Szabó Magdának van erről egy kitűnő novellája a Domb utca, ahol a túltenyésztett szülők teszik tönkre a gyereküket, mert nem figyelnek az ő kis igényére.

    Meg ugye a Mondják meg Zsófikának!, ahol a magasan képzett, nagyon okos anyuka nevel egy gátlásos kisgyereket, mert nem lát ki a könyvei és elvei mögül a világra.

     

    Tetszett, amit írsz.

     

     

    előzmény:
    Magó1970 (123)
    2011-02-03  17:28
  18. 2011. február 3. 18:16134.

    Én azt mondom, megértem, hogy megosztja az embereket. Borzasztó sok a szóismétlés, néha idegesítő...De ugye Erika nem írónő.

    Rajzok aranyosak, mesék többségét egyszer-egyszer el lehet olvasni. Sok gyereknek tetszik. Nyílván mi sem kizárólag ezt olvassuk, mostanság alig kéri a gyerek, de 2 éve még odavolt ezekért a mesékért. Épp azért, mert egyszerű, gyerekek mindennapjairól szól.

    Említetettétek a Baba lexikonját, Boribont, mindezek megvannak az én gyerekkoromból, ezeket is ugyanolyan lelkesen fogadta fiam. 

    Nekem D. Tóth Kriszta meséi tűnnek kissé túlmagyarázónak, szájbarágósnak. Bár írni Kriszta tud jobban, de lehet, hogy inkább felnőtteknek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  19. 2011. február 3. 18:11133.

    jaj, szerintem is fárasztó ez a tyúk.. olyan bugyuták a könyvei

     

    A Peti-Gergő-Julcsi-Tercsi-Fercsi-Kata-Klára ideális cukormázas család...

     

    Egyszer szívesen megnézném, ahogy egy jót veszekszik Erikácska a kedves férjével. Vagy mondjuk kiporolja Gergőci nadrágját

    előzmény:
    Palino (1)
    2011-02-03  14:10
  20. 2011. február 3. 18:08132.

    én is. nagyon.

    előzmény:
    Palino (1)
    2011-02-03  14:10
  21. 2011. február 3. 18:06131.
    A kisgyerekek a moziban MINDENT tátott szájjal néznek (ami nem félelmetes)..
    előzmény:
    macskapofájú (130)
    2011-02-03  18:03
  22. 2011. február 3. 18:03130.

    Hello

     

    Ötletnek baromi jó az egész. Sajnálom, hogy megcsinálta előttem Erika :-)

    Férjem rühelli, és nem hajlandó ilyen könyvet venni gyereknek, ne gazdagodjon Erika a semmiből, a szerinte nívótlan kis történetekből.

    De a gyerekek szeretik.  Fiam a Bogyó és Babóca mesét is tátott szájjal nézte moziban. 

     

    előzmény:
    Palino (1)
    2011-02-03  14:10
  23. 2011. február 3. 17:58129.

    Szerintem pár vers néhol már-már Weöres Sándor-i szintet üt meg. (Ez utóbbit felnőttként imádom, de próbálj meg lekötni vele egy mai kisgyereket!)

     

    Mivel nem olvastam egy versét sem, így nincs jogom megítélni, hogy Weöres Sándor szintjét hozza e (APG nem hozza...), de irodalmár végzettségeddel ugyan magyarázd már el, hogy egy mai gyereket pontosan miért nem lehet lekötni a Bóbitával és a kötet többi versével.

    Mi a különbség egy mai egy éves és egy 20 évvel ezelötti egy éves között?

    A gyermekeimnek egy éves kora óta mondogatjuk a Bóbitából a verseket, a sógórnőm is ezt tanítja a gyermekeinek, a bölcsiben is mondókáznak belőle, szóval szerintem egy mai gyereknek ugyanúgy igénye van a szépre és az értékesre, mint a mi korosztályunknak volt annó, a mi felelőségünk, hogy megismertessük velük.

    előzmény:
    amira (76)
    2011-02-03  15:52
  24. 2011. február 3. 17:37128.

    most már nekem is 

     

    Az első kettő tényleg jó volt, ott kellett volna megállni. 

    előzmény:
    kacsa76 (127)
    2011-02-03  17:36
  25. 2011. február 3. 17:36127.
    Látod, nekem meg pont az ellenkezője a véleményem.
    előzmény:
    Hedvig_ (124)
    2011-02-03  17:33

Címlap

top