Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

6 évesen iskolába ?

pannika:)
Létrehozva: 2016. december 14. 12:27

Ez a dilemma a családban.. Szívesen olvasnék pro- és kontra véleményeket....

  1. 2016. december 17. 09:43101.

    Ezen mindig röhögök hogy a nevtan a magas iqt gyakorlatilag problémának tekinti..... de ez csak azért van mert túl nagy a kontraszelekció a tanítói pályán és semmit nem tudnak kezdeni velük a tanítók. Alsóban a logika zavarö tényező a többségnak manapság. 


     


    Na ez kicsit off   ... bocs

    előzmény:
    Ardian05 (99)
    2016-12-17  09:05
  2. 2016. december 17. 09:38100.

    Szerintem a nyugdíjat kár belekeverni. Az dédszüleinknek még nemvolt, nekünk már nem lesz.

    előzmény:
    Szoljanka (86)
    2016-12-16  20:19
  3. 2016. december 17. 09:0599.

    Biztos van ilyen is, meg olyan is, mint a miénk. A kislányom IQ-ja 132 és a nevtan szakvéleménye szerint az első két év nehézségeit a korai iskolakezdés okozta.


     

    előzmény:
    Szoljanka (93)
    2016-12-17  01:46
  4. 2016. december 17. 09:0298.

    Te biztos pedagógiából Ph.D-ztél, hogy így tudod. :-)


    Képzeld, senkinek sem árt, ha marad még egy évet az oviban.


    A barátnőm kisfia 6 évesen már írt-olvasott, de mivel nyári gyerek volt, visszatartotta még egy évet. Annyira nem tett neki rosszat, hogy kitűnő tanuló volt az ország egyik legjobb 8 osztályos gimijében, jelenleg már orvostanhallgató.


    A barátnőm kicsit jobban ért ehhez a dolgokhoz, mert gyógypedagógus, "Master" diplomája is van a tanulásmódszertanból, felzárkóztatásból.

    előzmény:
    Szoljanka (87)
    2016-12-16  21:31
  5. 2016. december 17. 08:5897.

    A nők 40 éves nyugdíjazását épp most fogják megszüntetni.


    Ergo mindenkinek 65 éves koráig kell dolgozni. Most. De már én is 70-re készülük.


    Ha vki Ó-Ó 25 évesen végez, akkor ippeg 40-45 éve lesz dolgozni, az testvérek között is bőven elég a teljes nyugdíjhoz. A gyed-gyes ideje pedig beleszámít az aktív évekbe, a nők nem a nyugdíj miatt szoktak korábban visszamenni, hanem a fizetés és a karrier miatt.

    előzmény:
    Szoljanka (86)
    2016-12-16  20:19
  6. 2016. december 17. 05:2196.

    A legtöbb iskolában alapvető felújításokra sincs pénz, a légkondicionálást nem egyszerű megoldani.


    Amit a járulék fizetéssel kapcsolatban írsz, annyit tennék hozzá, hogy a későbbi iskola kezdés azzal is jár, hogy a szülő tovább kapja a családi pótlékot és az adókedvezményt. Ennek is komoly költségvonzata van.

    előzmény:
    Szoljanka (94)
    2016-12-17  02:48
  7. 2016. december 17. 05:1695.

    Igen, 6 évesen iskolába.


    Augusztus elején születtem kis faluban, Szeptemberbe kezdődött az iskola. Már 1 évvel előbb kezdtem dolgozni, lovakat vezettem a szőlő/kukorica sorok között. Nem hiszem hogy akkor én már hallottam ovodáról, pedig a városokban voltak. 14-éves korban 3-év ipari tanuló intézet, 17-éves korban megvolt az első szakmám. Kb. 20-éves koromban, már én voltam az úgynevezett mester, aki inasokat tanított.


    Talán hozzá teszem azt, hogy az alsó 4 osztály 1 teremben voltunk, meg azt is, hogy ha valami miatt este kellett tanulnom, akkor először meg kellet pucolnom a petróleum lámpa üvegét, mert illett valamit látni is.


    Nyugdíjba pedig akkor megyünk, amikor meg tudjuk engedni, nálam az 57-éves korban történt.


     

  8. 2016. december 17. 02:4894.

    A diákok azért vannak agyonnyomva, mert nem mer senki sem a 11 hetes nyári szünethez nyúlni, ami feleslegesen hosszú. 4-5 leugrana belőle, mindjárt jobban el lehetne osztani a terhelést.


     


    Világon a második leghosszabb nyári szünet és nem, nem MO.  második legforróbb ország a világon.


    A politikába túl mélyen most nem belebonyolódva azért egy futó gondolatot megér az, hogy amennyivel most tovább hawaii-ozhatnak az anyuci-szemefénye csemeték az oviban, annyi munkával, és járulékfizetéssel töltött idejük fog hiányozni össznemzeti szinten. Igen, amiből pl. anyuci nyugdíját fizetnék majd.


    Tájékoztatlak, hogy a hőségriadók 90%-a a júli 5-aug 20 közötti időszakba esik. Na ekkor lenne szünet. Aztán meg az őszi szünet is full felesleges, pláne ilyen 8-10 napos.Meg most a tavaszit is komplett egy hetessé akarják tenni.
    Egyébként nem kell állandóan nyafogni a meleg miatt. Gondolom Afrikában meg Ázsiában egyáltalán nincs is tanítás, mert ritkán van kellemes 15-20 fok. 
    Klíma: pontosan. Ha télen természetes dolog, hogy fűtünk (pedig az is iszonyú drága), akkor júniusban is kell hűteni igen, milyen meglepő. Vagy inkább ne fűtsünk télen se? Azért miért olyan természetes, hogy akkor garantált a megfelelő hőfok, nyáron meg lesz@rva ?


    Régen egyébként volt is szénszünet.


     

    előzmény:
    Szoljanka (93)
    2016-12-17  01:46
  9. 2016. december 17. 01:4693.

    Ne az legyen már a normális, hogy egy 6-7 éves elsős lenyomja a teljes műszakot az isiben, majd akkor sem szabadon játszik, hanem Anyuval folytatja...


     


     


    De az normális, aki azért vár 7 éves korig, hogy utána versenyistállóztassa?


    Ha a gyerek nem olyan képességű,  a  7 éves kor sem segít a versenyistállóztatásra.


    Van egy unokanővérem, már ovisként azért évvesztette a júniusi gyerekét, hogy majd bekerüljön a 8 osztályosba, tanítóként  ki is járta,hogy ez legyen,de a gyerek szenvedett, későbbiekben sem lett éltanuló, műszaki főiskolára vették fel fizetős szakra,ahova szinte minimumpont kellett.


    A 3 évet elvégezte majdnem 6 év alatt.


    A gyerekem egyébként már többször mondta,hogy ő örül,hogy nem lett évvesztes és élvezi,hogy ő az egyik legfiatalabb az osztályban és mégis benne van az éltanulók között.


    Az osztály leggyengébbike -bár ez náluk relatív, hogy gyenge, mert jó iskola- egy novemberi kislány.

    előzmény:
    évi* (92)
    2016-12-17  00:55
  10. 2016. december 17. 00:5592.

    Nagyon rossz duma ez a "szülői lustaság" óvónő részéről.


    Az eszébe sem jut a kedves óvónőnek, hogy a szülő nem lusta, hanem mondjuk ezer és egy jobb ötlete van, mit tud tenni esténként egy kisgyerekkel, ahelyett, hogy közösen görnyednek a tankönyv felett? Ne az legyen már a normális, hogy egy 6-7 éves elsős lenyomja a teljes műszakot az isiben, majd akkor sem szabadon játszik, hanem Anyuval folytatja...

    előzmény:
    Szoljanka (87)
    2016-12-16  21:31
  11. 2016. december 17. 00:4791.

    " Csak akkor szulettek nagy dolgok, ha batrak voltak, akik mertek."

    előzmény:
    Szoljanka (79)
    2016-12-16  00:27
  12. 2016. december 17. 00:4490.

    Koszi. Ezenkivul meg nagyon sok erdeme volt, sajat erobol. De enelcen nem dicsekszunk, ugyebar.

    előzmény:
    Ardian05 (82)
    2016-12-16  05:46
  13. 2016. december 17. 00:4289.

    Igy van, egy evig meg gondtalan, boldog kisgyerek volt. Nem tepte a hatat az iskolataska. Iskolaban neki szentiras volt, amit a tanito neni mondott. Ma sem ijed meg a tanulastol. En sem.

    előzmény:
    Ardian05 (82)
    2016-12-16  05:46
  14. 2016. december 17. 00:3588.

    Menjen aki akar. Az en 6 evesem nem ment 7 evesekkel elso osztalyba, es ezt soha az eletben nem banjuk meg. Se o, se en. Ha valaki fitt es egeszseges, ledolgozza meg azt az egy? evet, ha meg beteg, ugyis indegy. Egyebkent en nem tudom, hova ez a nagy rohanas???

    előzmény:
    Capuccino (83)
    2016-12-16  07:08
  15. 2016. december 16. 21:3187.

    Így van


    Elsőben a gyerek nemcsak tananyagot tanul,de ekkor alakul ki a tanulástechnikája is.


    Ha elsőben megszokja, hogy úgysem kell tanulni, másodikban nagyon nehezen áll rá a tanulásra.


    Ha 100%-nak vesszük az iskolaérettséget,inkább menjen 95%-osan és akkor egy kicsit nyújtózkodnia kell és megszokja a tanulást,mint 105%osan,


    Óvónő mondta, hogy sokszor a szülői lustaság miatt kérik az évvesztést,mert ugye a szülőnek nincs-ideje kedve a gyerekkel foglalkozni és ilyen szempontból egy ovis kisebb lekötöttség,mint egy sulis.


    Más: kutyából nem lesz szalonna,minden gyereknek van egy adott képessége, egy totál  átlagos adottságú gyerek akkor sem fog orvosit  végezni,ha 8 évesen megy suliba.


    De sok szülő képtelen ezt tudomásul venni.


    Volt egy rokonunk, akinek a fia aug végi volt, 6 évesen ment suliba, elég gyengén muzsikált,a szülők meg spoánkodtak,hogy biztos azért,mert nem vártunk még egy évet,a srác  kicsi gyerekkorában még nem nagyon volt divat az iq-tesztesdi, de később egyszer mégis megcsináltatták: 90-et épp elérte.


    Ugye 90-110  a normális, vagyis ő  a normális alsó határán volt.


    Valószínű akkor sem lett volna belőle építészmérnök, ha 9 évesen kezd,

    előzmény:
    Capuccino (83)
    2016-12-16  07:08
  16. 2016. december 16. 20:1986.

    Érdekes, a későbbiekben majd nyafognak a nők,hogy jaj nem maradok othon még fél évet a gyerekkel,de az rendben van ,hogy az iskolarendszerben eltingli-tangliznak éveket és 23 éves kor helyett 25-6-7 évesen végzik el azt az iskolát,amit korábban is el lehetne.Nem kell elbagatellizálni az évvesztéseket, mert később-látom magam körül-vért izzadnak az emberek, hogy összesezdjenek még +1-2 évet a nyugdíjhoz.


    Versenyistálló:sok gyereknél idő előtti kiégéshez vezet és a végén fele annyira nem lesz sikeres, mint aki csak egy normálisan jó suliba járt.


    Tavaly végzett az unokahúgom az egyik legerősebb egyetem jogi karán, általánosban egy átlagos suliba járt, a gimijére meg inkább mondták azt,hogy gyenge,mint jó.


    Az öccse egy sokkal erősebb gimibe járt,mégis "csak" tanárképzőn végzett.

    előzmény:
    pannika:) (85)
    2016-12-16  16:29
  17. 2016. december 16. 16:2985.

    Semmiképp nem szeretném egy versenyistállóba adni, bőven elég, ha normálisan megtanul írni, olvasni, számolni az első pár évben. Fontosabb szempont, hogy közel legyen az iskola, ne kelljen órákat utazni, kedves, és a gyereknek szimpatikus legyen a tanítónénije..Lehet, hogy már ezzel ideálokat kergetek ??? Gurulós osztályt néznénk, ez volt régen az iskolaotthonos, ahol egész napos a tanítás, játékos, mozgásos megszakításokkal. Így elvileg nincs házi sem, délután marad a szabad játék.


    Úgyhogy most várjuk, hogy mit mondanak a nevelési tanácsadóban, ha elmegyünk iskolaérettség vizsgálatra.


     

  18. 2016. december 16. 07:3784.

    Na igen... van ahol a kornyezo ovikat jarjak az elsos tanitok es elmondjak az o osztalyukba mit kell a csaladoknak tudniuk hogy odakeruljon a gyerek. Azt hogy itthon tanuljon meg meg suli elott irni olvasni a szulotol pl tobb helyen presszionaljak. Van ahol kb masodik evvegi szintet kernek elsoben, harmadikban pedig tanitovaltas.... de szerintem az ilyen helyeket jobb kerulni. De ez is ki mit var vagy tart fontosnak. 


    Szerintem vegso soron az ido es a tudas az ertek. Ahogy adott csaladban ezt sikerul kialakitani attol fuggoen ternek el a velemenyek. 

    előzmény:
    Róza555 (77)
    2016-12-15  21:09
  19. 2016. december 16. 07:0883.

    Ez is a családi ritmusba tartozik, ki hol akarja eltölteni az idejét. Van aki iskolapadban, van aki pedig a kötelezők után max estibe vagy távoktatásba hajlandó beszállni. 


    Egyik típusnak tökmindegy mikor végez, a másiknak nem. 


    És amúgy tényleg létezik a "túlérett" jelenség is. 


    Az én felfogásomban pl az általános és a középsuli erősen korlátot jelent (egyetem, fősuli nem. Ott könnyebb jönni, menni kipróbálni illetve tudás és mentalitás szerint választani. Már ha választhat magának a fiatal és nem a szülők nyomják mi kell). Szóval egy önálló értelmes gyerek nyugodtan menjen 6 évesen. Semmi olyan nincs ami nem megtanulható. Max olyan amit nem érdemes. De ez meg nem a gyerek korán múlik. Magolni 6-7-8-15...sose érdemes használhatatlan szabályokat gyakorlat nélkül pl. 

    előzmény:
    Sissi52 (80)
    2016-12-16  02:32
  20. 2016. december 16. 05:4682.

    Gratulálok. :-)


    Sztem is tökmindegy, ki mikor végez a mai világban. Minimum 70 éves korunkig még mi is dolgozni fogunk, nem hogy ők...

    előzmény:
    Sissi52 (80)
    2016-12-16  02:32
  21. 2016. december 16. 05:4381.

    Rázzunk kezet, te tudod, miről beszélek. Nem egy helyre járnak a gyerekeink? :-)

    előzmény:
    Róza555 (77)
    2016-12-15  21:09
  22. 2016. december 16. 02:3280.

    Neked nem mindegy, hany evesen vegez? Lenyegtelen. En lanyom is 4.5 nyelven beszel, es sikeres felnott. Na, mindegy. Az egyetemen igy is kivett egy ev halasztast, mert bejutott a vilag 25 legjobb fiatal kozgazdaszai koze, es nyert egy afrikai 6 honapos utat. (Munkagyakorlat volt, dolgozni is kellett, utana meg fel evet Pesten, tanultak a szakmat). Mielott valaki leene a hajat a fejemrol, hogy dicsekszem.

    előzmény:
    Szoljanka (78)
    2016-12-16  00:24
  23. 2016. december 16. 00:2779.

    Olyan gyereket is ismerek, aki elkezd egy egyetemet, rájön, nem ezt akarta, de nem mer váltani,mert már eleve van egy év hátránya,most akkor még egy legyen?


    Egy barátnőm meg azért nem ment kéttannyelvűbe, mert eleve évvesztes volt és nem akart 20 évesen érettségizni

    előzmény:
    Szoljanka (78)
    2016-12-16  00:24
  24. 2016. december 16. 00:2478.

    Nagy csatára készülj.


    Nekem májusi a fiam és úgy láttam -eredetileg pedagógus lennék-tökéletes érett.


    Óvónők pedig jöttek azzal, hogy igen-igen, de manapság nem szokás 6 évesen iskolába menni májusi születéssel.


    Azt elismerték,hogy a gyerek ügyes, okos stb, de akkor is, nem szokás.


    Nekem lett igazam, a gyerek simán vette az akadályokat, nemsokára 14 éves, több nyelven beszél, jól tanul, jól sportol.


    Kár lett volna egy évet ellézengeni, úgyis összejöhet még annyi csúszás: nem oda veszik fel elsőre,ahova akar, megcsúszik a kreditrendszeben, hipp-hopp és máris 26 évesen végez.


    Ehhez lányoknál még számítsuk hozzá,ha ha felnő és szül, pár év gyes.


    Egyre több tanár panaszkodik különben  atúlérett gyerek miatt.


    Elsőben megszokják,h ők tudnak írni-olvasni,minden,nem is kell tanulni és másodikban már nem tudják felvenni a ritmust.

  25. 2016. december 15. 21:0977.

    Bennem fel sem merült, hogy 6 évesen iskolába vigyem a két fiamat.


    Az iskolájukban - még beiratkozás és felvételi előtt (igen, itt ilyen is van, ami után felhívják a szülők figyelmét az esetleges hiányosságokra, behozandó lemaradásokra) voltam nyílt napon. Ott az igazgatónő elmondta, hogy nem 6 éveseket várnak első osztályba!


    Nagyon erős iskola (a rossz nyelvek, versenyistállóként tartják számon), tényleg nem való 6 éveseknek, főleg hogy ide nem is igen hoznak. A most hetedikes fiam osztályában, 1 gyerek volt aki 6 évesen kezdett, az is 3. osztályban került oda.


    Na, a lényeg, hogy szerintem ez iskola és gyerek függő. Mindkét gyerekem tudott pl.  írni, olvasni  mire elsős lett. És nem ők voltak az egyetlenek, sőt alig volt, aki nem tudott olvasni. Az iskolánkban már alsóban olyan szintű számonkérés van, ami máshol a felső tagozatra jellemző.


    És bizony a többség tudásához "lövik" be a tanítók a szintet, a lemaradók pedig ülhetnek délutánonként felzárkóztatón, vagy idegbeteg anyával a fáradságtól lebukó fejjel, még este 8-kor is a házi felett. A sok "okos" gyerek között meg frusztrált lesz mindenki, aki nem az. Pszichoszomatizál, magatartási problémákkal jelez.


    Unatkozó gyerek az oviban, ezt mondjuk nem nagyon értem...


     


     


     


     

Címlap

top