Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Gyűjtsük álmainkat!

klára13
Létrehozva: 2006. február 21. 21:43

          Gyűjteni nagyon jó! És bármit lehet! Szabad hirtelen, meggondolatlanul határozni, és azonnal, mintegy varázsütésre gyűjtővé válni! Varázspálca sem kell hozzá. De ha úgy gondolod, mégis kell, azonnal csapj fel varázspálcagyűjtőnek!

          Tegnap még nem voltál gyűjtő, ma gyűjtő vagy! Gyűjtsünk együtt! Én mindenféle kacatot gyűjtök. Babákat. Bohócokat. Kőtojást. Kőgolyót. Amarillisz t. Csigát.  Kavicsot.

De legesleginkább álmaimat gyűjtöm. És emlékeimet. Mindent megőrzök, amihez szeretet fűz. Ezért aztán gyűjtök mosolyokat, tekinteteket, sőt gyűjtök hangsúlyokat is. És érintéseket, kézfogásokat.

           Gyere velem! Legyél gyűjtő te is! Gyűjtsünk együtt! Mondd el, gyűjteményednek mi a legújabb darabja. Mi a legrégebbi. Talán egy mese. Talán egy versidézet. Egy gondolat, ami nem hagy békén. Egy színes kavics az udvarodról. Egy tojás, melynek rendellenes a formája, ezért megőrizni érdemes. Hangkazetta vagy fénykép. Gyűjtsünk együtt, fejtegessük együtt az élet titkait. Oszd meg velünk gyűjteményed legféltettebb darabját, így még inkább tiéd lesz, örömünk megsokszorozza örömödet.  Ha örömöt gyűjtesz, mondd el azt. Ha embereket gyűjtesz, mondd el őket. Ha barátokat, róluk beszélj! Hozd el ide gyűjteményedet!

   talán nem is tudod,hogy gyűjtő vagy! Fedezd fel a gyűjtőt magadban! Gyere, gyűjtsél velem! Remélem: velünk!

 

 

  1. 2019. Április 2. 22:2574376.

    Így igaz, Magdika! nagyon vártam, hogy leteljen a gyakorlat, akkor még nagyon elmaradott volt a munkavédelem, levegő tisztaság védelem, borzasztó volt a szag és piszok, a boltok előtt a sok részeg...Munkásszálláson 4 ágyas szobában, idegenek között laktam..


    Előző évben Újpesten a Chinoinban volt a gyakorlat, ott legalább kollégiumban szállásoltak el, s a munkánkkal új gyógyszer fejlesztésben vettünk részt. Oda bezzeg nem hívtak szegedi egyetemistát. Igaz, számomra Budapest is nagyon idegen volt.


     

    előzmény:
    Kusza (74375)
    2019-04-02  21:48
  2. 2019. Április 2. 21:4874375.

    Zsuzsa nagyon jól tetted, hogy nem fogadtad el ott az állást, Te sokkal kulturáltabb várost választottál annál.

    előzmény:
    Zsumi45 (74374)
    2019-04-02  16:42
  3. 2019. Április 2. 16:4274374.

    Magdika, nagyon szép kiránduló helyek vannak a Bükkben. Gyuri fiad nagyon egészséges programokat szervez.


    Utolsó tanévünkben 2 hónapot  Kazincbarcikán a Vegyikombinátban töltöttünk gyakorlaton, a környékre és Miskolcra is többször kirándultunk. A vezetők nagyon hívtak letelepedni, lakást és munkahelyet ígértek- akkor már jegyben jártunk. Nem akarózott olyan messzire költözni, s a gyár a szagok miatt sem volt túl vonzó. Az ígért fizetés magasabb volt, mint az itteni, de ezt akkor még nem tudtuk.


    Finom lesz ezzel a recepttel is a joghurt torta, mi heten fogyasztottuk el, Csanádapácára is jutott belőle. 


     

    előzmény:
    Kusza (74373)
    2019-04-02  14:15
  4. 2019. Április 2. 14:1574373.

    Hétvégén kipróbálom a joghurt-tortát, ezt a receptet néztem  ki, kettőnknek az sok lenne, amit Te csináltál.


    https://www.nosalty.hu/recept/gorog-joghurtos-torta

    előzmény:
    Zsumi45 (74370)
    2019-04-02  10:06
  5. 2019. Április 2. 14:0674372.

    Most látom, hogy elfelejtettem ide írni, hogy hol készült ez a kép. Tőlünk nem messze Sebesvizen, Jávorkút előtt le kell térni az útról, egy csodálatos hely, olyan mint egy kis mesebirodalom. Nagyon szépen rendben van tartva. Ha beütöd a googliba, sok kép van rajta.

    előzmény:
    Zsumi45 (74370)
    2019-04-02  10:06
  6. 2019. Április 2. 12:1974371.

    A szegedi boszorkány és a Boszorkánysziget sok népdalban, nótában szerepel.Az egyetemi épületek közelében van, én mégsem jártam annak idején arra soha. Nem volt illő azidőtájt, de időm sem volt rá soha.


    "Az Alsóváros és a Tisza közt fekvő erdős területet hívják a szegediek Boszorkányszigetnek. 


    Északról a már nem létező vasúti híd zárta le, délről a kereskedelmi és téli kikötő határolja.



    Valójában nincs bizonyíték arra, hogy ez a terület egykor sziget lett volna, legfeljebb félsziget, amelyet a Tisza éles kanyarral került meg. Ma ez a város testébe nyúló zöldövezet népszerű a sétálók, kutyasétáltatók, kocogók, körében.


    Igazából ám a Boszorkánysziget egy bokrokkal, cserjékkel benőtt csendes, nyugodt ártér, ahol kellemes a séta, de látnivaló alig akad rajta. Így a turistáknak egy sétahajóról ajánljuk a megtekintését."


     


    Az egyetemi épületek közelében van, én mégsem jártam annak idején arra soha. Nem volt illő azidőtájt, de időm sem volt rá soha. 


  7. 2019. Április 2. 10:0674370.

    Gyönyörű helyen jártatok Magdika! Hol?  Hasznos a drón a fényképezéshez, rálátást ad a tájra. 

    előzmény:
    Kusza (74369)
    2019-04-02  08:32
  8. 2019. Április 2. 08:3274369.

    Most még csak a fenyők zöldek, reméljük hamar követik a többiek is. Igaz, kicsiben én is látszom ott a tó partján üldögélek.

  9. 2019. Április 1. 21:4474368.

      Gratulálok, Zsuzsóka, a nagy vendéglátás sikeres lebonyolításához!

    előzmény:
    szizsuzsóka (74366)
    2019-04-01  14:57
  10. 2019. Április 1. 16:2374367.

    Zsuzsám, felétek még lehet kapni zacskós tejet? Bizonyára nem járok olyan boltban, mert mindenütt csak dobozos és ESL tejet látok "friss" tejként.(legalább még 1 hétig! szavatolt) . Ezek keserednek, még akkor is ha "összemegy". Tartós tejet sosem veszek. 


    Ismeritek a mondást? "orvos nem mondta még, hogy azért ne vegyél tartós tejet?" 

    előzmény:
    szizsuzsóka (74366)
    2019-04-01  14:57
  11. 2019. Április 1. 14:5774366.

    Zsuzsikám ! A síma zacskós tejet ma is megaltathatod. Tegyél bele egy pohárka kefirt, vagy tejfölt   a meglangyosított tejbe. A hőkezelt _ féltartós -tartós tejekkel ezt nem lehet elvégezni.

    előzmény:
    Zsumi45 (74362)
    2019-03-31  18:42
  12. 2019. Április 1. 09:1774365.

    Megszólalt bennem a városban gyönyörködő:


    A Dóm téren épült fel az árkádsor folytatásában az új Somogyi Könyvtár ( nem most, valamikor a múlt század utolsó negyedében).


    Nehezen fényképezhető, mert a tér szűkössége korlátozza a teljes rálátást.  Itt egy esti felvételen az üvegfalon visszatükröződik a megvilágított fogadalmi templom.


    Nagyon szeretek folyóiratokat olvasgatni az olvasótermében.

  13. 2019. Április 1. 08:3674364.

    Az április csak kicsit legyen bolond számunkra! A szélsőségek már minden szempontból megviselnek!


    80 éve írta Radnóti, lám mennyivel közelebb jött a nyár:


    Radnóti Miklós: Április


    Egy szellő felsikolt, apró üvegre lép,
    s féllábon elszalad.
    Ó április, ó április,
    a Nap se süt, nem bomlanak
    a folyton nedvesorru kis rügyek se még
    a füttyös ég alatt.



    1939


  14. 2019. Április 1. 06:2374363.

    Szervusztok ! Végül és nem magyaróvárit, hanem búbos húst sütöttem. Egyik unokám nem szereti a gombát, anélkül pedig nem igazi. Az oldalast már előbb megsütöttem, most csak fűszerrel átpirítottam , frissen sütöttem csirke aprófalatokat , 2 kiló hasábburgonyát, , főztem krumplit pürének és befejeztem a ragulevest .  A torta töltése is friss munka volt, mert oroszkrémtortát sütöttem . Zsófi unokám hozott palacsintás túrótortát. és eperfagyit. Ezt ő készítette. Mindent laktózmentes tejből,mert egyik fiú laktózérzékeny


    .A romeltakarítás rám maradt, ma fejezem be. Idősebb menyemnek vasárnap reggel be kellett mennie a kórházba, ahol dolgozik. Soron kívül behívták.   Fiatalabb menyem és fiam pedig péntek déltől estig, és egész szombaton benn vannak az egyetemen. Sok csomagolás , egy adag mosogatnivaló lement tegnap, de még sok van hátra, plusz a nagy darabok kézzel. Nem fejeztem be, ma folytatom.


    Szép hetet kívánok !

  15. 2019. március 31. 18:4274362.

    Megnéztem a magyaróvári  szelet receptjét, én is kedvet kaptam hozzá.


    Sajnos nem fedeztem még fel, hogy Szegeden hol lehet házi tejet kapni, szívesen csinálnék én is túrót. Régen még a zacskós tejet is meg lehetett altatni. 


    Használom én is a különféle gabonákat, még bulgurt és kuszkuszt is, mert gyorsan lehet zöldségekkel köretet készíteni, hirtelen sülthöz.


     

    előzmény:
    Kusza (74361)
    2019-03-31  14:11
  16. 2019. március 31. 14:1174361.

    Házi tejből szoktam csinálni túrót, annak a savójából is szoktam felhasználni, a tejes főzelékekhez, vagy kelt tésztához. A bolti túróból ha készítek túrógombócot, gyakran szétfő, ebből sohasem. A hántolt kölest rakott karfiolhoz szoktam használni. Árpagyöngyöt a töltött káposzta aprójába használom. A zabpehelyből kekszet csinálok, fele mennyiségű liszttel, durvára vágott diót csokoládét és mézet teszek bele. Nagyon szeretjük.


    Ma Zsuzsókát utánoztam, magyaróvári szeletet készítettem, csak én csirkemellből, Ő tarjából. Finom volt, máskor is megcsinálom.

    előzmény:
    Zsumi45 (74360)
    2019-03-31  09:01
  17. 2019. március 31. 09:0174360.

    A mai nap is hozzon derűt, békét, jóllétet!


    A kása dícsérete:" A köles például magas rosttartalma miatt segíti az emésztést, tisztító és salaktalanító hatású, ráadásul ez az egyébként rendkívül tápláló gabonaféle nem tartalmaz glutént, lúgosít, sőt, még csontritkulás esetén is ajánlott. Csupa napjainkból ismerős probléma előzhető meg vele. Akárcsak a kásaételek másik főszereplőjével, az árpával. Ez a nyomelemekben (egyebek mellett cink, foszfor, magnézium, vas is van benne) gazdag étel összetevői révén segíti a normális szív- és agyműködést, valamint csökkenti a koleszterinszintet. Mivel az átlagos háztartások konyháján nem volt mindennapos vendég a hús, az elegendő fehérjemennyiséget hüvelyesek biztosították. Az ezekből készült leveseket a palócok gyakran savóval habarták be. A savó szintén egy feledésbe merült alapanyagunk, noha a tej ásványi anyagainak 80%-át ez tartalmazza."


    Egy olyan cikkből idéztem, amely a régi paraszti ételekről szólt, miszerint nem csak a szalonna-hagyma- gulyás volt elődeink egészségének záloga. Hozzátenném a zabkását, amit Zsuzsókáék példáját követve rendszeresen magam is fogyasztok. Hajam több nem lett, de a körmömmel együtt megerősödött.


    Hántolt kölest is eszem krumplit helyettesítendő. Sajnos az árpagyöngy eredeti csomagolásában lett zsizsikes. Bontatlanul ment a szemétbe. Legközelebb hamarabb elfogyasztom.

  18. 2019. március 30. 10:2774359.

    Marika, nagyon kalandos életed volt a mostani békés és nyugodt szakasz előtt. Marika, mi terelgetett a magyar nyelv felé? Miért helyezted a horvát elé?

    előzmény:
    margaret3711 (74354)
    2019-03-29  20:42
  19. 2019. március 30. 09:3074358.

    Zsuzsám, szeretettel gratulálok, elsősorban neked, hogy egyedül felvállalsz ekkora létszámú ünnepi ebédet! Reméljük nem késlelteti teljes felépülésedet!  Természetesen az ünnepelteknek is sok boldog ünnepnapot kívánok!


    Ha tehetném, sugallnám a titeket követő második és harmadik generációnak, hogy az ünnep fényét tovább emelné, ha részt vennének az ünnepi előkészületekben is. Ma már elfogadott szokás, ilyenkor piknik szerűen ünnepelni, hiszen minden étel szállítható, könnyen melegíthető.


    Tudom, számunkra a legnagyobb öröm, ha látjuk utódaink elégedett falatozását , s a tudat, hogy mindezt biztosíthattuk, de ebben az örömben is részesülnének a közreműködő menyecskék, nagylánykák. Bezsebelhetnék a többiek dícséretét, csereberélhetnék a saját receptjeiket!


    Szeretettel kívánok vidám ünneplést! 

    előzmény:
    szizsuzsóka (74356)
    2019-03-30  05:34
  20. Torolt_felhasznalo_265455
    Torolt_felhasznalo_265455
    2019. március 30. 08:5274357.

    előzmény:
    margaret3711 (74354)
    2019-03-29  20:42
  21. 2019. március 30. 05:3474356.

    Nagyon érdekes volt ez az eszmefuttatás a nyelvtanulásról. Különöse Zsuzsa és Marika véleménye , akik megélik a többnyelvűséget. Amit a nyelvoktatásban hiányolok, a latin nyelv elhagyása az oktatásból, mert  legtöbb nyugati nyelv alapja. No és könnyű a kiejtése. Magam tanultam latint ( jelesen érettségiztem ) németet , oroszt, majd 60 éves koromban elkezdtem az angolt. Mindegyikkel elég jól boldogultam, de  a nyelvhasználat hiányában elkopott a tudásom.- Az angollal fő bajom a kiejtés volt, mert annyira különbözik különböző országokban , mint pl a svájci dialektus a némettől.


    Kedves családi történettel kívánok szép hétvégét. Nagyanyám húga itt maradt a 3 éves  kislányával , férje elment Amerikába szerencsét próbálni. Hogy el tudja tartani, kitanulta a a szülésznő mesterséget, elment egy dunántúli kis faluba, ahol németül beszéltek. Ő is német anyanyelvű faluból származott, könnyen folytatta. Lánya férjhez ment Svájcba, és ő ahogy tudott, utána ment . Kinn nagyon csodálkoztak, hogyan tanulta meg ilyen jól a svájci tájszólást. Kiderül , hogy az úrkúti sváb nagyon hasonlít a svájci dialektushoz.


    Tegnap megsütöttem a két tortát, ma előkészítem a holnapi ebédet, hogy ne hajtsam le túlzottan magam, mert még nem vagyok teljesen egészséges, és tizenketten ülünk asztalhoz holnap. Ebből 7 ünnepelt !.

  22. 2019. március 29. 20:4374355.

    nyelvtudas=nyelvtanulas

    előzmény:
    margaret3711 (74354)
    2019-03-29  20:42
  23. 2019. március 29. 20:4274354.

    Szervusztok !


    Klara a nyelvtudas nem nagyon bonyolult.


    Elso 5-6 even at  anyukam nyelvet beszeltem.Apukam nyelvet az iskolaban es baratimmal 20 eves koromig.Otthon ket nyelvet,mert Anyukamnak szuksege volt a  Magyar nyelv tanulas /gyakorlas. 


    20 . evemben montealban  a franciat tanultam ,ket gyerekem a magyart es franciat kezdte beszelni. Mikor ovodaba kerultek az angol is kozbejott. Nagylanyom tokeletes angol es franciaval,magyar mar nem megfelelo.


    Draga fiam 2.5 eve mar nincs velunk Francia es angol tokeletes volt ,a magyar nyelvet megertette ,beszelni szegyelte.


     


    Neha az elet nem fordul ugy ahogy tervezzuk.


    Masodik hazassagomban francia csaladba kerultem. Fiatalabb lanyom tokeletes francia es angol nyelvben,magyarul nem beszel.


    Ontarioban az  angol es franciat beszelem/irom,a magyar kicsit elrozsdasodott. Tiz evvel ezelott kezdtem a NLC-en gyakorolni.


    Anya nyelvemet megertem, nem  beszelem.


    Kellemes hetveget kivanok mindenkinek.

    előzmény:
    klára13 (74349)
    2019-03-29  12:10
  24. 2019. március 29. 19:2674353.

    Igazad van, vannak nyelvekben jeleskedők és vannak, akiknek érdeklődése más felé irányul. Nem tudom, hogy az általános tanulási készségek mellett az ugynevezett "nyelvérzék" bizonyított fogalom-e?


    Jó dolog volt a mi időnkben a latin nyelv gimnáziumi oktatása, ezen a szálon sok nyelv könnyen tanulható, s ugyanígy a germán és a szláv nyelvcsaládokon belül is. Én a kötelező orosz mellett latint és németet tanultam. Munkám során a szakirodalom egy része olaszul állt rendelkezésre, beszélni nem tudtam, de a szakkifejezéseket egész jól megtanultam.   Node, a japán úgy gondolom teljesen más logikára épülhet, mint ahogy a magyar nyelvet is nagyon nehéznek tartják az idegenek. Leányod önszorgalomból  tanult japán nyelvismerete különleges, hiszen ott az íráskép is teljesen más. Igaz, a cirill betűket is gyorsan megtanultuk. 


    Unokám férje holland. Anyanyelvén kívül angolul, németül és franciául beszél ő is és a családja is. Az udvarlás éveiben elkezdte a magyart tanulni, de a ragozást annyira nehéznek találta, hogy feladta. Pedig a nyelvészek szerint a logikája szabályos- jó sok kivétellel.  

    előzmény:
    leiw (74352)
    2019-03-29  16:41
  25. 2019. március 29. 16:4174352.

    Az amikor egy kisgyerek mar eleve 2 nyelvet tud szerintem sokkal jobban fogja tudni tanulni a nyelveket, mar eleve szetvalassza a ket tudottat, felismeri hogy melyik szo melyik nyelvhez tartozhat akkor is ha nem ismeri a szot. Erzi!


    Harmadik nyelv valoban nehezkesse teheti kicsit a beszedfejlodest bar az emlitett angol, olasz, nemetnel nem vettem eszre hogy a gyerekeket zavarta volna. A megkesett beszedfejlodes  lehet hogy lett volna anelkul is. Nekem mivel csak egy gyerekem van, nincs hasonlitasi alapom, o ket evesen mint ahogy a csaladban emlegetni szoktuk, mar vitatkozott, igaz hogy foleg magyarul. Lehet ha masik gyerek is lett volna az mas lett volna.


    Gyonyoru dolog hogy az unokad a magyaron kivul 3 nyelvet tud, szerintem fog az tudni meg 30 eves kora elott masfelet is.


    A mai maszkalos, masutt is dolgozo vilagban nagyon kellene  hogy mindenki legalabb 1 extra nyelvet tudjon.


    A lanyom iskolaban tanulta a kotelezo spanyolt,  azt valasztotta, ellentetben a nemettel, a sors furcsa ironiaja hogy egy nemet vilagcegnel dolgozik ahol egyre tobb nemet es egyre kevesebb amerikai munkatars van, szoval jobb lett volna a nemetet tanulni bar nincs ra nagy szuksege, meg a nemetek is angolul beszelnek csak maguk kozott az anyanyelvukon.


    Japanul maga tanult 10 eves koraban egyedul, konyvekbol meg filmekbol, mittudomen honnan, azt sem tudjuk vagy vettuk eszre hogy erdeklik a japan dolgok, illetve azt tudtuk meg hogy ismer nehany szot. Tanfolyamra sosem akart jarni ebbol a nyelvbol igy aztan  hatalmas meglepetes ert amikor 14 eves kora korul egy angolul rendelni nem tudo  japan csaladnak aki az etteremben a mellettunk levo asztalnal ult, felajanlotta hogy fordit a pincernonek. Eloszor akadozva de kesobb belemerulve beszelgettek masfelekrol is, azt hittem hogy az asztal ala esek. Hogy sosem mondtad hogy igy tudsz! Persze kozepfoknal nem lehetett az tobb akkoriban de megis furcsa volt hogy 10 eves gyerek nekialljon egy ilyen tavoli nyelvnek maga tanulni ugy hogy nem is mondta hogy komolyra veszi.


    Szerintem valoszinu hogy a ket nyelv tudasa, angol es magyar utan valahogy nem talalta neheznek hogy belefogjon egy harmadikba csak azert mert a japan dolgok erdekesek.

    előzmény:
    Zsumi45 (74351)
    2019-03-29  16:03

Címlap

top