Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Vekerdy Tamás a fórumon!

adrijan
Létrehozva: 2011. május 31. 07:43

Kedves fórumozók!

 

Június 1-n, szerdán 12:30-tól egy órán át a fórum vendége lesz a közismert pszichológus, író Vekerdy Tamás!

 

 

Kérlek fogadjátok szeretettel, és akár már most tegyétek fel neki a kérdéseiteket! 

  1. Torolt_felhasznalo_822629
    Torolt_felhasznalo_822629
    2011. június 1. 15:4551.
    Én nem mertem írni.Nem tettem fel kérdést, csak terveztem, de így is rosszul érintett, hogy ilyen rövidre zárta...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (46)
    2011-06-01  15:25
  2. 2011. június 1. 15:4450.

    Ha ez vígasztal egyetértek veled annak ellenére, hogy én választ kaptam a kérdésemre.

    Szerintem eleve hiba volt csak egy órára felkérni egy ilyen kalibert.

    DTK-ból bőven elég lett volna a fele is, ő bezzeg itt írogatott nem tudom meddig. (Persze, ő árul valamit, az más.)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (46)
    2011-06-01  15:25
  3. Torolt_felhasznalo_754984
    Torolt_felhasznalo_754984
    2011. június 1. 15:4349.
    Nekem is ez volt az első érzésem ... csak nem mertem leírni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (46)
    2011-06-01  15:25
  4. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. június 1. 15:3648.
    Pedig potyogtak a könnyeim, miközben megírtam... de köszi... :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_909081 (47)
    2011-06-01  15:33
  5. Torolt_felhasznalo_909081
    Torolt_felhasznalo_909081
    2011. június 1. 15:3347.
    Igazad van.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (46)
    2011-06-01  15:25
  6. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. június 1. 15:2546.

    Egy hozzászólás, amit meg fogok bánni, de akkor is muszáj, ugyanazért, ami a mondanivalója: "aki tudja, csinálja, aki nem tudja, tanítja". Én képtelen lettem volna tanárként a "lejárt idő" után abbahagyni. Ezért is jött ma az sms a fizetésemről, ami nem éri el a hat számjegyet egy hónapnyi igen kemény munkáért, hivatásért. Nem baj. Aki nem tudja, tanítja...

     

    Bocsánat...

    előzmény:
    Vekerdy Tamás (45)
    2011-06-01  13:24
  7. 2011. június 1. 13:2445.

    Időnk sajnos lejárt, a maradék kérdésekre majd talán egyszer, legközelebb.

     

    Köszönöm, hogy ilyen aktívak voltak, és megkönnyítették ennek az órának a beszélgetését. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  8. 2011. június 1. 13:2344.

    Tisztelt Tanár Úr!

     

    Mikor dőlt el Önben, hogy a pszichológia az, amit egész életében szeretne csinálni? Mit szóltak a szülei a döntéséhez?

    Ranschburg Jenő tanár úrral milyen szoros volt a kapcsolatuk, és hogy viselte az elvesztését? 

    Vol olyan páciense, akinél kudarcot vallott, mint pszichológus? És, ha igen ez hogy érintette önt?

     

    További jó egészséget, sok munkát és sikert kívánok!

    idézet:
    duma (11)
    2011-05-31 19:31:45

    Hét éves koromban gyerekorvos szerettem volna lenni, mert annyira lenyűgözött a mi gyerekorvosunk, aki úgyszólván egy varázsló volt, vagy legalábbis én úgy éreztem. Aztán tizenegy éves koromtól költő. Így lettem aztán gyerekpszichológus és író. Persze előbb a kamaszkor idején úgy gondoltam, hogy első sorban "szabad ember" szeretnék lenni, ahogy ezt a Pármai kolostor című filmben egy bemutatkozó zseniális csavargótól hallottam, és ez a vágyam még ma sem múlt el teljesen.

     

    Apám kívánságára jogot végeztem, de jogász soha nem voltam. Kalandos úton, amiről itt-ott már sokat meséltem, egy gyerekekről szóló újsághoz kerültem, és akkor végeztem el a pszichológiát, mert a munkaadóm kötelezett rá. Mire befejeztem, már harminchárom éves voltam. 

     

    Ranschburg tanár urat eleinte csak távolból ismertem, az ő jóbarátai közül sokan voltak az én barátaim, közeli ismerőseim (Montágh Imre, Popper Péter). De sűrűbben csak az utóbbi években találkoztunk, amikor mindkettőnk könyveit a Saxum Kiadó kezdte kiadni.

     

    Szerintem volt paciensem, akivel kudarcot vallottam, elsősorban azok a felnőttek, akiket nem tudtam lebeszélni arról, hogy hozzám jöjjenek terápiába. De ők engem nem érdekeltek, míg a gyerekeknél mindjárt látok és érzek valamit, és jelenlétükben nem unatkozom, addig a felnőttek a terápiás kapcsolatban hidegen hagynak, velük szemben egyértelműen tehetségtelen vagyok. 

    előzmény:
    duma (11)
    2011-05-31  19:31
  9. sia
    sia
    2011. június 1. 13:2043.

    Tisztelt Vekerdy Tamás!

     

    Először is én is megköszönném a sok hasznos gondolatot, amit Öntől kaptam az évek során:)

     

    A kérdésem pedig:  

     

    A fiam 11 éves, 4. osztályos. Az iskolában, ahova jár, ötödik osztályra felbontják az eddigi osztályközösségeket és 3 új osztályt válogatnak össze úgy, hogy ebből két osztály angol tagozatos lesz, a harmadik pedig egy normál tagozat. Lefordítva viszont ez azt jelenti, hogy a leggyengébb képességű vagy problémás gyerekek kerülnek a harmadik osztályba. Nyilván ezért az osztályért a tanárok sem versenyeznek és a gyerekek sem túl motiváltak.

     

    A fiamnál rezeg a léc, vagy bekerül az angol tagozatra, vagy sem... ennek pedig az oka az, hogy bár a gyerek mindenki által elismerten kifejezetten jó képességű, de szétszórt, a tanulmányi eredménye hullámzó, nem éppen szorgalmas. Év végén  pedig az elért jegyek alapján válogatnak. Ráadásul kifejezetten jó angolos, tehát elég nagy kudarc, ha nem angolos osztályba kerül.

     

    Erősen hajlok arra, hogy ha ebbe a gyengébb osztályba kerülne, akkor iskolát váltsak vele.  A váltásra talán most lenne így a legalkalmasabb az időpont, hiszen ha marad, akkor is egy új - bár az iskolából ismert gyerekarcokból álló - közösséget kellene megszoknia.

     

    Ön mit javasolna? 

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  10. 2011. június 1. 13:1942.

    Tisztelt Vekerdy Úr!

     

    Az lenne a kérdésem, hogy teljesen normális, ha egy 1,5 éves gyerek semmivel nem játszik? 

    Egyszerűen nincsen olyan játék, amely lekötné. Minden típust megpróbáltam, volt, hogy a játékok nagyrészét eltettem, később elővettem, de mindent otthagy, eldobja. Leülök vele játszani, akkor közli, hogy ez nem jó, és elmegy. A játékboltból is kijön, nem sír semmiért sem. 

     

    Olvasás, mesehallgatás, versek, legók, fakockák, babák, stb., semmi sem érdekli.

    Picinek is ilyen volt, azt hittem, ez majd változik. De nem. Tehetetlen szülőnek érzem magam, akinek folyton unatkozik a gyereke. Mert bizony egész nap a lakásban lézeng én meg megfeszülök, akkor sem tudom lefoglalni.

    Nekem szeret segíteni, kb. 2 percig, de másnap már csak 1 perc, harmadnap meg már az sem érdekli.

    A játszótéren egyedül szeret játszani, a gyerekeket nézi, de nem megy oda, ha sokan vannak, kimegy a játszótérről.

    Az autókat, motorosokat szereti nézegetni, ezért sokat vagyunk az utcán, ott több az inger.

    Még hozzátenném, hogy 1,5 évesen mondatokban beszél, mindent kommentál, 2 héttel korábbi eseményekre pontosan emlékszik, elmondja.

    Köszönöm a tanácsát.

    előzmény:
    adrijan (1)
    2011-05-31  07:43
  11. 2011. június 1. 13:1641.

    Kedves Tanar Ur!

     

    Bocsnanat a kicsit hosszu bevezetesert.

    Kulfoldon elek, 9 eve nevelem egyedul jelenleg 12 es 14 eves gyerekeimet. A fiam az idosebb, 21 honappal szuletett a lanyom elott. Korabban nagyon sok idot toltottunk egyutt, jatszottunk, kirandultunk,csak ugy. A fiam mindig feltekeny volt a lanyomra es a testverharc azota dul, miota a kicsi elkezdett hozzanyulni a jatekaihoz. Erdekes meg, hogy amikor varandos lettem, a fiam jelezte eloszor, hiszen meg szoptattam ot  es ekkortol nem kert tobbet anyatejet es az addig mindent megevo gyerek rettentoen valogatos lett, igy ma is sokszor mast eszik, mint mi ketten a lanyommal.

    Az apjukkal evente-ketevente talalkoznak es telefonon beszelgethetnek amikor akarnak, de nem allando reszese az eletunknek-sajnos.

    A fiam nagyon zarkozott es harom kozeli jo baratja van, veluk tartja a kapcsolatot szunetekben. A suliba szivesen megy, nagyon jol tanul, igazi angolszasz versenyistalloba jar, a hazifeladatat keres nelkul megcsinalja.

     

    Ket kerdesem lenne:

    -Normalis az, hogy szunetekben nem hajlando szinte kimenni a levegore, itthon olvas, tevezik, playstasonon jatszik. Ha  a baratai atjonnek, sajnos messze laknak  tolunk-10 km-re lakunk a sulitol-akkor szivesen elmegy veluk moziba...de ez ritka, hetente egyszer maximum a szunetek alatt.

     

    - meg mindig nagyon feltekeny a hugara, sokszor kiabal vele, neha bantja, bar hozzateszem a kicsi tokeletesen tudja, hogy hogyan es mikor kell piszkalni.

     

     

    Valaszat elore is nagyon koszonom!

    idézet:
    nora11 (10)
    2011-05-31 19:10:28

    Hát igen, ehhez nehéz bármit is hozzátenni, talán csak annyit, hogy a veszekedő testvéreknek mindig jót tesz, ha két külön szobácskájuk lehet (bár oda is átjárnak egymáshoz veszekedni).

     

    Idővel a dolog enyhül, különösen akkor, ha megtaláljkuk a módját, hogy legalább időnként a nagyobbikat szinte kisgyerekesen babusgassuk, akár a kicsi kárára is, ami a kicsinek viszont nem árt. És ha van lehetőség arra, hogy külön programokat csináljunk néha a naggyal, amikor ugyanúgy hangsúlyozottan csak az övé vagyunk, mint este, amikor vele sutyorgunk, mikor a kicsi már alszik, vagy már az ő szertartása véget ért. 

     

    A magányos szobai elfoglaltságból csak más emberek társasága tudhatja őt kiragadni, ahogy ezt aga is tapasztalhatja. A kamaszkor közeledtével aztán egyre kevésbé szólhatunk bele ezekbe a dolgokba. 

    előzmény:
    nora11 (10)
    2011-05-31  19:10
  12. 2011. június 1. 13:1340.

    Kedves Vekerdy Tamas!

     

    Nagyon orulok, hogy itt kerdezhetek Ontol a forumon!

     

    A kisfiam negyedik osztalyos egy angol Steiner iskolaban. Nagyon szeretnenk, ha lenne lehetosege arra, hogy Magyarorszagon is jarjon egy felevet ottani Waldorf intezmenybe. Tokeletesen beszel magyarul, ir es olvas is, de nyilvan csak "hobbi szinten" uzi az utobbiakat. Egy otthoni iskolaban toltott par honap sokat lenditene ezeken.

     

    Abban nem vagyunk biztosak, hogy mikor is lenne ez legalkalmasabb eletkori szempontbol. Mi minel hamarabb szeretnenk, de azert dilemmazunk azon, hogy a megszokott kozossegbol kieses, ujhoz alkalmazkodas, egyebek nem jarna-e tobb negativummal, mint haszonnal az o szempontjabol.

     

    A kesobbi cserediak-programokat (kilencedik/tizedik evben) francia vagy nemet teruleten szeretnenk kihasznalni, mert ezeket a nyelveket tanulja. Ha most meg nyolcadik elott vagna bele ebbe a "magyar projektbe", akkor termeszetesen nem egyedul menne Magyarorszagra.

     

    A fentiekkel kapcsolatban szeretnem megkerdezni a velemenyet, vajon jo otlet-e a magyar felev, es ha igen, mikor is lenne a legidealisabb.

     

    Elore is koszonom, ha tud valaszolni!

    Sok szerettel udvozlom:

     

    Kati

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  13. 2011. június 1. 13:1139.

    Tisztelt Vekerdy Tamás!

     

    Nagy örömömre szolgál, hogy a fórumon üdvözölhetjük!

     

    Két kérdésem lenne a kisfiammal kapcsolatban. Valószínűleg sokan mások is kérdeznek majd, ha esetleg nem jutna idő az én kérdéseim megválaszolására, hogyan lehet Öntől máshol, akár telefonon vagy személyesen is tanácsot kérni, hol lehet bejelentkezni?

     

    Kisfiam két éves, nemrég született kistestvére, most 3 hónapos. Úgy gondolom, a kezdeti nehézségek után most igyekszik nem bántani a kicsit, féltékenysége is csökkent, sokszor kimondottan szeretetteljesen fordul hozzá. Ősszel, 2,5 évesen óvodába menne, igaz csak délelőtt 9-12-ig.. Külföldön élünk, kicsi faluban, ezért alig akad játszótársa, és az idegen nyelvvel sem sokat találkozik, hiszen mi itthon magyarul beszélünk. Magyarul szépen beszél, igaz még sokszor elrontja a ragokat, de napról napra érezhető a fejlődés. A férjem a nyelv és a gyerektársaság miatt szeretné, ha ősszel mindenképpen oviba menne, ami a kicsinek is jó lenne, mert most úgy érezzük, háttérben van a hangosabbik nagy mellett, és akkor délelőttönként tudnék csak vele foglalkozni. Nekem nehezemre esik a nagyot oviba elengedni, bár nem hiszem, hogy egy év múlva könnyebb lenne, és aggaszt hogy hogyan fogja megélni, hogy neki oviba kell mennie, az akkor fél éves tesó pedig anyával otthon marad. Nem tudjuk máshogy megoldani, én vinném reggel oviba a tesóval, ahol ő ottmarad, én pedig a kicsivel eljövök. Ugyanakkor mégiscsak jó lenne, ha tanulná a nyelvet és lenne kivel játszania, és a napi 3 óra azért nem a világ. Esetleg próbáljuk meg, és ha nem érzi jól magát vegyük ki és kezdjük egy év múlva újra? Ön mit gondol?

     

    A másik óriási problémánk édesanyám betegsége. Ő tőlünk 1000 km-re Budapesten lakik, daganatos beteg, lassan végstádiumú. Ő mindenáron minél többet szeretne együtt lenni a gyerekekkel. Úgy érzem, ez mindenkinek kihívás, nekem egyedül hazautazni velük, ott számukra idegen helyen aludni, felborul a napirendjük, stb. Legutóbb mikor ott voltunk, a nagy folyamatosan verte a néhány hetes kicsit, sokszor sírt, hogy menjünk haza apához, teljesen kizökkent magából, míg haza nem utaztunk. Igyekeztem sokszor elmondani neki mi történik és miért vagyunk itt, de nem használt semmi. Ugyanakkor érthető édesanyám kívánsága is, és nyilván én is szeretnék vele találkozni, amit nem tudok a gyerekek nélkül megoldani, nem tudom őket hol hagyni. Mégis mennyit visel el egy két éves maradandó lelki sebek nélkül? Mennyit lehetnek együtt? Sajnos édesanyám állapota egy felnőttnek is megrázó, csillapíthatatlan fájdalmai vannak és nagyon szenved. Merjem-e engedni, hogy ezt a kétévesem lássa? Olyan áron nem szeretnék az anyámnak örömet szerezni, hogy a gyerekben ez lelki sérülést okoz.

     

    Nagy segítséget jelentene, ha röviden válaszolna! Előre is köszönöm!

    Egy hű olvasója

    idézet:
    bubamaci (8)
    2011-05-31 14:49:37
    A most következő két-három hónapban nem leszek elérhető, de ősztől a vekerdy@invitel.hu címen igen.
    előzmény:
    bubamaci (8)
    2011-05-31  14:49
  14. 2011. június 1. 13:1038.

    Nagyon köszönöm a válaszát, sokat segített.

     

    Kívánok további jó munkát és jó egészséget Önnek!

     

    Üdvözlettel: Darling

    előzmény:
    Vekerdy Tamás (32)
    2011-06-01  12:58
  15. 2011. június 1. 13:1037.

    Kedves Vekerdy Úr!

     

    A századik átfogalmazás után maradok annál, hogy köszönöm a sok jó tanácsot, amit az évek során a NL hasábjain adott és köszönöm, hogy mindezt úgy, hogy nem érződött ki belőle az "üzlet", amit manapság nem minden gyerekneveléssel foglalkozó személy vagy társaság mondhat el magáról.

    Ugyanezt szívesen elmondtam volna Ranschburg Jenőnek is, de sajnos már késő. 

    idézet:
    S.Carol (9)
    2011-05-31 15:04:40
    Köszönjük! Ranschburg tanár úr nevében is...
    előzmény:
    S.Carol (9)
    2011-05-31  15:04
  16. 2011. június 1. 13:0936.

    Tisztelt Vekerdy Tamás!

     

    Nagy örömömre szolgál, hogy a fórumon üdvözölhetjük!

     

    Két kérdésem lenne a kisfiammal kapcsolatban. Valószínűleg sokan mások is kérdeznek majd, ha esetleg nem jutna idő az én kérdéseim megválaszolására, hogyan lehet Öntől máshol, akár telefonon vagy személyesen is tanácsot kérni, hol lehet bejelentkezni?

     

    Kisfiam két éves, nemrég született kistestvére, most 3 hónapos. Úgy gondolom, a kezdeti nehézségek után most igyekszik nem bántani a kicsit, féltékenysége is csökkent, sokszor kimondottan szeretetteljesen fordul hozzá. Ősszel, 2,5 évesen óvodába menne, igaz csak délelőtt 9-12-ig.. Külföldön élünk, kicsi faluban, ezért alig akad játszótársa, és az idegen nyelvvel sem sokat találkozik, hiszen mi itthon magyarul beszélünk. Magyarul szépen beszél, igaz még sokszor elrontja a ragokat, de napról napra érezhető a fejlődés. A férjem a nyelv és a gyerektársaság miatt szeretné, ha ősszel mindenképpen oviba menne, ami a kicsinek is jó lenne, mert most úgy érezzük, háttérben van a hangosabbik nagy mellett, és akkor délelőttönként tudnék csak vele foglalkozni. Nekem nehezemre esik a nagyot oviba elengedni, bár nem hiszem, hogy egy év múlva könnyebb lenne, és aggaszt hogy hogyan fogja megélni, hogy neki oviba kell mennie, az akkor fél éves tesó pedig anyával otthon marad. Nem tudjuk máshogy megoldani, én vinném reggel oviba a tesóval, ahol ő ottmarad, én pedig a kicsivel eljövök. Ugyanakkor mégiscsak jó lenne, ha tanulná a nyelvet és lenne kivel játszania, és a napi 3 óra azért nem a világ. Esetleg próbáljuk meg, és ha nem érzi jól magát vegyük ki és kezdjük egy év múlva újra? Ön mit gondol?

     

    A másik óriási problémánk édesanyám betegsége. Ő tőlünk 1000 km-re Budapesten lakik, daganatos beteg, lassan végstádiumú. Ő mindenáron minél többet szeretne együtt lenni a gyerekekkel. Úgy érzem, ez mindenkinek kihívás, nekem egyedül hazautazni velük, ott számukra idegen helyen aludni, felborul a napirendjük, stb. Legutóbb mikor ott voltunk, a nagy folyamatosan verte a néhány hetes kicsit, sokszor sírt, hogy menjünk haza apához, teljesen kizökkent magából, míg haza nem utaztunk. Igyekeztem sokszor elmondani neki mi történik és miért vagyunk itt, de nem használt semmi. Ugyanakkor érthető édesanyám kívánsága is, és nyilván én is szeretnék vele találkozni, amit nem tudok a gyerekek nélkül megoldani, nem tudom őket hol hagyni. Mégis mennyit visel el egy két éves maradandó lelki sebek nélkül? Mennyit lehetnek együtt? Sajnos édesanyám állapota egy felnőttnek is megrázó, csillapíthatatlan fájdalmai vannak és nagyon szenved. Merjem-e engedni, hogy ezt a kétévesem lássa? Olyan áron nem szeretnék az anyámnak örömet szerezni, hogy a gyerekben ez lelki sérülést okoz.

     

    Nagy segítséget jelentene, ha röviden válaszolna! Előre is köszönöm!

    Egy hű olvasója

    idézet:
    bubamaci (8)
    2011-05-31 14:49:37

    Én megpróbálkoznék az óvodával, de minden erőltetés nélkül. Eleinte csak látogatóba mennénk hármasban, és ha a gyereknek kedve lenne hosszabban ott maradni, akkor egy kicsit ott hagynám, míg én a boltba megyek, aztán újra visszatérnénk - ha ezt az óvoda lehetővé teszi. Az otthagyási idő nőhetne valamicskét. De az egész dolgot nem erőltetném.

    Nagyon nehéz egy nagy gyereknek elviselni, ha nem ő akarja, hogy őt "kidobják", és a kicsi otthon marad anyával. Ez feltüzeli a testvérféltékenységet. 

     

    Ami a második nehéz kérdést illeti, a maga helyében én biztos, hogy egyedül utaznék haza anyámhoz, miután szereztem egy rokonszenves, megbízható bébiszittert. De ezek nagyon nehéz kérdések. Édesanyját nem lehet odavinni a közelbe, ahol maguk laknak valamilyen gyógyintézetbe stb?

    előzmény:
    bubamaci (8)
    2011-05-31  14:49
  17. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. június 1. 13:0335.
    Kedves Tanár úr! Egy hatéves kislány anyukájaként kérdezem ezt, aki Waldorf oviba jár, és imádja (ma felsértette a lábát, de bicegve is el kellett menni az oviba...), ám az idén döntenem kellett (egy hagyományos iskolában tanító pedagógusként) a "hogyan tovább"-ról. Egy évet még marad, ez biztos, de beíratni be kellett... és én egy Waldorf suliba írattam. Igaz lelkére: jól döntöttem? :)))) Nagyon kreatív, nyitott, minden iránt lelkesedő, társasági ember a gyermekem. Ez az, amit nem szeretnék belőle "kiöletni". Sok elméleti irodalmat olvastam már a W. suliról, legújabb kedvencem a Vándorúton-iskolában, de én most azért kérdezem Önt, ha megtisztel a válaszával, hogy ennyi év tapasztalata után Ön Waldorf suliba íratná a most iskolakezdő (amúgy teljesen átlagos, tehát semmilyen "divatos" zavarral nem küzdő) gyermekét??? Előre is köszönöm a válaszát, ha még jut rá ideje a mostani "rohamban"... :)
    előzmény:
    adrijan (1)
    2011-05-31  07:43
  18. 2011. június 1. 13:0234.

    Kedves Vekerdy Tamás!

     

    Nagyon örülök, hogy kérdezhetünk Öntől, rögtön meg is ragadnám a lehetőséget!

     

    Kislányom 5 éves, egy művészeti programú óvodába jár, amit nagyon szeret. Én is elégedett vagyok az óvodával, az óvónénikkel, tetszik a program, nagy hangsúlyt fektetnek a zenei nevelésre, hagyományőrzésre, a drámajátékokra, mesejátszásra, nagyon sokat és sokféle technikával kézműveskednek...stb. A lányom igazi kis művész lélek, lubickol ezekben a tevékenységekben, ügyesen és teljes odaadással vesz részt bennük. Az óvónénik szerint tehetsége is van hozzájuk.

     

    A problémám az, hogy jövő szeptemberben iskolás lesz. A városunkban két iskola üzemel, egymással versengve. Rokonoktól és ismerősöktől, akiknek már iskolás gyerekeik vannak, nagyon aggasztó dolgokat hallok. Ahogy belépnek a gyerekek az első osztályba egyszerűen elvágnak mindent, amit addig az óvoda felépített, amiben addig éltek. Mintha formáznák a winchestert.

    Az egyik iskola büszkén hirdeti, hogy mennyire erős náluk a reál tárgyak képzése, már első osztályban házi matematika versenyeket hirdetnek, felsőbb évfolyamokban pedig komoly megyei, országos versenyeken indítják a gyerekeket. Viszont ott legalább még maradt valami a készségtárgyakból is, van rajz óra, ének óra is. Bár 30 évvel ezelőtti módszerekkel, és eszközökkel dolgoznak, de legalább van valami.

     

    A másik iskolában ugyanis, aki magát humán iskolának vallja, és a "nálunk karácsonyra minden elsős olvas"  zászlót lobogtatják, csak nyomokban lelhető fel a készségtárgyakból valami. Amikor decemberben beszélgettem az elsős unokaöcsémmel és az anyukájával, arról panaszkodtak, hogy még mindig nem kapták meg az énekkönyvüket, de végülis énekóra sem volt még az idén. Rajz is elvétve, olyankor színeznek, vagy néha ragasztanak. Az udvarra nem szeretik kivinni őket, ezért a déli hosszú szünetben (iskolaotthonos forma van) a tanteremben kifestőt színeznek (!!!). Az egyik tanítónéni nem szeret tornaórát tartani, így amikor ő van, sokszor elmarad a tornaóra, és inkább olvasás, írás van helyette.

    A szülői értekezleten csak a sógornőm mert (vagy akart)  szót emelni ezek miatt, de a tanítónénik csak annyit válaszoltak, hogy ez már nem óvoda, itt más elvárások vannak, haladni kell a tananyaggal...stb. a többi szülőnek nem volt ellenvetése.

    A helyi lapban ha iskoláról szóló hír van, csak arról írnak, melyik iskola mely diákja milyen versenyt nyert. Mintha semmi más nem lenne fontos, mintha csak erről szólna az iskolai élet. Úgy fest, mintha a tanító nénik azon versengnének egymással, kinek az osztályából nyernek több versenyt a gyerekek.

     

    Ha csak fele igaz mindezeknek, amiket hallottam, és a másik fele csúsztatás vagy eltúlzás, én akkor is nagyon aggódom.

     

    A rózsaszín kis mesevilágban lebegő lányom, ha jövő szeptemberben bekerül bármelyik versenyistállóba, mi lesz vele??!! Hisz amiket ő szeret, amikben ügyes, amikben önbizalmat nyert, azok a  dolgok ott egyáltalán nem fontosak.

     

    Mit tehetnék, hogy ne érjék sorozatos kudarcok, hogy ne öljék ki belőle a kreativitást, a művészetek iránti vonzódást....és hogy ügyes, boldog iskolás legyen?

     

    Ez egy kisváros, kis számú lehetőséggel, elköltözni pedig sajnos nem tudunk. 

     

    Nagyon szépen köszönöm, ha válaszol!

     

    Jó egészséget és hosszú boldog életet kívánok!

     

    Hedvig 

    idézet:
    Hedvig_ (7)
    2011-05-31 10:58:08

    Én az első iskolába adnám a gyereket, miközben tudnia és éreznie kellene, hogy én mindenben ott állok mögötte és mellette, és mindig meg fogom védeni a külvilággal szemben, még akkor is, ha nem értek egyet azzal, amit csinál. Azt majd külön lerendezem vele.

     

    Azt is éreztetném, hogy nem tulajdonítok óriási fontosságot a jegyeknek, és cinkosan támogatnám minden akadály lekűzdésében. Könnyedén segítenék neki a házifeladat megcsinálásában, ami azt jelenti, hogy nem követelném, hogy segítek, de ő csinálja meg, hanem urambocsá ezt-azt megcsinálnék vele, neki, helyette...

    előzmény:
    Hedvig_ (7)
    2011-05-31  10:58
  19. 2011. június 1. 12:5933.

    Köszönöm a válaszát.

    Tehát ha jól értem Ön is úgy látja, hogy a mai szülők (túlnyomó többsége) nem tud jól gyereket nevelni.

    előzmény:
    Vekerdy Tamás (31)
    2011-06-01  12:55
  20. 2011. június 1. 12:5832.

    Tisztelt Vekerdy úr!

     

    Nagyon-nagyon örülök, hogy van lehetőségünk Öntől kérdezni itt a fórumon!

     

    Konkrét kérdésem lenne: a kislányom 10 éves lesz a nyáron, időnként, megfigyeléseim szerint a félévek vége felé előtör belőle eskéntként "a nem tudok elaludni" probléma: jókedvvel fekszik le, van még meseolvasás, aztán kb. 10-15 perc múlva jön, hogy nem tud elaludni. Ez eddig általában pár napig szokott tartani, viszont most már több mint egy hete tart. Próbáltunk már mindent, volt kiabálás, szép szó, beszélgetés, ölelés, és a legvége pedig az, hogy a mi szobánkban egy matracon alszik. Elmondása szerint az iskolában minden rendben, nincs problémája senkivel, nem bántják. A tanácstalanság szélén állok, merre tovább. Nem tudom, jó megoldás lenne-e gyerekpszichológus. Van egy 3,5 éves kisöccse, akit nagyon várt, illetve költözés előtt állunk (külföld, ahol új iskola stb.).

     

    Mit tanácsol? Meddig legyünk türelmesek? Jó megoldásnak tartja-e, ha nálunk alszik?

     

    Köszönettel: Darling

    idézet:
    Darling (6)
    2011-05-31 10:32:50

    Igen, türelem és addig is jó a matrac. Átmeneti megoldásként. 

     

    A 9-10. évamúgy is a "metafizikus nyugtalanság" kora. Mi lesz, ha meghalok? Mi lesz, ha a szüleim meghalnak? Mi lesz, ha meghal az öcsém? (Akire néha esetleg dühös vagyok.) 

     

    És ehhez még járulhat az is, hogy "hova fogunk költözni, ott milyen lesz, mi lesz velem, milyen lesz az iskola" stb.

     

    Én még várnék a szakemberrel. Lebonyolítanám a költözést, és ott is várnék még 3-4-5 hónapot, aztán ha a tünet marad, esetleg megkeresnék valakit. De a dolog inkább normálisnak látszik, mint bármilyen értelemben kórosnak.

    előzmény:
    Darling (6)
    2011-05-31  10:32
  21. 2011. június 1. 12:5531.

    Kedves Doktor Úr!

     

    Régen, amikor még olvastam a Nők Lapját mindig nagy kedvencem volt az Ön rovata.

    Sokan tanulhatnának Öntöl, rájuk/ránk férne.

     

     

     

    Ezen a fórumon állandó téma, hogy a legtöbb mai gyerek elviselhetetlen (nagyon finoman fogalmaztam), és a való életben is azt látom, hogy egyre többen egyre nehezebben toleráljuk őket.

    Nem hiszem, hogy a hiba csak a mi készülékünkben van.

     

    Szeretném megkérdezni, hogy Ön mit gondol a mai gyerekekről? Nem is róluk, inkább a szüleikről? Hogy látja, tudnak a mai szülők JÓL gyereket nevelni?

    idézet:
    pinkpearl (5)
    2011-05-31 10:31:31

    Hát igen, persze hogy a szülők, vagyis mi felnőttek, vagyis a mi életmódunk, idegességünk, gyűlölködésünk, agresszivitásunk, türelmetlenségünk áll a gyerekek "felhúzottsága" hátterében.

     

    Csak egy pillanatra gondoljuk meg:  150-200 évvel ezelőtt a gyerekek nyolcvan-kilencven százaléka egy átlátható világban élt. Nagy falusi udvarok, nagy kertek, széles utcák, csak néha zörög át egy szekér, közel a mező, a patakpar, megmászható fák, billegő pallók. A gyerekek egész nap a szabadban rohangáltak és játszottak, illetve utánozták a felnőtteket. Ők is részt vettek az egyszerűbb munkákban, tojást kerestek a tyúkok alatt, fejtek, segítettek a behordásnál, palántáztak és így tovább. Látták, hogy miből mi lesz. A sárga búzából fehér liszt, abból lángos, kenyér, ott helyben sül a kemencében. 

    A mai gyerek, ha megkérdezzük, mit csinál édesanyád, azt válaszolja: elmegy a dolgozóba. És ott mit csinál? Felhív engem telefonon.

     

    Szóval átláthatatlan, beszűkült világ veszi körül  gyerekeket, kevés mozgáslehetőséggel. A felhalmozott aktivitás növeli az agressziót. És akkor még a képernyők! Leállítják a testi mozgás után (hiszen leültetik a gyereket) a lelki mozgást is, a belső képkészítést, a feldolgozást. Ha a gyerekek csak a legszelídebb, legjobb angol természetfilmeket néznék órákon át a tévében, akkor is nőne az agressziós szintjük - de nem is azt nézik. A vita eldőlt.A filmbeli agresszió növeli az agressziós szintet, és minél rosszabb állapotban van érzelmileg a gyerek, annál inkább.

     

    De a legjobban egy nagy amerikai vizsgálat tanúsága szerint a rajzfilm emeli az izgalmi szintet, növeli az agressziót. Tehát az, amiről úgy gondoljuk, hogy ez aztán tényleg neki való.

    előzmény:
    pinkpearl (5)
    2011-05-31  10:31
  22. 2011. június 1. 12:4630.

    Kedves Vekerdy Tamas!

    A 10 eves fiam evek ota ragja a kormet. Tudom, ennek lelki oka van es meg kell keresnem az okot es meg kell szuntetnem, de ez nem egyszeru. Regebben a ferjem szigorubb volt hozza a kelletenel, ez azt jelentette, hogy tul sokat vart el tole, de szerencsere belatta, hogy ez szuksegtelen es azota sokkal konnyebben veszi. Viszont a fiam nem hagyta abba a koromragast. Ha kerdezem, miert, azt mondja, unatkozik. Egyebkent egy kifejezetten joeszu, erdeklodo, aktiv, baratsagos, egeszseges gyerek. Az iskolaban is minden rendben van, nepszeru gyerek, sok baratja van. (5 eves koraban jottunk kulfoldre, a nyelvet mar tokeletesen beszeli). Az edesapjaval semmi kapcsolata nincs, soha nem is kerdez rola. A ferjemet nagyon szereti. Ket kistestvere van, akikkel nagyon jo a viszonya. Ha leirna a velemenyet, nagyon megkoszonnem.

    Jo egeszseget kivanok es meg sok-sok konyvet :)

    idézet:
    edoa (4)
    2011-05-31 10:02:01

    Nem nagyon van mit tenni. Egy esetleges, barátságos pszichológusnál heti legalább három alkalommal létrejövő úgynevezett ventilláló, a belső gondokat, feszültségeket megszellőztető kapcsolaton kívül, ha ezt a gyerek is akarja.

     

    Elég sok minden feldolgozni valója van: a válás, az apa, az egykor szigorú nevelőapa, a két kistestvér stb. (Előfordulhat, hogy a pszichológushoz járás idején a gyerek egyszer csak "rosszabb" lesz. Ez azt jelenti, hogy felszínre bukkantrak olyan rejtett feszültségek, amelyek eddig kmondhatatlanok voltak, és megindult a feldolgozás. Ezt ki kell bírni. Sok jelentős felnőtt is titokban vagy vélig titokban időnként rágja, vagy tépdesi a körmét. Ez nem bizonyult akadálynak a pályafutásukban.)

     

    előzmény:
    edoa (4)
    2011-05-31  10:02
  23. 2011. június 1. 12:4129.

    Örülök, hogy NLC lehetőséget teremtett arra, hogy Öntől is kérdezhetünk.

     

    Hogyan telik el egy napja? Mennyit dolgozik általában? A barátai hány éves korától ismerik Önt? Mit tart a mai pergős világban a legfontosabb értéknek?

     

    És végül egy segítséget is kérek egy konkrét esetben: A kisgimnazista gyermekem iskolai közösségében történt meg tanítási időben az, hogy néhány diák energiaitalos üvegből fogyasztott alkoholt, nem is kis mennyiségben. A gyermekem (13 éves), mélységesen felháborodott rajta, bizalmasan el is mesélte a történteket nekem, én azonban szülőként -minden ígéretem ellenére, bár az eset hallatán is a nemtetszésemset fejeztem ki-, az iskolában dolgozó pedagógushoz, osztályfőnököz fordultam a tudta nélkül, aki az iskola vezetésével megtette a szükséges intézkedéseket.

    Az érintett két diák azóta oknyomozást tart: Ki volt az, aki beköpött minket?- alapon, a gyermekem retteg, hogy fény derül arra, hogy én jártam közbe ebben az esetben, és kiközösítik őt, az amúgy sem túl összetartó osztályból.

    Igyekszem sok én-közlő mondattal elmondani a gyerkőcömnek, hogy mit érzek, milyen tusakodáson mentem át, és miért nem néztem tétlenül, karba font kezekkel az esetet. Talán lassan, de helyre tudjuk tenni, már  elbírjuk a közöttünk meglévő feszültséget. Hagyom, hogy  ő is elmondja a magáét.

     

    A kérdésem ezek után az, hogy hogyan és mikor, milyen rituálé keretében lehet, szabad-e megmutatni a tini gyermekemnek az alkohol hatását? Mikor jön el ennek az ideje? Létezhet-e ebben valamiféle "beavatási szertartás"??? Különösen kényes téma az életemben  az alkohol, mert apám alkoholfüggő szenvedélybeteg volt.

    Köszönöm a válaszait! Kívánok jó egészséget, derűs szép nyarat!!!!

    idézet:
    Ittésmost (3)
    2011-05-31 09:54:11

    A napom jelenleg még sok futkosásban tellik, ami egyrészt jó, mert dolgom van, másrészt kicsit túlzottan kifelé fordít. De ifjú korom úgy telt el, hogy nem sok mindent lehetett csinálni, úgy látszik, ezt most pótolom.

     

    Ifjúságom legközelebbi barátai sokfelé széledtek. Van, aki külföldön él, van, aki már "elment", van, aki egészen más felfogást képvisel, mint ami valaha összekötött minket. 

     

    Akikkel jelenleg leggyakraban találkozom a családomon kívül, azok valamilyen formában itt vagy ott munkatársaim.

     

    Úgy látom, általános, hogy a baráti társaságokfeloszlottak, kávéházi törzsasztalok nincsenek. Ez nagy kár.

     

    Azt hiszem, "legfontosabb érték" nincs, csak értékek vannak, ha mégis mondani kellene egyet, az a valódi, érzelmi jelenlét a saját éltünkben, és a hozzánk közelállók életében egyformán.

     

    Legközelebb ne szóljon az osztályfőnöknek, bírja ki a feszültséget, amit ez a hallgatás magában okoz. Én ezt megmondanám a gyereknek is, hogy ilyen nem fog többet előfordulni, hogy ha ő valamit rám bíz, és én ígéretett teszek, mégis tovább adom.

     

    Ha maguk nem isznak, és a maga folyamatos szorongása az alkoholizmus rémképét nem vetíti folyton maga elé és a gyerek érzelmileg jól volt eddig beágyazva a családba, és most kamaszkorában megkapja a kellő szabadságot, akkor lehet, hogy megkóstol ezt-azt, ettől nem szabad nagyon megrémüln, de jósolható, hogy nem lesz függő. 

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_628072 (3)
    2011-05-31  09:54
  24. 2011. június 1. 12:3428.

    Hurrá! Nagyon szeretem Vekerdy Tamást! Isten éltesse sokáig!

     

    Kettőt kérdetnék.


    Az egyik: tényleg van valamilyen tudományos alapja annak, hogy egyes Waldorf iskolákban a balkezes gyerekeket "átszoktatják jobbkezesnek"?
    Régebben olvastam Vekerdy Tamástól, hogy ő ezzel a gyakorlattal egyetért. Miért?

     

    A másik: a "nehezen kezelhető" gyerekek gyógyszerezését mennyire támogatja? (Úgy olvastam, hogy támogatja.) A kérdésem lényege: csak végső eszközként, nagyon súlyos esetben ajánlja a gyógyszeres terápiát vagy enyhébb esetekben is?

    idézet:
    CsillagViki (2)
    2011-05-31 09:48:41

    Ami a Waldorfot illeti: nem támogatok semmiféle erőszakos átszoktatást.

    Az írás nem hagyományos tevékenység és nagyon óvatosan, szülői egyetértéssel meg lehet próbálkozni azzal, hogy bár a gyereket meghagyjuk minden tevékenységben balkezesnek, az írást lassú ismerkedésben próbálja jobb kézzel kivitelezni.

     

    A Waldorf-iskolában az írást amúgy is festés, formarajz, kézimunka stb. előzi meg, és a gyerekek a saját írásukon tanulnak meg olvasni. 

     

    Ami pedig a gyerekek gyógyszerezését illeti, csak annyit mondanék, hogy nem vagyok dogmatikus elvi ellensége minden gyógyszerezésnek, ahogy természetesen nem támogatom a "mindenre azonnal gyógyszer és minél erősebbe" felfogást sem.

     

    A különböző magatartászavarok esetében, melynek hátterében hiperaktivitás áll, és ez már orvosi kérdés, igenis helyén való bizonyos gyógyszerezés, sokat segít a gyereken és nem sodródik az esetleges kamaszkori öngyilkossági kísérletek felé. 

    előzmény:
    CsillagViki (2)
    2011-05-31  09:48
  25. 2011. június 1. 12:2927.

    Jó napot, kedves fórumozók!

     

    Elkezdjük sorra venni a beérkezett kérdéseket. És reméljük, eljutunk az aktuálisakig is.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     

Címlap

top