Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Asperger szindróma

Torolt_felhasznalo_739697
Torolt_felhasznalo_739697
Létrehozva: 2004. február 18. 17:25
Van egy nagyon-nagyon kedves ismerősöm aki valószínűleg Asperger szindrómás. Ez az autizmus egyik - kevésbé ismert - fajtája. Olyan emberekkel szeretnék megismerkedni, beszélgetni a tapasztalataikról akiknek ez a téma nem idegen.
  1. 2004. február 22. 21:4226.
    Lányok, ez egy olyan különös téma, rejtélyes, nekünk, kivülállóknak. . . Nagyon bizom benne, hogy Pild igazán szakember, és otthon van ebben a témában is, és akinek szüksége van rá, aki igazán odafigyel a párjára, a gyermekére, a rokonára. . . meg fogja őt találni. . . Olyan jó lenne, ha nem ezen vitatkoznátok. . .
    elmondom azért, hogy mit furcsállottam: egy 24 éve fiuról a kedvese aki ráadásnak laikus e témában deriti ki, hogy aszperger-szindrómás. . . . Hát nem tudom. . . . én ezt nem értem, pedig odafigyelő embernek gonodolom magam. . . Na jó. . . ne legyek rossz, kivánom, hogy tévedjek, és kivánom, hogy te Pild, igazán jó szakértője légy ennek a témának, mert akkor nagyon nagy szükség van rád. . . :-)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_139423 (25)
     
  2. Torolt_felhasznalo_139423
    Torolt_felhasznalo_139423
    2004. február 22. 17:3625.
    Szia Pild!!
    Azt a bizonyos konyvet, gomndolom, a Kulonos gyerekek cimu volt, nem kicsinyeltem le, nagyon hasznos olvasmany, nalamez volt az elso, amit atragtam, sokban segitett a problema megerteseben.
    Azt is ugy latom, hogy a legtobbet a szulok tudnak egymasnak segiteni, a szakemberek ebbol epitkeznek a maguk javara, esetleg tudomanyosabb alapokra helyezve a [problema megerteset. De a legfobb segitseg pl. gyermekek eseteben a szuloi konzultaciok, treningek, ahol egymas tapasztalatait, kiprobalt otleteit tudjak kicserelni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_819576 (24)
     
  3. Torolt_felhasznalo_819576
    Torolt_felhasznalo_819576
    2004. február 22. 15:3624.
    Sajnálnám, ha bántó vita alakulna ki. Lehet, hogy Tallulah nem szakember, lehet, hogy a barátja nem "aspergeres", de figyel rá, és úgy tűnik, jól kezeli a fiú különcségeit. Annyira jól, hogy a fiú -a kép szerint- jól érzi magát a kapcsolatban.
    Hogy nem tudják kifejezni az érzéseiket, gondolataikat, az éppen annyira sarkítás, mint bármi más. AZ enyhébbek (+ magas intelligencia) kifejezési formát/módokat megtanulhatnak. HA egy hat éves képes azt mondani, hogy "Ma jól éreztem magam veled, mert kedves voltál", akkor egy felnőtt is mondhat olyat, hogy aggódik a munka miatt. MÁr pedig a hatéves gyereket keresztbe-kasul vizsgálták, és mindenki u. arra jutott: autista (Aspergeri). Én szakember vagyok, de még mindig a legtöbbet az odafigyelő családtagoktól tanulok.
    Ne árt ha nevén tudjuk nevezni a problémát, de fontosabb, hogy tudatosan vagy tudattalanul "nekik megfelelően" irányítsuk őket.
    Ha Talluláhnak segít a könyv (amit nem érdemes lekicsinyelni, ha pl. nincs nagy kínálat vagy pl. megértik a nem szakember szülők is), hogy kézzel foghatóbb legyen a fiú "mássága" és további utakat talál a fiúhoz, akkor ennek örülni kellene.
    Ráadásul T. éppen a kérdése miatt indította a topicot. Segítő tájékozottakat, esetleg segítő szakembereket (???) keresett.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_139423 (21)
     
  4. Torolt_felhasznalo_139423
    Torolt_felhasznalo_139423
    2004. február 22. 09:4823.
    Szia Andrea!Igen, kiegeszitesnek meg azt akartam leirni, hogy az autizmusbol nem lehet meggyogyulni, csak a tuneteket tudjak elfedni azok, akik kepesek megtanulni visekledesmintakat adott szituaciokra. Viszont ok is visszaesnek, amint varatlan szituacio eri oket, amire nincsenek felkeszulve.
    Es azt is, hogy szamtalan ember magara ismer bizonyos szempontok szerint, hogy o is ebben a fogyatekossagban szenved, kozben csak bizonyos tunetek hasonlitanak az autista tunetekhez, hisz nem vagyunk "tokeletesek".
    Eppen ezert csak szakember altal kimondott diagnozis az, ami helytallo!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_782541 (22)
     
  5. 2004. február 21. 21:3422.
    Kedves Gyoma! Én azt gondolom, hogy inkább örülnünk kellene, hogy Tallulah igyekszik megérteni a barátja problémáit, mert ez manapság nem sok emberre jellemző. Igazad van, egy könyvből ugyan nem lehet a diagnózist felállitani, de mégis rávilágithat olyan dolgokra, amikre magunktól nem gondoltunk volna, és hozzásegithet az illető jobb megértéséhez. Másrészről pedig a mai napig vitatott, hogy mikortól is nevezhetünk valakit Asperger-szindrómásnak. Ráadásul az Asperger-szindróma egyik fontos jellemzője, hogy nincs egy olyan séma, amit rá lehetne húzni az ebben szenvedőkre. mindenki más és csak néhány közös vonás köti össze őket. Továbbá, mivel az Asperger-szindrómások általában magas intelligenciával rendelkeznek, ezért sok, az életben fontos dolgot idővel képesek megtanulni, ki hamarabb, ki később, ami egy kivülálló számára még bonyolultabbá teheti a felismerést és a megértést. Ahol én dolgozom az autizmus súlyos változatában szenvedő kliensek vannak, és még olyanok is, akikről a szakemberek az elmúlt 3o-35 év alatt nem tudták eldönteni, hogy autisták-e vagy sem, de a tanácsuk az volt, mivel ezek a kliensek sok, az autizmusra jellemző tünetet mutatnak, ezért a legjobb, ha mi eszerint viszonyulunk hozzájuk, ezzel is nagyobb biztonságérzetet teremthetünk számukra.
    És még egy dolog: ha valaki elolvas egy Asperger-szindrómáról szóló könyvet, könnyen felismerni vélhet magán több-kevesebb tünetet, hiszen mindannyiunknak vannak "különcségeink", de ettől persze még nem vagyunk se autisták, se Asperger-szindrómások.
    Az angol Autistic Society weboldalán is lehet erről olvasni, ha valakit érdekel a dolog.
    Csak ennyit akartam hozzáfűzni, de mivel senki se tudja jelenleg az egyetlen üdvözitő válasz, igy sokáig lehetne vitatkozni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_139423 (21)
     
  6. Torolt_felhasznalo_139423
    Torolt_felhasznalo_139423
    2004. február 21. 20:5221.
    Kedves *Tallulah!!
    Igen meglepodve olvastam a topikodat, sot hozzatennem, szomoruan.
    Ugyanis, azt a diagnozist, amit egy felkeszult, esetismero, szakkepzett pszichiater es gyogpedagogus csak behato , tobboras-napos-hetes vizsgalat soran, megfelelo szakirodalommal, es vizsgalati modszerrel is csak konzultacio utan allit fel, te egy delutani olvasmanyodbol, a koznepnek kiadott tajekoztato jellegu konyvbol ily remekul megalkottad. :(
    Az is meglepo szamomra, hogy az autizmussal foglalkozo baratnod nem hallott az asperger-szindromarol, ugyanis a legtobb autizmust magyarazo szakkonyv azzal kezdodik, hogy 2 ember allitott fel parhuzamosan diagnozist, Kanner es Asperger. Kanner a sulyosabb spektrumot vizsgalta, mig Asperger az enyhebbet.
    Tehat, ha az illeto autizmussal foglalkozik, ezt plane tudnia kellene, ha meg a laikusoknak is feltart teny. :/
    A legszomorubb pedig az a dolog, hogy a konnyed nevelesi modszereidet, mint eredmenyes dolgot ecseteled, ezzel a szakirodalmat, es a fogyatekossagot nem ismeroket, amde erintetteket abban a tevhitben ringatod, van kiut a dologbol, pofonegyszeru a megoldas, secperc alatt rendezodnek a dolgok.
    Egy autista, ha nem volt elegge onallo, m akkor ripsz ropsz nem is lesz azza!!! Es ha az autok a kiszemelt fontos dolog, amivel o behatoan foglalkozik, akkor nem okoz szamara egy autoszalonban nehezseget a munka, nem aggodhat azon, hogy is fogja ellatni a feladatat.
    Az autistakra meg nem igazan jellemzo, hogy megosztjak a gondolataikat, erzeseiket, aggodasaikat masokkal, mert nem erdekli oket mas velemenye, alapjaratbban az jellemzi oket, a masik tudja, hogy o mit gondol.

    Csak ennyit akartam mondani, remelem, nem bantottalak meg, de szeretnem, ha nem allitanal fel ilyen sulyos diagnozist masokrol, tudatlanul.
    előzmény:
    *Tallulah (9)
     
  7. 2004. február 20. 18:0220.
    Sziasztok! Én egy közvetitő irodán át jutottam ki angliába szociális munkásnak, de mivel közeledik az "uniós létünk" ezt inkább már nem ajánlanám senkinek. Csak itt derült ki, hogy igazából nem a valódi szociális munkáról van szó, hanem betegek napi ellátásáról - fürdetés, etetés, főzés, takaritás - nem pedig az, amihez diploma kell. Az angol kollegáim semmilzen végzettséggel nem rendelkeznek. Ennek ellenére, ha valaki mégis nekivágna angliának szociális munkásként, vagy gyógypedagógusként, vagy akár fiyikoterapeutaként, én csak biztatnám, mert rengeteg a lehetőség, az angoloknak pedig nincs elég képzett emberük. És a fizetés is jó képzettek számára: min. 2oezer font évente pályakezdőknek. Én a minimálbért 1oezret keresem, ezért nehogy eladjátok magatokat, mert mostmár tudom, hogy ennyi pénzért nem a képzett szociális munkásokat keresik. Az állami és a privát szektorban is lehet munkát találni. Ajánlom ezt a website-ot: www. socialworkcareerers. co. uk, tel: oo44-o845-6o4-64o4. itt sok info van, vadi új site, most hozták létre, mert hiány van képzett emberekből. Érdemes a neten munkát találni, nem pedig othoni közvetitőn át jönni, mert nem mondanak el mindent. Vagy pedig jó ötlet angol munkaközvetitőt használni, vagy, aki megengedheti magának, jobb, ha kijön és itt helyben próbál meg munkát találni. Az ország egészében hiány van munkavállalókból egészségügyi és szociális területen, de évi 18-2o ezer font alatt el ne vállaljatok semmit, mert abból alig lehet megélni és egyébként is több jár ezekért a munkákért. Ha még van kérdésetek, szivesen válaszolok, habár nem biztos, hogy minden nap tudok jönni. Csak még annyit, hogy nem kell félni az angliai munkavállalástól, mert aki otthon tud vigyázni magára az itt is tud, Tudom, hogy a legnagyobb félelmet az szokta jelenteni, hogy vajon idegenben hogyan tudjuk megvédeni magunkat. Szerencsére, anglia civilizált ország, alapvetően a dolgok úgy működnek, mint otthon, habár vannak eltérő szabályozások, ami természetes, de az emberi jogok ugyanúgy megvannak és van ingyenes jogsegélyszolgálat.
    előzmény:
    Spinneli (5)
     
  8. Torolt_felhasznalo_739697
    Torolt_felhasznalo_739697
    2004. február 19. 21:1719.
    Most nem leszek egy hétig de jövök majd vissza! Köszi és puszi mindenkinek!
    előzmény:
    *Tallulah (18)
     
  9. Torolt_felhasznalo_739697
    Torolt_felhasznalo_739697
    2004. február 19. 21:1018.
    Ma volt az első napja és nagyon-nagyon odavan, hogy milyen klassz és álomszerű és már alig várja, hogy holnap menjen és el se hiszi, hogy egy melóhely ilyen lehet. Most eléggé szorong mindentől, mi lesz ha a főnök mást vár el tőle mint amilyen, hogy mi lesz ha nem tudja megtanulni a műszaki adatokat satöbbi, én meg bíztatom, hogy menni fog és az első nap iszonyat kemény mindenkinek a sok infó miatt és ez totál természetes. Nagyon lelkes és szárnyal és boldog és remélem hosszú távon menni fog ez a dolog! :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_819576 (17)
     
  10. Torolt_felhasznalo_819576
    Torolt_felhasznalo_819576
    2004. február 20. 15:4117.
    Jó sok kérdésem lenne, de a legtöbbhöz nincs közöm. :-)
    Ez a mostani munka ki fogja őt elégíteni (a magas intelligenciája miatt kérdezem)? Hogy telt az első napja?(Szerintem te végigizgultad. ) Vagy csak hétfőn kezd?
    előzmény:
    *Tallulah (15)
     
  11. Torolt_felhasznalo_739697
    Torolt_felhasznalo_739697
    2004. február 20. 14:5416.
    Halihó, hol vagytok?
    előzmény:
    *Tallulah (15)
     
  12. Torolt_felhasznalo_739697
    Torolt_felhasznalo_739697
    2004. február 19. 21:4515.
    Nagyon-nagyon szerető, szinte rajongó Szülei vannak, de érdekes eddig fogalmuk sem volt erről a dologról. Kiskorában vitték pszichológushoz, pont a furcsaságok miatt de akkor az annyiban maradt. Az IQ-ja nagyon magas lett és akkor elkönyvelték, hogy különc, meg hogy más. Tegnap odaadtam Anyukájának a könyvet, hogy olvassa el, meg fog lepődni mert szóról szóra minden benne van ami jellemző a Fiára. Az a furcsa, hogy az első perctől nem tudtam "hova tenni" mert olyan végletes az egész, egyszerre nagyon okos, viszont ez az önállótlan naív, gyerekség is megvan benne. Hogy alap dolgokat én magyarázok el mert nem érti. Nem azért mert buta, hanem mintha hiányozna valami az agyában és ezt mindig is éreztem és magamban arra gondoltam, hogy olyan mintha autista lenne de nem úgy mint a "súlyos" autisták, hanem mintha vmi enyhébb fokú. De én akkor nem tudtam, hogy vannak árnyalatok és tudomásul vettem, hogy ilyen és kész. Vagy megszokom, vagy megszököm. :-) Nem egyszerű ám mert iszonyat felelősség van bennem és tényleg szeretem, viszont tudom, hogy rettentő sok nehézséggel jár ez az "állapot" és ezt nap mint nap tapasztalom. Egyébként mindent elmondok Neki, nyíltan, nem udvariaskodok meg finomkodok, persze kedves vagyok és figyelek/vigyázok az érzékenységére, de azért tudja, hogy kiakadok az önállótlanságán és amikor ma reggel azt mondta, hogy egyedül szeretne menni és én se kísérjem el, hát nagyon boldog voltam. Mert központi kérdés nála ez az eljutás valahova, ha egyedül az meg a poklok pokla. Most rohannom kell, de holnap jövök vissza.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_819576 (14)
     
  13. Torolt_felhasznalo_819576
    Torolt_felhasznalo_819576
    2004. február 19. 20:1914.
    Ez óriási! Te érted el nála vagy a családja is nagyon jó "számára"? Óriási szerencséje van, hogy megszeretted.
    :-)
    előzmény:
    *Tallulah (11)
     
  14. 2004. február 19. 15:1513.
    Az autizmus nem betegség, hanem állapot.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_809081 (8)
     
  15. 2004. február 19. 15:1412.
    Tudom, hogy nem kamu. Az Aspergeri szindróma póriasan a zseniális idiótát jelenti. Ide számíthatott nagyon sok rendkívüli képességű különc is, pl. Bartók, Szentágothai János (az akadémia elnöke volt), meg egy csomó ember, akinek nem diagnosztizálták a problémáját, csak egyszerűen különcnek tartották. Ilyen autistát alakított az Esőemberben Dustin Hofman is.
    előzmény:
    nicole0517 (4)
     
  16. Torolt_felhasznalo_739697
    Torolt_felhasznalo_739697
    2004. február 19. 15:0611.
    Olyan dolgoknak tudok örülni Vele kapcsolatban, ami másnak természetes. Például tegnap felhívták egy melóhelyről, hogy ma menjen be megbeszélésre. Egy autós cégről van szó és ez azért fontos mert a Kedves autómániás, de valami iszonyatosan, minden tud róluk, hangról megismeri őket, mikor gyártották, kik satöbbi és egy ilyen cégnél dolgozni félig hobbi is. Reggel mikor felébredtem mondta, hogy akkor elmegy a megbeszélésre, én várjam meg és ha hazajött akkor majd együtt örülünk. :-) Szépen felöltözött, fehér ing, nyakkendő (nagyon szépfiú), beült a kocsijába és elment. Egy óra múlva visszajött, hogy akkor holnaptól ott dolgozik. Az ilyesmi nagyon nagy sikerélmény nekem is, és az is, hogy egyedül elmegy valahova (mert máskor mindig hosszas térképelemzés után mert csak nekivágni), szóval ma például totál meglepett az önállósága.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_819576 (10)
     
  17. Torolt_felhasznalo_819576
    Torolt_felhasznalo_819576
    2004. február 18. 21:4710.
    Engem is. (már mint a barátnőd meglepett, mert ma már ez "típus" ismert, sőt inkább az a baj, hogy most már, tévesen az autizmus egészévvel azonosítják. ) Én egy kisfiúval foglalkoztam. Nagy csaták, jelenetek, álmatlan éjszakák után "megtanultuk" egymást. Bájos, okoska, "kisvonalas", a valódi humort nem értő, de engem hatévesen kijavító és felvilágosító kölyök. :-) Már nem hozzám jár. Nem tűrte és most sem tűri, ha valamiben nem hibátlan, ha valamiben sikertelen. Ez igazán nehéz volt neki és most is nehéz. És a kortárskapcsolatok. Ez most még sok fájdalmat okoz neki, mért érzi, de nem érti, hogy ő a körön kívül áll.
    Jó volt olvasni, hogy milyen szépen írtál a barátodról. De biztosan nehéz lehet az a gondolat, hogy nem változhat meg a szerett személy.
    előzmény:
    *Tallulah (9)
     
  18. Torolt_felhasznalo_739697
    Torolt_felhasznalo_739697
    2004. február 18. 20:239.
    Köszi Mindenkinek! Tegnap a könyvtárban láttam meg a könyvet, előtte azt sem tudtam miről van szó, de beleolvastam és a leírások félelmetesen hasonlítottak a Kedvesemre. Igen, a jó képességűekről szól a könyv, Ő is az, intelligens, átlagon felüli IQ-val, érzékenységgel, olyan különc művész-féle, bűbájosan mesebelies 26 éves fiú, sok-sok szokatlan dologgal. Éjjel kiolvastam a könyvet és azóta "fel vagyok villanyozva", na nem a hír miatt, hanem h. végre tudom miért "más" miért furcsa. Mert hónapokig csak találgattam, kerestem a választ, és halvány fogalmam sem volt, hogy mi miért van. Mert egyrészről rettentően okos és előadásokat tart, másrészt olyan mint egy naív gyerek, olyan dolgokat nem ért, amit más alapban igen és még sorolhatnám. Megkérdeztem a Barátnőmet aki évek óta autista gyerekekkel foglalkozik, hogy hallott-e erről a szindrómáról és azt válaszolta, hogy nem. (?) Elég járatos vagyok a mindenféle lelki problémákban de tegnapig én sem tudtam mi ez az egész, viszont, hogy a Barátnőm sem aki "szakmabeli", ez meglepett.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_819576 (7)
     
  19. 2004. február 18. 20:208.
    Megtudhatnánk hogy ez a betegség milyen tünetekkel jár?
    Őszintén szólva még soha nem hallottam róla semmit sem.
    előzmény:
    *Tallulah (1)
     
  20. Torolt_felhasznalo_819576
    Torolt_felhasznalo_819576
    2004. február 18. 19:507.
    Engem is érdekelne a munkád és az odakerülésed, ha publikus. Ha nem, akkor priviben. :-))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_782541 (3)
     
  21. Torolt_felhasznalo_819576
    Torolt_felhasznalo_819576
    2004. február 18. 19:496.
    Most lehet kapni egy könyvet, ami az Asperger szindrómáról szól olvasmányosan (ami azt is jelenti, hogy egy picikét megtévesztő, mert elsősorban a jó képességűekről szól). A címe: Különös gyerekek.
    előzmény:
    *Tallulah (1)
     
  22. 2004. február 18. 19:215.
    Hello Andrea123!
    Bocsánat, nem a témával kapcsolatban írok.
    Nemrég olvastam a Magyar Narancsban, hogy Angliába keresnek(főleg déli megyékbe)szociális munkásokat, autista gyerekek mellé. Én most vagyok harmadéves szocpedes hallgató és ha végzek, szeretnék Angliába dolgozni. Nagyon hálás lennék, ha leírnád, hogy Te a fenti módon vagy másként jutottál ki Angliába?És egyátalán, milyen az egész. Segítségedet előre is köszönöm.
    Nem vagyok ezen az oldalon túl gyakran, ezért jó lenne, ha erre a mailcímre válaszolnál:mora@estmail. hu
    (persze csak ha nem okoz gondot. )
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_782541 (3)
     
  23. 2004. február 18. 19:184.
    Sziasztok!
    Olvastam nemrég egy cikket, hogy Newton és Einstein is ebben a szindrómában szenvedett. nem kamuzok, az interpress Magazinban olvastam!
    előzmény:
    *Tallulah (1)
     
  24. 2004. február 18. 18:523.
    Sziasztok! Én Autistákkal dolgozom Angliában. Elég sok tréningen vettem részt már. Ha bármilyen kérdésetek van, szivesen megpróbálokm válaszolni rá, bár még csak hét hónapja dolgozom velük, de akár utána is nézhetek a válasznak, vagy meg tudom kérdezni a főnökömet.
    előzmény:
    *Tallulah (1)
     
  25. Torolt_felhasznalo_360311
    Torolt_felhasznalo_360311
    2004. február 18. 17:482.
    Szia!

    Nekem az unokaöcsém autista.
    Mien tünetei vannak az ismerősödnek?
    Hány éves?
    előzmény:
    *Tallulah (1)
     

Címlap

top