Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Savós középfülgyulladás

dettikee
Létrehozva: 2010. Április 29. 13:45

Sziasztok!

 

Hallott már valaki erről a betegségről? Tegnap közölte 2,5 óra ülés után (időponttal!!!) az orvos hogy ilyen betegsége van a gyereknek, van mindenféle ilyen-olyan gyógymód, de hááááát nem volt valami meggyőző. Megijesztett, de nagyon. Nem szeretném ha süket lenne a gyerek egy idő után, már most sem hall 100 %-osan (emiatt mentünk el egyébként) Van akinek már volt ilyenje és meggyógyult a gyerek? Vagy legalábbis nem romlott tovább a hallása? Az interneten túl sok minden nincs erről a betegségről, csak az általánosságok, amit az orvos is elmondott tegnap. Én konkrét tapasztalatokra, jó tanácsokra lennék kíváncsi.

 

Köszi

 

Ja, dolgozom, de próbálok aktív lenni.

  1. 2011. március 21. 14:5026.
    Ezt nem hiszem el.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_629662 (2)
    2010-04-29  13:54
  2. 2011. március 21. 14:4625.

    Nagyon szakszerűnek tűnik ez a leírás, mely szerint az orrmandulát kell csak kivetetni, és minden rendbejön. Ezt lehet hallani az összes magyar fülésztől.

    Csak ez sajnos nem így van.

    Ajánlanám mindenki figyelmébe a következő linket:

    www.orr-ful-gegeszet.hu/Savos-kozepfulgyulladas.ht m 

     

    dr. Timár Tibor

    előzmény:
    semiramis (3)
    2010-04-29  13:55
  3. 2010. május 7. 21:0624.

    Kedves baba76!

     

    Én ilyeneket nem javasoltam: itthon volt végig, napi 3 orrszívás, orrspray túra minimum, antihisztamin stb

     

     

    Üdvözlettel

     

    dr Timár Tibor

    előzmény:
    baba76 (17)
    2010-04-29  15:32
  4. 2010. Április 30. 15:4023.

    Ezt már sosem fogod megtudni, hogy mi lett volna :) Ezzel ne is foglalkozz. Az én fiamnak kivetettük a manduláját, erre két év után megint itt tartottunk.

     

    Mindenképpen nézessétek meg mással, de szerintem érdemes kiválasztani egy dokit, akiben megbíztok és elfogadni, amit ő mond. Ha több helyen mondottakat összekeveritek, akkor abból nagy kulimász lesz - én ezt csináltam egy időben, két orvoshoz jártunk, mindkettő által mondottakat csináltuk és a végén azt se tudtam, kinek mit mondtam :)))

     

    Tubus: nálunk azért is nem került be, mert Kövér dr. nem akarta a gyereket kitenni a nyáron a sok tiltásnak. Júniusban megyünk kontrollra, ha ott minden OK lesz, akkor még a nyáron úszhat, homokozhat....

    előzmény:
    dettikee (22)
    2010-04-30  11:34
  5. 2010. Április 30. 11:3422.

    Sziasztok!

     Az én lányom viszont sosem beteg, egy évben kétszer-háromszor beteg csak, igaz akkor tüszösmandula gyulladása van. lehet hogy ezért alakult ki nála? Már többször mondta a körzeti doki hogy vegyük ki, de mivel az évi kétszeri mandulagyulladás nekem nem volt elég indok egy műtére, ezért eddig nem foglalkoztam vele. Lehet hogy ha kivették voln már kb. 1,5 évvel ezelőtt akkor ez nem lenne? Basszus...

     

    Akkor járunk továbbra is Kövér doktorhoz, bár azért több szem többet lát alapon szerdán megyünk a heim pál gégész főorvosához, meglátjuk ő mit mond.

     

    Anita0809: menny idő volt a tubus mire kiesett? A Kövér doki ilyenekt mondott, hogy van olyan gyereke akinek 2 éve bent van!! Na azért az már nagyon macerás!

     

    Hellaa79: jó ötlet, nekünk is van infralámpánk, próbálkozunk vele hátha. Remény hal meg utoljára.

    előzmény:
    baba76 (20)
    2010-04-29  16:17
  6. 2010. Április 29. 22:0721.

    Szia!

    A kisfiamnak is volt heveny savós középfülgyulladása, ami eléggé ledöbbentett, mert egyáltalán nem fájlalta a fülét. A dokink azt mondta, hogy ad egy hetet, addig orrcsepp + infralámpa, ha nem javul fel kell szúrni. Betojtam rendesen, úgyhogy szigorúan lámpáztam mindkét fülét naponta 3X 5 percet, és másfél hét múlva teljesen rendbejött! Egy próbát megér.

     

    Egyébként mi is túl vagyunk már az orrmandulaműtéten. Mióta elkezdte az ovit, állandóan elkap mindent, egy hét ovi, egy-két hét otthon, ezt játszuk szeptember óta.

    előzmény:
    dettikee (1)
    2010-04-29  13:45
  7. 2010. Április 29. 16:1720.

    Én úgy vagyok vele, hogy csak és kizárólag a Proetz nem megoldás, egy nátha elején nagyon jó, hogy ne legyenek füles szövődmények, de nem segít, ha az orrmandula akkora, hogy amiatt nem szellőzik a fülkürt. Nálunk ez volt a helyzet, ezt pedig csak a műtétkor, a műtőben lévő gyereknél végzett endoszkópia derítette ki - amit Kövér dr. a mi kérésünkre csinált meg, hogy ne vegye ki "feleslegesen" a gyerkőc manduláját. Amikor kérdeztem a dokit, h még mi lehet a mandulán kívül a folyamatos fülgondok oka, akkor mondta, h lehet kicsit szűkebb (??? nem tudom úgy elmondani, ahogy ő) a fülkürt, akkor viszont a tubus a megoldás.  Mi most úgy mentünk, hogy az orrmandulára és a tubusra is kitöltöttük a papírt, de itt most a mandula volt a hibás.

     

    A savó tünetmentes a fülében, több hét után veszed észre a hallásromlást. Mi eleinte engedetlenségnek, alkalmi süketségnek hittük. :((( Pl. az is érdekes, h azt mondták, h ha nem műttetem meg a fiam, lehet, h nem lesz baja, vagy az is, h elrontja a hallócsontokat. Ilyenkor jó dolog anyának lenni, ha ebben dönthetsz....

     

    Pest megyeiként viheted bárhova, ahol fogadják, erről papírt iratnak alá. Mi ügyeletes napon mentünk először a Bethesdába és a Jánosba is (hétvégén) és ahol elkezdték kezelni, oda jártunk - már 3 éve a Bethesdába.

    előzmény:
    oliv78 (19)
    2010-04-29  16:00
  8. 2010. Április 29. 16:0019.

    Hú, egy kicsit megijesztettetek a hozzászólásokkal...

    Nagyjából mi is hasonló problémával küzdünk a gyereknek többször volt savós középfülgyulladása, hallásromlása, gyakorlatilag minden náthától fáj a füle.

    Mivel a helyi rendelőben minden alkalommal antibiotikum kúrát adtak neki és mandulát akartak kivenni, oda egy idő után nem viszem. Voltunk Somi doktornőnél horror áron Proetz arcüregöblítésen, Heim Pálban különféle fül-orr-gégészeknél. Igaziból mostanában ha fáj a füle (nem annyira hogy tuti középfülgyulladás és antibiotikum kellene) legtöbbször otthon kezeljük: arcmelegítés (Bipotron és infra lámpákkal), fülmelegítő sapka napi többször, orrspay, állandó orrszívás, Otipax füllcsepp, ha nagyon fáj fájdalom-csillapító. A hallásán nem mindig veszem észre hogy romlana, de van amikor abszolút észrevehető.

     

    Igaziból volt hogy teljesen kigyógyult hallásvizsgálat bizonyította, de most már jó ideje nem volt fülészeten, és most megijedtem hogy lehet hogy tünetmentesn is van savó a fülében, nem ártana egy jó fülészt találni aki nem tömi folyton antibiotikummal, és nem akarja egyből kivenni a manduláját.

    Most nagyon beparáztam hogy felelőtlen vagyok vele és nehogy később maradandó baja legyen belőle...

    Egyébként valaki tudja hogy Pest megyeiként Pesten bármelyik gyerekkórházba vihetem a gyereket? Vagy mi elvileg ha jól tudom a Heim Pálba tartozunk.

     

    Az a baj hogy én is 2 gyereket is tudok a környezetmben akinek kivették a gyereknek a manduláját a gyereknek mégis folyton  a fülére megy a nátha, vagy az egyiknek ugyanugy elment a hallása, és szintén visszanőtt műtét után 1-2 évvel az orrmandula.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  9. Torolt_felhasznalo_349885
    Torolt_felhasznalo_349885
    2010. Április 29. 15:3718.

    Szia!

     

    Elsősorban még egy orvos véleménye kellene. Bár...

     

    Mi 2 orvosnál voltunk, 2 külön város... Az első után halogattuk, h majd rendbe jön... Akkor még nem tudtuk, h idült, savós középfülgyulladása van, "csak" állandóan beteg volt, s a hallása is romlott.

     

    Az első helyen (is) kapásból mandulaműtét volt a javaslat, nem próbálkoztak semmi mással (mostmár belátom miért).

     

    A másokinál is az azonnali (teljes gyógyulás után, ami persze nehezen ment) mandulaműtétet javasoltak. Nos, itt már nem volt kecmec, kivették.

     

    És akkor eléggé be..tunk, a műtét után közölte a doki, hogy mi volt a fülében, s hogy már elkezdett szövetesedni, ha kicsit várunk akkor annyi a fülének.  

     

    Tubust kapott, ami magától pottyan ki, igen, nem rövid idő, de ki lehet bírni. Mármint azt, h nem érheti víz. És, ha már a tubus kiesett, nagyon hamar regenerálódik a dobhártya, nála tökéletesen rendbe jött. Jól hall.

     

    Majdnem ráment a füle a halogatásra.

     

    A műtét miatt rettentően féltettük, de semmi gáz, jobban bevoltunk tojva, mint a gyerek. Az altatásból való ébredés a kellemetlen, de délután már a folyosón szaladgált, s megkérdezte, h mikor veszik már ki a manduláját   szóval számára rossz élmény semmi nem maradt... 4 éves volt akkor.

     

    Minden jót Nektek!  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  10. 2010. Április 29. 15:3217.

    Szia!

     

    Én 2 éve nem akartam elfogadni, hogy nem lehet az ügyön segíteni, így Kövér dr. mellett jártunk Liktor Bálintnál (aki európa hírű fülsebész), Lellei dr-nál, a János oszt.vezetőjénél és még 2 másik gégésznél, tavaly Tímárnál.  Mégis Kövér Balázsban hiszünk, három beavatkozáson vagyunk túl (2 mandulaműtét, 1 arcüregöblítés), de ő a legalaposabb, lépésenként halad és nagyon kedves a gyerekekhez, szerintem nála jó kezekben vagytok. Sajnos sokat kell várni rá, ez nem változik. :( Pont amiatt, amilyen. Én apósommal szoktam menni, ő játszik kint a gyerekkel én pedig sorbanülök....

     

     

    amúgy nem reménytelen, nekünk most ez volt a 4. ilyen gyulladás 2 év alatt és eddig ezzel a konzervatív terápiával megúsztuk, ált. 4-5 hét alatt jobb lett a füle a fiamnak. Igaz, ehhez itthon volt végig, napi 3 orrszívás, orrspray túra minimum, antihisztamin stb - Tímár is ezt javasolja - csak ugye nem mindig tudod megoldani.

     

    Keress nyugodtan és ne idegeskedj.

     

     

    Ps: allergiásnak nem allergiás?

    előzmény:
    dettikee (15)
    2010-04-29  15:15
  11. Torolt_felhasznalo_468834
    Torolt_felhasznalo_468834
    2010. Április 29. 15:2216.

    Megnéztem a Tímár honlapját. Hát, mi is próbáltunk mindenféle módszert, a melegítéstől, a tartósan használatos orrspray-n keresztül az antihisztaminig, vitaminokig, ezer dolgot, egy rakat pénzt kidobtunk az ablakon, mert jártunk az orvosokhoz, kísérleteztek rajtunk is, eredmény nélkül.

     

    Viszont nálunk a nagyoknál a mandulaműtét megoldotta a problémát, nem kaptak tubust sem, teljesen rendben vannak. A kicsi még rejtély, bár ebben a szezonban nem volt gond, ősztől bölcsi, szóval benne van a pakliban, hogy újra küzdeni fogunk.

     

    Még annyi: nagyon megosztja a gégészeket, miként is kell kezelni ezeket a gyulladásokat, mi is többféle álláspontot képviselő dokinál jártunk. Már az alapoknál véleménykülönbség van, egyes orvosok szerint ezekben az esetekben kell a fülcseppet használni, de olyan is volt, aki sikított, hogy azt ne.Így legyünk okosak.

    előzmény:
    dettikee (15)
    2010-04-29  15:15
  12. 2010. Április 29. 15:1515.

    Szia!

     

    Igen pontosan ott voltunk, Kövér Balázsnál. Ti hova jártok?

     

    Amit írsz az viszont nem jó hír. Tehát ne  is várjam hogy jobb lesz neki ezettőla sok midnentől. Ezt mondta ott a váróban a két anyuka is egyébként.

     

    Köszönöm mindenkienk a hozzászólásokat most lépek a kis süketemért az oviba.  

     

    Baba76 szerintem én még fogok neked írni priviben ha nem baj. Sajnos látom te már penge vagy ebben az ügyben:(

     

     

    előzmény:
    baba76 (14)
    2010-04-29  15:02
  13. 2010. Április 29. 15:0214.

    Szia,

     

    bár én is a további orvosokat tekinteném autentikus forrásnak, de mint savós középfülgyulladással küzdő gyerek anyja:

     

     A terápia alapján a Bethesdában jártatok, ott használják ezt a protokollt, legalábbis nekünk ők írták fel szinte ugyanezt. :) Vagy nem?

     

     Dr. Tímár döntően ugyanezt a terápiát ajánlja, kiegészítve az arcmelegítéssel. Csak nem olcsó. :(

     

    Mi próbáltuk még a Proetz kezelést, a bioptron lámpát és a biorezonanciát, a sószobás kezeléseket is.

     

     Most jelenleg az orrmandulaműtét után lábadozunk itthon a gyerekkel, mivel 8 hét alatt sem javult a füle semmit és a mikroszkóp szerint rontotta a hallását már hosszú távon is.

     

    Nálunk 2,5 éve volt az első ilyen történet, az ún. konzervatív terápiával elhúztuk a dolgot, de amikor már mastoiditis felé fordult a dolog, 3 éves volt a fiam, amikor kivették a manduláit.

     

    Tavaly nyáron felfedeztük, hogy az orrmandulája visszanőtt, február óta itthon voltunk vele, most műtötték egy hete.

     

    A tubust egyelőre nem kapta meg, reméljük, h a fülkürt működése helyreáll, ha nem, akkor jön a tubus.

     

    Ha bármiben tudok segíteni, vagy kérdésed lenne egy laikushoz, kérdezz :)

    előzmény:
    dettikee (1)
    2010-04-29  13:45
  14. Torolt_felhasznalo_468834
    Torolt_felhasznalo_468834
    2010. Április 29. 14:3813.

    Újratermelődik, ezért javasolják a tubust, hogy ürülni tudjon. De az biztos nem jó, hogy ott van, ki tudja, mennyi ideje. Nekünk mindig szúrták, ha magától nem fakadt ki.

     

    Kíváncsi vagyok erre a dokira, milyen eszközökkel dolgozik. Mert rajtunk sokáig senki és semmi nem tudott segíteni, a klinikai orvosok sem.

     

    De kívánom, hogy szerencsével járjatok, de minál hamarabb vidd el.

    előzmény:
    dettikee (12)
    2010-04-29  14:35
  15. 2010. Április 29. 14:3512.

    Ja hogy felszúrás..azt mondta hogy az ennél nem megoldás. A gennyesnél az, itt nem. Újratermelődik. Nagyon gyorsan. Egyébként amit bemásoltál abban is az van. A Tímár honlapján az van, hogy ő úgy tudja kezelni hogy se nem műt, se nem használ tubust. El fogom vinni hozzá. Most már tuti:)

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_468834 (10)
    2010-04-29  14:21
  16. Torolt_felhasznalo_468834
    Torolt_felhasznalo_468834
    2010. Április 29. 14:2211.

    Bemásolok egy orvos által készített összefoglalót.

     

    A középfülgyulladások osztályozása

    A középfülgyulladásokat két fő csoportba soroljuk: hurutos és gennyes középfülgyulladások. Mindkét csoporton belül megkülönböztetünk heveny és idült gyulladásokat. Szokás elkülöníteni az ún. subacut folyamatokat, melyek átmenetet jelentenek a heveny és idült gyulladások között. Gyakorlatilag az elhúzódó, 5-6 hétnél tovább tartó középfülgyulladásokról van szó.


    A hurutos középfülgyulladások

    Egyszerű hurutos középfülgyulladás (otitis media catarrhalis acuta simplex)
    Oka a fülkürtműködés zavara. A fülkürt nyálkahártyája, főleg az orrgarati szájadék környékén megduzzad. Emiatt a fülkürt nyeléskor nem nyílik meg, nem jut levegő a dobüregbe és a mastoideum sejtrendszerébe. E térségből a levegő (előbb az oxigén, ezt követően a nitrogén is) a nyálkahártyán át felszívódik és az üregrendszerben vákuum keletkezik. Ennek eredményeként a külső légnyomás a dobhártyát benyomja a dobüreg felé, az egyre inkább megfeszül és egyre nagyobb mértékben veszíti el rezgőképességét.
    A beteg panaszai a dobhártya „behúzódott” állapotából származnak: feszülés, tompaságérzet a fülben, esetleg enyhe fájdalom és a dobüregi vákuum mértékétől függő hallásromlás. Műszeres hallásméréssel a hallásromlás nagyságrendje pontosan meghatározható.
    Kezelés
    A fülkürtműködés helyreállítása a cél. Ennek érdekében fel kell deríteni az eredendő okot, és azt meg kell szüntetni célirányos kezeléssel. Feltétlenül szükséges a nyálkahártyaduzzanat megszüntetését célzó orrcsepp használata, melyet helyes fekvő testhelyzetben alkalmazni, hogy az orrüregen végigcsorogva eljusson a fülkürt orrgarati szájadékhoz. Mindenképpen pótolnunk kell a középfülből felszívódott levegőt. Ez gyakran elérhető erőteljes orrfúvással, vagy ún. Politzer-ballonnal történő befúvással. 

    Heveny savós középfülgyulladás (otitis media catarrhalis acuta serosa)
    Amennyiben a fülkürt működészavara tartósan fennáll, a középfül nyálkahártyájának ereiből savó lép ki, és tölti fel a dobüreg és mastoid sejtrendszer térségét. Ezekben az esetekben különös gonddal kell keresnünk az eredendő okot, mert a fülbetegség gyógyulása csak ennek megszüntetése után érhető el. A betegség előfordulása az esetek 98-99%-ában gyermekeknél észlelhető, és a fenntartó ok legnagyobb gyakorisággal az orrgarati mandula túltengése. A felnőttkori savós középfülgyulladás csaknem mindig orrgarati rosszindulatú daganat következménye, ezért jelentősége igen komoly.
    A beteg panaszai csaknem azonosak a heveny hurutos egyszerű középfülgyulladással. Esetenként előfordul, hogy amikor a savó még nem tölti ki teljesen a dobüreget, fejhelyzetváltozásra annak helyzete a dobüregben megváltozik, és ennek eredményeként a beteg fejtartásától függően hallása megváltozik.
    Kezelés
    Az eredendő ok megszüntetése az első feladat. Az előbbiekből következik, hogy leggyakrabban az orrmandula eltávolítása a teendő. Feltétlenül szükséges azonban a középfülben felgyülemlett savó eltávolítása, mert ellenkező esetben az besűrűsödik, majd kötőszövetesen szervül, a dobhártya a dobüreg belső falához hegesedik és maradandó hallásromlás alakul ki, mely csak bonyolult műtéttel oldható meg, és ezzel sem bizonyos, hogy helyreállítható a teljes értékű hallás.
    A savó eltávolítása a dobhártya bemetszésével (általános szóhasználattal: felszúrással), paracentézissel történik. Az így létrejött nyíláson át szívókészülékkel le kell szívnunk a folyadékot. Ez azonban nem elégséges, hiszen a paracentézises nyílás 24 órán belül bezárul, ugyanakkor a fülkürt működésének tökéletes helyreállása heteket vehet igénybe, ezért a savó újratermelődik. Ennek kivédése érdekében egy apró (kb. 2 mm átmérőjű) orsó alakú csövecskét, ún. grommetet kell a dobhártyán ejtett nyílásba helyezni, mely a tubafunkció helyreállásáig a középfül szellőzését, légutánpótlását biztosítja. Ez a ventiltubus néhány hét elteltével magától kilökődik a dobhártyából, és a perforáció spontán záródik.

    Idült középfülhurut (otitis media catarrhalis chronica)
    Amennyiben a heveny savós középfülhurut észrevétlen marad, mert a gyermek nem jelzi hallásromlását, a szülőknek nem tűnik fel, hogy a gyermek igyekszik szájról olvasni, vagy a felismert heveny hurutos savós középfülgyulladás kezelése nem megfelelő, és a fülkürt működészavara is tartós, a középfül folyadékgyüleme megmarad. Az eredendő okokat a heveny hurutos savós középfülgyulladás kapcsán már tárgyaltuk. A savó az idő előrehaladtával egyre sűrűbbé, előbb mézszerűvé, majd kocsonyássá válik. Végül kötőszöveti sejtek vándorolnak a fokozatosan pusztuló nyálkahártyából a dobüregi tartalomba, az kötőszövetesen átalakul, vagyis gyakorlatilag egy hegképződmény jön létre, mely miatt a dobüreg megszűnik, a dobhártya a dobüreg belső falához hegesedik. A többször ismétlődő, vagy tartósan fennálló savós középfülgyulladás másik súlyos következménye lehet, hogy a vákuum okozta feszüléstől a dobhártya középső, rugalmas kötőszöveti rétege elpusztul, és egy laza, atrophiás hártya marad vissza, mely elveszíti rezgőképességét, és emiatt a hallásromlás maradandóvá válik. 
    További következmény lehet a dobüreg, illetve a középfül üregrendszerének egészére kiterjedő gyulladásos szövetburjánzás, az ún. koleszteringranuloma, amely már kizárólag műtéttel gyógyítható.
    Az idült hurutos savós középfülgyulladás az előbbiektől eltérő egyéb következményeket is maga után vonhat. A dobhártya „behúzottsága” oly nagy mértékű lehet, hogy az betüremkedik a középfül mélyebb üregrészeibe, öblöt képezve. Ez már a chronikus suppuratív középfülgyulladások egyik válfaja, melyet ott tárgyalunk.
    Kezelés
    Elsődleges az orr, orrgarati sanácio, a paracentézis és a ventillációs tubus beültetése. Sokan idegenkednek a tubus beültetésétől, feltételezett negatív hatásokra hivatkozva. Ezek a feltételezések valótlanok, minden tapasztalati alapot nélkülöznek. Ugyanakkor kizárólag a tubus behelyezése eredményezheti a gyógyulást és a további következményes állapotok kivédését.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_468834 (10)
    2010-04-29  14:21
  17. Torolt_felhasznalo_468834
    Torolt_felhasznalo_468834
    2010. Április 29. 14:2110.

    Elég hosszú folyamat, amíg a hallás telejesen rendeződik.

     

    Azt viszont nem értem, ha tényleg ott a savó, azt el kell távolítani, a szakcikkek is ezt írják.  Én minél hamarabb megnézetném más orvossal, nehogy azért legyen rossz a hallása, mert bent maradt a savó. Ugyanis ennek ez az egyenes következménye. Félre ne érts, nem vagyok a fülszúrás híve, de az még nagyobb probléma, ha bent marad a váladék.

     

    Tavaly ilyenkor a kisfiam tympanométeres vizsgálatán sem volt görbe, csak egy egyenes.

     


    előzmény:
    dettikee (9)
    2010-04-29  14:14
  18. 2010. Április 29. 14:149.

    Nem szúrták fel és nem is távolították el belőle a savót, vagy legalábbis nekem nem mondta és nem is láttam, hogy az orvos, csinálta volna. Az audiológiai vizsgálaton a vonal tök egyenenes mindkét fülében. Mikor meglátta akkor mondta, hogy savós gyulladása van és a fülkürtben a levegő helyett savó van. és hogy ez egyáltalán nem fáj (valóban, nem is tudjuk mióta lehet neki, egy hónap, egy év???)

     

    Most egy hónapos gyógyszerkúra (nem igazi gyógyszerek, C-vitamin, antiallergén, kálcium, fül és orrcseppek tömkelege) aztán jön az orrmandulakivétel.

     

    Azért kezdtem el aggódni, mert két anyukával is beszéltem a váróban, az egyik gyerekénél az orrmandula van kint, még mindig nem hall, a másiknál mindkét mandula kint van mégsem hall jól még mindig.

     

    De látom azért van pozitív példa is, ilyenekre van szükségem most! Tényleg félek hogy elveszti a hallását! Annyira zene, ének, mondóka stb.függő, nem is tudom mi lenne a hallása nélkül vele!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_468834 (7)
    2010-04-29  14:04
  19. 2010. Április 29. 14:088.

    Semiramis: Hoztad a formád:) Nem szerintemekre vagyok kiváncsi, ez egyértelmű a topikindítóból. Hanem olyan anyukákra, akik ezt már végigcsinálták és konkrét tapasztalaik is vannak és ahol ennek végeredményeként nem süketült meg a gyerek örökre.Esetleg jobbnál jobb orvoskat tudnak nekem ajánlani. De azért köszi.

     

    Bébizsiráf: Igen köszi őt már én is megtaláltam, most végig csináljuk az egy hónapos gyógyszerkúrát, ha az nem változtat semmin, akkor megyek tovább a Tímárhoz.

     

    Eztnemhiszemel: igen ez az általános ismertető erről a betegségről. A tubus pedig nem néhány hét, hanem 8-9 hónap alatt távozik a fülből, amit addig víz nem érhet meg ilyenek...legalábbis a mi orvosunk ezt mondta.

     

    Azért még várom a tényleg tapasztalatokkal rendelkező anyukákat is!

    előzmény:
    semiramis (3)
    2010-04-29  13:55
  20. Torolt_felhasznalo_468834
    Torolt_felhasznalo_468834
    2010. Április 29. 14:047.

    Nagy tapasztalattal bírok középfül-gyulladás témában, sajnos.

     

    Általában a megnagyobbodott orrmandula okozza, a gyerek nem hall, füle fáj.  Felszúrták neki? Vagy magától kifakadt?

     

    Ha ismétlődik, valószínűleg javasolni fogják az orrmandula kivételét, tubus betételét.Most viszont az a legfontosabb, hogy -miután a probléma egy ideje fennáll- a savót eltávolítsák, gondolom, erre sor is került.

     

    Amúgy nyugodj meg, a két nagyobb gyermekem a műtét óta teljesen rendben van, jól hallanak, és bár tavaly ilyenkor nem sok esélyét láttuk annak, hogy a legkisebb valaha jól fog hallani, az utolsó vizsgálatok szerint rendesen hall és a nyomásviszonyok a fülkürtben tökéletesek.

     

     

    előzmény:
    dettikee (1)
    2010-04-29  13:45
  21. 2010. Április 29. 14:016.
    szóval nem nálam hanem nála
    előzmény:
    Bébizsiráf (5)
    2010-04-29  13:59
  22. 2010. Április 29. 13:595.
    Ha beírtad a google-ba abetergséget, legtöbbször Dr. Tímár Tibor főorvos nevét dobja ki, esetleg érdemes lenne nálam érdeklődnöd, van magánrendelése.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  23. 2010. Április 29. 13:594.

    baromi szerencsed volt, Topikindito, ugy latszik, erre jart valaki, aki -ugy NEZ KI - erti a dolgot. Mar csak azt kell megkerdezned, ö hol rendel, es mehettek is. :-)

     

     

    laikus szerintemekre pedig ne hallgass, mert ramegy a gyerek hallasa.

     

    előzmény:
    dettikee (1)
    2010-04-29  13:45
  24. 2010. Április 29. 13:553.

    Esetleg meg atgondolhatnad, hogy elviszed a gyereket egy masik orvoshoz. Esetleg.

     

    bar belatom, sokkal-sokkal-sokkal egyszerübb es föleg eredmeny-garantalt az itteni, laikusoktol valo kerdezes.

    előzmény:
    dettikee (1)
    2010-04-29  13:45
  25. Torolt_felhasznalo_629662
    Torolt_felhasznalo_629662
    2010. Április 29. 13:542.

    A betegség előfordulása az esetek 98-99%-ában gyermekeknél észlelhető, és a fenntartó ok legnagyobb gyakorisággal az orrgarati mandula túltengése.

     

    Az eredendő ok megszüntetése az első feladat. Az előbbiekből következik, hogy leggyakrabban az orrmandula eltávolítása a teendő. Feltétlenül szükséges azonban a középfülben felgyülemlett savó eltávolítása, mert ellenkező esetben az besűrűsödik, majd kötőszövetesen szervül, a dobhártya a dobüreg belső falához hegesedik és maradandó hallásromlás alakul ki, mely csak bonyolult műtéttel oldható meg, és ezzel sem bizonyos, hogy helyreállítható a teljes értékű hallás.
    A savó eltávolítása a dobhártya bemetszésével (általános szóhasználattal: felszúrással), paracentézissel történik. Az így létrejött nyíláson át szívókészülékkel le kell szívnunk a folyadékot. Ez azonban nem elégséges, hiszen a paracentézises nyílás 24 órán belül bezárul, ugyanakkor a fülkürt működésének tökéletes helyreállása heteket vehet igénybe, ezért a savó újratermelődik. Ennek kivédése érdekében egy apró (kb. 2 mm átmérőjű) orsó alakú csövecskét, ún. grommetet kell a dobhártyán ejtett nyílásba helyezni, mely a tubafunkció helyreállásáig a középfül szellőzését, légutánpótlását biztosítja. Ez a ventiltubus néhány hét elteltével magától kilökődik a dobhártyából, és a perforáció spontán záródik.
    előzmény:
    dettikee (1)
    2010-04-29  13:45

Címlap

top