Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Szülés után dolgozni..

mancika
Létrehozva: 2012. augusztus 28. 17:54

Sziasztok!

 

A cím eredetileg ez lenne: Ki mikor kezdett el dolgozni a szülés után, ill. hogyan oldotta meg?

 

A helyzet nem egyszerű: Szülés után hamar vissza szeretnék menni dolgozni.

Namármost a hamar az kb. fél évet jelent, vagy még annyit sem.

Kötekedők kíméljenek, gyakorlati tanácsokra van szükségem, gyakorló anyukáktól. Mindenki tanácsát megköszönöm, csak könyörgöm ne hangozzék el: minek szül, ha nem akar otthon maradni? És egyebek..

 

Szeretem a munkámat, szükségünk van a pénzre, viszonylag biztos a munkahelyem, várnak majd vissza, lehet egy fenékkel két lovat megülni?

Volt már valaki hasonló helyzetben?

A szoptatással kapcsolatban nem szeretnék nagy faxnit csinálni, legrosszabb esetben (ha lesz tejem), akkor lefejem. 

 

Na de ki vigyázna a babára? Egyáltalán normális ez az egész, vagy csak én vagyok rosszul összerakva?

Tudom, hogy minden kiszámíthatatlan, eddig minden ok, na de a terhesség vége még elég messze van.. hogy mi lesz szüléskor és utána, senki nem tudja.

 

 

Nyilván nem tudnék az első időben 20 napokat dolgozni, de heti 1-2 napot szeretnék majd bevállalni. A bölcsi is bizonytalan, pici babát meg gondolom nem valami okos dolog idegenre bízni. Szülői segítség a párom részéről lenne, de az sem egész napos..

Köszönöm, aki ír, segít!

  1. 2012. augusztus 28. 20:2526.
    A helyzet több tényezős. Amit szerintem alaposan végig kell gondolni ilyenkor.   1. Egy kisbabából akkor lesz érzelmileg is egészséges felnőtt lény, ha érzi a törődést, sok figyelmet kap, játszanak vele, beszélgetnek vele. A gyereknek hiába mondjuk, hogy szeretjük-még ha így is van-, ő abból fog hinni és épülni, ami körülötte történik. Hogy van-e valaki vele, mellette, mesél-e neki, huszadszor is visszaadja az eldobott játékmaciját, épít-e neki homokvárat, rá és csakis rá figyel, neki szenteli-e az idejét (na jó, aki nem szuperanya, az is képes legyen ezt legalább napi pár órában megtenni:-). Akkor fog bízni és kötődni, ha van aki ezt megtanítja neki nagyon-nagyon korán. Ez nem kérdés. De persze ezt nem azt jelenti, hogy az anyuka totálisan mondjon le az önálló életről, hiszen van apuka és nagyszülők is. Ha meg kistesó is van az külön fejezet.....Kérdés, hogy az anyukának lesz-e elég ereje, ideje, kedve a munka után-a következő munkanapra készülve- csak a babára figyelni. Kérdés, hogy mit kezd azzal a helyzettel, ha a babájának érzelmileg a vele legtöbbet foglalkozó ember lesz majd a lényegesebb az életében.      2. Nem elhanyagolandó szempont a háztartás több tennivalójának elosztása, végiggondolása. Ugyanis, ha az anyuka 8 munkaóra után még  a főzést, vasalást, takarítást és egyebeket is csinálni akarja úgy, hogy egész nap nem látott babájával is foglalkozzon, az nem semmi. Én nem bírnám. Valami segítséget fogadni kell, vagy apukát befogni vagy kaját hozatni. És talán ezért zseniális, hogy a gyerek 3 éves koráig otthon maradhatnak a magyar anyukák, mert a kisgyerek ellátása, érzelni, szellemi jólétének megteremtése plusz a háztartás az kemény meló.     3. Csakis olyan, állandó személyt megkérni a felügyeletre, akit szeretünk, tisztelünk és megbízunk benne, mert ő fogja a gyerekünk életét nagyrészt meghatározni. Jó, jó, tudom, nőttek fel gyerekek már úgy, és lettek tisztességes emberek, hogy nem volt a s...ükben az anyjuk, de én ezt nem bíznám a véletlenre, ha a sajátomról van szó.   4. Bárhogyis legyen, az is fontos, hogy az anyukának jó megoldás szülessen, mert ez az ő élete is. Mindenre lehet jó megoldást találni, de az biztos, hogy ebbe a döntésbe  gyerek életében szerepet játszó személyeket is bevonnám, hogy tudjam, kire, miben lehet számítani, hogy képzeli az első pár évet, és a gyereknevelést. ÉS a legfontosabb, hogy az első hónapokban meg kell ismerni a babát, mert annyira különbözőek lehetnek. Egyiket tönkreteszi az anyja hiánya, a másiknak nem árt. Az anyának kell tudnia majd, hogy az ő babája mit igényel, hogy jó neki, hogy mi a helyes döntés.
  2. 2012. augusztus 28. 20:1725.

    " Az én első gyerekem a bölcsődében tette meg az első lépéseit a gondozónők gyámsága alatt, és először nem az én kitárt karjaim közé rohant."

     

     

    Uristen. Tragedia....    Azert ahogy elnezem, tulelted. 

    előzmény:
    business (24)
    2012-08-28  19:51
  3. 2012. augusztus 28. 19:5124.

    Gyereke és szülője válogatja, hogy milyen megoldás a jó, a jobb. Tény hogy nagyon meg kell becsülni ha az embernek van egy jó állása, de én ódzkodnék a mindenáron-tól.

    Meddig akarsz szoptatni?? Esetleg direkt elapasztod az élettanilag olyan fontos anyatejet, és adsz neki tápszert, hogy dolgozhass??

    Minden életkornak meg vannak a maga szépségei, amikről így sajnos - most egész heti munkavégzésről beszélek - lemaradsz! Erre gondoltál?

    Az én első gyerekem a bölcsődében tette meg az első lépéseit a gondozónők gyámsága alatt, és először nem az én kitárt karjaim közé rohant.

    Elvált voltam kényszerhelyzet, nem tudtam mit tenni! Itt most hosszasan sorolhatnám, hogy mi mindenről maradtam még le azután is, s mivel én voltam a családfenntartó az állam által biztosított táppénzes napokat sem vettem igénybe, mert más vigyázott rá ha beteg volt. Egyszer azt mondta, hogy: Anya! Te mindíg elmész a dolgozóba, engem meg itthagysz. Azóta is fáj! 

    Az idő halad előre a maga ütemében és ami elmúlt azzal már nem lehet mit kezdeni, a jelen van, a jövő még nem tudjuk milyen, vagy lesz-e egyáltalán. Ha elszalasztod a jelent, lehet, hogy mindent elszalasztasz.

    Vannak nyugis gyerekek, mint ahogy írta itt az egyik hozzászóló, "mindenkivel el van" , azért kíváncsi lennék, ha láthatnád egy kamerán hogy a bölcsődében hogy van, nem tudom elégedett lennél -e?

    Vagy azt képzeled ott a te gyerekedet fogja valaki szórakoztatni egész nap?

    A bölcsőde a bébiszitter, sőt még a nagymama felügyelete is kényszermegoldás, nem optimális feltétel egy kisbaba számára, mert ugy itt nem nagy gyerekekről van szó, hanem csecsemőkről. 

    előzmény:
    mancika (1)
    2012-08-28  17:54
  4. 2012. augusztus 28. 19:4923.

    Egyébként én is úgy tervezem, ahogy a topiknyitó... aztán persze ki tudja, hogy hozza az élet?! :)
    Most azt mondom, nem adnám fel a munkámat, megpróbálnám összeegyeztetni a kettőt fél év után.
    De egyelőre nincs tervbe véve egy baba :))

     

    Mondjuk a  hat hét az nagyon durva lenne....

    én úgy hallottam, hat hét után lehet szexelni újra :)))))

    előzmény:
    hanbari (21)
    2012-08-28  19:45
  5. 2012. augusztus 28. 19:4822.

    Igen,ebben is igazad van,a munkaerőpiac manapság nem a toleranciáról hires.

    Engem megváltoztatott az anyaság,pedig előtte fő és mellékállásban is "nyomtam",nem is bántam meg,anyagilag tényleg szép évek voltak.De!Én most 37 vagyok,és mire a harmadik babánk megszületik,betöltöm a 38-at.Nem én leszek a munkaadók álma,mire visszamehetnék dolgozni,viszont ez már másodlagos nekem.Tudom,hogy lesz megoldás, és ez nem a segély,még mielőtt valaki félreérti.Sokkal többet számitanak már az érzelmek,mint az anyagi világ.Az összetartozás a szeretet,a feltétlen odaadás amit egy család adhat.Nyilván ez lemondásokkal jár bizonyos szinten,de ez nem zavar.

    Ha valaki másképp gondolja az egész családosdit,a gyereknevelést,az anyagiakhot való hozzáállást,azt sem szólom meg,mindenkinek szive joga eldönteni,hogyan akar élni.Én ezt választottam,és teljes ember vagyok tőle.

    Kivánom,hogy te is az légy,kapj segitséget a babucihoz,és visszamehess dolgozni,ha arra vágysz.Ha te kiegyensúlyozott vagy,a babád is az lesz!Sok sikert!

    előzmény:
    mancika (10)
    2012-08-28  18:32
  6. 2012. augusztus 28. 19:4521.
    Még az is lehet, hogy rosszul emlékszem:) De az biztos, hogy ledöbbentem, hogy szinte szülés után azonnal....
    előzmény:
    Selymeske (20)
    2012-08-28  19:37
  7. 2012. augusztus 28. 19:3720.

    Nálunk vidéken (anyukám gondozónő), hat hónapos kortól veszik be....

     

     

    előzmény:
    hanbari (4)
    2012-08-28  18:14
  8. 2012. augusztus 28. 19:2319.
    Egyetértek. Akármennyire bírom pl. az anyósomat, biztos nem bíznám rá állandóan. Mindenkinek jobb így.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_544962 (17)
    2012-08-28  19:17
  9. 2012. augusztus 28. 19:2118.

    Szia!

     

    Az általad leírt helyzetben talán nem marad más, mint a bébiszitter.

     

    Én is így voltam vele, mint te, mikor a főnököm megtudta, hogy terhes vagyok, kihagyhatatlan ajánlatot tett: fenntartja a munkakörömet, a távollétemben a helyettesem viszi az ügyeket, ha maximum 1 év után visszatérek.

    Én eleve így készültem, és egyáltalán nem ragadtak el az érzelmeim, én azt vallom, úgy is nagyon lehet szeretni a gyerekünket, ha nem vagyunk egyfolytában a s...ében. 1 éves korában visszamentem dolgozni. Mondjuk én amúgy sem vagyok egy érzelgős típus.

    Szóval célirányosan kerestem bébiszittert (először bölcsibe akatuk adni, de nem vették fel), és nagy szerencsénkre találtam is, egy 3 gyerekes vagány, belevaló csaj személyében. Ő főállású lett nálunk, minden nap 7. 15-től 16. 15-ig.

    Szuper volt, a gyerek a saját ritmusában élhetett tovább (ő szeretett sokáig aludni, jó, hogy a bölcsi miatt nem kellett kora reggel kirángatni az ágyból), én halálosan nyugodan tudtam dolgozni, mert a gyerekem nem is lehetett volna jobb kezekben, és nem mellesleg munkát és fizetést tudtam adni egy már évek óta munka nélkül élő anyukának.

    8 hónapig volt ez a rendszer, aztán bölcsibe ment a gyerek, de nagyon-nagyon szuper volt, egy pillanatra sem bántam meg!

     

    (szerintem semmi gond nincs ezzel a korai visszamenetellel, bár valamiért a magyar anyukák szeretik elitélni az ilyen nőket, de az a gyanúm, hogy a nehéz pénzügyi helyzet sokakat fog erre kényszeríteni, és szépen lassan átalakul ez a nézet, pld. az én munkahelyemen már szinte általános, hogy 1 éves gyerekek mellől visszajönnek, őszintén szólva nekem az a fura, hogy valaki 3 évig otthon tud ülni, a "gyesbe" szülőkről nem is beszélve.)

    előzmény:
    mancika (1)
    2012-08-28  17:54
  10. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2012. augusztus 28. 19:1717.

    hát pedig eljárós meló, ha nincs full szülői segítség, nincs más megoldás piciknél mitn egy megbízható bébisitt.  heti egy két nap, bébisittel belefér. de nehéz lesz valszeg otthagyni a babád egész napra, ha már előtte nincs bejáratott segítséged. én ezt az egyet csinálnám másképp. mai fejemmel, már szülés előtt kerestem volna családfüggetlen segítséget.  persze ezt számolni kell, mennyire éri meg, mert ez pedig pénz.

    csak úgy akárkire nem hagynám a picit az tuti. bőven kell még egy nagyobbnak is ismerkedési idő. bölcsibe se úgy megy senki, hogyc sak úgy otthagyod egyből:)

    előzmény:
    mancika (1)
    2012-08-28  17:54
  11. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2012. augusztus 28. 19:1716.

    Ez attól függ majd, hogy állsz az egész anyasághoz. Van ilyen, mint a zeneovi, hogy görcsösen ragaszkodik, ott nem hagyná egy percre se a gyereket, még a saját szüleire sem.

     

    Én már most szeptemberben beadnám a 8 hónapos fiamat. Egyenélőre még elutasítást kaptam, de van még 2 hely ahova pályázok.

     

    Igényli a más társaságot, nagyon barátságos, jól elvan olyanokkal is akiket nem lát mindennap. Szerintem nem lenne rossz neki sem, ha sikerülne bölcsissé tenni. 

     

    És hozzáteszem, nem okoz majd gondot őt szakértő kezekben hagyni. Volt már többször nagyszülőkkel, sőt még nemrokon is vigyázott már rá. És nem kell parázni, mert nem mindenki olyan, hogy elbőgi magát, ha félnapra másra kell bízni a gyereket. 

    előzmény:
    mancika (10)
    2012-08-28  18:32
  12. 2012. augusztus 28. 19:1215.

    Fél éves korában már felveszik bölcsibe, de én csak akkor vinném, ha végképp szükség lenne rá. Túl lehet élni, volt kolleganőm, aki mindkét gyereknél ezt az utat választotta kénytelen-kelletlen.

     

    Az én kislányom egy éves volt, amikor visszamentem dolgozni rendesen nyolc órába. Szerencsénk volt, meg egy ismerős bölcsis gondozónő nyugdíjba ment és ő lett a pótmamája. Nagyon szeretik egymást, remek dolga volt nála.  

    előzmény:
    mancika (1)
    2012-08-28  17:54
  13. Torolt_felhasznalo_544962
    Torolt_felhasznalo_544962
    2012. augusztus 28. 19:1114.

    én előtte is itthon dolgoztam, utána is. elsővel 5 hetet, másodikkal 4 hetet hagytam ki. szülés elélőtt 2 nappal még mindkét esetben dolgoztam.

    (mindenkit megnyugtatok, nem vagyok egy stresszelős típus. szeretem a munkám, nekem nyugis. asszem meló nélkükl viszont lehet nem íbrtam volna iylen jól. mégha eredetileg nem is terveztem hogy ennyire sokat fogok majd végig dolgozni, de mindenképp úgy volt, dolgozom,c sak kevesebbet)

     

    ez szeritnem sokmindenen múlik. azon pl nagyon, miylen típusú meló. lehet e ygerekek mellett. azon is, hogy amit valaki csinál mennyire szereti. egy kényszermelót szeritnem nem is érdemes... meg végül azon is, egyáltalán van e lehetőség dolgozni.

     

    aztán kinek hogy alakul.

    előzmény:
    mancika (1)
    2012-08-28  17:54
  14. 2012. augusztus 28. 19:0213.

    Nálam az a felállás, hogy csak 8 órában tudnék visszamenni dolgozni.

    Itthoni munka nem megoldott.

  15. 2012. augusztus 28. 18:5712.

    Gondoljátok át nagyon alaposan, hogy bírja-e a nagyszülő a pici babát hosszú távon. Fél éves koruk után a babák hihetetlen gyors helyváltoztatásra képesek, esnek kelnek. Nem minden ötvenen felüli bírja tempót, meg a lelki terhet, hogy jaj csak nehogy pont akkor történjen vele valami, amikor velem van. Érdemes a baby sittert megfontolni. Esetleg családi napközit, ahol tényleg maximum heten vannak.

     

    Én egy évet terveztem itthon maradni, ebből másfél lett. A lányommal másfél évet terveztem ebből kettő lett. Húztam az időt az az igazság....

    Én hat órában mentem vissza dolgozni. A fiam családi napköziben volt délelőtt négy órát. Majd hazahoztam, amig aludt dolgoztam otthon még 2 órát.

    A lányommal ugyanezt nem lehetett megcsinálni, mert megbízhatatlan alvó volt. Ő hat órázott a csanában kezdettől fogva.

    Ugyanaz a módszer nem működik két gyereknél, úgyhogy majd kialakul nálatok is.

    Az ismeretségi körömben két nő van, aki 6 hónap után tényleg  visszament dolgozni, ahogy tervezték. Az egyiknél babysitter, a másiknál apuka maradt a picivel.

    A második gyerekkel már ők is 2 ill 3 évet maradtak otthon.

     

    előzmény:
    mancika (1)
    2012-08-28  17:54
  16. 2012. augusztus 28. 18:5211.

    Nem teljesen ertem , mit szeretnel hallani.

    En Angliaban szultem, itt akkoriban 6 ho volt a fizetett szulesi szabadsag ( most 9 ho), tehat aki meg szeretne tartani a munkajat az visszamegy dolgozni. 

    Nehez ugy, mert egyresz nehez egy 6-7 host magara hagyni, annyira picik meg, masreszt anyagilag  sem teljesen mindegy, hogy milyen munkahely varja vissza az embert. 

     

    Szoval egyreszt, tenyleg vard meg, hogy a baba megszulessen, nem tudhatod milyen erzesek ebrednek majd benned, masreszt ha fizetned kell a baba-felugyeletert, lehet, hogy nem fogja annyira megerni a napi streszet, utazast, rohanast ugy , hogy kozben a kicsit sem latod egesz napokra. 

     

     

    előzmény:
    mancika (1)
    2012-08-28  17:54
  17. 2012. augusztus 28. 18:3210.

    igen, első lesz.

     

    persze tudom, hogy minden minden más lesz, sokan mondták, hogy majd ha megszületik akkor változnak ezek az érzések.

    viszont nem szép dolog, de én is öregszem, az évek mennek, és nagyon nehéz volt ezt a munkát is megtalálnom, itt elég toleránsak, nem bíznám a véletlenre ha mégis úgy adódna, hogy új munkahelyet kéne néznem.

    előzmény:
    zeneovi (7)
    2012-08-28  18:24
  18. 2012. augusztus 28. 18:309.

    persze, én is arra gondoltam, hogy állandó személy, de a legjobb lenne egy családtag. vadidegenre nem szeretnék egy picibabát bízni, megmondom őszintén.

    vagy csak ajánlás útján..

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_705786 (8)
    2012-08-28  18:25
  19. Torolt_felhasznalo_705786
    Torolt_felhasznalo_705786
    2012. augusztus 28. 18:258.

    Bölcsibe 6 hónapos kortól viheted. 

    A legjobb megoldás egy bébiszitter lenne...én  a helyedben oylat keresnék aki eü-ben jártas.

    A lényeg hogy egy állandó személy legyen aki a babával van, ne váltogassák egymást a felvigyázók.

     

    előzmény:
    mancika (1)
    2012-08-28  17:54
  20. 2012. augusztus 28. 18:247.

    Szia!

    Első baba,ha jól értem,ugye?

    Valaha(10 éve)én is úgy gondoltam,hogy amint lehet,visszamegyek dolgozni.Ugyanezen indokok miatt:biztos munkahely(aztán kiderült,hogy ez nem is igaz),kell a pénz.Érdekes,hogy én is pontosan 6 hónapot akartam itthon maradni vele.Aztán megszületett a kisfiam,és ezek az indokok eltörpültek az én pici babám mellett.Én érzelmileg nem tudtam megtenni,hogy két éves kora előtt visszamenjek,még akkor is nagyon nehéz volt. Másnak sikerülhet,nem jelentem ki kategorikusan,hogy lehetetlen,de én képtelen voltam a kis pár hónapost itthon hagyni.Igen,lehet fejni és odaadni üvegből,de akkor már nem akartam,úgy éreztem,szüksége van rám,és nekem is rá,és ez az érzés mindent háttérbe szoritott,az anyagiakat a leginkább.

    Szivemből kivánom,hogy összejöjjön,amire vágysz,de ha a vágyaid változnak,mikor már a kezedben fogod a babád,ne habozz elmerülni az érzelmekben!:)))

    Szép babavárást,boldog együtt töltött babás napokat!

     

    Üdv:Z.

    előzmény:
    mancika (1)
    2012-08-28  17:54
  21. 2012. augusztus 28. 18:236.
    Nyilván, de ezek szerint még akkor az is bölcsifüggő, hogy mikortól mehet. 
    előzmény:
    mancika (5)
    2012-08-28  18:22
  22. 2012. augusztus 28. 18:225.

    én is úgy tudom, hogy fél éves kora előtt nem veszik be Bp-en..

    viszont a bölcsi is teljesen bizonytalan, mert vagy felveszik, v. nem, illetve ha állandóan beteg lesz, akkor nincs értelme visszamenni dolgozni. 

    előzmény:
    hanbari (4)
    2012-08-28  18:14
  23. 2012. augusztus 28. 18:144.
    Én technikailag tudom csak mondani, hogy nálunk (Budapest) 20 hetes kortól lehet bölcsibe vinni a gyereket. Anyósom vidéken gondozónő, ő mintha azt mondta volna, hogy náluk 6 hetes kortól vesznek be gyereket. 
    előzmény:
    mancika (1)
    2012-08-28  17:54
  24. 2012. augusztus 28. 18:043.
    és ha privit írsz?
    előzmény:
    8642 (2)
    2012-08-28  17:59
  25. 2012. augusztus 28. 17:592.
    Csinálj zárt topikot és szívesen megosztom a tapasztalataimat (2 gyerek)
    előzmény:
    mancika (1)
    2012-08-28  17:54

Címlap

top