Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Értelmetlen szabályok az óvodákban

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. október 27. 07:39
Huszonöt gyereknél kellenek szabályok. De miért kell az óvodásokat ágyhoz kötni nagycsoportban? És miért nem ihatnak, ha szomjasak?

Nők Lapja Café: Aludni kötelező, inni tilos?! - Értelmetlen szabályok az óvodákban
  1. 2014. október 27. 18:42101.

    előzmény:
    erika.nagy.77398 (100)
    2014-10-27  18:30
  2. 2014. október 27. 18:30100.
    Én óvüdapedagógsként dolgozom a XI.kerületben 20 éve hosszú évek óta működik nálunk a nagycsoportban az igény szerinti pihenő (aki nem alszik csöndes játéktevékenységgel köti le magát,illetve differenciált fejlesztést és felzárkóztatást végzünk velük.)Az óvodai élet bármely időszakában lehet folyadékot fogyasztani "igény"szerint sőt a keveset ivó gyerekeket is többször kínáljuk!

  3. 2014. október 27. 17:1199.

    "Anno mi is aludtunk délután az oviban, mégsem voltunk fent 10ig, éjfélig. Ez nevelés kérdése. Én ha álmos voltam ha nem 8kor takarodó.Ágyban fekve számolhattam a báránykákat. Ennyi. NEM a gyerek mondja meg, hogy mikor akar este lefeküdni."


    Hja nevelés kérdése... engem pl úgy neveltek, hogy az idő a miénk, és értelmesen töltsük el. Tiszteletben tartva másokat, ha pl alvásidő van, akkor csendben kel lenni, mert a többiek alszanak. De ha én nem bírok aludni,  akkor foglaljam el magam. Hja, hogy ez  a kockaovit zavarná?? mert micsoda dolog, hogy a gyerek rajzolgat, hát ők megmondták, egy gyerek alszik délben és kész. alszik este nyolckor és kész. pont... hja, hogy a szóülő se volt sose nagy alvós.. ugyan már őt is rosszul nevelték. az alvás szoktatás kérdése, se többet se kevesebbet. átlag van, és kész. mert azt mondták ... nevetséges...


    Ésszerű keretek közt azért legyünk már rugalmasak. Mi történik, ha egy kisebb alvásigénnyel rendelkező gyerek csak este kilenckor fekszik le aludni? miért kéne egy órát plafont néznie otthon? mert ovónéni azt mondja... pff...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_181387 (95)
    2014-10-27  16:40
  4. 2014. október 27. 17:0598.

    EGY KOMMENTRE REAGÁLVA A HAJRÓL:
    Beveszik a gyereket akkor is ha nincs összefogva haja. És igenis zavarja őt az evésben és a játékban. Nehezen hiszem, hogy reggelente nincs 5perc megfésülni a haját és összefogni ha hosszú.


    Én csak azt osztottam, meg ami itt kiderült az állami ovikról, bizony itt nagyon komoly a hajdolog...


    És tudod nem nem idő nincs. És nem nem zavarja a ygereket. (a mi ovinkban nincs kötelező hajösszefogás. Még sose panaszkodott egy ovónéni sem.. sőt tőlem tudták meg, meg más menekülő szülőktől, hgy állítólag más ovik szerint a gyerekeket zavarja bármiben a hajuk!!


    eleve vicces a dolog hogy zavarná őket. Gondolod nem a hajukkal éltek addig míg oviba mentek?? vagy otthon gondolod nem a hajukkal együtt játszanak, esznek, mozognak stb??  Itt a környéken legalább nem gyártanak hozzá ideológiát, megmondják a szülőknek, hogy nekik ovónőknek így egyszerűbb. Ennyi. Legalább őszinték...


    Egy hosszúhajú kislányt zavar a saját haja a játékban... na ez kész :D :D


    megjegyzem, nekem hosszú a hajam, oviban is hosszú volt, érdekes nem volt gond, a hajam. ehettem játszhattam... Sose tűrtem meg a hajamban semmit. de érdekes, nem is zavart semmiben. Érdekes a lányom se zavarja a saját haja semmiben...


    téged zavar a saját hajad? vagy miért gondolod, hogy másnak gond az evésnél ivásnál, játéknál? Fúj bent az oviban a szél, hogy evésnél zavarjon??

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_181387 (95)
    2014-10-27  16:40
  5. 2014. október 27. 16:5297.

    Irány az óvoda vezető, illetve keressetek másik ovit. Mondom ezt egy asztmás gyerek anyjaként, nálunk nem megtagadták a gyógyszer bevitelét, ha valamiért otthon maradt, akkor küldtek minket haza gyerekkel együtt. Egyet kértek: a babyhaler oldalára véssük rá címkézve az adagolási útmutatót. Ja illetve még egy kérésük volt: nagy csoportos korára legkésőbb tanulja meg a gyerek kezelni a segédeszközt a befújáshoz. 


    ( Elvileg nem tehetik meg, hogy nem veszik be a gyereket, nem kizáró ok. Az óvoda vezető dönthet egyénileg arról, hogy csak délig maradhat a gyerek, de csak akkor, ha anyuka otthon van kistesóval/nem dolgozik/így is létszámon felül vannak. Ha itt ahova jártok nem partnerek, keresni kell másikat, ahol igen. )

    előzmény:
    Reniceee (56)
    2014-10-27  12:29
  6. 2014. október 27. 16:4996.

    Kedves dora.veszpremi!

    3 diplomával, 12 év óvónői gyakorlattal nettó 145 ezret kapok.

    És köszönöm, én magam is elég aktívan kiveszem a dajka feladataiból a részem, mikor helyette mosom a festékes ecseteket, öltöztetem át a pisis gyereket, osztom a kiflit, nem sorolom... A dajka sose tart helyettem foglalkozást... Ennyit a mi kis "munkánkról"...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_181387 (95)
    2014-10-27  16:40
  7. Torolt_felhasznalo_181387
    Torolt_felhasznalo_181387
    2014. október 27. 16:4095.
    ALVÁS:
    Az alvásidőben valóban nincs rá kapacitás, hogy a nem alvókat külön elhelyezzék, vagy udvarra vigyék.Nem kötelező aludni a nagyoknak, de pihenhetnek csendben, jót tesz nekik is. Nálunk az uzsonnát ( és reggelit is)EGY dadus intézi KÉT csoportban. A két csoport kb 15perc különbséggel kel. A dadus ide-oda rohangál a felszabadult ágyakat elrakni miközben itt is-ott is megken néhány kenyeret stb. Ha a nagyokat ilyenkor szednék össze az udvarról (vagy másik csoportszobából) az még plusz munka, mert az öltözőben is lenni kell velük. Ez a rendszer a dadusokkal így is nagy kicseszés. Dolgozunk mi így is eleget!!!
    IVÁS:
    A csoportszobában is és az udvaron is mindig kint vannak a poharak és a kancsó víz. Akkor iszik a gyerek amikor akar.
    EGY KOMMENTRE REAGÁLVA A HAJRÓL:
    Beveszik a gyereket akkor is ha nincs összefogva haja. És igenis zavarja őt az evésben és a játékban. Nehezen hiszem, hogy reggelente nincs 5perc megfésülni a haját és összefogni ha hosszú.
    A TÚLÉLŐ ÓVÓNŐK:
    Nos, a friss óvónőkön kívül kevesen keresnek szarul. Hazaviszik a nettó 180-at is...Azért a napi 6 és fél órás "munkáért". Tisztelem, becsülöm őket szó se róla! De a dadus csinál a gyerek körül gyakorlatilag mindent, fizikai munka. Kevesebb, mint 80E-ért.
    Ezen nem háborog egyik szülő sem amikor a dadus nénit nyaggatja ilyen-olyan óhajával-sóhajával?
    ESTE PÖRÖG:
    Nálunk is volt egy anyuka aki kérte, hogy ne engedjük a gyereket elaludni....pffff. vicc. Ha egy gyerek elalszik akkor igényli a szervezete. Pont.
    Anno mi is aludtunk délután az oviban, mégsem voltunk fent 10ig, éjfélig. Ez nevelés kérdése. Én ha álmos voltam ha nem 8kor takarodó.Ágyban fekve számolhattam a báránykákat. Ennyi. NEM a gyerek mondja meg, hogy mikor akar este lefeküdni.

  8. 2014. október 27. 16:3794.

    Én sokszor nem aludtam oviban... És az az emlékem maradt meg, hogy sokszor bejött a dada, óvónő, és beszélgetett velem, csendesen. elfoglaltak. Sajtkukac voltam, nem volt elvárás a plafonnézés. 30 éve. Nem hiszem hogy ez akkora elvárás egy szülőtől, hogy ne börtönlakónak, hanem gyereknek tekintsék a gyerekét.


    De az tény, hogy amit én pl anno megkaptam a kis céges óvodában, és alsós suliban, azt most csak magánoviban kapja meg a gyerekem. iskolát meg nagyon komolyan meg kellett válogatni, hogy tényléegesen tanítás is legyen


    A fura pedig az, hogy  bizony ezeken a helyeken, mindenki azt hiszi, hogy nincsenek szabályok, amikor meg beszélek más szülőkkel, meglepődnek, hogy mennyivel szigorúbb a dolog mint máshol. Pedig teljesen egyértelmű. Nem lehetne mozgatni a gyerekeket komolya szabályok nélkül a programokra..


    Viszont megvan az az előnye, hogy itt az iskolafelkészítés ténylegesen felkészítés. mire elballagnak a gyerekek az oviból, addigra tudják hová mennek, van átmenet a kisovi, és a suli közt így.


    Mondjuk az tény, hogy a sulit is meg kell válogatni, na az nekünk is kanyarokkal sikerült. Végül a vicc, a "versenyisálló"- nak kikiáltott iskola az, ami abszolút gyerekcentrikus. Igaz itt is szigorúság van, szabályok, de abszolút azért vannak, hogy a gyerekek szeressék, és ragadjon rájuk a tudás. Ne értelmetlen szabályok erőltetésével megy az idő, hanem tanulással. (állami iskola)


    Tényleg van ami nem pénz, hanem mentalitás kérdése. És nagyon komolyan meg kéne kérdezni, már az óvónői felvételinél, hogy tisztában vannak e vele az óvónők, hogy itt egy nagyobb csapat MINDENFÉLE gyereket kell mozgatni?? És a gyerekek nem olyanok mint az elképzelt tankönyvben. A gyerekek mindenfélék.


    Nem a szabályokkal van a gond. avval van a gond, ha tojnak a gyerekekre. és közlik, ez van és kész. Az élet nem ilyen ugyanis. És egy óvónő vicces, amikor kikéri magnak hogy mindenféle gyerek van.. rengeteg szakma van. nem akkora nagy dolog módosítani akár 40 évesen se. Bárhol ahol emberekkel, kell foglalkozni, korosztálytól függetlenül az feltételez valami extra toleranciát, és stressztűrő képességet. akinek ez nincs, nem gond, de erről nem a gyerekek tehetnek, vagy a szülők. ezek ilyen szakmák. Velük jár. A világ meg folyamatosan változik, aki gyrekekkel foglalkozik annak extrán kell követni a változásokat, és folyamatosan megújulni és alkalmazkodni. Máshogy nem megy.

    előzmény:
    Steampunk (89)
    2014-10-27  16:19
  9. 2014. október 27. 16:3793.
    Kedves Hozzászólók!

    Szomorúan olvastam mind a cikket, mind a kommenteket. Nem olvastam el az összeset, mert minél többet láttam, annál inkább elkedvetlenedtem a sok negatív gondolatot, kritikát olvasva...
    Először nem akartam reflektálni, mert arra gondoltam, hogy felesleges, látva, hogy mennyire messze vagyunk egymástól, de végül arra jutottam, ha csak egy valaki legalább elgondolkodik az óvónők szemszögéből, már érdemes volt regisztrálni.

    Először egy adalék: gyerekként utáltam az alvásidőt, soha sem aludtam. Mégis ott kellett nekem is feküdnöm, holott édesanyám abban az óvodában volt óvónő, mégse tettek velem kivételt. Untam, utáltam, túléltem... Most, 25 évvel később semmilyen maradandó traumától nem szenvedek amiatt, mert anno másfél órát néztem a falat, meg játszottam az alvós játékommal.. :) Szóval nyugalom, a Ti gyermekeitek se fognak 20 év múlva amiatt feküdni egy pszichiáter pamlagán, mert az oviban volt alvásidő.
    Többen felvetettétek, hogy miért nem lehet összevonni a csoportokat, és alvásidőben egyik csoportban aludnának, másik csoportban játszhatnának a gyerekek.
    Nos, ezt egy kis, falusi óvodában elképzelhetőnek tartom, amennyiben a munkaszervezés lehetővé teszi. De például nálunk, egy 8 csoportos, közel 180 gyereket fogadó oviban érdekes lenne. Még 2-2 csoport összevonása esetében is. A gyerekek nagy része ugyanis alszik, egy 25 fős csoportból mondjuk 20 gyerek biztosan (vegyes életkorú csoportnál tuti, a picik miatt). 5 gyerek nem alszik. Na most, 2 csoportból összejön kb 10 gyerek, akik miatt 40 gyereket fektessünk le együtt... Egy csoportnyi gyerek esetében is ki kell pakolni a bútorokat, nem tudom, hogy 40 gyerek elhelyezését miképpen gondoljátok... Külön felhívnám a figyelmet a betegségek terjedésére... Ha a gyerekek napi szintem összevonásban lennének, mi állná útját a hányós-hasmenéses, lázas betegségeknek, vagy épp a tetvességnek.
    Aztán itt van a munkaerő kérdése. Igenis probléma megoldani a gyerekek külön felügyeletét alvásidőben. Nincs rá ember. De tételezzük fel, hogy megoldjuk: a két délutános óvónő közül egyik az alvókkal, másik a játszókkal van. Ne felejtsük el, hogy nem egyazon csoport óvónőiről beszélünk, két különböző csoportban dolgozó kolléganők a délutánosok, akiknek a gyerekeit összevontuk. Feladataik adottak, sorolom: csoportnapló írása, mulasztási napló írása, egyéni fejlesztési napló írása, minőségértékelés, iskolaérettségi vizsgálatok, napi bejegyzés írása, szülők felé tájékoztatás írása az ajtóra, szakvélemény írása a nevelési tanácsadónak,dekoráció, ajándék készítése... Ezeket kell megoldani alvásidőben, sokszor egyszerre egymás mellett, mivel a csoportnapló, mulasztási, egyéni fejlesztési, napi bejegyzés, szülők tájékoztatása napi !!! feladat. Halkan kérdezem: aki a játszó gyerekekre vigyáz, és velük foglalkozik, mikor készíti el ezeket? Az alvó gyerekekre vigyázó kolléganő helyzete sem feltétlenül jobb, hiszen neki mesélni, altatni kell, wc-re kísérni a felébredő gyerekeket, stb...

    Nem mondom, hogy nincs olyan, hogy 2-3 óvónő néha beszélget alvásidőben, vagy ránéz a telefonjára, vagy átlapoz egy újságot. De tegyétek a szívetekre a kezeteket... a saját munkahelyeteken Ti nem váltotok pár szót a kolléganőtökkel, nem isztok egy csésze kávét, nem hívjátok fel telefonon a gyereketeket, hogy hogy sikerült a dolgozat??
    Komolyan ezt a hozzáállást, fröcsögő hangnemet érdemeljük mi, óvónők, akik naponta 6,5, vagy még több órát vigyázunk a kisgyerekeitekre? Gondolkozzatok el, hogy sok esetben többet vagyunk velük, mint Ti... Nem fontosabb, hogy épségben, élményekkel eltelve megy haza, mondókákat tanul, bábszínházat látogat, érdekes dolgokat készít, mint az, hogy néha várnia kell pár percet arra, hogy ihasson? Mikor Veletek van valahol, Ti bárhol tudtok vizet fakasztani, és megitatni? :) Nem halnak szomjan, nem lesz semmi bajuk, ha valami miatt kicsit várniuk kell...

    Nem vagyunk tökéletesek, én tudom. Nekünk is van rossz napunk, fáradtak lehetünk, bujkálhat bennünk is betegség... és igen, közöttünk is vannak rossz szakemberek, épp úgy, ahogy van rossz fodrász, ügyvéd, pék, stb... Ha komoly és állandó a probléma, jelezzétek, beszéljétek meg! Kérjétek, hogy segítsünk, kérdezzétek meg, mi miért van... Szívesen elmondjuk, és örülünk, ha látjuk, megértitek, nekünk se könnyű, és sok esetben mi is csak elszenvedői vagyunk a helyzetnek, vagy a szabályoknak... EGY OLDALON ÁLLUNK! :)

    Hosszúra nyúlt a kommentem, de azért bízom benne, hogy néhányan elolvassátok! :)
  10. 2014. október 27. 16:3492.
    Kedves Hozzászólók!

    Szomorúan olvastam mind a cikket, mind a kommenteket. Nem olvastam el az összeset, mert minél többet láttam, annál inkább elkedvetlenedtem a sok negatív gondolatot, kritikát olvasva...
    Először nem akartam reflektálni, mert arra gondoltam, hogy felesleges, látva, hogy mennyire messze vagyunk egymástól, de végül arra jutottam, ha csak egy valaki legalább elgondolkodik az óvónők szemszögéből, már érdemes volt regisztrálni.

    Először egy adalék: gyerekként utáltam az alvásidőt, soha sem aludtam. Mégis ott kellett nekem is feküdnöm, holott édesanyám abban az óvodában volt óvónő, mégse tettek velem kivételt. Untam, utáltam, túléltem... Most, 25 évvel később semmilyen maradandó traumától nem szenvedek amiatt, mert anno másfél órát néztem a falat, meg játszottam az alvós játékommal.. :) Szóval nyugalom, a Ti gyermekeitek se fognak 20 év múlva amiatt feküdni egy pszichiáter pamlagán, mert az oviban volt alvásidő.
    Többen felvetettétek, hogy miért nem lehet összevonni a csoportokat, és alvásidőben egyik csoportban aludnának, másik csoportban játszhatnának a gyerekek.
    Nos, ezt egy kis, falusi óvodában elképzelhetőnek tartom, amennyiben a munkaszervezés lehetővé teszi. De például nálunk, egy 8 csoportos, közel 180 gyereket fogadó oviban érdekes lenne. Még 2-2 csoport összevonása esetében is. A gyerekek nagy része ugyanis alszik, egy 25 fős csoportból mondjuk 20 gyerek biztosan (vegyes életkorú csoportnál tuti, a picik miatt). 5 gyerek nem alszik. Na most, 2 csoportból összejön kb 10 gyerek, akik miatt 40 gyereket fektessünk le együtt... Egy csoportnyi gyerek esetében is ki kell pakolni a bútorokat, nem tudom, hogy 40 gyerek elhelyezését miképpen gondoljátok... Külön felhívnám a figyelmet a betegségek terjedésére... Ha a gyerekek napi szintem összevonásban lennének, mi állná útját a hányós-hasmenéses, lázas betegségeknek, vagy épp a tetvességnek.
    Aztán itt van a munkaerő kérdése. Igenis probléma megoldani a gyerekek külön felügyeletét alvásidőben. Nincs rá ember. De tételezzük fel, hogy megoldjuk: a két délutános óvónő közül egyik az alvókkal, másik a játszókkal van. Ne felejtsük el, hogy nem egyazon csoport óvónőiről beszélünk, két különböző csoportban dolgozó kolléganők a délutánosok, akiknek a gyerekeit összevontuk. Feladataik adottak, sorolom: csoportnapló írása, mulasztási napló írása, egyéni fejlesztési napló írása, minőségértékelés, iskolaérettségi vizsgálatok, napi bejegyzés írása, szülők felé tájékoztatás írása az ajtóra, szakvélemény írása a nevelési tanácsadónak,dekoráció, ajándék készítése... Ezeket kell megoldani alvásidőben, sokszor egyszerre egymás mellett, mivel a csoportnapló, mulasztási, egyéni fejlesztési, napi bejegyzés, szülők tájékoztatása napi !!! feladat. Halkan kérdezem: aki a játszó gyerekekre vigyáz, és velük foglalkozik, mikor készíti el ezeket? Az alvó gyerekekre vigyázó kolléganő helyzete sem feltétlenül jobb, hiszen neki mesélni, altatni kell, wc-re kísérni a felébredő gyerekeket, stb...

    Nem mondom, hogy nincs olyan, hogy 2-3 óvónő néha beszélget alvásidőben, vagy ránéz a telefonjára, vagy átlapoz egy újságot. De tegyétek a szívetekre a kezeteket... a saját munkahelyeteken Ti nem váltotok pár szót a kolléganőtökkel, nem isztok egy csésze kávét, nem hívjátok fel telefonon a gyereketeket, hogy hogy sikerült a dolgozat??
    Komolyan ezt a hozzáállást, fröcsögő hangnemet érdemeljük mi, óvónők, akik naponta 6,5, vagy még több órát vigyázunk a kisgyerekeitekre? Gondolkozzatok el, hogy sok esetben többet vagyunk velük, mint Ti... Nem fontosabb, hogy épségben, élményekkel eltelve megy haza, mondókákat tanul, bábszínházat látogat, érdekes dolgokat készít, mint az, hogy néha várnia kell pár percet arra, hogy ihasson? Mikor Veletek van valahol, Ti bárhol tudtok vizet fakasztani, és megitatni? :) Nem halnak szomjan, nem lesz semmi bajuk, ha valami miatt kicsit várniuk kell...

    Nem vagyunk tökéletesek, én tudom. Nekünk is van rossz napunk, fáradtak lehetünk, bujkálhat bennünk is betegség... és igen, közöttünk is vannak rossz szakemberek, épp úgy, ahogy van rossz fodrász, ügyvéd, pék, stb... Ha komoly és állandó a probléma, jelezzétek, beszéljétek meg! Kérjétek, hogy segítsünk, kérdezzétek meg, mi miért van... Szívesen elmondjuk, és örülünk, ha látjuk, megértitek, nekünk se könnyű, és sok esetben mi is csak elszenvedői vagyunk a helyzetnek, vagy a szabályoknak... EGY OLDALON ÁLLUNK! :)

    Hosszúra nyúlt a kommentem, de azért bízom benne, hogy néhányan elolvassátok! :)
  11. 2014. október 27. 16:3391.
    Kedves Hozzászólók!

    Szomorúan olvastam mind a cikket, mind a kommenteket. Nem olvastam el az összeset, mert minél többet láttam, annál inkább elkedvetlenedtem a sok negatív gondolatot, kritikát olvasva...
    Először nem akartam reflektálni, mert arra gondoltam, hogy felesleges, látva, hogy mennyire messze vagyunk egymástól, de végül arra jutottam, ha csak egy valaki legalább elgondolkodik az óvónők szemszögéből, már érdemes volt regisztrálni.

    Először egy adalék: gyerekként utáltam az alvásidőt, soha sem aludtam. Mégis ott kellett nekem is feküdnöm, holott édesanyám abban az óvodában volt óvónő, mégse tettek velem kivételt. Untam, utáltam, túléltem... Most, 25 évvel később semmilyen maradandó traumától nem szenvedek amiatt, mert anno másfél órát néztem a falat, meg játszottam az alvós játékommal.. :) Szóval nyugalom, a Ti gyermekeitek se fognak 20 év múlva amiatt feküdni egy pszichiáter pamlagán, mert az oviban volt alvásidő.
    Többen felvetettétek, hogy miért nem lehet összevonni a csoportokat, és alvásidőben egyik csoportban aludnának, másik csoportban játszhatnának a gyerekek.
    Nos, ezt egy kis, falusi óvodában elképzelhetőnek tartom, amennyiben a munkaszervezés lehetővé teszi. De például nálunk, egy 8 csoportos, közel 180 gyereket fogadó oviban érdekes lenne. Még 2-2 csoport összevonása esetében is. A gyerekek nagy része ugyanis alszik, egy 25 fős csoportból mondjuk 20 gyerek biztosan (vegyes életkorú csoportnál tuti, a picik miatt). 5 gyerek nem alszik. Na most, 2 csoportból összejön kb 10 gyerek, akik miatt 40 gyereket fektessünk le együtt... Egy csoportnyi gyerek esetében is ki kell pakolni a bútorokat, nem tudom, hogy 40 gyerek elhelyezését miképpen gondoljátok... Külön felhívnám a figyelmet a betegségek terjedésére... Ha a gyerekek napi szintem összevonásban lennének, mi állná útját a hányós-hasmenéses, lázas betegségeknek, vagy épp a tetvességnek.
    Aztán itt van a munkaerő kérdése. Igenis probléma megoldani a gyerekek külön felügyeletét alvásidőben. Nincs rá ember. De tételezzük fel, hogy megoldjuk: a két délutános óvónő közül egyik az alvókkal, másik a játszókkal van. Ne felejtsük el, hogy nem egyazon csoport óvónőiről beszélünk, két különböző csoportban dolgozó kolléganők a délutánosok, akiknek a gyerekeit összevontuk. Feladataik adottak, sorolom: csoportnapló írása, mulasztási napló írása, egyéni fejlesztési napló írása, minőségértékelés, iskolaérettségi vizsgálatok, napi bejegyzés írása, szülők felé tájékoztatás írása az ajtóra, szakvélemény írása a nevelési tanácsadónak,dekoráció, ajándék készítése... Ezeket kell megoldani alvásidőben, sokszor egyszerre egymás mellett, mivel a csoportnapló, mulasztási, egyéni fejlesztési, napi bejegyzés, szülők tájékoztatása napi !!! feladat. Halkan kérdezem: aki a játszó gyerekekre vigyáz, és velük foglalkozik, mikor készíti el ezeket? Az alvó gyerekekre vigyázó kolléganő helyzete sem feltétlenül jobb, hiszen neki mesélni, altatni kell, wc-re kísérni a felébredő gyerekeket, stb...

    Nem mondom, hogy nincs olyan, hogy 2-3 óvónő néha beszélget alvásidőben, vagy ránéz a telefonjára, vagy átlapoz egy újságot. De tegyétek a szívetekre a kezeteket... a saját munkahelyeteken Ti nem váltotok pár szót a kolléganőtökkel, nem isztok egy csésze kávét, nem hívjátok fel telefonon a gyereketeket, hogy hogy sikerült a dolgozat??
    Komolyan ezt a hozzáállást, fröcsögő hangnemet érdemeljük mi, óvónők, akik naponta 6,5, vagy még több órát vigyázunk a kisgyerekeitekre? Gondolkozzatok el, hogy sok esetben többet vagyunk velük, mint Ti... Nem fontosabb, hogy épségben, élményekkel eltelve megy haza, mondókákat tanul, bábszínházat látogat, érdekes dolgokat készít, mint az, hogy néha várnia kell pár percet arra, hogy ihasson? Mikor Veletek van valahol, Ti bárhol tudtok vizet fakasztani, és megitatni? :) Nem halnak szomjan, nem lesz semmi bajuk, ha valami miatt kicsit várniuk kell...

    Nem vagyunk tökéletesek, én tudom. Nekünk is van rossz napunk, fáradtak lehetünk, bujkálhat bennünk is betegség... és igen, közöttünk is vannak rossz szakemberek, épp úgy, ahogy van rossz fodrász, ügyvéd, pék, stb... Ha komoly és állandó a probléma, jelezzétek, beszéljétek meg! Kérjétek, hogy segítsünk, kérdezzétek meg, mi miért van... Szívesen elmondjuk, és örülünk, ha látjuk, megértitek, nekünk se könnyű, és sok esetben mi is csak elszenvedői vagyunk a helyzetnek, vagy a szabályoknak... EGY OLDALON ÁLLUNK! :)

    Hosszúra nyúlt a kommentem, de azért bízom benne, hogy néhányan elolvassátok! :)
  12. 2014. október 27. 16:2890.

    Ezt nem értem: ugyanaz a hozzászólás van a 33-as és a 87-es helyen is. 

  13. 2014. október 27. 16:1989.
    A tököm tele van ezzel a sok nyavalygó szülővel. ez sem jó, az sem jó.
    Érdekes módon 30 évvel ezelőtt is így volt és nem nyavalyogtak a szülők ilyenekért.
    Én is voltam óvodás, én is aludtam délután és nyolckor már fekvés volt este. Persze, majd egységes napirendet alakítanak ki az óvónők a gyerekeknek. Vigye Waldorf óvodába, ott liberálisabb nevelést kap a gyerek, ahogyan most is nevelik egyesek a gyerekeiket...
  14. 2014. október 27. 16:1288.
    Kedves eszti0707!

    Én mindig meglepődök, amikor egy óvónő a gyerekekre panaszkodik. Amikor pályát választott, nem tudta, hogy ők is ott lesznek? (a szüleikkel együtt)
  15. 2014. október 27. 16:0087.

    A mi óvodánkban is együtt, egy szobában pihent minden gyerek (ami egyúttal a csoportszoba és az ebédlő is volt), de aki nem aludt, az semmi mást nem csinálhatott, csak az ágyban fekve könyvet nézegethetett. Semmi rajzolás, udvaron játszás - és csöndben kellett lenni.

    előzmény:
    eszti0707 (33)
    2014-10-27  10:55
  16. 2014. október 27. 15:4586.
    Egy perccel a hsz-ed után írtam, még nem volt alkalmam elolvasni, így nem tudhattam, mit írsz.
    Ez is egy jó megoldás lehet, nyilván kivitelezhető.
    Viszont anyumék egy kis faluban dolgoznak, ahol kettő, azaz KETTŐ csoportszoba van, mindegyik csoportban 30-30 gyermek. Kicsi az épület.
    Hová teszed a nem alvós gyerekeket? Oda ahol a többiek alszanak? hogy nyafogjon az összes, h ő is rajzolni akar? Ez csak egy szempont, nagyobb óvodáknál ez nem gond, de nem csak nagy óvóda van.
    Nem kell amúgy mindjárt a magas C-t megütni
  17. 2014. október 27. 15:4585.
    Egy perccel a hsz-ed után írtam, még nem volt alkalmam elolvasni, így nem tudhattam, mit írsz.
    Ez is egy jó megoldás lehet, nyilván kivitelezhető.
    Viszont anyumék egy kis faluban dolgoznak, ahol kettő, azaz KETTŐ csoportszoba van, mindegyik csoportban 30-30 gyermek. Kicsi az épület.
    Hová teszed a nem alvós gyerekeket? Oda ahol a többiek alszanak? hogy nyafogjon az összes, h ő is rajzolni akar? Ez csak egy szempont, nagyobb óvodáknál ez nem gond, de nem csak nagy óvóda van.
    Nem kell amúgy mindjárt a magas C-t megütni.
  18. 2014. október 27. 15:4484.
    Nem ez van!
  19. 2014. október 27. 15:3083.
    Anyukák, nagyon sajnállak titeket. Egyrészről azért,mert ennyi rosszindulat és kritika van bennetek, másrészről szörnyű lehet az érzés, hogy a gyerek a lusta, gyerekgyűlölő, szadista óvó néni kezei között van. Nagyon egyszerű a magic mystic: a gyerek nem maradhat felügyelet nélkül! Egyébként a szocializáció lényege - amit a felnőtt társadalomnak is még tanulnia kellene - éppen az alkalmazkodás, az önzőség visszaszorítása, az empátia. Ha a szülő megadja a gyerekének az érzelmi biztonságot, a szeretetet (betegen otthon tartja, nem a lepasszolásáról szól az óvodai élet) akkor minden rendben lesz. Egyébként az önállóságra neveléshez hozzá tartozik, hogy a gyerek önállóan akkor iszik és pisil, amikor csak akar.

  20. 2014. október 27. 15:2282.

    "Komolyan nem értem, hogy ezt mire is reagálták."


    Szerintem ezekre:


    "az óvónők a túlélésre játszanak"


    "Egyszerűen nincs kedvük hozzá, én ezt gondolom." 


    és még ez is:


    "aki nem bírja ne menjen óvónőnek.. állandóan ez a sírás, rívás"


     


    Óvodavezetőtől sok függ, de az alapszabályok talán minden oviban ugyanazok. Ha valami soknak nem tetszik, hát szólni kell, szerintem lesz foganatja.  Ahogy nálunk is voltak változások ezért-azért.


    Hogy régen nem adtak a gyerekeknek inni állandóan, azt el tudom képzelni. Még emlékszem, amikor az első terhességem alatt milyen szabályokat illett volna betartanom, aztán a többedik gyereknél ezek mennyire elavultnak számítottak! Baj akkor van, ha a vezető nem halad a korral és megtartja azt is, amit nem kellene.


    Azzal is egyetértek, hogy néhány szülő csak háborog, közben meg az ő gyerekével vannak a problémák. Mindig az a leghangosabb, aki nagy ívben tojik a közösségre és azt hiszi, hogy minden körülötte forog.


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (73)
    2014-10-27  13:45
  21. 2014. október 27. 15:1281.
    Aki ezt írta annak vagy nincs vagy max. 1 gyereke van. :)
  22. 2014. október 27. 15:1180.

    "Hol van itt tiszteletlenség, nemnevelés, az óvónők meg nem becsülése? Nem értem." => Máris felálló tüskével állnak hozzá bármihez (zisztelet a kivétlenek!!!), ami a 100 éves megkövesedett szokások megváltoztatását célozza. A szülő pedig kizárólag dilettáns lehet, és ha a gyerek még sem lesz teljesen debil, az kizárólag a pedagógusi nagyságuknak köszönhető.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (73)
    2014-10-27  13:45
  23. 2014. október 27. 15:1179.

    Úgy látszik, mi "liberális" oviba jártunk. A fiam soha, ismétlem, soha nem aludt, illetve mikor a 2 év alatt egyszer mégis, akkor az óvónők és a dadusok összeszaladtak ijedtükben, annyira horkolt az orrmandulája miatt. (Kivetettük és egy év alatt ugyanakkorára visszanőtt.) Mindig a legszélső helyre tették az ágyát a könyvespolc mellé és csendben nézegethette a könyveket, és  nagycsoportosan már olvasott is. Mindenkinek így volt a legjobb.


    Ezek szerint ezt is lehet kezelni, ha toleránsak az oviban...

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-10-27  07:39
  24. 2014. október 27. 14:5378.
    Nem értem az ivási tilalmat, amikor a csapból is azt folyatják az orvosok, hogy igyunk egész nap, sok betegséget elkerülhetünk, vagy megelőzhetünk vele. Arról nem is beszélve, hogy a vér besűrűsödik, a gyerek nyugtalan lesz, feje fáj, nyafog, mert nem tudja, mi a baja, pedig lehet, hogy csak innia kellene egy pohár vizet. Az óvó néni is csak étkezéskor iszik?!
  25. 2014. október 27. 14:4077.
    3 gyermekem van, így minden problémát átéltünk. Délután aludni kellett és kész. A lányom igen nehezen viselte, az óvónő állandóan rászólt, hogy ne mocorogjon mert zavarja a többieket. Ha nagy nehezen elaludt, előfordult, hogy hagyták aludni még uzsonna alatt is. Ennek az lett a következménye, hogy még este 11-kor sem tudott elaludni, mi szülők meg már lefordultunk a fotelról olyan fáradtak voltunk. "Nem alvós" szobáról hallani sem akartak az óvónők, mondván, úgysem tudnak olyan csendben lenni a gyerekek, hogy ne zavarják az alvókat. Az ivással szerencsére nem volt probléma. Mi szülők rendszeresen vittünk be teafüvet, cukrot, citromot, mézet, az óvónők minden nap megfőzték a teát, kancsó-pohár a tálcán, akkor ittak a gyerekek amikor akartak. Véleményem szerint óvoda válogatja, hogy állnak ehhez a kérdéshez. Sehol nincs kőbe vésve, hogy a gyereknek kötelező aludni délután. Csendes-pihenő van, de ez nem azt jelenti, hogy akár 10x is rászólok a gyerekre, ha mocorog és nem tud aludni, ne adjisten az alvókájával beszélget.

Címlap

top