Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Politikai gumiszoba! Politikai gumiszoba! Politikai gumiszoba
 
Kedves Fórumozók!

Felhívjuk figyelmeteket, hogy a politikai topikokat csak a jogszabályokban kötelezően előírt mértékben moderáljuk, ezért itt fokozott a személyeskedés, vita, anyázás veszélye. Aki ezekbe a topikokba ír, illetve ezeket olvassa, készüljön fel lelkileg, és húzzon vastag bőrt a várható virtuális pofonok ellen, mert a moderátorok itt NEM törlik a bántó hangvételű hozzászólásokat, ha azok nem sértenek személyiségi jogokat, vagy egyéb jogi előírásokat.

A moderálással kapcsolatos további részletek a Felhasználási Feltételekben (http://www.nlcafe.hu/felhasznalasi) olvashatók.

Üdv: a moderátorok
Politikai gumiszoba! Politikai gumiszoba! Politikai gumiszoba

A nyugdíjunkért!

jujube
Létrehozva: 2010. november 12. 09:25

Sziasztok!

 

Állampolgári demonstráció a nyugdíjmegtakarításunkért, minden idők legnagyobb lopása történik a szemünk elött, 2800 milliárd nyugdíjmegtakarításunkat akarja ez a kormány lenyúlni!

Ez nem 300 ft, hanem sok ezer forint havi megtakarítás, ami örökölhető és amire állami garanciavállalás van, illetve volt, ha sikerül ezt az aljas tervet véghezvinni a rövidtávú költsvégvetési trükközések érdekében.

 

2010 november 14-én 14 órai kezdettel békés, magánkezdeményezésű tüntetést szerveztünk a Kossuth térre.

 

 

 

 A vasárnapi demonstrációra sürgősen várjuk önkéntes szervezők jelentkezését, akik segítenek a háttérmunkában: szórólaposztás, helyszín rendezése, a rend fenntartása, az érkezők tájékoztatás, útbaigazítása.

Jelentkezni lehet: azennyugdijam@hotmail.com címen.

Köszönettel:
A Szervezők

 

 

http://azennyugdijam.blog.hu/

 

  1. 2011. február 4. 16:25701.

    No. Ezt csak én gondolom, a véleményem mellékhatásai tekintetében keresd fel kezelőorvosod, vagy kérdezd a gyógyszerészed... vagy bizalommal fordulj a fal felé :-DDD

     

    Sz'al.

    Szerintem.

    A kifizetéseknek, a vagyonátadásnak elméletileg nem lenne szabad, hogy hatása legyen a maradókra. Persze átrendeződés lesz a megszűnő mnyp-k miatt, ami kis bizonytalanságot fog szülni a piacon. Szerintem ez átmeneti lesz, mert a legtöbb mnyp kezelőnek nem kimondottan fűprofilja a tevékenység. A spekulációkkal viszont szerintem célszerű számolni, hisz már hónapok óta stabilak vagyunk kisebb kilengésekkel, ami a profitorentált befektetőknek nem túl kecsegtető. Továbbá komoly keresletcsökkenés lesz ugye a hazai parketten a kötvények iránt..., bár ez lehet inkább kicsit felfelé fogja tolni a reálhozamait a maradóknak.

    Azt gondolom, a maradók pénztári vagyonát kevéssé fogja befolyásolná az eset.

    Azt gondolom érdemes kalkulálni azzal, hogy a jelen szabályozás gyakorlatilag megszűnésre ítélte az mnyp-t, ami slendrián módon bele is van szőve a trv-be, azaz átmozgatódik az önkéntesbe. Ha ez így lesz, akkor abszolút pozitivan érintheti a maradókat. Ha nem, akkor további büntetőfeljelentések fognak bekerülni...

     

    Azt gondolom, hogy nem lesz hatással. Ha nem lett volna egyértelmű.

    Ezen nem morfondíroztam, inkább csak azon, hogy a jövőbeni hozamokra mi a várható...

    előzmény:
    judijudi (699)
    2011-02-04  15:49
  2. 2011. február 4. 16:16700.

    Hááát, hogy értek, az túlzás...

     

    Amit meg kérdeztél, ahhoz nem én kellek, hanem egy jövendőmondó :-DDDD

     

    Na, majd minnyá... ;-)

    előzmény:
    judijudi (699)
    2011-02-04  15:49
  3. 2011. február 4. 15:49699.

    Szia kuakcapja! Te értesz a tőzsdéhez úgy látom.

    Mi várható: a maradó MNYP tagok vagyonának értéke hogyan fog változni, ha beindulnak a reálhozam kifizetések és az állam részére megkezdődik a vagyonátadás? Ez átmenetileg le vagy felértékeli a pénztári vagyont?

    előzmény:
    kukacapja (692)
    2011-02-04  14:31
  4. 2011. február 4. 14:57698.

    Látod? Ezt is megérted :-DDDDD

    Erre mondotta bölcs nagyapám, ma se ke'tünk hijába! :-D

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_978881 (695)
    2011-02-04  14:49
  5. 2011. február 4. 14:56697.

    Naja. Meg is jegyeztem, hogy miattad buttam vagy 2 kilót :-DDDD

    Fene. Jól jönne. A pénznek mindig van helye. De ha egyszer megtalálom, hazaviszem az összeset :-DDDD

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_978881 (693)
    2011-02-04  14:39
  6. 2011. február 4. 14:55696.
    Mindenkinek lehet rossz napja :-DDD Majd Világosba leteszi a fegyvert ;-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_978881 (694)
    2011-02-04  14:45
  7. Torolt_felhasznalo_978881
    Torolt_felhasznalo_978881
    2011. február 4. 14:49695.
    Olyat nem láttam még, hogy valamit elismerjenek ha tévednek.....
    előzmény:
    kukacapja (690)
    2011-02-04  14:12
  8. Torolt_felhasznalo_978881
    Torolt_felhasznalo_978881
    2011. február 4. 14:45694.

    Látom beláttad, én meg tovább olvastam, OKÉ...

    dvit, meg csípőből lő, mert automatikusan életbe lépett az első §.....

    előzmény:
    kukacapja (687)
    2011-02-04  06:46
  9. Torolt_felhasznalo_978881
    Torolt_felhasznalo_978881
    2011. február 4. 14:39693.

    "Az összesen a jelenlegi nettó fizetésem kb 38%-a, azaz cirka 120 eFt/hó."

     

    315 789 Ft a 100% ez kb. ~508 000 bruttó fizunak felel meg.

     

    Az idézett beírásodból ez következett, sajnálom ha nem keresel félmilcsit, gondolom jól jönne.

    előzmény:
    kukacapja (685)
    2011-02-04  06:39
  10. 2011. február 4. 14:31692.

    Előre bocsátom, nem Veled vitázom, csak az általad beraktott "tényekkel".

     

    Vegyünk egy BUX-ot:

    5 éves

    http://tdcfinancial.ttweb.net/Default.aspx?action=chartDetail&id=tts-4611743&menuId=1_1_1&lang=hu&chartDataInterval=main.dateRange:5Y;main.period:monthly;gridPeriod:yearly;&chartStyle=line&chartIndicator=&chartIndex=&mav1=&chartVol=No&pathName=BUX

    3 hónapos

    http://tdcfinancial.ttweb.net/Default.aspx?action=chartDetail&id=tts-4611743&menuId=1_1_1&lang=hu&chartDataInterval=main.dateRange:5Y;main.period:monthly;gridPeriod:yearly;&chartStyle=line&chartIndicator=&chartIndex=&mav1=&chartVol=No&pathName=BUX

     

    A 3 hónapos jól mutatja a Portfólió által is rebesgetett piaci negativitást. De januárra eltűnt... nincs semmi extra a trendben...

     

    A másik. Naaaaagyon nagyon kétkedve fogadom a Portfólió álláspontját. Pld a MOL áremelésénél rendszeresen sajnálják a MOL-t, meg a jövedéki adótartalomra, meg USDHUF-ra hivatkoznak. Úgy baromság, ahogy van...

    Még írhatnék pár dolgot, mikor és hol tévedtek "véletlenül".

     

    A harmadik.

    Van egy cég, ami azzal foglalkozik, hogy hitelt ad borsos kamatra. Hívjuk mondjuk, csak hogy elkerüljük a valósághoz való kötődést IMF-nek. Ő azt állítja, nekünk nem jó minél előbb kikeveredni az ő általuk nyújtott baráti segítségként aposztrofált hitelből, nekünk az a jó, ha marad minden így, ahogy van és inkább fizetjük továbbra is a borsos kamatot, ami fordítottan arányos az ország jó létével, azaz minél szarabbul megy, annál magasabb a kamat, mert hogy kockázatosak vagyunk. Lehet, hogy az OTP-be kellett volna felvennünk azt a hitelt, azt államosítani, és most megúsztuk volna... csak egy ötlet. Csányi biztos belémrúgna :-DDDD

     

    Ez nem jelenti, hogy hú de tapsikolok annak, mit a mnyp-vel csinálnak, me' nem. Kicsit se.

    De azt se nyalom be csontnélkül, hogy mit mond az IMF.

    Ez olyan, mintha bemenénk egy bankba lakáshitelért, és az ott dolgozó ember órákon át lebeszélne róla, hogy felvegyük... Nem biztos, hogy soká élvezné a munkáltatója vendégszeretetét...

     

    Azt gondolom, ha valóban jó szakemberek, vagy a portfólió valóban jó közvetítő akart volna lenni (én inkább ezt gyanítom), akkor legalább elhangzott volna, hogy várjuk má' meg azt a februárt, hogy lássuk a nyugdíjkifizetéseket hogy akarja megregulázni az az ámokfutó... na de ilyen mondat nem vót...

     

    előzmény:
    pannacotta (689)
    2011-02-04  14:10
  11. Torolt_felhasznalo_437432
    Torolt_felhasznalo_437432
    2011. február 4. 14:26691.
    Ja, biztos.
    előzmény:
    kukacapja (690)
    2011-02-04  14:12
  12. 2011. február 4. 14:12690.

    Szerintem sok a savad! :-D Attól vagy ilyen morci. Emberekből vagyunk, tévedünk.

    Na, majd jól leszedem a tíz körméről, mert arra figyelt, amit írtam, nem arra, amit gondoltam :-DDDDD

    Nem lehet, hogy Neked is kellene egy-két percet leborulással töltened? :-D

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_437432 (688)
    2011-02-04  08:31
  13. 2011. február 4. 14:10689.

    Elkészült az IMF értékelése - többek között - a "nyugdíjreformról", a megállapításokról a portfolio.hu-n olvashattok. 

    Nem azért, de nagyjából megegyezik azzal, amelyet eddig - diridongó kedvéért: politikamentesen - mi is gondoltunk: ez a pénztári "reform" rövidtávon esetleg igen, de hosszútávon kifejezetten előnytelenebb a korábbi rendszernél (és itt hosszú táv alatt már akár 5 évet is érthetünk, még hosszabb távon még inkább romló kilátásokat kapunk).

     

    A cikkből:

     

    "....Az IMF kommentárjából kiderül, hogy koránt sem nézik jó szemmel a történéseket a nyugdíjrendszer második pillérében, amit gyakorlatilag visszaállamosításként könyveltek el. 

     

    Az IMF kiemelte, hogy számos kockázat fűződik a kirajzolódó nyugdíjreformhoz. Először is, igaz hogy az államadósság jelentős mértékben tud csökkenni a vagyon átcsatornázásának hatására, azonban a reform a költségvetési fenntarthatóságot veszélyezteti, főleg ha a vagyon egy részét folyó kiadásokra (nyugdíjak kifizetésére) fordítják. 

     

    Másodszor, a tőkefedezeti pillér eltüntetése az átláthatóságot csökkenti, és költségvetési kockázatokkal is jár, hiszen a második pillér kivéreztetésével a kormány anélkül tudja javítani a költségvetés fő számait, hogy strukturális reformokat hajtana végre a kiadási oldalon. Ezen felül problémát jelent az is, hogy a kormány a jelenleg látható, értékpapírosított kötelezettségeket lecseréli szinte láthatatlan jövőbeli kötelezettségekre.  

     

    Harmadszor, mivel erősen torzító feltételeket szabott meg a kormányzat, amivel felértékelte az állami rendszerbe történő visszalépést, csorbult az üzleti környezetbe és a tulajdonjog védelmébe vetett bizalom. Végül, de nem utolsó sorban a tőkefedezeti pillér megszüntetése drasztikusan csökkeni a likviditást a magyar kötvénypiacon, miközben a részvénypiacon is negatív hatással kell számolni a tőkepiac mélységét illetően, pedig ezek a tényezők éppen az erősségei voltak a magyar piacnak a régióban.  

     

    ....Az IMF szerint a nyugdíjreform előtt is bizonytalanságok kötődtek a hosszú távú fiskális fenntarthatóságához, azonban a 2010 végi törvénykezés ezt a helyzetet csak súlyosbította, a rövid távú egyértelmű előnyök ellenére. Az IMF számításai szerint 2038-tól kezdődően már a reform miatt kiadásemelkedéssel kell számolnunk nettósítva.  ...

     

    A Nemzetközi Valutaalap országjelentése elismeri, hogy a magyar nyugdíjrendszer állami pillére fenntarthatóság szempontjából kedvező helyzeten van Európában, viszont a reform a meglévő egyensúlytalansági problémákra csak ráerősít. Az IMF a kormány számításaira hivatkozva azt írja, hogy nagyon optimista munkaerőpiaci feltételek mellett is 2060-ig a kumulált hiány a GDP 10 százalékát éri el, tehát a járulékbevételek jelenértéke kisebb, mint a kiadásoké. A szervezet szerint a fenntarthatóság tovább romolhat, ha bőkezű lesz az állam, és nem tud érdemi paraméteres változtatásokat végrehajtani, például a nyugdíjkorhatárban, a garantált kezdőnyugdíjakban vagy a nyugdíjemelésben.

     

    A jelentésben az is szerepel, hogy a kormány pótlólagos kockázatot vállalt magára a reformmal, a megfelelő nyugdíjak kifizetésének ugyanis az összes kockázata az államhoz került át, ezen keresztül pedig a kedvezőtlen munkaerőpiaci, gazdasági növekedési és népesedési trendek terheit is az állam kénytelen viselni. ..."

     

    Kép is van, íme ------------>>>>>  

     

    Szóval, végig ezt mondtuk, nem kell ehhez Nobel-díjas közgazdásznak lenni, előre láthatóak ezek a káros hatások, amelyek a "reform" nélkül valamivel kedvezőbbek lennének.

     

    Dehát 2030 körül hol lesz már az Orbán-kormány? Legfeljebb majd emlegetik őket, nem éppen hízelgően, de őket ez már nem fogja érdekelni.  

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  14. Torolt_felhasznalo_437432
    Torolt_felhasznalo_437432
    2011. február 4. 08:31688.

    Ha értene hozzá, rájött volna, hogy elírtad a bruttót nettóra, mindenkinek a bruttójából vonják a nyugdíjjárulékot. 

    Nem hiszem, hogy ezen lett volna  a hangsúly az ő szemszögéből, megint csak az irigység szólalt meg. 

    előzmény:
    kukacapja (686)
    2011-02-04  06:43
  15. 2011. február 4. 06:46687.

    Na, erre mondják, hogy "hupsz".

     

    Önnek kérem igaza van. Most nézem, elírtam. A jelenlegi bruttóm 38%-a, így hangzott volna helyesen. Köszönöm, nem vettem észre, de még most is csak harmadszorra. Ez van.

     

    A matekon amúgy nem változtat, mert a kb 120 eFt-os összbefizetés kb meglenne az mnyp-be.

     

    Azért köszönöm, a javítást, így valóban "füllentettem". :-DDDD

    Megyek borulni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_978881 (681)
    2011-02-03  21:03
  16. 2011. február 4. 06:43686.

    Nem, nem. Várjál. Az előbb írtam neki és most nálad esett le, mit nem ért. Háááá teljesen jogos a reklamációja.

    Elírtam, banyek! Nem a nettóm, hanem a bruttóm 38%-a... és így kerülne az mnyp-ba havi 120 eFt... A lényegen nem változtat, csak most szarabbul élek 200 ezerrel cirka :-DDDDDD

    Banyek!

    Látod? Te meg itt felületeskedsz, amikor hibázom? Szegyeld magad, velem együtt!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_437432 (683)
    2011-02-03  22:56
  17. 2011. február 4. 06:39685.

    Húúú, de macerás.

    Nem azt mondtam, hogy 500 a bruttóm. Mindegy.

    Kérlek, számold ki Te.

    Bruttó 320 eFt-os fizuból mennyit tennék félre az mnyp számlára, ha:

    -oda menne a 10%

    -oda menne a 1,5%

    - oda menne a 24% nettó (ami kb/sacc 27% a bruttóból)

     

    Ha így folytatod, még tényleg füllentőnek fogsz beállítani :-DDDD Becarok.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_978881 (681)
    2011-02-03  21:03
  18. Torolt_felhasznalo_437432
    Torolt_felhasznalo_437432
    2011. február 3. 23:16684.
    Beperlik -e a miniszterelnököt?

     

    Ha következetesek akarnak maradni a Fővárosi Főügyészség képviselői, akkor minimum elgondolkodnak rajta, hisz a Magyarok Világszövetségével már megtették. És hogy miért?

    A csütörtökön kezdődött polgári perben az ügyészség azt kéri a Fővárosi Bíróságtól, semmisítse meg az MVSZ elnökségének egy két évvel ezelőtti határozatát, továbbá kötelezze a szervezetet közgyűlése összehívására, hogy módosítsa alapszabályát. Az ügyészség az MVSZ elnökségének 2009. február 28-i határozata miatt fordult bírósághoz.

    A kifogásolt határozatban az elnökség úgy fogalmaz: "Abban az esetben, ha az Alkotmánybíróság a második állampolgársági népszavazási kezdeményezés aláírásgyűjtő ívének hitelesítését megakadályozná, az MVSZ elnöksége úgy tekinti, hogy ezzel végképp megszűnik Magyarországon a jogállam, ezért ebben az esetben az MVSZ elnöksége kimondja, hogy azon a napon, amikor az Alkotmánybíróságnak ez a döntése megszületik... kiürül a Magyar Köztársaság fogalma és attól a naptól kezdve a Magyar Köztársaságot teljességgel illegitimnek és gyakorlatilag megszűntnek tekinti".

    Az ügyészség szerint az MVSZ elnökségének határozata törvénysértő. Az ügyészség szerint mindenki, feltétel nélkül köteles az Alkotmányt és az alkotmányos jogszabályokat tiszteletben tartani és ez kedvező, vagy kedvezőtlen döntések meghozatalától nem tehető függővé.

    Nohát. Tehát az Alkotmány tiszteletének hiánya peres ejárást von maga után? Ez érdekes. Sok minden jut az embernek ilyenkor az eszébe.

    Például az, amikor (az akkor még csak leendő) miniszterelnök, 2009 novemberében azt bírta mondani, hogy "Nem tisztelem a jelenlegi Alkotmányt".

    Vagy az, amikor ugyanennek az embernek a kormánya, amikor az egyik rendelkezése alkotmány-ellenesnek bizonyult, nem a rendelkezést igazította az Alkotmányhoz, ahogy minden korábbi elődje tette hasonló esetekben, hanem helyette inkább az alkotmánybíróság jogkörét csonkította meg.

    Vagy legfrissebb emlékként egy tegnapi sajtótájékoztató, amikor a már többször emlegetett miniszterelnök a nyugdíjeinstand lezárását megünneplő kinyilatkozásában azt mondta: "A vita eldőlt: kár olyan illúziót kelteni, hogy ez a helyzet - akár alkotmánybírósági döntésekkel - megváltoztatható lenne" - magyarul az alkotmánybíróság döntését előre, annak ismerete nélkül negligálta, mint lényegtelen apróságot.

    Összehasonlítva ezeket a per tárgyát képező MVSZ határozattal - mi is a különbség? 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  19. Torolt_felhasznalo_437432
    Torolt_felhasznalo_437432
    2011. február 3. 22:56683.
    Szerintem hagyd, nem kell "magyarázkodni". Semmi köze hozzá, mit turkál a zsebedben? Undorító és irigy emberek szokása...
    előzmény:
    kukacapja (680)
    2011-02-03  20:41
  20. Torolt_felhasznalo_978881
    Torolt_felhasznalo_978881
    2011. február 3. 21:08682.

    Lehet, az egyiptomi fickó is 30 évig "kormányozta" az országát.

    Had menjen Viktor nyugdíjba, ne akard 30 évig...

    előzmény:
    kalamajka111 (679)
    2011-02-03  20:08
  21. Torolt_felhasznalo_978881
    Torolt_felhasznalo_978881
    2011. február 3. 21:03681.

    "Az összesen a jelenlegi nettó fizetésem kb 38%-a, azaz cirka 120 eFt/hó."

     

    315 789 Ft a 100% ez kb. ~508 000 bruttó fizunak felel meg.

    előzmény:
    kukacapja (680)
    2011-02-03  20:41
  22. 2011. február 3. 20:41680.

    Hogy jött ki az 508 eFt?

    Nem, nem annyit keresek. Szerintem Te kifelejtetted, hogy én a bruttóbol vont 24%-ot is belevettem, mert ha már "Csináld magad" mozgalom, akkor úgy lenne korrekt.A számokhoz 300-as fizetés elegendő. Kamatok nélkül. Pedig már az 1%-os reálhozam elég korrekt növekményt produkál...

    Nem vagyok kiváltságos. Nincs pld saját lakásom. Jelenlegi financiális biztonságot tekintve, még jó darabig nem is lesz.

    Füllentős?

    Na, ennek eldöntését Rád bízom... szerintem mindegy, mit mondanék ez ügyben :-DDDDD

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_978881 (675)
    2011-02-03  19:14
  23. 2011. február 3. 20:08679.
    Miért pont azt? Miért nem ezt?

     

     

    lolperec 2011.02.03. 19:11:54

    gyűlölködni nem jó dolog, Orbán is erre építi a politikáját, hogy a magyar nép gyűlölködő, irígykedő, megosztható.
    A problémám csak az, hogy Viktor tudja, hogy ez neki az utolsó kör és megpróbálja kiélvezni minden percét. Kérdéses, hogy nem úgy kell-e majd elhajtani, mint az egyiptomi fickót.   
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  24. Torolt_felhasznalo_978881
    Torolt_felhasznalo_978881
    2011. február 3. 19:56678.
    Gyémánt félkrajcár Az emberek több mint 99%-ának az átlagosnál több lába van Az állam én vagyok 2011.02.02. 23:46 s17

     

    Most megteheted 2011.02.03. 19:30:57 "Remélem nem gondoltad komolyan amit írtál a blogodban! Biztos te is köztük vagy azoknak a bukottak névsorába akik csúfos vereséget szenvedtek 2010-ben!"   
    előzmény:
    kalamajka111 (677)
    2011-02-03  19:22
  25. 2011. február 3. 19:22677.
    Az állam én vagyok

    Minden rossz következménye ellenére egy előnye azért mégiscsak van az öngondoskodásra alapuló magánnyugdíjpénztári rendszer szétverésének: az államadósság mintegy 1400 milliárd forinttal csökkenni fog.  Kormányplasztiknő büszke, balra (szélső) el, néző tapsol, szemében könny ül a meghatottságtól.

     

    ...a helyzet ennél még sokkal rosszabb is lehet.  A piacon ugyanis tényleg azonos a külföldi és a magyar állampapír vásárló.  Csakhogy amíg az előbbiek egy spanyol/görög/ír/egyiptomi/... bolha első tüsszentésére menekülnek, addig utóbbiak (közül a legnagyobb részt kitevő pénztárak) folyamatos, kiszámítható, törvényileg szabályozott vételi megbízásokat jelentettek.  (Nyilván minél több a vevő, annál jobban jár az állam, mert annál kevesebb kamatot kell fizessen a papírokra kibocsátáskor.)  Véleményem szerint mind a papírok árában, mind az ezekkel szorosan összefüggő forintárfolyamban az eddigieknél nagyobb ingadozás várható.  Egyszerűen azért, mert az eddiginél nagyobb szeletet (és szerepet) kapnak az államnak kölcsönadók tortájából a külföldiek (mert az adósság nem arányosan csökkent, csak a belföldi rész módosult).  Eddig is vígan rángatták ezek a norvég-taljánok a forintot, most kaptak egy lehetőséget, hogy a piaci befolyásuk megnövekedvén, még egyszerűbben tegyék mindezt.  Mellékhatásként persze könnyen megnőhet az ország kockázatossága a külföldiek szemében és ez ugyebár a kamatok növekedésében testesül meg.  Akiben kevésbé bízunk (a magyar állam, a magyar gazdaság), annak drágábban adunk kölcsön pénzt.  Ezáltal még az is előfordulhat, hogy a maradék adósságállományra annyival magasabb kamatot kell fizetnie az államnak, hogy összességében rosszabbul jár, mintha az eredeti 1400 milliárdra is tovább fizette volna az alacsonyabb kamatokat.

     

    Negyedszer: tulajdonképpen nem történt más, mint hogy az explicit adósságot (a piacon, tiszta és mindenki által átlátható feltételek melletti kölcsönadást) egy implicit adóssággá (brutális költségvetési trükközés, a jövő elzálogosítása) sikerült konvertálni.  Azzal az 1400 milliárddal a magyar állam ugyanis továbbra is tartozik jövőbeli nyugdíjasainak.  De a magyar állam most annyira gyáva volt ezt beismerni, hogy még papírt sem adott a tartozásról.  Hogy legalább legyen mivel kitörölni 30 év múlva...

     

     

     

    előzmény:
    pannacotta (674)
    2011-02-03  18:04

Címlap

top