Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Gyűjtsük álmainkat!

klára13
Létrehozva: 2006. február 21. 21:43

          Gyűjteni nagyon jó! És bármit lehet! Szabad hirtelen, meggondolatlanul határozni, és azonnal, mintegy varázsütésre gyűjtővé válni! Varázspálca sem kell hozzá. De ha úgy gondolod, mégis kell, azonnal csapj fel varázspálcagyűjtőnek!

          Tegnap még nem voltál gyűjtő, ma gyűjtő vagy! Gyűjtsünk együtt! Én mindenféle kacatot gyűjtök. Babákat. Bohócokat. Kőtojást. Kőgolyót. Amarillisz t. Csigát.  Kavicsot.

De legesleginkább álmaimat gyűjtöm. És emlékeimet. Mindent megőrzök, amihez szeretet fűz. Ezért aztán gyűjtök mosolyokat, tekinteteket, sőt gyűjtök hangsúlyokat is. És érintéseket, kézfogásokat.

           Gyere velem! Legyél gyűjtő te is! Gyűjtsünk együtt! Mondd el, gyűjteményednek mi a legújabb darabja. Mi a legrégebbi. Talán egy mese. Talán egy versidézet. Egy gondolat, ami nem hagy békén. Egy színes kavics az udvarodról. Egy tojás, melynek rendellenes a formája, ezért megőrizni érdemes. Hangkazetta vagy fénykép. Gyűjtsünk együtt, fejtegessük együtt az élet titkait. Oszd meg velünk gyűjteményed legféltettebb darabját, így még inkább tiéd lesz, örömünk megsokszorozza örömödet.  Ha örömöt gyűjtesz, mondd el azt. Ha embereket gyűjtesz, mondd el őket. Ha barátokat, róluk beszélj! Hozd el ide gyűjteményedet!

   talán nem is tudod,hogy gyűjtő vagy! Fedezd fel a gyűjtőt magadban! Gyere, gyűjtsél velem! Remélem: velünk!

 

 

  1. 2019. március 29. 16:0374351.

    Zsuzsa, mindaz , amit leírtál az adott életkorban és általad leírt szituációkban , természetesen nem problémás. A szakemberek szerint egy nyelv ismeretére alapozva már akár igen sok nyelvet is hiba nélkül meg lehet tanulni. A fogalom rendszer legyen stabil.


    Te is ezt hangsúlyoztad:"Azt mondta hogy feltetlenul a sajat nyelvunkon szoljunk hozza mint elso nyelv, azon amit naponta egymas kozott hasznalunk", 


    Az egyik unokám, aki igen korán és nagy szókinccsel tanult meg beszélni, könnyen tanult nyelveket. 25 évesen a magyaron kívül, angolul és hollandul beszél, ír és olvas, németül is tanult, jól vizsgázott. 1 év óta  Hollandiában él, felelősségteljes munkakörben dolgozik nyelvi problémák nélkül.


    Én olyan példát hoztam, s Zsuzsóka arra reagált, amikor csecsemő kortól 3 különböző nyelvi környezetben élt a gyerek, nem anyanyelvi környezteben, ez bizonytalanná tette, s megkésett a beszédfejlődése. Anyja német, apja magyar, s a szülők közös nyelve kezdetben az orosz volt, Magyarországon, a 80-as években. Amikor anyja is megtanult magyarul, már nem volt problémájuk, otthon lett egy közös nyelv.


     


     


     

    előzmény:
    leiw (74347)
    2019-03-29  11:43
  2. 2019. március 29. 13:1074350.

    Abszolut nem okoz gondot belesimulni az uj hazaba azert mert az illeto mas nyelvet is tud! Eppen ellenkezoleg, minel tobbet tud annal jobb, magaban az iskolaban is, az a gyerek aki nem tanulta meg a szulei nyelvet odahaza egy kicsit kivulallo lesz, ezt mar megfigyeltem.  Nemcsak azert mert nem erti hogy a szulok  netan egymassal mas nyelven beszelnek amit o nem ert, kicsit kivulallonak erzi magat, sot le merem irni, idegennek egy kicsit a szulot is magat hiszen o angol anyanyelvu, amerikai, a szulo meg mas!


    Van itt egy hulye ismerosom, nana hogy csak angolul beszeltek a gyerekukhoz, meg kell mondanom, hibasan mint kiejtes es nyelvtan vonalan is de afektalva hogy ok hat ok amerikaiak.


    Nem azok! Amerikaban elo akkor is ha allampolgarok, magyarok, legalabbis szerintem pedig nekem foleg amerikai barataim vannak mar az elejetol, magyar is meg nehany mas nemzetbeli, affele konnyen baratkozo tipus vagyok ami sosem volt hatrany de nekunk az amerikaiak csak azok akik itt szulettek, beleszulettek az orszagba. A gyerekek azok lesznek akkor is ha kicsikent kerultek ide de ehhez semmi koze annak hogy mi mar amerikaiak vagyunk,felre kell tolni a hazai nyelvet. Szo sincs rola! Es ettol meg nem leszunk amerikaiak, szepen be lehet olvadni, ugy elni mint ok de mi akkor is azok vagyunk elsosorban, ahonnan jottunk. A gyerekem mar amerikai, jobban mondva magyar szulok amerikai gyereke akinek elsosorban es legfokeppen ez a hazaja itt. Ez az elso! Csak utana johet az hogy magyar szarmazek, amivel semmi baj nincs, tetszett neki az orszag, tud  magyarul, mindig szivesen hall jo hireket otthonrol.


    Masutt lehet hogy maskeppen van de Amerika a bevandorlok hazaja, ide mindenki jott valamikor vagy az osei. Semmi rossz nincs abban hogy valaki meg akarja orizni az anyanyelvet vagy at akarja adni a gyerekenek bizonyos szinten. Semmifele zavart a gyerek gondolkodasaban nem okoz. Maga a szuletett amerikai sem erti ha valaki nem akarja megorizni a hazai nyelvet, ha itt megkerdezel amerikait hogy milyen szarmazas all mogotte, maris sorolja az ujjain a nemzeteket es buszke ra.


    Akkor is ha mar regesregen semmi kozok azokhoz a masik orszagaikhoz.

    előzmény:
    klára13 (74349)
    2019-03-29  12:10
  3. 2019. március 29. 12:1074349.

      Jólesett olvasni remek beszámolódat, Zsuzsa.
      Közvetlen kapcsolódásom nincs a témához, de véleményem persze mindig volt. Sajnáltam egykori topiktársunkat azért, mer gyermekei egyáltalán nem tanulták meg édesanyjuk és édesapjuk nyelvét. Csak az angolt. De azért azt is megértettem; úgy véltem, jobbnak találják ha az utódok gond nélkül belesimulnak  társadalomba. Bár attól tartok, mindenképpen hordoz lelkük emlékeket az óhazáról.

    előzmény:
    leiw (74347)
    2019-03-29  11:43
  4. 2019. március 29. 11:4974348.

     Lehetséges, hogy vége a zimankónak?!
     Utolsó pillanatra hagytam a tubarózsával való foglalkozást. Éppen időben van: egyelőre esze ágában sincs hajtani.
     (A Duna Tévében Malek Andrea énekel. Elképesztő - ennek a nőnek nincs hangterjedelme. Miért tekintik énekesnőnek? Talán "anyja jogán"? Emlékszem, volt önálló estje is a tévében, akkor is csodálkoztam. Férje még dúsgazdag volt akkor. Na , elég, mert a végén eljutok a Vasorrú Bábáig. Pedig ma már lehet az ilyesmin javíttatni, ha már a küllem szorosan hozzátartozik a munkához.)
      De vissza a tubarózsákhoz!
      Indulok.
     

  5. 2019. március 29. 11:4374347.

    A ketnyelvuseg semmi problema egy gyereknel, meg a harom sem.


    A gyerekem amikor 6 honapos volt megkerdeztem az amerikai gyerekorvost, / nagytudasu, teveben is sajat musoru pasas volt aki veletlenul a kozelben tartott rendelot es fogadta a kornyek betegeit, a szakertesrol nem beszelt csak kesobb tudtam meg amikor veletlenul a musorara kattintottam a teven hogy je, ez a mi orvosunk, vagyis nem reklamozta magat/ hogy mi legyen a gyerek nyelvevel, mi magyarok vagyunk.


    Azt mondta hogy feltetlenul a sajat nyelvunkon szoljunk hozza mint elso nyelv, azon amit naponta egymas kozott hasznalunk, figyeljuk csak meg hogy milyen gyorsan fogja felszedni mellette az angolt is anyanyelvi szinten.


    Megfogadtuk / o volt az az orvos aki a 6 honapos kortol tanacsolta hogy kis puha babakonyvecskeket adjunk a jatekai koze es idonkent mutassuk, meseljunk neki hogy az abrak micsodak, emlekszem a baba maga mellol milyen gyakran kotoraszta elo a kis plesztik konyvecsket es bamulta, egyebkent azon tanult meg mutogatni, marmint en mutogattam hogy cica, kutya, ez-az, aztan o is kesobb rabokott es ramnezett hogy mondjam meg hogy mi, tudta de meg nem tudta kiejteni a szot /.


    Szoval beszeltunk hozza magyarul, az angolt hagytuk. Angolul persze kezdett erteni szinten, a kornyezet, az amerikai baratok, a teve, szoval a mindennapi elet bar sosem keverte, mindig magyarul beszelt.


    Amikor lehetett vagy masfel eves elvittuk egy babiszitterhez aki az utcaban lakott es ezzel foglalkozott hogy maradjon ott egy orat, affele beszoktatas, meg hogy lassuk hogy hogy birja majd a kozosseget, / ezt is az orvos tanacsolta mert mondtam neki hogy majd valamikor visszamegyek dolgozni es erre mondta hogy mar most szoktassuk hozza mert nem lesz neki jo erzes ha hirtelenul hagyjuk ott.


    Elvittuk, orult, nagyon jol erezte magat a tobbi kolok kozott ahol pedig o volt a legkisebb, amikor hazajottunk rabokott a tanyerra amiben suti volt es angolul mondta hogy sutemeny, / cookie/. Meg meg jonehany szot meg aznap. Ezekre a kolkokre ugy ragad a nyelv mint kutyara a bolha, de tenyleg.


    Abszolut anyanyelvi szinten beszelt, szokincsben kiejtesben 3 eves korara, marmint egy 3 eves szokincsevel. Magyarul is tud rendesen beszelni akcentussal ugyan de minden szot amit valaha tolunk hallott tud es a jelenteset is. Konnyeden valt at ra.


    Egy barati hazasparnal a ferfi amerikai, a no olasz, a nagyszulok nemetek, az ugy lett hogy az anya adoptalt gyerek volt vagy 12 evesen, olaszul sosem felejtett el, hala a rokonoknak, nemetul meg muszaj volt megtanulni az uj szulok kozott  akik itthon nem angolul hanem nemetul berszelgettek foleg. Mindharom nyelven porog a beszede, tud valtani. Mondanom sem kell hogy a gyerekei, 9-12 evesek szinten harom nyelvet valtogatnak odahaza, marmint a nagyszulok miatt, attol fugg hogy hogy szolnak hozzajuk. Azt nem tudom hogy irni, olvasni tunak-e a ket idegen nyelven, sosem kerdeztem, lehet hogy nem. Sosem lattam naluk problemat as nyelvvaltasnal...

    előzmény:
    szizsuzsóka (74346)
    2019-03-29  05:48
  6. 2019. március 29. 05:4874346.

    Utólag elgondolkodtam a leírt eseten . Valószínűleg az okozhatott problémát, hogy a anyag  beszélt különböző nyelveken a gyerekkel. Ez kiszámíthatatlanság, bizonytalanság előidézője lehetett a kicsinél.Ha stabilan 1 ember mindig azonos nyelven beszél, az nem okozhat gondot. Itt erre sok példa volt a faluban , mely egyéltelműen kétnyelvű falu volt évszázadok óta. .

    előzmény:
    szizsuzsóka (74339)
    2019-03-28  05:38
  7. 2019. március 28. 19:5074345.

      A Mai Manó Házat tanulmányoztam ma este. Figyelmetekbe ajánlom, mert nagyon sok érdekes dolgot tár elénk.


      Ez a kép náluk a Hét Fotója.

  8. 2019. március 28. 19:4574344.

       Igen, emlékszem, Janka, írásokra, amelyek nagyon ellenezték a gyermek kétnyelvűségét. Hogy majd akkor jöhet a második nyelv, amikor az elsőnek már teljesen birtokosa. Mindenféle negatív hatással ijesztgettek. Persze, akkoriba, bezárt kis hazánkban nem nagyon volt ilyen gond. Nem jöttek-mentek az emberek.
       Azóta bebizonyosodott, hogy semmi gubanc sem jön létre, ha a csöppséghez egyik szülő így, a másik amúgy szól. A gyermek mindkettővel az ő nyelvén beszél. Gond nélkül.

    előzmény:
    csinomjank (74342)
    2019-03-28  07:03
  9. 2019. március 28. 16:2174343.

    Zsuzsám, ebben a nagy hőingadozásban - a fagytól +22 fokig fél nap alatt- nem csoda, ha esendőbbek vagyunk. Gyógyulást és a legjobb közérzetet kívánom mindkettőtöknek! Óvatosan az ünnepi készülődéssel!


    Nagyobb családom 4 tagja -70 körüliek- minden évben együtt jártak síelni, Ausztriába. Mostanában már csak a férjek siklanak, a csajok élvezik a látványt. Szegénykéim, idén nem sok örömük lehet, mire odaértek, mind a négyen megbetegedtek. Remélem hamar felépülnek, s a hazaút legalább símán lezajlik. 

    előzmény:
    szizsuzsóka (74341)
    2019-03-28  05:54
  10. 2019. március 28. 07:0374342.

     Hat itt a kornyezetemben majd mindenki ketnyelvu ( minimum)  es vannak koztunk mindenfele karakteru es vermersekletu emberek . 


    Tudom , hogy  regebben volt egy felelem ,amit orvosok is terjesztettek , hogy a gyerek hasadt elmeju lesz attol , ha tobb nyelven tanul . 


     De ez nem igaz . Egyene valogatja , azt , hogy kinek mi a sok .  De ketto nyelv nem megterhelo az agynak . Csak lassabb a beszedfejlodes az elejen -es van egy kis keveres-kavaras ,ami termeszetes - de aztan minden szepen letisztul . Az agy folyamatosan fordit  - es ez nagyon jo agytorna egesz eleten at .


     

  11. 2019. március 28. 05:5474341.

    Tegnap tetőzött a taknyosságom, feküdtem szinte egész nap. Mára úgy tűnik kicsit jobban vagyok. Megyünk vásárolni , délután sütök. Holnapra remélem magamhoz térek .Nem vagyok láza, de folyik az orrom,  nagy és nehéz a fejem . Most felfüggezstjük a kert takarítását, majd folytatjuk egészségesen .

  12. 2019. március 28. 05:5074340.

    Szegény Zsuzsikám ! Nem kis megpróbáltatás ilyen tevékeny embernek ! De  talán az a haszna megvan, hogy elfogadod családod kíméletét, és nem Te akarod kímélni őket . Nálunk most vasárnap lesz a közös születésnap, 2 félét készítek.- Sütöttem oldalast, és karajból készítek magyaróvári szeletet . 2 tortát is sütök. Lehetne egyszerre készíteni . de nincs jó tapasztalatom piskótánál a légkeveréses sütéssel . Hamar megsül ,megszárad a sütemény teteje, és nem jön fel olyan szépen . Majd megsütöm kétszerre,.

    előzmény:
    Zsumi45 (74333)
    2019-03-27  08:42
  13. 2019. március 28. 05:3874339.

    Igen 3 nyelv sok. Az anyától tanult nyelv, és az ország nyelve elég. Jó ismerősünk menye idegenvezetőként 2 idegen nyelvet beszélt anyanyelvi szinten .  Mikor a gyereket oviba vitte , minden reggel más nyelven beszélt vele. A kicsi is pszichológushoz került. Nagyon zárkózott , nehezen megközelíthető gyermek volt.

    előzmény:
    Zsumi45 (74338)
    2019-03-27  18:12
  14. 2019. március 27. 18:1274338.

      A többnyelvűségről : Volt egy mérnök házaspár a gyárban. A vásárhelyi férj Leningrádban tanult, onnan hozott német feleséget, de egymással kezdetben csak oroszul beszéltek. Hamar született 2 gyermekük, mindkét szülő az anyanyelvén beszélt hozzájuk, bölcsődében, óvodában magyar környezetben voltak. Amíg anyjuk meg nem tanult magyarul, oroszt is hallottak szüleiktől.


    No ez már kicsit sok volt, nehezen akartak megszólalni magyarul. Mindhárom nyelvet keverték kezdetben,  az óvónők pszichológushoz is küldték őket. Később kimentek családostól Németországba, gondolom ott a német tudásuk tökéletesedett. Nem tudom, magyarul tudnak-e még. A hírek szerint ott is születtek már unokák.

    előzmény:
    Kusza (74324)
    2019-03-26  08:30
  15. 2019. március 27. 16:1974337.

    Magdika ! Nagyon örülök,. Így a lábai terhelése lényegesen csökken, kevésbé fog fájni.  terhelés egy része átmegy a vállakra - Akinek ez egészséges, sokat nyer a bot használatával.

    előzmény:
    Kusza (74336)
    2019-03-27  14:03
  16. 2019. március 27. 14:0374336.

    Zsuzsa már nekem is két botom van, Gyuritól tegnap kaptam. Ma ki is próbáltam, jó vele menni.

    előzmény:
    szizsuzsóka (74332)
    2019-03-27  05:56
  17. 2019. március 27. 13:5974335.

    Zsuzsa szerintem sem volt annak a tanítónőnek igaza. Mérgemben akkor elmondtam mindennek, egy buta visszamaradt falusi nőnek tartottam. Ez ahol régen laktak, egy tengerparti településen volt, nem volt csak alsó tagozatos iskola. Azért is változtattak lakhelyet, mert középiskolába 50 km-re kellett volna járni. Sajnos a lányomat nem tudtam meggyőzni, hogy ne hallgasson rá. Így nagyon rossz, ha hazajönnek és nem tud beszélgetni az unokatestvéreivel sem.

    előzmény:
    szizsuzsóka (74330)
    2019-03-27  05:43
  18. 2019. március 27. 13:3474334.

    Találtam egy beszélgetést, ami érdekelhet Titeket is.


    - mert sokakat írintő alattomos betegségről szól, a Parkinson kórról


    - mert sokunk ismerőse Dr.Domján László az egyik  beszélgetőtárs


    - mert Jakupcsek Gabriella a kérdező


    - nem utolsó sorban sok értékes tanács hangzik el a gyakorló és kutató professzornőtől is, amit a konktér betegségtől függetlenül  megfogadhatunk idősödő korunk elviselése érdekében


    http://www.atv.hu/videok/video-20190325-jakupcsek-plusz- 1-resz-2019-03-26?fbclid=IwAR1yIoH6j4dj8xkQBMoH48Yd0E456t_If FD684DgokZHEVPP4ZTNoG7xHVY


     


     


    l

  19. 2019. március 27. 08:4274333.

    Zsuzsám, mint tudod, édesanyám nagyon sokat szenvedett hallásának elvesztése miatt, zenerajongó volt. Amikor betegségében egyedül maradt, vágyott volna a zene vigaszt nyújtó élményére. Így aztán  megértően elviselte, hogy téli estéken késő estig elmaradtam a szegedi hangversenyek miatt. Pedig nagyon féltett ez egyedüli autózás miatt - még hóban is mentem.


    Tegnap mozgalmas napom volt, kezem és lelkem is kapott jót. Kezem diagnózist, rögzítő sínt, míg lelkem egy lendületes gyönyörű hangversenyt.


    Utóbbival kezdem: "Zenék a tengeren túlról" fiatal vendég diringenssel. (Dobszay Péter a 2017-es karmesterverseny közönség díjasa ). Dvorák Új világ szimfóniája, Bernstein Candide nyitánya és  néhány Dél-Aamerikai népzenei ihletésű zenemű hangzott el.


    Kezem: Ízületi belhártya- és ínhüvelygyulladás miatt fáj. Röntgen szerint 3 helyen össze vannak nőve párban a csontocskák, súlyos artrózis és csontritkulás van a jobb kezemben. A rögzítést (a nap nagy részében ) viselnem kell és a jövőben mindkét kezem kímélni, mert a korábbi röntgen a balon is maradandó változásokat mutat. Vérképet kell kérnem a reuma és a gyulladás mértékére. Bele kell nyugodnom. 


    Aflamint szedni, Amiloil kenőccsel kenni.

    előzmény:
    szizsuzsóka (74331)
    2019-03-27  05:52
  20. 2019. március 27. 05:5674332.

    Ehhez hasonló volt férjem történelemtanára . Aki lerajzolt, kimásolt egy ábrát a könyvből , kapott egy kis ötöst . Sándor sokat rajzolt, és azok maradtak meg benne leginkább . Például, hogy az ősember cölöpökre építette a házát

    előzmény:
    csinomjank (74323)
    2019-03-26  07:44
  21. 2019. március 27. 05:5274331.

    Nagyon szép vers .KÖSZÖNÖM  Szavakban tudta szépen kifejezni az érzést a költő , melyet a csodálatos zene kiváltott benne. Bennünk is kivált, lehet, hogy nem ezt az érzést, nem is fogalmazzuk meg, de lelkünket felüdíti,gazdagítja .Sajnos a zenehallgatást bizonyos fokig gátolja rossz hallásom-.. Azt a dinamikát vesztettem el, mellyel az érzelmekre hatnak a igazi zsenik. A korai klasszikusoknál ez kevesebb szerepet játszik , azért kevesebb hiányérzetem van .

    előzmény:
    Zsumi45 (74327)
    2019-03-26  09:24
  22. 2019. március 27. 05:4374330.

    Nagyot tévedett a tanárnő. Itt a faluban mikor idejöttem még két nyelven beszéltek,, otthon szlovákul, a házon kívül magyarul. Azóta ez változott, mert sok a vegyes házasság, ahol csak magyarul tudnak a szülők egymással beszélni, így a gyerekre is az marad. A tanárnő kissé toleránsabb megközelítésével sokkal jobbat tett volna. Menyem huga Franciaországba ment férjhez . A két gyerekkel az anya magyarul beszél, ők is így válaszolnak , már az apa is sokat ért . Az iskolában nem zavarta őket, oviban , családban jól megtanulták a nyelvet.

    előzmény:
    Kusza (74324)
    2019-03-26  08:30
  23. 2019. március 27. 05:0274329.

     meg is ertelek , hogy haragszol ra !  de azota sok ido eltelt - valahogy azert kellene egy kis magyart tanulnia ...


     persze ,lehet , hogy nincs ideje ... az interneten vannak tanfolyamok ... ha rosszul is , hibasan is  -de erdemes lenne belevagnia ! 

    előzmény:
    Kusza (74324)
    2019-03-26  08:30
  24. 2019. március 26. 19:1074328.

       Nagyon szép verset hoztál, Zsuzsika. Köszönöm. Alkalmat adott kissé visszacsámborogni ifjúságomba. 1974-ben remek kirándulás volt, amikor leutaztam Pécsre megnézni a színházban a Lebegő Atlasz című Garai-színművet. Szép emlék.

    előzmény:
    Zsumi45 (74327)
    2019-03-26  09:24
  25. 2019. március 26. 09:2474327.

    Garai Gábor


    Valami elveszett


    BEETHOVEN D.DÚR HEGEDŰVERSENY,
    III.TÉTEL. RONDO. ALLEGRO.


    Spirál-pályán emelkedik a dallam,
    s a dallamban a tiszta diadal:
    hogy érdemes volt győzni önmagunkon,
    hű társakkal jó volt állni a harcot,
    s hogy fent, a csúcsról tündököl a táj,
    semmivé lett az út sara, szemetje,
    ide csak a fenyők illata ér föl,
    s madártávlatból a völgy képe látszik:
    gyom se csúfítja - virágok borítják.


    S egyszerre fölsikolt a hegedű:
    Azt jajgatja:


    Valami elveszett!
    Valami, valami szép
    örökre elszállt, elenyész...
    Valami pótolhatatlan,
    valami egyetlenegy,
    barátság, szerelem,
    egy pálma-zöld sziget,
    mely átdereng a párás tengeren;
    vagy csak egy távoli nyár,
    valami szép,
    valami szép,
    talán a legszebb
    odaveszett
    örökre már.
    És nincs segítség.
    S nincs rá magyarázat.
    Csak belesimul szelíden a bánat
    sikolya a diadal dallamába.


    Mert bárhogy tündököl föntről a lét,
    így kell, lehajtott fővel ünnepelnünk,
    elnézve a behódolt táj fölött,
    és föl, az engesztelhetetlen égre.


    S visszapörölni, ami elveszett,
    vígasztalanul.
    S hálát adva érte,
    Hogy volt.


     


    És meg nem ismétlődhetett.

Címlap

top