Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

10 vagy több gyermekes ?

emdivanádm
Létrehozva: 2004. február 21. 16:03
Sziasztok!Mi egy tízgyermekes család vagyunk a Dunántúlról és szeretnénk megismerkedni hasonló nagycsaládosokkal,de bárki írhat aki többet szeretne tudni egy ilyen család életéről.
  1. 2004. február 29. 10:06126.
    Komolyan hihetetlen, hogy hetente háromszor járunk nagybevásárolni? Régebben valóban elég volt havi 3x, de mióta nagyobbak lettek, szinte erre keresünk.
    Ha nem mennénk el ennyiszer Tescóba, Metróba, akkor
    sűrűn csak kenyér, lekvár, zsír lenne itthon. Igaz, mi is felnőttünk ezeken, de amíg bírjuk több mindent teszünk
    az asztalra.
    andika köszi a receptet, ma sokmindent főzök, de feltétlenül meg fogom rövidesen a kenyeret is sütni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. 2004. február 29. 07:39125.
    Sztem egyébként Nektek nem is érdemes kenyérsütőt venni, mert "normál", max 5 fős családra tervezték őket. És a tepsissel sincs olyan sok gond, főleg ha amúgy is sokat sütsz.
    előzmény:
    emdivanádm (122)
     
  3. 2004. február 29. 07:36124.
    Nekem sincs gépem, tepsiben sütöm. :)
    O. 5 kg (mondjuk fehér, de keverheted tönköly-, rozs-, durumliszttel is) lisztbe belekeversz 1 evőkanál cukrot, 1 csapott evőkanál sót. 1/3 kocka élesztőt (nem kell több, bár a receptek szeretik túlélesztőzni az ügyet, de marhaság) elkeversz kb. 3. 5 dl vízzel, 2 evőkanál olajjal és pár csepp ecettel, belekevered a sós-cukros lisztet, és indulhat a dagasztás. Én dagasztógéppel szoktam úgy 3-4 percig, míg sima, egynemű nem lesz. Ezután ráteszem a fűtőtestre, ahol félóra alatt duplájára dagad, újra átgyúrom, most csak úgy tessék-lássék, majd vizes kézzel (hogy ne ragadjon rám az összes tészta)kivajazott, kilisztezett hosszúkás sütőformába teszem, itt kelesztem még 1O percig. Előmelegített sütőbe teszem, és 5-ös fokozaton 4O percig sütöm. Ha puha kenyeret szeretnél, sülés után, mikor kikapod a sütőből, kend át bőven vízzel a tetejét (régen falun megfürdették a kenyeret), ha ropogósra vágysz, ne fürdesd. Ennyi. Szerintem ennél egyszerűbb recipe nincs, amit javasoltak élesztőmentes változatokat, iszonyat macerásak, próbáltam, de a kukába ment szegény:(( Sok sikert, ha kipróbáltad, megetted, esetleg írj egy boldog üzit:)) Üdv, Ildi Ja, még annyit, hogy ha teljesőrlésű lisztet is keversz hozzá, akkor picit növeld a vízmennyiséget, úgy fél decivel, mert a korpa sok vizet szív magába.
    Van még csomó receptem, de igazából ezt szoktem sütni, és ez bevált. Ha gondolod elküldöm a többit mailban, ha megadod a címed, aztán próbálkozhatsz.
    előzmény:
    emdivanádm (122)
     
  4. Torolt_felhasznalo_152368
    Torolt_felhasznalo_152368
    2004. február 29. 05:36123.
    Sziasztok, lanyok, koszonom a valaszokat, jelenleg eleg nehez elkepzelnem a napi egy WC-papir-tekercs-fogyast, meg 4 kg kenyeret, ami el is fogy.
    Szerintem Emdivanadm elirhatta a bevasarlast, nem? Azt hiszem havi 3X-ra gondolta a nagybevasarlast, mert a heti 3X kicsit soknak tunik azert. Bar nem vagyok benne egeszen biztos, a fejlodo szervezeteknek sok taplalek kell, lehet, megis hetire gondolt.
    Milkaboci, nalatok milyen koruak a gyerkocok? Es hogy alakult, hogy ilyen nagycsaladosok lettetek? Ertem ezalatt, hogy mindig is ezt terveztetek, vagy "menet kozben" lett dontve. Es a munkad/szakmadat addig is szuneteltetted?
    Ja, meg azt kerdeznem, hogy szerintetek Mo-n joindulattal allnak a nagycsalad temahoz, vagy inkabb ha latjak, hogy sok kicsi veszi korul az anyukat, inkabb rosszindulat a jellemzo, es ontjak a rosszmaju bemondasokat? Mik a tapasztalataitok? Mert en kivulallokent gyakran erzem a kornyezetemben, hogy az a "normalis", ha "nem szaporodunk" "korlatlanul"? (ezeket itt-ott a buszon, stb hallottam). Neha ez is eszembe jut, es olyankor kicsit elhomalyosul a tervem az 5 gyerekrol. Eddig akarkinek is mondtam, hogy nekem 4-5 gyerek kell, mindenki hulyenek nezett. Tenyleg, eddig senki sem mondta, hogy "de jo, csak hajra". Inkabb mindenki probal "eszhez teriteni". Jo, mi? Nalatok volt ilyen?
    előzmény:
    emdivanádm (118)
     
  5. 2004. február 28. 23:22122.
    Oké! Kell a kenyér receptje Andika!
    Sajna kenyérsütőm nincs, lehet tepsiben is? Köszi!
    előzmény:
    andi13hu (121)
     
  6. 2004. február 28. 22:08121.
    Lányok! Nem próbáltatok még otthon kenyeret sütni? Én kb 1 hónapja csinálom, bár csak a mi "kis" családos mértékeinkkel. Fél kiló lisztből kijön annyi, ami elég 1 esetleg 2 napra. Most akadtam ki vmelyik nap a kisboltban, mikor hirtelen kellett vennem fép kiló kenyeret, és 1 százast kért érte a kiscsaj. Ennyiből én majdnem 1 hétre valót kisütök!
    Ha kell a recept (nálam ez az állandó) beírom, aztán Ti meg hatványosítjátok a hozzávalókat. :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. 2004. február 28. 21:58120.
    Bocsi, csak most olvastam vissza, és láttam, h kérdeztél. Van nálunk a tescoban 1 rövidárus, mindig nála veszem a képeket, goblent és leresztszemest is. Régebbi az ismeretségünk, előtte az eladó kiscsajnak saját üzlete volt itt a szomszédban. Sajnálom, h messzebb került, de így legalább kevesebbet költök.
    előzmény:
    mamona (94)
     
  8. 2004. február 28. 21:33119.
    Ezt jól értettem, hogy naponta 4 kg kenyér fogy nálatok? Mi kicsit kevesebben vagyunk ugyan, de a napi 1-1, 5 kg az átlag. De sokszor van meleg vacsora, akkor még ennyi sem.
    És hetente 3X költesz 20 000 Ft-ot?
    Minden vásárláskor rúdszám felvágott??? Hetente 3X ???
    Lehet, hogy csak én értettem félre. . .

    Nekünk hat gyermekünk van, hetente van egy nagyobb bevásárlás, kb. 15 000 Ft, de ebben a vegyszerek is benne vannak, sőt a pelenka is. Persze ettől függetlenül naponta megyek a pékhez, de onnan csak a kenyeret veszem.
    Igyekszem hét elején megtervezni mit főzök, és ennek megfelelően vásárolok.
    Tejből változó mennyi fogy, 3-4 liternél nem több. Vaj kb. fél kg, de ez nagyon változó, ha sütök valamit, akkor több. A felvágottaknak nem vagyok híve a sok tartósítószer miatt, így ritkán, és keveset veszek.
    A házi joghurt nekünk is nagy kedvenc, mondjuk meg sem tudnám venni a bolti áron, ennyi gyereknek, de szeretem is én készíteni, tudom, hogy mi van benne.
    Vendéglőbe csak a nagyobbakat szoktuk elvinni, a kicsik még nem élveznék, és így mi sem. De leginkább kettesben megyünk. Az édesapám, és az öcsém (+ barátnője) sokszor szoktak vigyázni a gyerekekre, ilyenkor mi angolosan távozunk, barátokhoz, moziba, vacsizni, vagy amihez épp kedvünk van. Azt az útravalót kaptuk a jegyesoktatáson, hogy hetente egy estét, havonta egy hétvégét, évente egy hetet töltsünk el kettesben. Eleinte nehezen vettem rá magam, nehéz volt a gyerekeket másra hagyni, de mostmár látom, hogy nagyon fontosak ezek az alkalmak, amikor csak egymásra figyelünk. Feltöltődünk mind a ketten, alig várjuk, hogy újra együtt legyen a család.
    Na, így hirtelen ennyi jutott az eszembe. . .
    előzmény:
    emdivanádm (118)
     
  9. 2004. február 28. 18:49118.
    Probléma!Örülök, hogy felkerestél minket és érdekelnek a nagycsaládosok életvitelei. Bevallom őszintén, mikor még nekem is csak kettő volt el sem tudtam képzelni, hogyan is működhet egy ekkora család. Baráti körünkben voltak nagycsaládosok, kikhez boldogan jártunk vendégségbe, olyan meghitt, családias hangulat volt náluk és ez "megfertőzött"/jaj, de csúnya kifejezés!/ bennünket is. De ha újrakezdeném, mindent ugyanígy csinálnék.
    Szóval: nagybevásárlás 10 gyerekeséknél hetente 3-szor, 20 ezer alatt ritkán, minden vásárláskor rúdszám felvágott, literszám tej, kilós kakaó-havi 2x cukrozott is-cukor, liszt, rizs, dara, ált. 10 kg egységcsomagos.
    Napi kiadásban 4 kenyér, 40 zsemle, 7 l tej, 1 Lincó vaj, szalámi 80 dkg, 1 cs. szalvéta, 2 wc papír. . . . . .
    Egyenlőre többet nem írok, nehogy bárkit is elriasszak a nagycsalád gondolatától. :)
    Mindezek mellett jóval több a bevétel (NEM ANYAGI!)mint a ráfordítás, ezek: sok-sok öröm, boldogság, hisz százszorosan kárpótol mindent gyermekeink kiegyensúlyozott fejlődése és irántunk való szeretete.
    előzmény:
    problema (113)
     
  10. 2004. február 28. 18:22117.
    Mamona! Nekem ilyen vők kellenek, akik még főzni is tudnak, bár ez mind a te érdemed. Úgyhogy sietni azokkal a képekkel!:) Nálunk inkább a lányok főznek, sajnos apuka sem jeleskedik a konyhában, így ezt sem tanulhatták el. Igaz, soha nem volt rá szüksége, hisz egyszemke. De én azért néha befogom a fiúkat, mondván nekik is meg kell mindent csinálniuk.
    Ha vannak képek a szgépeden, akkor csak bemoldalra kell felvinni őket. A fiúk biztosan tanulták a suliban, nekem is ők tették fel. Házbővítés csak szóban, esetleg nagyobb ház vétel, ha összejönne. Milyen suliba jársz? Képzeld szombatonként én is pénzügyi szakügyintézőbe járok.
    előzmény:
    mamona (116)
     
  11. 2004. február 28. 16:39116.
    Probléma, ez a név mire utal? Balczó Szavai jutnak eszembe, aki azt mondta: A gyerekkel nem gond van, csak tennivaló.
    Nálunk heti nagybevásárlás van. Sok fogy wc-papírból (napi 1 guriga), papirzsepiből (heti 100), margarinból(heti 2 nagydoboz) és mosóporból (havi 8-10 kg) és tejből.
    Hozzánk kétnaponta házhoz hoznak az egyik közeli faluból frissenfejt tejet, s ebből csinálok túrót, joghurtot, sőt sajtot is néha.
    Ha túrót csinálok, a savót felhasználom a dagasztáshoz, a tészta is könnyebb, és spórolok is.

    Itt egy recept házijoghurtra (kefír ugyanígy)

    2 l tejet felforralok. Ha kb 50-60 fokra kihűlt (jujj, de meleg érzés), forró vízbe álltom a fazekat (mosogatóban) és beleöntök 2 dl élőflórás natur joghurtot (pl. Danone - ez itt a reklám helye : )), és lefedem. Kb 4 óra alatt az egész megalszik. ( Ha mégsem, újra lehet melegíteni, és újraoltani másik pohár joghurttal, de ez nagyon ritka)
    Bármilyen gyümölccsel és édesítéssel össze kell csak turmixolni, de a kiwivel vigyázzatok, mert turmixoláskor állás után megkeseredik.
    Nagyon jó kis csemege a babapiskóta kicsit meglocsolva befőttlével, rá befőtt, gyümölcsjoghurt és tejszinhab.

    Hóvégén nagy sláger a tejfölös lángos. Általában egy hétre előre szoktam tervezni a főzést.
    A vendéglőt pedig eljátszuk, mert időnként a nagyobbak, akik nálunk fiúk, meglepnek minket vacsival (rántotta, palacsinta, melegszendvics), gyertyát gyújtunk, és ők szolgálnak ki minket.

    Én is írígylem ám Haratimet! Az elmúlt napokban többször álmodtam, hogy picibabázok.

    Emdivanádm, ígérem, hogy hamarosan rakunk fel képeket. De hova és hogyan kell? Hogy álltok a házbővtéssel? Nagyon rosszul érintettek a lakáshitel-szigorítások?

    Na, most aztán bepótoltam a kimaradt napokat!!!
    előzmény:
    problema (113)
     
  12. 2004. február 28. 16:11115.
    Sajnos Vasban nem ismerek senki hivatalos személyt (másmilyent sem!), így nem tudom, nálatok hogy megy. Ezért azt mondom el, nálunk mi a rendje:
    A bevizsgálás nálumk 2 látogatásból áll. Ez kb 2 hét alatt megvan. Az erkölcsi megjön 2-3 hét alatt, az orvosi igazolásért csak be kell menni a háziorvoshoz. Ha eddig minden ok, a pszichológus 2-4 hét alatt tud fogadni. Ezután már csak a tanfolyam van, amit mi havonta egyszer látogattunk márciustól novemberig szombaton, de most lezavarják másfél hónap alatt úgy, hogy minden szombaton van tanfolyás. Viszont tanfolyamot általában csak kétszer indítanak évente! Egyet tavasszal, egyet pedig ősszel. Ha tehát minden jól megy, akár három hónap múlva el is készültök mindennel. Szerintem hívd fel a Vas megyei TEGYESZ-t, és kérdezd meg, ki a területeteken a nevelőszülő-tanácsadó, vagy az ő főnökük. Nálunk mindkettő nagyszerű ember. Biztos nálatok is így lesz.
    Hallottam már olyanról is, hogy már a tanfolyam alatt járt a család látogatni az intézetbe gyereket, de általában 2-3 hónap alatt kerül gyerek a képbe. Ekkor viszont minden felgyorsul. Mint már korábban írtam, bármikor mondhatsz nemet, így ha még nem költöztetek be, azt is kérheted, hogy csak július 23 után szóljanak, ha gyerek van.
    Egyébként bocsi, hogy csak most válaszoltam, de suliban voltam az elmúlt 3 napban, és nem voltam gépközelben.
    előzmény:
    lilalilla (102)
     
  13. 2004. február 28. 10:24114.
    Nekem 12 gyermekem van. A heti kajapénzem 10 000 Ft, mi húst alig eszünk, csak hétvégén. Hétközben ketchupos tésztát, paprikás krumplit, rántott levest. Agyerekeim megszokták, mi ezen tudunk csak spórolni. A Rámás kenyér nagyon finom, néha nutella is van hozzá. Nekem mindig van kedvem főzni, mert öröm látnom, ahogy a gyerekeim falják a finom ételeket. Ruhát egymástól öröklik, meg a használtboltból vesszük. Sokat kapunk segélycsomagból is. mi soha nem szoktunk moziba menni, videón kivesszük a filmeket. Vendéglőrenincs pénz, ez van és kész. Nekünk a szeretet a fontos, nem az anyagiak.
    előzmény:
    problema (113)
     
  14. Torolt_felhasznalo_152368
    Torolt_felhasznalo_152368
    2004. február 28. 00:15113.
    Emdivanadm es mindenkinek gratulalok a sok-sok gyerkochoz, en a magam reszerol minimum 5-ot szeretnek, ebbol ketto mar megvan (2, 5 es fel evesek), egyelore nem adtam fel a tobbit (31 eves vagyok). Ket eszrevetelem/kerdesem lenne - az egyik, hogy szerintetek az egesz NLC-n csak egyedul emdivanadm- nak van 10 "picije"? A masik praktikusabb - kivancsi lennek a heti/havi beosztasokra kaja teren - milyen a hutotok, mennyi hust/vajat, stb "fogyaszt" el egy ilyen nagy haztartas, mennyi fogkrem, stb. En ugy kepzelem, hogy hetente egyszer kell menni nagy-be-vasarolni, es akkor 40-60? ezer marad a boltban? Hogy tudod beosztani, kiszamitani? Van egy elore elkeszitett "fozesi" terv? Hogy csinalod, hogy mindig legyen kedved fozni, sutni, mosogatni (mert ugye, nem mondhatod mindenkinek hogy ma csak vajaskenyer van, mert kicsit elegem van a fakanalbol). Es hogy jut a ruhara, hogy osztjatok be? mibol/hogyan sporoltok? Kb mennyi a havi budzse?
    Nem akarok tolakodo lenni, csak tanulni szeretnek ebbol is, a tapasztaltabbaktol. En meg igy "csak" ket gyerek utan is neha nosztalgiazva gondolok arra, amikor ejjeleken at olvastam, masnap egesz nap aludtam, es ha nem volt kedvem, hetekig nem foztem, ferjemmel ebedlobe jartunk olyankor. Vagy csak ugy lefekudtem delutan, koraeste, barmikor, ha almos voltam. Nem is szolva, hogy spontan osszekaptuk magunkat egy moziba, szinhazba, koncertre, most pedig tiszta hadmuvelet-szeru szervezes kerdese mind, mire vegigmegy, nincs is kedvunk az egeszhez, pedig tudom, hogy kellene, maskulonben unalomba fulladunk. Elore is koszi a valaszokat/tanacsokat.
    előzmény:
    emdivanádm (112)
     
  15. 2004. február 27. 22:37112.
    Szerintem már szoptat, amit én nagyon irigylek tőle.
    Azok az édi pici kezek és az a babaillat óh. . . . :)))))
    előzmény:
    sysy73 (111)
     
  16. 2004. február 26. 21:51111.
    Sziasztok !

    Timiről senki semmit nem tud ?

    Sysy
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2004. február 26. 18:23110.
    Hála Istennek elég jól. Nagy segítség még, hogy a legidősebb lány, aki jelenleg itthon van, mert levelezőn végzi Sporonban az egyetemet. Szóval mire hazaérek megfőz, nekem mosogatni kell, ő kitereget, a következő lány felmos. Nyolctól négyig vagyok az Önkormányzatnál, utána otthon leckeírás, szeretgetés, stb.
    Ami nincs meg aznap, majd holnap meglesz. Mindig ami másnapra kell, azokat végzem hétköznap, a többit hétvégén. Ja, most szombatonként még suliba is járok. Tudod nem okosodni akartam, csupán 40 % béremeléssel jár. Holnap jelentkezem, mert mára le vagyok maradva. Puszika!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_114646 (105)
     
  18. 2004. február 26. 18:16109.
    Köszönöm, és remélem így lesz! :-)
    előzmény:
    emdivanádm (104)
     
  19. 2004. február 26. 18:14108.
    PONTOSABBAN:Bemoldalak. Bocsi!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2004. február 26. 18:14107.
    Jézusom, te hallod a hangomat?
    :-)))
    előzmény:
    emdivanádm (106)
     
  21. 2004. február 26. 18:13106.
    Lányok! Hol vannak a többi veboldalak??
    Szeretnék még babákat, anyukákat, apukákat nézegetni!
    Ha lehet készítsetek és küldjétek. Valaki biztos meg tudja csinálni a közelben:) Olyan jó lenne látni is benneteket, nemcsak hallani a hangotokat. Remek csapat kezd összejönni!!!:))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2004. február 26. 18:07105.
    :-)
    Köszi a választ, én még sose rántottam be, igaz, egy évben egyszer főzök székelykáposztát.
    Az is érdekelne, mit tudsz dolgozni 10 gyerkőc mellett. . . szóval, hogy bírod?
    előzmény:
    emdivanádm (103)
     
  23. 2004. február 26. 18:07104.
    Vivibaby!
    Szeretném, ha te is az lennél, sőt már jó úton vagy afelé! :-)
    előzmény:
    Vivibaby (95)
     
  24. 2004. február 26. 18:04103.
    Milkaboci!
    Bocs, hogy frissiben nem tudtam megírni, de berántottam a székelykáposztát, mert kicsit híg lett. Egyébként nem szoktam, csak ha úgy kívánja. Attól függ mennyi hús van benne, de nem muszáj. Most csülköt főztem bele és kissé füstölt ízű/sós/ lett, ezért semlegesítettem rántással. Mindenkinek ízlett
    Ettől még nem lesz főzős topic :))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_114646 (88)
     
  25. Torolt_felhasznalo_171684
    Torolt_felhasznalo_171684
    2004. február 26. 10:30102.
    Milyen hosszú ideig tarthat a hivatalos procedúra ?
    (tanfolyam, vizsgálatok) Amúgy Vas megyei vagyok.
    előzmény:
    mamona (99)
     

Címlap

top