Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Waldorf negativ oldala

Torolt_felhasznalo_913021
Torolt_felhasznalo_913021
Létrehozva: 2012. május 10. 18:44

Sziasztok!

 

A Waldorf-oktatasrol csak pozitivumokat hallottam es olvastam ezidaig. Mivel fontos dontes elott allunk, szeretnem alaposan korbejarni a temat.

 

Ezert olyanok velemenyere vagyok kivancsi, akik barmilyen negativumot tapasztaltak/nak ebben az alternativ oktatasi rendszerben.

 

Nem szeretnenk addig donteni, amig csak csupa szep es jot hallunk errol az iskolarendszerrol, mert az ugye tul szep, hogy igaz legyen.

 

Johetnek pro velemenyek is, de a kontra jobban erdekelne!!!

 

Koszonom!

 

Madison

  1. -1-
    -1-
    2012. május 15. 09:54176.

    Mert biztosan Waldorf iskolába jártatok.

     

    Az este elaludtam miközben a tévé be volt kapcsolva, s mikor felriadtam, éppen a humorista humorizált azon, hogy mennyire tájékozatlan pont ez ügyben, merthogy a Wsulit figurázta ki.

    Humora válogatja, nekem nem volt viccccces.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_732350 (173)
    2012-05-15  09:30
  2. 2012. május 15. 09:41175.

    Tudod, kíváncsi lennék arra, hogy amikor hazaértél teszem azt a nyolcórás munkából, otthon szünet nélkül folytatnod kellene mindne áldott nap a hétvégéket is beleértve a benti munkádat.

    Nos, én elhiszem, hogy nem akarod megtapasztalni milyen a kútbaugrás,  viszont ennél fogva csak olyan emberek saját élményeire hagyatkozhatsz, akik már átélték ezt a dolgot. Az pedig ugye, nem ugyanaz (valamit átélni, vag ycsak képzelegni róla).

    előzmény:
    csampi (166)
    2012-05-14  15:11
  3. 2012. május 15. 09:36174.
    Tudod mi fogott meg abban, amit írtál, hogy "látszik", hogy a gyerkőc ösztönösen érdeklődik az iránt, amit tanul. Kézzel fogható tudást adnak neki, amit ő önállóan képes befogadni, értelmezni és értékelni. Tud önállóan következtetéseket levonni abból, amit adtak neki, csak azért, mert valamiről nem csak a tankönyvekből értesül, hanem közvetlenül a természettől szerzi be az ismereteit, amelyek így sokkal mélyebben rögzülnek, mintha csak a könyv lapjairól próbálná azt memorizálni. Valami olyan dolgot, amit sosem látott, hallott, érzékelt, tapintott csak olvasott róla sokkal nehezebb fefogadni, szvsz.
    előzmény:
    Caithleen (165)
    2012-05-14  15:00
  4. Torolt_felhasznalo_732350
    Torolt_felhasznalo_732350
    2012. május 15. 09:30173.
    Én se értem a kút meg a waldorf iskola összehasonlítását..
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_403826 (172)
    2012-05-15  09:23
  5. Torolt_felhasznalo_403826
    Torolt_felhasznalo_403826
    2012. május 15. 09:23172.

    Az én hozzászólásomban írtad le a választ? 

     

    A kútba ugrás szerintem más történet.

     

     

    előzmény:
    csampi (171)
    2012-05-15  08:46
  6. 2012. május 15. 08:46171.

    Szerintem baj van a szövegértéseddel.  Mindkét hsz-edre leírtam a választ az előző hozzászólásodban.

     

    Kútba ugrani jó?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_403826 (168)
    2012-05-14  17:52
  7. Torolt_felhasznalo_913021
    Torolt_felhasznalo_913021
    2012. május 14. 22:43170.

    Koszonom mindenkinek a hozzaszolasat, velemenyet, tapasztalatat! Akik priviben irtak nekem, nekik is halas koszonetem!

     

     

    Amit a segitsegetekkel sikerult eldontenem: otthon, szemelyesen, iskolat es leendo tanitonot felkeresve szabad csak dontenunk, ill. hogy ajanlatos vegigjarni tobb intezmenyt is. (Nehany heten belul koltozunk haza Kanadabol es csak az itteni Waldorf oktatasrol van informacionk.)

     

    A nagyobbik gyermekunk szemelyisege miatt merult fel ez az opcio, mert o egy kis "muveszlelek" es ugy erezzuk a hagyomanyos iskolai keretek kozt egyszeruen "elhervadna"...

     

    Remelhetoleg sikerul jol dontenunk, a racionalis tenyezok mellett azert majd arra is figyelek, hogy mit sug az anyai szivem es a noi osztonom. :)))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  8. 2012. május 14. 20:12169.

    Érdekes volt végigolvasni ezt a topicot, különösen a w-t pártoló szülők hozzászólásait. Egy nagy ellentmodás az egész. :) Egyik félről sem szeretem, ha az illető csak a saját véleményét szajkózza. Viszont itt a w-s szülők hajtogatják, hogy micsoda nyitottságra és elfogadásra nevelik a gyereket, miközben azt képtelenek elfogadni, hogy van akinek nem szimpatikus ez a módszer. Ha csak szimplán leírja, hogy mi nem tetszik neki benne, az azért nem jó, mert nincs saját tapasztalata, akinek pedig van, és az alapján ír negatívumot, az butaságot beszél, nem szabad neki hinni, és különben is hogy mer 1-2 gyerek alapján negatív véleményt alkotni. Meg ne a ismerős ismerősétől inrofmálódjunk, mert az milyen már, kivéve persze, ha jót mond. Annak a hozzászólása is korrektnek lett titulálva, aki bement pár órára és csupa jót írt. Ha rosszakat írt volna jöttek volna az okosok, hogy de az csak pár óra volt, és egy iskola, és egy tanító. :D Akit nem lehet meggyőzni, annak rossz a szövegértése, és hülye... miközben pont, hogy ő nem értette mit kifogásol a másik. :)

     

    NEM a w-ról alkottam véleményt, csak az észrevételeimet írtam le, mint "harmadik" fél. 

     

     

    Hogy egy kicsit a témához is hozzászóljak.. :D Én nem nyilatkozom magáról a w-ról (sem ellene, sem mellette nem vagyok), de az alapján amit olvastam róla (nem csak itt) van 1-2 nagyon jó dolog benne. Szerintem az lenne a legjobb, ha a hagyományos oktatás és a w oktatás össze lenne keverve...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  9. Torolt_felhasznalo_403826
    Torolt_felhasznalo_403826
    2012. május 14. 17:52168.

    Természetesen lehet véleményed, csak nem vagyok biztos abban, hogy megalapozott vélemény lesz. 

     

    Ti. én sem alkotok vélemény olyasmiről, amiről még csak hallottam, de soha nem tapasztaltam.

     

     

    előzmény:
    csampi (166)
    2012-05-14  15:11
  10. Torolt_felhasznalo_403826
    Torolt_felhasznalo_403826
    2012. május 14. 17:50167.

    A kisebb fiamról írtam, és ő normál iskolába jár. 

     

    Mit nem értesz ezen???  

    előzmény:
    csampi (166)
    2012-05-14  15:11
  11. 2012. május 14. 15:11166.

    Köszönöm, de nem tévedtem el: erősen waldorfosnak gondolom, hogy a délutáni lecekírás helyett inkább focizik a gyerek. Ha rendesen jár normál iskolába, akkor van leckéje, amit meg is ír, talán így már érthető.

    Nem fogom a gyerekemet Waldorf-ba járatni ahhoz, hogy véleményt alkossak, mint ahogy kútba se ugrunk a tapasztalás és hiteles véleményalkotás végett. Meghallgatom első kézből a tapasztalatokat (nem a szomszéd keresztanyja munkatársának a gyerekének a csoporttársának a barátjáét) , és mérlegelek. Tőlem bárki járhat Waldorf-ba, és gondolhatja jónak is, de véleményem hadd legyen már, Uram bocsá hangot is adhatok neki, azt az egy jogot azé' fenntartom magamnak, akármilyen elvakult is a másik fél.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_403826 (162)
    2012-05-13  11:22
  12. 2012. május 14. 15:00165.

    Nalunk igy mukodik, igen:-)

    Epp most van a Botanika fotanitas 3 hete ujra. A Kerteszet oran gyujtik a gyerekek a gyakorlati ismereteket (hatalmas gazdasag tartozik a sulihoz kerttel, gyumolcsossel, foliasatrakkal, allatokkal is, de ha ugy adodik, akkor erdobe mennek. Mint pl. az osszel, amikor a gombakrol tanultak:-)

    Es a fotanitas alatt pedig elmeleti szinten (persze koruknak megfeleloen) rakjak ossze ezeket a mar valoban megelt elmenyeket. Aztan szokott lenni egy otthon vegzendo, onallo projekt, amikor (kereteken belul persze) sajat valasztas alapjan bovebben kidolgozhatnak egy-egy temat (novenyt, allatot, stb). Tavaly a fiam az Orchideat valasztotta.

    Tavalyi kedvencem volt, amikor a Local Geography fotanitas kereteben a szukebb foldrajzi kornyezetrol tanultak, itteni domborzatrol, vizekrol, elovilagarol, stb. A tanterv resze volt egy 4 napos gyaloglas a kozeli tajvedelmi parkban (Europa egyik legnagyobb osszefuggo termeszetvedelmi parkjarol van szo).

    A folyo kezdetetol indult a tura, vegigkovettek a fennsikrol, ahogyan patakbol folyova duzzad, vegig mellette gyalogolva, kozben helyi novenyzetet, madarakat, kozeteket vizsgaltak, nem mellekesen stamina es onfegyelem teszt is volt ez a kozel 20 merfoldes gyaloglas, csurokben/satorban alvas a 10 eveseknek.  A tura (es tanulmanyi ut) utolso szakasza pedig az volt, hogy leeveztek az illeto folyon kenukban a tengerhez, ahol a folyo vegzodik. 

    Ezeket a szinten testileg-lelkileg megelt elmenyeket, atperszonalizalt tudast foglaltak ossze utana az orakon szovegesen, rajzokban, tablazatban. Van, aki verset is irt.

    A kepeken a fiam tavalyi Botany project-janak nehany reszlete. Nem mondom, hogy kiemelkedo munka, vagy nagy szam, de orommel es nagy-nagy szeretettel keszitette, anyagot gyujtott konyvtarban, rajzolt, sajat fotoval illusztralt, viragot preselt, szoval elvezte:-)) Szerintem tanult is belole.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (151)
    2012-05-13  10:30
  13. 2012. május 13. 11:37164.

    Próbáltam nyomon követni a fórumot, de néhány hozzászólás után elment tőle a kedvem. Szerintem alapvetően rosszul álltál a kérdéshez, mert teljesen mindegy, hogy MÁSIK Waldorfos iskolában mennyire jó vagy nem jó a módszer, a hozzáállás, az eszme, a tanár, az udvar, a tábla, vagy akármi, mert nem biztos, hogy abban is olyan, mint amelyiket te nézted. A környékünkön lévő Waldorf iskolára szerintem simán rá lehet fogni, hogy elitképző. Ismerősöm gyereke aki odajár/t, gond nélkül felvételizett kifejezetten erős középiskolába. A suli mellett anno versenyszerűen sportolt mindegyik, hangszeren játszottak, az itt emlegetett szekta jellegnek nyomát sem láttuk, de a hiányos tudásnak sem, a nekem mindent szabad gondolkodásnak sem. Sőt!

    Az egyik ismerősöm a helyi általános iskolában tanít felsősöket, teljesen állami iskola, mégis beszélget a gyerekekkel a lélekvándorlásról is, ha arra kiváncsiak. Mindegyik fajta iskoláról lehet nagyon sok rosszat mondani. Főleg, hogy manapság kifejezetten divat szidni a tanárokat és a különböző oktatási intézményeket.

    A párom az itt is elhangzott negatív sztereotípiák miatt kifejezetten Waldorf ellenes volt. Rendszeresen jár túrát vezetni általános és középiskolás csoportoknak is. A Waldorfos előtt előre retegget, hogy mi lesz, mert biztos hiába mond nekik bármit, mindenki azt csinál majd amit akar, mert a Waldorfnak ez a lényege. Ehhez képest a gyerekek odafigyeltek, érdeklődőek voltak és fegyelmezettek. (Volt olyan osztály, ahol teljesen mindegy volt, hogy a tanár, a szülő, vagy a túravezető szólt rájuk, nem érdekelte őket, amíg nem üvöltöttek velük szó szerint, addig azt csináltak, amit akartak. Érdekes módon egy egyházi iskola tanulói voltak, amit mostanában pont azért szoktak favorizálni, mert ott egyelmet, tiszteletet, erkölcsöt tanul majd a gyerek. Vagy nem...)

    Szerintem beszélgessél a tanárokkal, kérdezz tőlük. Beszélgessél olyan szülőkkel, akiknek már oda járnak a gyerekei. Nyugodtan hozd fel példának, hogy itt miket mondtak mások. 

    És ami a legfontosabb, hogy ki lesz a tanító néni! Lehet az a legjobb módszer is, ha a személy nem alkalmas rá. Ez fordítva is igaz!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  14. 2012. május 13. 11:23163.

    (Szerintem a főzés is része a háztartástannak, nem is értem, hogy mismásolhatták el Nálatok!!!)

     

    Igen, a pedagóguson sok múlik. Pont azért hoztam fel ezt a példát, mert ez nem waldorfos. Mert lehet az államiban is jót és jól csinálni!

     

    Ráadásul ez a pedagógus nagyon adott arra, hogy olyasmit tanuljanak meg főzni a gyerekek, amit maguk is szeretnek, amit maguk választanak ki közösen. Így került be a repertoárba az egészséges Cézár saláta mellé a pizza és a gyros is. No meg a muffinok.:-)

    Olyan népszerű ez a tárgy a gyerekek, de főleg a fiúk körében, hogy magam sem gondoltam volna. Hetekkel előbb készülnek rá, recepteket keresnek a neten, bevásárlólistát készítenek, bevásárolnak, sütnek-főznek, kóstoltatnak a tanári karban, madárlátta maradékokat "menekítenek haza" a szülőknek...:-)))

    (Megjegyzem, ugyanez a lelkes tanár oktatja a matekot is az osztálynak. Katasztrofálisan: kényszerből, motiválatlanul és tehetségtelenül.:-((

    előzmény:
    Lillaréka (161)
    2012-05-13  11:10
  15. Torolt_felhasznalo_403826
    Torolt_felhasznalo_403826
    2012. május 13. 11:22162.

    Kicsit eltévedtél. A kisebb fiam ugyanis állami iskolába jár, tehát nyilván nem fog makogva olvasni... 

     

    "Majd ha felnőttként kiválóan focizik, de makogva olvas... Waldorf dióhéjban."

     

    Nem, nem ennyi a waldorf dióhéjban, hanem ennél sokkal több és jobb. Aki nem hiszi, járjon utána (például esetleg olvasd el azoknak a hozzászólásait, akiknek waldorfba jár a gyerekük és nem a szomszéd néni unokatestvérének a keresztanyukájának a kisebb gyerekéről hallottak valamit).  

    előzmény:
    csampi (156)
    2012-05-13  10:44
  16. 2012. május 13. 11:10161.

    Biztosan a tanáron is múlik... Sőt.. nagyon sok minden múlik a tanáron- tanitón.

    Az enyémek nem csináltak ilyesmit---sőt igazából semmi olyat, amit élveztek volna.

    Nem főztek...a műanyag kishajó jellegű dolgokon kivül nem csináltak mást.

     

    Csináltunk itthon, csináltak a mamáknál, vagy a kézműves táborban...de nem az iskolában. 

    előzmény:
    Werbunga (160)
    2012-05-13  11:06
  17. 2012. május 13. 11:06160.

    Ha már itt tartunk...

    Háztartástan - technika a pontos neve. És bizony főznek is a gyerekek. A hatodikos fiamnál ez fél éven át zajlott (kezdték a hideg szendvicsekkel, melegszendviccsel, folytatták a pizzával, gyrossal, palacsintákkal, milánói makarónival és muffinokkal...) és az egész végén - mint egy megkoronázásként - a Vapiano nevű előkelő olasz étterem konyhájában sütöttek pizzát, a séf útmutatása mellett. Két részletben ment a csoport, hiszen 28 fős osztályról van szó. Akkora élmény volt ez a gyereknek, hogy komolyan megfordult a gyerek fejében a vendéglátás mint "jövőkép"/foglalkozás.

     

    Önkormányzati (most már állami?) iskola átlagos hatodikosairól és átlag felett motivált tanerőjéről van szó ám! Ettől ez még nem Waldorf, de életszagú, kézzel fogható, életre nevelő...

    előzmény:
    Lillaréka (159)
    2012-05-13  10:55
  18. 2012. május 13. 10:55159.

    Anno nekünk is gyakorlati foglalkozásnak hívták.. amit ma technikának. 

    mi is főzni- varrni- kötni tanultunk.

    mi van ma?-.. műanyag kishajót csinálnak... és hasonlókat.

    Semmi olyat amiből hasznuk lehet.

    Nem tudom, hogy jó-ea waldorf vagy sem... csak olvastam róla..az alapján nem itélkezem.

    De a mostani oktatásnak  sok olyan hülyesége van, ami semmire sem jó. a gyerek semmit sem tud belőle hasznositani és elfelejti. Nem hivom hagyományosnak.. mert amikor én jártam suliba, sokkal több mindent ismertünk meg a gyakorlatban mint az én gyerekeim... 

    előzmény:
    -1- (157)
    2012-05-13  10:47
  19. -1-
    -1-
    2012. május 13. 10:53158.

    Hogy mire jó egy fórum!?

     

    Az előző hsz-omban többes számban kellett volna írnom a gyereket helyett a gyerekeket.

     

    Ahogy a saját gyermeked neveléséről írsz, az nagyon helyén van, úgyhogy ebből gondolom a többiekkel sem lesz gondod.

     

    A kételyek pedig segíteni fognak abban, hogy megoldást találj arra, hogy átadd azt a tudást, amit te már ismersz, amiről már van tapasztalásod, hogy ez rendben van. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (155)
    2012-05-13  10:42
  20. -1-
    -1-
    2012. május 13. 10:47157.

    Mondom én, hogy a szülőt kéne tanítani.

     

    Az én diákkoromban is voltak olyan lehetőségek, ha nem is mentünk különösebben kirándulni, hogy faleveleket gyűjtöttünk, azon ismerkedtünk meg egy-egy fafajtával.

    Na meg ültetgettünk különböző szemes magokat, hogy lássuk ahogy kikelnek, növekednek.

     

    Volt kiskert, amit mi magunk műveltünk, volt főzés tanítás, volt hímzés tanítás - még fiúknak is -, tehát sok minden volt, amire rá lehetne fogni, hogy az is waldorf volt.

    előzmény:
    Lillaréka (153)
    2012-05-13  10:37
  21. 2012. május 13. 10:44156.
    Ez a való élet. Majd ha felnőttként kiválóan focizik, de makogva olvas... Waldorf dióhéjban. Pozitívumokat szeretnél írni, de magad támasztod alá a kontra véleményeket.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_403826 (69)
    2012-05-11  10:56
  22. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2012. május 13. 10:42155.
    Igazad van, végül is én is itt vagyok a gyerekemnek, hogy ha kell, helyretegyek dolgokat. :))) Néha a pofonegyszerű igazságok nem jutnak az ember eszébe. :)))
    előzmény:
    -1- (152)
    2012-05-13  10:35
  23. 2012. május 13. 10:38154.

    Az én ismerősöm is elmenekítette az oviból a gyerekét, pedig ő maga ott dolgozott.

    Ha adhatok egy tanácsot, szerintem most tényleg a negatív tapasztalatokra koncentrálj, én azokat sokkal reálisabbnak látom, és annyira ordítanak, hogy inkább azokat kerülném el, mint a pozitívumot vállalnám be, ha érted, mire gondolok. Látom, már belelkesedtél, de nézd meg, aki nem pozitív véleményt írt (saját tapasztalatból), nagyjából ugyanazt nevezte meg indokként, tehát csak igaz... Ráadásul jóval többen vannak, akinek meg most is oda jár a gyereke, nyilván nem fog negatívumot írni, amit egyébként kértél, mert szeretne abban a hitben élni, hogy a legjobbat teszi a gyerekével. 

    Nálunk már haldoklik a Waldorf (túlzottan "igénybevették" a szülök pénzügyi és egyéb segítségét...). 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_913021 (1)
    2012-05-10  18:44
  24. 2012. május 13. 10:37153.

    Pont  ez benne az érdekes. 

    Győr összes iskolája mindig is vitte a Bakonyba kirándulni a diákjait.. minket is anno.

    Közel van, ott a vonat- csak megkérik  MÁVot kapcsoljon még rá kocsikat.

    Most ugyanezek a szülők nyivákoltak a bakonyi túra miatt, hogy már megint odaviszik a gyereket.. mikor ők maguk is odajártak.

    Egyszerűen csak arról lehetett szó, hogy nem mindenki szeret az erdőben túrázni-sétálni. és ezt adja tovább a gyerekeknek is.

    Pedig alsóban- a természetismeret tárgy tanitására alkalmasabb  testközelből szemlélni  természet . 

    Be lehet magolni , hogy milyen a tölgyfa kérge.. de ha megsimogatta többet ér

     

    Az már csak a különvéleményem, hogy jobban is fog vigyázni a környezetére az  gyerek, akit elvisznek kirándulni, legalább néha- néha. 

    előzmény:
    -1- (150)
    2012-05-13  10:24
  25. -1-
    -1-
    2012. május 13. 10:35152.

    Az természetes, hogy vannak kételyeid, de én azt látom, hogy ezt te meg fogod tudni oldani.

    A baj inkább akkor lenne, ha biztos lennél magadban vagy abban, amit tudásnak ismersz.

     

    Minden tanító úgy tanít, ahogy az ő tudása megengedi neki.

    Azaz a te tudásoddal biztosan olyan érdekfeszítően fogod tanítani a gyereket, hogy nem lesz gond belecsempészni nem tanagyagba tartozó tudást.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (151)
    2012-05-13  10:30

Címlap

top