Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Tej és tojás nélkül

edit-a
Létrehozva: 2005. január 18. 18:29
Sziasztok!

Olyan recepteket szeretnék kérni (vagy linkeket) ,amik tej- és/vagy tojásérzékenyeknek valók.
Mivel lehet helyettesíteni az ételekben a tejfölt?Milyen sütik készülhetnek e 2 alapanyag nélkül?

Olyanok tapasztalatait is szívesen várom,ahol van/volt ilyen probléma.Hogyan tudtátok beépíteni a diétát a mindennapokba?

Előre is köszi!:)

Edit
  1. 2005. január 19. 16:5551.
    Amúgy ne féljetek a karcolásos bőrpróbától, nem kellemes, de korántsem olyan borzasztó.
    előzmény:
    edit-a (48)
     
  2. 2005. január 19. 16:5450.
    Állítólag létezik tojásmentes ropi. Mintha a wolf v a stickletti lenne az.
    A 70 % kakaós étcsokik nem mind tartalmaznak tejet.
    előzmény:
    edit-a (48)
     
  3. 2005. január 19. 16:4949.
    Eri, az előbbi hsz első részét főleg Neked címeztem, csak mellé nyomtam. :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_923335 (46)
     
  4. 2005. január 19. 16:4648.
    Délután a boltban -miközben azt olvasgattam, hogy miben mi van-, találkoztam egy ismerősömmel. Ő mesélte, hogy Szegeden van egy MORA Intézet , ahol nem karcolásos bőrpróba van, hanem olyan "csipogós. "Nagyon jó eredményeket tudnak felmutatni. http://www. mora2000. hu/terapia. html#5
    Szegeden tudnál egy jó dokit ajánlani, aki a keresztfiadéknál "bejött"?

    Egyébként köszönöm mindenkinek az eddigi (és a további :))hozzászólását, jó tanácsát. Sokszor vagyok még elkeseredett. :(
    De örülök ennek a tojásporos lehetőségnek . :)
    A kislányomnak legjobban a ropi és a joghurt fog hiányozni. . . S persze a csoki. Nem kaptam arra választ, hogy étcsokit lehet-e enni. (Márha kakaóra nem allergiás. . . )
    Néztem, hogy a háztartási keksz sem tartalmazza egyik alkotórészt sem. Azzal is lehet pár dolgot csinálni. Holnap kipróbálom a tojás nélküli kelttésztát. S találtam receptet is, ami jó, persze sajt nélkül.

    PIZZA STANGLI naty77
    (eredeti olasz recept)

    Hozzávalók:
    50 dkg liszt
    40 g élesztõ
    2 evõkanál olívaolaj
    2 teáskanál só
    gépsonka, reszelt sajt, konzerv kukorica

    Kb. 3 dl meleg vízben a sóval beletesszük az élesztõt. Felfuttatjuk, majd beletesszük a lisztet és az olajat. Összedolgozzuk, 10 percig gyúrjuk. Kelesztõtálban fél órát kelesztjük. 4 részbe vesszük, nagyon vékonyra kinyújtjuk õket, téglalpra. Minden lapot megkenünk ketchuppal, pizzafûszerrel, közepére csíkban ráteszünk gépsonkát összedarabolva, rá reszelt sajtot és megszórjuk konzerv kukoricával (tetszés szerint hagyma, egyéb). Jobbról, balról felhajtjuk a végét összegyúrjuk.
    Kikent (margarin) tepsibe tesszük, elõmelegített sütõben 20 perc alatt kész. Olívaolajjal megkenjük és tálaljuk

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2005. január 19. 13:5747.
    Nem biztos, hogy végeznek rá, tehát hogy létezik e rá. Ha fokozatosan próbálják, és nincs semmi tünet, akkor szerintem nincs baj.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_923335 (46)
     
  6. Torolt_felhasznalo_923335
    Torolt_felhasznalo_923335
    2005. január 19. 13:4046.
    A kecsketejet! szerintem is kellene bőrpróba, én csak úgy merném adni a saját gyerekemnek!
    előzmény:
    rebusbaba (45)
     
  7. 2005. január 19. 13:3245.
    Mármint mit nem javasolt a háziorvos? a bőrpróbát, vagy a kecsketejet?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_923335 (44)
     
  8. Torolt_felhasznalo_923335
    Torolt_felhasznalo_923335
    2005. január 19. 13:2444.
    Ezt nem említették, csak a háziorvos nem tudhat róla (ő egyáltalán nem javasolta). Akkor gondolom nem. Eddig még semmi baja nem lett, remélem nem is lesz!!!
    előzmény:
    rebusbaba (43)
     
  9. 2005. január 19. 13:1143.
    Elvileg kiválthat keresztreakciót, de van, akinél nem. Sajnos, ezt csak próba útján lehetne megtudni. Bár nem tudom, lehet végeztek rá bőrpróbát?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_923335 (42)
     
  10. Torolt_felhasznalo_923335
    Torolt_felhasznalo_923335
    2005. január 19. 12:3642.
    Szióka:-)))

    Amikor keresztfiunknál 3 éves korában kiderült, hogy szinte minden kajára érzékeny, köztük a tojás is, akkor mi bioboltban vettünk vmilyen tojáspótló port, amit vízzel kellet hígítani. Úgy nézett ki, mint a rántottához felvert tojás. Ezzel csináltuk neki a tojásos kajákat, sütiket. Szerencsére most már sok mindent ehet újra, de a tejfehérje, szója, olajos magvak megmaradtak tiltólistán. Most voltak Szegeden kontrollon, és (én nagyon elcsodálkoztam) megengedték neki a kecsketej és sajt fogyasztását. Érdekes, mert a neten azt olvastam, hogy keresztreakciót válthat ki , ezért veszélyes. Van erről vkinek tapasztalata???

    Erika
    előzmény:
    Lingon (40)
     
  11. 2005. január 19. 12:3141.
    25 éves, gyakorlatilag már volt 6 év tünetmentessége. Az első 6-7 év volt nehéz, aztán egyre ritkultak az alkalmak. Most valami vegyszer megint nem volt jó neki, amivel autószereléskor babrált. Egyébként, ha pl. influenzás, máig is diétázik egy picit, mert olyankor könnyebben jött ki a kiütés mindig.
    előzmény:
    Lingon (40)
     
  12. 2005. január 19. 11:1440.
    Brrrr:-(((((

    Öcséd hogy van mostanában? Gondolom már megnött.

    Ami pozitiv ilyen kicsi korban, hogy gyakran kinövik.
    Ami negativ, ha van valami, akkor könnyebben jön valami uj. Lányom nyáron szilvátol lett tele csalánkiütéssel, valami bogárcsipéstöl (nem szunyog és nem darázs volt) meg nagyon feldagadt a karja, ami tbl után normál méretre visszament.
    Asztma 5-6 éves kora között debütált, de ritkán fullad be, kopkopkop, szivja reggel este a Seretidint, edzés elött akutgyogyszert.
    előzmény:
    rebusbaba (39)
     
  13. 2005. január 19. 10:5739.
    Mikor az öcsémnél kiderült, először valami hülye állat doki egy ritka, de gyors lefolyású, halálos betegséget vélt rajta felfedezni. Gondolom, tudományos szakcikket akart volna róla írni :(((( (aminek, mint pár napos könyvtári búvárkodással kiderült, nem is azok voltak a tünetei) Hát el lehet képzelni, az én anyámék mennyire megkönnyebbültek, mikor kiderült, "csak" allergia a legtöbb kajára.
    előzmény:
    Lingon (37)
     
  14. Torolt_felhasznalo_506459
    Torolt_felhasznalo_506459
    2005. január 19. 10:4438.
    Anyukám gyakran sütött olyan linzert, amiben lekvár volt az összekötő anyag. Allergiásak voltak az unokák a tejre és a tojásra is. A receptet sajnos nem tudom, csak eszembe jutott.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2005. január 19. 10:3937.
    " bőrprobléma meg a sípolás egyértelműen" Sipolás????? Sipolás egyértelmüen az asztma jele. Hallod a füleddel Te is hogy sipol? Csak megfázáskor vagy máskor is?

    Igen a talaj meginog, én kb 2 hétig "gyomorgörcsös" voltam, mikor kiderült, szoptattam én is. Sajnos akkor még nem volt net, sk kellett megoldani.

    Azt a doki nem tudja -tudhatja ránézésböl, hogy mire allergiás a kicsid, legyakoribb a tej/tojás, ezé tippel, de a többit amit irtunk is hagyd most el.

    Menj fel az allergia. lap. hu-ra, mert olyasmiket is tudnod kell mi az a kazein, laktoz, stb, nem elég az hogy tejfehérje szo rá van irva valamire.

    Aztán lehet nem is tej és tojás, hanem más, meg az is semmit sem mutat ki. Mikor mentek vizsgálatra?

    Minek a tápszer?
    előzmény:
    edit-a (30)
     
  16. 2005. január 19. 09:5336.
    Nagyon ajánlom ezt a lapot:

    http://www. toth-bors. hu/
    előzmény:
    edit-a (33)
     
  17. 2005. január 19. 09:5235.
    Kelttészta elviselhető, az élesztő futtatható vízzel is.
    Yofu: szójás, azt 6 éves kor alatt nem is lenne szabad adni.
    Igen, a tápszerrel lehet elvben főzni, de nem szopik? azt nem kellene kiváltani.
    Mandulatejet ilyen gyanúkkal nem adnék, viszont rizs és zabtejjel lehet főzni, sütni is. Azt gindolom, érdemes lenne otthon gyártani rizstejet.
    Nem ajánlott a kakaó se, viszont létezik karob, és malátakávé, ha színes tejet akartok.
    előzmény:
    edit-a (31)
     
  18. 2005. január 19. 09:4834.
    "A dio-mogyoroféléket (kokusz is dio, azt is) szoját epret, paradicsomot és citrusokat kerülni kell. "
    Azért, mert azok is nagyon allergizálnak, és ha már tejre tojásra érzékeny, nem érdemes ezekkel kísérletezni.
    Ne keseredj el, meg fogod szokni és tanulni is. Én se eszem tejterméket, mert tejérzékeny a gyrek, és szopik. Ha precízen diétáztok, jó eséllyel kinövi. Amúgy minden aprómagvast kerülni kell ám. Az epresjoghurtot és epresnyalókát is.

    Nekem öcsém volt ilyen. Hát velediétáztunk nagyrészt. Mikor egyéb beteg, pl. náthás volt, rögtön több minden kiütötte, mint egyébként. Olyankor neki külön főzött anyám. Mondjuk sima törtkrumplit, nekünk volt benne tej. Alma és meggyszószt, zsiradék nélkül, tej nélkül. Jobb időkben valami husit.
    előzmény:
    edit-a (30)
     
  19. 2005. január 19. 09:4433.
    Tofuról már hallottam, de yofuról még nem. :(Bioboltokban kapható?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_184821 (23)
     
  20. 2005. január 19. 09:4332.
    Neked is köszi a sütirecepteket!:)Ha van még ötleted szívesen olvasom!:)
    előzmény:
    Hustia (29)
     
  21. 2005. január 19. 09:4231.
    Rebusbaba, a mandulatejet szerinted 2 évesnek lehet adni?
    Szerintetek azzal a spec tápszerrel, amit ilyenkor ihatnak lehet főzni?S a rizs és zabtejjel?
    Kelttésztákon mennyire látszik meg a tojás hiánya?

    előzmény:
    rebusbaba (26)
     
  22. 2005. január 19. 09:4030.
    "de ha már van tej és tojás gond, akkor pont a dio-mogyoroféléket (kokusz is dio, azt is) szoját epret, paradicsomot és citrusokat kerülni kell. Ja és HALAT is, az azonos fehérje csoport a tojással. "Ezt nem is tudtam, s el is keserített. . . :(Ezek egy csoportba tartoznak? A hal még Ok, megértem, de a többi, miért nem szabad?
    A kisebbik lányom 2 éves, mindíg voltak köhögős problémái, pár hónapja a bőrével is vannak gondok. Mindíg látta doki, de csak krémet írt. Tegnap bökte ki-csak úgy mellékesen-, hogy a bőrprobléma meg a sípolás egyértelműen tej és tojás allargiára utal. Kaptunk beutalót vérvételre-én kértem-, de még nem tudunk menni, mert beteg. De tegnap óta tiszta stresszben vagyok, mindíg elbőgöm magam. . . Még szopik, tehát mindkettőnk étrendjét át kell alakítani. De hogy kell főzni a család többi tagjának?Szolidaritásból eszik azt, amit mi, vagy nekünk kell csorgatnunk a nyálunkat az ő kajájuk után?
    előzmény:
    Lingon (25)
     
  23. 2005. január 19. 09:0629.
    Csokoládés zabpelyhes szeletek

    Hozzávalók:
    12 dkg étcsokoládé
    12 dkg margarin
    1 evőkanál méz
    22 dkg zabpehely
    11. 5 dkg mazsola
    5 dkg kókuszreszelék

    A csokit egy lábasba tördeljük, és a margarinnal meg a mézzel összekeverjük. Kis lángon kevergetve felolvasztjuk, és simára keverjük. Ezután a tűzről lehúzzuk, a zabpelyhet, a mazsolát és a kókuszt beleszórjuk. Ezt a masszát kivajazott, hosszúkás (28x18 centis) formába töltjük és előmelegített sütőben 180 fokon 25-30 percig sütjük. Rácsra borítva megvárjuk, amíg kihűl, majd felszeleteljük. Jól záródó dobozban sokáig eláll. Fagyasztva legalább 3 hónapig eláll.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  24. 2005. január 19. 08:5528.
    Tojásmentes kávés-mazsolás muffin

    Hozzávalók:
    3 csésze liszt
    2 teáskanál szódabikarbóna
    1 teáskanál sütőpor
    2 csésze kifőzött kávé
    1 1/2 csésze cukor
    1/2 cs. vaj
    1 cs. mazsola
    2 teáskanál fahéj

    Összekeverjük a lisztet a szódabikarbónával és a sütőporral. Egy kisebb fazékban összekeverjük a kávét, cukrot, vajat, mazsolát, fahéjat, majd forrásig melegítjük, ezután szobahőmérsékletűre hűtjük. A kávés masszához hozzáadjuk a lisztes keveréket. Sütési idő: 20-25 perc.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  25. 2005. január 19. 08:4627.
    Tojásmentes csokis muffin

    Hozzávalók:
    1 csésze liszt
    1 csésze cukor
    3 evőkanál kakaó
    1 teáskanál szódabikarbóna
    1 teáskanál sütőpor
    csipet só
    1/3 csésze növényi olaj
    1 ek. ecet
    1 cs. vaníliás cukor
    1 csésze víz
    A lisztet összekeverjük a kakaóval, szódabikarbónával, sütőporral, cukorral, sóval. Ehhez a keverékhez adjuk hozzá az olajat, az ecetet, vaníliás cukrot és a vizet. Adhatunk még hozzá 5 dkg apróra vágott csokoládét is. Papírral bélelt muffinformákba kanalazzuk, előmelegített sütőben 175 fokon, 15-20 percig sütjük.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top