Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Értelmetlen szabályok az óvodákban

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. október 27. 07:39
Huszonöt gyereknél kellenek szabályok. De miért kell az óvodásokat ágyhoz kötni nagycsoportban? És miért nem ihatnak, ha szomjasak?

Nők Lapja Café: Aludni kötelező, inni tilos?! - Értelmetlen szabályok az óvodákban
  1. 2014. október 31. 05:32251.

    Nekem sok hozzaszolasbol az jon/jott le, hogy eleve ugy neveltek a gyereket, hogy az alvas az nem egy pozitiv dolog, hanem egy olyan muszaj kategoria pedig nem: mindenkinek szuksege van napkozben is egy kis relaxalasra, szunyokalasra, kikapcsolni az agyat, a testet, es utana ujbol nekilendulni a tovabbi teendoknek.


    Ti nem szerettek ebed utan lepihenni egyet???


    Gondolom, akik ennyire ellene vannak annak, hogy a 3-6 eves gyerek aludjon ebed utan az ovodaban, azok mar pici koruktol azt mondta a gyereknek" dragam, ha nem akarsz aludni, akkor ne aludj, nem kotelezo....azt csinasz amit akarsz, en nem akarlak befolyasolni". Pedig milyen jo dolog ebed utan lepihenni egyutt a gyerekkel, es aludni egyet.


    Tehat, ha a gyerek "nem szeret aludni" annak a magyarazata a szulonel keresendo. Ezert felesleges az ovonot, vagy a rendszert hibaztatni, errol kizarolag a szulo tehet.

    előzmény:
    Aliza1 (130)
    2014-10-27  21:36
  2. 2014. október 31. 00:03250.
    Azért szeretnék védekezni! Nem tudom, hogy máshol hogy működik a dolog, de nálunk a következőképpen:

    Ívás: Minden gyerkőcnek saját jellel ellátott pohara van, ami csak abban a 10 percben nincsen bent, amíg a dadus néni elmossa. Ez az időszak meg a reggeli idejére esik, amikor is ott van a reggeli folyadék. Úgy különben mindig van bent friss víz és akkor isznak, amikor megkívánják. Mi ráadásul az udvarra menetel előtt összehívjuk őket és mindenkinek adunk folyadékot. Amíg a hőmérséklet megengedi, addig az udvaron is kint van a víz fedett kancsóban délelőtt és délután is. Télen inkább többet adunk nekik kimenet előtt és amikor bemegyünk ebédelni mindenki ihat egy kis vizet, mert mínusz 1, 2 fokban azért kint nem egészséges inni.

    Alvás - pihenés: A délutáni pihenésre minden gyereknek szüksége van, ha nem alszik, akkor is kell legalább egy óra, ahhoz hogy az agy egy kicsit pihenjen a délelőtt ért hatások után. Amelyik gyerkőc nem tud elaludni, az mindig kap könyvet, vagy valami csöndes játékot pl. puzzle. Mondjuk, amikor olyan szürkület van,hogy semmit sem látni, akkor nem tudunk adni nekik semmit mivel, akkor meg a szemüket rongálják!

    Sajnos én is tudom, hogy vannak olyan ovik, ahol nem így működik a dolog, de higgyétek el, hogy azért az a kevesebb.
  3. 2014. október 30. 23:03249.

    Meg lehet nézni a hozzászólásaimat, azt hiszem, soha egyetlen hozzászólásban sem marasztaltam el óvónőt, sőt együttműködöm velük maximálisan.


    Délutáni pihenés témában is, annak ellenére, hogy ez nekem gyerekenként visszatérő, és az egész családot érintő szívás, de most már kezdem azt hinni, hogy az óvónők egy része tényleg kőfejű: Amelyik gyerek nem működik tankönyv szerint, azt csak a szülők cseszhették el, és közösen sajnálják szegény, elhanyagolt kicsit. Úgy érzem, mintha taknyos gyerekként kezelnék a szülőt, mert csak ők tudják, hogy KELL gyereket nevelni.

    előzmény:
    évi* (248)
    2014-10-30  22:47
  4. 2014. október 30. 22:47248.

    "...egy rendezett napirendű családban a gyerekek megszokják a délutáni pihenés és este sem jelent gondot az alvás..." => Ezt elég erős így általánosságban kijelenteni. A TE családodban nem jelent gondot. Máshol meg igen. Minden egyes este 8 - 1/2 9 közt leteszem őket, és az a gyerek (3-ból), amelyik aludt napközben, az SOHA nem alszik el fél órán belül, hanem még hosszasan ébren van. A gyerek nem gép, hogy én ügyesen "beállítom" rajta a programot, ő pedig úgy működik.


    Attól, mert én kitalálok akármilyen napirendet, a gyereknek nem lesz több az alvásigénye.

    előzmény:
    llap (247)
    2014-10-30  22:21
  5. 2014. október 30. 22:21247.
    40 évig voltam óvónéni. Szomorúan olvastam a cikket. Sajnálom, hogy az anyukák az óvónénikben látják a hibát. Legelőször szeretném elmondani, hogy a 3-6 éves gyereknek nagyon fontos a délutáni pihenés. Ezt minden gyerekorvos elmondja. Természetes, hogy a gyerekek alvásigénye különböző. Mi ezt úgy oldottuk meg, hogy mindenkinek pihennie kellett. Aludni nem kötelező. Kívülről könnyű azt mondani, hogy a gyerekeket fektessék két csoportba a harmadikba játszanak. Nagycsoportosoknak ez nem jelent problémát, de a kicsik ragaszkodnak a megszokott helyhez és felnőtthöz.Az meg tényleg képtelenség,hogy mindenki máskor keljen. Arról nem is beszélek, hogy az a nagycsoportos sem fog lefeküdni aki minden nap alszik. Még akkor sem, ha állva alszik el. Lehet, hogy csak a szülőknek kellene a gyerekekkel megbeszélni, hogy pihenjen./ Arról nem is beszélek, hogy egy rendezett napirendű családban a gyerekek megszokják a délutáni pihenés és este sem jelent gondot az alvás. Ezt gyakorló anyukaként merem állítani./ Azzal egyetértek, hogy a nem alvók és a felébredők a pihenés második felében könyvet nézegessen, vagy rajzoljon. Könnyű azt mondani, hogy aki álmos az mindenképpen elalszik. Ezt gyakorlatból tudom, hogy nem így van.Nálunk a nagycsoportosok nyáron nem alszanak. Így készítjük fel őket az iskolára.
    A vízzel kapcsolatban teljesen egyetértek a szülők felháborodásával. Vizet megvonni mindenkitől tilos. Nálunk a gyerekeknek az ivás lehetősége mindig biztosított volt és azt ajánlom minden szülő álljon a sarkára ha ivásról van szó.
    Végül még annyit,hogy az óvónők nem túlélésre játszanak! Ezt kikérem minden óvónő nevében. Nem a pénz határozza meg a munkánk minőségét, hiszen azt mindenki tudta,hogy ezen a pályán nem fogunk meggazdagodni csak elkopni.

  6. 2014. október 30. 22:03246.

    Sőt, még durvábbat mondok: Előfordul, hogy gyeses-mami otthonról dolgozik. De ha nem, ahhoz sincs senkinek köze a férjén kívül. Ez a véleményem annak ellenére, hogy szerencsére az összes létező szünetet együtt tudom tölteni a gyerekeimmel, van rá lehetőségem és élvezem is, és időben értük tudok menni. De ettől még nem érzem, hogy más, akinek erre nincs lehetősége, az mind olyan, aki magasról tojik a gerekére.


     

    előzmény:
    Capuccino (243)
    2014-10-30  20:42
  7. 2014. október 30. 21:59245.

    Vagyis helyesbítek: De, legyek sz..anya. Kit érdekel? :-)

    előzmény:
    évi* (244)
    2014-10-30  21:59
  8. 2014. október 30. 21:59244.

    Meg ne legyek már sz@ranya azért, mert úgy gondolom, hogy egy kisgyereknek 8-1/2 9közt ágyban a helye, és nem szeretném, ha még fél 10-kor is a nappaliban parádézna...

    előzmény:
    Capuccino (243)
    2014-10-30  20:42
  9. 2014. október 30. 20:42243.

    na hja., És akkor ne is beszéljünk arról, hogy "gyesesanyuk" esetleg egy babával vannak otthon. Ami mellett eleve totál kialvatlanok. De még ehhez késő estére is kell egy pörgő gyerek, mert az oviban lealudta egy részét az alvásigényének..


    De hogy is merészel szólni, hogy nem lehetne e máshogy.. Hát mit képzel! mikor csinálják az ovónők a papirmunkát??? a szabály az szabály..


    Nem neked írom.. csak egyszerűen komolyan elképesztő mennyiségben jelent meg ebben a tonikban a minimális tolerancia hiánya.


    Odáig jutnak, hogyha egy ygerek nem alszik az oviban is, meg este nyolckor is, akkor "milyenanyaazolyan"  miért nem oldja meg... De azt a tényt mindenki elegánsan átugorja, hogy mondjuk 11-13 óra alvásigény közt van 2 ÓRA különbség!! ami kb pont azt ovis alvás... szóval még a tankönyvi átlagba beleférő gyerekek közt is, szívnak a szülők oviidőben evvel... a gyerekeikkel együtt.

    előzmény:
    évi* (242)
    2014-10-30  20:21
  10. 2014. október 30. 20:21242.

    Lehet, hogy nem az a gond az estével, hogy anyu nem akarja szórakoztatni (bár ezt sem tartom durvának), hanem mondjuk az, ami pl. nálunk (csak én elfogadtam így, oszt' kész): Vasárnap este gyerek 8-kor fekszik, reggel kel 7-kor, eddig tökéletes. Délután alszik az oviban. Aznap már közel 10 óra, mire elalszik. Ennek ellenére reggel megint 7-kor cibálom ki az ágyából, természetesen hulla fáradt. Ennek megfelelően megint jó nagyot alszik oviban, este megint későn alszik el és így tovább...Hétvégén helyre áll, aztán következik megint a hét...


    Itt nem a szórakoztatás a fő probléma.


    Ha nem alszik délután, akkor 8-kor ágyba dugom az iskolásokkal együtt. Fél 9-kor alszik a csapat, majd reggel 7-kor pihenten ébrednek.

    előzmény:
    kiarrra (234)
    2014-10-30  14:34
  11. 2014. október 30. 20:14241.

    ...meg nem vesztem meg, hogy külön beszervezzek egy bébiszittert, hogy még külön fizethessek neki csak azért, hogy a gyerek pont ugyanúgy ne velem tölse a délutánt, mintha az oviban marad 5-ig. Ha ki tudom fizetni, akkor sem, tudom másra költeni is azt a pénzt. Akkor már inkább egy takarítónő, hogy ha már végre együtt vagyunk, akkor ne a hülye házimunka vegye el az időnket.

    előzmény:
    germami (224)
    2014-10-30  11:57
  12. 2014. október 30. 20:03240.

    Szerintem is az ezzel a legnagyobb gond, hogy nem csak azok nem aludnának, akik nem tudnak, hanem azok sem, akik nem akarnak. És én még nem találkoztam olyan ovissal,aki igennel válaszolt volna arra a kérdésre, hogy akar - e az óvodában aludni! 

    előzmény:
    jucanyu (239)
    2014-10-30  19:17
  13. 2014. október 30. 19:17239.
    Kedves Trívial! Nem olvastam el az összes kommentet, a Tiédnél elakadtam. Az óvodánkban 4 csoport működik, kb 26-30 gyerekkel. Elég nehéz az ágyakat lerakni, kevés a hely. Délután egy-egy óvónő van a csoportokban. Hogyan is lehetne megoldani az alvós-nem alvós csoportot??? Egy óvodás gyermeknek igenis szüksége van az alvásra... ez nem üres mondat, így van. Olvass utána! Szóval: ha van nem alvós csapat, akkor szerinted az a gyerek, aki igényelné az alvást, elaludna? Hidd el, nem. Bár írta valaki, hogy aki álmos, állva elalszik... ez nem igaz. Tudom, nehéz probléma, de egy-egy csoportban max 1 ilyen gyerek van. Például az én csoportomban mindenki alszik. Mert le kell feküdni, mesét mondok, furulyázok, énekelek és a legjobban tiltakozó gyerek is alszik pár perc múlva. Az, aki végképp nem tud elaludni, kb. fél óra pihenés után (ha álmos lenne, már elaludt volna...) felkelhet és rajzolhat. Most nincs ilyen gyerek a csoportomban ;)
  14. 2014. október 30. 18:43238.

    Nem gondoltál arra, hogy az óvoda - és az óvónők! - elleni kifogásaidat az önkormányzatnál bejelentsd?


    Már csak azért is, hogy terjedjen el: nem csinálhatnak akármit. Meg a jövő óvodásait is védendő.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (223)
    2014-10-30  10:01
  15. 2014. október 30. 18:14237.

    ne keverd!!! azt irtam azt tudja elerni a pedagogus hogy az ovoban suliban jo legyen.


    nem az otthont kell potolnia. hanem mikor vele van a gyerek azt a bizalmat kiwpitenie. az akkor ottal kell torodni. mert a szulon nem fog tudni valtoztatni. ha meg olyan a szulo akkor gyamhivatal stb fele elindutani az eljarast. az semmire se megoldas hogy szentsegel aton milyen ez a gyerek.


     

    előzmény:
    kiarrra (235)
    2014-10-30  16:36
  16. 2014. október 30. 17:19236.

    "A szabal az szabal!" - szerencsere nem mindenhol tartjak igy.


    Nalunk eppen az ovono ajanlotta, hogy ne aludjon a gyerek delutan. Itt az volt, hogy az egyik szobaban aludtak az alvosok, a masikban pedig csendben jatszottak a nemalvosok.


    Erdekes modon egyik ovono sem halt bele, sot ok alanlottak, hogy melyik gyerek ne aludjon. (gyerekek ketharmada nem aludt) Tudod miert? Mert fontos volt szamukra a gyerek, fontosabb a szabalynal vagy a maguk kenyelmenel.

    előzmény:
    kiarrra (234)
    2014-10-30  14:34
  17. 2014. október 30. 16:36235.

    Nem, sajnos a létező legjobb pedagógus sem tudja a gyereknek megadni azt, amit otthon nem kap meg. 

    előzmény:
    Capuccino (230)
    2014-10-30  13:43
  18. 2014. október 30. 14:34234.

    Tudom, nálunk is voltak ilyen gyerekek. De csak egy szülő volt olyan pofátlan, hogy megkérdezze a szülői értekezleten, hogy nem lehetne - e valamit csinálni a délutáni alvással, mert így sokáig ébrenvan este a gyermek. Ez volt a gyeses anyuka. A többi értelmes belátja magától, hogy az óvoda szabályai szerint délután alszanak. A szülő dolga me az esti alvás. Nekem furcsa, ha valaki azt várja az óvónőktől , hogy ebéd után alvás helyett szórakoztassák a csemetéjét, hogy neki este már ne kelljen. És ha az óvónő ennek ellent mond, akkor alkalmatlan, és nem végzi el a munkáját. 

    előzmény:
    Aliza1 (204)
    2014-10-29  20:18
  19. 2014. október 30. 14:21233.

    Ezekkel én mind egyet is értek. Nyilván nem tudjuk, hogy az itt említett óvónő és az anyuka hogyan végzi a dolgát. Én azokról beszéltem, akiknek a gyerek az utolsók közt van a fontossági sorrendben, és az óvodára úgy tekintenek, hogy annak a feladata ellátni az ő dolgát. És, sajnos, miután én, mint laikus is rengeteg ilyet látok, feltételezem, hogy az óvónők még többet. És persze, lehet, hogy nincs közük hozzá, de azért egy fórumon ők is leirhatják a véleményüket. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (193)
    2014-10-29  19:24
  20. 2014. október 30. 14:12232.

    na, a predektive  teljesen összekuszálta...


    szóval nézd. a szülőn nem fogsz tudni változtatni. adott anyukának lehet sok a két gyerek. Viszont azon, hogy az oviban suliban ne sírdogáljon valami elérhetetlen után, hanem ott akkor jól érezze magát az oviban, vagy a suliban tanuljon, az az adott pedagógus dolga. ezért pedagógus!!  nem a tananyag felírása a táblára, vagy az eszközök elkészítése a pedagógia. , hanem az, hogy mindenféle gyereknek megtalálni a motivációs kulcsát a tudás megszerzése felé.


    És ez a mentalitás az igazi különbség. És ez nem a pénzen múlik, hanem az embereken.


    Ahogy mások is leírták, az nem segít adott gyereken, hogy együtt sírdogál vele az ovónő.

    előzmény:
    Capuccino (230)
    2014-10-30  13:43
  21. 2014. október 30. 13:51231.

    Nekem is vannak ismerőseim akiknek szuper állami oviba jár a gyerekük.  De egyik ilyen ovi sincs a szomszédban. 


     

    előzmény:
    krisztina914 (228)
    2014-10-30  13:09
  22. 2014. október 30. 13:43230.

    Nézd.  Szülők nem fogsz tudni változtatni. Szt viszont igen, sok munkával, tudod érni, hogy attól mert otthon letojjak a gyereket az fociban suliban jolerezze magát. És ne azután sirjon ami elérhetetlen. Ez az igazi pedagógia, sok más mellett.

    előzmény:
    trebaci (227)
    2014-10-30  13:08
  23. 2014. október 30. 13:16229.

     


    Kicsit valóban olyan mint a mesében. Nyilván elhiszem, hogy így van, viszont még nem hallottam eddig ilyenről, az tuti.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (158)
    2014-10-28  15:47
  24. 2014. október 30. 13:09228.

    az állami ovik védelmében...a nagylányom vegyes csoportba jár,kedves óvónénik ,16 an vannak egy csoportban két óvónő két dadus,de vannak csoportok ahol többen vannak(max 22 fő)és nem kötelező az alvás.amit elvárnak h egytől fél háromig mindenki csendben legyen az ágyában,vihet be alvóst vagy olyan játékot az ágyba aminek nincs hangja.(azt nem tudom h könyvet lehet-e)


    előfordult h a nem aludt a lányom de csendben elvolt,nem élte meg rosszul bár az esetek többségében alszik.


    elismerem h nem az az általános de tényleg vannak nagyon jó állami ovik


    kézműveskedés is van de nem kötelező és nem kell elhozni,bár én meg tudom oldani hogy ott legyek,azok a gyerekek akikhez nem jön be a szülő játszanak egymással


     

    előzmény:
    Capuccino (217)
    2014-10-29  21:19
  25. 2014. október 30. 13:08227.

    Igen, a gyerek az óvónéni dolga. Írta is, hogy ölbe veszi és nyugtatja, mert a gyerek a SZÜLŐ után sír. Mindenkit hazavittek már, csak őt nem. Ezen felül mit tegyen még az óvónéni? Ölbe véve vígasztalja. Ez miért baj?


     


     


     


    Amikor tanítottam, volt az első osztályban egy kislány. Az összes fiún túltett rosszaságban. Ráadásul elég vagány is volt.


    Rendszeresen előfordult, hogy amikor tartott az óra, a másik 23-mal normálisan folyt az órai munka (feladatmegoldás, beszélgetés, rajz, éneklés, stb.) elkezdett az anyja után sírni. Anyuka otthon volt egész nap a kistesóval, de a kislány még napközi utánig a suliban volt hagyva. Ráadásul az évnyitó szülőin már érdeklődött anyuka, hogy mikor lesznek nyári táborok.


    Szerinted ebben az esetben hol a hiba??


     

    előzmény:
    Capuccino (149)
    2014-10-28  13:58

Címlap

top