Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Tej és tojás nélkül

edit-a
Létrehozva: 2005. január 18. 18:29
Sziasztok!

Olyan recepteket szeretnék kérni (vagy linkeket) ,amik tej- és/vagy tojásérzékenyeknek valók.
Mivel lehet helyettesíteni az ételekben a tejfölt?Milyen sütik készülhetnek e 2 alapanyag nélkül?

Olyanok tapasztalatait is szívesen várom,ahol van/volt ilyen probléma.Hogyan tudtátok beépíteni a diétát a mindennapokba?

Előre is köszi!:)

Edit
  1. 2005. március 21. 14:13151.
    A múlt héten kikölcsönöztem a könyvtárból, egy hagyományos muffin-készítésről szóló könyvet. Ebben találtam, hogy ha nem akarjuk, hogy sok legyen a sütiben a koleszeterin, a tojást ki lehet váltani almalével. (1 db tojás = 0, 8 dl almalé) Ennek alapján találtam ki az alábbi sütit, bár én nem muffint, hanem rendes szeletelhető sütit csináltam belőle. Sülés és kihűlés után kevés vízzel felolvasztottam egy tábla TIBI étcsokit és jó sűrűn rácsorgattam a sütire. Miután megkeményedett, felszeleteltem, és már faltuk is…
    
    Tojás és tej nélkül süthető piskóta (sárga)
    5 dl 100%-os almalé
    25 dkg cukor
    1 citrom héja és leve
    2 cs. van. Cukor
    Ezeket belezuttyintom a turmixgépbe és jó habosra turmixolom. Ezután hozzáadom :
    50 dkg liszt,
    2 cs. sütőpor,
    1 csipet só,
    2 mokkáskanál szódabikarbóna keverékét,
    majd végül 12 ek. Olajat.
    Jó habosra keverem, és közepes hőmérsékleten kb. 15-20 perc alatt megsütöm. Ez egy gáztepsi mennyiség.
    Bármivel variálható, tölthető (gyümölcs, lekvár, csokimáz stb…), vagy akár muffinként is süthető…

    Darált kekszből pedig az alábbi sütit szoktam csinálni. A receptet a Győri házt. Keksz hátulján találtam, csak a tejet vízzel helyettesítettem. Szerintem így is annyira jó ízű, hogy fölösleges növényi tejjel helyettesíteni, de persze megpróbálhatjátok.
    Kókuszos mignon
    40 dkg darált háztartási keksz
    10 dkg dió (elhagyható, ha allergiát okoz, vagy Dejóval is pótolható)
    3-4 ek sárgabaracklekvár
    25-30 dkg porcukor (ízlés szerint)
    4 dkg kakaópor (cukrozatlan)
    10 dkg kókuszreszelék
    1 citrom héja és leve
    20 dkg Liga margarin
    6 ek víz
    A vízben felolvasztom a margarint, és ráöntöm az előzőleg összekevert száraz alapanyagra. A tésztát jól összedolgozzuk, dió nagyságú golyókat formálunk belőle, és kókuszreszelékbe forgatjuk. (ehhez még kell plusz néhány deka kókuszreszelék)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. Torolt_felhasznalo_456362
    Torolt_felhasznalo_456362
    2005. március 19. 14:28150.
    köszönöm a válaszokat. A recepteket is megtaláltam, kimásoltam.
    Amivel Én mint kezdő tojás-tejmentesen főző anyuka hozzájárulhatok az két (nem tudom túl evidens-e) sütirecept.
    1. : KEKSZTEKERCS: sütés nélkül
    a; 30-50dkg háztartási kekszet ledarálunk (vagy darált is van)
    2ek. kakaópor, 10dkg porcukor, (rum), Baracklekvárral gyúrhatóvá tesszük. Segíthetünk kis rizs-, szója-. . . "tejjel". A tésztát kókuszreszelékkel megszórt asztalra teszem. Lehet golyó, Rúd, vagy tekercs ha csinálok tölteléket: 10dkg margarinba 15dkg porcukrot, 10dkg kókuszreszeléket keverek, s a kinyújtott tésztára kenem majd összetekerem.
    b; felnőtteknek rizstejben feloldott kávé is lehet, akkor kávés aromájú sütit kapunk.

    Amit még találtam : LIDL. -ben vett a férjem mirelit szilvatöltelékes gombócot, és nudlit. Magyar termékek: ECORINO márkája van. talán jó. gyanus nincs az összetevőkben az E-k kivételével.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2005. március 18. 21:56149.
    Sziasztok! Itt a beígért pogi recept! Nálunk az egész család szereti, ha délután sütök belőle, másnapra már morzsája sem marad!:))
    Burgonyás pogácsa
    70 dkg liszt
    30-40 dkg burgonya
    4 ek. Olaj
    3 ek. Cukor
    2, 5 dkg élesztő

    víz
    A burgonyát meghámozva, kockára vágva sós vízben feltesszük főni. (ne legyen túl sok a víz, hogy jól besűrűsödjön majd a leve. ) Az élesztőt kevés vízben egy kanál cukorral felfuttatjuk. A megfőtt burgonya levét egy edénybe leöntjük, a krumplit áttörjük. A hozzávalókat összegyúrjuk, a krumpli főzővízéből annyit adunk hozzá, hogy jó rugalmas tésztát kapjunk (kb. 2-3 dl)
    A tésztát gyúródeszkán 1 cm vastagra nyújtjuk, és kiszúrjuk a pogikat. Sütőpapírral bélelt tapsire rakjuk, és kb. 30-40 percig hagyjuk kelni. Olajjal megkenjük a tetejét és 180 fokos sütőben 15-20 percig sütjük.
    Ebből a mennyiségből kb. másfél gáztepsivel lesz.
    Valamelyikőtök kérdezte a rántott husit. Én úgy szoktam, hogy besózom a husiszeleteket, majd némi állás után megforgatom egy kis lisztben, majd a lisztből, vízből, burgonyapehelyből és fűszerekből (só is!!!) álló sűrű palacsintatészta-szerű masszába mártom. Onnét azonnal a forró olajba teszem, és megsütöm.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2005. március 18. 15:24148.
    Szia!Én írtam be a címet a Babaszobára. :)

    A rántott husiról a 140-es hozzászólásban írtam. :)
    Nálam 2 tojás :1 ek zabliszt, 1 ek keményítő, 1 dl víz és kis kurkuma.
    A rántott húsnál több vizet használtam, de így is jó volt.
    ( A maradékból ("tojás", liszt, zsemlemorzsa) a cicának sütöttem bundát, csak vártam még kihül. A férjem nem tudta kié az, és befalatozta. Ízlett neki, jó fűszeres volt. :o)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_100922 (147)
     
  5. Torolt_felhasznalo_100922
    Torolt_felhasznalo_100922
    2005. március 18. 13:51147.
    Sziasztok!
    Most vagyok itt először. A babaszobán kaptam ezt a címet. Csak kapkodom a fejem. Ti miket tudtok! Ámulok és bámulok. Mennyit kerestem ilyen recepteket, és eddig nem találtam szinte semmit. Az én kisfiam másfél éves, és 4 hónapos kora óta tudjuk, hogy allergiás a tejre és a tojásra. (Meg van még pár húsféle és gyümölcs)Nagyon megörültem ennek a sok receptnek. Mind ki fogom próbálni. Valaki leírná nekem, hogy is kell pontosan a rántott húst csinálni? Nagyon köszönöm!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2005. március 18. 10:41146.
    Bocs, csak most olvastam a kérdésed. Nem a háztartási kekszben nincs tejpor. :)
    A tejszínt viszont amit említettél nem lehet tejérzékenyeknek foygasztani az író miatt. :(
    előzmény:
    Zsólánya (142)
     
  7. 2005. március 18. 09:24145.
    Nincs benne! (Győri pl. )
    előzmény:
    Zsólánya (142)
     
  8. 2005. március 18. 07:43144.
    a Gran Cuccina növényi főzőkrémet próbáltad már?
    Író van benne, de amúgy kukoricakeménytőből és növényi zsiradékból van, olyan mint a főzőtejszín, ha egy-két csepp ecetet keversz bele, teljesen olyan mint az igazi tejföl!
    előzmény:
    Adrádom (138)
     
  9. 2005. március 18. 07:42143.
    Szia!:)
    Ha végigolvasod a topicot találsz ötletet tortára, krémre is, valahol az elején. . . Vannak növényi tej receptek is, tojáshelyettesítő is. . . Ha vmit nem találsz, szólj nyugodtan!:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_456362 (139)
     
  10. 2005. március 18. 07:41142.
    A háztartási kekszben nincs tejpor?
    előzmény:
    edit-a (137)
     
  11. 2005. március 18. 07:41141.
    Sziasztok!

    a palacsinát simán meg lehet sütni tej nélkül, a tojás mellőzését még nem próbáltam, de sztem a durumliszt alkalmas tojás nélküli ételeke elkészítésére, mivel tojás nélkül is összeáll, asszem. . . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_456362 (139)
     
  12. 2005. március 18. 07:03140.
    Szia!

    Köszi az ötleteket!:)

    Talán azért írunk inkább sütiket, mert a sósakat talán könnyebb megoldani e 2 hozzávaló nélkül. Gondolom én. :)

    Tegnap nálunk is rántott hús volt:liszt, tojás (keményítő, zabliszt, kurkuma, víz-fűszerezve) és zsemlemorzsa. Nem érződött, hogy nem tojással készült. :)Megvéve a burgonyapelyhes ötlet. :)S várjuk a krumplis pogit!

    A csőben sütött dolgokhoz a régebben beírt "tejfölt" szoktam használni, hígítva. Majd kipróbálom ezt a besamellest is. :)

    előzmény:
    Adrádom (138)
     
  13. Torolt_felhasznalo_456362
    Torolt_felhasznalo_456362
    2005. március 17. 23:05139.
    sziasztok!
    Először vagyok fórumon, 1 hete tudjuk 4 éves lányom tej és tojásérzékeny.
    Receptekre lenne szükségem. Ma van a szülinapja. Sütnék tortát ha tudnék.
    Mik azok a topik ahonnan hozzászólásaitokból recepteket lehetne kimásolni?
    Kellene palacsinta, fasírt, vagdalt, panír, sütik.
    Előre is köszönöm.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. 2005. március 17. 22:08138.
    Sziasztok!

    Sajnos mi is hasonló cipőben járunk! Nekem a 21 hónapos Legkisebbem allergiás a tejre, tojásra és a szójára.
    Mi is sok mindennel próbálkozunk, általában igyekszem, hogy ne kelljen kétfelé főzni.
    Ahogy végiglapozgattam a topicot (és jó sok receptet ki is másoltam :)), főleg édességekről írtatok. Egy-két sós ötlet: A rántott husit egyszer próbáltam meg csak liszt és víz fűszerezett keverékével panírozni, de kőkemény lett a "bunda". Következő alkalommal tettem ebbe a sűrű palacsintatészta-szerű masszába pár evőkanál burgonyapelyhet (bioboltban kapható). Áttört fokhagymával, sóval borssal fűszereztem, és nagyon fini lett!
    Szoktam csinálni krumplis pogit - az egészséges "Nagyjaim" is nagyon szeretik! Ebbe az áttört krumplihoz és a liszthez hozzávegyítem a krumpli főzővizét is. Az élesztőt pedig vízben futtatom. Majd legközelebb leírom a pontos(abb) arányokat.
    Spenótot úgy csináltam, hogy rizstejből és Ligából készítettem besamellt és ebben főztem meg a mirelit parajpürét.
    Bár még nem próbáltam ki, de mivel a fenti besamell nagyon finom, szerintem ez is jó lehet csőben sült dolgokra, ízlés szerint fűszerezve.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2005. március 15. 15:50137.
    >>Ági almás. <<
    1 kg almát szeletekben 7 dl vizben, 30 dkg cukorral megpárolunk.
    3 dl vizben 3 csomag vaniliapudingot elkeverünk és a forrásban lévő
    almakompóthoz adjuk, majd sűrűre főzzük.
    Egy tepsi alját kibélelünk keksszel, raöntjük a masszát,
    arra ismét keksz kerül. Csokimáz a tetejére.
    Csoki máz:
    3 evőkanál vizet 5 dkg margarinnal összeforralunk, 20 dkg porcukor, 2
    evőkanál kakaó bele, 1-2 percig forr.

    edit-a:
    -Az almát meg kell hámozni!
    -Vegyesen használtam barna és fehér cukrot, és került bele egy kis fahéj is.
    -Egy kisebb közepes tepsihez 2 cs háztartási kekszet használtam el.
    Szerintem nagyon finom lehet zabpelyhes keksszel is.
    -El tudom képzelni más gyümölccsel is, pl. meggyel, őszibarakkal. . .
    -A mázhoz kevesebb cukrot használtam.

    Érdemes kipróbálni!:)

    ------------------

    Megcsináltam már Klarab1 szórt almását is, és Frau77 paradicsomos sütijét, mindkettő nagyon finom!:))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. Torolt_felhasznalo_197016
    Torolt_felhasznalo_197016
    2005. március 4. 06:49136.
    Bocsánat, pár napig nem voltam. Először én roggyantam le, aztán a gép volt szervizben, a kondenzátor megadta magát.
    A Corába ritkán járunk, hozzám Kecskemét közelebb van. De nagyon jó ezt tudni, mert a nagymama viszont szegedi.
    Edit-a-nak már írtam, hogy találtam valamit. A neve Piszkei Öko Kft. Teljes kiörlésű gabonából tej- és tojásmentesen sütnek pékárukat. Az ország minden pontján (szinte) megtalálható. Keressetek rá a honlapjukra, hátha valakinek tudtam ezzel segíteni.
    Az E számokat is be fogom írni, igérem, legkésőbb holnap!
    előzmény:
    frau77 (125)
     
  17. 2005. március 3. 21:03135.
    Ezt a mazsis kenyeret lehet, hogy már holnap kipróbálom! Nagyon jól hangzik a recept.
    előzmény:
    edit-a (134)
     
  18. 2005. március 3. 16:56134.
    Na, kész lett a mazsolás kenyér, ami nekem inkább kalács. :)Nagyon finom lett, megettem 4 szeletet áfonyalekvárral…:o))

    >Mazsolás kenyér < (sztafidopszomo)

    5 csésze liszt
    3-4 dl víz (a liszt minőségétől függően)
    2 ek olaj
    5 dkg friss élesztő
    fél ek ecet
    1 kk só
    1 tk fahéj
    5 ek cukor
    1 csésze mazsola (csak a gyúrás vége felé kell beletenni)

    Összegyúrjuk szép sima cipóra, hagyjuk jól megkelni,
    kisütjük. Vajjal, mézzel olyan mint egy igazi
    sütemény. :)

    Edit-a:
    -Nekem az 5 csésze liszt majdnem fél kg. lett. Ehhez 1 dl. mandulatejet és 2 dl vizet használtam.
    -Ecet helyett citromlevet tettem bele, és megbolondítottam egy kis reszelt citromhéjjal is.
    -Az élesztőt először felfuttattam, úgy kevertem a liszthez, utána kelesztettem. Kinyomkodtam belőle a levegőt, átgyúrtam és nem bagett formájúra formáltam, hanem beletettem egy formába, amiben kenyeret szoktam sütni. Előmelegítettem a sütőt, az ajtót kinyitottam, azon még 10 percig kelesztettem a kenyeret.
    -A tetejét megkentem mandulatejjel.
    -A sütőbe alulra tettem egy jénait vízzel. A sütési idő nekem közepes hőfokon majd’ 1 óra volt.
    -Az olajat kifelejtettem, de így is finom lett. :))




    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2005. március 3. 13:16133.
    Köszi a receptet, ki fogom próbálni!:)

    Erről az ecetesről még nem hallottam. . . :)

    Most egy mazsolás kenyeret (kalácsot )sütök, ha jó lesz beírom a receptet. :)
    előzmény:
    Jumbo3 (130)
     
  20. 2005. március 3. 12:41132.
    most nem tudom, melyik Wolf jó még, én is mindig elolvasom, aztán amelyik jó, azt veszem. :)
    a Győri nápolyikból a kakaós-mogyorósban tuti nincs tej, a többiben azt hiszem van. talán még a kakaósban nincs, de ebben nem vagyok biztos. azt meg, hogy tejport és tojásport felhasználó üzemben készült, azért írják rá, mert ha vki nagyon allergiás, akkor ne vegye meg, mert esetleg belekerülhetett mégis. :(
    előzmény:
    edit-a (129)
     
  21. 2005. március 3. 12:34131.

    Sziasztok!

    Olvastam valamit, hátha segítségül szolgál valakinek. Ha sütéskor kiderül, hogy 1-2 tojás hiányzok, egyszerűen pótolható ecettel. Egy tojásnak egy evőkanál ecet felel meg. Az ecet íze elpárolog sütéskor, a süti ellenben ugyanolyan laza lesz, mintha tojás lett volna benne.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2005. március 3. 12:27130.
    Van egy finom sütireceptem, ami tojás és tej nélküli.

    48 kifli:

    45 dkg lisztet 1 Rámával összemorzsolni, 6 evőkanál víz, 1 evőkanál ecet. 6 darab cipót formálunk belőle. Fél órát pihen. Kör alakúra nyújtjuk, 8 felé vágjuk, mindegyik kis cikkelybe teszünk egy kiskanálnyi lekvárt, nutellát, diótölteléket stb. Azután kiflivé tekerjük és sütjük.
    Az is jó ebben, hogy nincs cukor a tésztájában. Próbáld ki, kisfiam, mikor ovis volt, gyakran kért ilyet.

    előzmény:
    edit-a (129)
     
  23. 2005. március 3. 10:16129.
    Ma nézegettem a Plusban a Wolf termékeket , nem volt sok 5-6 féle. Melyik az , amelyiket lehet még enni a ropin kívül (azt már unjuk. . . )?Nézegettem az összetételüket, minden szerepel savópor ill. írópor. . . . :(

    Szerintetek lehet nápolyit enni?A Győri nápolyik összetételében nem láttam gyanusat, sőt az van rajta, hogy tejport és tojásport felhasználó üzemben készül. Magyarán nincs benne. (csak a környezetében használnak ilyet. . . , de talán annyira nem vagyunk allergiásak, hogy ne ehetnénk meg. )De még nem mertem venni. . .

    Hörby, ha erre jársz:melyik E-szám a tejszármazék?Az E-270 tudom, hogy nem jó, azonkívül más is van?
    előzmény:
    frau77 (125)
     
  24. 2005. március 2. 14:47128.
    ja, a paradicsomlé nem tudom, miért kell bele, mondjuk én sűrített paradicsomot szoktam felengedni vízzel, de az egyik barátnőm bolti paradicsomlével csinálja. szép színt ad neki. próbáltam már nélküle, csak vízzel, de nem lett jó. :(
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  25. 2005. március 2. 14:46127.
    igazság szerint nem tudom pontosan, mert nem én voltam személyesen, de tudom, hogy ott van. :) azt tudom csak, hogy a végében van, ahol kajálni lehet.

    majd ha meglesz ez a vizsgálat, beszámolsz róla? érdekelne. . .
    előzmény:
    edit-a (126)
     

Címlap

top