Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Vastagbéltükrözés 2017

Lucys26
Létrehozva: 2017. március 2. 20:39

Sziasztok!


Pár nap múlva kell mennem tükrözésre de rettegek tőle! Leginkább a bóditástól (mellékhatásoktól) illetve attól is félek, hogy érezni fogom a vizsgálatot, de inkább szeretném átaludni.  Tudom, hogy vannak már tükrözéses topikok de egyik sem aktív már. Tudna valaki valami pozitívat vagy biztatót esetleg tapasztalatot írni? És az is érdekelne ki milyen tünettel végeztette el a vizsgálatot? Nekem volt egy pozitív M2pk eredményem és emellett hónapok óta fáj a hasam. Nagyon félek, hogy komoly a baj. 

  1. 2017. március 4. 17:1251.

    IGen, anesztesek szeretnek lehetetlen vénákat szúrni. :-) 


    Én is könyörögtem altatásért a bokatörésemmel, de rádumált az epidurálisra, mert ahogy írtam opioidot "nem szeretem", így viszont  műtét utáni fájdalomcsillapítás lett volna nehézkes. Kiegyeztünk abban, hogy annyi Dormicumot ad, hogy tökhülye legyek. :-) Rendes volt, mert többször szóltam is, hogy "Doktorúr, Józanodom!", ilyenkor azonnal állt fel, és adta a következő adagot.

    előzmény:
    ladybird65 (50)
    2017-03-04  17:08
  2. 2017. március 4. 17:0850.

    Hát, fogalmam sincs, volt-e levezetve ilyen tubus vagy se. Csak arra emlékszem, hogy a műtőben fölém hajolt néhány ember, beszúrtak a kezembe valami rettenet lehetetlen helyre egy tűt és nincs több emlékem. Nem kellett számolni meg ilyen hülyeségek. Mondjuk egy vízi hulla frissességével voltam - egy költözés kellős közepén.


    Ez még nagyon régen volt, 1991-ben, bokaszalag műtét. Rutin, állítólag a portás csinálja...


    Nem akartak altatni, gerincbe akartak érzéstelenítést adni. Én meg mondtam, hogy nem fognak.... inkább hazamegyek egy lábon. Ment az alku az anesztessel, aztán altattak, kb. 10-15 perc volt az egész.


    Utána jó volt, kb. 2 hétig nem volt gond az alvókámmal, pedig világéletemben rossz alvó voltam. Akkor ez is megoldódott egy kis időre.

    előzmény:
    évi* (31)
    2017-03-04  15:10
  3. 2017. március 4. 17:0349.

    Remélem hogy minden rendben lesz, majd szeretném tudni az eredményt, most mennem kell a dolgomra, de később megint olvasok.

    előzmény:
    évi* (47)
    2017-03-04  16:58
  4. 2017. március 4. 17:0148.

    Nekem már többször volt béltükrözés, de ennyire nem merűltem bele a témába hogy mit hogyan és miért, talán mert mindíg minden rendben volt, és az ilyen részletek nem érdekeltek, szóval nem értek hozzá. Gondolom az orvosnak sokmindent figyelembe kell venni mielőtt el tudja dönteni hogy melyik módszert alkalmazzák.

    előzmény:
    évi* (45)
    2017-03-04  16:47
  5. 2017. március 4. 16:5847.

    "Szerencsére" ezer és egy oka lehet, de ilyen helyzetben az ember persze mindig a legrosszabbra gondol...Aztán nagy kő esik le a szívéről, amikor kiderül, hogy könnyen kezelhető. Reméljük, itt is így lesz

    előzmény:
    Sheriff-2 (46)
    2017-03-04  16:55
  6. 2017. március 4. 16:5546.

    Azt hiszem tegnap olvastam egy ujságcikket az Origón, hogy milyen sok oka lehet a hasfájásnak, mert T.I. (Lucys26) komoly dologtól fél. Lehet hogy csak valami nagyon egyszerű dolog az egész.


    Megtaláltam, ez az.Komolyabb bajokat is jelezhet a hasi puffadás

  7. 2017. március 4. 16:4745.

    Én ápolónőként perioperatív őrzőben dolgoztam, így volt dolgom anesztetikumokkal, nagyon érdekes ez az egész téma.


    Pl. az említett Fentanyl. 6 éves kor alatt nem nagyon volt vele gond. 6 éves kor felett viszont az volt a tapasztalat, hogy ha nincs csend az őrzőben ébredéskor, akkor a betegnek rémálmai vannak és hadakozik, csapkod. Csendben, félhomályban szépen fokozatosan ébred. Ezt más gyógyszerrel nem tapasztaltuk. 


    Legtöbbször a beteg úgy ébredt, ahogy elaludt: Pl. ha a kisgyerek hadakozott az altatás ellen, akkor pont így is ébredt. Ha békésen aludt el, akkor pedig úgy...


    Volt aki az előkészítő Dormicumtól kiterült. Volt olyan, aki felélénkült, de marha bátor volt tőle. A felélénkülős általában műtét után aludta helyre magát (persze műtét alatt iv. altatták, felébredt, majd újra kiterült.)


    A dagadt nehezen volt gázzal altatható, viszont utána aludt, mint a medve, mert a gázt először a háj vette fel, és amikor már nem adagolták, akkor onnan szabadult fel órákon át. A vékonykától elvették a gázt, szinte azonnal ébredezett.

    előzmény:
    Sheriff-2 (43)
    2017-03-04  16:24
  8. 2017. március 4. 16:4044.

    Maszkon át sem csak O2-t és N2O-t (kéjgázt) lehet adagolni, hanem a többi altatógázt is. Pont ugyanúgy, mint tubuson keresztül. Sőt létezik laringeális maszk is, ami a maszk és tubus közt "félúton" van.


    I.v-ből sem csak a felsoroltakat használják, hanem még egy halom mindent. Vannak nyugtató, altató, fájdalomcsillapító és mindenféle életműködésre ható szerek. Kicsit bonyolult tudomány ez az anesztázia, ezért is nem érdemes a betegnek "rendelni", hogy mit kér azon kívül, hogy elmeséli, mire érzékeny és milyen tapasztalatai voltak eddigi altatásai során.

    előzmény:
    Sheriff-2 (43)
    2017-03-04  16:24
  9. 2017. március 4. 16:2443.

    Érdekes dolog ez amiről beszéltek, sokféle érzéstelenítés van. Én az intravénát kaptam, a mask (?) amit rám tettek az oxigénnek volt.


    Ha csövet dugnak be, akkor gázt használnak, azt hiszem Magyarul kéjgáz a neve.(nevető gáznak is nevezik)


    Az intravénás altatásban pedig sokféle dolgot, aminek a hatása azonnali, mivel dirrekt a vérbe megy. Megnéztem hogy miket használnak, mert egyébként én nem értek hozzá, felsorolják hogy,


          Valium


          Halcion


         Ativan


          Versed


         Fentanyl


          Propofol


    Közben pedig monitoron figyelték a szívdobogát, vérnyomást, légzést, az oxigén mennyiségét, és hogy mennyire vagyok tudat alatt.


    Én kértem hogy ne üssenek ki teljesn, mert akarom látni/nézni a monitort én is. Volt több. 1 pont előttem fent a falon a plafonhoz közel, gondolom pontosan azért volt ott, hogy ha valaki akarja nézni, akkor tudja.


    Sokmindentől függ, kinek milyen módszert használnak. Pl. attól is hogy valaki jelenleg szed-e valamilyen gyógyszert.


    Vagy milyen hosszú lesz a vizsgálat, esetleg operáció.

  10. 2017. március 4. 16:0242.

    Férjem nagymamája is marokszámra kapkodta, semmi baja nem volt róla. Közel a 90-hez nem is volt célja a leszokás.

    előzmény:
    Babyface83 (40)
    2017-03-04  15:41
  11. 2017. március 4. 16:0141.

    Kicsit félreérthető voltam: Nekem is fontos a tájékoztatás, de ne az legyen, hogy én magam rettegve kérem az anesztest, hogy ne intubáljon, stb. Műtét után is az a jó, ha problémamentes az ébredés, és nem onnan tudok az intubálásról, hogy kiverték két fogamat, hanem max. onnan, hogy elmesélik.


    Életemben először fordult elő, hogy megkértem a sebészt, hogy csak a szükséges minimális információval lásson el, és a röntgent meg különösen ne mutassa meg, mert tudtam, hogy nagyon sz...á van törve a bokám, de látni nem akartam, aznapra kicsit sok volt a jóból. Azóta persze elkértem a Rtg-t.

    előzmény:
    Babyface83 (39)
    2017-03-04  15:38
  12. 2017. március 4. 15:4140.

    Na a Contramal volt az, amire rákattantam. Nagyon rossz volt, izzadtam, szorongtam, remegtem, nagyon szarul voltam. Emlékszem könyörögtem anyámnak, hogy csak még egy szemet szerezzen, tisztára mint valami drogos.

    előzmény:
    évi* (38)
    2017-03-04  15:34
  13. 2017. március 4. 15:3839.

    "Amúgy ennek pont így kéne lennie, hogy fogalmad sincs arról, hogy mi történt a műtéted közben. Elég annyi, hogy mindenki tette a dolgát. :-)"


    Ezzel mondjuk nem értek egyet. Nyilván nem pofázok bele az orvos dolgába, mert ő jobban ért hozzá, de én például szeretem tudni, mi fog történni velem, ha érzem milyen érzés lesz, vagy mit csináltak velem, és miért. Elvégre az én testemet szedik szét és rakják össze :) Megértem, hogy van, akinek jobb, ha nem tudja a részleteket, de ha a beteg kéri, akkor szerintem joga van felvilágosítást és magyarázatot kapni a beavatkozásról.

    előzmény:
    évi* (32)
    2017-03-04  15:11
  14. 2017. március 4. 15:3438.

    Jajjjjne! :-) 


    Contramalt vettem be 1x, amikor még nem tudtam, melyik cucc a bűnös. Kb. 10 perc után fordul egy nagyot a világ, és onnantól jön a rémálom...

    előzmény:
    Babyface83 (37)
    2017-03-04  15:31
  15. 2017. március 4. 15:3137.

    Hű fentanylos nyalóka, jól hangzik, elfogadnék most egy olyat :)

    előzmény:
    évi* (35)
    2017-03-04  15:21
  16. 2017. március 4. 15:2936.

    Te meg világosabban és érthetőbben.


    Hú, az király lehetett. Én nem is tudom elképzelni, intenzív osztályokon hogy tudnak tubussal létezni a betegek. Jó, kapnak nyugit, de nem alszanak non-stop. Volt olyan gyerek intenzíves gyakorlaton, aki egyszer csak felült és extubálta magát. 

    előzmény:
    Babyface83 (34)
    2017-03-04  15:18
  17. 2017. március 4. 15:2135.

    Én meg kb. röhögtem, amikor olvastam a tájékoztatóban, hogy nagy a rászokás veszélye, akkor lássam, amikor a hátam közepét... :-)


    Egyetlen adagtól kerek 3 napig pörög a világ, kikelni sem tudok az ágyból, max. hányni jutok el. Sose lássam... :-) Elképzelheted, mennyire vagyok sz..ul tőle, amikor inkább bevállaltam a törött-ficamodott bokám reponálását érzéstelenítés nélkül.


    Pedig legtöbben bírják, még kisgyerekeknek is adtuk a Fentanylt, sőt külföldön létezik Fentanylos nyalóka is műtéti előkészítésre. Gyerek elnyal egy nyalókát, oszt' bátor lesz tőle, mint oroszlán. :-)

    előzmény:
    Babyface83 (33)
    2017-03-04  15:14
  18. 2017. március 4. 15:1834.

    Na te sokkal szakszerűbben leírtad :) Nekem császár után nagyon kellemetlen volt ez a része, eléggé megkarcolták a légcsövem intubáláskor, és a hasi sebbel fájdalmas volt köhögni.


    Egy korábbi műtétem után meg már ébren voltam, amikor kihúzták, az se volt túl jó.

    előzmény:
    évi* (31)
    2017-03-04  15:10
  19. 2017. március 4. 15:1433.

    Az opioidoktól én nagyon jól tudok lenni :) A gerincműtétem után mondjuk sikeresen rászoktam, lejönni róla nem volt olyan kellemes.

    előzmény:
    évi* (28)
    2017-03-04  14:05
  20. 2017. március 4. 15:1132.

    Amúgy ennek pont így kéne lennie, hogy fogalmad sincs arról, hogy mi történt a műtéted közben. Elég annyi, hogy mindenki tette a dolgát. :-)


    Ha intubáltak, akkor annak úgy kellett lennie. Ha nem, akkor nem.

    előzmény:
    ladybird65 (29)
    2017-03-04  14:20
  21. 2017. március 4. 15:1031.

    Légút biztosítására bevezetnek egy un. tubust - csövet. Ezen keresztül lehet az altatógáz-O2 keveréket adagolni és / vagy a gépi lélegeztetést biztosítani.


    Sok esetben használják, 2 perces rutin eljárás, csak a laikusok sokan nagyon ijesztőnek találják. Hosszabb műtétnél nem kell a maszkot tartani, ha el kell forgatni a beteget, akkor mindenképp kell értelemszerűen, gépi lélegeztetéshez mindenképp, és ha felmerül, hogy a beteg nem éhgyomros. Császárnál mindenképp, mivel itt alapvetően feltételezik, hogy nem éhgyomros a beteg, mert a nagy has miatt már nem tökéletes a gyomor ürülése.


    Előfordul, hogy intubálás után köhög a beteg, mert a cső kicsit megkarcolja a légcsövet.


    Én még ápolónő koromban elkezdtem az anesztézia gyakorlatot, mert tervben volt, hogy felvételizek, így engem maga az nem izgat fel, ha intubálni akarnak.

    előzmény:
    ladybird65 (29)
    2017-03-04  14:20
  22. 2017. március 4. 15:0830.

    Ledugnak a légcsövedbe egy csövet, azon keresztül lélegeztetnek, amíg altatva vagy.

    előzmény:
    ladybird65 (29)
    2017-03-04  14:20
  23. 2017. március 4. 14:2029.

    Mi az az intubálás? Engem egyszer már altattak, de fogalmam sincs, ez mit jelent.

    előzmény:
    évi* (28)
    2017-03-04  14:05
  24. 2017. március 4. 14:0528.

    Engem többször is intubáltak, nem volt utána semmi gondom - csak TI megnyugtatására írom. Volt olyan is, hogy rákérdeztem, hogy hogyhogy nem intubáltak, mert nem érzek semmit. Közölték, hogy 3 órán át voltam intubálva.


    Én pl. az opiodokat nem bírom, de első alkalommal még nem okozott gondot. Bokatöréssel volt egy szobatársam, aki kapott ilyet tablettában, és azt mesélte, hogy soha ilyen jól még nem érezte magát.

    előzmény:
    Babyface83 (26)
    2017-03-04  02:05
  25. 2017. március 4. 13:0727.

    Akkor kösz, lemondok. Akiknek kellene, azok nem mennek el.

Címlap

top