Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Értelmetlen szabályok az óvodákban

Nők Lapja Cafe
Létrehozva: 2014. október 27. 07:39
Huszonöt gyereknél kellenek szabályok. De miért kell az óvodásokat ágyhoz kötni nagycsoportban? És miért nem ihatnak, ha szomjasak?

Nők Lapja Café: Aludni kötelező, inni tilos?! - Értelmetlen szabályok az óvodákban
  1. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. október 27. 09:5726.

    Nézd, ha a ti közösségeteknek ez így megfelel, elfogadható, akkor nincs benne semmi hiba, legyen így. Nekünk egy másik megoldás volt jobb, és kivitelezhető is volt. Sokan arra hivatkoznak, hogy nem megoldható, amit a szülők kérnek, pedig van rá élő példa, hogy mégis. A közösségek maguknak szervezik az életüket jó esetben. Ha nekik nem jó, ami van, akkor viszont ne a világot panaszkodják teli a gonddal, hanem oldják meg az érintettekkel, mert lehetséges! (Sose értettem, miért jobb egy orvosi váróban/neten/szomszédban elsápítozni azt, ami egy szülői-pedagógusi összefogással megoldható lenne helyben...)

    előzmény:
    Anda39 (23)
    2014-10-27  09:48
  2. 2014. október 27. 09:5225.
    Nincs összhang az óvodai felkészítés az iskola, azonnali, elvárásaival! Számomra ez azt jelenti, hogy aki ezért felelős az nem érti a dolgát! Rohadtul nem! Azonnal le kellene váltani!
    A gyerek az iskolába kerülve csodálkozva tapasztalja, hogy nincs fogmosás, a WC-ben kell vizet venni, ha inni akar! A tanítók elvárásai egy óvodából kikerült gyermekkel szemben túlzóak!
    Ez is a témában felelős kormányzati illetékes vétke!
    Meggyőződésem, hogy a tanítók nem konzultálnak az óvónőkkel!
    EZZEL A GYEREKEKET HOZZÁK STRESSZES HELYZETEKBE!
    Nagyon helytelen!!!
  3. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. október 27. 09:5124.

    Én nagyon jól emlékszem,  hogy oviban én soha nem tudtam aludni délután. Soha. De ott kellett feküdni a szétnyitható, fehér vásznas, fémvázas kis ágyikóban kb. mozdulatlanul, míg a többiek húzták a lóbőrt. Nagyon "izgi" volt. Ehhez képest már eléggé "irigyeltem" a lányomékat, hogy nekik már lehetett udvarozni vagy nyugiban játszani valamit ehelyett. :)

    előzmény:
    évi* (22)
    2014-10-27  09:47
  4. 2014. október 27. 09:4823.

    Nem, természetesen minden csoportnak külön terme van, ahogy illik (nem régi az ovi épülete), viszont a nagycsoportosok programja kicsit eltér a többitől éppen azért, mert már nagyok. Viszont ott is van pihenőidő, csak nem tart olyan sokáig, mint a kisebbeknél. Szerintem ki lehet bírni így is, hogy nem kell aludni, csak pihizni. Ráadásul a legtöbb gyerek azt mondja, hogy nem akar aludni, de aztán mégis elszundít a többivel.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (18)
    2014-10-27  09:31
  5. 2014. október 27. 09:4722.

    Nálunk mondjuk abszolút elutasították a felvetést, hogy ne kelljen mindenkinek lefeküdni. Nem én kezdeményeztem, és még a nyári szünetben is, ha otthon voltunk, akkor mindenkit elküldtem a szobájába ebéd után pihizni. Tőlem lehetett olvasni, rajzolni, logikai játékot játszani, de kicsit nyugi volt.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (21)
    2014-10-27  09:39
  6. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. október 27. 09:3921.

    Nálunk a szülőkkel egyeztettek ez ügyben. Szülőként nagyon jól tudtuk, hogy a gyerekünk igényli-e még a délutáni alvást. Ha már itthon se igényelte, meg elkezdte mondogatni, hogy már az oviban se tud aludni, hiába is fekszik le, akkor megbeszéltük az óvónőkkel, hogy kerüljön át a nemalvós csoportba (kb. feles volt az arány egyébként a két csoport tagjainak számát nézve). Aztán egyszer, már nagycsoportban, megint jött egy olyan időszaka a lányomnak, hogy azt mondta, most szívesen aludna délután ő is. Pár hétre visszakerült az alvósokhoz, valamiért tényleg újra szüksége lett rá (nagyon sokat is nőtt akkoriban, talán ez lehetett az oka). Mindez kb. két perces megbeszélést vett igénybe az óvónővel a heti fogadóóráján, mert hogy nálunk az sem volt szokás, hogy a reggeli gyerekfogadás vagy a délutáni szülőnek átadás/udvari játék idejében traccsoljunk az óvónőkkel vagy ők egymással. Ők akkor is a gyerekeinkre figyeltek, volt viszont mindig külön idejük arra,hogy ezeket a dolgokat együttműködve beszélhessük meg. Igaz, mi nem kifogásokat kerestünk, hanem megoldásokat. Ez egy kétcsoportos ovi volt, nagyszerűen működött így a dolog.

    előzmény:
    évi* (15)
    2014-10-27  09:28
  7. 2014. október 27. 09:3820.

    Nem, csak akkor többen választanák ezt a szakmát, és lehetne közülül válogatni.

    előzmény:
    Oroszlánnő (17)
    2014-10-27  09:29
  8. 2014. október 27. 09:3619.

    A végigfertőzésen kívül az is gond ezzel, hogy lehet, hogy a beteg gyerek néha lepihenne, kicsit előbb, vagy többet aludna, ehelyett "húzzák-vonják" egész nap az oviban. Királ lehet...

    előzmény:
    Anda39 (14)
    2014-10-27  09:27
  9. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. október 27. 09:3118.

    Egyetlen csoport van? Mert ha már van legalább kettő, akkor azok óvónői meg tudják oldani egymás között, hogy alvásidőben az egyikük csoportjában ágyaznak, a másikuk csoportja lesz a játszószoba. Egyikük vigyáz az alvó gyerekekre, másikuk a csendesen játszókra. Ahol pedig csak egyetlen csoport van, ott régebben az épületben volt több is, csak csökkent a születésszám. Ott van is üres terem, amit ki lehet nevezni alvós teremnek. Ott is két óvónő van jó esetben,ahol csak egy csoport, szóval a fenti munkamegosztás ott is működni képes. Ahol egyetlen csoport van és egyetlen terem, ott tényleg csak az udvarra menés jöhet szóba, de ilyen ovit még nem láttam.

    előzmény:
    Anda39 (13)
    2014-10-27  09:23
  10. 2014. október 27. 09:2917.
    eszti0707

    Már megbocsáss...de havi 500-ért elhivatottabbak lennének az óvónők vagy mi?
  11. 2014. október 27. 09:2816.
    35 éve vagyok óvodapedagógus. Amire a legkönnyebb válaszolni. A gyereknek joga van az iváshoz, mert ez elemi testi szükséglete. Folyamatosan a gyerek előtt, elérhető helyen kellene folyadékot biztosítani a teremben és az udvaron is. Nem lehet saját készítésű süteményt bevinni az óvodába, ünnepek alkalmával sem. Az alvás, helyesen pihenés szintén alapvető szükséglete a gyermekeknek. Ahol megtudják oldani, mert van külön helységük, ott nem kötelező. Sok gyermek érkezik 6 és 8 óra között óvodába, nekik biztosan szükségük van pihenésre. Van olyan gyerek, aki otthon nem alszik, de az oviban igen. Ennek az az oka, hogy sokszor 28-30 gyermek van a közösségben. Nagyon fárasztó ez a kisgyermek idegrendszere számára. Jól bevált a gyakorlatban, hogy aki 1
    órát pihen, aztán csöndesen játszhat. Sajnos ez az egyedi lehetőségektől függ. Nálunk egybenyílik a terem és az öltöző. Az öltözőben legózhatnak, rajzolhatnak. Amelyik szülő gyermekének volt már fejtetű a hajában, az tudja milyen kellemetlen ez a helyzet. Az sem szerencsés, amikor a paradicsomleves csöpög a kislány hajáról, ezért kérjük, hogy fogják össze a gyermek haját. A betegségekről. Az idén az egész csoportot megfertőzte egy vírus, amitől tele volt a gyermekek szája aftával. Volt akinek magas lázzal járt, volt aki nyűgös, elesett volt. Hiába fertőtlenítettünk. Nem terjedt volna az egész csoportra, ha komolyabban veszik ezt a tünetet. Ha hány, ha lázas a gyerek otthon a helye. Persze, ha kicsit náthás én sem értem miért nem lehet becsöpögtetni az orrát? A szülő ismeri legjobban a gyermekét. Pontosan tudja, hogy mikor beteg a gyerek. A levegőzés, séta, kirándulás az óvodában a napirend része. Kivételek: -10 fok, viharos szél vagy a bokáig érő sár.
  12. 2014. október 27. 09:2815.

    Szerintem az nem is baj, hogy mindenkit leraknak pihenni. Az a baj, amikor másfél órát kell valakinek vergődnie. Ez felnőttként is elég nagy önuralmat követelne, nemhogy örökmozgó 5 évesként.


    Ha megkérdeznék a gyerekeket, hogy ki "akar" aludni, akkor a legtöbb nem menne akkor sem, ha leesik a lábáról.

    előzmény:
    Anda39 (13)
    2014-10-27  09:23
  13. 2014. október 27. 09:2714.

    Nem vagyok ilyen szigorú az óvónőkkel szemben, bár voltak szabályok nálunk is, amik nem tetszettek...


    Az, hogy egy gyerek nem egészségesen megy oviba, szerintem sem helyes. Én sosem díjaztam, ha szegény gyerek lógó tiknyóval, esetleg lázasan, vagy hőemelkedéssel kénytelen a többiek közé menni, vagy reggel hányás után indul az oviba... Mert vannak ilyen szülők, ez tény. Te is nehezményezed, hogy az a gyerek, amelyik lázcsillapítót kap, miért nem mehet? Hát mert beteg, és biztosan nem is jól érzi magát, ráadásul fertőzheti a többit.

    előzmény:
    Oroszlánnő (2)
    2014-10-27  07:39
  14. 2014. október 27. 09:2313.

    Tivial, azért ennyire nem egyszerű ám minden oviban. Nálunk ugyan nagycsoportban már nem volt kötelező az alvás, de a pihenés igen. Másik csoportszoba meg nincs, ahova átmenjenek azok, akik nem akarnak feküdni sem, és teljesen érthető módon nem hagyhatták őket fent játszani, amíg a többiek aludtak.


    (A mi ovink elég szűkös, minden csoport harminc fővel működik, külön engedéllyel. )

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (6)
    2014-10-27  08:42
  15. 2014. október 27. 09:1812.

    Köszi, hátha valaki Pestre-szakadt van köztük. :-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (11)
    2014-10-27  09:12
  16. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. október 27. 09:1211.

    Majd megkérdezem tőlük. (húszan egyébként nincsenek, kicsit túloztam, de van egypár ilyen ismerősöm, aki nem a szakmájában dolgozik, pedig szeretne, bár nem vagyok benne biztos, hogy a pesti árakkal együtt is megérné nekik a költözés. Mindegy, megkérdem.)

    előzmény:
    évi* (10)
    2014-10-27  09:07
  17. 2014. október 27. 09:0710.

    Kicsit off, de fontos...


    Van olyan barátnőd is, aki Budapesten szeretne óvónői állást? Fiamék ovijában eléggé híján vannak, és a vezető is mondta, hogy ha tudunk, akkor mi is keressünk.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (6)
    2014-10-27  08:42
  18. Torolt_felhasznalo_595470
    Torolt_felhasznalo_595470
    2014. október 27. 08:539.
    Miért van a kötelező alvás? Mert a gyereknek napközben szüksége van a pihenésre mind testi, mind szellemi értelemben. Nem gond, ha nem alszik, de jó, ha pihen. Ha nincs pihenés, (ahova én jártam, ahol gyakorlatoztam is) fel lehet kelni, leülni az asztalokhoz, és színezni, ragasztani, szalvétát hajtogatni.
    Inni szintúgy lehet, ha kimegy a gyerek, és iszik a kis poharából a mosdóban. Be lehet vezetni bárhol.
    Amúgy meg mutasd meg azt az ovit, ahol nem viszik ki a gyerekeket hideg időben! Egyrészt a gyerekeknek meg kell tanulniuk maguktól öltözni, szóval ez nem kifogás, hiszen maguktól öltöznek. Másrészt a kinti játék szintén fejlesztő hatású, ez benne van a menetrendjében az óvónőnek.
  19. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. október 27. 08:468.

    Tudtok jobbat javasolni? - olvasd el a hsz-emet. Nálunk három évig tökéletesen működött így! Az első két évben még aludt a lányom, igényelte is. Nagycsoportban már nem akart... jó időben levitték őket az udvarra, rosszban az egyik csoportszoba lett az alvós, a másik a csöndesen játszós. Húdebonyolult!

    előzmény:
    eszti0707 (7)
    2014-10-27  08:43
  20. 2014. október 27. 08:437.
    Az én anyukám 30 éve óvónő.
    Két gondolatom van a fentiekkel kapcsolatban.
    1. 20 éve ezek, amiket fennt írtok, még nem voltak problémák. Ez a fene nagy szabadelvűség mire vezet? Hogy a gyerek kiröhögi a szülőt és majd megveri a tanárát? (Ez szélsőséges példa volt, tudom).
    2. kíváncsi vagyok, hogy Ti, akik bíráljátok a "túlélésre játszó" óvónőket, hogyan bírnátok ki egy napot 30 gyerekkel, akik mindegyike eltérő gondok miatt nyafog és ezen felül ott van még plusz 30 szülő, aki még 1000 extra dolgot kér a gyerekének. És ezt havi bruttó 150 ért.
    Na, kérem, ezt tessék végiggondolni.

    Ja, még egy: az óvóda nem arra van, hogy alapvető dolgokat tanítson a gyereknek. Pl. pisi, kaki, evés evőeszközökkel. Nyilván ez is benne van, de ez apa és anya dolga.

    Amúgy a kikényszerített alvással én sem értek egyet. De tudtok jobbat javasolni?
  21. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2014. október 27. 08:426.

    "„Amikor elkezdődött a beszoktatás az oviba, és a fiam jelezte, hogy szomjas, megkérdeztem az óvónőtől, hogy hol ihat. Ő kicsit elnézően legyintett, hogy na jó, most kivételesen, de majd ha már nagy ovis lesz, fogja tudni, hogy nem ihat akármikor. Totálisan ledöbbentem. ťMiért?Ť – tettem fel a kérdést. ťHát mert az mégis milyen lenne?Ť – konkrétan ezt a választ kaptam."


    Elképesztő, hogy egyes emberek mennyire tutyimutyik, pipogyák, balfékek képesek lenni a mindennapi életükben. Lássuk már be, hogy egy közösség szabályait maga a közösség hozza! Nincs az a jóisten, hatalom, aki kimenne egy oviba, és ledorongolna bárkit, ha a gyerek akkor ihat, amikor szomjas. Ha az óvónő ezt állítja, nyugodtan szembesíteni lehet és  kell azzal, hogy ez hazugság. Ha alkalmatlan a pályára, még aznap tíz lesz a helyére. Magyarországon több "óvónőgyár" is működik: Kecskeméten, Szarvason stb. Csak a saját ismerősi körömből húsz olyan óvónőt tudok, aki csak egy csettintésre vár, hogy végre állást kaphasson. A lustaság nem lehet ok arra, hogy a gyerek alapvető létszükségletei el legyenek nyomva, az ivás pedig pont az. 


    Az alvást is megoldják normális helyeken. Nálunk úgy volt, hogy a nagyok és a kisebb nemalvók lementek (amíg az idő megengedte) az udvarra játszani az egyik óvónővel (előzetes szülői egyeztetés és beleegyezés alapján), a többiek pedig aludtak. Az egyik csoportszoba lett az alvós szoba, szóval rossz idő esetén a nemalvók simán átcsattogtak a másikba. Természetesen még ott is halkan kellett játszaniuk, ez nekik is az elcsendesedés időszaka volt, ha nem vitték ki őket, nem volt folyosón rohangálás stb. Ezek a dolgok nem kerülnek pénzbe, egyszerű érdekegyeztetés a titok! Fel nem fogom, miért jobb valakinek cikket írogatni ezekről, mint három mondatban megbeszélni a szülői körrel és az óvónőkkel a praktikus dolgokat. Az evolúció csodái számomra az ilyenek... mármint, hogy hogy a fenébe élték eddig túl...


     


     

    előzmény:
    Nők Lapja Cafe (1)
    2014-10-27  07:39
  22. 2014. október 27. 08:285.

    Fiaim ovijában mindenkit letesznek pihenni, de fél óra múlva felkelhet az a nagycsoportos, aki addig nem tudott elaludni. Kicsik talán kicsit később. Ők csendben rajzolgathatnak, mesekönyvet néznek. Sőt vannak külön foglalkozások nagycsoportosoknak, ezek is alvás időben vannak.


    Ivás: Csoportszobában és kertben is kint van a kancsó víz és a poharak a jelekkel. Akkor isznak, amikor akarnak.

  23. 2014. október 27. 08:154.
    Ezek a szabályok nem új keletűek. Én 30 vagyok és nálunk ugyanígy volt. Én 1-1,5 éves koromtól nem aludtam egyáltalán nappal. Soha. Az oviban kész kínszenvedés volt az a 4 év délutánonként amíg ovis voltam. Mindig le lettem szidva külön lettem rakva stb mert nem hagyom a többieket aludni. Tisztán emlékszem jó pár alkalomra. Az ivásra nem emlékszem csak Édesanyám mesélte hogy nálunk is ez ment. Miután hazaértünk az oviból az volt az első hogy eldobtam magam az előszobában egy teli cumisüveggel és fel sem álltam amíg ki nem ittam. Később amikor már nem volt cumisüveg akkor kulaccsal. :-) Egyébként a nem ivást azért csinálták hogy ne kelljen annyit pisilni a gyereknek, ezt őszintén el is mondták a szülőknek.
  24. 2014. október 27. 07:573.
    Felenk az divik allitolag az allami ovikban, hogy nem mehet be az a gyerek reggel akinek nincs osszefogva a haja.... regebben nem ertettem miert vagatja le annyi anyuka fiusra oviban a hajat a kislanyoknak a kornyeken. mig valaki fel nem vilagositott.
    allitolag az az indok hogy kajas lesz ebednel :o illetve jateknal zavar :o

    a mi ovinkban szerencsere nincs ilyen... erdekes megse zavar senkit se az ebesben se a jatekban.
  25. 2014. október 27. 07:392.
    Tisztelet a kivételnek, én is mindig azt gondoltam, hogy az óvónők a túlélésre játszanak. A nagylányom a cikkben szereplőhöz hasonlóan, 2 éves korától egy percet sem aludt délután, sem itthon sem később az oviban. Elég okos kislány, így a nagycsoportot már alapban nagyon unta, de attól hogy aludnia kell szabályosan kiborult mindig. A középső lányom alvósabb, ő mindig alszik az oviban, és este is elalszik, noha azért voltak ezzel nehézségeink. A kisfiam még nem ovis,de már most néha kihagyja a délutáni alvást 2 évesen, feltételezem lesznek majd gondjaink az oviban.
    Igazság szerint azt nem értettem én sem sosem, hogy 4 csoportban 4 óvónő üldögél alvásidő alatt.Akkor miért nem megoldható,hogy 2 vagy 3 csoportban van alvás, a többit összeszedik és játszanak velük, ne adj Isten, amikor tavaszodik és 25 fok van kint, akkor kiviszik őket az udvarra és nem egy elsötétített szobában kell szenvedniük? Számomra nem elég indok hogy akkor majd más sem akar aludni stb..nyilván nem a 4 éves dönti el, hogy éppen mit csinál, de az óvónők pontosan tudják azt gondolom, hogy ki alszik és ki nem, így ki tudják válogatni a gyerekeket, ha úgy adódik. Egyszerűen nincs kedvük hozzá, én ezt gondolom.

    Arról már ne is beszéljünk, hogy mindenféle mondvacsinált indokkal hívogattak többször, hogy beteg a gyerek, vigyem haza( 10-ből 2x volt kb jogos), és megkaptam azt is, hogy ha a gyerek reggel Nurofent kap, akkor tilos oviba vinni, ez szinte már benne van az óvodai szabályzatban. Kérdeztem miért?Mert egy kicsit náthás, mint az összes többi, és amúgy semmi baja?Hát igen...(mert nyilván ugye annál jobb minél kevesebben vannak a csoportban).

Címlap

top