Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Só-liszt gyurma

annus.m
Létrehozva: 2004. november 17. 11:25
Sziasztok!

Tanácsot szertnék kérni tőletek.
Milyen recept szerint kell készíteni a só-liszt gyurmát?
Meddig süssük? Díszítési ötletek?

Remélem a topic mindenkinek kedvére való lesz.
  1. 2010. Április 9. 17:5463.

    Szeretném megosztani veletek a honlapomat!

    www.rizsart.co.cc

     

    (Amúgy én pillanatragasztót ajánlanék, de nem kinait!)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  2. 2009. november 27. 17:1862.
    Azt nem tudod véletlenül, hogy hogyan lehet összeragasztani az egyes részeket? Pillanatragasztó jó hozzá?
    előzmény:
    potnagyi (60)
    2009-11-26  11:59
  3. 2009. november 26. 12:5161.
    Hááát, igazából én azzal is megelégednék, ha az idei Advent időszakot kibírná. Mennyi idő alatt puhul vissza? Gondolom a mézeskalács is visszapuhul. Vagy az nem?
    előzmény:
    potnagyi (60)
    2009-11-26  11:59
  4. 2009. november 26. 11:5960.
    Szerintem a sóliszt nem jó ötlet, hosszútávra legalábbis..a barátnőm nagymenő sólisztben, rengeteg mindent kaok tőle évek óta..idővel megpuhul, akármenyire lakkozott.. a levegő nedvességtartlmától.. esetleg ha tapátaragasztó lenne belekeverve? tud valaki pontos receptet? mert próbálta a barátnőm már azt is..de csak nedvszívó lett...
    előzmény:
    énke6 (59)
    2009-11-26  10:42
  5. 2009. november 26. 10:4259.

    Jó régi a topik, de hátha betéved valaki. Rámjött, hogy készítek mézeskalács házikót, de arra gondoltam, hogy úgysem esszük meg, ezért kicsit drága mulatság lenne, mivel több mindenkinek ajándékoznék.

    Az jutott eszembe, hogy barnára színezett só-liszt gyurmából ugyanúgy el lehet készíteni nem? Talán időtállóbb is. Mit gondoltok?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_417948 (1)
    2004-11-17  11:25
  6. 2009. május 30. 12:0458.
    ne
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_417948 (1)
    2004-11-17  11:25
  7. Torolt_felhasznalo_354914
    Torolt_felhasznalo_354914
    2004. december 5. 13:3657.
    Mokmon, a citromsav kell bele mindenképpen? Vagy lehet esetleg helyettesíteni valamivel?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_413212 (28)
     
  8. Torolt_felhasznalo_820375
    Torolt_felhasznalo_820375
    2004. november 22. 10:0056.
    Sziasztok!
    Valaki kérdezte, hogy gyurmán és papíron kívül miből lehet még díszeket készíteni! Mi alufóliából és színes csoki-papírból szoktunk. (Itt a Mikulás, rengeteget lehet összegyűjteni!) csillagokat és ezt már festeni sem kell.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. 2004. november 22. 09:2155.
    Nem hajlakkal kell befújni, az nem védi meg, hanem festékboltokban, barkácsáruházakban kaphato színtelen akryl lakk sprayval. Ezt lehet kapni fényes és matt változatban. Gyorsan szárad, könnyű vele dolgozni és megvédi a só-lisztgyurmát a nedvesedéstől, deformálódástól.
    Jó alaposan ki kell szárítani a kész darabot, naponta megfordtva, hogy minden oldal egyformán tudjon száradni. Langyos sütővel siettetni nem nagyon érdemes, attól is deformálódhat. Aztán (kb. 1 hét száradást követően) jöhet a lakk. Az első réteget beszívja, ezért amikor megszáradt újra le kell fújni. Esetleg harmadszor is, akkor tuti. Fontos, hogy minden oldalt lakkozzunk le, mert láttam már olyat, hogy faliképnek készült figura hátát nem lakkozták (mondván, hogy úgyse látszik. . . ), aztán egyszer csak elkezdett görbülni. Csodálkoztak rajta rendesen, nem értették, pedig egyszerű: a le nem lakkozott rész szépen magába szívta a nedvességet.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_831380 (42)
     
  10. Torolt_felhasznalo_472688
    Torolt_felhasznalo_472688
    2004. november 21. 08:2454.
    Ha igazán szép pracli és tappancs nyomokat akarsz csinálni a következőképp járj el:
    Vásárolj jó minőségű játékgyurmát, (fehéret) annyit, hogy kb. 10x20cm-es 1. 5cm vastag elipszist tudj belőle sodorni ezt vedd körbe egy kb 1. 5-2cm-es gyurma-kerettel. Igy egy kis tálkát készítettél. Fontos, hogy a belső felülete szép legyen, mert ebből fognak kiemelkedni a nyomatok. Ebbe az edénykébe kell belenyomni a kezecskét és talpacskát. (ez a legnehezebb feladat) Utána öntsd ki jó minőségű gipsszel, hogy a tál majdnem tele legyen. (fél kg. gipszből még marad is) Jól rázogasd meg, hogy az esetleges buborékok felszálljanak. (ezért jó egy tálcán dolgozni) Száradás után simán le tudod szedni a gyurmát és ott a gyönyörű mű. Ha falra akarod tenni tegyél bele két gyufaszálat, az így keletkezett lukon átfűzhető a damil. Én már többet csináltam (három unokám van), a kész nyomatokat képkeretezőnél szines kartonra ragasztattam és bekereteztettem. Szerintem nagyon szépek.
    Sikeres jó munkát kívánok.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_831380 (51)
     
  11. 2004. november 20. 22:3553.
    Valaki írta korábban az aranyra fújt dió ötletét. Hogyan fúrod át? Hogyan rögzíted?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. Torolt_felhasznalo_580530
    Torolt_felhasznalo_580530
    2004. november 20. 17:1752.
    Én nem öntöttem ki gipsszel a tappancs lenyomatot, mert szerintem a sógyurma a keményebb, ergo a gipsz előbb el fog törni, mint hogy szét tudnád szedni őket. Az én módszerem igen egyszerűen csak ennyi volt:
    - gyurmát meggyúrni - jó keményre
    - egy gombócnyit leszakítani belőle, ovális-laposra nyomkodni és tappancsot belenyomni - ha picurka sokat mocorog, egyszerűbb orvul alvás közben rátámadni. . . :), ja és az én kicsinyem mindig "ökölbe szorította" a lábujjait, ami tovább bonyolította az akciót, de harmadik. negyedik próbálkozásra már szép lenyomat született.
    - a maradék sógyurmát kitörölgettem ujjacskák közül, és ezt nem sütöttem, hanem kivételesen szárítottam a fűtőtesten, mert nem volt sürgős hogy elkészüljön. Úgyis az utókoré. . .
    A gipszöntésen még gondolkozom, de szerintem sógyurmából nem lehet kiszedni, hacsak nem találsz ki vmit, a két anyag közé, ami legalább az egyiktől simán elválik, és nem deformálja magát a tappancs -formát. . . .
    Ho-ho-hó! Esetleg, ha nem várod meg amíg megszárad a sógyurma. . . Szerintetek?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_831380 (51)
     

Címlap

top