Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Értelmetlen szabályok az óvodákban

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. október 27. 07:39
Huszonöt gyereknél kellenek szabályok. De miért kell az óvodásokat ágyhoz kötni nagycsoportban? És miért nem ihatnak, ha szomjasak?

Nők Lapja Café: Aludni kötelező, inni tilos?! - Értelmetlen szabályok az óvodákban
  1. 2014. október 27. 21:07126.
    Ó, Kedves, lázadók! Megfeledkeztek azokról a szülőkről, akik minden nap, rákérdeznek: " ugye aludt, különben nem bírunk vele este". Ráadásul a gyerek nem úgy működik, hogy aki akar aludni az állva is fog...mert a huncutság az sokkal jobb. Ráadásul az óvis gyereket nem lehet kényszeríteni másfél órás, könyv nézegetésre, vagy csendes játékra, hogy a mellette épp beszokni vágyó 3 éves, el tudjon aludni. Viszont minden szülőnek, kötelező megismerni az óvoda működési szabályzatát és programját, így tudnia kell, hogy az adott intézetben, mik a szabályok, számukra elfogadható-e. Hozzátehet, javasolhat, és amennyiben megoldható, örömmel eleget tesz az intézmény, mert minden óvoda szereti az elégedett szülőket. De!!! A szülő megoldhatja a gyermeke problémáját, másként is. Pl. elviszi magánóvódába, ahol délután kérés szerint külön foglalkozásban, részesítik. Aztán hazaviheti ebéd után, vagy megkéri a nagymamát, vagy megfizeti a dadát...Ha ezt nem tudja megoldani, marad a számára leginkább megfelelő óvoda választás. Az ivás problémája, egyre több óvonő számára fontos és megoldható. Javaslom, szülőértekezleten beszéljenek róla, hisz emberek vagyunk, szóból értünk...
  2. 2014. október 27. 21:01125.
    Végre olvasok olyan gyerekről, aki nem alvós típus. Mindenki, minden ismerősöm gyereke alvós fajta, és csodálkozva néznek, amikor azt mondom, ha délután alszik a gyermekem, este 10 előtt nem tud elaludni. Már egész kicsikorától így volt, egyszerűen kínlódik, játszani akar, mást csinálni... Most, hogy beteg és itthon vagyunk, szuper. Nem alszik délután, egész nap jó kedvű, és este csodák csodája olvasok neki, adok egy puszit, és alszik is. Mint a mesekönyvekben. Nem a másfél óra könyörgés, hogy maradjon ágyban... Se házimunka, semmi nem megy olyan napokon, hajnalban kell felkelnem, mert este 10 után kinek van ereje nekilátni főzni-vasalni, és BÁRMI mást csinálni?... Ovis alvás. Érthető, kicsi még (3,5 éves) biztos jót tesz neki, csak... Most, hogy életében először betegeskedik, most jöttem rá, hogy milyen csodás így az életünk, hogy végre időben el tud aludni, nyugodtan. Nem az ovitól várom a megoldást, bár jól jönne, ha nem erőltetnék a dolgot. Mondjuk szerencsére elég liberálisak, a nagycsoportosok olvasgathatnak. De a kicsiknek kötelező az alvás.
  3. 2014. október 27. 21:01124.

    Bocs, de nem érted a lényeget: ebéd után vízszintesen kell tölteni egy-másfél órát, ezt hívják pihenésnek.


    Ha a gyerek az udvaron játszik, akkor nem pihen.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (123)
    2014-10-27  20:34
  4. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. október 27. 20:34123.

    Azt hittem, hogy alvásidőben még mindenütt két pedagógus van. Nálunk a délutáni csendespihenő idején a délelőttös még, a délutános már ott volt, így tudták megoldani, hogy az egyik az alvókkal, a másik az udvaron volt. De elnézést kérek, nem tudtam, hogy ez nem mindenütt így van.

    előzmény:
    juccus (121)
    2014-10-27  20:21
  5. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. október 27. 20:30122.

    Kicsit átlendülve a kezdeti  megrökönyödésemen, amit a stílusod okozott, átgondoltam a tartalmat is jobban. Arra jutottam, hogy nagyon sok óvónő bizony a szülőket okolja minden gondért. Én szülőként mindig is nagyon fontosnak tartottam, hogy tiszteljem és becsüljem a gyerekem pedagógusát, és ezt az érzést vagy őszintén tudjam a lányom felé közvetíteni, vagy váltsak intézményt. Egy kisgyereknek (biztosan egyetértesz ezzel) a felnőtt ember, aki neveli őt, abszolút tekintély, az élethez szükséges bizalom kialakulásának alappillére. Én tehát a lehető legrosszabbnak tartanám a pedagógusa tekintélyét azzal rombolni, hogy degradáló megjegyzésekkel illetem, hogy a gyerek előtt bírálom a tetteit, szokásait. És ezt pont a gyerek miatt várom el fordítva is. Nem esne jól, ha a pedagógus olyan megjegyzést tenne a gyereknek, ami az én nevelési szokásaimat szólja le. Nem vagyok tökéletes, biztosan találna olyat, amire tehetne megjegyzést. Biztosan találhatnék én is az ő munkájában ilyet! De: éppen a gyerekem érdekében én először a megbeszélésre hajlok, és ha az végképp nem menne, akkor váltanék. Egyrészt, mert nem hagynám a gyerekem olyan nevelőre, akinek nem tudok azonosulni a szokásaival, elveivel, másrészt azért nem, mert megjátszani sem lehet az együttműködést, a gyerek mindig megérzi az álságosságot a felnőttek kapcsolatain is. Az együttműködés az vagy működik, vagy nem. De a szülők szokásainak szapulásával pontosan a gyereknek ártasz. (Szerinted egy nemalvó gyerek szülei biztosan rossz napirendet követnek, biztos nem olvasnak neki mesét, este nem nyugtatják el - tisztelet ugyebár a szerinted kevés kivételnek - és ezt ki nem mondva is közvetítheted a gyerekeknek, ha tényleg ezt gondolod... )

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (120)
    2014-10-27  19:58
  6. 2014. október 27. 20:21121.
    Kedves trivial! Nagyon sajnálom, hogy dolgozik (dolgozhat) a pályán olyan pedagógus, aki nem ad folyadékot a gyerekeknek a nap folyamán bármikor, amikor azt a gyermek igényli. Nálunk a gyerekek bármikor elvehetik a poharat és ihatnak akár önállóan, akár segítséggel a poharak mellett tárolt kancsóban tárolt vízből. Szerencsére én csak ilyen óvodákban jártam, pedig nem kevés, több mint 33 éve vagyok a pályán. Ne hagyjátok szó nélkül a dolgot, de ne is általánosítsatok! Az óvodában PIHENNI kötelező, aludni nem. A pihenés éppen a gyerkőcök fejlődése érdekében fontos, erről sokat lehet olvasni itt a neten is, nem óvónők írják ezeket a cikkeket. Legalább 1 órás pihenés után lehetőség van csendes tevékenység folytatására, rajzolás, könyvnézegetés. Alvószoba? - míg a többiek a másik szobában játszanak? Udvar? - amíg a többiek alszanak? És ki van ezekkel a gyerekekkel? Egy csoportra 1 fő pedagógus, és bár szoktam mondani, súlyomból kitelne, hogy 2 helyen legyek egyszerre, de a valóság talaján maradva, mégis hogyan legyünk 2 helyen? Se helység, se személyi feltétel. Tiszteletben kell tartani az alvók és a nem alvók igényeit is, de sajnos egy helységben egy felnőttel ez nagyon nehéz. A te szavaiddal élve: "Húdebonyolult!"
  7. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. október 27. 19:58120.

    Nem tudom, hogy a kicsi gyerekekkel milyen stílust, hangnemet ütsz meg, de ha a szülőkkel ilyet, amit ebben a hozzászólásodban produkáltál, akkor a felnőttekkel való kommunikációról - meg ne sértődj - lenne még mit tanulnod.


    Lehet, hogy az általad használt - talán humorosnak szánt, valójában azonban kioktatóan lenéző és cinikus hangnem - épp az ellenkezőjét éri el annak, amit el szeretnél vele érni. Nekem is van pedagógiai diplomám (egyetemi szintű is), van kicsi gyerekem, de nem gondolom magam mindentudónak, és folyamatosan képzem magam ezekben a témákban. Soha nem jutott még eszembe így szólni szülőkhöz. Egyrészt azért nem, mert nem tudhatom, hogy neki milyen háttérismerete van, talán több, mint nekem. Másrészt mert nem tisztem a szülőket nevelni, csupán a gyerekeiket: az ő elveik mentén és az ő felhatalmazásukkal, velük együttműködve (ha igénylik, ha hagyják).


    A mondanivalódnak talán van valóságmagja, de efféle stílusba ágyazva éppen a negatív előítéleteket erősíted meg.


    Visszatérve a többi kommentár némelyikére: sokakat sajnos nem zavarnak a tények, hogy többen is leírtuk, nálunk működött a dolog mindenféle fennakadás nélkül úgy, hogy minden résztvevőnek előnyére vált. Ennek ellenére sokan kijelentik, hogy "ez nem működik és nem is működhet". Talán ezért rögösödhetnek meg az évszázados szabályok további évszázadokra ezekben a - szó legrosszabb értelmében vett - intézményekben.

    előzmény:
    didder69 (113)
    2014-10-27  19:31
  8. 2014. október 27. 19:56119.

    mondjuk az iylen topikokban mindig arra jutok, hogy hál az égnek, találtunk szuper ovit, ahol ténylegesen szabályok vannak, és pedagógia, nem észnélküli akkor is megszokod mert én aztmondtam rendszer...


    további jó bizonygatást!


    És köszönöm erika nagynak, hogy ő is megszólalt! Sok ilyet még! Nem kell magyarázni, miért rossz a szülő! lehet ezt így is:




    erika.nagy.77398

    2014-10-27 18:30101.

    Én óvüdapedagógsként dolgozom a XI.kerületben 20 éve hosszú évek óta működik nálunk a nagycsoportban az igény szerinti pihenő (aki nem alszik csöndes játéktevékenységgel köti le magát,illetve differenciált fejlesztést és felzárkóztatást végzünk velük.)Az óvodai élet bármely időszakában lehet folyadékot fogyasztani "igény"szerint sőt a keveset ivó gyerekeket is többször kínáljuk!

  9. 2014. október 27. 19:52118.

    Este 10-ig pörög! El is hiszem, hogy gond! Foglalkozni kell vele, szörnyen megterhelő lehet némelyik Szülőnek, elnézést kérve a kivételektől! Talán egy közös játék, esetleg egy mese , a gyermekem mellé fekszem és kommunikálok vele... sokat segíthet a pörgésben! Rosszul alvó gyermekeknek javaslom a négykézláb járást, az agynak azon pályáit mozgatja meg, ami elősegíti az alvást! (felnőtteknél is működik, még ha vicces is )


    a kisseb alvásigény, nem azt jelenti, hogy rosszul alszik az ember (a gyerek) csak azt, hogy kevesebb alvásra van szüksége.


    A gyerekkel foglalkozásra meg... arra nem is mondok semmit... no komment, eleve azt feltételezni a kevesebbet alvó pörgős gyerekekről, hogy nem foglalkoznak velük...

    előzmény:
    didder69 (113)
    2014-10-27  19:31
  10. 2014. október 27. 19:48117.

    Egy szónak is száz a vége: az otthon kialakított helyes és következetes életritmus nagyban segíti a gyermek egészséges személyiségfejlődését,az óvoda csak kiegészíti a családi nevelést,nem pedig átveszi a szerepet.Konfliktusok akkor keletkeznek,ha a szabadelvűség elhatalmasodik egy-egy családon,szemben az óvodával,ahol szabályok,szokások vannak,melyek mind a gyermek sokoldalú fejlődését szolgálják.


     


    Na ez az tán összedolgozás a szülővel, aminek szépen egy szónak is az a vége, konfliktus csak a szülők miatt lehet.. ahahahaha... ne haragudj, nehéz komolyan venni az iylen összegzésre jutó "pedagógusi gyönygyszemeket"


     


     


    Én mondjuk marha szabadelvű vagyok... mert egyáltalán nem teszem a gyerekem elé a bögrét, kiveszi magának amelyiket szeretné.. amióta járni tud.. Így  ki se alakul a tesztbeli helyzet...

    előzmény:
    suveges.ildiko (115)
    2014-10-27  19:36
  11. 2014. október 27. 19:39116.

    a lányomé göndörebb :) neki fordított az arány, amennyi az én hajamban hullámos, neki annyi göndör, a többi csak hullám..


    Csak r akartam mutatni a fésülés sokszor totálisan értelmetlen. Nemhogy előre nem visz, hanem sehová. És sok "mindenkire mindig, mert így kell és kész" szabállyal ugyanez a helyzet. De azért van az ember esze, hogy használja ;)

    előzmény:
    Anda39 (112)
    2014-10-27  19:31
  12. 2014. október 27. 19:36115.
    Szép napot mindenkinek! 30 éve vagyok óvodapedagógus. Kíváncsian olvasgattam a cikket és a hozzászólásokat.Van itt hideg és meleg. Az én véleményem az alvásról a következő: a 3-4 éves gyermeknek szüksége van a délutáni pihenőre. Mennyi alvásra van szüksége?
    Óvodáskorra a gyermek alvásigénye az addigi 14-16 óráról 11-13 órára csökken, de 4-5 éves korban már az alvásigény tekintetében megjelenik a gyermekek egyénisége is. Az átlagok természetesen irányadóak, de ebben a korban a szülőnek és az óvó néninek már a gyermek szükségletei alapján kell eldöntenie, mennyi alvás kell az óvodásnak.
    Felborul a bioritmus
    Ovis gyerekeknél az a leggyakoribb probléma, hogy hétvégén megbomlik a rendszer: a családdal töltött programok miatt kimarad vagy eltolódik a délutáni alvás. A gyermek ezáltal kiesik a hétköznap már megszokott rutinból, és felborul a bioritmusa is.
    Az ovisok délutáni alvásigénye
    A 3 éves gyermeknek még szüksége van egy napközbeni (délutáni) alvásra, aminek optimális ideje egy-másfél óra. A négyévesek zöme ugyanígy igényli ezt az alvásmennyisége, az öt-hatévesek azonban már beérik egy órai alvással, néhányan közülük, pusztán csak pihenéssel, fekvéssel.
    Nem mindegy mikor és mennyit alszik délután
    Nemcsak az a lényeg, hogy a kicsi valamikor aludjon a délután folyamán - az is nagyon fontos, hogy se keveset, se túl sokat ne töltsön az ágyban. Ha keveset alszik, egész délután kornyadozni fog, ha pedig túlaludta magát, este nem lesz álmos, és kitolódhat a lefekvés ideje.
    Célszerű a délutáni szundizást azonnal ebéd utánra időzíteni, azaz 12 és 15 óra között (az ovik zömében így van) a gyermeket egy-másfél óra hosszáig aludni hagyni.
    Az éjszakai mellett a nappali alvás is igen fontos eleme a gyermek mentális és fizikai fejlődésének. Az alvás felfrissíti, energiával tölti fel, hogy a nap további részében is energikus és összeszedett legyen.
    Az alvás a fejlődés záloga
    Egy friss kaliforniai kutatásból kiderül, hogy azok a 4 éves gyermekek, akik minden nap ugyanannyit és ugyanakkor aludtak, jobban teljesítettek a szókincsüket és matematikai képességüket felmérő teszteken. Az alvásidő (éjszakai + délutáni) hosszúságát 11 órában határozták meg: az eredmények ugyanis azt mutatták, hogy ha a gyermek ennél kevesebb időt tölt ágyban, rosszabbul teljesít a készségfelmérő teszteken. A kutatás arra is rávilágított, hogy a nappal is alvó gyerekek rugalmasabbak, jobb az alkalmazkodó-készségük, hosszabban képesek figyelni és kevésbé nyűgösek, mint nem alvó társaik.
    Én nagycsoport második félévében pontosan tudom,ki a nem alvó,ők az ágyban csendesen érdekes könyveket nézegethetnek,logikai feladatokat oldhatnak meg,színezhetnek stb. Az óvoda és elsősorban az óvónő személyes rálátása,érzékenysége,attitűdje dönti el,mit kezd azokkal a csemetékkel,akik "nem akarnak" aludni. Az alvás a kisgyermek szükséglete,melyet nekünk felnőtteknek ki kell elégítenünk,hiszen ők nincsenek annak tudatában,hogy nekik erre szükségük van. Javaslom a "bögre tesztet" : ha Ön gyermekének reggel a kék bögrében kínálja kedvenc kakaóját,de ő a sárgában követeli,Ön mit tesz? Azonnal átönti a sárgába, vagy hagyja, hogy gyermeke hisztizzen,majd kis idő múlva átönti a sárgába,vagy nem vesz róla tudomást,ez van,hiszti ide vagy oda,a kakaóját megkapta,megissza vagy sem a kékből, gyermeke dönti el.
    Valóban nehéz 25-30 gyermeknek nagyjából azonos napi ritmust kialakítani,de itt jön a szülő,mint partner. Természetesen pedagógus és pedagógus között is van különbség,van aki valóban alkalmatlan a pályára,de nincs mérőeszköz,mely megmutatná,ki az. Nyakunkba kaptuk az életpálya modellt a portfólióval,de az is csak kirakat. Nincs belső kontroll,értékelés,ezt sajnos kiengedtük a kezünkből,így most a szakértők(akiket gyorstalpalón képeznek ki és őket senki sem ellenőrzi,hogy alkalmas e a pályára) döntenek - jegyzem meg,egy impresszió alapján - hogy valaki alkalmas e avagy sem. Egy szónak is száz a vége: az otthon kialakított helyes és következetes életritmus nagyban segíti a gyermek egészséges személyiségfejlődését,az óvoda csak kiegészíti a családi nevelést,nem pedig átveszi a szerepet.Konfliktusok akkor keletkeznek,ha a szabadelvűség elhatalmasodik egy-egy családon,szemben az óvodával,ahol szabályok,szokások vannak,melyek mind a gyermek sokoldalú fejlődését szolgálják. Üdv!
  13. 2014. október 27. 19:36114.
    Szép napot mindenkinek! 30 éve vagyok óvodapedagógus. Kíváncsian olvasgattam a cikket és a hozzászólásokat.Van itt hideg és meleg. Az én véleményem az alvásról a következő: a 3-4 éves gyermeknek szüksége van a délutáni pihenőre. Mennyi alvásra van szüksége?
    Óvodáskorra a gyermek alvásigénye az addigi 14-16 óráról 11-13 órára csökken, de 4-5 éves korban már az alvásigény tekintetében megjelenik a gyermekek egyénisége is. Az átlagok természetesen irányadóak, de ebben a korban a szülőnek és az óvó néninek már a gyermek szükségletei alapján kell eldöntenie, mennyi alvás kell az óvodásnak.
    Felborul a bioritmus
    Ovis gyerekeknél az a leggyakoribb probléma, hogy hétvégén megbomlik a rendszer: a családdal töltött programok miatt kimarad vagy eltolódik a délutáni alvás. A gyermek ezáltal kiesik a hétköznap már megszokott rutinból, és felborul a bioritmusa is.
    Az ovisok délutáni alvásigénye
    A 3 éves gyermeknek még szüksége van egy napközbeni (délutáni) alvásra, aminek optimális ideje egy-másfél óra. A négyévesek zöme ugyanígy igényli ezt az alvásmennyisége, az öt-hatévesek azonban már beérik egy órai alvással, néhányan közülük, pusztán csak pihenéssel, fekvéssel.
    Nem mindegy mikor és mennyit alszik délután
    Nemcsak az a lényeg, hogy a kicsi valamikor aludjon a délután folyamán - az is nagyon fontos, hogy se keveset, se túl sokat ne töltsön az ágyban. Ha keveset alszik, egész délután kornyadozni fog, ha pedig túlaludta magát, este nem lesz álmos, és kitolódhat a lefekvés ideje.
    Célszerű a délutáni szundizást azonnal ebéd utánra időzíteni, azaz 12 és 15 óra között (az ovik zömében így van) a gyermeket egy-másfél óra hosszáig aludni hagyni.
    Az éjszakai mellett a nappali alvás is igen fontos eleme a gyermek mentális és fizikai fejlődésének. Az alvás felfrissíti, energiával tölti fel, hogy a nap további részében is energikus és összeszedett legyen.
    Az alvás a fejlődés záloga
    Egy friss kaliforniai kutatásból kiderül, hogy azok a 4 éves gyermekek, akik minden nap ugyanannyit és ugyanakkor aludtak, jobban teljesítettek a szókincsüket és matematikai képességüket felmérő teszteken. Az alvásidő (éjszakai + délutáni) hosszúságát 11 órában határozták meg: az eredmények ugyanis azt mutatták, hogy ha a gyermek ennél kevesebb időt tölt ágyban, rosszabbul teljesít a készségfelmérő teszteken. A kutatás arra is rávilágított, hogy a nappal is alvó gyerekek rugalmasabbak, jobb az alkalmazkodó-készségük, hosszabban képesek figyelni és kevésbé nyűgösek, mint nem alvó társaik.
    Én nagycsoport második félévében pontosan tudom,ki a nem alvó,ők az ágyban csendesen érdekes könyveket nézegethetnek,logikai feladatokat oldhatnak meg,színezhetnek stb. Az óvoda és elsősorban az óvónő személyes rálátása,érzékenysége,attitűdje dönti el,mit kezd azokkal a csemetékkel,akik "nem akarnak" aludni. Az alvás a kisgyermek szükséglete,melyet nekünk felnőtteknek ki kell elégítenünk,hiszen ők nincsenek annak tudatában,hogy nekik erre szükségük van. Javaslom a "bögre tesztet" : ha Ön gyermekének reggel a kék bögrében kínálja kedvenc kakaóját,de ő a sárgában követeli,Ön mit tesz? Azonnal átönti a sárgába, vagy hagyja, hogy gyermeke hisztizzen,majd kis idő múlva átönti a sárgába,vagy nem vesz róla tudomást,ez van,hiszti ide vagy oda,a kakaóját megkapta,megissza vagy sem a kékből, gyermeke dönti el.
    Valóban nehéz 25-30 gyermeknek nagyjából azonos napi ritmust kialakítani,de itt jön a szülő,mint partner. Természetesen pedagógus és pedagógus között is van különbség,van aki valóban alkalmatlan a pályára,de nincs mérőeszköz,mely megmutatná,ki az. Nyakunkba kaptuk az életpálya modellt a portfólióval,de az is csak kirakat. Nincs belső kontroll,értékelés,ezt sajnos kiengedtük a kezünkből,így most a szakértők(akiket gyorstalpalón képeznek ki és őket senki sem ellenőrzi,hogy alkalmas e a pályára) döntenek - jegyzem meg,egy impresszió alapján - hogy valaki alkalmas e avagy sem. Egy szónak is száz a vége: az otthon kialakított helyes és következetes életritmus nagyban segíti a gyermek egészséges személyiségfejlődését,az óvoda csak kiegészíti a családi nevelést,nem pedig átveszi a szerepet.Konfliktusok akkor keletkeznek,ha a szabadelvűség elhatalmasodik egy-egy családon,szemben az óvodával,ahol szabályok,szokások vannak,melyek mind a gyermek sokoldalú fejlődését szolgálják. Üdv!
  14. 2014. október 27. 19:31113.
    Tisztelt Fórumozók! Kedves Édesanyák!
    Akkor 27 év után a pályán, engedjetek meg egy -két észrevételt!!!
    Próbálok pártatlan maradni, hiszen nekem is van 2 gyermekem és hiszitek vagy sem, de Ők is voltak óvodások! Csodák-csodájára nem száradt ki egyik sem...és rossz alvó volt a kisebbik! Miután évekig voltam vezető óvónő is , számtalan egyedi esettel találkoztam!
    Kezdjük a vízzel! Korunk óvodájában, a gyermeknek saját pohara van a szekrényében, amiből akkor ihat, amikor szeretne! Feltééééve, ha a szülőnek nincs gyanúja, hogy a víz mérgező és saját költségén be is vizsgáltatja! Amíg az eredmény elkészül....addig külön engedélyt kérnének a szülők, ásványvíz, gyümölcslé, tea, üdítő, szörpike behozatalára, szopókás üvegben! Ha összekeverik, ha a társamé finomabbnak tűnik és abból is iszok , sem gond...fertőzésveszély kizárva! Oviban ugye nincs beteg gyermek soha! Más esetben sem keverik össze a fogmosópoharukat sem! :) Kérés MEGTAGADVA! Nem lustaságból, hanem ésszerűségből, a GYERMEKEK védelmében! A szülő leleményes, új ötlettel áll elő! Vegyen a csoport kollektíve ásványvizet, a dajka néni pedig percenként itassa őket, amikor épp a közel 30 gyermek megszomjazik...mert a kutya meg a mája..soha sem egyszerre szomjasak! Meg amúgy is ..Ő a kutas Dajka, más dolga sincs! Vizsgálat eredménye negatív, a VÍZ IHATÓ! Marad az első megoldás, a szekrényben elhelyezett pohár, és a gyermek ihat ha szomjas!
    Alvás! Hol volt, hol nem volt...volt egyszer egy ember..aki azt merte feltételezni , hogy a 3-6, néha 7 éves gyermek biológiai szükséglete az alvás!!!! Egy kisgyermek élményekkel teli délelőttje, és az ebéd ,,fáradalmai" után a testnek jól esik a csend és a pihenés (minden belső folyamat ezt kívánja).a kisgyermekek élményfeldolgozásának nagy része alvás alatt történik. Az alvás pihentető szakaszaiban jelennek meg a feldolgozó periódusok (az un. REM fázisok), melyek során az agy mintegy szortírozza, továbbítja, mélyíti, ,,helyére rakja" a velünk történt események élménytartalmait. Ezáltal az agy felfrissül, újra kipihentté, befogadóvá válik. Az idegsejtek közötti összeköttetések nincsenek túlterhelve, regenerálódhatnak. Pihennek az agyi ,,élménybeszállítók" is, mint a szem, a fül... A csend éltető erő az agynak, ugyanúgy, mint a friss levegő. Tehát! Nem azért altatjuk el gyermekeket déli pihenőben, mert zajonganak, vagy mert nem lehet mesekönyvet nézegetni..vagy éppen csendesen tevékenykedni, akár az udvarra kimenni, hanem mert ez egy szükséges BIOLÓGIAI FOLYAMAT RÉSZE! Nagycsoport második félévében , pontosan az átmenet miatt, már MI MAGUNK ajánljuk föl a lehetőségét a csendes tevékenységeknek! De korábban nem!
    Este 10-ig pörög! El is hiszem, hogy gond! Foglalkozni kell vele, szörnyen megterhelő lehet némelyik Szülőnek, elnézést kérve a kivételektől! Talán egy közös játék, esetleg egy mese , a gyermekem mellé fekszem és kommunikálok vele... sokat segíthet a pörgésben! Rosszul alvó gyermekeknek javaslom a négykézláb járást, az agynak azon pályáit mozgatja meg, ami elősegíti az alvást! (felnőtteknél is működik, még ha vicces is )
    Ovi nasi, sütemények!
    Szülinapi torta! Az egyik legnagyobb élmény egy kisgyermek számára! Őt ünnepli a csoport, és ez a nap az Övé! Én személy szerint ilyenkor vállalom, hogy a saját fényképezőgépemmel megörökítem e jeles alkalmat és még "pillanat képeket " is készítek a gyermek óvodai életéről emlékbe! (Amit aztán feltöltök a számítógépemre és egyenként elküldök a szülőknek, 50-60 db /gyermek! ) Nem teher, de ez idő alatt a saját gyermekeimmel is lehetnék!
    Blokk a tortáról! INDOKOLT! Az okokat már olvastátok! Egyéb mulatság: farsang, Mikulás, gyermeknap! IGEN, előfordul, hogy házi süteményt hoznak a gyermekek! A Jó Isten áldja meg a Nagymamák kezét érte! Viszont! Jobban szeretjük a boltban vásárolt süteményeket, mert bár közel 30-an vannak a törpök a csoportban, de egyszerre képtelenek megenni! Ínséges napokon, pl. főzelék után, sokszor "életet ment" !
    Összefoglalva! Sokszor ítélkeznek a Kedves Szülők úgy, hogy nem látják a dolgok hátterét!
    Erre az alkalomra találták ki a nyílt napokat, a Családdal közösen rendezett délutánokat! Aki úgy érzi, hogy ezt különbül tudja végezni , mint az ÁTLAG óvónénik, szívesen várjuk a pályán!
    Az elsődleges cikk megírójának üzenem, hogy a MI óvodánkban van lepedő a gyermekek alatt, és még a kis hátukat is betakarjuk, mert nem szeretjük ha megbetegszenek!
    MINKET ÓVÓNÉNIKET ÍGY KÓDOLTAK!
  15. 2014. október 27. 19:31112.

    Göndör hajat tényleg nem kell kifésülni.  Irigyellek érte... 

    előzmény:
    Capuccino (109)
    2014-10-27  19:25
  16. 2014. október 27. 19:31111.
    Röviden annyit, hogy aki ezt a cikket írta, az valószinüleg egy olyan szülő, aki sokkal jobban tudja az óvónő feladatát az óvónőnél, jobban főz a szakácsnőknél, a napközis aszisztensnőnek is ő mondja meg, hogy a gyerek milyen beteg, sőt, a pszichológusnőnek is elmagyarázza, hogy a gyereke miért szokik be nehezen... Megoldás: nyiss óvodát és próbáld ki! Miért olyan szörnyű, ha a gyerekedet alkalmazkodni tanítják? Szüksége lehet rá még az élete során! (a vízivást leszámítva)
  17. 2014. október 27. 19:27110.

    a tépzte idézőjelben... nem téptek meg sose, csk próbáltak "szép" hajat csinálni a sámsoni sörényemből, amit örököltem.

    előzmény:
    Capuccino (109)
    2014-10-27  19:25
  18. 2014. október 27. 19:25109.

    hja, és nem kell fésülni, és jónapot;) arra emlékszem, hogy oviban tök jó dolgom volt, , aztán mikor költöztünk, másodikban kaptam egy olyan tanítónéni párost, akiknek az volt a mániájuk, hogy kócos vagyok, és fésüljünk... és  komolyan az egész osztály kórusban mondta mindig a tanárnak, hogy de ilyen a haja!! két hónapig fésülgetett, és tépte a hajam, míg belátta, hogy tökfelesleges...  ez megint csak rugalmasság kérdése.


    Végül kénytelen volt kimondani, hogy hát a hullámos-göndör haj, az ilyen, mindkét tanítónéni...


    pont erről szólna a dolog, hogy ok, hogy szabályok, de ésszel kéremszépen. Ne kockásítsunk. a világ sokszinű.

    előzmény:
    Anda39 (106)
    2014-10-27  19:13
  19. 2014. október 27. 19:24108.

    Na itt jön be az, hogy vezetője válogatja. Még két csoport között is van különbség. Nálunk is változtak a szabályok, amikor új ember került az ovi élére.

    előzmény:
    Capuccino (107)
    2014-10-27  19:20
  20. 2014. október 27. 19:20107.

    Én ebben azt nem értem, hogy akkor pl a mi ovinkban miért nem gond ez?? oda is totál ugyanolyan gyerekek járnak ;)


    ez a kajába lóg meg.. miért otthon hogy eszik??

    előzmény:
    Anda39 (106)
    2014-10-27  19:13
  21. 2014. október 27. 19:13106.

    Lehet, hogy az oviban a sokéves tapasztalat mondatja velük azt, hogy összekötve jobb. Tényleg alig látok olyan kislányt, akit nem zavar, ha a haja rajzolás közben az arcába hullik, ha evés közben belelóg a vége a tányérba. Arról nem is beszélve, hogy kiengedve sokkal jobban kócolódik, aminek kifésülését senki sem élvezi. 

    előzmény:
    Capuccino (105)
    2014-10-27  19:09
  22. 2014. október 27. 19:09105.

    erre a fésülésre nem tudok mit mondani.. nekem hullámos hajam van, de vannak benne göndör tincsek.. lányomé göndörebb hullámos tincsekkel... hát igen, nem valami elegáns a fejünk... szerencsére a mi ovinkban ez nem gond. remélem a suliban se lesz.


    (mondjuk nem szanaszét lóg a haja a lánykámnak, az tény. És  imádja. De az is tény, hogy  kócosnak hat sokszor, és az is tény hogy a hullámos göndör hajat nem fésülgeti állandóan az emebr. Én se fésülködöm. mert minek, ha 20-30 perc múlva pont ugyanolyan. Értem én, hogy elő van írva mi a szép, de ha nem olyan hát nem olyan :) )

    előzmény:
    Anda39 (104)
    2014-10-27  18:50
  23. 2014. október 27. 18:50104.

    Félre ne érts Capuccino, nem kötözködés, de fodrász szemmel nézem a kicsik haját - és állítom, hogy sokat zavar a hosszú, és csak úgy szanaszét lógó haja. Ja, meg nekem is van lányom, és emlékszem, hogy jött haza első osztályos korában a suliból - annak ellenére, hogy én mindig megfésültem és valamilyen frizurát csináltam neki : mint akinek se anyja, se apja.  Attól, hogy se neked, se a lányodnak nincs problémája a hajával, nem jelenti azt, hogy másnak sincs. Nem beszélve arról, hogy van szülő, aki nem is igazán fésüli a gyereke haját... gondolom az ilyen kócos, több napja ápolatlan hajjal találkozó óvónő (vagy dadus) azt kívánja, bárcsak el lenne kötve annak a leányzónak a haja! 


    Aztán meg itt a tetvesség. A mi ovinkban hónapokig volt tetves gyerek, mert az a bizonyos család, aki visszafertőzte a gyerekeket, tojt a témára. Ilyenkor is praktikus, ha nem lóg a haj össze-vissza, saját érdekben.


    Azért mielőtt elítélem a most már sokat emlegetett ovit, ahova nem engedik be a lógó hajú gyerekeket, kíváncsi vagyok nagyon, mi vezetett oda, hogy ezt a szabályt kitalálják.


     

    előzmény:
    Capuccino (98)
    2014-10-27  17:05
  24. 2014. október 27. 18:47103.

    Némelyik óvónő hozzászólása komolyan elszomorító.


    Két nagy gyerekem van (16,14), egy alapítványi óvodába jártak amit idő közben bezártak. Szerencsénk volt mert az óvónéni fogta az egész csoportot és keresett nekik helyett egy állami óvodában. Minden tökéletesen működött, az óvónők zseniálisak voltak. Aki nem igényelte az alvást, az a folyosón -erre a célra kialakított sarokban -csendesen rajzolhatott. Nem kellett plusz ember, az óvónők beültek a csoport és a folyosó közötti ajtóba és figyelték az alvó gyerekeket is és a rajzoló gyerekeket is. A gyerekek megtanulták a szabályt: ha nem alszik akkor csendben rajzolhat. És itt a hangsúly a "csendben"-en van. A gyerekek imádtak oda járni.


    A legkisebb gyermekem 3 éves. Most kezdtük az óvodát de ezt megelőzően 8 hónapot járt egy családi napközibe. (ott minden a legnagyobb rendben volt) Az óvoda ahova tartozunk első benyomásra szimpatikus, családias, bizalomgerjesztő volt. A gyereket viszont nem sikerült beszoktatni. Reggel üvöltés, autóig vonszolás hogy "óvodába kell menni". Ebéd után érte mentem, mindig kicsit előbb értem oda. A csoportból - három hét után is- 7-8 gyerek sírása hallatszódott. Kezdett rossz érzésem támadni....Volt egy-két gyanús dolog, mint pl. a gyereket úgy hozták ki ebéd után hogy azt mondták semmit sem evett, a pólója azonban át volt ázva a hányástól. Persze fogalmuk sem volt mitől. Egy másik héten kirándulni vitték őket busszal. Reggel kabátot adtam rá mert hideg volt, de szeptemberben még 10 óra körül a hőmérséklet elérte a 20 fokot is. megérkeztek a busszal. Az óvónénik ujjatlan pólókban nevetgélve szálltak le a buszról, a gyerekemet viszont kabátban, vörös fejjel, fulladozva, közel az ájuláshoz szedtem le onnan. nem tetszett de nem jó az óvónénikkel rosszban lenni, visszafogtam magam és inkább nem szóltam semmit. (ha szólok akkor azt nem tudtam volna kulturáltan tenni) Ugyan ezen a héten várom a gyerekem, hallom hogy ebédnél - pár gyerekkel együtt- keservesen, kétségbeesetten sír. Vártam még. Rossz volt hallgatni de bírtam. A 10 percnél felpattantam és benyitottam a csoportba. Több gyerek taknya- nyála egybe folyt a sírástól, az óvónénik egy másik asztalnál jókedvűen ebédelgetnek. Amikor látták az értetlenséget az arcomon, azt mondták: "Anyuka, majd megszokja és nem fog sírni." Történt ez az 5.héten. Ugyan mitől szokná így meg? Ha senki nem megy oda, nem simogatja meg a fejét hogy semmi baj nincs?


    Ugyan ebbe az óvodába a nagycsoportban fiatal, csinos óvónéni a következőt mondta ebéd előtt a gyerekeknek: "Kussoljatok már!"  (ahogy elmentem a csoport előtt úgy hallottam)


    Volt még pár ilyen. Átvittem a gyereket másik óvodába, ott semmi gond nincs.

  25. 2014. október 27. 18:44102.
    Én sem aludtam már középső csoporttól mégsem panaszkodtunk hanem csendben feküdtem míg a többiek aludtak. Nem volt más lehetőség.

Címlap

top