Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Fűszerek/olajok

Nica21
Létrehozva: 2003. március 4. 22:48
Hát elinditanám a topicot, mert nagyon érdekelnek a fűszerek, a fűszerkertek, ki mit tart otthon, és hogyan: )
Irjon mindenki és okosoggyunk egy(s)másból/tól: )
  1. Torolt_felhasznalo_378178
    Torolt_felhasznalo_378178
    2003. október 2. 10:54151.
    Nagyon szívesen! Nem szabadalmaztattam az öteletem, használd egészséggel ;)! :)))
    előzmény:
    Egyorru (150)
     
  2. 2003. október 2. 10:40150.
    Köszönöm szépen a választ az olajokkal kapcsolatban :)

    A fűszeres cimkés ötleted nagyon jó!!! Nekem még az jutott az eszembe, hogy sima üvegfestékkel, vagy lehúzható üvegfestékkel írom fel rá a neveket, de nem bízom a kézügyességemben). Azt hiszem én is kiprobálom a Te ötletedet :)
    Egyorru
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_378178 (148)
     
  3. Torolt_felhasznalo_378178
    Torolt_felhasznalo_378178
    2003. október 1. 19:56149.
    Bazsalikomos olaj
    Válasszunk ki egy szép sima felületű üveget, áztassuk le róla a címkét. Tegyünk bele pár levél friss bazsalikomot majd öntsük fel olíva olajjal. Elkészíthetjük napraforgó olajjal is. Zárjuk le jól és 2-3 hét elteltével használhatjuk is.
    Felhasználható: salátához, majonéz készítéséhez, pácoláshoz, főzéshez.

    Currys olaj
    Pár teáskanálnyi curry port keverjünk az olajba majd várjunk vele szintén pár hetet.
    Felhasználható: tészta és zöldségételek készítéséhez.

    Gyömbéres olaj
    Pár szelet friss gyömbért tegyünk az olajba, majd egy kis idő elteltével használjuk a marhahúsok pácolásához, kevés szójaszósszal el is készíthetjük vele.

    Kerti füves olaj
    Kis csokrot készítsünk az alábbi friss fűszerekből: babér, rozmaring, kakukkfű, zsálya. Tegyünk egy szép tiszta üveg aljába egész borsot, mustármagot. Óvatosan az üveg nyílásába tegyük a kis csokrot, vigyázzunk ne törjön össze, és helyezzük bele az üvegbe. Töltsük fel az üveget olíva vagy napraforgó olajjal, zárjuk le jól. Pár hét elteltével használhatjuk : húsok pácolásához, saláták készítéséhez, kecskesajt és feta eltevéséhez.

    Gyümölcsös mogyoró olaj
    Tegyünk egy szép üvegbe pár rúd fahéjat, narancs szeletet, epret, körtét, citromot. Öntsük fel mogyoróolajjal, majd pár hét múlva használjuk palacsinta, goffri és csirke ételek készítésére.
    előzmény:
    Felisia (146)
     
  4. Torolt_felhasznalo_378178
    Torolt_felhasznalo_378178
    2003. október 1. 19:54148.
    Extra szűz olívaolaj
    Az extra szűz olívaolaj az olajbogyó első hideg sajtolásának az eredménye. Mentes minden vegyi eljárástól, így íze megőrzi természetességét.

    Szűz olívaolaj
    Ezt a fajta olajat is az olívabogyó első sajtolásából nyerik, de gyengébb minőségű olívabogyókból, ezért íze és minősége egy fokkal az extra szűz olívaolaj alatt van.

    Tiszta olívaolaj
    A tiszta olívaolaj fő jellemzője, hogy extra szűz és kémiailag finomított olajok keverékéből áll.

    Cimkék: régebben volt a Praktikában többször is. Ha nem tudnád beszerezni (mint ahogy én sem:)), akkor tudom javasolni, hogy a megvásárolt fűszer zacskójáról vágd ki a fűszer nevét, és azt ragaszd fel az üvegre! Így egységes képet kap és bármikor tudod pótolni, ha megsérülne netán. Én így cimkéztem fel a fűszereimet, s egész helyes.

    előzmény:
    Egyorru (147)
     
  5. 2003. október 1. 14:21147.
    Sziasztok!
    Eltudná mondani nekem valaki, hogy mi a különbség a szűz, nem szűz és extra szűz olivaolaj között?

    Most rendezem be életem első saját konyháját, a fűszertartókat már megvettem, de nem találok sehol szép, színes, különleges fűszerneveket is tartalmazó cimkéket az üvegekre.

    Nincs ötletetek, hogy hol keressem?
    Köszönöm szépen
    Egyorru
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2003. október 1. 09:48146.
    Sziasztok! Rengeteg irtatok, nem gyözöm visszaolvasni. De raszantam magam, hogy szeretnek en is füszeres olajat csinalni. Mar egy szep üveget is szereztem. Leirna valaki mi kell bele, es mit hogyan? (szaritva, vagy nem?
    Köszike!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. Torolt_felhasznalo_378178
    Torolt_felhasznalo_378178
    2003. szeptember 30. 19:09145.
    Egy átlag csütörtökön egy átlag Sparban :).

    Néha tartanak meglepő és jó kis dolgokat :). Én nem csalódtam benne. Bár én a normál ecetet is rendszeresen használom, főleg salátákra (keveset) és babérleveles krumplifőzelékbe és bablevesbe.
    Árra nem emlékszem, de nem volt eget rengető!
    előzmény:
    burunduk (144)
     
  8. 2003. szeptember 30. 19:05144.
    A balzsamecet nekem is izgatja a fantáziámat, de eddig még nem is találtam sehol. Hol vetted?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_378178 (143)
     
  9. Torolt_felhasznalo_378178
    Torolt_felhasznalo_378178
    2003. szeptember 30. 18:58143.
    Hmmm, ez nagyon jó ötlet! :) Az ecetet is nagyon szeretem a salátákban! Van kevés balzsamecetem(bár valószínűleg nem az az igazi, eredeti, balzsamecet, mert az szinte megfizethetetlen lenne), amit szintén salátákra szoktam önteni. De csak finoman :).

    Köszi a tippet!
    előzmény:
    burunduk (142)
     
  10. 2003. szeptember 30. 18:54142.
    Sziasztok! Amotae azt írod, nem akartál olivaolajat használni a kipróbáláshoz. Megértem, mert igen drága. Próbáld meg a fűszeres ecetet. Az nem annyira drága, és ugyanolyan jól lehet a salátákat ízesíteni vele. Ha pedig nem tetszett a fűszerkombináció, hát kiöntöd. A legjobb a fehérbor ecet vagy az almaecet. A tárkonyecet pl. nagyon finom savanykás mártások ízesítésére.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_378178 (141)
     
  11. Torolt_felhasznalo_378178
    Torolt_felhasznalo_378178
    2003. szeptember 30. 18:40141.
    Hát igen: sajnáltam egy üveg oliva olajat arra használni, hogy kipróbáljam a fűszeres olajat, s most nem érzem a fűszereket a napraforgó olajban. Mintha nem is lett volna benne fűszer :((.

    Jut eszembe: kipróbáltátok már az olivaolajos margarint? Milyennek találtátok?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. Torolt_felhasznalo_361530
    Torolt_felhasznalo_361530
    2003. szeptember 25. 09:40140.
    Sziasztok,
    en ma talaltam ra erre a topikra, gyorsan vegig is olvastam. Sajnos sokat nem tudok hozzafuzni, de van egy fincsi kaja, ami nalunk nagyon bevalt. Remelem valakinek ujdonsag lesz. Egy tepsibe teszek "csirkereszeket" (lehet mell, comb, szarny, ki mit szeret, vagy akar vegyesen is), melle sargarepa es krumpliszeletek, ala olivaolaj, egy pici so, a telejere pedig nehany rozmaringag. Nagyon fincsi, es nagyon gusztusos is a sutoben ahogy osszesul ez a sok finomsag. Ja, es a koret ugye elkeszul a husival.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. Torolt_felhasznalo_378178
    Torolt_felhasznalo_378178
    2003. szeptember 23. 18:59139.
    Nocsak, tényleg van itt egy ilyen kis ízes topik. :)

    Az én fűszeres olajom már készülőben , kb. két hete "érik". Van benne kakukkfű és borsika. Fokhagymát is terveztem bele (nagyon szeretem), de a szalonképessége miatt inkább kihagytam. Még nem tudom, milyen lesz, de nagyon nem lehet rossz :)).
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. 2003. szeptember 22. 10:09138.
    Remélem sikerülni fog!:))
    előzmény:
    Nica21 (137)
     
  15. 2003. szeptember 18. 23:32137.
    Szija Erika: )

    Az kevés hogy elbeszélgetek magammal: ))
    Csinálok fűszerolajat a jövő héten, most már véglegesen rászántam magam: )
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2003. szeptember 18. 19:06136.
    Sziasztok!
    Már egy hónapja senki nem volt ezen a topicon, így félő, hogy törölni fogják ha nem használjuk. :((
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2003. augusztus 16. 02:28135.
    Hi csajszik!

    Tisztára el vagyok képedve, hogy ennyire nem fűszereznek errefelé az emberek: ) de komolyan. Ez egyike annak a sok-sok topicnak, aminek szvsz értelme van, és kifogyhatatlan, annyit lehet róla beszélni. . . Próbálok egyre többet járni errefelé, ha már elinditottam: )

    Thai fűszerek. A gyömbér ugrik be és a curry, ami fűszer is, meg fűszer keverék is.
    Van olyan hogy curry levél, ezt most olvastam: )
    Cardamom is mintha indiai lenne, sajnos erről a fűszerről sem tudok eleget.
    Egyiket sem használom, nem tartok fenn akkora konyhát, hogy érdekesen tudjak főzni 2 személyre.
    Viszont érdekel a gasztronómia és különböző népek, nemzetek izei.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. 2003. augusztus 15. 17:56134.
    Szia Su!
    Erre én is kiváncsi lennék. Mik vannak abban a thai fűszerekben?:))
    előzmény:
    Su (133)
     
  19. Su
    Su
    2003. augusztus 15. 12:13133.
    Benne vagyok:-)
    Ki ismeri a thai fűszereket? Hozzájutottam párhoz, nem értem mit ír rajta, és pláne mihez használhatnám. . .
    előzmény:
    Erika10 (132)
     
  20. 2003. augusztus 14. 17:53132.
    Sziasztok!
    Jó lenne ha ez a topic nem tünne el.
    Mentsük meg!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. 2003. július 31. 21:09131.
    Szia!

    Nos zöldséegeket lehet friss fűszerekkel izesiteni, igy kevesebb só kell hozzájuk.
    Általában minden zöldségnek megvan a maga fűszere, ezt itt a neten is meg tudod nézni.
    Hogy mennyi kell belőlük, azt meg be kell gyakorolni, nem ugyanaz az adagolás, mint a száritott fűszereknél.
    Meg hát ugye ki mit szeret. Én a paradicsomsalátát bazsalikommal szeretem, vagy bazsalikomos fűszerolajjal.
    Ha kicsit konkrétabban leirnád, miket esztek, jobban tudnánk segiteni: )
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_437976 (129)
     
  22. 2003. július 31. 18:59130.
    Szia!
    A zöldbabot fokhagymával szoktuk berántani. Persze só is kell bele.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_437976 (129)
     
  23. Torolt_felhasznalo_437976
    Torolt_felhasznalo_437976
    2003. július 30. 00:32129.
    Sziasztok!
    Remélem jár még erre valaki!
    Kérdések sorozata dühöng bennem.
    Anyám inkább ízetlenül, mint ízesen főzött, ezt szoktam meg, ezt tudom csak produkálni, de szeretném ha máshogy lenne. Azt sem tudom, melyik fűszerhez nyúljak, hogy ÉRDEKES, IZGALMAS ízeket kapjak. Húst ritkán eszünk, tehát a zöldségek fűszerezése érdekelne.
    Pl. zöldbabot hogyan fűszerezitek?
    kezdetnek csak ennyit, aztán ha lesz vki, még zúdítom a kérdéseket.
    Ja gen, ti hol vesztek szegfűborsot és cayenne-borsot?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. 2003. július 16. 22:49128.
    Jahh és kábé fél évig lehet a fagyasztóból csipegetni: )
    előzmény:
    Feather (126)
     
  25. 2003. július 16. 22:46127.
    Fagyasztani kell!
    Akkor érdemes fagyasztani, amikor a legszebbek a friss hajtások (augusztus közepe), ilyenkor metsszük is meg. Nem szabad megvárni, míg öreg lesz.
    Jól megmosni és be a fagyasztóba.
    előzmény:
    Feather (126)
     

Címlap

top