Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Gyűjtsük álmainkat!

klára13
Létrehozva: 2006. február 21. 21:43

          Gyűjteni nagyon jó! És bármit lehet! Szabad hirtelen, meggondolatlanul határozni, és azonnal, mintegy varázsütésre gyűjtővé válni! Varázspálca sem kell hozzá. De ha úgy gondolod, mégis kell, azonnal csapj fel varázspálcagyűjtőnek!

          Tegnap még nem voltál gyűjtő, ma gyűjtő vagy! Gyűjtsünk együtt! Én mindenféle kacatot gyűjtök. Babákat. Bohócokat. Kőtojást. Kőgolyót. Amarillisz t. Csigát.  Kavicsot.

De legesleginkább álmaimat gyűjtöm. És emlékeimet. Mindent megőrzök, amihez szeretet fűz. Ezért aztán gyűjtök mosolyokat, tekinteteket, sőt gyűjtök hangsúlyokat is. És érintéseket, kézfogásokat.

           Gyere velem! Legyél gyűjtő te is! Gyűjtsünk együtt! Mondd el, gyűjteményednek mi a legújabb darabja. Mi a legrégebbi. Talán egy mese. Talán egy versidézet. Egy gondolat, ami nem hagy békén. Egy színes kavics az udvarodról. Egy tojás, melynek rendellenes a formája, ezért megőrizni érdemes. Hangkazetta vagy fénykép. Gyűjtsünk együtt, fejtegessük együtt az élet titkait. Oszd meg velünk gyűjteményed legféltettebb darabját, így még inkább tiéd lesz, örömünk megsokszorozza örömödet.  Ha örömöt gyűjtesz, mondd el azt. Ha embereket gyűjtesz, mondd el őket. Ha barátokat, róluk beszélj! Hozd el ide gyűjteményedet!

   talán nem is tudod,hogy gyűjtő vagy! Fedezd fel a gyűjtőt magadban! Gyere, gyűjtsél velem! Remélem: velünk!

 

 

  1. 2019. Április 5. 03:5874401.

    Szivesen hallanek tobbet a nagymama hurka keszito szokasairol. A regiek valahogy nagyon tudtak hogy hogy kell  csinalni, a mostani ilyesmik meg sem kozelitik. Franciaorszagban ettem meg jo igazi  finom vereshurkat, na, azok is nagyon tudtak. Volt valami furcsa fuszer meg extraba benne amit a magyarok nem szoktak de nem tudtam kitalalni hogy mi lehetett.


    Van a kozelunkben egy magyar hentes olyan majashurkat arult jo dragan hogy az elso kostolas utan koptem kifele es vittem ki az erdei allatoknak ugy ahogy volt. Toportyut is arult, apro morzsas vackot ami azott vizes volt. A melyhutobol huzta elo.


    Toportyut a melyhutobe! Persze vasarloja mar alig van ugy erezte hogy le kell fagyasztani, meg ennyit sem tudott hogy tilos...

    előzmény:
    Zsumi45 (74396)
    2019-04-04  15:16
  2. 2019. Április 5. 03:5074400.

    Nekem csak este van lezarva, napkozben vegig bekapcsolva van es be van a halozatba kotve, csak igen ritkan veszem le rola es viszem mashova, olyankor persze elemrol megy. Osszecsukni sosem szoktam, zakatolni nem hallottam de majd megfigyelem.


     

    előzmény:
    klára13 (74398)
    2019-04-04  20:24
  3. 2019. Április 5. 03:4674399.

    En is vettem ezt a forro levegovel suto /air fryer/ keszuleket hogy majd milyen jo lesz sult krumplit meg zoldsegeket sutni benne a nehez olaj nelkul. 1x probaltam ki a krumplival, 1 teaskanal olajat tettem ra, olyan ize lett mint a szaraz kemenypapir, valami borzaszto rossz volt, lehet hogy husra jo de erre nem. Sutes kozben furcsa forro plesztik szag ami szinten nem tetszett, ki tudja mi oldodott ki es mit okozhat hosszu tavon, azonkivul igen, olajos goz a konyhaban, van ugyan elszivom a tuzhely folott ami a szabadba viszi az etelszagot es gozt de valahogy a keszulek nem ult a tuzhely tetejen rendesen, billegett. Egyszeruen osszecsomagoltam, visszavittem az uzletbe, kozoltem a tapasztalataimat vele kapcsolatban  es kozoltem hogy nem felel meg. Szo nelkul vettek vissza.


    Egy masik keszulek is megragadta a figyelmemet, valami fedeles grill amit akar az asztal tetejen hasznalhatsz mert a gozt, fustot, szagot egy ki benne levo ventillator lecsapja valahova egy tartalyba, szagtalan,  kitunonek latszott. Ovatossagbol megneztem hogy akik vettek milyennek talaltak, azt irtak az interneten hogy csapnivalo mert az elso 5-10 perc utan a ventillator bedoglik, legalabbis a legtobb esetben...


    Mar nincs kedvem probalgatni ezeket a csodakeszulekeket.

    előzmény:
    csinomjank (74384)
    2019-04-03  18:47
  4. 2019. Április 4. 20:2474398.

       Ez az igazi! Amikor a fel sem tett kérdésre megérkezik a válasz. 
       Többször észrevettem, hogy amikor összecsukom a gépet, azt gondolva, hogy ezzel bezártam, mocorogni, szinte zakatolni kezd, vagyis azt hallom, hogy működik. Ezért aztán inkább végigjátszom az egész leállítást, naponta akár ha többször is. És most igazolódott be gyanúm: használják tudtomon kívül gépemet:
    "Jelenleg több mint félmilliárd otthoni számítógép bányászhat rendszeresen kriptovalutát más számlájára. Mindebből a gépek tulajdonosai általában annyit vesznek észre, hogy böngészés vagy online sorozatnézés közben a gép ventilátora valamivel jobban pörög a megszokottnál, a munkamenet akadozik és lassabb, a laptop rövidebb ideig bírja töltő nélkül. Hasonlóra már az okostelefonok világában is van példa."





    Hát erről van szó. Tényleg mindig le kell rendesen állítani. És persze e pillanatban is bányászhatnak gépemmel.


     


     


     

  5. 2019. Április 4. 15:2174397.

    Igen, a kecsketej, juhtej zsírosabb a tehéntejnél. Nagyon szeretem a juhtúrót, gomolyát is. Erdélyből hoztuk az u.n. "bőrbetúrót" bendőben füstölték, mint a disznósajtot.


     

    előzmény:
    Sheriff-2 (74392)
    2019-04-04  13:37
  6. 2019. Április 4. 15:1674396.

    Férjemmel mi is csináltunk mindenféle "disznóságot" (bocsánat, huncut aki rosszra gondol !)


    Volt hobbikertünk, ólakkal, s ott egy évben még hízlaltunk is, s a barátokkal dolgoztuk fel. Később a sikeren felbuzdulva előfordult, hogy fél disznóval állított be a férjem, máskor csak kolbászhúst vett. A garázs elég nagy volt, így ventillátorral felszerelt tároló szekrényben tartottuk a füstölt árut. Nagymamám szakácskönyve szerinti készült hurkák, különféle ízesítésű kolbászok


    Persze ez a saját állattartás ( kisérlezetünk mindenféle lábas jószággal) úgy nem érte meg, hogy minden takarmányt venni kellett, s a város ellentétes 2 végén volt a kert és a munkahelyünk. 


    Minden emlék... de legalább sok szép van belőle.


     

    előzmény:
    Sheriff-2 (74391)
    2019-04-04  13:31
  7. 2019. Április 4. 15:0374395.

    Köszönöm Magdika, így pontosan értem.


    Nagyon régen rendszeresen csináltam, amíg hordták tanyáról a házi tejet, de oltóanyaggal, mintha joghurt baktériumnak nevezték volna. Most ezt  alaposabban megnéztem a cimkén a palackon: "Garabonciás teljes tej, pasztőrözött." (Az üzletben az árcimke "házi" tejnek nevezte) Biztos túl friss volt, s én pedig nem voltam elég türelmes., csak 1 éjszakát állt a joghurttal elkeverve.


    Most forrásig melegítettem, pár csepp citrommal tökéletesen szétvált a savótól. Megkóstoltam, most már finom, savanykás.  A lecsepegtetést én is így csinálom, ahogyan Te. Majd megmérem  a végterméket. Nem lesz valami sok.


    A neten rákerestem erre cégre, árulja feldolgozva joghurtnak és túrónak is. Azt írja, 78 fokon pasztőrözi, ez már majdnem forralt tej. 3,6 %-osnak írja. Az igazi házi tej 4%.-nál is zsírosabb szokott lenni.


    Jó kis móka volt, szeretek mindent kipróbálni, amit még nem csináltam.

    előzmény:
    Kusza (74393)
    2019-04-04  13:52
  8. 2019. Április 4. 14:1274394.

    Zsuzsa azt kérdésed nem értem, hogy szoktam-e melegíteni mielőtt leszűröm? Az aludttejből sohasem lesz túró, ha egy rövid időre nem főzöd fel, igaz csak egy pillanatig, mert ha sokáig főne, kiszáradna. A melegtől kapódik össze.


    Sárga túrót egyszer csináltam, de nem nyerte el a tetszésemet.

    előzmény:
    Zsumi45 (74387)
    2019-04-04  12:18
  9. 2019. Április 4. 13:5274393.

    Zsuzsa én házi tejből készítem a túrót, de én nem teszek bele semmi altatót. Kiöntöm egy edénybe, és a konyhában hagyom, nem hűtőben, addig hagyom míg meg nem alszik. Abban az edénybe teszem a gázra, amiben megaludt, nem jó átönteni másikba, mert akkor összetörik. Télen lassabban, nyáron hamarabb megalszik. Mikor jól átforrósodott, akkor kikapcsolom a gázt alatta, és megvárom míg kihűl. Egy tésztaszűrőbe teszek egy fehér gyolcsot, felakasztom lecsurogni, egy éjszaka lecsöpög. Legutóbb amit csináltam, másfél liter tejből 26 dkg túró lett. Van úgy, hogy a hűtőbe teszem, arra gondolva, hogy valamit készítek belőle, például tejberizst. Ott áll vagy négy napig, ha utána öntöm lábasba, két nap után megalszik, a konyha melegében.

    előzmény:
    Zsumi45 (74390)
    2019-04-04  13:20
  10. 2019. Április 4. 13:3774392.

    A teljes zsírtartalmat általában olyan 3,4-től 3,7%-ig szokták meghatázozni.De vannak magasabb zsírtaltalmak is.Az előbbi a tehén tejre vonatkozik.

    előzmény:
    Zsumi45 (74390)
    2019-04-04  13:20
  11. 2019. Április 4. 13:3174391.

    Nagyon szivesen.A legjobb az ilyen házilag készített dolgokban,hogy a saját/család ízlésére csináljuk.Pl.én annyira kiábrándultam az űzletekben kapható kolbászokból,hogy azt is sjátomat csinálom.

    előzmény:
    Zsumi45 (74390)
    2019-04-04  13:20
  12. 2019. Április 4. 13:2074390.

    Köszönöm Sheriff! 


    Mindkettő nagyon egyszerű, az első lehet az un. hevített túró. Én 1 l. langyos tejbe kevertem 125g. élőflórás joghurtot, de nem melegítettem. Az un. házi tej címkéje szereint teljes tej, de zsír% nem volt rajta feltüntetve. Mivel nem csapódott ki teljesen, megmelegítem, s csepegtetek bele citromot. el nem rontja! 


    A húsvéti sárga túrót nem ismertem gyerekkoromban, de tudom, más tájakon szokás készíteni. Talán még sósan is, sonka mellé. Mi a töltött tojás hideg és meleg változatát szerettük. Utóbbit mustáros mártással. 


    A sárga túróról a darapuding jutott eszembe, amikor egy hígabb tejbegrízbe forrón belekevert, cukorral homogenizált tojássárga és a felvert hab (még szintén a forró masszába) ad lehűtve egy finom, kiborítható desszeretet. Ízesítettük citromhéjjal, vaniliával, esetleg mazsolával. 

    előzmény:
    Sheriff-2 (74389)
    2019-04-04  13:02
  13. 2019. Április 4. 13:0274389.

    A savót is meg lehet inni,pl.én víz helyett szoktam,van benne sok kalcium.Aztán annyira bele jöttök majd,hogy nem akarjátok abba hagyni,sokat lehet játszani/kisérletezni a sárga túró készítésével,ami pont jól jön Húsvétra.


                 Sárga túró recept - YouTube

    előzmény:
    Sheriff-2 (74388)
    2019-04-04  12:52
  14. 2019. Április 4. 12:5274388.

    Sziasztok,


    Túrót nagyon egyszerű készíteni,régebben én is szoktam.Minél zsírosabb a tej,annál több túró lesz.


    Röviden,a tejet felmelegítjük majdnem forrásig,és teszünk bele kevés ecetet,a savtól kicsapódik a túró.Én pl.ecet helyett citromot szoktam bele csavarni.Itt van egy videó,ami jobban megmagyarázza.


    Ha valaki sok túrót akar,tehet tejfelt is a tejbe,rengeteg variáció van.A túró szárazsága pedig attól függ,hogy mennyi ideig csurgatjuk.Van aki egész éjszaka.


                  How to Make Cheese at Home - 2 ingredient Easy Cheese Recipe - YouTube


                  

    előzmény:
    Zsumi45 (74387)
    2019-04-04  12:18
  15. 2019. Április 4. 12:1874387.

    Magdikám, ez valóban jól érthető, s még sütni sem kell. Köszönöm! Szeretem a citromos desszerteket. Emlékszel a citromos álom korszakra?


    Kérlek a házitejből túró készítést írd le nekem! Reggelre szépen kocsonyásodott az enyém, de nem igazán savanyodott, épp csak picit . Te szoktad melegíteni, mielőtt leszűröd, mert ez még nagyon "laza". Szerencsére nem kesernyés... 


    Emlékszem Nagymamám mindig megkérdezte a piacon, hevített, vagy oltott a túró. Hogy melyiket tartotta jobbnak, arra nem emlékszem.


    Régebben gyógyszertárból származó oltóanyaggal készítettem. Arra nem emlékszem, mennyi ideig állt...

    előzmény:
    Kusza (74386)
    2019-04-04  09:57
  16. 2019. Április 4. 09:5774386.

    Zsuzsa küldök Neked egy receptet, amit a lányomtól kaptam. Olaszul van, de meglehet érteni amit írnak. Hasonló a joghurt tortához, de itt van egy kekszes rész alatta.https://www.youtube.com/watch?v=LnEEXCrml28&feature=share&fbclid=IwAR2ZdYnfnHGQovrOJZBY4VUxwBQ3rhJkCoZ3qTFG67pGcOk-gZaSSEUWYx4

    előzmény:
    Zsumi45 (74385)
    2019-04-04  09:11
  17. 2019. Április 4. 09:1174385.

    SZEGED

    A Tiszaparton halkan ballagok 

    És hallgatom, mit sírnak a habok? 

    E partok méla fordulóinál 
    Állt egyszer gőgös Attila király. 

    E tájon, hol a két víz összeér, 
    Áldozott egykor dús Ajtony vezér. 

    Ott fönn, ahol most vén harang dalol, 
    Dugonics András búsult valahol. 

    Mert búsulásra volt itt mindig ok, 
    Ugye bajtársak, ugye magyarok? 

    Itt Tömörkény, ott Gárdonyi lakott, 
    Petőfi Zoltán erre ballagott. 

    Megállok felhős tavaszég alatt 
    S míg megy a víz és az idő szalad, 

    Érzem, hogy az öreg Tisza felett 
    Az örök élet csillaga remeg.


    Ma 136 éve született Juhász Gyula

  18. 2019. Április 3. 18:4774384.

     a kisvarosban ,ahol felnottem mindenki kedvence volt  a burek /borek  


    volt turos /kaposztas /krumplis /husos  - talan toltott pite  lenne a megfelelo  nev ra 


    _________________________


     masik gasztronomiai elmenyem ma - vettunk egy forro levegovel suto sutot - mi a neve magyarul ? air fryer  angoul .


     szoval nem kell hozza olaj - vagy csak egy leheletnyi az etelre ... nagyon jol atsutotte a pacolt csirkecombokat


    - nem kell felette allni  - megsul  - a hatranya , hogy tiszta olaj goz lesz a lakas tole ...most vehetunk egy elszivot ...

    előzmény:
    Kusza (74378)
    2019-04-03  13:00
  19. 2019. Április 3. 17:5774383.

  20. 2019. Április 3. 17:3374382.

    Magdika, felébresztetted bennem a vágyat a házi túró iránt. Elkezdtem keresni jobb híján a zacskós tejet. Nos, azt nem találtam, de a Sparban megláttam palackozva házi tejet. Vettem élőflórás joghurtot és most langyosodnak- egyelőre csak a konyhában. Ha átveszi a joghurt a szobahőmérséletet, meglangyosítom a tejet és összekeverem . 


    Zsuzsóka:Kíváncsi leszek, megalszik-e? mert hideg helyen ennek is 5 nap még a szavatossága. Nincs ráírva, hogy hőkezelték-e, de pasztőrözött. Úgy tudom, az 60 fokot jelent.


    Klárám, neked is írom:  


    Én is szoktam jégsalátát használni vegyes salátákhoz, hozzád hasonlóan elkészítve. (további kiegészítők lehetnek: sárgarépa,uborka, retek, zöldhagyma... ami épp adódik). Az öntet is sokféle: mustáros, almaecet+ olaj, joghurt tzatziki fűszerrel...


    Sőt, főételként 1 szelet darabolt gépsonkát, sajt darabkákat, 1 főtt tojást is keverek hozzá, 1 vékony piritóssal eszem.


    Mivel könnyen fonnyad,s nekem egy étkezésre sok, ha csak  1-1 db-ból készítem is, a zöldségeket tisztítva, egészben egy üveg vákumos tárolóban tartom a hűtőben, s frissen aprítva keverem hozzá az öntetet, sonkát, tojást. Így 3 napig variálhatom.  


     

    előzmény:
    Kusza (74381)
    2019-04-03  16:39
  21. 2019. Április 3. 16:3974381.

    Egy időben nagy jégsaláta kedvelők voltunk, már ritkán veszek. Szívesebben esszük a hagyományos salátát. Mikor csináltam, akkor leveleire szedtem, jól megmostam lecsurgattam és tépdeltem. De hiszen, ha nem szedjük szét, akkor hogy lehet megmosni! Egy kicsit megsóztam, volt úgy, vágtam bele lila hagymát, egy kevés paradicsomot, zöldpaprikát szeleteltem bele, ha volt itthon olívabogyót, olívaolajat, és joghurtot.

    előzmény:
    klára13 (74379)
    2019-04-03  15:22
  22. 2019. Április 3. 15:3574380.

      Nagyon aranyos feladvány: Hat lépésből kitaláljuk életkorodat!
      És kitalálták, 1 év tévedéssel. Ennyivel fiatalabbnak taksáltak.
      Fel nem foghatom a matematika rejtélyeit!

  23. 2019. Április 3. 15:2274379.

      Magdika, én meg azon töröm fejemet, hogy vajon a jégsalátával miként bánsz el? Amióta egyszer beszéltél róla, minden jégsalátánál eszembe jutsz.
      Régebben leveleire szedtem, aztán egy főzős műsorban láttam, szétszedés nélkül szelik. Azóta én is. És sokkal finomabb.
      Te mit teszel vele?

    előzmény:
    Kusza (74378)
    2019-04-03  13:00
  24. 2019. Április 3. 13:0074378.

    Janka itt töröm a fejem, hogy mit ehettél, mi lehet az a "turosburek"? 

    előzmény:
    csinomjank (74377)
    2019-04-03  10:05
  25. 2019. Április 3. 10:0574377.

    hetvegen egy gasztronomiai fesztivalon voltunk -  egy torok arustol vettem egy kis boreket - mikor fizettem arabul kerdezett : - jonani ? - Jordan no vagy ? 


     - madzsar - valaszoltam 


    erre o  tokeletes kiejtessel  -  Szeged , Pecs , Szekesfehervar ... felsorolta az osszes magyar varos nevet , de Szegeddel kezdte ...


    egesz jo kis turosburek volt ... nem volt tulsozva ..

Címlap

top