Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Tej és tojás nélkül

edit-a
Létrehozva: 2005. január 18. 18:29
Sziasztok!

Olyan recepteket szeretnék kérni (vagy linkeket) ,amik tej- és/vagy tojásérzékenyeknek valók.
Mivel lehet helyettesíteni az ételekben a tejfölt?Milyen sütik készülhetnek e 2 alapanyag nélkül?

Olyanok tapasztalatait is szívesen várom,ahol van/volt ilyen probléma.Hogyan tudtátok beépíteni a diétát a mindennapokba?

Előre is köszi!:)

Edit
  1. 2005. március 1. 15:45126.
    Ez érdekes süti, ilyen paradicsomosat még nem is hallottam!:o)Ki fogom próbálni!:)

    Melyik az a bolt a Corában?Mi is oda járunk, de még nem figyeltem fel rá.

    Mi most Szegedre A MORA-Intézetbe készülünk allergia vizsgálatra, csak még nem kaptunk időpontot. A dokinénink is nagyon ajánlotta, azt mondja nagyon megbízhatóak. Majd' 1000 -féle dologra meg tudják nézni az érzékenyéget.

    Küldesz priviben jelszót?:)
    előzmény:
    frau77 (125)
     
  2. 2005. március 1. 13:47125.
    Sziasztok!

    Ropiból a Wolf tejmentes, sőt nemcsak a ropi, hanem szinte minden terméke.
    A bőrpróbáról: az én kislányom (vagyis a nagy) mindentől és mindenkitől fél, de nyáron bent voltunk pár napig a kórházban, ott csináltak neki bőrpróbát, kb 15-20 dologra. Egyáltalán nem sír, amíg karcolták, mert nem fájt neki, szegény akkor kezdett el sírni, amikor a tojásfehérjére és -sárgájára elkezdett neki pirosodni, és viszketett. Szóval nem kell tőle félni. :)

    hörby!
    Szegeden a Cora-ban a kajás résznél van egy hely, ahol tej- és tojásmentes sütiket lehet enni, sőt még tortát is lehet rendelni.

    Egy sütirecept:

    20 dkg cukor
    3 dl paradicsomlé
    1 dl olaj
    1/2 mokkáskanál szódabikarbóna
    1 kis kanál fahéj
    35 dkg liszt
    1 citrom leve

    ezt az egészet összekutyulni, én sima habverővel szoktam. beleönteni egy tepsibe, vagy bármilyen formába, és megsütni.
    ez az alaprecept, ebbe bármit bele lehet dobálni, csokidarabokat, ananászt, meggyet, bármit. imádják a gyerekeim. :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2005. március 1. 09:54124.
    Mandulás-zab "tejföl" (edit-a)

    1 csésze (1 dl) lehéjazott mandulát apróra darálok turmixgépben egy tk cukorral (jobb a barnacukor), majd tovább turmixolom 1-2 csésze vízzel. Közbe 1 csésze zabpehelylisztet (vagy porrá őrölt zabpelyhet) 3 csésze vízben 5 percig főzök, majd a pépet hozzáadom a mandulához, és együtt turmixolom őket. Szoktam bele mézet is tenni. Egy kicsit ki szoktam venni belőle, abból egy kis víz hozzáadásával finom zabtej lesz. A többihez teszek 1 közepes főtt krumplit, és forgatom tovább. Annyi víz kell még hozzá, hogy olyan tejföl sűrűségű masszát kapjunk. Ízesítem 1 csipet sóval, citrommal (nekem fél citrom leve elég, de lehet többet is beletenni. )Közben kóstolgatom, s ha valami még kellene, teszek bele.

    Csináltam már vele tök-és gyümölcsfőzeléket, krémleveseket, és "nem lehet abbahagyni" csirkét (tehát sütőben sült husira öntöttem. Ebből kiindulva biztos jó csőben sült dolgokhoz. )
    Nekünk ez jobban bejön, mint a másik tejföl, a mandulás-napraforgós, bár az is jó. :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2005. február 25. 20:26123.
    Almás, mazsolás crumble
    Hozzávalók : 4 csésze vékonyra szeletelt alma 1 1/2 csésze rumba áztatott mazsola 2 tk citromlé 1/2 csésze liszt 1/2 csésze aprított dió, vagy mogyoró 1/3 csésze barnacukor 1/3 csésze zab vagy rizspehely 1/3 csésze vaj, vagy margarin
    A sütőt 190 C-ra előmelegítjük. A tepsit kikenjük zsiradékkal. Az almát összekeverjük, a mazsolával, a citromlével és az előkészített tepsi alájára terítjük. Egy tálban összekeverjük a lisztet, a mogyorót, vagy diót és a zab, vagy rizspelyhet. Ezután a vajat adjuk hozzá és jól elkeverjük. A tészta masszát egyenletesen az almára szórjuk. 190 C-on kb. 45 percig sütjük, amíg az alma puha nem lesz.

    GYÜMÖLCSLEVES TEJ ÉS CUKORÉRZÉKENYEKNEK

    Hozzávalók: 1 1/2 kg idény gyümölcs (eper, alma, körte, sárgadinnye, stb. ), 1 üveg cseresznyekompót (lehetőség szerint diabetikus) vagy, 1/2 kg mélyhűtött cseresznye, méz (ízlés szerint), 3 l és 2 1/2 dl víz , 4 ek. étkezési keményítő, 3-5 db egész fahéj, 5-8 db szegfűszeg

    Egy kb. 5 literes fazékban fel melegítjük a vizet. Beletesszük a gyümölcsöket, a kompótot a fahéjat , szegfűszeget valamint a mézet. Forraljuk kb. 1/2 órát, amíg a gyümölcsök megfőnek (ekkor tehetjük bele a kényesebb gyümölcsöket). A 2 és 1/2 dl vízben csomó mentesre keverjük a keményítőt, majd a forrásban lévő leveshez öntjünk, ezáltal sűrűsödik be. Forrón vagy hidegen tálalható. Tanács: - figyeljünk rá, hogy a gyengébb héjúakat - pl. : eper, málna, sárgadinnye -, a főzés utolsó szakaszában tegyük a levesbe különben szétfő) - ha valaki édesen szereti figyeljen a méz mennyiségére, mert édesebb, mint a cukor, valamint a felhasznált gyümölcsök cukor tartalma is eltérő - ha több levet főzünk, vagy elfogy a gyümölcs, nagyon finom behűtve üdítőként is.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2005. február 23. 18:55122.
    Én még csak nátrium -kazeinát formában találkoztam vele, -gondolom az ugyanaz lehet-növényi tejszínben.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_535364 (121)
     
  6. Torolt_felhasznalo_535364
    Torolt_felhasznalo_535364
    2005. február 23. 14:31121.
    Ovo dolgokkal még nem találkoztam. Mindig olvasom miben mi van. Kazeinnel már igen.
    előzmény:
    edit-a (120)
     
  7. 2005. február 23. 14:25120.
    Ezekről az ovo-dolgokról még nem is hallottam. Azok miben vannak?
    Multkor csináltam köleskását, abba tettem vízzel kevert csokipudingot. Finom volt. :)A főzős pudingot lehet használni, nincs benne tejes dolog.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_535364 (119)
     
  8. Torolt_felhasznalo_535364
    Torolt_felhasznalo_535364
    2005. február 23. 13:46119.
    Egy kis infó, hátha nem mindenki tudja (eddig én sem tudtam mindent):

    tejfehérjét tartalmaznak a következő termékek/anyagok:
    tej, tejpor, tejszín, tejföl, joghurt, kefír, sajt, túró, vaj, író, savó, savópor, Citopánpor, margarin (tejjel, tejporral vagy savóval készült), kazein, kazeinát, tejsavó alapú édesítőszer

    tojás és tojás eredetű készítmények:
    tojás, tojáspor, tojás sárgája, tojás fehérje, tojás albumin, tojás lecitin, ovalbumin, konalbumin, ovomukoid, lizozim, levitin, vitellin, ovovitellin, ovoglobulin G2 és G3

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. Torolt_felhasznalo_535364
    Torolt_felhasznalo_535364
    2005. február 23. 13:39118.
    Sziasztok!

    Edit-a kérdezted kicsit korábban: kicsi fiam Sinlac-ot iszik. Banánnal. Reggel és este. Viszont valahol olvastam, hogy ezt a Sinlac-ot lehet főzni, de akkor még nem volt aktuális dolog, azóta meg nem találom. Tud valaki valamit erről?

    Na ez a puding vízzel ez engem is érdekel. . . de a pudingporba nincs tejféleség? Bár a főzőset nem olvastam, azt nem szoktam csinálni, a másikba viszont van valami, mert akartam valamilyen tejféleséggel. Na holnap lecsekkolom a boltba.

    Kéne valami süti szülinapra. Valami tortaszerű jó lenne.
    előzmény:
    edit-a (86)
     
  10. 2005. február 19. 13:33117.
    Persze a császárfánkokba vaj helyett margarint kell tenni. :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. 2005. február 19. 10:51116.
    Császárfánk 1.
    25 deka vajat, 25 deka lisztet, fél csomag sütőport és 18 deka cukrot jól eldolgozunk, azután 15 deka héjazott őrölt mandulát, fél csomag vaníliáscukrot és 2 kanál rumot gyúrunk hozzá. Vékonyra nyújtjuk, és kis pohárral kiszakítjuk. Sütés után a kihűlt korongocskákból kettőt-kettőt baracklekvárral összeragasztunk, és gőzön olvasztott mártó-csokoládéval leöntve vonjuk be.

    Császárfánk 2.
    (ischl-i fánk, kitűnő)
    25 deka vajat, 35 deka lisztet, 1 csomag Váncza-sütőport és 25 deka cukrot jól eldolgozunk, azután 15 deka héjazott őrölt mandulát, 1 csomag Váncza-vanilincukrot és 2 kanál rumot gyúrunk hozzá. Vékonyra nyújtjuk, és kis pohárral kiszakítjuk. Sütés után a kihűlt korongocskákból kettőt-kettőt baracklekvárral összeragasztunk, s gőzön olvasztott főzőcsokoládéval leöntve vonjuk be.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. Torolt_felhasznalo_197016
    Torolt_felhasznalo_197016
    2005. február 14. 17:08115.
    Karfiol pástétom
    Hozzávalók:
    1 kg főtt karfiol
    2 nagy főtt burgonya
    1 fej lilahagyma apróra vágva
    1 nagy főtt répa lereszelve
    só, vegamix ízlés szerint
    víz szükség szerint
    1 kis csokor petrezselyem
    Turmixoljuk el alaposan a a főtt karfiolt, és burgonyát, kevés víz hozzáadásával majd keverjük hozzá fakanállal a többi hozzávalót és az ízesítőket.

    Töltött paradicsom
    Hozzávalók:
    8 nagyobb szem paradicsom
    50 dkg mireli morzsolt kukorica
    2 dl olíva olaj
    1 nagyobb citrom leve,
    2 közepes fött burgonya
    1 teáskanál só
    1/2 teáskanál borsikafű
    1 teáskanál fokhagyma granulátum
    Turmixoljuk el az utolsó hat összetevőt, és öntsük rá az így elkészített majonézt az időközben felengedett kukoricára, majd vágjuk le a paradicsom felső 1/4 részét vízszintesen, kotorjuk ki a belsejét, és töltsük bele a majonézes kukoricát egy kiskanál segítségével. Tegyük vissza a "kalapját" a paradicsomnak és egy szép, fejessalátával feldíszített tálra rakjuk ki a paradicsomokat.

    Linzertészta
    Hozzávalók:
    150 g szójaliszt
    350 g kukoricaliszt
    15 dkg olíva olaj
    15 dkg méz
    1/2 teáskanál só
    Keverjük gyorsan össze a hozzávalókat, majd tegyük a hűtőbe 3-4 órára. Ha kivettük, egyengessük bele a tésztát egy sütőpapírral kibélelt tepsibe, öntsünk rá lekvárt, majd szórjuk meg durvára vágott dióval, és süssük közepes lángon 30-40 percig. Mivel a tészta nem túl vastag ezért nagyon kell figyelni, hogy le ne égjen!

    Mazsolás kölesszelet
    Hozzávalók:
    1 liter vaniliás, vagy gabonakávés szójatej
    1/2 kg köles
    20 dkg mazsola
    1 citrom reszelt héja
    5-6 evőkanál méz
    Forraljuk fel a szójatejet, melybe belereszeltük a citrom héját, és mikor felforrt a tej, akkor a megmosott mazsolát is hozzáadjuk. Mosuk meg a kölest és keverjük a felforrt tejhez, majd főzzük közepes lángon addig, míg a tejet, majdnem magába szívta a köles, de a szemek, még külön állnak. Keverjük hozzá a mézet, és a masszát öntsük sütőpapírral kibélelt tepsibe, majd kb. 25-30 perc alatt közepes lángon süssük, amíg a szemek már nem különállóak.

    Tökmagos kukoricaszelet
    Hozzávalók:
    5 dkg élesztő
    1 evőkanál méz
    2 dl meleg víz
    1 kg kukoricaliszt
    4 dl víz felforralva
    60 dkg főtt burgonya
    1 dl olíva olaj
    1, 5 evőkanál só
    20 dkg tökmag vagy napraforgó
    Futtassuk fel egy csavaros üvegben az első három összetevőt. Forraljunk fel 4 dl vízet, és öntsük rá az előzetesen megszitált kukoricalisztre, adjuk a masszához a sót, az áttört burgonyát, olajat és a tökmagot. Majd adjuk hozzá a felfutott élesztőt apránként, figyelve, hogy a tészta ne legyen túl lágy. Gyúrjuk ki, majd meleg helyen kelesszük fél óráig, és utána gyúrjuk át ismét. Ha megkelt, akkor simítsuk a tésztát egy sütőpapírral kibélelt tepsibe, és nagylángon süssük 1/2-3/4 óráig, majd tűpróba után, ha szükséges közepes lángon süssük tovább.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. Torolt_felhasznalo_197016
    Torolt_felhasznalo_197016
    2005. február 14. 17:06114.
    Mandula tejföl
    Hozzávalók:
    1 csésze napraforgó
    1 csésze héj nélküli mandula
    1 közepes főtt krumpli
    1/2-1 citrom leve
    1/2 teáskanál méz
    csipet só
    víz szükség szerint
    Kevés vízzel turmixoljuk el a szárazanyagokat, majd turmixoljunk még hozá vizet, hogy tejföl sűrűségű legyen.
    Kölespuding
    Hozzávalók:
    7, 5 dl 100%-os ananászlé
    25 dkg köles
    1 teáskanál só
    2 teáskanál őrölt vanília ( 5-10 cm-es vaníliarúd)
    6 evőkanál méz
    1 csésze mogyoró vagy kókusz
    Az összes hozzávalót turmixoljuk el először a folyadék felével, majd turmixoljuk hozzá a maradékot is.

    Kukoricatorta
    Hozzávalók:
    1/2 kg kukoricadara,
    2 liter víz
    1 citrom héja
    1 tk. só
    felkarikázott gyümölcsök (ananász, alma, meggy stb. )
    1 csésze datolya
    1/2 csésze víz
    1/2 kg kukoricadarát beleöntünk 2 liter vízbe amibe belereszelünk 1 citrom héját, 1 tk. sót. Lassú tűzön, folyamatos kevergetés mellett felfőzzük, kb. háromszorosára dagad! Magas falú forma (jénai tál, tortaforma, stb. ) aljára lerakunk szépen felkarikázott gyümölcsöket, és a főtt kukoricadara felét rásimítjuk. 1 csésze datolyát krémesre turmixolunk 1/2 csésze vízzel, és a kukoricadarára simítjuk, rászórunk durvára vágott diót, és annak tetejére a kukoricadara másik felét öntjük. Kihűtjük, és tálaláskor a formából kiborítjuk a gyümölcsös kukoricadarát. Mutatós desszertet kapunk.

    Rizskehely 6 személyre
    Hozzávalók:
    120 g barnarizs
    1/2 l víz
    csipet só
    citromhéj
    1-2 ek. méz,
    1/4 kg ananász vagy ananászbefőtt
    1/4 kg meggy
    vaníliapor
    10-10 dkg kesudió
    magféleségek (dió, mogyoró, napraforgó)
    A rizst vízben puhára főzzük, ízesítjük vaníliával, citromhéjjal, sóval, és mézzel, majd hagyjuk kihűlni. A rizs egyik részét az ananászdarabokkal és a 10 dkg kesudióval turmixoljuk el, a másik részét pedig a meggyel és a kesudióval. Poharakba töltve egymásra rétegezzük a kétféle rizspudingot, magvakkal díszítjük.

    Borsó főzelék
    Hozzávalók:
    1 kg zsenge borsó
    3 nagy fej hagyma
    1/2 kg répa felkarikázva
    2 evőkanál vegamix
    2 teáskanál majoránna, vagy lestyán,
    Habarás:
    1 csésze kesudió
    2 csésze víz
    1 evőkanál rizsliszt
    Pároljuk meg a hagymát kb. 1/2 liter vizen a fűszerekkel, majd adjuk hozzá a borsót, és a sárgarépát, és az egészet pároljuk puhára, szükség szerint felöntve még vízzel. Ha megpuhult akkor adjuk hozzá a habarást, és forraljuk fel, rottyanásig.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. 2005. február 12. 20:05113.
    SÁRGARÉPÁS KIFLI
    30 dkg sárgarépát lereszelünk, hozzáadunk 30 dkg zsirt, 3 evőkanál cukrot, 1
    sutőport, 60 dkg lisztet, annyi tejet, amennyit a teszta kiván, hogy nyujtható
    legyen. (Kb. 1 dl. )Vekonyra nyújtjuk, es kis kifliket formálunk, lekvárral töltjük. Ha
    megsült, melegen porcukorba hempergetjük.

    Annyit változtattam, hogy fele finom-fele tk. tönkölyliszttel készítettem, barnacukorral, margarinnal, és szójatejjel.
    Két részre osztottam a tésztát, az egyikből áfonyalekváros kiflik lettek, a másikat kinyújtottam és megkentem szilvalekvárral és beigli-szerűen sütöttem meg. (nem volt kedvem vacakolni a kiflikkel. . . :))
    Kicsit reform -ízű süti lettek, de ízlett a családnak. :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2005. február 12. 16:22112.
    Köszi a sok jó receptet!:)
    Van amit már ismertem és meg is csináltam közülök, de találtam újat is. :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_197016 (110)
     
  16. Torolt_felhasznalo_197016
    Torolt_felhasznalo_197016
    2005. február 8. 05:06111.
    TEJ OLAJOS MAGVAKBÓL (NAPRAFORGÓ, MOGYORÓ, KESUDIÓ STB. )

    1 csésze hántolt napraforgó (vagy más magvak)
    3-4 csésze yíz
    pici só, ízlés szerint méz
    Jól összeturmixoljuk, leszűrjük.
    RIZSES MANDULATEJ
    1/2 csésze tört, darált mandula
    1 /2 csésze főtt barna rizs
    1-2 evőkanál méz
    1 /2 kávéskanál só
    2 csésze víz
    Az alapanyagokat simára turmixoljuk, műanyag szűrőn leszűrjük.
    KÓKUSZTEJ
    1 csésze kókuszreszelék
    3 csésze víz
    1 teáskanál méz
    1 csipet só
    Turmixgépben krémszerűre mixeljük. Leszűrhetjük, de kásákhoz, müzlikhez anélkül is jó. Jól ízesíti a semlegesebb ízű tejeket, például szójatejjel, rizstejjel keverve ajánljuk.
    TEJ GABONAFÉLÉKBŐL
    1 csésze főtt gabona (barna rizs, köles, zabpehely stb. )
    2-3 csésze víz
    só, ízlés szerint méz
    SZÓJATEJ (SŰRŰ SZÓJATEJALAP)
    3 csésze szójabab
    6 l víz
    A szójababot áztassuk be éjszakára 2-3 liter (azaz bőséges mennyiségű) vízbe. Az áztatóvizet öntsük ki. Egy lábasban felforralunk 3 liter vizet. Egy csésze babot a turmixgépbe teszünk, hozzáöntünk 2 csésze vizet,
    és 2-3 percig turmixoljuk. Mihelyt megállítjuk a gépet, tartalmát azonnal beleöntjük a lobogó forró vízbe. Ugyanígy leturmixoljuk az összes beáztatott szójababot. A lábas tartalmát felforraljuk (vigyázat, könnyen kifut), és kb. 30 percig kis lángon melegítjük. Ezután egy új harisnyán átszűrjük. A tej kész, a megmaradt massza pedig felhasználható fasírtkészítéshez. Az így készült tejet tiszta üvegbe töltve, száraz dunsztba téve, lehűlés után hűtőszekrénybe helyezve két hétig is tárolhatjuk. Fogyasztás előtt ízesítsük.
    Hasonló módon készíthetünk sűrű szójatejalapot. Forró (legalább 60 °C-os) vízzel turmixoljuk a szójababot. Egy csésze beáztatott babhoz 1, 5-2 csésze forró vizet tegyünk. Egy lábasba öntsük ki, ha kész vagyunk a turmixolással, a fent leírt módon főzzük, majd leszűrjük.
    Ha a babot így kezeljük, akkor a magban lévő "babos" jelleget adó enzimet gyorsan semlegesítjük. Ezzel a recepttel szép fehér és ízletes szójatejet kapunk.
    Szójatej készítésekor 1 csésze (szójaalap szerinti) keverékhez teszünk megfelelő mennyiségű vizet, hogy tejes állaga legyen. Literenként adjunk hozzá kb. 1 /4 teáskanál sót. Édesítőként 1 evőkanál mézet adjunk hozzá. Ízesíthetjük még banánnal, vaníliával. Készíthetünk belőle gyümölcsökkel különféle turmixitalokat, karobbal kakaó jellegű italt, pótkávéval (malátakávéval) pedig tejeskávé jellegűt. Sűrítéshez turmixoljunk hozzá egy csésze főtt gabonafélét, így krémszerű lesz.
    GYORS SZÓJATEJ
    1 csésze főtt szójabab
    3 csésze víz
    1 evőkanál méz
    1 /4 teáskanál só
    esetleg kis vaníliás cukor
    A főzővizet le kell önteni a babról. A hozzávalókat magas fordulaton öszszeturmixoljuk. Ezzel a jól bevált módszerrel ízletes szójatejet lehet nyerni egy-két perc alatt, ha mélyhűtőben, hűtőben, esetleg befőttesüvegben eltéve rendelkezésünkre áll főtt szójabab. Előnye még, hogy a szójabab minden része hasznosul, és nem kell pepecselni a szójatej leszűrésével. Hűtőben tárolva egy napig eláll, a tárolás so
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. Torolt_felhasznalo_197016
    Torolt_felhasznalo_197016
    2005. február 8. 05:04110.
    SZÓJATEJSZÍN II.
    1 /4 csésze zsírtalan szójaliszt
    1 /2 csésze víz
    1 /3 csésze olaj
    1 kávéskanál vaníliás cukor

    I kávéskanál méz
    A vizet a liszttel keverjük habosra, amíg sűrű, krémes lesz. Az olajat lassan kevergetve adjuk hozzá, azután pedig a mézet, a vaníliás cukrot és a sót.

    KÓKUSZKRÉM (TEJSZÍN HELYETT)
    2 csésze víz
    1 /4 csésze cukor nélküli kókuszreszelék
    1 /4 csésze teljés őrlésű liszt (legjobb árpából)
    2 evőkanál méz
    1 /4 teáskanál só
    Turmixoljuk össze a vizet a kókusszal körülbelül egy percig. Ha lehetséges, használjunk friss kókuszt, ha nincsen, akkor helyette kókuszreszeléket. Adjuk hozzá a többi hozzávalót, és turmixoljuk össze az egészet.
    Közepes lángon folyamatosan kevergetve főzzük, míg besűrűsödik. További tíz percet kell főzni lefedve, lassú tűzön. Gabonafélékre, . müzlikre és desszertekre melegen tálalható. Gyümölcsre vagy krémnek hidegen tálaljuk.
    A valódi tejszínnél jóval alacsonyabb zsír- és kalóriatartalmú, olcsó, ám ízletes krém.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. Torolt_felhasznalo_197016
    Torolt_felhasznalo_197016
    2005. február 8. 05:01109.
    Sziasztok!
    Most találtam a következő recepteket, igaz egy fanatikus vega oldalon. Ha valaki beírta már, tőle ezer bocsi!

    Kelt tészta szójasűrítménnyel

    Hozzávalók:
    5 dkg élesztő
    3-4 evőkanál méz
    3 dl meleg víz
    50 dkg teljes kiőrlésu búzaliszt
    50 dkg finomliszt
    30 dkg szójatej szűrlemény
    1 dl olíva olaj
    1 csipet só

    Futtassuk fel az élesztőt egy csavaros üvegben a 3 dl vízben. A többi összetevőt keverjük össze egy nagyobb tálban, majd ha felfutott az élesztő, akkor azt is keverjük hozzá. Gyúrjuk össze, ha szükséges, akkor adjunk még vizet hozzá, de csak annyit, hogy rugalmas tésztát kapjunk. Meleg helyen kelesszük meg a tésztát, majd 1/2 óra mlva gyúrjuk át mégegyszer és kelesszük ismét 1/2 óráig. Készíthetünk belőle zserbót, de töltött kifli, vagy bukta, esetleg egyszerű béles alaptésztájául is szolgálhat.

    Diótej

    Hozzávalók:
    1 csésze dió
    3-4 evőkanál méz
    1 teáskanál szárított vanília örlemény
    4 csésze víz

    Turmixoljuk el a szárazanyagokat először 1 csésze vízzel krémesre, majd további 2-3 csésze vízzel.

    TÚRÓ PÓTLÁSA
    Tofuval jól pótolhatjuk.

    TEJFÖL NAPRAFORGÓBÓL (VAGY MÁS OLAJOS MAGBÓL)
    1 csésze víz
    1 csésze nyers hántolt napraforgómag (vagy más olajos mag, legfinomabb kesudióval)
    1 kávéskanál só
    1-2 citrom
    ízesítéséhez használhatunk 1 gerezd fokhagymát, csipetnyi bazsalikomot, egy kevés vöröshagymát
    Áztassuk be a napraforgómagot egy éjszakára hideg vízbe, így megduzzad és könnyebben turmixolható. (Ha nagyon jó a turmixgépünk, az áztatás elmaradhat. ) Öntsük le a levét. Egy csésze vízzel és a többi hozzávalóval együtt turmixoljuk krémszerűre. A krém színében, jellegében hasonlít a tejfölhöz, ezért amikor egy étel elkészítéséhez tejfölre van szükség, felhasználhatjuk helyettesítőként.

    KÖLESTEJFÖL (VAGY SZÓJATEJFÖL)
    1 csésze sűrű szójatej (receptjét lásd az italok között) 1 /2 csésze főtt köles
    1 /4 teáskanál só
    szerint citromlé
    1-2 gerezd fokhagyma 1 kis vöröshagyma
    Egy percen át turmixoljuk, és tálalható. Készíthetjük csak szójából, vagy szójatej nélkül is - ez esetben kész köleskását kell vízzel hígítva megfelelő sűrűségűre turmixolni.
    SZÓJATEJSZÍNHAB
    3 csésze szójatej 4-5 evőkanál cukor (legjobb a gyümölcscukor) 2 csipet vaníliapor
    1 csipet só
    3 csésze ízsemleges étolaj
    1 teáskanal citromlé

    Az első öt hozzávalót összeturmixoljuk, és mixelés közben lassan hozzáöntjük az olajat addig, amíg a turmixgép a masszát már nem viszi - tehát túl sűrű lett a gépnek. A masszát hozzáöntjük a citromléhez. Hidegre tesszük, és máris kész!
    Torták díszítésére is lehet használni. Magas olajtartalma miatt azonban csak kis mennyiségben ajánlott a fogyasztása.
    SZÓJATEJSZÍN I.
    1 csésze szójatej
    1 csésze sűrűre főtt zabpehely 1 evőkanál méz
    1/2 csésze olaj
    2 evőkanál citromlé
    Az első három hozzávalót turmixgépbe tesszük, turmixolás közben hozzáadjuk az olajat. Állítsuk le a gépet, majd óvatosan keverjük bele a citromlét is, amelytől kissé besűrűsödik.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2005. február 7. 12:28108.
    A mandulatejföl nagyon jó a levesek sűrítéséhez, habarásához. Kipróbálva. :)

    Tegnap kókusztejet gyártottam, végre ez ízlett a kicsinek. :)
    előzmény:
    rebusbaba (107)
     
  20. 2005. február 6. 18:23107.
    Ugyanúgy pont, mintha tejjel főznéd.
    előzmény:
    csereklye (108)
     
  21. 2005. február 5. 20:08106.
    Ma nagggyon finom kakaós csigát sütöttem!:)Szepike receptje adta az ötletet, de nekem át kellett variálnom, hogy ne legyen benne se tej, se tojás.

    Csokis vagy fahéjas csiga-tojás és tej nélkül (edit-a )

    A tésztához :
    -60 dkg liszt (én 50 dkg fehéret, és 10 dkg tk. tönkölylisztet használtam )
    -1 tk. só
    -7, 5 dkg cukor
    -5 dkg élesztő
    -10 dkg margarin /puha/
    -2 dl növényi tej (vagy víz)
    -tojás helyett:1 ek keményítő, 1 ek zabliszt egy pici kurkumával színezve. Annyi vizet öntöttem hozzá, hogy olyan 2 tojásnyi "lé" legyen. (kb. fél dl)

    Az élesztőt felfuttattam a tejben, majd a többi hozzávalóval összegyúrtam, és kelesztettem.
    Közbe összekevertem a tölteléket:

    Csokishoz:-15 dkg barna cukor (ettől jobb aromája lesz, mint a fehértől)
    -2 ek kakaó (én karobot használtam)
    -2 ek. liszt
    -15 dkg margarin, olvasztva

    A fahéjas töltelékhez :
    -15 dkg barna cukor,
    -2 ek. fahéj
    -2 ek. liszt
    -15 dkg margarin, olvasztva

    Mikor a tészta megkelt átgyúrtam, majd kb. fél centi vastagra nyújtottam. Megkentem a töltelék 2/3-ad részével (amit ha megdermedt tegyünk melegvízbe), feltekertem és 3-4 cm-es darabokra vágtam. Nekem 15 tekercsem lett, ami pont belefért egy nagy gáztepsibe, amit előtte margarinnal kikentem és liszttel beszórtam. Rákentem a tetejükre a maradék tölteléket.
    A tepsiben tovább kelesztettem a sütit, amig már majdnem összeértek (fél óra). Ekkor előmelegített sütőben, közepes hőfokon 20 percig sütöttem.

    Finom puha lett, és nagyon csokis. :))

    előzmény:
    rebusbaba (105)
     
  22. 2005. február 5. 09:46105.
    A vanília jó, a csoki elég erős, de egyáltalán nem rossz. Azt mondják, nagyon jó a vaniliapudding meggylével főzve. Azt még nem próbáltam.
    előzmény:
    edit-a (104)
     
  23. 2005. február 5. 09:39104.
    Te csináltál már pudingot vízzel?Érdemes kipróbálni?:)
    Most készülök kókusztejet zutyulni, meg a rizstej is elég iható volt, majd azt is csinálok. Sütéshez zabtejet készítek, mert az a legolcsóbb. Most vehetnék itt helyben szójatejport, de nem merek, mert úgy hallottam 6 éves kor ltt nem ajánlott. :(Pedig azzal jól lehetne főzni. . .
    Nálatok hány éves a gyerkőc?
    előzmény:
    rebusbaba (103)
     
  24. 2005. február 4. 21:33103.
    Szia, itt sajnos mindenki tejfehérje érzékeny, úgyhogy ezt pontosan nem tudjuk, de azt gondolom, igaz lehet ez a forralásos dolog. Illetve lehet, hogy másképp készüla laktózmentes tej, és más technikával a tejföl. Pudding tulajdonképpen vízzel is főzhető különben. Van egy topik az Éljünk egészségesenben, Tejcukor-érzékenység, vagy valami hasonló címmel, szerintem ott tudnak válaszolni. Arról hallottam hogy van valami por, amit ha megeszel, vaalmennyi tejet megihatsz a simából is.
    előzmény:
    csereklye (103)
     
  25. 2005. február 4. 19:16102.
    Erről még nem is hallottam. . . :(
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_225243 (101)
     

Címlap

top