Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Szürke hályog kezdődő

kiskicsicsiga
Létrehozva: 2009. augusztus 10. 22:21

Sziasztok!

Nagymamám ma szemésznél volt,hogy erősebb dioptriát irasson fel,és azt mondta neki a doki,mikor megvizsgálta, hogy mindkét szemén kezdődő szürkehályogot lát.

Nagyi eléggé megijedt, de a doki azt mondta, ezt nem lehet se kezelni,se hátráltatni,majd 2-3év mulva megérik annyira(elromlik annyira a szeme),hogy meglehessen műteni,addig csak tűrni kell.

Egyenlőre semmilyen tünetét nem észlelte a mamám, (a szeme tényleg romlott egy fél dioptriát,de semmi más),de a net se nagyon dob ki rá semmit,mivel lehet megelőzni,lassítani,hátráltatni a folyamatot.Az előrehaladott szürkehályog elég kellemetlen dolog,nem értem,miért kell megvárni...ok ,hogy öregkori(most lép a nyugdíjjkorhatáron át),de bele kell nyugodni simán?

 

 

Nincs valakinek esetleg tudomása róla,milyne szerek jók a szem javítására? A és E vitamin gondolom,de ezenkívül?a google nem nagyon dob ki semmit,csak a műtétet írja folyton...de a doki szerint most még nem elég 'rossz',hogy műtsék...

 

előre is köszi

  1. 2009. augusztus 12. 15:1426.

    És mitől csökken az oxidatív anyagcsere???

    Ezt szeretm az orvostudományban, hogy ez is olyan jól hangzik, hogy oxidatív anyagcsere csökkenés, és mintha ezzel meg is lenne oldva a probléma. De az, hogy ez mitől van, azzal miért nem foglalkozunk?

    Lehet mondani, hogy idős kor, meg stb. , de érdekes, hogy nincs minden idős embernek szürke hályogja, és akkor azoknak miért nem csökken az oxidatív anyagcsere?

    Ez nem annyira kötekedés akar lenni, de tényleg szoktam ilyeneken gondolkozni....

    És ha javítani lehet a keringést ezen a területen, akkor nem fog nőni az oxidatív anyagcsere?

    És a keringést hogyan lehet javítani? Hát pl. mozgással, meg talán hőmérséklet is fokozza a keringést, nem?

    Őszintén kíváncsi vagyok egy szemész véleményére ezzel kapcsolatban.

    Előre is köszönöm.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_305488 (25)
    2009-08-12  14:17
  2. Torolt_felhasznalo_305488
    Torolt_felhasznalo_305488
    2009. augusztus 12. 14:1725.

    Sziasztok,

    itt aztán volt mindenféle "jó tanács"! Nem igazán értem, hogy ha valaki orvoshoz fordul, akkor miért nem hisz a diagnózisban...de ez egy másik topik témája lehetne.

    Szemészeten dolgozom, tehát van némi rálátásoma  témára. A szürkehályog és a zöldh. között irdatlan nagy a különbség, mind a kialakulás, mind a kezelési lehetőségek tekintetében.

    A szürkehályognak valóban "meg kell érnie", ahhoz, hogy műthető legyen.

    Én még "csodás gyógyulásról" nem szereztem tapasztalatot, de kívánom mindenkinek, hogy gyógyuljon meg magától.

    Amúgy a beavatkozás valóban rövid, nálunk az érzéstelenítéstől sem kell tartani, mert csepp-érzéstelenítésben végzik a műtétet.

    JA és az ezos barátnős hozzászólónak üzenem, hogy  mert az elme valamiről nem akar tudomást szerezni, valamit nem hajlandó meglátni.

    Hanem egy oxidatív anyagcsere csökkenés áll a hátterében. És a nagymama látása azért javult, mert dioptriás lencsét ültetnek be a műtét során.

     

    Minden idős szemű betegkenk gyógyulást, jobbulást kívánok!

    W.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2009. augusztus 11. 11:1423.
    Az indiai sáfrányként is emlegetett kurkuma a gyömbérfélék családjához tartozó fűszernövény.
    Indiában már évezredek óta ismerik és használják, innen indult világhódító útjára, sokáig a jómód jelképének tartották, és az egész test megtisztítását várták tőle.
    Nálunk eddig elsősorban fűszernövényként alkalmazták, főleg azért, mert szép sárga színt ad az ételeknek.

    Tudományos vizsgálatok

    Világszerte komoly egészségi problémát jelent az időskorban egyre több embert fenyegető szürke hályog képződés. Ennek a folyamatnak a hátterében az úgynevezett oxidatív stressz áll, amelynek az antioxidánsok hatékony ellenszerét jelentik. A kurkuminnak a szürke hályog képződés megakadályozásában kifejtett antioxidáns hatását vizsgálták ebben a tanulmányban, amelynek a végkövetkeztetése az volt, hogy a kurkumin szemre gyakorolt védőhatása elsősorban a GST képződésnek köszönhető. - Am J Clin Nutr, 64(5):761-6, 1996. november
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2009. augusztus 11. 11:1222.

    Nem mondanám, hogy hatástalan. Ugyanis kipróbáltam, csinálom, és HASZNÁL!!

    És nemcsak nekem, másoknak is!

    A baj az, hogy a könyvekben nincs nagyon leírva a lényeg, csak az alapok, amivel el kell kezdeni, és ha valaki nem jól csinálja, nem érti meg a lényeget, akkor tényleg hatástalan lesz.

    Eskün! Nem kell napba nézni, főleg nem nagyítóval!!!

    Különben én úgy tudom, hogy a legújabb álláspont az (orvosilag), hogy minél előbb meg kell műteni a szürkehályogot.

    előzmény:
    semiramis (15)
    2009-08-11  00:13
  5. 2009. augusztus 11. 09:0121.
    köszönöm a segítséget!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. Torolt_felhasznalo_393373
    Torolt_felhasznalo_393373
    2009. augusztus 11. 08:2220.
    Nekem főleg a "lemenő napba nézés nagyítón keresztül" része tetszik a szemtorna.hu-nak ...
    előzmény:
    semiramis (15)
    2009-08-11  00:13
  7. 2009. augusztus 11. 07:2319.
    A zöldhályog az más, a cukor- és egyéb betegségektől alakul ki, nem szabad a kettőt keverni.
    előzmény:
    kiskicsicsiga (4)
    2009-08-10  22:37
  8. 2009. augusztus 11. 07:1818.

    Szia!

     

    Én is azt tudom mondani, mint a többség, hogy hallgass az orvosra. A nagypapámnak volt mindkét szemén előrehaladott, mivel volt olyan hiú, hogy nem szólt, csak elfogadta... Aztán lassan észrevettem, egy napos ordítozás után felkereste az orvost, aki már abban az évben az egyik szemét megműtötte (nem valami kellemes, mert valami műanyag hártya kerül a hályog helyére, amit meg kell szokni, cirka 1-2 hónapig panaszkodott, hogy valami szúr, de csepegtet bele mindig és jobb lett, viszont nem altatnak, altatás nélkül csinálják, a papámnak szokása nagyzolni, ő úgy mesélte el, hogy kiszedték a szemét, ő meg ott forgatta, de úgy is látott, blabla, tehát oszd le férfiasan hárommal, ha nem többel...:D olyan drasztikusan nem hagyhatott nagy nyomot benne mégsem, vagy ha mégis, akkor is jobban megérte, mert) rá egy évre ment a másik szemével, ugyanez a procedúra.

    Azt látni kellett volna, mikor lekerült a hályog a szeméről, csak nézett minket, mintha lemaradt volna pár évet, gyanítom, hogy addig várt, amíg majdnem semmit nem látott.. Látni lehetett, hogy rácsodálkozik dolgokra, színekre, reklamál a mamának a pókháló miatt, amit még én is alig láttam... 

    Pár hónapig először nem hajolgathat, nem emelhet semmi nehezet, nem érheti eleinte szél sem nagyon, de megérte, bár sosem vallotta be...:)

     

    Sok sikert és jó egészséget!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. 2009. augusztus 11. 07:1117.

    A nagymamámnak mióta eszemet tudom szódásüveg volt az orrán. Aztán jött a szürkehályog, és években nem tudom, hogy mennyit, de k. sokat várt (megkockáztatom a 10 évet...), hogy műthető állapotra leromoljon, mert x állapot előtt nem lehet műteni. Most megműtötték mindkét szemét (vagy fél év különbséggel), és jobb a szeme.

     

    De az ezós barátnőm azt mondta, hogy ha még él a nagyim egy jó 3-5 év múlva térjünk vissza rá, hogy van a szeme, mert a szürkehályog azért nő a szemre, mert az elme valamiről nem akar tudomást szerezni, valamit nem hajlandó meglátni.

    Hát majd meglátjuk

    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-08-10  22:21
  10. 2009. augusztus 11. 00:1416.
    Meg valami: a szemesz jot mondott. Neki higgy, ne kiserletezz. (D-vitamin, de halyog ellen az sem hasznal.)
    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-08-10  22:21
  11. 2009. augusztus 11. 00:1315.

    NEm azert nem foglalkoznak vele, mert szelid modszer, hanem mert HATASTALAN. Erösiti a szem mozgatoidegeit, ennyi. Pont annyit hasznal, mint depressziora a kineziologia.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
    2009-08-10  23:30
  12. 2009. augusztus 10. 23:4414.

    Szia! Felesleges a neten tovább "kutakodni", higgy a szemész orvosnak!

    3 hete műtötték anyósomnak egyik szemét szürkehályoggal. (Neki zöldhályog is van mindkét szemén - azt nem lehet műteni.)

    Habár ő is félt előtte, simán ment minden - csak utána 2 hétig rettenetesen fájt a feje. De ő amúgy is fejfájós...

     

    Sajna, meg kell várni, míg megérik, csak akkor műtik. Anyós is már csak homályos foltokat látott a jobb szemével (ez volt a rosszabb) a műtét előtt. Pár hónap múlva műtik a másik szemét is.

     

    Minden jót a nagyidnak! Kitartás!

    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-08-10  22:21
  13. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. augusztus 10. 23:2513.
    Nahat, ennyi csigat egy helyen!
    előzmény:
    kiskicsicsiga (11)
    2009-08-10  23:20
  14. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. augusztus 10. 23:2512.
    szurkehalyog
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2009. augusztus 10. 23:2011.

    igen,csakhát ezmégis a szemünk világa,fél tőle kicsit az ember

     

     

    köszönöm  a bátorítást

    előzmény:
    barackmano (10)
    2009-08-10  23:06
  16. 2009. augusztus 10. 23:0610.
    Szerintem a műtéttől pont nem kell félni, az érzéstelenítés része kellemetlen csak, de az pl. a fogorvosnál is. A többi része nem rosszabb. Én pl. tökre szerettem hogy a doki kommentálta mit csinál épp.
    előzmény:
    farsangolunk (9)
    2009-08-10  23:02
  17. 2009. augusztus 10. 23:029.

    Szia!

    A mi családunkban is volt szürkehályog Anyukámnál és Nagypapánál. Mindegyiküknek kellett várni pár évet amíg már szinte semmit sem láttak, akkor megműtötték őket, gyors műtét volt, beépítettek egy kis lencsét a szemükbe, egy-két hétig napszemüvegben jártak, aztán olyan jó lett a szemük, hogy nem kellett szemüveg sem! Azóta a  szemük a lencse miatt "furcsán" csillog.

    Mindketten féltek a műtéttől, de nem volt mit csinálni. Sőt, inkább rültünk, hogy ezt lehet műteni.

    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-08-10  22:21
  18. 2009. augusztus 10. 22:538.
    Akkor lehet nem is kell már éveket várni. Bár az időseknek jobban be kell érnie, nekem még 30 alatt szedték le, akkor még lehet éretlenebbet is. A műtét valóban egy csoda, nekem azóta (10 éve) semmi baja a szememnek. Idősebbeknek lassabban is gyógyul, baj is több lehet vele, de a többség megússza mindenféle probléma nélkül és élete végéig jól lát. Szurkolok a nagyidnak!
    előzmény:
    kiskicsicsiga (5)
    2009-08-10  22:37
  19. 2009. augusztus 10. 22:457.

    oké,köszi megmutatom neki majd ezt a topicot.

     

    most igazából jól lát,csak rossz tudni,hogy romlani fog...és igazából kb 'várni,'hogy gyorsan romoljon,ne elhúzódóan..

    előzmény:
    jucacsapat (6)
    2009-08-10  22:42
  20. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. augusztus 10. 22:426.

    Sajnalattal  jelentem,  hogy  az  orvosodnak  IGAZA  van!

     

    Halyogra  nincsen  orvossag!!

     

    Az  operaciokat  viszont  manapsag  mar  olyan  remekul  es  gyorsan  csinaljak,  hogy  15  perc  utan  kesz,  es  utana  2  nap  mulva  megint t-emekul  fog  latni   a  nagymamid.

    Rendszerint  egy plasztik  lencset  tesznek  be  a  szembe  a  regi  helyere.

     

    Sok  szerencst  kivanunk  a  Nagyidnak,  nyugtasdt  meg!!

     

    szia,   a  Jucacsapat

    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-08-10  22:21
  21. 2009. augusztus 10. 22:375.
    mamámnak 5-6os a szeme 'helyből'
    előzmény:
    barackmano (3)
    2009-08-10  22:35
  22. 2009. augusztus 10. 22:374.

    hmm igazából azért is félünk,mert a másik mamámnak egyik szemén zöld másikon szürke hályog van,és nagyon nagyon rosszul lát,mert már nagyon későn vették észre,és nem akar ő is rosszul látni, és nem teljesen értettük,miért kellhagyni,hogy elromoljon.

     

    köszi az infókat

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_266540 (2)
    2009-08-10  22:33
  23. 2009. augusztus 10. 22:353.

    Nekem volt szürkehályog (egy másik betegségből kifolyólag), azt szerintem sem nagyon lehet semmivel gyógyítani vagy hátráltatni. Nekem is 8 dioptria volt már mire leszedték.

     

    De hátha más mást mond. Én nem is nagyon csináltam vele semmit.

    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-08-10  22:21
  24. Torolt_felhasznalo_266540
    Torolt_felhasznalo_266540
    2009. augusztus 10. 22:332.
    hat, en amennyit errol tudok (nagymamamnak volt), a dokinak igaza van, nem lehet mas tenni, csak a mutet. ettol a mutettol nem kell tartani, rutineljaras, es nem is nagy teher. utana egy darabig napszemuveget kell viselni. az en mamam igazi falusi anyoka volt, vicces volt napszemuvegben. ha hamarabb szeretnetek a mutetet, maganklinikara kell menni, de az gondolom eleg draga. ha a mamadat zavarja a latasban majd a mutet, meg fogjak csinalni neki "allamilag" is. ne aggodjon nagyon a mamad, kellemetlen dolog, de szerencsere nem tul veszes. szoval kivanom, hogy ez legyen a legnagyobb egeszsegugyi baja.
    előzmény:
    kiskicsicsiga (1)
    2009-08-10  22:21

Címlap

top