Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Utónév-tár

mya29
Létrehozva: 2009. július 13. 14:15

Sziasztok!

 

 

Van már pár ilyen topik, de arra gondoltam, hogy jó lenne összehozni egy aktívabbat az utónevekről!

 

Neked mi a keresztneved? Tetszik, hogy a szüleid ezt választották? A gyermekednek melyik nevet adnád/adtad? Van olyan név amitől feláll a szőr a hátadon?

 

Tárgyaljuk ki a témát!

  1. hha
    hha
    2009. július 18. 21:09151.
    Drukkolok, hogy nemsokára már rád irigyedjen valaki!
    előzmény:
    Virág28 (145)
    2009-07-18  20:00
  2. hha
    hha
    2009. július 18. 21:08150.

    Igaz, magamtól sosem adtam volna ilyen nevet a gyerekemnek, de mivel már 2,5 évesek voltak az örökbefogadásukkor, úgy döntöttünk, hogy eléggé hozzájuknőtt a nevük.

    Éppen elég bajuk volt már az életben, nem akartuk a nevüket is elvenni.

     

    Engem nem a vélemény zavar, hanem az a bántó stílus, ahogyan néhányan ezt leírták.

     

     

    Szerinted nekem az jó érzés, hogy amikor utánaszólok Dzseninek a játszótéren, akkor mindenki rámbámul és összesúgnak a hátam mögött?

    Pedig én sem vagyok rosszabb anya, mint bárki más, attól, hogy ez a neve a gyerekemnek!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_221183 (144)
    2009-07-18  19:17
  3. hha
    hha
    2009. július 18. 21:04149.

    A másik lányom Nikolett, egyébként ikertestvérek.

     

    Én Adrienn vagyok és nekem mindig is tetszett a nevem, szerintem jól választottak a szüleim.

    előzmény:
    Lilka72 (142)
    2009-07-18  18:08
  4. hha
    hha
    2009. július 18. 21:02148.

    Igen, már én is gondoltam rá, hogy valahogy "csalni" kéne, vadidegeneknek az utcán, mikor kérdezik a nevét, akkor a másik keresztnevét mondani, amit mi adtunk neki (Laura), de nem akarom a gyerek fejében elültetni a tudatot, hogy szégyelni kellene a nevét.

    A lányod neve nagyon szép és szerencsére tényleg jól lehet becézni!

     

     

    Nekem sajnos viszont állandóan vannak konfrontációim emiatt. Legutóbb egy idős nő dicsérte a lányokat, hogy milyen szépek, milyen jól viselkednek (egy közértben vásároltunk) és aztán megkérdezte a nevüket. Látni kellett volna azt a reakciót!

     

    Utána kioktatást tartott nekem arról, hogy a Dzsenifer nem is magyar név és különben sem szép. Mindezt a gyerek füle hallatára!

     

    Örülhetett, hogy nem az a tipusú anya vagyok, akit általában az emberek elképzelnek egy Dzsenifer anyjaként, mert tényleg nagyon felhúzott.

     

     

    Amikor valaki rendszeresen kap támadásokat a gyereke neve miatt, akkor már egy kicsit elkeseredik. Miért fáj ez a név ennyire egyeseknek? Neki attól talán jobb élete, több pénze lenne, visszamenne hozzá a férje, stb., ha az én lányomnak valami ősmagyar neve lenne?

    előzmény:
    anik4 (141)
    2009-07-18  17:57
  5. hha
    hha
    2009. július 18. 20:51147.

    Persze, értem, hogy mi a baja az embereknek az ehhez hasonló nevekkel, de én ott látok problémát, hogy néhányan ennek mennyire hangot adnak. Nem az a baj, hogy elmondják, nem tetszik, hanem a stílus!

     

    Nem kell minden nevet szeretni vagy mindegyiknek tetszeni, de azért úgy sem kell beszélni egy névről, hogy rühelem, meg hasonlók. Szerintem ez nem szép dolog!

     

     

    Igazából én már azt sem szeretném, ha az óvodában bántanák a lányomat a neve miatt. De sajnos el tudom képzelni, hogy otthon más gyerekek szülei fikázzák ezt a nevet és másnap a gyerek folytatja a lányommal szemben.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_137140 (139)
    2009-07-18  17:48
  6. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. július 18. 20:36146.

    Szia!

     

    Szerintem a többségnek nem a névvel van baja, mert maga a Jennifer egy nagyon szép név, nekünk egyszerűen magyarosítva leírva nem tetszik. Én nagyon szeretem a külföldi hangzású neveket az eredeti leírásukkal, magyarosítva valahogy már nem olyan. Pl. nekem nagyon tetszik a Claire név, viszont Klerként már egyáltalán nem. 

    Valahogy a külföldi nevek "össze vannak nőve" a leírásukkal és ha másképp írjuk le őket, akkor már nem olyan.

    Én legalább is így gondolom.

     

     

    Mellesleg kultúrált ember nem tesz gonosz megjegyzést szemtől szembe meg pláne. Ugyanakkor ha valaki őszintén kikére a véleményemet akkor szem rebbenés nélkül elmondom, hogy nekem ez nem tetszik ezért és ezért.

    idézet:
    Szisza85 (143)
    2009-07-18 18:09:57

    Nemcsak ez a baj a külföldi nevekkel, hanem az is, hogy magyar vezetéknév mögé vannak biggyesztve.

    Kovács Claire. Gyönyörűűűűűűűű.............

    Persze Claire Adamsként már mindjárt nagyon szép egy angol kislánynak.

     

    Én úgy látom, hogy valamiféle felvágás (feltörekvés) van az ilyen idegen névadásokban. A magyar nevet (és magát a magyarságukat) kevésnek tartják, akik ilyen nevet adnak. Így születnek ezek a borzalmak, mint Sipos Vanessza és Bognár Dzsennifer (vagy Jennifer..., már olyan mindegy, hogy írjuk...). Hát ettől nem lesz a gyerek különlegesebb, előkelőbb. Sőt....

     

    Persze nemcsak a régi magyar nevekre gondolok, mint szépekre, hanem a már régóta meghonosodott, magyaros formát felvett görög, latin, vagy germán etc. eredetűekre, amik között sok szép és különleges van.

     

    előzmény:
    Szisza85 (143)
    2009-07-18  18:09
  7. 2009. július 18. 20:00145.

    Sziasztok!

    Én is az anyukám nevét kaptam a családban a 7. Erzsébet na szép de ez van  régen utáltam de azután elfogadtam és most már végképp kibékültem vele a vezeték nevemmel együtt szép ritka az én korosztályomba nem sok Bözsi van:)

     

    Gyerek név (mi is örökbefogadásra várunk de én szeretném megváltoztatni a gyerek nevét), mert a férjem vezeték nevéhez is kell illeni a névnek neki nagyon ritka neve van így gyerköc neve:

    Lány:

    Liliróza vagy Anna Judit ( Ja mind kettő családi név nagyanyám és nagynénik, ángyikák neve)

    Fiú név:

    Ákos vagy András (ez is családi név)

    Férjem családjában és nálunk is a családi néva adás a divat nem szeretnénk ezzel szakítani de ezek a nevek amúgy is tetszenek.

    Akik után a gyerekek a nevüket kapnák már sajna nem élnek:(

     

    Van a bővebb családban nálunk is Jennyfer de sváb eredetű vezeték nevvél nem csúnya.

     

    Hha szerintem tünemények a lánykáitok.

    Nagyon irigy vagyok Rád ám de majd csak jön Nekünk is egyszer a telefon:)

    Sok boldogságot hozzájuk!!

    előzmény:
    mya29 (1)
    2009-07-13  14:15
  8. Torolt_felhasznalo_221183
    Torolt_felhasznalo_221183
    2009. július 18. 19:17144.

    Persze, nekem is csak magyaros környezetben nem teszik, amerikai nőknek nyilván teljesen helyénvaló a Jessica. De az nem is Dzsesszika... és nem itt kiabálnak utána a játszótéren.

     

    Anik4, az Anicáról eszembe se jutott, hogy az is becenév, persze nem is hallottam róla eddig :) és szerintem szép. Olyanokra gondoltam, mint a Kata, Bori, Gergő - akkor én Katalint, Borbálát vagy Borókát, Gergelyt adnék és becézném. Persze mindenki adjon, ami neki tetszik, csak a saját véleményemet írtam le.

     

    Nagyon köszi a gratulát meg a jókívánságokat :)

     

    Hha, egyszer ha jól emlékszem, Te írtad pont ezen a fórumon, hogy ha nem örökbefogadott a lánykád, Te sem ezt a nevet adtad volna. persze, hogy a gyereked az életed értelme (olvastalak a Nők Lapjában, és minden tiszteletem a Tiétek!) de másoknak attól lehet véleményük, és lehet, hogy pont az a név nem tetszik nekik, szívük joga, nem Téged és nem a kislányodat akarják bántani vele!

     

    Van, akinek meg az én vagy a gyerekeim neve nem tetszik. A saját anyám mondta, hogy hogy lehet már ilyen nem normális nevet adni Regőnek. Akkor is ez lesz a neve, nekünk tetszik, szépet jelent, ők meg majd megszokják és kész. :)

    előzmény:
    anik4 (134)
    2009-07-18  17:07
  9. 2009. július 18. 18:09143.

    Szia!

     

    Szerintem a többségnek nem a névvel van baja, mert maga a Jennifer egy nagyon szép név, nekünk egyszerűen magyarosítva leírva nem tetszik. Én nagyon szeretem a külföldi hangzású neveket az eredeti leírásukkal, magyarosítva valahogy már nem olyan. Pl. nekem nagyon tetszik a Claire név, viszont Klerként már egyáltalán nem. 

    Valahogy a külföldi nevek "össze vannak nőve" a leírásukkal és ha másképp írjuk le őket, akkor már nem olyan.

    Én legalább is így gondolom.

     

     

    Mellesleg kultúrált ember nem tesz gonosz megjegyzést szemtől szembe meg pláne. Ugyanakkor ha valaki őszintén kikére a véleményemet akkor szem rebbenés nélkül elmondom, hogy nekem ez nem tetszik ezért és ezért.

    előzmény:
    hha (136)
    2009-07-18  17:26
  10. 2009. július 18. 18:08142.

    Másik lányodat hogy hívják?

    És Téged? 

    előzmény:
    hha (138)
    2009-07-18  17:46
  11. 2009. július 18. 17:57141.
    Hha, én egyetértek veled!!! Én már sokszor "csalok" is a lányom nevével.... Anica, de ha megkérdik hogy hívják, sokszor azt mondom: Ani..... mert az Anica-nál elkezdenek hüledezni..... pedig szerintem nagyon aranyos név....Egyetlen-egyszer mondták azt hogy: Jaj,de szép neve van!!! Az olyan jól esett hogy majnem sírtam.A húgom Jennifer.....Én odafigyelek minden hozzászólásomnál, hogy ne legyek sértő. Jó lenne ha más is így tenne.....
    előzmény:
    hha (138)
    2009-07-18  17:46
  12. 2009. július 18. 17:57140.
    Persze, hogy mindegy. És ne is vedd bántásnak ... Nem a lányod ellen irányul, ez csak egy vélemény, és hát tudjuk, ami izléseket és pofonokat illeti ...
    előzmény:
    hha (138)
    2009-07-18  17:46
  13. Torolt_felhasznalo_137140
    Torolt_felhasznalo_137140
    2009. július 18. 17:48139.

    Igaz-igaz-igaz.

     

    De amikor ezeket elmondják a többiek, mindenki arra gondol, hogy fene a szülő fülit, aki ilyen nevet ad a gyerekének. És ha nem tetszik a név, akkor is a szülőknek szól az üzenet, hogy ezt a nevet ne...

     

    A gyereket meg szerintem utoljára az óvodában fogják bántani a neve miatt, mivel értelmes felnőtt ember ilyet nem tesz, max a szülőn gondolkozik el hosszasan. 

    előzmény:
    hha (138)
    2009-07-18  17:46
  14. hha
    hha
    2009. július 18. 17:46138.

    De miért?

     

    Nem mindegy az másoknak, hogy kit, hogyan hívnak?

     

     

    Nekem sem tetszik egy csomó név, de mégsem írom le, mert tiszteletben kell tartani minden szülő döntését, érzéseit!

     

    (megjegyzem, nem én választottam ezt a nevet, örökbefogadtuk a lányainkat, tehát a keresztnevüket még a vérszerinti anyjuktól kapták)

     

     

     

    Én csak azért szóltam bele ebbe a topikba, mert annyiszor tapasztalom, hogy ahogyan meghallják a lányom nevét, szinte mindenkinek lehervad az arcáról a mosoly és a legtöbben már a név hallatán is leírják nemcsak a szülőt, hanem a gyereket is.

    Az én lányom talán tehet arról, hogy ezt a nevet kapta?

    Nem!

    Viszont neki fognak beszólogatni miatta!

     

     

    Ha ezen csak 1-2 ember elgondolkozik, akkor talán kevesebb megjegyzést fog kapni élete során a gyerekem.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_137140 (137)
    2009-07-18  17:36
  15. Torolt_felhasznalo_137140
    Torolt_felhasznalo_137140
    2009. július 18. 17:36137.
    Oké, ez igaz, viszont ez a név, főleg ilyen formában írva sokaknak nem tetszik, ezt viszont te is tudod szerintem.
    előzmény:
    hha (136)
    2009-07-18  17:26
  16. hha
    hha
    2009. július 18. 17:26136.

    Én például azt sem értem, hogy miért kell egy névre olyanokat írni vagy mondani, hogy a hideg ráz tőle vagy hányok tőle? Miért kell egyből véleményt alkotni, hogy milyen lehet az a szülő, az a család?!

     

    Ezzel nagyon meg lehet bántani másokat! Ráadásul ez előbb-utóbb a gyereknek sem fog jólesni, mikor már megérti az ilyesmit...

     

     

    Nekem van egy Dzsenifer nevű lányom és nagyon rosszul esik, mikor azt a nevet fikázzák, akinek viselője a testvérével együtt életem értelme!

    előzmény:
    Pantufül (133)
    2009-07-18  16:55
  17. 2009. július 18. 17:11135.
    Pöttyös labda!!! Az én kislányom Anica. Írod, hogy adjuk az ismertebb változatát (ezesetben:Anikó) , és azt becézzük. De mit csináljak ha nekem ez tetszik????? mint neked a Regő. Amúgy gratula a pici Regőhöz, és könnyű szülést!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_221183 (131)
    2009-07-18  13:29
  18. 2009. július 18. 17:07134.
    Szerintem a Jennifer-Jessica csak "magyaros környezetben" nem tetszik az embereknek. Pl. Jennifer Aniston nevén senkit nem hallottam még szörnyűlködni..... Nem????
    előzmény:
    Pantufül (133)
    2009-07-18  16:55
  19. 2009. július 18. 16:55133.
    Érdekes, hogy mikor a nemszeretem nevekről van szó, az idegen hangzásúaknál szinte mindenki a Dzsenifer-Dzsesszika példát írja.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_137140
    Torolt_felhasznalo_137140
    2009. július 18. 13:45132.

    Sziasztok!

     

    Én Kornélia vagyok, és nekem nagyon tetszik a nevem. Egyedinek érzem, különlegesnek, még akkor is, ha kezd sok lenni belőle a Nellikkel, Nellykkel együtt. Van még a Kordélia név is, ami hasonlít a nevemre, de az egy teljesen más név, és az már nem tetszik.

     

    Gyerekkoromban sokszor Kamillának, Karolinának tévesztettek el, de manapság is előfordul, hogy egész mást mondanak. Pedig már a kocsimon is kint van a nevem, rá is szoktam mutatni, mikor megkérdezik, hogy hívnak, hogy úgy 2 perc múlva másnak hív a delikvens(vagy meg kellene tanulni olvasni)

     

    A nevek, amik nekem tetszenek:

     

    Lányok: Sára, Mária, Dorottya, Amália (meg Judit, de az az anyukám, és én nem vagyok híve annak, hogy egy családban több azonos név forduljon elő, nem is volt a mi águnkon, bár Mária volt a dédmamám is, de én azért adnám a gyermekemnek, mert annak más a története -ez az egy kivétel)

    Fiúk: Péter, Bence (a többihez még gondolkoznom kellene) 

     

    Amik nem tetszenek:

     

    A megjegyezhetetlen mai (sokszor kitalált) nevek, ha még oly szépen csengenek is. Ezzel nem szeretnék megbántani egy anyukát sem (mert felnőtt ember még nincs ilyen nevekkel). Mivel nem tudom őket megjegyezni, ezért a hasamra ütök 1-2 példáért, Larmia, Hella, Tallia, Fióra, stb.

     

    Na meg persze a Dzsesszika, Dzsozefin és társaik.

     

    A tipikus neveket szeretem másokon: Ildikó, Andrea, Edit, Gabriella, Zita, Rita, Nóra, stb, amin nem kell gondolkozni, egyértelműek. Ezeket nem adnám a gyermekeimnek, de nem azért, mert nem tetszenek, hanem azért, mert a fentebb említett nevek jobban tetszenek (de azok is ilyen hagyományos nevek).

     

    Két keresztnevet sem adnék semmiképpen, mert egy név-egy ember.

     

    Én így gondolkodom. 

     

     

    előzmény:
    mya29 (1)
    2009-07-13  14:15
  21. Torolt_felhasznalo_221183
    Torolt_felhasznalo_221183
    2009. július 18. 13:29131.

    Sziasztok!

     

    Majd visszaolvasok, mert érdekel a téma, de először leírom, nálunk mi van :)

     

    Én Tímea vagyok, a második keresztnevem Éva, és mindkettőt szeretem, a másodikat csak hivatalosan használom. Szóval tetszik, hogy a szüleim ezeket adták, bár a Tímea a korosztályomban nagyon gyakori, mégis.

     

    A kisfiam Márton, én választottam - okok: egy komoly férfinevet kerestem, amit kisfiúnak jól lehet azért becézni, számított a jelentése és a névnap-szülinap távolsága is. Én szerettem volna két keresztnevet neki is, de az apja hülyeségnek tartotta.

     

    Szeptemberre várom a kistestvérét, akinek Regő Dániel lesz a neve. Két keresztneve lesz - más az apja :). A Regő névbe egyszerűen beleszerettem, pedig mindig azt mondtam, hogy nekem nem kell olyan ritka név, ami a naptárban már nem szerepel. De nagyon tetszik, és megfelel a fenti kritériumoknak is: felnőttnek is, gyereknek is jó, nagyon jó a jelentése és kb. két hónapra van a névnapja a szülinapjától. Mellé kapja a Dánielt, ugyanezen okok miatt, plusz mert az apja szerint angyalnév, és hogy egy ilyen nagyon magyar név mellé legyen neki egy nemzetközi is.

     

    Ha lányaim lettek volna, az első Dorottya lett volna, a második Boglárka Julianna, indokok ugyanazok. Boglárka szintén tökmagyar név, Julianna nemzetközibb, illetve a párommal a négy nagymamánk közül három Julianna volt, róluk is kapta volna.

     

    Amitől föláll a hátamon a szőr, az a nagyon külföldi, itthon még egyáltalán nem meghonosodott nevek, Dzsesszika és társai; illetve az sem tetszik, ha becenevet adnak, én úgy vélem, akkor adják az alap nevet és becézzék, ahogy tetszik. De hangzásra azok általában szépek.

    előzmény:
    mya29 (1)
    2009-07-13  14:15
  22. 2009. július 18. 13:14130.

    Sziasztok!

     

    Én Ilona vagyok. Nem igazán szeretem a nevem. De mára elfogadtam - szerencsére elég sokféle képpen lehet becézni. Így Lilinek szólítanak. Ez pedig már elmegy. Az Icát simán kikérem magamnak ... :-)  Ami érdekes, hogy anyukám is Ilona, de a második keresztneve Ágnes. Ôt mindenki Áginak hívja és ô sem szereti az Ilonát. Ô sem tudja miért kaptam az ô "nemszeretem" nevét. Na mindegy. Egyébként az apukám, ha kedveskedik Iluskámnak hív. Ez számomra nagyon kedves. De mástól vszínű nem viselném. 

    Az én kicsi lányom Boglárka. Ha lenne még egy lányom talán Júlia lenne. De tetszik hugom lányainak neve is: Eszter, Kata, Sára. Az utóbbi kettô ikerpár. Szerintem tök jó így együtt. Kata Kataként is lett anyakönyvezve.

    Férjem neve Rolnad - ez tetszik. Ha Bogikám fiú lett volna a Roland nevet kapta volna, mert férjemnek a Mátyás név tetszett - nekem viszont nem. Így aztán a Roland név adódott. Viszont most, ha születne még egy kicsi fiam ô Botond lenne. Diretk jó a Boglárka mellé is. (nem mintha ez szempont lenne)

    Ja, és Boginak van második neve is: Anna. A név egyébként is tetszik, ráadásul amikor született, még élt az üknagymamája és ô is Anna volt.

     

    előzmény:
    mya29 (1)
    2009-07-13  14:15
  23. 2009. július 18. 11:12129.
    Hát,igen... VAn aki Kazetta-nak akarta nevezni a gyerekét. meg Fradikának..... A hülyeség határtalan..... Nem tudom, miért nem tud valaki az utónévkönyvből választani. Kivéve, ha mondjuk olyan tök jó nevet álmodik, mint a Héda....Ez tök jó név lenne szerintem!!!
    előzmény:
    Pantufül (128)
    2009-07-18  10:59
  24. 2009. július 18. 10:59128.
    Azért szerintem a mindenféle forlátozás nélküli névadás sem a legjobb ötlet. Hallottam olyat, hogy valaki Kovács Kavics-nak akarta nevezni a kisfiát.
    előzmény:
    Bogie (86)
    2009-07-17  04:10
  25. 2009. július 18. 10:42127.
    Jaaaaaj, bocsi a duplázásért, nem érzem magam ennyire fontosnak, csak azt hittem nem ment el, bocsiiiii
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top