Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Elhiztak a magyar nok

Torolt_felhasznalo_395009
Torolt_felhasznalo_395009
Létrehozva: 2013. január 15. 02:54
  életmód Az unióban Magyarországon van a legtöbb elhizott noci
     Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet felmérése szerint a magyar gyerekek harminc százaléka túlsúlyos. Az Európai Uniós országokat összehasonlítva Magyarországon van a legtöbb elhízott nő, míg a férfiak a negyedik helyen állnak.

 

Magyarországon a gyerekek harminc százaléka túlsúlyos vagy kövér. A tavalyi mérések azt mutatták, hogy a hétévesek közül minden negyedik lány és minden ötödik fiú túlsúlyos vagy kövér - vázolta a nem túl pozitív helyzetet az InfoRádiónak az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet főigazgatója.

Martos Éva kiemelte: az elmúlt húsz évben megháromszorozódott a gyermekkori elhízás, de ez nem csak Magyarországon van így, az uniós tagállamokban is hasonló a helyzet. Hazánkban a nők körérben az elhízás-túlsúly gyakorisága 63 százalék, és ezzel első helyen állunk az uniós tagországok között. A férfiak esetében ez az arány 61 százalék, ez a negyedik helyet jelenti az Unióban.

Az ez ellen küzdő kampányok az oktatásra és az iskolákban található egészséges választék biztosítására irányulnak. Külön programmal népszerűsítik például a vízfogyasztást: miért kell vizet inni (jobb lesz a koncentrációs képességünk) és miért nem jó cukros üdítőitalt fogyasztani (elhízunk tőle és árt a fogaknak) - mondta a főigazgató, aki hangsúlyozta: biztosítani kell a kulturált vízivás lehetőségét az iskolákban.

Katasztrófahelyzet

Jelenleg az Európai Unióban több mint tizenkétmillió elhízott vagy túlsúlyos gyermek van; évente 400 ezerrel nő a túlsúlyos és 85 ezerrel a kövér gyermekek száma. "Tehát, ha nem történik semmi, akkor egy katasztrófahelyzet áll elő" - fogalmazott Martos Éva egy csütörtöki sajtótájékoztatón, Budapesten. A főorvos erről annak a konferenciának a szünetében beszélt, amelyen a nemzetközi és a hazai helyzet alapján a gyermekkori elhízás visszaszorításának a lehetőségeit vitatták meg.

Kiemelte, hogy a gyermekkori elhízás következtében már a gyermekek körében is egyre gyakoribbak az olyan - korábban a felnőttekre jellemző - betegségek, mint a magas vérnyomás vagy a cukorbetegség.

Martos Éva utalt arra, már az Európai Parlamentben is megfogalmazták korábban: el kell érni, hogy a gyermekkori elhízás témája lekerüljön a napirendről. Ennek fényében az uniós stratégiában is azt tűzték ki célul, hogy 2015-re a tagállamokban megfordítsák a jelenleg növekedő tendenciát.
  1. 2013. január 15. 11:02126.

    fogjunk kezet: én is ilyen vagyok

     

    csak nekem annyi az előnyöm, hogy a férjem anyukája dettó, ezért a férjembe is belenevelte, mi meg közös erővel az aprónépbe...

     

    ezért nálunk alap, hogy rendre, tisztaságra finnyásak vagyunk (így könnyebb rendet tartani, mintha egyedül küzdenmék vele)

     

    egy hátránya van, kellemetlen, ha gyerek vendégségben megjegyzi, hogy piszkos a padló, vagy itt nem megy el wc-re, mert nem elég tiszta :-)

    előzmény:
    Télapó*** (121)
    2013-01-15  10:51
  2. Torolt_felhasznalo_129269
    Torolt_felhasznalo_129269
    2013. január 15. 11:01125.
    Ne add fel. Lépd át.
  3. Torolt_felhasznalo_129269
    Torolt_felhasznalo_129269
    2013. január 15. 10:58124.
    Attól függ honnan jön. A hazait tudod ellenőrizni, és házon belül (Mo. területén belül) nincsenek távolságok, akár egy nap alatt is odaér az áru a rendeltetési helyére. De pl. a spanyol v. török paradicsomot sem ellenőrizni nem tudod és le is permetezik.
    előzmény:
    ardian (93)
    2013-01-15  09:56
  4. 2013. január 15. 10:57123.

    Persze, lehet ez függőség, mint lehet függni az alkoholtól, nikotintól, szextől, szerencsejátéktól.Bármitől, ami boldogságot okoz, akár csak percekre is.

    De ettől függetlenül az édes íz szeretete az emberek nagy többségénél igenis jelen van.Van aki azt mondja, hogy a sósat jobban szereti.Persze, a sajtos pogácsát, a ropit, a chipset, de ezek is szénhidrátok, ezek is cukorrá bonlanak a szervezetünkben.Szóval nincs túl nagy különbség a sós és édesszájúak közt.

     

    Részemről egyébként lehet enni bármit, csak mértékkel.Ha meg elszaladt a ló velünk, akkor még időben megálljt kell parancsolni.Most a második gyerek után én is próbálok újra formába lendülni.Meglátom, hogy sikerül.

     

    Írtad, hogy sok szar van a boltok polcain.Te mit szoktál megvenni egy átlagos szupermarketből?Mi az, amit még fogyaszthatónak tartasz?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_164954 (120)
    2013-01-15  10:48
  5. Torolt_felhasznalo_868256
    Torolt_felhasznalo_868256
    2013. január 15. 10:55122.

    Hú, nem irigyellek ezért:-)

    Valamilyen szinten ez már kényszer nálad, attól tartok.  Folyamatosan máson töprengeni (ráadásul ilyenen, hogy valaki rendetlenséget csinál otthon, amíg te távol vagy), miközben érezhetnéd jól is magad... 

    előzmény:
    Télapó*** (121)
    2013-01-15  10:51
  6. 2013. január 15. 10:51121.

    Nekem is mondta már a férjem, hogy mit pörgök annyit a háztartáson, miért nem foglalkozom magammal. De nem tudom megerőszakolni saját magam ... Volt olyan, hogy hétvégén mindenképp kerékpározni szerettem volna, és már előző nap kiszámoltam, hogy mikor mire lesz időm. Úgy jött ki a lépés, hogy 2 és 5 között tudtam menni, el is mentem, de közben sokszor eszembe volt, hogy ha hazaérek ezt, meg ezt kell megcsinálni. Pedig tényleg nem vagyok egy pedálgép, de pihenni csak úgy tudok, ha rendben van körülöttem minden.

    Ha pl. elmegyünk nyaralni, és otthon marad valaki, akkor ezembe szokott lenni, hogy ha hazamegyünk, tuti kupi lesz és kezdhetek rendet tenni. Ha viszont nincs otthon senki, akkor nyugodt vagyok, az vár, amit hagytam: rend:-)

    előzmény:
    cabron (119)
    2013-01-15  10:45
  7. Torolt_felhasznalo_164954
    Torolt_felhasznalo_164954
    2013. január 15. 10:48120.
    Nekem olyan édesség függőnek tűnik sok ember pont mint a nikotin és az alkohol függés.

    A gyerekeket meg tömik édességgel, mert azzal kedveskednek az a szokás.
    Süti, málnaszörp, csoki, cola és egyebek minek?

    Volt elsőben egy fiú az anyja a bundás kenyeret vastagon cukrozva adta neki. Agyrém.
    előzmény:
    Neméppenropi (114)
    2013-01-15  10:36
  8. 2013. január 15. 10:45119.

    Hát igen, fontossági sorrend.

     

    Ugyan nincsenek gyerekeim, de ha lennének akkor az ő és a saját egészségünk lenne a legfontosabb, most csak a saját egészségünk az.

    Ezért tojok a félreálló függönyre és nem vasalok. :)

    előzmény:
    Télapó*** (113)
    2013-01-15  10:34
  9. 2013. január 15. 10:43118.

    Ebben egyetértünk.

    Stresszes időszakban én in többet eszem.

    előzmény:
    Télapó*** (116)
    2013-01-15  10:40
  10. 2013. január 15. 10:42117.

    Én egyszer kifjtettem az álláspontomat, még egyszer nem írom le ugyanazt, ha nem érdekel, lelked rajt.

     

    Csak hát fél iformációkból ugye téves következtetéseket lehet levonni. Ezért írtam, hogy olvass! Az értő olvasás nekem fontos. De hát, kinek a pap, kinek a paplan...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_868256 (112)
    2013-01-15  10:31
  11. 2013. január 15. 10:40116.

    Azért bízom a genetikában:-)

    Olyan az alkatom, mint Anyámnak. Ő is ugyan így volt ennyi idősen, mint most én. Idős korában sem lett kövér. Sosem sportolt, de nem volt lusta, és még a zsíros kenyeret is szerette.

     

    Van ám még egy tényező, amiről nem esett szó: a stressz.

    Megfigyeltem magamon (nyilván nem etalon), ha stresszes vagyok, többet eszem. Nem nassolok: eszem, mert éhes vagyok. Ha totál kikészülök idegileg (ilyen nem sokszor van, egyszer volt, amikor Anyám meghalt, és egyszer, amikor a gyerek kórházba került), szóval nagy stressznél viszont egyáltalán nem tudok enni.

    Most akkor vagy úgy lenne jó, ha nem lenne kis stressz, hogy ne legyek éhes, vagy legyen stressz, de akkor jó nagy, mert akkor sem vagyok éhes:-)

    előzmény:
    abak (115)
    2013-01-15  10:36
  12. 2013. január 15. 10:36115.

    És nem akarlak elkeseríteni, de ez még rosszabb lesz.

     

    Nekem 45 éves koromig semmi gondom nem volt a súlyommal.

    Max. 2-3 kiló ingadozott, ha kicsit visszafogtam magam, már ment is le.

    Azóta viszont minden évben rakódik egy-két -három kiló.

     

    Hiába eszem kevesebbet, mozgok elég sokat ez van.

    Hét év alatt kb 15 kiló jött rám, és nem tudom leadni.

    előzmény:
    Télapó*** (109)
    2013-01-15  10:28
  13. 2013. január 15. 10:36114.

    Az ember azért szereti az édes ízt, az édességet, mert az evolúció során beleivodott, hogy ami édes, az erőt ad.Igaz, régen több volt a mozgás és kevesebb az édesség.

    Ardian nem írt butaságot.

    Az viszont tény és való, hogy ha valaki huzamosabb ideig nem eszik édességet, az utána egy kocka csokit is émelyítően édesnek, cukrosnak érez.Én vagyok rá a példa, pont múlt héten kezdtem a fogyókúrát.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_164954 (111)
    2013-01-15  10:30
  14. 2013. január 15. 10:34113.

    Nagy igazság, hogy mindenkinek arra van ideje, amire időt kíván szakítani:-)

     

    Én pl. nagyon szeretnék valami tornára, vagy táncra járni. De fontosabbnak tartom, hogy foglalkozzam a gyerekekkel, náluk sajnos nagyon oda kell figyelni a tanulnivalóra, a készülésre. Szeretem, ha rendben a lakásom, egyszerűen bántja a szépérzékem, ha ferdén áll a függöny, vagy pormacska van a sarokban. Zavar ... tudom hülye vagyok, de akkor is zavar. Talán el kellene mennem pszichomókushoz, hogy kitakarítsa ezt belőlem .... de mikor? pszichomókushoz sem tudok menni, amíg nincs rend:-)))))

    És amiért utálok rossza minőségű ételt enni, azért főzök. Ha kell, minden nap, de általában két naponta. A másik napokon marad a vasalás. És hát a gyerekek mindig gondoskodnak arról. hgoy ne unatkozzak:-)

    Kevés az idő, az a baj. Este 6-tól 8-ig vagyok befogható, ezt elveszi a háztartás. Aki ügyes az járhat este 8-tól is tornázni ... én képtelen vagyok rá:-(

    előzmény:
    cabron (104)
    2013-01-15  10:21
  15. Torolt_felhasznalo_868256
    Torolt_felhasznalo_868256
    2013. január 15. 10:31112.

    Hát azt nem hiszem, hogy fogom. 

    De én a te hsz-eidre reagáltam, te is leírhatod, mit látok rosszul. 

    De persze nem muszáj, olvastam, amit olvastam:-) 

    előzmény:
    cabron (110)
    2013-01-15  10:29
  16. Torolt_felhasznalo_164954
    Torolt_felhasznalo_164954
    2013. január 15. 10:30111.
    Nagy fenéket van ez így. Az emberi butaság ennek az oka.
    előzmény:
    ardian (107)
    2013-01-15  10:26
  17. 2013. január 15. 10:29110.

    Javaslom, olvasd el (ne felületesen) az alexandrával folytatott beszélgetésemet elejétől a végéig...

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_868256 (108)
    2013-01-15  10:27
  18. 2013. január 15. 10:28109.

    Igen, nagyjából így van ez:-)

    Persze azért ne feledkezzünk meg az egyéni adottságokról sem. Az én férjem pl. sovány. Ehet, amennyit akar, bármit, bármikor, mégsem hízik. Én meg hízékony vagyok, de pl. brutál kövérre én sem tudok hízni (még):-)

    Uram kocsival jár, de azzal is dolgozik, én gyalog és gyalogolok is rendesen (tegnap is talpig hóban, nem érdekel az időjárás, ilyenkor szoktam kiszellőztetni a fejem). 

    Egyébként meg azt veszem észre magamon, hogy minél korosabb vagyok, a kilóim annál inkább ragaszkodnak hozzám:-) 10 évvel ezelőtt ha ennyit ettem volna, mint most, nem 62 kg lettem volna, hanem 52 .... most meg 70 vagyok.

     

    A legrosszabb variáció szerintem az, ha valaki egyedül él, nincs elég pénze, nincsenek barátai, lusta is, meg még buta is és szeret csipegetni. Na ez egyenes út az elhízáshoz. Aztán minél kövérebb lesz, annál lustább, aztán már beteg is ...... 

     

    előzmény:
    ardian (103)
    2013-01-15  10:18
  19. Torolt_felhasznalo_868256
    Torolt_felhasznalo_868256
    2013. január 15. 10:27108.

    Na és? a savanyítottban/szárítottban meg pláne nincs. Ja, szerinted csak nyáron kéne zöldbabot enni.

    Ne mossuk már össze a nem annyira jót/táplálót az ártalmassal. 

    előzmény:
    cabron (101)
    2013-01-15  10:05
  20. 2013. január 15. 10:26107.

    nem szoktatás kérdése, úgy születünk, hogy szeretjük

     

    az anyatej is édes, hogy szeresse baba

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_164954 (105)
    2013-01-15  10:22
  21. 2013. január 15. 10:25106.

    egyetértek!

    A kisfiam másodikos, s nehéz suliba jár, nyelvtagozatra, elsőtől tanulnak németet...

     már tzavaly és idén is év elején hozta haza a prosikat ilyen szakkörről, olyan szakkörről, mondtam neki, hogy hidd el, mire végigcsinálod a napot, kész a lecke, már nem lesz kedved ilyenre... egyedül sportolni jár heti kétszer, akkor kiszellőzik a feje... s nem is hiányzik neki, szellemileg így is le van terhelve eléggé

    előzmény:
    cabron (104)
    2013-01-15  10:21
  22. Torolt_felhasznalo_164954
    Torolt_felhasznalo_164954
    2013. január 15. 10:22105.
    Miért szoktatják a szülők nagy része rá a babát az édes ízre? Innen kezdődnek a bajok.
    előzmény:
    ardian (103)
    2013-01-15  10:18
  23. 2013. január 15. 10:21104.

    Szerintem azért szervezés kérdése is a dolog. Lehet 2-3 napra előre főzni, mosni sem kell minden nap, a takarítás is háttérbe szorítható egy órás séta ellenében a családdal.

     

    Nyilván nem mindenkinél fér bele a napi minimum fél óra mozgás, de sokszor úgy érzem, hogy a nincs időm és energiám csak hárítás.

     

    A gyerekeknek sem biztos, hogy az a jó, ha 3-4 féle szakkörre, különórára járnak, lehet egészségesebb (mentálisan is) ha együtt csinálnak valamit anyuval/apuval.

     

    Ui.. Nem kizárólag személyesen neked címeztem, csak vélemény a hsz-szel kapcsolatban.

    előzmény:
    Télapó*** (94)
    2013-01-15  09:57
  24. 2013. január 15. 10:18103.

    persze, tudom, hogy nehéz

     

    én is dolgozom+két gyerek, egy ovis+kisiskolás

     

    de apró dolgokon is múlik. pl. nekem nincs súlyproblémám, a férjemnek igen... kettőnk között annyi a különbség, hogy ő kocsival jár, én nem...és amikor csak 1-2 megállóról van szó, akkor nem szállok fel egy amúgy is tömött villamosra, hanem tempósan legyaloglom... így minden nap sétálok 40-50 percet, az már eleve adott

     

    hétvégén pedig mire kitakarítunk, rtavasztól-őszig rendbe tesszük a kertet, eleve mozgunk, amellett nekem muszáj elmennem úszni vagy végigtprnázni egy órát, különben viszket mindenem.. meg imádunk kirándulni is, a kicsik először apjuk nyakában, de most már mindkettző saját lábán... és nem kispályások, 800-900 méter magasra felmásznak zokszó nélkül, na jó, néha van nyifi-nyafa, de azért van a szülői tekintély...

     

    akinek még annyi lehetősége sincs (van az úgy), annak muszáj lemondania a kaják terén. no mozgás`= alig-kalóriaszükséglet... evvan.

    előzmény:
    Télapó*** (94)
    2013-01-15  09:57
  25. Torolt_felhasznalo_164954
    Torolt_felhasznalo_164954
    2013. január 15. 10:12102.
    Egységes vélekedés ebben sincs és nem is kell! Az biztos, hogy a boltokban sok üres polc lenne, ha kidobálhatnám ami nekem szar.

    Akik fos kaját esznek és nem zabálnak, azok se kövérek, ha nem betegek még.
    előzmény:
    cabron (98)
    2013-01-15  10:02

Címlap

top