Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Laktózmentes ételek

Lylyom
Létrehozva: 2003. március 1. 13:17
Sziasztok!
Laktóz érzékeny vagyok! Nagyon szeretek sütögetni és főzőcskézni! Főleg olyan süti receptekre és tésztához való szószok receptjére lenne szükségem amiben nincs laktóz( főleg tejszín, mert a tejet még tudom pótolni a laktóz mentes Magic Milkkel)!
Előre is köszönöm a segítségeteket:
Lylyom
  1. ngm
    ngm
    2004. június 30. 07:46151.
    Szia! Tuti, hogy laktóz? Ha igen , akkor valszeg szója alapú tápszert kaphat (Milupa Som), vagy speci pépet (mert tejpépet ugye nem) Sinlac-ot. Nalunk "mittudjukmi" allergia van. Se én, se a dokinéni nem eröltetjük a kivizsgálást, mert az orvos szavaival élve szadisták. (Bélbiopszia) Így csak reméljük, hogy jót teszünk. Ha nagyon nem megy a kaki, próbálj glicerines kúpot, de ritkán és keveset, esetleg hőmérőzd meg. Nálam a nagylány volt szorulásos, de amíg kicsi sajnos nincs jó megoldás. Esetleg kamilla teát (hígat és keveset) adjál.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_409732 (150)
     
  2. Torolt_felhasznalo_409732
    Torolt_felhasznalo_409732
    2004. június 29. 23:21150.
    Sziasztok! A babám öt hónapos, és kezdetektől fogva irtózatos hasfájós. A gyerekorvos és a védőnő azt mondta, hagyjuk, majd kinövi, nem törődnek vele. Most sikerült kiharcolnom egy kivizsgálást. A kórházban megállapították, hogy valószinűleg tejcukor érzékenysége van. A 100%-os bizonyossághoz kínozni kellett volna picit, így azok a vizsgálatok - illetve az anyatej elhagyása - elmaradt. Szerencsére a kórházban nagyon szopi-pártiak, így tápszert csak akkor adnak, ha végképp nincs más megoldás. Most kapott laktáztablettát, minden szopi előtt kapja. Ennek viszont az a mellékhatása, hogy nem tud kakilni. Most írt fel a dokinéni lacto-injekciót, amit szintén adni kellene neki, az segítene. Ma öt patikában voltunk (addigra bezártak a patikák), sehol sincs, és még csak nem is ígérhetnek semmit! Babám irtó görcsökben fetreng, most a kaki miatt, és én nem tudok segíteni, csak annyiban, hogy nem alszom és őt dajkálom, mert egy hülye pózban végre elaludt (letenni nem lehet). Nagyon el vagyok keseredve. Én imádom őt szoptatni, ő is imádja, de most már szakad a cérna és azon gondolkodom, jobban járna valami hipoallergén (vagy laktázmentes, nem tudom hogy hívják ezeket) tápszerrel. Nagyon sajnálom, megszakad a szívem, hogy mióta megszületett, nincs nyugalma :o(
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2004. június 29. 22:34149.
    Hát ne is! :))
    előzmény:
    ngm (148)
     
  4. ngm
    ngm
    2004. június 29. 12:59148.
    Csak, hogy ne haljunk ki:))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2004. június 12. 17:28147.
    Szia potty!
    Szerintem előfordulhat hogy a laktózra vagy érzékeny és nálad nem hasmenés formájában jelentkezik ez a probléma, mint az emberek többségénél, hanem kiütésekben. Azért mondom ezt mert én is pont ezzel a gonddal küszködöm, ill. küszködtem. Nekem tinédzser koromban jött ki és emiatt sokáig hagyományos pattanásnak nézték, míg pár év szenvedés után vki szólt, nem-e a tej miatt van. Elhagytam a tejet, tejfölt, tejszínt és egy hónap múlva kitisztult az arcom! Sajnos kicsit heges maradt, de ég és föld a különbség.
    Azóta tejtermékból csak az un. savanyítottakat ehetem, joghurt, sajtok többsége (érlelt), kefír és laktózmentes tejet iszom.
    Szerintem egy próbát megér.

    Sok sikert
    szia
    Weda
    előzmény:
    potty75 (145)
     
  6. 2004. június 10. 12:31146.
    Ez a kis kiszerelésű volt. A nagy dobozos itt is 7200 ft.
    előzmény:
    potty75 (143)
     
  7. 2004. június 10. 08:59145.
    Hát igen, ez talán egyszerűbb megoldás lenne! :) Pont tegnap gondoltam, hogy ha tényleg a tejre vagyok allergiás, akkor hamarabb leszek kövér, mint szép, mert tegnap is 8 gombóc fagyit ettem. :) Viszont nem lettem sokkal ragyásabb.
    Szóval megpróbálkozom akkor a csokival! Köszi! :)
    előzmény:
    viagiulia1 (144)
     
  8. 2004. június 9. 21:09144.
    Az egyik barátnőm is a kakaóbabra allergiás, ő is a csokitól lett csupa piros. Azért én vigasztalnálak, kevesebb dologban van csoki, mint tejcukor! Gondolj bele, bármilyen fagyit ehetsz csokin kívül. Amúgy meg csak vízízű citromot ehetnél.
    előzmény:
    potty75 (142)
     
  9. 2004. június 9. 11:36143.
    Az Aloe Vera gél, az igazi kb. 6000Ft. Nézni kell rajta a címkét is. Többfajta termék van, lehet, hogy az egy hígitott változata volt. Terjesztők is forgalmazzák.
    előzmény:
    Lavendel (141)
     
  10. 2004. június 9. 11:34142.
    Köszi szépen! Bár pont tegnap azt mondták, hogy a csokitól is lehetek ilyen! Hát ezt is szomorúan hallotam! :))
    előzmény:
    viagiulia1 (140)
     
  11. 2004. június 9. 10:10141.
    Megkérdeztem és nálunk a drogériában 1 liter 2700 ft. veszek is, kipróbálom.
    előzmény:
    viagiulia1 (137)
     
  12. 2004. június 8. 19:52140.
    Szia!
    A laktóz a tejben található kettős cukor. Aki laktózérzékeny, annak a vékonybelében nem termelődik az az enzim, ami ezt a kettős cukrot szabályosan lebontaná, ezért csak mérgező gázokká és valami egyes cukorrá tudja csak alakítani a többi emésztőnedv. Ha az enzimet tejfogyasztás előtt gyógyszer formájában bevisszük a szervezetbe, akkor minden OK, semmi gond nem lehet a laktóz lebontásával.
    Egészen más dolog a tejallergia, a tehéntej-allergia, a tejfehérje-allergia. Ezekben szerencsére nem vagyok járatos. LAIKUSKÉNT azonban úgy gondolom, hogy inkább allergiás lehetsz valamire, mert a laktózérzékenységnek (ami NEM allergia) nincsenek bőrtünetei.
    Jobbulást Neked!
    :)
    G.
    előzmény:
    potty75 (139)
     
  13. 2004. június 8. 11:18139.
    Sziasztok!
    Örülök, hgoy ilyen sokáig életben maradt a topic, látom, hogy Viagiulia akár havonta, de benéz! :))

    Nekem a kozmetikus mondta, ghoy probáljam meg elhagyni a tejet, mert sok embernél az a baj. Nem tudom, ghoy most laktóz-érzékenységre gonsolt-e. A fél acomon a bőr olyan, mintha gyulladt kamaszkori pattanások lennének rajta, amik elg hamar elkezdenek hámosodni. Most két hete katasztrófa! Bár elvileg csak egy hete tart a diéta, de mindig belefutok valami tejtermékbe! :((
    Szeretném tudni, hgoy szerintetek lehet-e ilyen bőrprobláma laktózérzékenység, és hogy tuladonképpen a laktóz a tej melyik összetevője, miért felelős. Akartam venni növényi alapú tejszínt, de író volt benne, úgyhogy hagytam.
    ÉS látom, sokan a gyomorbántalmakkal küszködnek, úgyhoy lehet, nem is a tejre vagyok allergiás. Nem is tudom, mi lenne jobb: ha tudom, hogy mitől van ez, de nem ihatok tejet, vagy ha nem tudom, mitől vagyok ragyás, de ihatok tejet. :((
    Előre is köszönöm a választ!
    előzmény:
    viagiulia1 (137)
     
  14. 2004. június 4. 09:46138.
    Ez a gél engem is érdekelne!
    előzmény:
    kklotild (136)
     
  15. 2004. június 4. 09:36137.
    Írnál erről kicsit részletesebben? Mi ez a gél, hol lehet beszerezni, mennyibe kerül? Enni kell?
    Köszi!
    előzmény:
    kklotild (136)
     
  16. 2004. június 3. 14:31136.
    A 14 éves fiamnál is tejcukor allergiát mutattak ki, iszonyúan görcsölt a hasa. 6 évig nem evett tejterméket, néha rudit. Most a télen adtam neki az Aloe Vera gélt. Egy hónapja issza a tejet és nincs semmi baja. Ő kérte, mert kívánta. Az Aloe Vera gél nekem is helyrehozta a gyomromat, állandó hányingerem elmúlt.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. ngm
    ngm
    2004. június 3. 14:20135.
    Az van ráírva, hogy növényi alapanyagokból készült (vagy valami hasonló, már nem emlékszem) tejcukrot tartalmaz. Csízió a neve, a Tesco-ban láttam/vettem. Létezik "tejszínhab" is növényi alapanyagokból, a legtöbb flakonos olyan, de van amelyikben van laktóz.
    előzmény:
    boedine (134)
     
  18. 2004. június 3. 13:41134.
    Milyen az a növényi alapú sajt? Miből van?
    előzmény:
    ngm (132)
     
  19. 2004. június 3. 13:38133.
    Lehet, hogy igazad van, de akkor miért írják rá a dobozra, hogy tartalmaz max 0, 1 g tejcukrot? Ez legalább olyan átverés, mint amit kaptunk gyerektakarót, rá volt írva nagy betűkkel, hogy gyapjú takaró. Kis betűkkel persze az is ott volt, hogy 100%akril de azt nem mindenki érti, vagy veszi észre. Bocsánat az OFF-ért de nagyon fel tudnak háborítani az ilyenek.
    előzmény:
    Lavendel (130)
     
  20. ngm
    ngm
    2004. június 3. 12:48132.
    Nem kell elnézést kérne! Köszi a tájékoztatást. A gyerek, most tápszerként a Milupa Som-ot kapja. Ez szója alapú és nincs benne tejcukor sem. Szerencsére nem okoz problémát. A tejcukor érzékenységet azért mondtam, mert amikor olyan sajtot ettem, ami növényialapú, de volt benne tejcukor, arra rosszul reagált a gyerek. A halat, tojás bírja (ha én eszem) a citrus féléket nem próbáltuk. A mogyoró viszont nem jött be, attól írtózatosan bukott. Nekem még azt mondták, hogy vigyázzak a marha és sertéshússal is.
    Szerencsére a gyerekorvosunk egyben gasztroenterologus is, ő lát el tanácsokkal. Ő is mondta, hogy igazából ki kéne vizsgálni, de nem biztos, hogy okosabbak leszünk, és 3 gyerek mellet ez nehezen is megoldható, hogy több napig kórházban legyek a kicsivel. Inkább a legrosszabbakat feltételezzük, úgy tutira nem ártunk a manónak.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_310895 (131)
     
  21. 2004. június 3. 12:07131.
    Szia ngm!
    Az én kisbabám valószínűleg tehéntejfehérje allergiás. Én is szoptatom. Már pár hónapja derült ki, ezért sokat olvastam a témában.

    Arra szeretném felhívni a figyelmed, hogy a tehéntejfehérje allergiában semmilyen tehéntejszármazék nem fogyasztható (és kecske-, juhtej származék sem, mert nagyon hasonló a fehérjéje). Nekem azt javasolta az orvos, hogy szóját se egyek, míg szoptatom, mert a kialakult tehéntejfehérje allergia miatt könnyen allergiássá válhat más erősen allergizáló ételekre. Ugyanez igaz a tojásra, halra, olajos magvakra, citrusfélékre, kivire. Ezeket persze a baba sem kaphatja, és tehéntejalapú tápszert sem, csak Sinlac-ot.

    A tejcukor (laktóz) érzékenység nem allergia, hanem a tejcukorbontó enzim hiánya a bélben. A csecsemőknél ritka, az életkor előrehaladtával gyakoribb. Ennek oka, hogy a tejcukor az anyatejnek egyik alapvető eleme, a csecsemőnek képesnek kell lennie megemészteni, a felnőttnek már nem. Az anyatejbe nem az általad fogyasztott tejcukor kerül bele, hanem a szervezeted által termelt. Szemben a tehéntejfehérjével, ami csak a te táplálékodból kerülhet bele. Előfordulhat kisbabánál is tejcukor érzékenység, veleszületett (nagyon ritka) vagy szerzett. A szerzett kialakulhat pl. fertőzéstől, állandó hasmenéstől. Ilyenkor anyatejet sem kaphat a baba, hiszen hiába diétázna az anya. Speciáls tápszert kaphat, amíg regenerálódik.

    A tejcukor érzékenység vizsgálata elsősorban a kilégzési teszt, a tehéntejfehérje allergiáé a vérvizsgálat. Szerintem mindenképp menjetek gasztroenterológushoz. Érdemes megnézni a www. allergiainfo. hu oldalt. Elnézést az okoskodásért. Jobbulást kívánok!
    előzmény:
    ngm (128)
     
  22. 2004. június 3. 08:20130.
    A "laktózmentes" termékekből nem a laktózt/tejcukrot veszik ki, hanem tartalmazza a laktóz lebontásához szükséges laktázenzimet, ami nekünk nincs a szervezetünkben. Szóval nem éppen helyes az megnevezés hogy "laktózmentes":-)
    előzmény:
    boedine (129)
     
  23. 2004. június 2. 23:46129.
    Sziasztok! Nagyon örülök, hogy rá találtam erre a topikra, bár őszintén szólva jobban örülnék, ha nem lenne rá szükségem. Írjátok ezt a kilégzéses vizsgálatot, hogy milyen szörnyű. Én is megcsináltam. Mikor a Dokinő meglátta a görbét, majdnem leesett a székről, hogy ilyen csúnyát még nem látott. Nekem meg kutya bajom sem volt. Csak az aszisztens csaj, meg a ti mondásotokból tudom, hogy nagyon rosszul kellett volna lennem. Akkor most mi van? Pontos diagnózisom még nincs, lehet, hogy nem csak ez a bibi. A Magic Milk- ről mi a tapasztalatotok? Szerintem iszonyú édes, tudnám mitől, ha pont a tejCUKROT veszik ki belőle. Kakaónál nem olyan gáz, no de a spenót édesen elég fura. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. ngm
    ngm
    2004. június 2. 13:14128.
    Köszi! De először azt lenne jó tudni, hogy tulképpen mi is a baja a manónak. Mert csak találgatunk. A dokinéni, azt mondta a vizsgálatra, hogy szadista, és nem ajánlja a gyereknek. Ő csak tudja, gasztros. . . Bár mióta nem eszem semmi tejeset és a laktőzra is figyelek látványosan javult. De ezt már írtam.
    előzmény:
    Fünfi (127)
     
  25. 2004. június 2. 13:04127.
    Szia,
    az emelt családi pótlékkal kapcsolatban: ahonnan kapod a családi pótlékot, ott kell igényelned az emeltet, a szakorvostól kell vinned hozzá igazolást (egy kék színű nyomtatvány) és az alapján rögtön fizetik az emeltet. Nekem kb. 2 hét alatt sikerült lezongoráznom.
    előzmény:
    ngm (112)
     

Címlap

top