Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Perzsa szerelem???

Torolt_felhasznalo_934243
Torolt_felhasznalo_934243
Létrehozva: 2005. január 24. 17:00
Sziasztok!
Nem tudom, nem olvastam végig a témákat, szeretném, ha valaki segítene nekem abban, hogy több mindent tudjak a perzsákról. Megismerkedtem egy nagyon aranyos perzsa pasival, mi a véleményetek úgy összességében róluk? Kérlek benneteket, hogy aki csak hallottt róluk, az ne szóljon a témához, hanem csak azok, akiknek személyes tapasztalatuk van. Miylen a viselkedésük, milyenek a hagyományaik, hasonlítanak-e a az arabokhoz. Előre is köszönöm....
  1. 2005. július 24. 00:27276.
    Salam!
    Radin nem hagy aludni?
    Mi újság?
    Megkaptad a levelem?
    előzmény:
    csorsi (275)
     
  2. 2005. július 23. 23:53275.
    én itt vagyok éppen. addig nem tudok egy nap sem lefeküdni, hogy be ne nézzek ide, pedig majdnem leragad a szemem az álmosságtól. :)))
    előzmény:
    killos (274)
     
  3. 2005. július 23. 23:41274.
    sziasztok!
    itt új vagyok, de vica és orsi már ismer:)! néha megpróbálok besegíteni, h ne haljon ki a topic! bár holnap pont elutazom. . . hogy kitakaríthassam perzsa szerelmem kis lakását:D hogy tisztaság várja és meleg ebéd mikor kedden megérkezik:))))) ÉLJEEEN!!!ha van itt most vki az írhat is! bár kívánom mindenkinek, h a szombat estét ne egyedül gép előtt ücsörögve töltse. . . :(!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2005. július 23. 19:06273.
    Gyertek már vissza!
    Kéééérlek!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2005. július 23. 15:42272.
    Salam!

    Khobbi?
    Jó volna ha tényleg nem halna meg ez a topic, ez tart minket perzsásokat össze! Ne engedjük, ok?
    Remélem jól vagy és azért nem öl meg az unalom!
    Mesélj mi van veletek?
    Taliztál már Anyósoddal?
    Irj ha vagy!
    Khodafez!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_839352 (271)
     
  6. Torolt_felhasznalo_839352
    Torolt_felhasznalo_839352
    2005. július 20. 16:46271.
    szia!:)
    ja, elegge behalt ez a topic. . nem kene!hol vannak a tobbiek?
    en meg mindig itt vagyok, kint, minden ok, csak unatkozom:( eh. . .
    előzmény:
    *vica* (270)
     
  7. 2005. július 9. 23:31270.
    Salam Kauthar! Che tori? Khoobi? Hasti? Kojai to?
    Jelentkezz ha még szoktál itt lenni kérlek!
    Jó volna újra felvenni a kapcsolatot!
    Khodafez!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_839352 (267)
     
  8. 2005. július 9. 23:29269.
    Remélem nem hal meg végleg ez a topic!
    Talán holnap jelentkezik valaki!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_839352 (267)
     
  9. 2005. július 9. 23:24268.
    Sziasztok!

    Üdvözlöm a régi és az új perzspártiakat! :-)
    Remélem nem maradtam még le semmiről és nem halt meg végleg a topic. Nemrég jöttem vissza Iránból és még egy kicsit zűrös körülöttem minden, próbálok aklimatizálódni de egyelőre nem sok sikerrel. Még szoknom kell a klimát és legfőképpen az embereket.
    Kauthar bocsi hogy nem reagáltam le a leveledet, de onnan kinntről nekem elég nehezen ment a netezés, de már itt vagyok és legalább ez gördülékenyen megy ebben az országban nekem.
    Ha találok rá módot felteszem a bemoldalamra az iráni képeket és meg tudjátok majd nézni.
    Még 1* üdv mindenkinek!
    Vica.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. Torolt_felhasznalo_839352
    Torolt_felhasznalo_839352
    2005. június 21. 14:01267.
    Miert, te hogy elsz<:)? (tavkapcsolat?)

    Nyafogok:) Mert megerdemlem, hehe. . . sajnos mas a timingunk, o reggel 6-kor kel, en delelott, alig latjuk egymast:(
    Tegnap lett volna szabadidonk, vacsizni akartunk a tengerparton, de anyos es irani nagymama elvittek huszeyniyaba (perzsafelesegek, biztos ismeritek), ugyhogy a hugat vitte el. :(((
    Na, a perzsa sogornok se semmik, perzsa anyosok kicsiben:))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_934243 (266)
     
  11. Torolt_felhasznalo_934243
    Torolt_felhasznalo_934243
    2005. június 21. 01:54266.
    Szia te kis nyafogós! :-))
    Mi a csodát csinálsz te ott ilyenkor?????
    Tessék a jó perzsa pasikádhoz odabújni, és nem itt szörfözgetni:-)) Hát nem az a legjobb? Egy jó perzsa pasika? :-)) sztem az:-)))
    Nyif és nyaf, függetlenség? Csak csendben légy! Akkor én mit szóljak????? :-((
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_839352 (265)
     
  12. Torolt_felhasznalo_839352
    Torolt_felhasznalo_839352
    2005. június 21. 00:52265.
    Meghalt a topic, tenni kene valamit. . . az en idom limitalt, itt vagyok Kuvaitban es nagyon sok perzsa akarja a netet:(((((
    (a ferjemcsaladjanal lakunk. . nem egy leanyalom. . minden jo, csak megis. . hat kene egy kis fuggetlenseg. . . nyafnyaf)
    Irjatok maaaar
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_886483 (263)
     
  13. Torolt_felhasznalo_934243
    Torolt_felhasznalo_934243
    2005. június 19. 10:26264.
    Szia!
    Az enyém sajna dolgozni! :-((
    Péntek délutántól vasárnap reggelig egyfolytában:-((
    Nekem meg elvileg tanulnom kellene. . . :-(((((
    Kellene. . .
    Nem tudom hol lehet rájuk akadni. . .
    Korábban sosem figyeltem, hogy hol lehet őket felfedezni. . .
    Igaz, most sem kell figyelni, elég az az egy, aki van:-)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_886483 (263)
     
  14. Torolt_felhasznalo_886483
    Torolt_felhasznalo_886483
    2005. június 18. 20:18263.
    Mi van? Hol vannak a jóképű és okos perzsa fickók??? És ti?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. Torolt_felhasznalo_886483
    Torolt_felhasznalo_886483
    2005. június 12. 21:04262.
    okés :)

    Kauthar: Az Ovejsz féle vonal, vagyis az alaíptó az a mester volt, akinek Mohamed próféta elküldte azt a bizonyos mesebeli (valójában nagyon is létező, azóta is megvan mivel vallási relikvia!) köpönyeget.

    Amúgy ez a vonulat az, ami nem a török irányzat, tehát itt nincs forgás-meditáció, (keringő dervis, vagy dervistánc) hanem egy másik fajta meditáció van az un. "zekr".

    Ha érdekel, akkor adok priviben webcímet meg ilyeneket, de nem akarok itt semmiféle "eszméket terjeszteni" tehát inkább csak annak adnám meg, aki priviben érdeklődik.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_462554 (260)
     
  16. Torolt_felhasznalo_839352
    Torolt_felhasznalo_839352
    2005. június 12. 10:08261.
    Perzsa szúfi iskola. . irfánira gondolsz vagy egy szúfi rendre?
    brekica, egyáltalán semmi okod nincs sértődöttségre.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_886483 (259)
     
  17. 2005. június 12. 00:18260.
    Köszönöm Grafolka, pontosan így gondoltam én is, csak kicsit sértődötten.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_886483 (259)
     
  18. Torolt_felhasznalo_886483
    Torolt_felhasznalo_886483
    2005. június 11. 21:52259.
    Én elfogult vagyok a perzsa kultúra mellett, és én is azon vagyok- sok sok, nyugaton élő perzsa családdal baráti viszonyba kerülve - hogy egy nagyszerű és hozzánk közelálló nép ők. Ott is emberek élnek akiknek az orra mögé és két fül közé van szorulva a feje és leér a földig a lába. Ott is vannak bunkók és intelligensek, fanatikus hívek és okos, nyitott családok. Nagyon szép és ősi kultúra és nyelv az övék is, akárcsak a mienk. A két nép tagjai is jól megértik egymást.

    Ha valakit érdekel a perzsa szufi irányzat (az iszlámról még az ősi időkben elszakadt misztikus rend) akkor tudok egy zárt körű szufi iskolát, és örömmel küldök meghívást azoknak, akiket ez a dolog mélyen érdekel. (Hangsúlyozottan ez nem vallás!!!!! Egy olyan iskola, ami 1500 éves hagyományok szerint a mély önismeretre tanít) Egy perzsa férfi jár minden hónapban Mo-ra tanítani. Küldj privit a mail címeddel, ha érdekel!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. Torolt_felhasznalo_839352
    Torolt_felhasznalo_839352
    2005. június 11. 21:19258.
    2000. . . nem akarok én offtopicolni. . . bocs:(((

    brekica: nem egészen értelek. Vagyis olyan 2vitatkozósan" írod azokat, amiket írsz, holott nem ellenkezem én egy szavaddal sem.
    Ami az alárendelést illeti, én kint Kuvaitban is letöltöttem az összes Faludít meg Németh Lászlót, jártam Babitsot kölcsönözni a nagykövetségre, úgyhogy én igazán nem cserélek kultúrát. Vallást sem cseréltem soha, mert azelőtt ateista voltam:)
    Kint is ugyanolyan magyar vagyok, ami meg a hagyományos női "szereposztást" illeti. . . hát, nem tudom. . mi a hagyományos? Nekem nagyon sok itteni magyar barátnőm van, mindnféle rendű és rangú állásokban, de midnegyik férjről meg gyerekről ábrándozik:) A szarkasztikus felem azt mondja, hja, hormonok:)
    A munka, az nagyon jó, már alig várom, hogy kint dolgozhassak, a férjem szerzett nekem állást, ahol ő dolgozik, biztos jó lesz, de az is igaz, nem akarok a magyar nyugdíjkorhatárig dolgozni:) Ha ez a hagyományos szerep", egye kutya, vállalom:) Nekem jó:)

    "Jó érzéssel mondhatom ezt, mert anyósom (özvegyen!) mind az öt lányát úgy nevelte, mindegyik tanult, világlátott önálló egyéniséggé vált, hozzájuk illő társat választottak, és gyermekeiket is ilyen szellemben nevelik. "

    az én "másik" családomban sincs másképp :) Csupa világlátott egyéniség, hehe
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_462554 (257)
     
  20. 2005. június 11. 18:58257.
    Köszönöm a kedves segítőkészséged, de én már csak megmaradok a személyes tapasztalatszerzésnél. Már sok-sok éve kapcsolatban állok egy szunnita családdal, melynek egyik tagja történetesen a férjem. Így az anyósom nem perzsa, hanem "arab", mely jelzőtől nem hiszem, hogy el lenne bűvölve. A Közel-Kelet arab embereinek éppen úgy van nemzetisége, mint itt nekünk Eu-ban, melyre büszkék is, ezért anyósom (nyugdíjas egyetemi tanárként) igencsak negatívan véleményezné annak a műveltségi szintjét, aki szimplán csak "learabozná" őt, feltéve ha látszódna rajta a származása. Abban a világban, csak a műveltségi szint különbsége okozta életformában látok, valóban többen vannak még, akiket a vallási előírások a normálisnál is nagyobb béklyóban tartanak. Remélhetőleg a "felvilágosodás" korszaka ott is előbb-utóbb beköszönt. Sajnos ahogy látom, a mi "odaházasodott" lányaink többnyire nem ezen munkálkodnak, hanem teljes mértékben átadják magukat a hagyományos női "szereposztásnak. " Ez persze mindenkinek magánügye, de én biztosan nem lennék boldog, ha a lányom feladná szuverenitását, és más kultúrának rendelné alá az egyéniségét, akár egy világrengető szerelem miatt, akár egy jobb, kényelmesebb élet reményében. Jó érzéssel mondhatom ezt, mert anyósom (özvegyen!) mind az öt lányát úgy nevelte, mindegyik tanult, világlátott önálló egyéniséggé vált, hozzájuk illő társat választottak, és gyermekeiket is ilyen szellemben nevelik. Allahhoz való viszonyuk is normális, egyikük férje pld. siíta, de számukra ez éppannyira nem jelent semmit, mint számomra az, hogy én Istennek nevezem azt, akit a férjem Allahnak hív. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_839352 (255)
     
  21. Torolt_felhasznalo_934243
    Torolt_felhasznalo_934243
    2005. június 11. 16:06256.
    Huhh. . . . még iylen csatározásokat:-)))
    Nem semmi. . .
    hajrá perzsa asszonyok. . . -))ne hagyjátok magatokat:-))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. Torolt_felhasznalo_839352
    Torolt_felhasznalo_839352
    2005. június 11. 12:21255.
    Pedig bizony minden nép beleviszi a vallásába a maga régi szokásait. . . Nézd, mi itt minden bizonnyal elfogultak vagyunk, hiszen perzsák a férjeink, gyerekeink: persze még nem beszéltünk a perzsa anyósokról (sztori? valaki?), hol lehet, hogy nem vagyunk olyan elfogultak:))
    Én nem Iránban élek, hanem az Öbölben, Kuvaitban. Ami az arab szunnitákat illeti, aligha olyanok, mint Egyiptomban vagy Jordániában, ahol azt mondják, békés népek (kivéve ugye a terroristákat. . . ). Itt Szaúd-Arábiából importálják az eszméiket, amiért is nem túl szimpatikusak. :(
    Különbség tényleg van, én éltem velük, meg ismered a tantételeket, vallási elveket: pl. a szunnitáknál tilos a zene és az ének (BIZTOS zenélnek, énekelnek, nem vitatom: de a vallási tanaik szerint tilos. period. síitáknál VAN, aki szerint tilos, van aki szerint nem. . . így értem. De ha érdekel, írj mailt nyugodtan:))

    Visszatérek egy bekezdésemre. Perzsa anyós, valaki?. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_462554 (254)
     
  23. 2005. június 10. 21:29254.
    Nagyon keveset tudok a mai perzsákról, vallásukról egy kicsivel többet, bár az sem túl sok. Kultúrájuk ismerete csak egy kissé lép túl az Ezeregyéjszaka meséinek és Omar Khajjám kedvelésén. A vizet azért kaptam fel, honnan veszi magának valaki a bátorságot, hogy egy több milliós népet általánosítva minősítsen, méghozzá meglehetős negatív felhanggal. Mindenhol van ilyen ember is meg olyan is. Ilyen szamárságot, hogy egy szunnita család mit enged meg a lányainak, meg mit nem, kár ragozni, embere válogatja, Te nyilván úgy gondolod, ahogy ismeretségi körödben látod. Ebből igazán nem lehet megitélni általánosítva, senkit sem. Nekem lehetőségem volt a Közel-Kelet egy részének bejárására, Iránban nem jártam, terveim között nem is szerepel, bár biztosan meg van ott is a szépség, legalábbis szőnyegeik számomra ezt sugallják. A legjobban tetszenek nekem a Kemánból származók, csodálatos szín-virág kompozicióikkal, és sűrű csomózásukkal. Találkoztam siítákkal, szunnitákkal, drúzokkal, maronita keresztényekkel, éltem köztük. Soha nem volt kérdéses egyetlen embernek sem a vallása, csak a tisztessége. És ezzel többnyire nem volt probléma. Eszembe sem jutna leszólni egy másik népet, mert esetleg hozzátartozóm valamilyen más nemzet fia, és nem dícsőíteném az "enyémeket" más rovására. Egyáltalán nem tetszik a népek összehasonlítása, mert mi itt Európában sem vagyunk egyformák, mi több, még szűkebb hazánkban sem. . A bigottság pedig minden vallásban létezik, sajnos nem a fejlődést szolgálja, inkább a gyúlölködés eredője. .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_839352 (253)
     
  24. Torolt_felhasznalo_839352
    Torolt_felhasznalo_839352
    2005. június 10. 19:56253.
    Brekica! Az a kérdés, vajon te mennyire ismered a "bigott" perzsa muszlimokat? Úgy értem, éltél-e, beszéltél-e velük, láttad-e őket belülről?
    Én úgy gondolom, egy elég "bigott" család tagja vagyok, a férjem járt hawzába (síita vallási iskola), mondjuk nem látszik rajta:)) Anyósom mullája (a mulla női megfelelője). . . És ismerek bigott arabokat is: van különbség. A bigott arab (szunnita) NEM engedi pl. a lányát egyedül Amerikába tanulni, ellenben a sógornőm pl. kint élt 4 évet-mindegy, csak egy példa. Megbíztak benne: az embert nem lehet egy vallásra, hitre kényszeríteni bizonyos kor után. Maga választ.
    Ami a "vagdosást" illeti, ezt a síiták EGY RÉSZE csinálja. Biztosan rémlik Ali Khamenei neve tudod, mellesleg Irán államfője: ő pl. sok más ayatollahhal egyetemben elítéli a vérontást.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_462554 (252)
     
  25. 2005. június 10. 18:02252.
    Sziasztok!
    Az arab és a perzsa bigott muszlim között kb. annyi különbség van, mint egy bigott katolikus magyar, és egy bigott katolikus mongyuk cseh között, tehát a siíta akár arab, akár perzsa, egyformán hiszi a maguk igazát. . .

    Az iszlám két fő irányzatának eredete abban az utódlási válságban rejlik, amely Mohamed próféta 632-ben bekövetkezett halála után tört ki. A szunniták ugyanis a muzulmán szokásjogra, a szunnára hivatkozva mindig kalifákat választottak. Mohamed után Abu Bakrot, Omárt, Oszmánt, majd Alit. Ezzel szemben a síiták Mohamed vér szerinti leszármazottait, Alinak és Mohamed lányának, Fatimának gyermekeit, Husszeint és Haszant, majd ezek egyenesági leszármazottait ismerték el törvényes vezetőknek. Választás útján, vagy vér szerinti rokonság alapján - ez a fő kérdés, immáron 1300 éve a muzulmán világban.

    A bigott szunnita és a bigott siíta között meg van különbség bizony, ugyanis egy szunnita bár mennyire bigott, akkor sem vagdossa össze magát hisztérikus állapotban, látványosan Moharram hónapban, Alira emlékezve. Úgyhogy igazad van, a KULTÚRA itt is közrejátszik, méghozzá nem is kevéssé. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_839352 (251)
     

Címlap

top