Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

10 vagy több gyermekes ?

emdivanádm
Létrehozva: 2004. február 21. 16:03
Sziasztok!Mi egy tízgyermekes család vagyunk a Dunántúlról és szeretnénk megismerkedni hasonló nagycsaládosokkal,de bárki írhat aki többet szeretne tudni egy ilyen család életéről.
  1. 2004. március 2. 14:55151.
    :-) Nem kell kihangsúlyozni, hogy pályaelhagyó vagy. . . de emlékeim szerint annyira nem vagy pályaelhagyó. . .
    előzmény:
    andi13hu (150)
     
  2. 2004. március 2. 14:50150.
    Hát csak alkalmassági lesz, a beszédalkalmasságira április 19-et jelöltem, a szakmaira júni 1-et. Át kell még néznem, h mit is akarnak, de a szakmaira rendesen készülnöm kell, mivel pályaelhagyó pedagógus vagyok. És ez sztem nem jelent plusz pontot. :(
    Bár bízom abban, h belebeszélem a gyereket a hasukba. Sok barátnőm szerint képes vagyok rá.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_114646 (149)
     
  3. 2004. március 2. 14:38149.
    Mikor lesznek a felvételik? Tudsz-e készülni rá? (idő. . . )
    És persze szorítunk mindannyian, hogy sikerüljön!
    előzmény:
    andi13hu (148)
     
  4. 2004. március 2. 14:34148.
    Haratim sztem babázik. :) A szerencsés. . .
    A gyógypedagógiát én is meg akartam már kérdezni, csak a gyerekeim elzavartak a gép mellől. Én tegnap küldtem el a jelentkezésemet a Bárczira, és most várom a csodát. Egyre kevésbé hiszem, h sikerülhet. :( Bár ne legyen igazam.
    előzmény:
    mamona (145)
     
  5. 2004. március 2. 14:09147.
    És persze mindenkinek jogában áll máshogy érteni dolgokat, sőt, máshogy gondolkodni dolgokról, mint ahogy én teszem. . . :-)

    Aztán: azt írod, érdekel a gyógypedagógia. Esetleg már tanulod, vagy csak kacérkodsz vele? Én gyógypedagógus vagyok, és nagyon várom már, hogy nagyobbak legyenek a kicsik, és visszamehessek dologzni. Itthon is dolgozom persze, magántanítványaim vannak, de az azért más, mikor egy egész közösség formálódik általam.
    De még annyira képlékeny a jövőnk, nem tudom, mi lesz szeptembertől. . .
    előzmény:
    mamona (145)
     
  6. 2004. március 2. 13:57146.
    Szia, mamona!

    Miért harcolsz a villanyvasút ellen? Gyerekkorodban kettőt is kaptál? :-)))))))))))))))))
    De tényleg. . . a fiaimnak van, és nagyon jó játéknak tartom.
    előzmény:
    mamona (145)
     
  7. 2004. március 2. 13:45145.
    Szerintem Emdivanádm sem teljesen úgy értette. . .
    A lazaságra próbált esetleg utalni, hogy ne féljünk a jövőtől.
    De este majd biztos kifejti. . .
    Az életbiztosításossal csak az a baj, hogy annyi adónk már végképp nincs, és így nem igazán éri meg.
    Mi nem igazán tudunk félre tenni, de készülve a továbbtanulásra, valami egyetemi városban kéne majd egy lakásra összeszedni, hogy legalább a koleszt megspóroljuk. De előtte a tetőtér beépítés- és a mikrobusz hitelét kén' kinyögni. Most vhogy nagyon televagyunk törlesztéssel, és ez a lakáshitel-adókedvezmény-csökkentés sem jött jókor.

    Sajnos nekem csak egy hugom van, de nagyon jó lett volna még több testvér. Lehet, hogy azért is vágyom most a több gyerekre. Tudjátok, karácsonyra is azt veszünk a gyereknek, amit mi szerettünk volna : )))
    Minden évben harcolok a villanyvasút ellen.

    Lilalilla, haratim, és többiek hol vagytok?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_114646 (144)
     
  8. 2004. március 2. 12:53144.
    Sziasztok!

    Összefoglava válaszolok Levena, és emdivanádm hozzászólására.
    Én is nagycsaládból származom, öten vagyunk testvérek. Gyerekként hol élveztem, hol terhesnek találtam a sok tesót. Most, felnőttként, amikor nem kell megküzdenem velük a játékaimért, a csirke nyakáért (mind ezt szerettük, és a mamám mindig olyan csirkét vett a piacon, aminek csak egy nyaka volt. . . ), stb. most nagyszerű élmény, hogy számíthatunk egymásra. Persze gyerekként is klassz volt együtt játszani, de ez természetesnek tűnt akkor, és nem éreztem nagy ajándéknak, hiszen mindig ott voltak.
    És Levenával nagyon egyetértek, abban, hogy NAGYON kell figyelni a gyerekek jelzéseit, hol, melyik ponton nem jó a gyerekeinknek az, hogy ennyi testvérük van. Mert anyaként szuper jó érzés, hogy segítenek a takarításban, de tényleg ezt szeretnék gyermekként, vagy fiatal lányként csinálni? Tőlem amamám sose várta el, hogy takarítsak, pedig legnagyobb lány voltam, mégis, ha barátnőm jött hozzám, meg kellett csinálnom, ha nem akartam szégyenben maradni. Holott náluk az anyukájának volt erre ideje, és a tesói sem szemetelték a lakást. . . Tehát a gyerekeim munkára fogását nagyon óvatosan kezelem. Persze segíteniük kell, de én csak azt várom el, hogy maga után mindenki elpakoljon. Ha plussz dolgot csinál, azért pontot kap, aminek mennyisége a zsebpénzre van hatással.
    Azzal pedig végképp nem értek egyet, hogy a dolgozó gyermekei pénze a családi kasszába vándoroljon. Azt tegyék félre, mert ugyan lehet nulláról indulni, de nem kívánom a gyermekemnek. . . vaélamint viccből sem mondanék olyat, hogy házasodjon jól. . . Mi életbiztosítással kombinált valamit kötöttünk a gyerekekre, ez 18 évesen egy nagyobb öszzeget fizet majd ki nekik. Tudom, egyiknek sem valószínű, hogy egy teljes lakásra valót tudunk a kezébe nyomni, és bízunk a Gondviselésben, de a semmiben azért nincs szívem kilökni, csak azért, mert mi se kaptunk semmit.
    Levena, neked azt mondhatom, mi is csak a következőt terveztük mindig, ez nagyon jó hozzáállás. Nem szabad rabjává válnunk egy "ifjúkori fogadalomnak".
    Most rohannom kell a zeneiskolába, délután sofőrré változok. . . :-)))
    Sziasztok!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. 2004. március 2. 12:33143.
    Sziasztok!
    Mamona, én vagyok a testvéreim közül a legidősebb, még csak nekem van gyerekem. A kisebb tesóim véleményét nem tudom, de a legnagoybb húgom úgy gondolja, hogy nem lesz sok gyereke. Én pedig hol erre, hogy arra hajlok. Egyrész látom anyukámat, hogy munka után mi vár még rá, és ezt nem hiszem, hogy bírnám. Látom, hogyan élnek anyagilag, és emlékszem, milyen volt, hát ezt sem akarom. Az energiáimat ez az egy lányka (17 hónapos) teljesen leköti, és nem tudom, lenne-e türelmem egy egész hadsereghez. Aztán ha úgy alakulna, hogy itthon maradhatnék a gyerekekkel, akkor nem érezném-e magam rosszul munka, közösség, házon kívüli tennivalók nélkül, és mi lenne velem öregkoromra, hogyan helyezkednék el, ha felnőnek a gyerekek, hogyan élnék meg abból az icipici nyugdíjból, ami az otthon töltött évek után járna? Másrészt nagyon jó dolgonak gondolom, hogy ha sok gyerek van a háznál, egészséges családban ez nyilván nagy boldogság. Én szerettem, hogy sokan vagyunk testvérek. Meg az is szokott motoszkálni bennem, hogy vajon szabad-e erre túlnépesedett bolygóra az utánpótlást meghaladú számú gyereket szülni. (A férjem ettől szokott falra mászni, hogy a magánéletem döntéseit mi a kutyafülének bírálgatom az egész emberiség szempontjából, de én erről nem tudok leszokni. :) )
    Egyébként még egy gyereket biztosan akarunk, aztán majd meglátjuk. A férjem valahogy úgy van a kettő fölötti létszámmal, hogy ha majd akkor belefér anyagilag, és vágyunk is rá, akkor talán lesz, addig nem érdemes gondolkodni rajta.
    Megjegyzem anyuék is csak kettőt terveztek, az öt tiszta véletlen. A harmadik még tervezett, az ikrek nem. . .
    Ez a kenyérsütés dolog engem is érdekel, lehet, hogy hét végén kipróbálom. :)
    előzmény:
    mamona (141)
     
  10. 2004. március 1. 22:58142.
    Jó, helyesbítek: hirtelen felindulásból mondtam a heti 3x20ezret, mert a múltkori bevásárlás is ekörül mozgott, tehát hóelején van ez a nagybevásárlás alkalmankénti 20 ezerben, utána heti 3-szor 7-10 ezer körüli, mikor mi fogy ki éppen a konyhán :)) Nem a férjem keres sokat, hanem már besegítenek a nagyobb gyerekek iskola mellett délutánonként dolgoznak, és bedobnak a kosztpénzbe, meg én is dolgozom főállásban és viszonylag jól keresek (pénzügyi osztályon polg. hivatalban). Így már remélem érthetőbb a "nagyzaba" :)))
    Családalapítás ügyben az a véleményem, hogy mi is a semmiről indultunk férjemmel, így értékeljük mindazt, mit elértünk közösen. Gyerekeimnek szoktam mondani, h jó helyre kell házasodni. . . :)) Egyébként még egyelőre nem tervezik a nagyobbak, hogy saját családot alapítanak, hisz még tanulnak keményen! Aminek én nagyon örülök, bár időnként emlegetni szoktam, h már dajkálhatnékom van. . . , ilyenkor kiakadnak! :)
    Kenyérsütésben megelőztél!!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_114646 (132)
     
  11. 2004. március 1. 21:44141.
    Kedves levena, örülünk neked. Ne csak néha kotnyeleskedj!
    A testvéreidnek mennyi gyereke van? Tervezel többet? Mekkora a kislányod?

    Kenyérsütőgép: nekem volt, de amint lejárt a garanciája, el is romlott. Hiába csinálták meg, újra és újra sztrájkolt.

    Megsütöttem a kenyeret. Nagyon finom, de azt hiszem, túl sok vizet tettem bele, s ezért a teteje besüppedt. Ronda és finom lett. Sebaj, holnap újra próbálom!

    Kikapcsolódás: például most ti vagytok nekem. Ezen felül a tanulás (nagyon tetszik a gyógypedagógia), esténként beszélgetni szoktunk a férjemmel. Közeleg a tavasz, lehet bogarászni a kertben. Bár az idén egy újabb részt lefüvesítünk. . . Néha gobelinezek is.
    De a legjobb az alvás lenne!!!

    A gyerekmegőrzésben néha napközben anyukám, esténként a keresztlányunk, aki 17 éves beszervezhető. Ezenkívül a barátnőmmel megy olykor a délelőtti gyerekcsere. Egyébként inkább közös programokat szervezünk. A házascsoportba pedig kéthetente, egyszer kettesben, egyszer gyerekestől járunk.
    Ja, és készülünk Esztergomba a családoshúsvétra a ferencesekhez.
    A katolikus ált isk. nekünk nem jött be, a legnagyobb kezdett ott, de nem érezte jól magát, ki kellett venni. A többieket be se irattuk. Képzeljétek, minden tantárgy ötös volt neki, de focista fiú létére a tesi hármas!!! Nem is volt gond a körömvágással, úgy rágta állandóan!
    előzmény:
    Levena (140)
     
  12. 2004. március 1. 20:17140.
    Sziasztok! Nagyon örülök ennek a topiknak! Nekem ugyan csak egy kislányom van, de négy testvérem. Borzasztóan érdekel, hogyan lehet ilyen sok gyerekkel emberhez méltóan megélni, és úgy általában milyen az élet egy normális, egészséges nagycsaládban. Az én szüleim elváltak. :( Ezentúl olvasgatlak majd titeket, lehet, hogy néha bele is kotnyeleskedem. :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. 2004. március 1. 18:10139.
    Van egy pék ismerősöm, aki elmesélte, mi minden van a zsemlében, kifliben. . . . a kenyérbe nem tehetnek annyi E-t, meg ilyen-olyan adalékot, mint a zsemlébe.
    Én már kezdek mániákus lenni e téren, de tképp. ezért vennék sütőt.
    előzmény:
    andi13hu (138)
     
  14. 2004. március 1. 17:52138.
    Ha csak annyi kenyered fogy, akkor jó befektetés, mert 2 hónap alatt behozza az árát. Kb nálunk is annyi kenyér fogy, bár mi inkább zsömlét eszünk.
    A sulikérdésbe meg soha nem szólt bele, kénytelen lesz beletörődni a döntésembe. Templomba eddig sem járt, ezután sem fog. :( A családot én képviselem, meg max a családom (anyu, tesóm).
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_114646 (137)
     
  15. 2004. március 1. 17:44137.
    Alapvetően egyházi mozgalom, de nem csak azok a házaspárok vehetnek részt rajta, akik hívők. Sőt, igyekszik nyitott lenni msá felekezetek, ill. a nem hívők felé.
    Attól függ, mennyire idegenkedik a házaspár pl. egy szentmisén részt venni, ( ez csak egy példa volt) de nem ez a feltétele.
    Te csak úgy beíratod valahová a gyerkőt, aztán várod, mit szól a férjed? :-DDD Én ezt kisebb dolgokban próbáltam, de nem volt nyerő. . . :-)
    A kenyérsürőre visszatérve akartam már írni neked, hogy miből gondolod, hogy nem nagycsaládra van méretezve? Nektek pl. mennyi kenyér fogy egy nap? Ne kímélj, én már a 4 kg/nap után nem lepődök meg semmin. Nálunk max. másfél kg, de tképp legtöbbször elég 1 kg is. És a kenyérsütők egy kg-ot két óra alatt megsütnek. . . . dagasztással együtt. Nekem nagy segítség lenne. Ha kenyeret sütök, mind ott lopkodja a nyers tésztát, olyanok, mintha lisztes molnár lenne az apjuk, erre egy hétköznap du-este egyszerűen nem alkalmas. De egy sütő megoldaná a problémát. Legalábbis így gondolom. És te?
    előzmény:
    andi13hu (136)
     
  16. 2004. március 1. 17:32136.
    Mi ez a házas hétvége? Én balga először azt hittem, h az épületre vonatkozik, most jövök rá, h házaspárokra. Az 1ház szervezi? Mert akkor nekem bakfity, mert Lacit nem tudnám ilyenre elrángatni. Még várom a kitörést, mert az 1házi suliba irattam be a gyereket.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_114646 (135)
     
  17. 2004. március 1. 17:16135.
    Mi voltunk Házas Hétvégén, és igen, arra mindenképp menjetek el, MUSZÁJ!!! Tényleg hatalmas lelki töltést fog adni nektek!
    Mi nagyon komolyan vettük a jegyesoktatást, és így utólag látom, hogy mennyi nehézségen segített át bennünket.
    Van segítséged a gyerekek "megőrzésében"? Neked mi a töltekezés? Hogy tudsz legjobban kikapcsolódni?
    előzmény:
    mamona (133)
     
  18. 2004. március 1. 17:08134.
    Lassan meg is sül. Én is kíváncsi vagyok az eredményre ám! Remélem Nálatok is beválik. Ha igen, akkor átadom sűrű jókívánságainkat a tulajnak. Merthogy ez nem az én érdemem, 1* kértem recepteket kenyérhez, ott kaptam.
    előzmény:
    mamona (133)
     
  19. 2004. március 1. 16:31133.
    Milkaboci, csatlakozom hozzád, nálunk is 80 ezer a kosztpénz - , plusz 14 az óvodai és iskolai étkezés, ami után farkas éhesen jönnek haza. A nyolcvanban viszont nekünk is benne van a mosópor, pelus, meg minden vegyiáru.
    A jegyesoktatást sajna nálunk elintézték három alkalommal, ahol a fogkrém kinyomási típusoknál leragadtak. A ti útravalótok viszont nagyon hasznos. Be is fogjuk vezetni, szombaton este megyünk csavarogni!
    A házas-hétvégés mozgalmat ismered? Minket minden évben hívtak, de nem tudtuk leszervezni. Most viszont a barátaink, akik most voltak, megígérték, hogy az őszire bevállalják őket, és muszály mennünk.
    Andi, sül a kenyér, és jól néz ki. A dupláját dagasztottam be, és a kacsasütő formába raktam bele. Nagyon kiváncsi vagyok, milyen lesz!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_114646 (132)
     
  20. 2004. március 1. 15:58132.
    Hát, hallod, akkor ti sokat ehettek!
    Nálunk is van mindenféle az asztalon, (legalábbis nem volt panasz eddig), de fele annyit sem költök ennivalóra, ( max 60-80 000 ) pedig csak egyharmaddal vagyunk kevesebben. . .
    Én tulajdonképp ezen tudok spórólni. És, már ha nem vagyok indiszkrét, mit dolgozik a párod?
    Mert, ha jól számolom, elmegy 240 000 Ft kajára, gondolom rezsi 60-70 000 (villany, víz, gáz, telefon, internet, kötelező bizt. , súlyadó 2 kocsira. . . ) Ruha, cipő azért csak kell, néha szervizbe kell vinni a kocsit, új porszívót venni, névnap, szülinap, könyv, színház, meg ezernyi apróság. . . vagy ezeket miből finanszírozzátok?
    És tényleg, nálatok már nemsokára családalapítás lesz soron. . . az hogyan lesz?
    Mi még nem tartunk itt, most a saját házunkat fejezzük be, de remélem, ezzel 1-2 év alatt végzünk, a következő dolog a gyerekek jövőjéről való gondoskodás lesz. Tudom, nem valószínű, hogy mindegyiknek saját lakást tudunk venni, de valamilyen formában azért útnak kell indítanunk őket.
    Erről mi a véleményed?
    előzmény:
    emdivanádm (126)
     
  21. Torolt_felhasznalo_364734
    Torolt_felhasznalo_364734
    2004. március 1. 14:05131.
    Nagyon nagy örömmel és meghatottsággal olvastam el ezt a fórumot!Én ugyan még csak az elsőt várom, igaz azt heteken belül, de máris el tudom képzelni micsoda változást hoz egy kis jövevény is a mindennapokba!Sok-sok boldogságot kívánok mindannyiótoknak!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2004. február 29. 22:06130.
    Fokhagymával én is próbáltam, mert én nagyon szeretem. Persze a gyerekek miatt módjával lehetett csak. Bár megették azt is nutellásan, és nem panaszkodtak. Nekem 1* sikerült lehetetlen hígra csinálni, kelés után már nem volt kedvem lisztet adni hozzá. Szerencsére van szilikon formám, beleöntöttem (tényleg! úgy, mint a piskótát), és jó lett. Pedig féltem, h sületlen lesz a közepe. Én sülés közben is spriccelgetem vízzel, akkor tuti puha mered a héja, és a sütő aljába teszek 1 edénybe forró vizet a gőz miatt. Állítólag a kelt tésztáknak kell, eddig az enyémet nem rontotta el. ;o)
    előzmény:
    mamona (129)
     
  23. 2004. február 29. 20:01129.
    A törvény rendelkezik úgy, hogy a nevelőszülő összesen öt gyermeket nevelhet, a hivatásos pedig 8-at a háztartásában (tehát nem lehet a két szülő külön-külön nevelője más-más gyerekeknek!). A létszám a kihelyezésnél számít, tehát, utána szülhetsz akár tizet is, ha jó helyen vannak, nem veszik el őket. A létszámtól rendkívüli esetben is el lehet térni. Mondjuk, az egyik nálunk nevelkedő gyereknek születne odahaza egy kistestvére, aki szintén nem kell, vagy nem maradhat (sajnos ilyen nálunk nem várható), vagy kiderülne, hogy valahol intézetben nevelkedik egy vérszerinti testvérke (a vsz. kapcsolatot ápolni kell!) Ilyenkor aláíratják veled, hogy vállalod a rendkívüli körülményekre tekintettel. Ezen kívül SOS helyzetben is el lehet térni - nálunk a legkisebb ilyen -, mivel nagyon leromlott volt az állapota a picurnak (7 hónaposan 5 kg)félő volt, hogy az intézetben nem fejlődik majd. Mi viszont az eredeti lakhelyhez viszonylag közel voltunk, nagy a házunk, és az adott gyámhivatalnak már másik gyereke is van nálunk - és történetesen elégedettek velünk. A másik gyerekeknek -tudod, ők szinte végig intézetben voltak -viszont kimondottan jót tett (és ebben is reménykedtek), hogy legalább látták, hogy dajkálnak egy kisbabát, és valahol ők is bepótoltak valamit a kimaradt babusgatásból.
    Ugyanis minden gyermek ahhoz a gyámhivatalhoz tartozik, ahol az anyjának az állandó lakhelye van.
    A kihelyezést a Tegyesz javasolja, de a gyámhivatal hagyja jóvá. Tehát titeket a tegyesz vizsgál, képez és javasol egy konkrét gyerekre, de a határozatot az adott gyerek gyámhivatala adja ki. Minden évben kétszer jelentést kell írni a gyerek állapotáról és fejlődéséről egy adott nyomtatványon ( a bizonyos 7-es, macis adatlapról van szó), és ezt kell megküldeni mindkét szervezethez.

    Na lányok, ez itt a gyermekvédelmi szaktanfolyam levelező tagozata : )))))
    (Remélem, nem unjátok, mert ha igen, átmegyünk privibe!)
    filou, mi próbálkoztunk annak idején SOS-ben is, de azt mondták, csak anya kell, aki független, és mindig ott van! Férfit még csak vezetőben hallottam.
    Andi, holnap kenyérsütés lesz nálunk, a recepteddel. Mióta egy éve sokadszorra tönkrement a kenyérsütő gépem, meg sem fordult a fejemben, hogy anélkül is lehet. Ezért aztán különösen hálás vagyok érte.
    Én egyébként néha fokhagymát préselek bele, és kicsit sósabbra csinálom (amúgy olaszosan).

    Goblen: állítólag Bp-en, a Halász utcában van egy nagyker (Gery gobelin), ahol magánszemélyeket is kiszolgálnak, és nagy a választék és rém olcsó. Én még nem láttam, de készülök fel.

    Szóljatok rám, megint szószátyár vagyok!
    előzmény:
    lilalilla (128)
     
  24. Torolt_felhasznalo_171684
    Torolt_felhasznalo_171684
    2004. február 29. 19:28128.
    Szia mamona,
    lenne még kérdésem a nevelőszülőség kapcsán: mi van akkor, ha magunkhoz veszünk egy-két gyereket, de közben nekünk is születik még egy-kettő? Akkor vissza kell adni őket? Mennyire veszik komolyan a max. öt főt? Azt már nem is kérdezem, hogy milyen alapon maximálják a gyereklétszámot. . .
    előzmény:
    mamona (115)
     
  25. Torolt_felhasznalo_880857
    Torolt_felhasznalo_880857
    2004. február 29. 10:39127.
    Sziasztok! Két napja próbálok hozzászólni, de mindig elszállt :((((

    Így az aktualitását enyhén vesztett mondanivaló:

    - SOS-gyermekfaluban vannak férfi nevelők is, tehát ha valakit ez érdekel, érdemes rákérdezni, mert nem hiszem, hogy csak nevelőanyákat keresnek (én spec. csak férfiakkal találkoztam eddig az ott dolgozók közül :))))

    - Csináltam nagyon finom krumplis-túrós pogácsát valamelyik nap nagy mennyiságben, illetve én is szoktam kenyeret sütni itthon (forma nélkül, csak sütőlapon), ha valakit érdekel, bepötyögöm a recepteket.

    - probléma kérdésére: nekünk csak nyáron nagy a család (5 gyerek és 10-12 felnőtt, aki éppen ott van), ugyani akkor a 2-3 családnyi nagy család együtt lakik egy nyaralóban, május végétől augusztus végéig. A nagybevásárlás férfimunka, hetente-kéthetente a cipelnivalókat ők hozzák. Az apróholmit, kenyérfélét, illetve a friss gyümülcsöt, húst, halat mi (nők és gyerekek :))szerezzük be a közeli faluból, illetve sajtot és tejet farmokról. Így a kicsik is részt vesznek a bevásárlásban, sőt: a farmokra szinte kirándulásszerű a program. Így a nyári hónapokban kb. 25000/fő/hó a kaja és fogyó dolgok (WC-papír, fogkrém stb. ) úgy, hogy pl. ott nem tudunk kenyeret vagy süteményt sütni, tehát azt is vesszük.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top