Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kertészkedők csere-beréje!

tibikat
Létrehozva: 2014. január 4. 18:11

Sziasztok!

 

 

Évek óta hobbi szinten kertészkedem,amibe annyira belejöttem,hogy decembertől őstermelő is lettem.

Évről-évre bővítem a felhozatalt, szeretem a különlegességeket (is), imádok magról nevelni, az olyan bensőséges!

 

Hozzám hasonló kertszeretők már most várják a tavasz közeledtét. Gondoltam szívesen csatlakoznátok egy kis tavaszi-nyári hangulathoz,új növények tervezése - beszerzése által. 

 

 Nekem cirtos-narancs színű bokros bársonyka és színes liliput rézvirág magjaim vannak dögivel,melyeket lutrira is elcserélnék.

 Ezeken kívül vannak bordó- és napsárga dísznapraforgó, törökszegfű színkeverék magjaim,melyek megbeszélés tárgyát képezik.+Vannak még ilyenek, kis mennyiségben sokféle (pl.: héj nélküli tökmag/nem kell törni,gránátalma,koktélparadicsom,leander magok...stb.)

 

  "Sárga babarózsa" néven ismert teltvirágú boglárkacserjéből pedig dugványokat tudok felajánlani cserére.

 

 Hirtelen ennyi ami eszembe jutott.De biztosan bővül idén is majd a felhozatal,meg ha még eszembe jut bármi,jövök.

 Ti is tegyétek ezt. Várlak Titeket szeretettel!

  1. 2014. január 5. 12:3226.

    Nekem a fotókkalvcan 1-2 próblémám:

    talán most sikerül 1 digitális gépet beszereznem.

    -azt még meg kell tanulnom használni,

    a fotókat feltönteni,

     a legnagyobb gondom az, hogy a továbbitást nem tudom.

    A többi stimmel.

     

    előzmény:
    liventa (23)
    2014-01-05  10:30
  2. 2014. január 5. 12:2125.

    Épp most dobtam ki az Angyaltrombitám/Daturám,pedig volt egy szép kis 2 éves növényem,melyet mindig visszacsíptem,mert ilyen fazonra szerettem volna nevelni (kép).De most nem sikerült átteleltetnem.:(

     

    Az Aloéid pedig még mindig szenzációsak!

     

    Jó ötlet a képpel való illusztrálás! Nekem is volt már eszemben,mert van sok képem a növényeimről.Amiről meg nincs arról meg majd szívesen keresek hasonlót.

    Fűszernövényem eddig ami nagyon bevált,az a bazsalikom volt.Valami isteni ezt (is) frissen felhasználni.Ráadásul a koktélparadicsomom mellett volt,melyet védett az illatával mindentől és kedvezően hatott a fejlődésére is. Mondjuk a zsályát is szívesen kipróbálnám. Állítólag húslevesbe alap.Én még nem használtam.

    előzmény:
    liventa (21)
    2014-01-05  10:16
  3. 2014. január 5. 10:3324.

    Jaj, imádom a selyemakácot! Több éve ültettem egyet, de rossz lehet a helye (régi fa helyébe és nem kapott "enni"), mert a nyáron el is száradt, majd tőből kezdett kihajtani --- megérett a kiselejtezésre...

     

    Tartsuk számon egymást, kérni fogok belőle. 

    előzmény:
    ardian (18)
    2014-01-05  09:30
  4. 2014. január 5. 10:3023.

    Olyan jó lenne -- és főleg hasznos --, ha Ti is fotókkal mutatnátok meg a cserélhető növényeiteket.

    Zsálya, citromfű, menta, borsikafű, izsóp, édeskömény stb. nálam is burjánzik ---- egy darabot se vetettem/ültettem belőlük, csak úgy vannak. De nagyon jó főzés közben kiugrani a kertbe és csipegetni belőlük. 

    előzmény:
    gerbera24 (17)
    2014-01-05  09:25
  5. 2014. január 5. 10:1922.
    majomkenyérfa Afrikában él és ehető termése van (nálunk talán a gledicia termése emlékeztet rá).
    előzmény:
    gerbera24 (16)
    2014-01-05  09:19
  6. 2014. január 5. 10:1621.

    Cserépben ill. nagy edényekben vannak az aloék kint az udvaron, erkélyen, és a fagyok előtt behurcolom őket, mert arra érzékenyek.

    Amikor tavasszal újra kitelepítem az egész népséget, az erős napsütéstől kicsit elszíneződnek a leveleik, de hamar megszokják és zöldellnak tovább.

     

    Szívesen megszabadulok néhány példánytól, mert nálam már túltermelés van -- nem tudom, mit szeretnék cserében. Nálam is a hely szab határt a vágyaknak. Különösen bajban vagyok a bent telelő növényekkel.

     

    Ahogy tallózok a fotók között -- csak sose azt találom, amit keresek... -- sok olyan növénykém bukkan elő, amit meg tudok osztani. Pl. ez a duplavirágó sásliliom vagy a mérgező datúra.

     

     

     

    előzmény:
    milla55 (15)
    2014-01-05  08:32
  7. 2014. január 5. 09:5720.

    Tegnap a Gasztroangyal csak tökökkel foglalkozott, és a nagydobosit magasztalta különösen. Ekkor derült ki számomra a fajta jellemzői alapján, hogy amit karácsony előtt vettem a helyi kisboltban, az éppen nagydobosi volt.

    El is tettem néhány magot belőle anélkül, hogy ezt akkor még tudtam volna --- egyszerűen csak ízlett.

    előzmény:
    tibikat (11)
    2014-01-04  20:46
  8. 2014. január 5. 09:5119.

    Az a közös bennük, hogy mindkettő saját nevelés, elég idős növények, tavasztól a fagyokig kint vannak a szabadban és --- nagyon kevés vizet kapnak, nagyon ritkán vannak átültetve (csak ha végképp kinőtték az edényüket). 

    Tavaly nyáron 5 aloém hozott csodás virágokat, viszont a saját 2 nagy pozsgafámon összesen 2 gyengécske virág árválkodik most (utóbbi októberben kezd nyílni, és a csillagocskák még január-februárban is kitartanak, majd lassan leszáradnak). 

    A klematiszt tavaly kaptam, az utolsó fotón látható levélkaktusz pedig már régi kedvencem, őt is ridegen tartom, de nagyon lelkesen virágzik tavasztól őszig ő is. 

    előzmény:
    tibikat (9)
    2014-01-04  20:29
  9. 2014. január 5. 09:3018.

    sziasztok!

    jó ötle t, bár, ahogy látom, kissé korai...

    nálunk a selyemakác szaporodik, mint a gyom, már többet elajándékoztunk, ha vkit érdekel, szívesen adok ifjoncot... biztos más is van, körül kell nézni

    előzmény:
    tibikat (1)
    2014-01-04  18:11
  10. 2014. január 5. 09:2517.

    Van egy különleges növényem, ami gyönyörű és nem kényes. A nevét ponosan nem tudom,  orvosi zsályának ismerem.

    Hatalmas kicsit gyűröttek a levelei, halványlila fehér virágai és igen fonom illata van.

    Jól szaporodik , ott is ahol az ember nem szeretné.

    De amikor virágzik, csodájára járnak. Erénye még, hogy bírja a telet is.

    előzmény:
    gerbera24 (16)
    2014-01-05  09:19
  11. 2014. január 5. 09:1916.

    Szia!

    Azt a fehér virágút én majomkenyérfának ismerem.A  fiam nevelgeti, d virágozni még nem láttam. Szép.

    előzmény:
    liventa (8)
    2014-01-04  20:20
  12. 2014. január 5. 08:3215.

    Nagyon érdekes ez az aloe vera nem láttam még virágozni.

    Cserépbe nevelhető vagy át is telel?

    Én csak a kertben láttam valakinél.

    Esetleg mit szeretnél cserébe ?

    Én is gyüjtögetem a mindenféle növényeket, főleg a kertieket.

    Pár éve egy kedves kertbaráttól kaptam bulbilis mindig hagymát, ez olyan hagyma ami évelő és a szár végén nőnek ilyen kis hagymák, bulbilik és azt lehet szaporítani.

    Már több embernek is adtam belőle.

    Azóta is nagyon megbecsülöm és vigyázok rá.

    előzmény:
    liventa (8)
    2014-01-04  20:20
  13. 2014. január 4. 21:5514.

    Sziasztok!

     

    Nagyon örülök, hogy indult egy ilyen topik. Remélem, hogy életképes lesz.

    Én is szeretek csereberélni, megismerni olyan virágokat, növényeket, amiket eddig esetleg nem is ismertem.

     

    Nekem viszonylag sok íriszem van. Gyűjtöm őket, aminek csak a helyhiány szab akadályt. Tavasszal virágzáskor tudom mutatni őket és szívesen felajánlok belőlük cserére. 

     

    Most hirtelen ezt tudom felajánlani, de biztos akad még nálam más is. 

  14. 2014. január 4. 20:5113.

    Csatlakozva az előttem szólóhoz: mi a titka a virágzásnak...?

    Nekem irdatlan mennnyiségű majomfám van és volt már, de virágozni még SOHA nem láttam. 

     

    Magam szaporítom, ültetem szét, ajándékozom jobbra-balra, de virágot még sose láttam rajta. 

     

     

    előzmény:
    liventa (8)
    2014-01-04  20:20
  15. 2014. január 4. 20:4812.

    Tehát mégegyszer:)

     

    Olajtök: http://terebess.hu/tiszaorveny/zoldseg/olajtok3.jpg

    előzmény:
    gerbera24 (10)
    2014-01-04  20:30
  16. 2014. január 4. 20:4611.

    Melegség önti el a szívemet,hogy látom egyre többen vagyunk és pártoljátok.Lehet,hogy nem tudok majd Mindenkinek egyesével írni,látom Te is csatlakoztál Milla55 Neked is nagyon örülök!

     

    Én csak a fölös virágaimmal,zöldségeimmel szeretnék majd néha kimenni a piacra+ha sikerül valami különlegességet nevelnem,akkor azt megismertetni az itteniekkel. De az is lehet,hogy csak a kapura teszek ki egy nagy táblát,aztán nem megyek sehova.Szóval egyenlőre semmi extra.

     

    Olajtök:

    De erről jut eszembe vannak sütőtök és patiszon magjaim is.Cukkini is,de az épp csak elég lesz itthonra.

    előzmény:
    gerbera24 (10)
    2014-01-04  20:30
  17. 2014. január 4. 20:3010.

    Derűs napokat    mindenkinek.

    Szeretnék csatlakozni ehhez a remek ötlethez.

    A gumósaim a földben vannak , így csak elvirágzás után tudom cserére ajánlani.

    Viszont magról szaporítottam ciklámen színű cikláment. Még nagyon falatkák, ha átültetésre megnőttek, abból 1  gumót fel tudok ajánlani.

     

    Eddig ez az első eset, hogy magról egyáltalán kikelt.

    A csodás januári napokat érdemes egy kis kertészkedésre kihasználni.    

     

    Ez a tökmag flkeltette az érdeklődésemet. Milyen a tök,amiből ezt kiszedted?

     

    Mit őstermelsz és hol adod el?

                                                                                                                                                                                   

     

     

                                             

    előzmény:
    tibikat (1)
    2014-01-04  18:11
  18. 2014. január 4. 20:299.
    Csak ámulok és bámulok! Nekem is van mindkét féle növény melyekről mutattál képet,de virágozni egyszer sem láttam még.
    előzmény:
    liventa (8)
    2014-01-04  20:20
  19. 2014. január 4. 20:208.

    Nagyon jó ötlet!

    Nem mindig olcsóbb a csere-bere, mint a vásárlás (magas postaköltségek), de én pl. egészen más érzelmekkel gondozok-óvok olyan növénykéket, amelyeket kedves emberektől kaptam, mint amelyeket bárki megvehet a boltban.

    Pillanatnyilag nincs konkrét ajánlatom/óhajom, de eddig is gyökereztettem már rozmaringot, fügét, rózsákat barátaim számára; és rengeteg aloé verám van, ami bármikor küldhető/ültethető. Nálam virágzanak is, az ősük egy kidobott példány képében kb. 24 éve került hozzám.

    Vagy a pozsgafa (majomfa), itt lányom éppen virágzó fácskáját mutatom. 

     

    előzmény:
    tibikat (1)
    2014-01-04  18:11
  20. 2014. január 4. 20:157.

    Mutatok képet,milyen szépen kicsíráztak a leander magok:

    http://www.balintgazda.hu/kerdesek/?cid=0&id=5285

     

    Én tettem fel ezt a kérdést nyáron Bálint Gazda honlapján,ott csatoltam pár képet.(Ide az NLC-re nem tudtam feltölteni a gépről,mert "túl nagy a mérete").

    előzmény:
    gella20 (3)
    2014-01-04  19:26
  21. 2014. január 4. 20:136.

    Én is szivesen csatlakoznék.

    Sokféle hagymás virágom van, sajnos a tulipán már a földben van.

    Szép nőiszirmok árnyliliom krizanténok gyöngyike virág is van

    A különféle jácintokat már csak elvirágzás után lehet kiszedni.

     

    Én most az amaránt nevű növény magját szeretném kipróbálni.

    Ezt a biokertészetben termesztik ujjabban.

    Rokona a disznóparéj  nevű gaznak és a kakastaráj nevű virágnak is.

    előzmény:
    tibikat (1)
    2014-01-04  18:11
  22. 2014. január 4. 19:545.

    Szia!

     

    Örülök,hogy Te is csatlakoztál/csatlakozol. A leander magról való nevelése extrán különleges élmény,ugyanis nem lehet tudni,milyen fajtára vagy,hogy milyen színre számíthatunk,mert bármely ősre visszaüthet. Ahonnan vettem a magokat is született egyteljesen új példány, "Főnix"-nek nevezte el a tulajdonosa. Gyönyörű krém színű,hegyesés dupla szirmú leander lett.Ezen a helyen a Hölgynek több mint 30 féle leanderjéről lettek szedve a magok,a fehértől a bordóig a szimplától a teltig ~minden. Nekem nem tudom mikorra lesz fele ekkora is az állományom. Még csak 1-2 kisebb darabom van+épp gyökereztetek.

    előzmény:
    gella20 (3)
    2014-01-04  19:26
  23. 2014. január 4. 19:394.

    Szia! Nagyon örülök! Én most épp tulipán hagymákat szeretnék valahonnan szerválni,de tulajdonképpen sokminden van,amit szívesen fogadnék.Tuti meg tudunk majd egyezni valamiben.

    +Neked is jó,ha leírod a felhozatalod,mert abból tudnak itt válogatni,tudnak rá ajánlani.Sok sikert! (Tökmagokat fejben félretettem.)

    előzmény:
    inmélius (2)
    2014-01-04  18:54
  24. 2014. január 4. 19:263.

    Szia!

     

    Jó gondolat...később biztos bekapcsolódom én is. Most még nem csábít...de ahogy bejönnek az első sugarak!!!

     

    Milyen leanderből van magod? Egyáltalán milyen leandereid vannak?/ amikből cserélnél majd?/

    előzmény:
    tibikat (1)
    2014-01-04  18:11
  25. 2014. január 4. 18:542.

    Szia:)

     

    A héj nélküli tökmag elgondolkodtatott, stipi-stopi vagy 8-10 szem. Ma már fáradt vagyok megnézni mim van cserére, de később szó lehet róla. Van valami kívánalmad, mi az, amit nagyon szeretnél? 

    előzmény:
    tibikat (1)
    2014-01-04  18:11

Címlap

top