Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Addison kór

eri73
Létrehozva: 2011. Április 5. 20:24

Sziasztok,

 

Abban a reményben indítom a topicot, hogy mi Addison kóros betegek, tanácsainkkal segítsük egymást, tapasztalatot tudjunk cserélni.

  1. 2011. június 24. 19:39276.

    Ok, nekem is Tűű a dokim.

     

    Hát igen eléggé fájt ahogy vért vettek szerdán az MM-ben, kicsit olyan félős volt a lány.

     

    Centrum Lab kft-be szoktam menni a Megyeri utra, de van több helyen és Városban is, mint privát. 

    IR vizsgálaot az MM csinálta.

     

    Ezeket a piros "pöttyöket" a mellem körül és akaromon felül látom, de szeintem lesz még. Na meg a májfoltok az arcomon. Én is kaptam most olyan "tusfürdőt" és testápolot amit a gyógyszertárban csinálnak, a száraz börömre.

    előzmény:
    Nyafficica (275)
    2011-06-24  07:24
  2. 2011. június 24. 07:24275.

    Sziasztok!

     

    Ja, igen Cyclone nagyon profi.

     

    Eri: én az MM-be járok cukor terhelésre, de már jó rég voltam, Tűű a dokim, látja hormonokból is nagyjából hogy mi van.

     

    Nem tudom hol fogok terheltetni, mert  a vénáim bénák, és MM-be nem tudnak venni nagyon vért tőlem, ahol lakom, tudnak, de itt nem kapok beutalót az sztk, mert nem vagyok cukorbeteg, majd megkérdezem fizetősen megcsinálják-e?

     

    Most hogy mondod pirosas foltok rajtam is vannak, és közelről megnézve apró értágulatok. Nekem olyan a hátul a térdhajlatban is van.

     

    A bőröm T vonalban inkább zsiros,  a testemen már kezd normális lenni, de kidobtam a vegyianyagokat, tizsta tusfürdővel, vagy kecsketejszappannal zuhanyzom több mint egy éve. Tüneti kezelésnek ezek jók, de persze az alap problémát nem oldják meg.

     

    előzmény:
    eri73 (274)
    2011-06-23  21:55
  3. 2011. június 23. 21:55274.

    A legelején félrekezeltek, prednisolont kaptam, akkor még én sem tudtam mi bajom. Amikor a profhoz kerültem, az adatok:

    ACTH: 1300 volt

    cortizol (cortef bevértele után): 41ug/dl

    szabad T4: 1,19

     

    Amikor nincs meg a megfeleő mennyiség rosszulléteim vannak, ilyen gyengeségérzéses, nincs erőm, nem tudok semmit csinálni, illetve a vérnyomásom rosszalkodik.

     

    medrolról nem volt szó. Én azt a csalánkorszakomban kaptam, vénásan, mert elmúltak pár napra a csalánjaim (solumedrol)

     

    Nyafficica, én ma voltam bőrgyógyászaton, mert rajtam is hasonlók vannak, plussz a dekoltázsnál apró piros szerű pöttyök és májfoltjaim vannak. azt mondta h az addisontól van többnyire, vékony, törékeny sz érfalam, nem okoz semmi bajt , csak nem lehet eltüntetni. És nekem nagyon száraz a böröm. 

    Te hova jársz, ki csinálta a cukorterhelést? Nekem is van IR.

     

    Cyclone, tényleg nagyon tudod ezeket, és nagyon jó amit belinkeltl, szetem szt nyomtatom is ki, meg azokat is amit begépelsz, elteszem.

     

    A labornak irtam is e-mailt, várom a válaszukat.

     

     

    előzmény:
    cyclone (253)
    2011-06-23  18:38
  4. 2011. június 23. 21:25273.
    Szép kilátások:-(
    előzmény:
    cyclone (270)
    2011-06-23  21:00
  5. 2011. június 23. 21:20272.

    Én még nem tudom mi vagyok:-)

     

    IR/pcos/korai klimax / Pm.

    Mv??

     

    Ki fogom viszgáltatni magam, mert idegesit nagyon és ezt az utat még nem jártam végig.

    Talán a bőr elszineződés, hasi hizás utalhat rá, de az IR tünet is.

     

    Nekem a lágy részek is barnábbak, hónalj, hüvely környéke, popsikörnyéke. Mondjuk ezek nem látszanak, de tünetnek tünet.

    előzmény:
    Speedycica (269)
    2011-06-23  21:00
  6. 2011. június 23. 21:20271.

    köszönöm az összefoglalást, nagyon jó! Tényleg jól beleástad magad. Mikor és hogy derült ki a betegség nálad?

    Nézem, amit belinkeltél, csak sajna az első dián az ábrát nem tudom mindenhol kiolvasni, de nagyon durva, minden ott van: hátfájás, hyperglikémia, pattanás.

    előzmény:
    cyclone (270)
    2011-06-23  21:00
  7. 2011. június 23. 21:00270.

    nézd csak :)

    http://www.doki.net/tarsasag/deoecaneszt/upload/deoeca neszt/document/Endokrin_Mellekvese_elegtelenseg.pdf

     

    act h-mv: negatív feedback hatásnak hívják. Ugyanígy működik a TSH pajzsmirigy is.

     

    Az agyad érzékeli, mennyi mv hormon kering a véredben. Ha kevés, akkor több acth termelődik (pm alulműködést ugye a magas tsh jelzi). Tehát a mv alulmüxit a magas acth jelezheti.

    A magasabb acth meg visszahat a mellékvesére és jó estben több kortizol termelődik, ha jól müxik a mellékvese.

    Stresszhelyzetben is ez van.

    Stresszel az ember, a szervezetnek több cukorra, energiára van szüksége. Az agy rálép az acth-ra, h több korizol legyen, több cukor jusson a sejtekbe.

     

    Azt viszont nem tudom az acth-nak mi az "ideális" értéke. Ugye tsh-nál ez 1, vagy alatta.

    De gondolom itt is minél kevesebb az acth annál jobb, mert akkor az azt jelent, h a mellékvesét nem kell nagyon seggberugdosni :D

     

    Ezért van az, h mikor cortefet szedsz, akkor nem tekinthető az acth mérvadónak, mert a véredben ott kering a sok bevitt cortef.

    A szervezetnek kb 2 hétig tart visszaállni a saját ritmusába cortef letétele után.

    Ilyenkor érdemes megnézni az acth-t, mert ekkor már semmi sem befolyásolja a mv-acth párbeszédet.

     

    A pajzsmirgy és a mellékvese olyan elválaszthatatlan páros, mint stan és pan.

    Ha ez egyik megbetegszik, akkor előbb-utóbb minden bizonnyal a másik  is :(

    Miért?

    - a kortizol juttatja be a sejtekbe a T3 hormont

    - a kortizol segíti a T4/T3 átalakítást

    jó mv kell, h az energia eljusson a sejtekbe.

    jó pm kell, h legyen mit eljuttani.

    az egyik a másik nélkül nem tud hatékonyan működni és vissza :(

    előzmény:
    Speedycica (263)
    2011-06-23  20:35
  8. 2011. június 23. 21:00269.

    Igen.

    Te addisonos vagy? Vagy most vagy a kivizsgálási fázisban?

    előzmény:
    Nyafficica (268)
    2011-06-23  20:53
  9. 2011. június 23. 20:53268.

    Ja, és azt akartam kérdezni, hogy a cortef, amit szedtek, az szteroid nem?

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  10. 2011. június 23. 20:52267.

    Sziasztok!

     

    Kicsit visszakerestem a leleteimet, találtam cortizolt is, és pm vizsgálatot.

     

    Nekem inkább kicsit magas a kortizolom,  ha a tesztet kitöltöm, akkor sok az igen, de sok tünet megegyezik a pm. alulmüködéssel is.

     

    TSH                4,640  *

    fT4               18.43      ref .12-22

    Cortizol:    604,70 *   171-536

     

     

    Dehidroepiandrosteron   5.14

     

    Cukor  3,96    égy.

    Cukor  4,94    120

    Insu     5,30     égy.

    Insu    32.81   120

     

    És a cortizol is éhgyomri volt, de nagyon izgultam, mert alig tudtak vért venni, többször szúrtak mire jött, stressz volt bőven.

     

    Ezeken kivül sose voltam kivizsgálva mv-re, próbáltam uh-s beutalót kérni, de nem adtak, és azt apm-re sem adtak még, de majd újra próbálkozom, mert nekem azt is csak vérből nézték.

     

    Cíclona: Én most a Progesta Care With natural progesteron krémet használom 14-ik naptól, Nóra krémjét kidobtammert abban voltak nem tiszta adalékok, és én mindent lecseréltem.

     

    Szóval IR-em tuti van, pm bajom szintén, pco-t nem tudom, eddig azt mondta mindneki hogy nincs cisztám, és progihiányom van, mert 20 cn-tól barnázok és megjön a 26-ik napon. D elehet hogy krém nélkül még sokkal rosszabb lenne.

     

    Mondtátok a vasat is, azt egyzser nézettem, 23,1 volt. A ref 9-26-ig

     

    Ja, tüneteim, nekem a szemhéjam sötét, és vanna rajtam májfoltok is, a szemenél egy, de az már kislány korom óta.

    NEm vagyok anyajegyes tipus, sokáig egyetlenegy volt az arcomon,  és diane 35 után lettek a karomon, meg dekoltázson halvány apró szeplők, amik nyáron a naptól előjönnek.

    Hajam hullott, ritkult, most pár hónapja mindennap szesszel kezelem, az most ok.

    Patik nincsenek csak pé után és maguktól elmúlnak. 

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  11. 2011. június 23. 20:50266.
    Cyclone, vizsgaidőszakban neked nem kell több cortef?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  12. 2011. június 23. 20:49265.

    Közben olvasgattam a pco-s honlap hormontábláját:

    http://www.pco-szindroma.hu/index2.html

    És eszerint a progim jó, bár tőlem sosem kértek 21. ciklusnapit pl. És ami érdekes, hogy azt írják, ha az lh nagyobb, mint az fsh, akkor a pco nem zárható ki (bár egyforma értékeknél sem). Na, nálam az lh kb. 1/3-a az fsh-nak.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  13. 2011. június 23. 20:42264.

    Progit most nem néztek, mikor legutoljára voltam februárban, ott kb. az 5-6. ciklusnapon, 0,64 volt. Mennyinek kell lennie egyébként?

    A ciklusom úgy van rendben, hogy megjön 28 napra, de alig van vérzés, illetve az is inkább barnás. A peteérést is nagyon érzem.

    Te mennyi cortefet is szedsz? De ha 0 a progid, akkor a krém nem is segít? 

    előzmény:
    cyclone (262)
    2011-06-23  20:31
  14. 2011. június 23. 20:35263.

    Olvastam már, illetve most is elolvastam párszor. Nagyon leegyszerűsítve nekem ez azt jelenti: a kortizol hat a cukorra, és az agyalapi mirigy termeli az acth-t. De a kortizol és az acth hat esetleg egymásra? Igazából azért kérdezem, mert mikor ugyancsak 4 szem cortefet szedtem, az acth-m magasabb lett picit a felső határnál, de akkor nem ért stressz. Mondjuk, kortizolt akkor nem néztek. Viszont, az első laborom, amikor néztek acth-t (mikor kiderült a betegségem), ott magas volt az acth-m, és normális a kortizolom.

    Nekem a pajzsértékem szokott ugrálni, nem tudom, miért.

    Illetve, volt olyan is, hogy a prolactin magas volt, aztán egyszer jó lett, nem szedtem rá semmit, de utána a következő megint magas volt.

    Engem nagyon érdekelnének az összefüggések, hogy mi mire hat.

     

    Nem tudom, anyukám mennyi medrolt szedett, ha nem felejtem el, mindenképpen megkérdezem tőle.

    előzmény:
    cyclone (259)
    2011-06-23  20:10
  15. 2011. június 23. 20:31262.

    én azt mondom, h kell sőt. De progikrémről sok ellentétes véleményt olvashatsz.

    ahogy írtam a kortizol progiból képződik. Tehát minél több progi van -> annál több saját kortizolod -> annál kevesebb cortefet kell szedni.

     

    Neked a ciklusod rendben van? A hormonjaid a felső határértékhez esnek közelebb?

    Nekem ciklus 3. napján 0 progim van.

    előzmény:
    Speedycica (261)
    2011-06-23  20:19
  16. 2011. június 23. 20:19261.
    Nem tudom, én már csak akkor kaptam progipótlást, mikor megfogant a baba. A kérdésem arra vonatkozott, hogy már a fogantatás előtt is kellene a progipótlás vajon, mivel nekünk alacsony?
    előzmény:
    cyclone (260)
    2011-06-23  20:15
  17. 2011. június 23. 20:15260.

    Progikrémet bárhova lehet kenni...najó, a hajadra ne :D

     

    Nem értem pontosan mi a kérdésed?!

    Ha jól tudom, ha nehezen jön a baba, akkor tehrbeeséskor direkt adnak plusz progit, h megtapadjon az embrió?!

    előzmény:
    Speedycica (257)
    2011-06-23  19:48
  18. 2011. június 23. 20:10259.

    Speedy, anyukád mennyit szedett medrolból?

    30mg cortef = 6mg medrol

     

    Most olvastam, h ehhez képest a medrolt megadózisban adják a dokik. Nem lehet h ez volt a baj?

    A medrolnak sokkal nagyobb a gükökorikoid hatása és kb 3x tovább marad a szervezetben (lassabban bomlik le).

     

    Kérdésedre, h az acth és a mellékvese hogyan hatnak egymásra, itt van egy cikk a házipatika.hu-ról

     

    ------------------------------------- -----

    A mellékvesekéreg háromféle hormont termel. A felületes rétegében (zona glomerulosa) termelődnek a szervezet só- és vízháztartásáért felelős hormonjai, a mineralokortikoidok, amelyek közül legfontosabb az aldoszteron. Hatására a vese kanyarulatos csatornáiban fokozódik a nátrium és víz visszaszívódása a kiválasztott vizeletből, ezáltal az aldoszteron gátolja a szervezet folyadékvesztését, és emeli a vérnyomást.
    A mellékvesekéreg középső rétegében (zona fasciculata) termelődnek a szervezet cukoranyagcseréért felelős hormonjai, a glukokortikoidok, amelyek közül legfontosabbak a kortizon és a kortizol (hidrokortizon). Hatásukra fokozódik a májban a keményítő (glikogén) lebontása szőlőcukorrá, a fehérjék lebomlása, és az így felszabaduló aminosavakból a szőlőcukor képződése, ennek következtében megemelkedik a vércukorszint.

    A mellékvesekéreg legbelső rétegében termelődnek a szexuálkortikoidok (hormonok). A mellékvesekéreg a szervezetnek a stresszhez való alkalmazkodásához szükséges egyik legfontosabb szerve, mert biztosítja a létért folytatott küzdelemben, veszélyhelyzetekben a szervezet megfelelő cukorellátását, a kellő vértérfogatot és a vérnyomást. A mellékvesekéreg működését a központi idegrendszeri hipotalamusz-hipofízis (agyalapi mirigy) rendszer irányítja, az agyalapi mirigy termeli a mellékvesekéreg működését serkentő hormont, az ACTH-t (adrenokortikotróp hormon).

    A mellékvesekéreg elégtelensége lehet másodlagos - ez a hipofízis elégtelenségét jelenti, vagy elsődleges - ebben az esetben a mellékvesekéreg pusztulása figyelhető meg, ezt nevezzük Addison-kórnak. Szerencsére ma már nagyon jól kezelhető betegség. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  19. 2011. június 23. 19:49258.
    Cyclone, lehet, hülye kérdés, de az acth hat a kortizolra, vagy fordítva? Vagy szimplán a stressz hat mindkettőre?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  20. 2011. június 23. 19:48257.

    Bocsi, valaki írta, hogy pco-s, de már nem tudom, ki volt.

    A progi krémet hova kened?

    Amúgy ha alacsony a progi, és úgy esik valaki teherbe, de utána kap progipótlást, az nincs későn? Gondolok itt arra, hogy a ciklus második felében, ha jól olvastam, a proginak már magasabbnak kell lennie, tehát már teherbeeséskor normálisnak kéne lennie, nem kevesebbnek.

    előzmény:
    cyclone (253)
    2011-06-23  18:38
  21. 2011. június 23. 19:46256.
    Anyukám szedett medrolt, adreson és cortef között, mikor az egyiket már nem, a másikat még nem lehetett itthon kapni. Katasztrófális volt a mellékhatása, pl. deformálódtak az ujjai.
    előzmény:
    cyclone (254)
    2011-06-23  18:53
  22. 2011. június 23. 19:44255.

    Köszi a választ!

    Addisonban nem magas acth-t mérnek, mikor kiderül a betegség?

    előzmény:
    cyclone (252)
    2011-06-23  18:33
  23. 2011. június 23. 18:53254.
    Eri, medrol nem jött szóba?
    előzmény:
    cyclone (253)
    2011-06-23  18:38
  24. 2011. június 23. 18:38253.

    Értem, gondoltam, h a stimu miatt vagy ilyen nagy dózison.

    Ha használnál progikrémet akkor jelentősen tudnál csökkenteni a cortefen ...(sztem picit alacsony a progid)

     

    Mit érzel, mikor kevesebb, mint 50 cortefet szedsz?

     

    És mikor magas volt az ACTH-d akkor mi volt a kortizollal?

     

    Ja igen, Speedy, nem vagyok PCOs.

     

    Most néztem, a vitilligo és mv alulmüxi tünet.

    előzmény:
    eri73 (251)
    2011-06-23  18:11
  25. 2011. június 23. 18:33252.
    ez miért fontos: "ACTH-t néztek mielőtt elkezdtél szedni cortefet?"

    Gondolom, egyikőnk ACTH-ja sem volt rendben, ezért is adták a cortefet. Vagy mire gondolsz ezzel kapcsolatban?

    Ez igaz.. Csak nem mindegy, h az ACTH magas volt vagy alacsony.

    Azt már leírtam, h gyógyi szedése alatt miért nem érdemes ACTH-t nézni, szóval abba nem merülnék megint bele.

     

    - alacsony ACTH: nem kap elég "noszogatást" a mv, ezért nem termel elég kortizolt. De a mv működik rendesen. ACTH azgyalapi mirigyben termelődik, nem tudom, h ennek a termelődését mivel lehet befolyásolni, lehet-e egyáltalán. Nagyon ritka állapot!

     

    - magas ACTH: itt két eset lehet

      - a mv is több kortizolt termel, és a "túlhajszolás" miatt előbb-utóbb kiég -> ez regenerálható

      - mv nem reagál az ACTH-ra, nincs mv funkci, ez sajnos szimpla diszfunkció, nem tudom ezt helyre lehet-e hozni. Nagyon ritka.

     

    És miért nem jó, ha annak hatására csökkent az ACTH?

    Synectan tesztnél nem az ACTH termelődést nézik, hanem a kortizolt. És ha az agyalapi mirigyből érkező noszogatás (acth hormon) hatására nem termelődik több kortizol, az nem jó.

    előzmény:
    Speedycica (249)
    2011-06-23  18:02

Címlap

top