Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Gyűjtsük álmainkat!

klára13
Létrehozva: 2006. február 21. 21:43

          Gyűjteni nagyon jó! És bármit lehet! Szabad hirtelen, meggondolatlanul határozni, és azonnal, mintegy varázsütésre gyűjtővé válni! Varázspálca sem kell hozzá. De ha úgy gondolod, mégis kell, azonnal csapj fel varázspálcagyűjtőnek!

          Tegnap még nem voltál gyűjtő, ma gyűjtő vagy! Gyűjtsünk együtt! Én mindenféle kacatot gyűjtök. Babákat. Bohócokat. Kőtojást. Kőgolyót. Amarillisz t. Csigát.  Kavicsot.

De legesleginkább álmaimat gyűjtöm. És emlékeimet. Mindent megőrzök, amihez szeretet fűz. Ezért aztán gyűjtök mosolyokat, tekinteteket, sőt gyűjtök hangsúlyokat is. És érintéseket, kézfogásokat.

           Gyere velem! Legyél gyűjtő te is! Gyűjtsünk együtt! Mondd el, gyűjteményednek mi a legújabb darabja. Mi a legrégebbi. Talán egy mese. Talán egy versidézet. Egy gondolat, ami nem hagy békén. Egy színes kavics az udvarodról. Egy tojás, melynek rendellenes a formája, ezért megőrizni érdemes. Hangkazetta vagy fénykép. Gyűjtsünk együtt, fejtegessük együtt az élet titkait. Oszd meg velünk gyűjteményed legféltettebb darabját, így még inkább tiéd lesz, örömünk megsokszorozza örömödet.  Ha örömöt gyűjtesz, mondd el azt. Ha embereket gyűjtesz, mondd el őket. Ha barátokat, róluk beszélj! Hozd el ide gyűjteményedet!

   talán nem is tudod,hogy gyűjtő vagy! Fedezd fel a gyűjtőt magadban! Gyere, gyűjtsél velem! Remélem: velünk!

 

 

  1. 2019. március 6. 16:4774076.

    Ez a "tábla" nálam is megjelent, kapott is sok kritikát. Tele volt hibás értelmezéssel. 


    Más témákban is megjelennek butaságok, pl. különféle tudás tesztek, amelyek készítői vagy rosszul fordítanak, vagy teljesen tudatlanul állítják össze azokat. 10 kérdés között 2-3 hibás.


    Nyilván nem a fészbukról kell megszerezni a tudást. Nem beszélve a rejtett hirdetésekről, amiket biztosítók, pénzkölcsönzők tesznek fel közelmúltban elhunytak, közismert emberek utolsó kívánságainak álcázott levél formájában. Az emberek meg osztják világnak...


    Nagy nyelvészeink nem azzal vannak elfoglalva, hogy névtelenek bejegyzéseit  javítsák, vagy cenzúrázzák. 


    Valamikor azt mondtuk, a papír sok mindent elbír, hát még az internet! 

    előzmény:
    csinomjank (74064)
    2019-03-06  11:39
  2. 2019. március 6. 14:3174075.

      Milyen igaz! Volt valaha izé korszak, volt ciki korszak - ezek jutnak eszembe.
      Mint a filmeken látszik, hogy a műcicik előtt vagy után forgatták. Na meg, hogy kigyúrtak-e a férfiak, vagy sem. Hajdani imádott sztárok ma milyen kis nyamvadtaknak hatnak. Igaz, tényleg sztárok voltak, a mai kigyúrtak többsége viszont sztárnak csúfolt celeb.
    Minden vacak műsorvezető a TV2 sztárja pl.

    előzmény:
    csinomjank (74064)
    2019-03-06  11:39
  3. 2019. március 6. 13:4074074.

    Nekem mar akkor gondot jelentett a sok uj joveveny szo a magyarban  ,mikor meg  otthon laktam .


    megjelent az ice tea -  na  ,akkor kertem  egyet a bufeben angolosan ejtve - "Mi van ?" kerdezett vissza a bufes no 


     na ,akkor legyen magyarosan ejtve megint kertem  "Micsoda ??"  Hat hogy hivjak ezt  -ramutattam  . Kioktatott " Ajsz tea "


    Szoval felig angolul /felig magyarul kellett ejteni .



    utana probalkoztam a cappucino -val  -  az utolso c  -t  is c nek ejtettem , gondolvan  a bufes no nem tudja ,hogy az i a c utan meglagyitja a hangot ...na ezert is kaptam  egy lenezo pillantast 


     de a legjobb az volt , mikor a parfum boltban egy iszonyatosan affektalo  holgy " ő dő kolonyt "  akart nekem eladni  - es nem hitt nekem , hogy a francia eau  egyszerue O nak ejtendo ....


     


     

    előzmény:
    leiw (74062)
    2019-03-06  03:55
  4. 2019. március 6. 13:2574073.

     Az az igazsag , hogy  ez a forumozas  es chat  kozelebb all az elobeszedhez ,mint a hivatalos vagy irodalmi nyelvhez .


       Engem igy nem izgatnak nagyon a hibak - magam se vagyok tokeletes  - es ha mindig leallnank  javitgatni egymast - ugy elveszne a beszed folyama .


    Persze ,ugyanez egy ujsagcikkben , egy hivatalos levelben mar nagyon bosszanto .


     

    előzmény:
    klára13 (74067)
    2019-03-06  12:19
  5. 2019. március 6. 13:0874072.

    Itt is ezt latom. Utcankban van egy fiatal kis mama, gondosan, naponta setaltatta a kb. 1-masfel eves kisbabajat a kocsiban, a kocsihoz oda volt kotve a kutyaporaz, a kiskutya ott futott a kocsi mellett, a mama neman a telefonjaba melyedve tolta a gyereket es szerintem meg volt magaval elegedve hogy levegore vitte a kicsit.


    A gyerek neman bamulta a tajat amihez jol jott volna neki ha ismertetik is. Nezd, az meg amazt, ez itt szinten ez-amaz meg setaljal csak kicsit a kocsi mellett is.


    Soha, egyetlen egyszer nem lattam hogy a gyerekhez szolt volna. Etteremben is, mindenki, fiatal parok is telefonon lognak. Van hogy ez mar feltunik az etteremnek is annyira hogy voltam mar olyanban ahol ki volt irva hogy ha nem veszed elo a telefonodat, a kaveert nem szamitanak arat. Hat itt tartunk.


    Nekem van mobilom de alig hasznalom sokszor azt sem tudom hol van, a hazi telefonnal kell racsorgetni hogy tudjam hol tettem le. Idorablasnak is erzem azt a sok hulye telefonalast meg a texeket.

    előzmény:
    Zsumi45 (74058)
    2019-03-05  14:06
  6. 2019. március 6. 12:5874071.

    Igen, ez igy van hogy a mobil miatt sok a rovidites.


    Ez a 7-fon, hat hirtelenul azt hittem hogy 7 szemely, illetve forol van szo, harmadszori elolvasara villant be hogy hetforol, a naprol van szo. Az illeto mit takaritott meg? Egyetlen betut mindossze. Megeri? Nem. Jobb es tetszetosebb kiirni vilagosan, nem gyorsiro tanfolyam ez.

    előzmény:
    szizsuzsóka (74063)
    2019-03-06  06:51
  7. 2019. március 6. 12:5774070.

    Tenyleg ? Van ilyen ?


     Talan a szervuszt .

    előzmény:
    Kusza (74066)
    2019-03-06  12:13
  8. 2019. március 6. 12:5274069.

    Attol hogy pattognak, duhongenek gyorsabban fog atvaltani a lampa? Duhot feleslegesen gerjeszteni szerintem egeszsegtelen a szervezetnek.


    Az alsobbrendu uton azert hosszabb a piros jelzes mert bejovo forgalom, a hosszabb forgalmi idot a nagyobb utnak kell biztositani, ez minden orszagban igy van. Mennyit veszitettek azzal a tovabbi allassal? 5 percet?


     

    előzmény:
    klára13 (74067)
    2019-03-06  12:19
  9. 2019. március 6. 12:4774068.

    Ezt meg nem hallottam hogy zuzunk, gondolom "elhuzunk" illetve megyunk.


    A feszko az micsoda?  Hallottam mar de nem tudtam kitalalni hogy mi lehet.


    Bimboban vannak a faid? Egy topikban mashol valaki feltett viragzo ibolyas kepet a kertjebol, Budapesti kulvaros. Nem is gondoltam hogy van ahol mar viragzik, nekem nemhogy meg levele sincs hanem az ibolyas reszen  meg a fold is sima, nyoma  sincs.


    Jo reggelt, illetve napot mindenkinek.

    előzmény:
    klára13 (74065)
    2019-03-06  12:06
  10. 2019. március 6. 12:1974067.

      Vannak bosszantó dolgok, egyet tehetünk: nem bosszankodunk. Nekem ehhez jó példát adtak - mármint a felesleges bosszankodásra - unokanővéremék. Házukhoz közel egy útkereszteződésben közlekedési lámpa állt. Úgy állították be, hogy az alsóbbrendű útnak, ahol jöttek ők is, hosszan pirosat mutatott. A másik úton is gyér volt a forgalom, ezért csak álltunk, álltunk a lámpánál az üres úttest előtt. Ettől ők minden alkalommal idegrohamot kaptak. Pattogtak, kiabáltak, szidtak mindent és mindenkit. Nekem ez nagy tanulság volt.
      Itt a neten van egy érdekes szokás: ha valaki kijavít egy helyesírási hibát, azonnal lenácizzák. Tömegesen, mert tömegek képtelenek helyesen írni, és mindannyian védik a helyesírási hibákhoz való jogukat. Aztán sok lúd disznót győz. Ez esetben a sok bunkó.

    előzmény:
    csinomjank (74064)
    2019-03-06  11:39
  11. 2019. március 6. 12:1374066.

    Engem egy kicsit bosszant, mikor olvasok egy könyvet, az 1800-as évekről szól, és az író a szia szót alkalmazza.


     

    előzmény:
    csinomjank (74064)
    2019-03-06  11:39
  12. 2019. március 6. 12:0674065.

      Rám is rosszul 6-na ez a kiírás. De nagyon mókás. Tényleg használják a számokat, pl 1-szer elmegyek, nekem 8.
      Ez hidegen hagy. De amikor nagymama előkelőség azt mondja, hogy a koncerten lányaimmal együtt zúzunk, az kiakaszt. Vagy párja azt mondja: feszkó. Van, ami illendő, van, ami nem illik egyes szájakba.
      Anyósom használt szlenget, ami fiaitól ragadt rá. Nagyon rosszul állt neki, de hát ő 1 fejkendős parasztasszony volt. Ezért nem illett szájába, és ezért lehetett elnézni neki.
       Csodálatos tavaszi idő van. Kis balkonfám, a kajszi, tele van rózsaszínű bimbóval. Éjszaka volt némi eső, hatalmas villámok kíséretében. Igazi tavaszi égzengés volt.

    előzmény:
    szizsuzsóka (74063)
    2019-03-06  06:51
  13. 2019. március 6. 11:3974064.

     Ez igy igaz , a nyelv allandoan valtozik , mint egy folyo ,ami sok mindent magaval visz ,aztan kidobja egy reszet a parton .  Azert nem kell szlenget beszelni hetkoznapi szituaciokban ,mert azonnal elarulja az illetorol , hogy hany evtizeddel ezelott "fagyott le "



     en is irtozom a "bevallalom" kifejezestol  - tanulatlan ,  felfuvalkodott embert asszocialok hozza ...nem tudom miert 


    _______________


     ma megjelent az fb -falamon egy  magyar nyelvet vedeni probalo szervezet irasa  ... arra buzdit , hogy a hello szo helyett ,hasznaljuk a Szia szot ,mert az magyarosabb ....


    Szia = see you -angol  =latlak majd .... meg arra is buzdit , hogy matematika helyett szamtant mondjunk ...   na ,szoval szanalmasak  ... hol vannak a nagy nyelveszeink  ? 

  14. 2019. március 6. 06:5174063.

    A nyelvek állandóan megújulnak az új szükségletnek megfelelően. Ezek a divatos rövidítések a mobilhasználat miatt alakultak ki.Ott kicsit nehézkes az írás-Nekünk nincs okostelefonunk. Kicsik a betűk nem jól látnánk. Elég  a számítógép. Kb 20 évvel ezelőtt kérte meg munkatársnőm szakközépiskolás fiát, hogy írjon géppel egy hirdetményt, amit az ajtóra kiteszünk.


    Azt írta a fiú " 7-főn a rendelés 10 órakor kezdődik "


    De Kazinczy korában is sok kifacsarodott kifejezést használtak,  amik  be sem férkőztem a nyelvbe . A nyakkendőt valaki " nyaktekerészeti mellfekvencnek  akarta elnevezni. Mi még   emhákáztunk , da a mai gyerekek már nem tudják mi az .

    előzmény:
    leiw (74062)
    2019-03-06  03:55
  15. 2019. március 6. 03:5574062.

    Kepzel csak el hogy amikor itt kezdtem netezni hogy meglepett  a mai modern szohasznalat.


    Reszemrol mivel 72-ben jottem ki, megalltam a 70-es evek stilusanal, nem fejlodtem, ezert aztan egy csomo olyan szo bukkant elem amirol sejtelmem sem volt hogy mit jelentenek, nyugger/ valahogy pofatlannak erzem, lenezonek ezt a kifejezest/, alkesz, na ezt soha ki nem talaltam volna, vazze, ezt csak nemreg magyarazta el valaki mert makacsul nem kerdeztem meg, muszaj magamtol rajonnom. Hat nem jottem ra. Egesz csomo szo keletkezett, nem allitom hogy tetszenek de a nyelv vegulis mindig valtozik valamelyest. Amitol a hideg lel az a rovidites, illetve ertelmetlen becezgetes, mint pl. tejcsi a tej helyett meg felszavak, hirtelenul nem jut eszembe mert igen almos vagyok de tudod hogy mirol beszelek, meg olvasni is remes.


    Van egy konyvem egy magyar szerzetes utleirasa az 1700-as evekbol Szentfoldre, mostani magyarsaggal irva de van nehany lap benne korabeli irassal, Jezusom!  Persze azert el tudtam volna olvasni, valahogy, / bizonyos szavakat inkabb kikovetkeztetve/ de nem lett volna hozza kedvem, holott fantasztikus beszamolo, a pater nem volt sem elvakult, sem igazsagtalan, amit jonak tartott azt meg az ellensegen is megdicserte es hiteles, tulzas nelkuli beszamolot adott mindenrol.

    előzmény:
    Kusza (74047)
    2019-03-04  14:09
  16. 2019. március 6. 03:3874061.

    "Hát nálatok a fürge diákot nem kicsalja a hegyre a március, hanem a lakásban marasztalja."


     


    Nem, Klara, nem marasztalja a lakasban, indits neki kifele havat lapatolni, hehehe... Nagyon hideg van azota, a maradek ho jeges lett.


    Valahol kibujt a hovirag teteje, virag persze sehol, nalam sokszor aprilisban nyilik, tiszta szegyen. Hazudott a mormota ami a korai tavaszt illeti, repara ne is szamitson tolem.

    előzmény:
    klára13 (74044)
    2019-03-04  11:58
  17. 2019. március 5. 18:0274060.

      Zsuzsa, időnként talán takarékra kellene állítanod magadat. Egy-egy agyondolgozott nap után feltétlenül.

    előzmény:
    szizsuzsóka (74054)
    2019-03-05  06:27
  18. 2019. március 5. 17:5774059.

      Teljesen igazad van, Zsuzsika. Csak kákán csomót kereső voltam. Hiszen amivel a cikk foglakozik, az világméretű probléma, és sehol sem tudják megoldani.
      Amit a szülők nemtörődömségéről mondasz, sajnos, nagyon jó megfigyelés. A gyermek a rá nem figyelést aztán szeretetlenségnek veszi. És óriási bajok forrása lehet.
      Élvezed e koratavaszt?


      Képet kerestem, és most látván a tubarózsát, eszembe jutott, hogy még nem foglalkoztam vele.

    előzmény:
    Zsumi45 (74058)
    2019-03-05  14:06
  19. 2019. március 5. 14:0674058.

    Valóban csak a figyelmet hívja fel a cikk a veszélyre. Azt gondolom, hogy az ok is és a megoldás is egyedi lehet. Lehet tipikus élethelyzet, de gyermek és szülő is mind egyéniség, s különfélék a kapcsolataik is egymással. Én ez utóbbiban látok hibákat, szülők és gyerekeik kapcsolatában. Kimozdulásim alkalmával oda-vissza 10-10 percet töltök a trolin. A kicsi gyerekek hiába szólongatják anyukát, vagy a semmibe réved, vagy a telefonját nyomogatja. Jobb híján rugdossák a szemben ülőt, vagy nyűglődnek. Kárpótlás esetleg a boltban kezébe nyomott csoki, de a kevés időben sem kap szerető ölelést, figyelmet.


    Mit javasolnál társadalmi megoldásnak? 

    előzmény:
    klára13 (74057)
    2019-03-05  11:07
  20. 2019. március 5. 11:0774057.

      Hát... Zsuzsika, sem okot nem mondott a cikk, sem megoldást nem kínált. Mert hogy van néhány ellenőrizetlen órája a gyermeknek, az nem okozhatja züllését. Persze az azért benne van, hogy a szülő estig elfoglalt. Aztán, ezt én teszem hozzá, jön a háztartás. Szerintem a társadalomnak kellene a megoldást keresnie.

    előzmény:
    Zsumi45 (74055)
    2019-03-05  09:35
  21. 2019. március 5. 10:5974056.

      Nagyszerű, hogy kontroll alatt tartod magadat, és így törődsz életeddel, Xillu. Hiszen mindig is tudtad, mit akarsz, és mentél célod felé töretlenül.
      Németországban éltek? Gondolom, igen. Csinos lehetsz kényszerű súlyvesztésed után. Bizony jól teszed, ha sportolsz, tovább egyengeted alakodat. Ettől visszatér önbizalmad teljes egészében. Szoktál-e manapság is süteményeket készíteni? Ebben nagy mester voltál, emlékszem. Van-e baráti körötök? Vannak-e, akiket elkápráztathatsz alkotásaiddal?
      Ez a telefonos őrület világjelenség. Már nyakbetegséget is számon tartanak az orvosok, ami a készülék miatt jön létre.

    előzmény:
    Xilluci (74053)
    2019-03-04  23:22
  22. 2019. március 5. 09:3574055.

    Nemrég beszélgettünk a kamaszkor gondjairól. Amiben igazán szerencsésnek mondhatjuk családjainkat.


    Most ezt olvastam megdöbbenve, pedig nem kellene megdöbbennem. Itt Szegeden egy közeli téren gyakran látok hasonló korú gyerekcsapatot. Ők is igen furcsán viselkednek, üvegek járnak kézről kézre, iskolatáskák a közeli padon-de inkább a földön. A lányok anyányi méretűnek tűnnek fiú társaikhoz képest. Iskolatársak lehetnek, s bizony hangos trágár beszédük, lökdösődésük hívja fel a figyelmet rájuk-fényes nappal.


    https://magyarnemzet.hu/belfold/nagyon-vigyazzunk-a-gyere keinkre-5300768/


     

  23. 2019. március 5. 06:2774054.

    Nem győzzük utolérni a kerttakarításban a termelt nyesedék eltávolítását. Még a lenyírt sövényt össze sem kötöttül, a jázmin bokor metszésével rengeteg új anyagot kaptunk fiúnktól. Tegnap permeteztem Vagy 25 gyümölcsfát . Szerencsére többségül, még kicsi , vagy legalábbis nem túl terjedelmes. Sajnos eső nincs , így a locsolás esedékes kell legyen , mert a krókuszok virágoznak , a tulipánok búnak és a hortenzia rügyezni kezd. Szerencsére találtam valakit, aki a fákat kimetszi legalább  fenti kert és itt a ház körül rendes lesz. Hívnom kell még egy embert ( volt már nálunk ) a további kerttakarításhoz. Csalóka az időjárás, úgy tűnik tavasz van , de nem bízom benne, hogy így marad. Kedves Sheriff ne igyekezz idejönni migránsnak, csak  ha sok pénzed van .! Itt sem süt folyton a nap,. kiszámíthatatlan az időjárás. (is )


    Szép napot kívánok Mindenkinek!.

  24. 2019. március 4. 23:2274053.

    Vannak szavak, amiket én is használok, de eljött az az idő, amikor engem is letaglóz a mai tinédzserek pongyola szóhasználata. Durva, pedig csak kétszer vagyok olyan idős, mint ők s mégis...


    Egynéhányuk viselkedését pedig nem is említem.


    Én is azt vettem éazre, hogy túl sokat vagyok a telefonommal elfoglalva és komolyan haragszom magamra... Pedig anno gyerekként azt sem tudtam, mi az a mobil, mert nem volt. Sem internet nem volt... Mostanság annak örülök, ha nem nyomogatom az agyleszívó telefont, hanem  sétálni vagy sportolni megyek.

    előzmény:
    Kusza (74047)
    2019-03-04  14:09
  25. 2019. március 4. 22:3374052.

      Hm. És azért is virulók, gömbölyödők, mert kedves felesége délutánonként, vagy amikor arra jár, hálásan megcirógatja őket, hogy hajnali négykor nekik énekel, nem neki.
      A hangulatra gondoltam, nem a haszonra. Ha beállítana egy erre való lámpát is, akkor tél idején ott barnulgathatna, szép dísznövényei társaságában. A télikert kicsit más, mint az üvegház. Higgye el, kedves Sheriff, érdemes rágondolni.

    előzmény:
    Sheriff-2 (74051)
    2019-03-04  18:09

Címlap

top