Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Lennél-e petesejt donor?

KerteszGabor
Létrehozva: 2010. október 22. 15:00

Kedves fórumozók!

 
Ha megváltozna a hatályos törvény, és nem csak rokonok között lehetne petesejtet adományozni, hogy döntenél: 
Lennél-e petesejt donorja egy rászoruló barátnődnek? 
 
Köszönöm a commenteket: Koronczay Lilla

  1. 2011. január 31. 18:25176.

    Nem lennek !

    Rengeteg az elhagyott,elhanyagolt kisgyerek inkabb azokat vegye partfogas ala aki termeszetes uton nem tud szulni.

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-10-22  15:00
  2. 2011. január 29. 22:12175.
    Én lennék donor, de még nem keresett meg senki ilyen ügyben :)
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-10-22  15:00
  3. 2011. január 22. 10:33174.
    Sziasztok! Én lennék petesejt donor.  Ha érdekel: cuker@citromail.hu
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  4. 2011. január 20. 07:41173.

    Sziasztok

     

     

    Vért is lehet adni, őssejtet is lehet adni...

    Miért pont női petesejtet nem?

     

     

    Marcsi 

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  5. 2011. január 20. 07:39172.

    Sziasztok

     

     

    Anyatejet is adhat egy kismama (anyuka)...

     

     

    Marcsi

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  6. 2011. január 20. 07:36171.

    Sziasztok

     

    A mesterséges megtermékenyítést is engedélyezik és támogatja a TB, és a hímivarsejt adományozást, akkor a női petesejt adományozást miért nem?

    Legfeljebb két édesanyja lenne egy gyermeknek, egy aki megszüli és felneveli és egy donor anyja.

     

    Marcsi

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  7. 2011. január 20. 07:30170.

    Sziasztok

     

    Azt mondják, hogy kevés gyerek születik, fogy a nemzet.

    Ha az abortuszt engedélyezik, akkor a petesejt adományozást, vagy a béranyaságot miért nem? Nem biztos, hogy idegen gyermeket szívesen örökbe fogadnak házaspárok. Jogilag kellene leszabályozni, talán az lenne a megoldás, és családon belül, rokonságon belül legalább engedélyezhetnék.

     

    Marcsi 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  8. 2011. január 20. 07:22169.

    Sziasztok

     

    Rokoni körben lennék donor, akár béranya is, ha szükség volna rá.

    (Volna.) De egyik sincs Magyarországon engedélyezve. Angliában igen, ha jól tudom, hallottam egy rádiós témában. 

    Valakinek csak így lehetne babája segítenék.

    Jogi szabályozás és orvosi ellenőrzés mellett.

     

    Marcsi

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     
  9. 2011. január 13. 15:29168.
    Ez nem naívság kérdése. Nagyon sok rossz rossz tapasztalat, hiú remény, rengeteg pénz, hosszú évek, kísérleti nyúl szerep, hazugságok gyűltek össze a tarsolyomban. Szóval én is sok ellenpéldával találkoztam - ami az általad leírtakat erősíti meg - mire megtaláltam azt, aki visszahozta az orvosokba vetett bizalmamat. Nyilvánvalóan számozott példány, ezt több esetben bebizonyította:) De bízom benne, hogy nem ő az egyetlen, akit nem a pénz motivál.
    előzmény:
    morciborci (167)
    2011-01-13  15:03
  10. 2011. január 13. 15:03167.

    RE:

    "A gyakorlatban viszont nem kevesen tudtuk nélkül is donorok lesznek, mert ez annyira csábító kísértés a lombik vezérlő isteneknek.

     

    Ezt nem tudom elhinni. Robin Cook könyveiben előfordulhat ilyen eset, de egy jó orvos (mert ugye kevesen foglalkoznak ezzel) nem fogja kockáztatni a karrierjét egy csalásért.  És ő is ember, van lelkiismerete, tudja, mit szabad, mit nem.

    És attól, hogy több pénzt kell fizetni egy magánintézetnek, mint egy államinak, közel se biztos, hogy jobb, különb ellátást kap. Ez saját tapasztalat."

     

    Én is ilyen kis naív voltam. Hittem a csodált dokikban vakon.

    De ez 2 éve volt.

    Megküzdöttek érte, hogy esendő embereknek lássam őket, önös érdekekkel. Végül is mindegyik jól meg szeretne élni.

    Persze ettől még lehetnek rendes lombikos dokik is.

    Csak valahogy még nem találkoztam azzal, akinek legfőbb vágya korrekten, elhivatottan segíteni és eszébe nem jut anyagi előnyöket találni, kihasználni eközben.

    előzmény:
    Vivyenne (166)
    2011-01-13  12:00
  11. 2011. január 13. 12:00166.

    Ne általánosítsd az állami intézeteket, én tudok egy kivételt:)

    Lombikozó feles petesejtjeinek felhasználása másik lombikos társnál.

    Kézenfekvő, egyszerű, költséghatékony.

     

    Hát igen, ez jól hangzik, de kivitelezhetetlen. Ezt ugye Ti is tudjátok? Annak idején én is gondoltam erre a lehetőségre, és nagyon felháborodtam, mikor nemet mondott rá az intézmény. A lombikos ismerős benne lett volna, sőt ő ajánlotta fel. Egy ideig háborogtam, de végülis igazat adtam az orvosnak.

    Ennek nagyon komoly etikai következményei lehetnek.

    Nem szokásom, de most fogalmazzunk feltételes módban. Mi lett volna, ha...

    Szóval: van a lombikos, punkcióra váró és van a recepiens. Ha sikerül leszívni mondjuk 10 petesejtet, és azt azonnal elfelezik, megtermékenyítik, majd elkezdenek várni. A recepiensnél összejön az osztódás, jól sikerül a beültetés, és 1, netalán több gyermek születik belőle. Míg a sima lombikosnál valamiért nem osztódik megfelelően, vagy nem fogan meg, vagy akármi okból is, de nem sikerül. Esetleg soha többet nem próbálkozhat, egészségügyi okok miatt. Hogy tudnál a szemébe nézni? Egész életedben viselnéd annak a súlyát, hogy elvetted előle az esélyt.  Mert ha nem ajánlotta volna fel a petesejtek felét, talán sikerült volna. Ha 100%-ig kihasználta volna a lehetőséget.

    Ráadásul valószínűleg ő magát is hibáztatja, és igazságtalannak érzi a helyzetet. Szóval az orvosok ezért nem tartják ezt elfogadható megoldásnak. Inkább mindenki 100%-ig használja ki a saját esélyét.

     

    A gyakorlatban viszont nem kevesen tudtuk nélkül is donorok lesznek, mert ez annyira csábító kísértés a lombik vezérlő isteneknek.

     

    Ezt nem tudom elhinni. Robin Cook könyveiben előfordulhat ilyen eset, de egy jó orvos (mert ugye kevesen foglalkoznak ezzel) nem fogja kockáztatni a karrierjét egy csalásért.  És ő is ember, van lelkiismerete, tudja, mit szabad, mit nem.

    És attól, hogy több pénzt kell fizetni egy magánintézetnek, mint egy államinak, közel se biztos, hogy jobb, különb ellátást kap. Ez saját tapasztalat.

     

    Egyébként pedig még mindig. Le a kalappal előtted, s amit teszel. Egy hajóban evezünk, maximálisan támogatom, hogy barátnőnek is lehessen adományozni. Nem azon a bizonyos rokoni szálon múlik. Ezt a törvényt vélhetően megint azok hozták, akiknek simán összejött a gyerek, nem tudják átérezni, mint jelent harcolni érte. Vagy talán soha nem akarnak gyereket. Életszerűbb, empatikusabb szabályokra van szükség.

    előzmény:
    morciborci (164)
    2011-01-12  22:20
  12. 2011. január 13. 10:07165.

    Azt mondja, csak a törvény mitatt nem. Mert ki akarják zárni az anyagi ellenszolgáltatást...és ezt csak a rokonnál tartjak lehetségesnek. A barátság az semmit nem jelent törvényileg.

    Nevetséges.

    De ez tényleg milyen durva, amit mondasz,hogy adnak a tiédből (gondolom jó pénzért...) és nem is tudsz róla mert azt mondja, hogy 10ért meg...Nagyon gáz ez az anyagias világ,mindenki pénzért remeg...és ők még életekről is döntenek:-(

    Jól beparáztat, és mikor könnyekben törsz ki elhinti a lehetőséget(az enyém itt még nem tart, lehet nem is fog mert ő tisztességes...)de a tisztessége ára meg az, h ragaszkodik a törvényhez és ezért nem lehet nekem törvényesen babám,meg még sokaknak...

    :-(((

    előzmény:
    morciborci (163)
    2011-01-12  22:08
  13. 2011. január 12. 22:20164.

    Azért embernek dedikáltan könnyebb odaadni a petesejtet...

    Bár én annak a szülészetnek szerettem volna adni, ahol a gyermekeim születtek. Csak ott nem foglalkoznak anonim donorokkal.

    Ez mondjuk furcsa, mert egy állami kórházban elvárná az ember, hogy törvényesen élhessen a betegjogaival.

    Igaz ugyan, hogy a törvényben benne van, hogy a klinika az anonim adományt nem köteles elfogadni, indoklás nélkül elutasíthatja. És el is utasítja.

    Az állami intézetek kivétel nélkül. Így maradtak csak a magánosok, ahol egyáltalán hajlandóak petesejt adományt elfogadni.

    Nem hiszem, hogy ettől rosszabbak lennének, vagy illegálisak. Csak ésszerűbben gazdálkodnak. És megoldást találnak ott, ahol az állami csődöt mondott.

    előzmény:
    morciborci (163)
    2011-01-12  22:08
  14. 2011. január 12. 22:08163.

    Szia Segítő!

     

    Ez tényleg jó ötlet.

    Lombikozó feles petesejtjeinek felhasználása másik lombikos társnál.

    Kézenfekvő, egyszerű, költséghatékony.

    Mit gondoltok honnét szerzik a petesejteket amúgy?

     

    Csak törvényesen annak adja a doki, akinek akarja az anoniman felajánlott petesejteket.

    Ugyanúgy, mint a sima donor sejtjeit.

     

    A gyakorlatban viszont nem kevesen tudtuk nélkül is donorok lesznek, mert ez annyira csábító kísértés a lombik vezérlő isteneknek.

     

    Szerintem találtok rendes dokit, aki juttat neked a barátnőd petesejtjeiből.

    Én elvileg félszáz petesejtet adtam eddig, de 60-70 is lehet, mert nekem az anonim petesejtdonornak még néhol azt sem mondták el, hogy belőlem mennyi sejtet nyertek ki, amíg 40 percig öntudatlan voltam!

    Pedig ennyit azért jó lenne tudnom, már csak a saját menopauzám tervezése miatt is.

     

    Ennyiben tényleg változtati lehetne: ha rokon részére adományozhatok petesejtet, akkor a barátnémnak miért nem? Én ismerek olyan lombikosokat, akiknek sokkal szívesebben adnék sejtet, mint bármely rokonomnak! Ingyen.

    előzmény:
    segítő (162)
    2011-01-10  09:41
  15. 2011. január 10. 09:41162.

    :-)

    gondoom nem akar igérgetni a doki...

    én erre rákérdeztem nála,van barátnőm akinek már van egy lombik babája és most készülnek a másodikra...mondt ha több érik neki szivesen ad,lemond,vagy amit kell...és erre is azt mondta a dokim ez nem aninim...ő lemondhat de nem biztos h én kapom.

    Ez akkor a melébeszélés része szerinted? Ha az ő dokijához megyünk be ketten,h ezt szeretnénk,akkor lehete ezt igy megy tudják oldani?

    Hát ez nagyon jó lenne.

    Futok még egy kört ebben az ő dokijánál...aztán megkérdezem a magánt végszükség esetén:-(de az horror lehet:-(

    előzmény:
    morciborci (161)
    2011-01-08  14:53
  16. 2011. január 8. 14:53161.

    Gyerekek váltig állítom, hogy megy ez törvényesen is.

     

    Donorként megtehetem, hogy anoniman adok petesejtet.

    S időzítés és szervezés kérdése, de megoldható, hogy jusson petesejt neked is, ha viszel egy donort magaddal.

    Csak olyan klinika kell, ahol elvállalják a meddő nőt is, nem csak a donort. Persze erre több esély van magánklinikán.

     

    Én pl. úgy adtam anoniman, hogy előtte szóltam a barátnőmnek, hogy no most kell visszamenni a klinikára, ahol nem tudtak neki segíteni előtte, sejthiány miatt.

    S lám visszament, s lám már volt kilátásban petesejt anonim donortól.

    Így jutott a barátnőmnek is, meg még másnak is, akinek éppen szüksége volt rá és aki el is tudta fogadni.

     

    Mi ebben az illegális?

    előzmény:
    segítő (159)
    2011-01-08  09:20
  17. 2011. január 8. 09:27160.

    Nagy fejődés ha valaki az "elfogadás"leckét megtanuja.Minden elismerésem.

    Itt egy nőnél azért komoly öszutönös vágyakozásról kele lemondani,mint elfogadás...

    Talán egy élet is kevés hozzá, h menjen.

    De tény,h bérpetessjttel nem lesz genetikai azonosság,úgyanúgy mint örökbefogadásnál sem...de legalább a vérszerintiség, h benned fejlődik ki a kicsi,és a párod génjeivel...ez azért egy kicsit könnyebben feldolgozható.

    Utolsó mencsvár nekem is az örökbefogadás:-)

    előzmény:
    enci001 (156)
    2011-01-07  18:20
  18. 2011. január 8. 09:20159.

    Ezen azért nem gondolokodom,mert nekem nem a kihordással van a gondom...szívesebben hordanám ki saját magam:-)

    Jó sok kört kell még futni,mire lesznek körvonalak,hol merre lenne érdemes indulni...mert anyagilag sajnos nem állunk úgy, h feladok egy hirdetést,vagy kimegyek Spanyolországba és csinálom hivatalosan katalógusból.:-(

    De azért ez milyen komoly, h ilyen van kinn,nem?Ráagdásul egy olyan katolikus országban mint Spanyolország...Nálunk meg át nem gondolt,szívtelen törvények:-(

     

    Ha így is úgyis csak törvénytelenül megy akkor inkább kérnék petsejtet...

    De értem, h mit mondasz, köszönöm, h hozzászóltál:-)

    előzmény:
    enci001 (157)
    2011-01-07  18:24
  19. 2011. január 7. 18:25158.
    Ezt NEM fogja...stb. sorry
    előzmény:
    enci001 (157)
    2011-01-07  18:24
  20. 2011. január 7. 18:24157.

    Ezt ben fogja neked itt megoldani egy doki sem.

    A törvényt egyszerübb áthágni úgy, hogy béranyát (feketén?) távesztek, hordjon ki egy gyereket a férjedtől neked. Ez se ingyen van, de a legolcsóbb. A bértest lemond a gyerekről írásban, a férjed viszi, az apasági nyilatkozat alapján, te meg örömmel neveled.- és így lesz közös.

    előzmény:
    segítő (155)
    2011-01-07  10:25
  21. 2011. január 7. 18:20156.

    Nem.

    Azt javasolnám, fogadjon örökbe egy kis árvát. Hiszen az én petesejtemből úgysem lesz vér szerinti gyereke.

    Ha ő erre nemet mondana, akkor nem vágyik annyira a babára.

    Ha nem vágyik annyira, minek lépném át a természet szabályait?

    El kell fogadni időnként dolgokat úgy, ahogyan vannak.

    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-10-22  15:00
  22. 2011. január 7. 10:25155.

    Hát akkor úgy néz ki kell egy másik dokival is beszélnem...mert egyelőnre engem úgy leoltottak, nem is gondolkoztam eddig ilyenen. Azt mondta, hkülföldön mindent lehet, Spanyolországa pl.komoly cégek vannak erre, h nőknek megcsinálják a kezelést pénzért...és más meg válogathat a leadottból, h kinek a petesejtjét szeretné...mondtam köszi,de anyagilag mi nem állunk így:-(((

    Ezzel engedett utamra:-(

    előzmény:
    morciborci (154)
    2011-01-07  08:12
  23. 2011. január 7. 08:12154.

    "Ezt" nálam is bevállalta a doki.

    Sőt ő szervezte meg.

    Nálam 2 befogadó várt a donor petesejtekre.

    S sajna az egyik pár nem tudott spermiumokat leadni délig.

     

    S pont volt, akinek meg a leszívása eredménytelen lett.

    Szóval én lemondtam róluk anoniman.

    S az kapott akinek pont kellettek és aki élni tudott vele...

     Szerintetek technikailag meddig kell megtermékenyíteni a leszívott petesejteket? Ha 22-25 mm-es a tüsző 2 nappal leszívás előtt, akkor a leszívott petesejt nem tud várni még 1 napot?

    előzmény:
    segítő (151)
    2011-01-05  13:13
  24. Torolt_felhasznalo_767954
    Torolt_felhasznalo_767954
    2011. január 6. 23:38153.
    Soha!
    előzmény:
    KerteszGabor (1)
    2010-10-22  15:00
  25. 2011. január 5. 21:50152.
    Én biztos hogy nem lennék peteselyt donor
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_588037 (0)
     

Címlap

top