Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Generalizált szorongás

Katalin52
Létrehozva: 2011. január 30. 16:47

Szeretettel Üdvözlök mindenkit!

Várom olyan sorstársak jelentkezését,akik generalizált szorongással,vagy hasonló lelki problémákkal küzdenek!

Segítsük egymást jó tanácsokkal,vagy akár néhány kedves,vígasztaló szóval!

Békés,jóindulatú topicot szeretnék,én is ezzel a szándékkal nyitok mindenki felé!

Természetesen fordultam orvoshoz,már nagyon régóta,és nagyon sokszor,de eddig pozitív eredmény még nincs.

Várom azok jelentkezését is,akik már gyógyultak,és hasznos,jó tanácsokat tudnak adni!

Anikó

  1. Torolt_felhasznalo_522746
    Torolt_felhasznalo_522746
    2011. január 31. 15:4476.

    Nálam általában testi tünetek váltották ki a pánikot. Főleg ha pl. ismeretlen eredetű fájdalom volt.

    Azt volt a legnehezebb elfogadni és megértetni magammal, hogy nem, nem fogok most itt helyben meghalni.

    Onnantól már könnyebben kezeltem a rohamokat.

    előzmény:
    zold (75)
    2011-01-31  15:29
  2. 2011. január 31. 15:2975.

    de sajna igen, nehezen mondok le róla de próbálom módjával :)

    és érdekes nekem a biztonság érzetem miatt jön a pánik (ha jön) szerencsére elég ritkán..

    pld amikor korlátozva vagyok bizonyos dolgokban ...

    amiért különösen haragszom az azonnal gyógyszert felírókra az az, hogy csak a tünetet szűntetik meg..a kiváltó okot nem ..

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_522746 (71)
    2011-01-31  15:18
  3. Torolt_felhasznalo_522746
    Torolt_felhasznalo_522746
    2011. január 31. 15:2874.

    Mint ez a példa is mutatja, egy alapos kivizsgálás és az okok megkeresése kéne legyen az első, nem a mindenféle dilibogyók felírása. 

     

    előzmény:
    almaa (70)
    2011-01-31  15:16
  4. 2011. január 31. 15:2573.

    ez a legeslegelsö vizsgalat, amit el kell vegezni. KINEL volt a növered, aki ezt nem tudta?!

     

    igen, a koffein (es a tein IS!!) kepes kivaltani magas vernyomast, szapora legzest (ami aztan elvezet a panikhoz). 

    előzmény:
    almaa (70)
    2011-01-31  15:16
  5. 2011. január 31. 15:2372.

    a xanax NEM ALKALMAS sem a GAS, sem a panik kezelesere. ezen felül függöseghez vezet. beszelj a terapeutaddal, ha szükseges, adjon SSNI-t, de NE xanaxozz nyakra-före!!

     

    egy kis gyorssegely: egy üveg viz es egy calcium-sandoz mindig legyen nalatok. görcsoldo, panik-hyęlyzetben nagyon jol segit. de NEM HELYETTESITI a pszichoterapiat (kogn. + relax) es a gyogyszert! 

    előzmény:
    Katalin52 (64)
    2011-01-31  12:40
  6. Torolt_felhasznalo_522746
    Torolt_felhasznalo_522746
    2011. január 31. 15:1871.

    Szerencse, hogy kiderült, hogy a koffein a ludas...

    Én soha nem ittam kávét, és fekete teát is csak ritkán, ugyanis mindig érzékeny voltam a koffeinre, nem élénkített fel csak a szívem pörgött be tőle. Egyszer ittam egy erősebb capuccino-t és majdnem a kórházban kötöttem ki...

    Gondolom azóta sem kávézol. :o)

    előzmény:
    zold (69)
    2011-01-31  15:06
  7. 2011. január 31. 15:1670.

    A nővérem nagyon sok évig szenvedett pánikszerű tünetekkel, felgyorsult szívverés, remegés, nylevzsibbadás, kézzsibbadás, a sok nyugtató után, végre valaki kiderítette, hogy pajzsmirigy túlműködése van. Néhány hetes gyógyszeres kezelést kapott és hál'Istennek azóta eltűntek a "pánikrohamok".

     

    Gyógyulást, enyhülést kívánok mindenkinek.

    almaa

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  8. 2011. január 31. 15:0669.

    ja még valami...

     

    pár éve nyáron úgy alakult, hogy nem ittam kávét..és teljesen elmúlt minden bajom..megkérdeztem egy orvost aki mondta, hogy a koffein egyes embereknél kiváltja..szerintem nekem gyógyszert se keleltt volan elkezdenem szedni de ugye el kell tartani a multikat...

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_522746 (65)
    2011-01-31  14:23
  9. 2011. január 31. 15:0368.

    Szia

    nekem is ugyanez volt a gyógyszerrel mint neked, olyan rosszul lettem tőle mint még soha..(ennek annyi hatása lett, hogy azóta egyáltalán nem merek bevenni gyógyszert félve a mellékhatásoktól)

     

    de tényleg a lézgés lassítása nagyon sokat segít..

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_522746 (65)
    2011-01-31  14:23
  10. 2011. január 31. 14:5667.
    Sziasztok! Én is ebben a cipőben járook. 35 éves vagyok, férjjel és egy 3 éves kisgyerekkel. Pániktüntetm előszőr 10 éve volt. Munkából hazafelé jövet az autóban. Borzasztó érzés, bizonytalanság, homályos látás, magas pulzus. Hazaérve elmúlt, majd visszatért. Hívtuk az ügyeletet. Doki: kijött rajtam a stressz, ennyi. Majd elmúlik. El is múlt, de utána órákig rázott a hideg, remegtem. Aztán évekig semmi. Igaz autót vezetni, nemigazán mertem, csak ha ült mellettem valaki. Most ősszel ismét jelentkezett. Szédülés, remegés, hidegrázás, magas pulzus, kiugró vérnyomás 150/90. Irány a kardiológia, biztosan meg fogok halni: kardiológus csinált ultrahangot, semmi komoly, MPS (mitrális prolapsus) kicsit visszahajlik a szívbillentyű, igen gyakoran előfordul főleg fiatal nőknél. Con Cor Cor-t írt fel napi 1,25 mg-ot. És sportot javasolt. Namármost ott tartok, hogy iszonyatosan felemészt az újabb rohamtól való félelem. Ez tölti ki az egész napomat, főleg, amikor a csöppséggel ketten vagyunk csak itthon. A háziorvos Frontint javasolt (u.auz a hatóanyag, mint a Xanax) napi 3-szor 0,25 felét szedem. Ja, és járok kineziológushoz, hát nem tudom, ér-e valamit (Bach virágterápia, kopogtatásos módszer). Itt tartok most. Hogy most mi hozta elő, sejtem: anyukámnál mellrákot diagnosztizáltak, a házasságom sem első osztályú, nincs munkám, stb.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  11. 2011. január 31. 14:2866.

    Sziasztok!

     

    Egy baleset után sokáig halálfélelmem volt, szorongtam, nem tudtam, hogy konkrétan mitől, csak ott volt bennem a félelem, szorongás. Sok mindent olvastam kipróbáltam: jóga, relaxáció, belső utazás. Ami nekem segített és segít az érzelmi problémáknál, az a figyelés. Megfigyelem, hol van a testemben az érzelem, csak figyelem és hagyom, hogy ott legyen, nem vitatkozok vele, nem agyalok róla, csak figyelem, hogy milyen érzés. És egyszercsak változik, felerősödik, elönt, aztán átalakul, enyhül és elillan.  Minden rosszérzés energiablokk és a fenti szelíd módszer az egyik módja az oldásának. Szívből ajánlom Eckhart Tolle írásait, ezt tőle tanultam és Brandon Bays "Belső utazás" c. könyvét.

    Tényleg megtörténik a csoda. :)

     

    üdv.

    almaa

    előzmény:
    Katalin52 (1)
    2011-01-30  16:47
  12. Torolt_felhasznalo_522746
    Torolt_felhasznalo_522746
    2011. január 31. 14:2365.

    Szia!

    Írtam neked, de elveszett valahol az éterben...

    Kicsit rövidebben újra:

    A jógás relaxációt még jó régen tanultam, de csak most tudtam meg hogy ez jóga. Akkoriban (20 éve) még nem volt ilyen ismert betegség a depresszió és a szorongás, a terápia is csak annyi volt, hogy "szedd már össze magad!", szóval magamnak kellett megtalálnom a megfelelő módszereket.

    A légzéstechnikáról az interneten olvastam, meg az egyik pszichiáter is ezt ajánlotta. Pánikroham esetén ugyanis az ember túl gyorsan és felületesen lélegzik, amitől feldúsul a vérben a szén-dioxid és felborul az ionegyensúly, ezért van a fulladásérzés, zsibbadás meg görcsök. Nem hittem hogy egy ilyen egyszerű módszer beválik, de tényleg nagyon hatásos. 

    MagneB6-ból eleinte 3-4 szemet szedtem, később napi kettőt, mostanában csak napi egyet, szinten tartásnak.

    A tea neve Nyugtató teakeverék, azt hiszem Herbáriás, de mostanában nem azt iszom csak sima citromfű teát, azt se minden nap.

    Gyógyszert kaptam, de nem szedtem be, mivel az első pár szem után sokkal rosszabbul lettem. Az antidepresszánsoknak van egy ilyen kellemetlen tulajdonsága, hogy kezdetben rosszabbodik tőle az ember állapota, és nekem nem volt kedvem kivárni míg jobb lesz.

    Jelenleg egyébként nem súlyos a depresszióm, csak olyan "semmi nem érdekel" állapotban vagyok. Volt több súlyos időszakom, és gyanítom hogy lesz is még, ebből ugyanis kigyógyulni nem lehet teljesen.

    A kognitív terápiáról azt hallottam, hogy nagyon hatásos, remélem beválik nálad!

    És ha az általános szorongás szintedet sikerül lejjebb vinni, a pánikrohamok is enyhülnek majd. Csak találd meg a neked megfelelő módszert!

    Jobbulást! :o)

    előzmény:
    Katalin52 (63)
    2011-01-31  12:36
  13. 2011. január 31. 12:4064.

    Szia!

    Most csak röviden tudok írni,mert nem soká indulok dolgozni.

    Írtam is,hogy több féle gyógyszert is szedtem,volt amelyiket 7 évig!

    Olvass vissza,mert én is ugyanezt írtam,hogy volt olyan időszak,amikor semmilyen gyógyszert nem szedtem,és teljesen rendben voltam.Aztán történt valami az életemben,és kezdődött minden előlről.

    Jelenleg csak xanaxot szedek,és kognitív terápiára járok.

    előzmény:
    birerzsi (58)
    2011-01-30  23:55
  14. 2011. január 31. 12:3663.

    Szia!

    Látom a te eseted kicsit összetettebb.Kitől tanultad meg a relaxációs technikát?Soha nem is szedtél semmilyen gyógyszert?A MagneB6-ból mennyit szedsz naponta,és milyen nyugtató teát iszol? Ügyes vagy,hogy ez így sikerült neked!A depresszió állandóan jelen van nálad,vagy csak időszakosan?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_522746 (62)
    2011-01-31  09:47
  15. Torolt_felhasznalo_522746
    Torolt_felhasznalo_522746
    2011. január 31. 09:4762.

    Szia!

    Nálam 2009 őszén diagnosztizálták a generalizált szorongást.

    Ehhez persze sok más lelki probléma is társult. Pl. mindig hajlamos voltam a depresszióra, tizenévesen ez az öngyilkossági kísérletig fajult, de orvoshoz nem kerültem vele. Emellett önértékelési zavarok, súlyos önbizalomhiány, befelé fordulás stb is jellemző rám. És persze a pánikzavar.

    Nekem a kettő (szorongás+pánik) kb egyszerre jelentkezett, de végső soron a túlzott mértékű stressz és szorongás váltotta ki a pánikrohamokat. Aztán már féltem az újabb rohamtól, ezért még jobban szorongtam, egyre gyakoribbak és súlyosabbak voltak a rohamok. Mindehhez társult, hogy a kislányom születésétől kezdve négy évig nem aludtam végig egy éjszakát sem, általában 3-4 órát, de azt is részletekben. Szóval a súlyos kialvatlanság is közrejátszott. A rohamokat pedig a súlyos kiszáradással járó állapotok is előidézték nálam, többször voltam kórházban emiatt.

    Több orvosnál is jártam, de az egyik túl drága volt, a másik nem volt szimpatikus, a harmadik meg sztk-s volt akinek semmire nincs ideje, csak felírta a gyógyszert és kész.

    Én semmiképp nem akartam gyógyszert szedni, ezért elkezdtem alkalmazni a relaxációs technikákat (jóga hullapóz, légzőgyakorlatok), MagneB6-ot szedtem és nyugtató teakeveréket ittam. Minden nap. És próbáltam tudatosítani magamban, hogy "nem fogok meghalni". Pár hét után már enyhültek a rohamok, végre tudtam aludni, és lassanként jobban lettem. Már egy éve tünetmentes vagyok (legalábbis pánik tekintetében). 

    A depresszió, önbizalomhiány stb megmaradtak, szóval biztos hogy lesznek még gondjaim. De egyelőre örülök annak is ami most van. :o)

    előzmény:
    Katalin52 (1)
    2011-01-30  16:47
  16. 2011. január 31. 00:0261.
    Érdekes, én konkrétan legtöbbször meg sem tudom mondani, mitől szorongok, csak úgy rámtör. Számomra ez benne az ijesztő. Mert az valahol természetes, hogy vizsga előtt, vagy valami nagyobb volumenű dolog elintézése előtt izgul-szorong az ember. Nekem is a reggelek a legnehezebbek, de úgy hallottam, ez a depressziósokra is jellemző. A délután már jobb, az estéket imádom! Meg főleg az éjszakázást. Ha nem kell másnap dolgozni menni, van, hogy hajnalig nézem a tévét.
    előzmény:
    Katalin52 (9)
    2011-01-30  17:10
  17. 2011. január 30. 23:5760.

    közben latom, megjelent nehany legzestechnika.

     

    sok valtozata van, a lenyeg, hogy a kifujas lassu es mindig hosszabb legyen, mint a belegzes. akut esetben jobb "laposakat" belelegezni (bar a tüdö mast diktal), lassan kifujni.

    megtehetö, hogy az ember egy kis (hasznalt eü. beteteknek tervezett) zacskot hord magaval, abba lelegezni.  

     

    a 4+4+4-es mar halado szint, föleg gyakorlasra remek. :-)) 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  18. 2011. január 30. 23:5559.

    ez igy van - de ettöl önmagaban meg a - mar megszokott - testi reakciok nem fognak elmulni. az elemzes mellett meg kell tanulni, hogyan kell VISELKEDNI egy ilyen szituacioban. :-))

     

    az viszont szuper, hogy ilyen csaladod van! :-))))))))) 

    előzmény:
    Aiyana (48)
    2011-01-30  21:59
  19. 2011. január 30. 23:5558.

    Nekem olyan igazi, komoly szorongásom '09. eljén alakult ki. Előző év őszén volt egy műtétem, ami után rövidebb barátságaim alakultak ki, és kissé felpörgött az életem. Miután jobban lettem, a barátok elmaradoztak, és mivel munkanélküli voltam a műtét előtt, bizony, borzasztóan fájt a magány, melynek következményeként reggeltől estig szorongtam. Kényszercselekvésem is kialakult ennek nyomán: reggeltől estig a konyha kövét mostam. (Miközben felgyűlt egy csomó más házimunka.) Mivel a szívem annyira fájt, hogy már az infarktustól rettegtem, orvoshoz fordultam, aki enyhe szorongáscsökkentőt írt fel, ami használt. Pár hónapra rá lett munkám, elhagyhattam a gyógyszert. Aztán egyes "kedves" kollégák hatására a szorongás ismét előtört. Orvosom ekkor erősebb gyógyszert írt fel, mivel a régi már nem használt. Időnként több hónapra javul a közérzetem, olyankor nem szedek gyógyszert, de ha rosszabbodik a helyzetem, ismét a tablettáimhoz fordulok. Ez az én történetem. 

     

    Bizony, a vígasztaló szavak is nagyon sokat érnek, de azért a gyógyszerek szerepe sem elhanyagolható. Nem írtad, te szedtél-e valamilyen tabit. Neked is és minden sorstársnak jobbulást, és problémamentes életet kívánok!  

    előzmény:
    Katalin52 (1)
    2011-01-30  16:47
  20. 2011. január 30. 23:4757.

    Ez a szakmam ;-))

    a tamadasok azert jönnek, mert felemelem a szavam az ostoba tanacsok ellen es bizony nem mindig vagyok kenyerre kenhetön lagy... ;-)

     

    amit leirsz, nem egyszerüen panik, hanem komoly szorongas, szükseges a gyogyszer ahhoz, hogy terapizalhato allapotba kerülj. ugyhogy csak szedd be a kapott gyogyszert.

     

    egy dolgot nagyon fontos megerteni: akinek szükseges a gyogyszer, az a gyogyszerrel együtt lesz 100%-os.

    en pl. szemüveges vagyok, anelkül nemigen latok az orromnal tovabb. ergo: a szemüveggel vagyok 100%. ilyen egyszerü.

    semmi szegyenletes nincs egy - momentan - bajban levö szervet (itt: a vegetativ idegrendszert) kisegiteni es müködökepesse tenni! söt!

     

    a helyzet az, hogy bizony nagyon sok dolognak kell egyszerre törtennie ahhoz, hogy a szorongasos allapot valtozzon.

    kell a gyogyszer,

    kell a MEGFELELÖ terapia, heti 1x, legalabb 18 honapon keresztül!,

    MEGFELELÖ terapeutanal (vagyis akiben bizol, szimpatikus, akivel haladsz),

    kell az önmagaddal valo törödes,

    kell a MEGFELELé relax-metodus NAPI gyakorlasa,

    kell a helyzetek maskent valo ertekelese (kogn. terapia),

    kell az önkep es az önertekeles megerösitese,

    kell a megfelelö stressz-levezetö metodus

    es NAGYON KELL EGY ELFOGADO, TAMOGATO CSALAD ES KÖNYEZET.

     

    zoval: rengeteg oldalon kell dolgozni. aprolekosan, türelemmel. egeszen pici lepesekkel megy elöre az ember - de elöre megy! es ez a lenyeg. nem mellesleg tenylegesen megismeri önmagat, a környezeteben elöket, az elet ertekeit, stb. tehat azert haszna is van am ennek ;-))

     

    akinek kerdese van, inkabb privit irjon, ha akarjatok, ugy valaszolok, hogy ki lehessen ide tenni. a topikot elöbb-utobb ui. elvesztem szem elöl...

     

     

    a leirt legzestempo jo. :-)

     

    kellemes ejjelt mindenkinek! :-)

     

    üdv

     

    S. 

     

     

    előzmény:
    Katalin52 (23)
    2011-01-30  20:15
  21. 2011. január 30. 23:2256.

    Nem tudom, milyen fokú a csontritkulásod, nekem is elkezdődött, de éppen ezért javasolják a sportot. Én súlyt emelek, mert attól erősödnek a csontok. Valahogy jó lenne neked is elkezdeni, bár értem az anyagi részét.

    Vagy a másik jó dolog, amit ajálottak nekem és nem kerül pénzbe, legfeljebb egy jó edzőcipőbe: a gyaloglás! Nem séta, hanem erős tempóban gyalogolni, hetente 4-5 alkalommam kb fél órát. Ha eleinte nem bírsz ennyit, akkor fokozatosan felépíteni.

    Én már felváltva csinálom, súlyemelés, kardió, gyaloglás, pihenőnap, majd előlről. teljesen megváltoztatta az életemet!

    előzmény:
    Katalin52 (41)
    2011-01-30  21:21
  22. 2011. január 30. 23:1955.

    Nem a dohányzást javasoltam, hanem a légzéstechnikát. Nekem is így mondta a doki. Ha szívott már cigit, akkor tudja, hogy milyen, ha nem, akkor is látja másokon, hogy hogy cigiznek. Lassú egyenletes légzéssel.

     

    De kössz a ferdítést...

    előzmény:
    sajnos_kacat (50)
    2011-01-30  22:06
  23. 2011. január 30. 23:1654.
    Nekem a sima xanax 3/4 óra múlva kezd hatni...
    előzmény:
    Aiyana (49)
    2011-01-30  22:04
  24. 2011. január 30. 23:1553.

    Én is szenvedek a szorongástól, de nálam alvásproblémát okoz, ami aztán enyhe depresszióba megy át. Esetemben a hormonális változások hozzák elő a szorongást. Először 29 éves koromban, amikor a kislányom 6 hetes volt. Aztán egy éve, amikor is már a klímaxban jártam.

    Járok én is pszichológushoz, nem túl gyakran sajnos, mert valóban drága, de már eddig is sokat segített. 

    Nálam az esték a problémásak inkább, amikor hiába vagyok álmos és fáradt, ott jár az agyamban a gondolat, hogy nem leszek képes elaludni. És persze nem tudok elaludni.

    Az elmúlt egy évben nagyon ráálltam a testmozgásra és valóban sokat segít és a légzéstechnika. Szedek gyógyszert, egy éve muszály volt elkezdeni, mert nagyon rossz állapotban voltam, de azóta már a felére csökkentettem az adagot.

    előzmény:
    Katalin52 (23)
    2011-01-30  20:15
  25. 2011. január 30. 22:2852.

    Mára elbúcsúzom!Remélem jöttök továbbra is!Hétköznap csak délelőtt tudok jönni,vagy este 10 után,mert ilyen a munkám.

    Mindenkinek pánik,és szorongás mentes jó éjszakát kívánok!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     

Címlap

top