Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Vegetáriánusok ide!

Torolt_felhasznalo_229229
Torolt_felhasznalo_229229
Létrehozva: 2004. szeptember 13. 13:11
Szisztok!
Nincs itt több éve praktizáló vegetáriánus? Jó lenne egy kis tapasztalatcsere!
  1. 2004. október 2. 14:32126.
    Jo etvagyat. En is nagyon szeretem a sargaborsobol keszult kajakat, remelem neked is oromodre lesz :-))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. 2004. október 2. 14:31125.
    Dal mint leves II
    Kokusz es zoldcitrom a jellemzoje a Gujarati tajvideknek.

    1-so lepesnel:
    1 csesze sarga felesborso
    6 csesze viz

    2-ik lepesnel:
    2 evokanal szarazon porkolt kokuszreszelek

    3-ik lepesnel:
    2 evokanal ghee vagy olaj (ghee-tisztitott vaj)
    Egy csipet hing (indiai, emesztest segito fuszerkeverek, alt Azsia boltokban kaphato) – elhagyhato
    2 evokanal finomra apritott friss gyomber
    1 kaveskanal komenymag
    1/2 teaskanal orolt coriander mag
    1/4 teaskanal orolt fahej
    So
    Koriander zold, vagy petrezselyem

    5-ik lepesnel:
    Frissen nyomott zoldcitromle, olvasztott ghee (olaj)

    1)
    Tisztisd meg a felesborsot. Egy edenybe ontsd bele a vizet es a borsot, majd hozd forrasba. Mersekelt a hot, es addig fozzed amig a borso teljesen atpuhul, kb 2 ora.
    2)
    Add hozza a 2 evokanal szarazon porkolt kokuszreszeleket
    3)
    Hevitsd fel a vajat (olajat), add hozza a hinget, gyombert, komenymagot. Alacsony homersekleten piritsd oket addig amig a magok “tancolni” kezdenek a serpenyoben, kb 1-2 perc.
    4)
    Onts egy kis levest a fuszerekhez, de vigyazz spriccelni fog. Majd ontsd az egeszet a leveshez. Mehetnek bele a maradek fuszerek. Erosen kevergesd, hogy a sargaborso magvak feltorjenek. Sozd izles szerint, es add hozza a coriander zoldet.
    5)
    Talald szemelyenkent talakba. Mindegyik tetejere csepegtess zoldcimtrom levet, es egy keves olvasztott gheet.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2004. október 2. 14:30124.
    Mindennapos dal (leves)

    Lehet varialni kulonbozo babokkal, de a legfinomabb a felesborsobol. Adhatsz hozza izles szerint etelizesitot.

    Elso lepesnel:
    1 csesze felesborso
    6 csesze viz

    Masodik lepesnel:
    2 evokanal ghee vagy olaj (ghee-tisztitott vaj)
    Egy csipet hing (indiai, emesztest segito fuszerkeverek, alt Azsia boltokban kaphato) – elhagyhato
    2 evokanal finomra apritott friss gyomber
    2 kaveskanal komenymag
    1 teaskanal fekete mustarmag

    3-ik lepesnel:
    3/4 teaskanal kurkuma
    2 teaskanal cukor
    So
    3/4 csesze coriander zold (petrezselyem)

    1)
    Tisztisd meg a felesborsot. Egy edenybe ontsd bele a vizet es a borsot, majd hozd forrasba. Mersekelt a hot, es addig fozzed amig a borso teljesen atpuhul, kb 2 ora.
    2)
    Hevitsd fel a vajat (olajat), add hozza a hinget, gyombert, komeny-, mustarmagvakat. Alacsony homersekleten piritsd oket addig amig a magok “tancolni” kezdenek a serpenyoben, kb 1-2 perc.
    3)
    Keverd bele a kurkumat, cukrot es sot. Parold tovabbi 2-3 percig, amig az izek osszernek. Talalasnal szord coriander zolddel.

    Valtozat:
    En szoktam beletenni sargarepa darabkakat, neha negyedebe vagott voroshagymat is. Mehet fahej is, de mertekkel.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2004. október 2. 14:29123.
    Pongal
    Megporkolt dal s rizs

    Del-Indiaban reggelire fogyasztjak ezt az etelt. Hasonlit a Khicharira, de erosebb texturaja van a szarazon porkolt magvaktol. Ez is konnyen elkeszitheto. Hagyomanyosan hasznal fekete borsot, ha nem szereted, csokkentsd a mennyiseget. Indiaban gyakran tesznek bele Curry leveleket, ez elhagyhato. Ha tudsz valahol szaritott Curry levelet venni, erdmes hasznalni a finom aromaja miatt. Jellegzetes izt kolcsonoz a delindiai eteleknek.

    1-es lepesnel:
    1/2 csesze felesborso
    1 csesze basmati rizs

    2-ik lepesnel:
    5 csesze viz
    8 curry levelke (esetleg szaraz kakukkfuvel kivalthato)

    3-ik lepesnel:
    1/4 csesze ghee (olaj)
    Egy csipet hing (indiai, emesztest segito fuszerkeverek, alt Azsia boltokban kaphato) – elhagyhato
    2 evokanal finomra apritott friss gyomber
    2 kaveskanal komenymag
    1/2 teaskanal kurkuma
    1 teaskanal orolt feketebors
    So
    Szarozon piritott kesudio (elmaradhat)
    Szarazon piritott reszelt kokuszdio (elmaradhat)

    1)
    Egy szaraz serpenyoben, alacsony hofokon, egymastol fuggetlenul piritsd meg a dal-t es a rizst, surun kevergetve, kb 5 perc/mag.

    2)
    Oblitsd le oket, majd tedd a 5 csesze vizbe a Curry levelkekkel. Forrlad fel, takard le, csokkentsd a homerskletet, addig amig a vizet felszivja, es valami kasa szerusegre fo. Kb 40 perc.

    3)
    Egy serpenyoben hevitsd fel az olajat. Mehet hozza a hing, gyomber, komenymag es alacsony homersekleten piritsd oket addig amig a magok “tancolni” kezdenek a serpenyoben. Keverd Pongalhoz. Add hozza kurkumat es feketeborsot. Izesitsd soval.
    Izles szerint tehetsz ra porkolt kesudiot, vagy kokuszreszeleket.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2004. október 2. 14:28122.
    Khichari
    Dal es rizs

    Egy alapveto, de fontos Ayurvedic etel. Az egyszeru Khicharit altalaban tisztito kura, vagy a Panchakarma, a legfobb ayurvedic kezelesnel szolgaljak fel. Ez az etel nagyon hasznos betegsegeknel, vagy a nagyon fiatal vagy idosek etkezeseben is.

    Elso lepes:
    1 csesze basmati rizs
    2/3 (20 dkg) mungo bab, vagy lencse, vagy felesborso
    5 csesze viz

    Masodik lepes:
    2 evokanal ghee vagy olaj (ghee-tisztitott vaj)
    Egy csipet hing (indiai, emesztest segito fuszerkeverek, alt Azsia boltokban kaphato) – elhagyhato
    2 evokanal finomra apritott friss gyomber
    1 1/2 kaveskanal komenymag
    3/4 teaskanal fekete mustarmag
    1/4 teaskanal orolt fenugreek (gorogszena talan magyarul - elhagyhato)
    1 teaskanal kurkuma
    So izles szerint (esetleg egy kis cukor is)
    Vagott coriander zold (petrezselyem)

    1 lepesnel)
    Forrald fel a vizet a rizzsel, mungobabbal (sargarborsoval). Takard le, es csokkentsd a homersekletet, majd lassu tuzon fozzed amig a viz eltunik. Valami kasas vegeredmenyt kapsz kb masfel ora mulva. Idonkent kevergesd meg, hogy ne egjen oda, foleg vigyazz a vege fele. Ha szukseges, adjal tobb vizet, aprankent adagolva.
    2 lepesnel)
    Hevitsd fel a vajat (olajat), add hozza a hinget, gyombert, komeny-, mustar-, es fenugreek magvakat. Alacsony homersekleten piritsd oket addig amig a magok “tancolni” kezdenek a serpenyoben. Ontsd hozza a Khicharihoz (a pepes izehez) es keverd hozza a kurkumat. Izesitsd soval, egy csipet cukorral. Talalasnal szord meg a zoldlevellel.

    Valtozat:
    Fozhetsz a Khichariba zoldsegeket, pl zoldbab, repa, borso, zucchini.
    Ha szereted, a vegen izesitheted szarazon porkolt reszelt kokusszal, vagy piritott mandulaval, esetleg kesudioval.
    Ha meg “gazdagabbra” akarod az etelt, tegyel hozza kokusztejet.
    Basmati rizs helyett fozheted arpabol is.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2004. október 2. 14:27121.
    Bar kicsit kestem, de itt vannak a sargaborso receptjeid. Gondolom tudod mi az a Dal, de ha nem, itt van ahogy en ismerem:
    Dalnak hivjak az indiaiak a mungobab, felesborso, szaritott sargaborso, szaritott zoldborso, kulombozo lencse magvakat. Lehet, hogy mas is idetartozik, de en ezeket ismerem.

    Mivel te sargaborsora vagy ehes, csak azokat forditgattam le. Az etelek a Heavan's Banquet - Vegetarian cooking for lifelong health, The Ayurvedic way cimu konyvbol vannak. Szerzoje: Miriam Kasin Hospodar.

    En azert szeretem ezt a szakacskonyvet, mert az osi es hasznos ayerveda tudast otvozi a mai konyhaval.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_229229 (120)
     
  7. Torolt_felhasznalo_229229
    Torolt_felhasznalo_229229
    2004. október 2. 13:12120.
    Köszi!
    Én meg egy rakott padlizsános (+paradicsomos+barna rizses) receptet készülök kipróbálni (lehet, h csak holnap), ha jó lett és érdekel valakit, leírom majd.
    előzmény:
    ancsa21 (119)
     
  8. 2004. szeptember 30. 16:30119.
    Az SOS-rol mar lekestem, de Poissons mar segitett neked. Ezzel egyutt ha szereted az indiai izeket, akkor holnap leforditom neked a Dahl nevu finomsagot. Ez ugyan egy alaprecept, amit minden vegetarianus etteremben adnak a rizshez, de en nagyon szeretem.

    Kozben megkaptam otthonrol a fiamtol a konyvesbolt cimet. Jo ez az internet, komolyan mondom :-))

    Elixir könyvesbolt, Budapest XIII. kerületében, Váci út 78/B. A Dozsa Gy uti metro megallonal van.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_229229 (115)
     
  9. 2004. szeptember 30. 16:24118.
    Jo par honappal ezelott a Dozsa Gyorgy (XIII ker) uti Elixir konyvesboltban vettem. Ott nagyon jo dolgokat lehet talalni. Csak penz kell hozza. . . jo sok. . . :-))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_229229 (115)
     
  10. Torolt_felhasznalo_229229
    Torolt_felhasznalo_229229
    2004. szeptember 30. 15:38117.
    Köszi! További jó napot mindenkinek!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_514975 (121)
     
  11. Torolt_felhasznalo_229229
    Torolt_felhasznalo_229229
    2004. szeptember 30. 13:33116.
    Igen, már én is felfedeztem és csatlakozom: elkérhetem a jelszót privátban?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_514975 (116)
     
  12. Torolt_felhasznalo_229229
    Torolt_felhasznalo_229229
    2004. szeptember 30. 13:32115.
    Köszönöm! Ezt hol lehet beszerezni? Kapható most is könyvesboltokban?
    Ma már eszem!:-)))))))) Épp karfiolt készítek! Ja, és SOS (bár nagyon alap kérdés lesz, ne nevessetek ki!): ha valakinek van egy jó sárgaborsó-főzelék receptje, leírná nekem? Előre is köszi!:-)
    előzmény:
    ancsa21 (114)
     
  13. 2004. szeptember 30. 05:08114.
    Ha meg nem ismerned a figyelmedbe ajanlok egy bojtolesrol szolo konyvemet:
    Ru:diger Dahlke - A tudatos bojtoles kezikonyve.
    Van benne szo mindenrol, felkeszulesrol, jotanacsokrol, gondolatokrol stb.

    Neha szoktam olvasgatni, hatha alakul hozza a tudatom. Mert egyelore nagyon nem szereti a bojt gondolatat :-)), pedig butasag, neha nagyon jol jonne.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_229229 (112)
     
  14. 2004. szeptember 30. 05:05113.
    Megneztelek volna, de vedett vagy :-)) Megkaphatnam privatban a jelszavadat?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_514975 (116)
     
  15. Torolt_felhasznalo_229229
    Torolt_felhasznalo_229229
    2004. szeptember 29. 17:04112.
    Az elején szokott fájni a fej, a méreganyagok kiválasztódása miatt. De ez kicsit más volt. De, mint azt eggyel lejjebb olvashatod, már eszegetek óvatosan.
    Szerintem ez a vendéglátós helyzet egyébként változni fog (csak megérjük:-), már most sokkal jobb, mint 10éve, legalábbis Pesten.
    előzmény:
    ancsa21 (110)
     
  16. Torolt_felhasznalo_229229
    Torolt_felhasznalo_229229
    2004. szeptember 29. 16:59111.
    Azt én is úgy gondolom, hogy a szervezet tudja, mi a jó neki. De meglep és irigyellek, hogy a Te szervezeted akár egy egész hétig csak gyümölcsöt kíván! Szerintem ez szokás kérdése is, azaz amikor elkezdtem egy kicsit "erőltetni" pl. ezt a gyümölcsdolgot, vagy akár a folyamatos és sok folyadékivást (mert így szoktam ám!:-) egy idő után észrevettem, hogy a szervezetem már igényli is. Az a baj, hogy könnyebb -egyébként ugyanezen az alapon- rászokni mondjuk a csokira, mint az almára. Egyszerűbb hagyni félrevezetni a testedet. De én megpróbálom azért elkerülni ezt a csapdát és tudatosan élni. És gondolom, hogy pont ez hoz össze minket az ilyen topikokban.
    A türelmetlenségről: én nem egy általános türelmetlenség-érzésre gondoltam, hanem: türelmetlen vagyok, hogy legyen már vége a léböjtnek.
    De ma már ettem is: 2 almát és egy szelet teljes kiőrlésű kenyeret 1natúr joghurttal.
    Megkérdezhetem még, hány éves vagy (csak, mert 10éve nem eszel húst, érdekelne, ez életednek mekkora része) ill. , hogy hány kiló (ezt meg csak azért, mert ennyire organikus táplálkozás mellett érdekel, h nem lesz-e túl sovány valaki)? Bocs és kösz!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_514975 (112)
     
  17. 2004. szeptember 29. 05:05110.
    En is igy gondolom, teljesen tudomanytalanul :-)), mint Poissons, hogy a szervezet pontosan tudja mire van szuksege. Meguzeni nekunk, legfeljebb mi nagyon nem figyelunk oda ezekre az uzenetekre.

    Ha ennyire rosszul vagy a bojt alatt, akkor szuntesd be egy darabig. Egyebkent, olvastam, hogy a bojt rosszulletekkel is jarhat, foleg az elejen, amikor a mereg nagy mennyisegben valtodik ki a szervezetbol. Plane, ha hirtelen, atmenet nelkuli bojtolesbe csap bele valaki.

    Tegnap olvastam az egyik magyar weboldalon, hogy a vendeglatoipar mennyire nincs rakeszulve a vegisekre. Ok azt mondjak nincs ra igeny, a vegisek meg azt mondjak sehol semmit nem lehet kapni.
    22-es csapdaja?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_229229 (108)
     
  18. Torolt_felhasznalo_229229
    Torolt_felhasznalo_229229
    2004. szeptember 28. 15:51109.
    Ja, Mojito, még mindig tartozol a barnarizskúra leírásával! Már 2en áhítozunk utána!:-))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. Torolt_felhasznalo_229229
    Torolt_felhasznalo_229229
    2004. szeptember 28. 15:49108.
    Örülünk, hogy itt vagy, Poissons!
    Te vagy itt a legrégebbi vega, úgyhogy biztosan bombázni fogunk kérdeésekkel, vigyázz!:-)
    Az én mostohaapukám is vegetáriánus volt -már sajnos nem él- és emlékszem, hogy hasonló jelenetek játszódtak le rendszeresen éttermekben, szállodákban, kb. 10-15 évvel ezelőtt: "Vega- micsoda?" "Az meg mi?"stb.
    Lehet, hogy egy nappal hamarabb =holnap abba fogom hagyni a léböjtöt, mert ma reggel 6kor keltem+megjött+rohannom kellett és olyan durván rosszul lettem, hogy nagyon kicsi kellett hozzá, h elájuljak, ömlött rólam a víz, ezerrel vert a szívem. . . még sohasem éreztem ilyet! Ezek után mindenki nagyon lebeszélt, hogy menstruálás és léböjt nem megy együtt, stb. Tény, hogy energikus még mindig nem vagyok, türelmetlen viszont annál inkább:-(
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2004. szeptember 28. 09:34107.
    Szia!

    10 éve? De jó, veled fogok példálózni - mert nekem + mindig Für Anikóval jönnek, akinek ugye néhány év után különböző betegségei lettek, és hogy majd én is úgy fogok járni, blabla. De akkor itt vagy Te (is) ellenpéldának.

    Na, emberek, lehet irigykedni, van 1 gyönyörű, piros paradicsompaprikám. Tegnap zsákmányoltam, amikor kirakták a konyhába a 7végi céges szalonnasütés maradékát (többkilónyi kenyeret és hagymát is). Érdekes módon mindenki rávetette magát a zöldségekre. Úgyhogy most itt szemezek vele, és várom, hogy du. l1en :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_514975 (107)
     
  21. 2004. szeptember 28. 07:48106.
    Neha az is baj ha eszreveszik :-))

    A parommal 15 evvel ezelott egy alfoldi nagyvarosban jartunk. O konferenciazott, en varosneztem. Regisztralasnal kerdeztek, hogy az A vagy a B menut keri. Szeliden emlitette, hogy talan egyiket sem, mert vegetarianus es ha nem problema, o szivesen elel akar tojasrantottan is. Vegi micsoda?? kerdeztek :-)) Majd amikor a holgy felfogta, hogy onszantabol nem ker husos kajat, boldogan kiabalta at a terem masik feleben levo baratnojenek, hogy -kepzeld van egy vegetarianusunk is :-)) Rogton mindenki megismerte a paromat. Nemi tulzassal mondhato, hogy a kovetkezo napokban tobb kerdest kapott a kajat illetoen, mint az eloadasaert :-))

    Ezzel egyutt sok, es pozitiv valtozas tortent 15 ev alatt ezen a teren. Ez azert biztato. Remeljuk, hogy a hotelek is felzarkoznak hamarosan :-))

    Csak a kollegakkal kellene kezdeni valamit. . . .
    előzmény:
    sziccyca (105)
     
  22. 2004. szeptember 28. 07:36105.
    Engem már nem érdekel. Én tudom, hogy én gondolkodom helyesen, ezért már nem magyarázkodom, csak fölényesen mosolygok. Az mondjuk dühít, amikor nem vesznek tudomást rólam, és így nincs mit ennem (gondolok itt most a hotelben a svédasztalos kajálásra, amit már említettem), de ilyen hála Istennek ritkán fordul elő.
    előzmény:
    ancsa21 (104)
     
  23. 2004. szeptember 28. 05:18104.
    Nem tudom ti hogy vagytok vele, de engem mar kezdenek idegesiteni ezek a "megmosolygasok", meg viccelodesek a kecskerol meg zoldsegekrol. . .
    Kezd elegem lenni abbol, hogy ugy itelkeznek dolgokrol, hogy meg azt a faradtsagot sem veszik, hogy utana nezzenek, miert is jo (vagy rossz) amit elitelnek. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_229229 (100)
     
  24. 2004. szeptember 28. 05:13103.
    Rizs, szolokura??

    Hmmm. Megosztanad velunk mi is ez a kura, es mire jo??
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_470848 (99)
     
  25. 2004. szeptember 28. 05:10102.
    En azert tettem le, vagyis osztottam szet :-) a zoldtea keszletemet, mert utana olvastam, es tudomanyosan is azt allitotottak, hogy a zoldtea tenyleg erosen huto kemiailag. Eleg sokat vacakolt a vallizuletem, na meg a derakam (ezek mind 20-30 eves problemak) es gondoltam adok egy probat a dolognak. Hogy ezert, vagy az osszes tobbi csereert, nem tudom, de sokkal jobban erzem magam. Erzem, ahogy az energia szintem novekszik :-))
    Tuti egyebkent, hogy az osszes egyeb valtoztatassal sikerult jobbitani. Pl jogazom idonkent, egy nagyon aranyos ermasszazst alkalmazo holgy kinozott honapokon keresztul, most eppen a tai chi-t tanulom (a parom is velem tart), az nlc-s 90 naposat kovetem, szoval az "utolsoelotti" pillanatban eszheztertem, es odafigyelek arra ami fontos szamomra, es probalom elkerulni ami nem.

    Joga tanar. Erdekes fazon volt az biztos. Es nem mindig szerettem, volt amikor nagyon tudott idegesiteni. Ezzel egyutt ma mar nagyon halas vagyok, hogy tanitott minket egy darabig. Indiai, valahonnet Goa kornyekerol valo. Vilageleteben igy gondolkodott. Otthonrol hozta, pl a fuvek tudomanyat a nagyanyjatol tanulta, akit fuvesasszonykent ismertek a kornyeken. A jogat, pici gyerekkent, a falu mellett tanyazo jogitol tanulta, leste el. Nem semmi ugye :-))

    Azert nem szerette az ettermeket, mert szerinte amikor fozol, akkor pozitivan kell azokra gondolni akiknek az etelt elkeszited. Igy a jokivansagod energiajat atadod az etelnek.

    Ezt, szerinte, lehetetlen egy etteremben megoldani.
    Akkor meg az arca is eltorzult amikor az ujrafelhasznalt olajokrol beszelt. Latnod kellett volna amikor a Kentucky Fried Chickent emlitette :-))) Velemenye szerint az ott, 100x felhasznalt olajjal keszitett falatok mar nem etelek, hanem rakot eloidezo szornyusegek. . .
    Van am igazsaga a dolgokban.

    Lebojt. Gratulalok a kitartasodhoz. Majd jovok hozzad tanulni, ha egyszer vegre raadom a fejem :-))
    Vagyis, amikor vegre meg tudom gyozni a tudatalattimat ;-))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_229229 (94)
     

Címlap

top