Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

10 vagy több gyermekes ?

emdivanádm
Létrehozva: 2004. február 21. 16:03
Sziasztok!Mi egy tízgyermekes család vagyunk a Dunántúlról és szeretnénk megismerkedni hasonló nagycsaládosokkal,de bárki írhat aki többet szeretne tudni egy ilyen család életéről.
  1. 2004. február 26. 10:24101.
    Sziasztok !

    Haratimiről tudtok valamit ? Nem jelentkezett . . . lehet, hogy már babázik ?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. 2004. február 25. 22:13100.
    Még sosem voltam századik!!! :-))))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2004. február 25. 21:3799.
    Igen, érdemes felkeresned a TEGYESZ megyei szervezetét (területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat, régebben GYIVI -GYermek és Ifjuságvédelmi Intézet)
    Valószínűleg, az első látogatásra ki is mennek utána hozzátok. Ott majd elmondják, hogy a megyétekben (melyikben laksz?-) mi a rendje. A TEGYESZ az állami hálózat, ezen kívül van más hálózat is. Én csak a Máltaisokéról tudok, de az nem éppen pozitív. Szerintem nem lesz akadálya, hogy a költözésig felkészüljetek. Szorítok nektek, számolj be a fejleményekről.
    Az SOS falvakba pedig úgy tudom, csak nevelőanyák kellenek és nem komplett családok. Biztos van annak is előnye, de szerintem, amit mi csinálunk, valódibb.

    Többi lányok, hol vagytok?
    Milkaboci, köszönöm az éjszakai túrás tippet, feltétlenül kipróbáljuk.
    előzmény:
    lilalilla (97)
     
  4. 2004. február 25. 12:3298.
    Sziasztok! Jó sokat írtatok tegnap óta!

    A sötétség nálunk is mumus a gyerekek körében, minden szobában világít egy-egy "macskaszem", ami ad annyi fényt, hogy éjjel tájékozódni lehessen. A fiaim viszont nem annyira félősek, mióta a párom elvitte őket néhány éjszakai túrára. Nyáron kezdődött az egész, mikor este 10 felé még nagyon vígan voltak. Fárasztás lett volna az egyetlen cél, de aztán jöttem rá, hogy egy számukra félelmetes dologgal is megbarátkoztak. Ha van kapacitása a papáknak, nosza rajta! ( lányok nem voltak annyira vevők. . . )

    Andi, tejlesen megértelek, eladni nagyon rossz érzés a kézimunkáinkat! Én azt találtam ki, hogy azt ajándékozom szülinapokra, karácsonyra, stb. Így pénzt is takarítok meg, de az enyém is marad a meleg takaró, a kedves falikép. . . hiszen az édesanyám konyhájába, az öcsém lányainak ágyára, stb kerül. :-)))

    Mamóna, nyiss egy topicot, ahol elmeséled a konyhai fortélyaidat, oda is benéznék. . . !!! :-)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. Torolt_felhasznalo_171684
    Torolt_felhasznalo_171684
    2004. február 25. 11:4197.
    Köszi! Ezek szerint a TEGYESZ-ben kell jelentkezni?
    Mi most egy nagyon kicsi lakásban éldegélünk, de azt szeretném, hogy mire kész lesz a házunk, alkalmasak legyünk már gyerek(ek) fogadására. Szerinted szóba állnak már így is velünk, vagy ki kell várni, míg alkalmasak lesznek a lakáskörülmények is?
    előzmény:
    mamona (93)
     
  6. 2004. február 25. 09:1396.
    Haratim, hogy vagytok? Nem bújt ki a babád a hóesésre? Én mind a háromszor hóesésben szültem. Be kellett feküdnöd, vagy otthon várakozol? Mi lesz, fiú vagy lány? Milyen a nemi megoszlás nálatok?
    Eszembe jutott egy jó sztori a szülésről:
    Amikor a harmadikat vártuk, azidőtájt kezdtük hordani a házitejet. A gyerekeknek nagy szám volt az élő tehén és a fejés.
    A másodiknak, mint aktuális legkisebbnek a szülés előtt meséltem róla, hogyan szopizott, és hogy a Születendő is úgy fog enni. Ő elgondolkodott és megkérdezte:
    -Anya, amikor én pici voltam, és a cicidből szopiztam a tejet, akkor te boci voltál?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_179705 (80)
     
  7. 2004. február 25. 08:5695.
    Bölcs anya vagy! :-)
    előzmény:
    emdivanádm (86)
     
  8. 2004. február 25. 07:5794.
    A pogira gondolsz? Én 100 fok alatt kelesztem a sütőben, és ha megkelt, kb 220 fokon sütöm hőlégkeveréssel, az összeset egyszerre, 3 tepsiben. Hogy spóroljak az árammal, amikor kezd szinesedni, a hőfokot leveszem 0-ra, de a légkeverést rajtahagyom. Jó a szigetelése a sütőmnek, így a meleg bentmarad, és a süti készre sül. A másikat nem kell pihentetni.
    Andi13, hu, te hol veszed a varrnivaló gobleneket? Egy időben én is rengeteget varrtam. Egyszer az egyik 45*35 képátmérőjü virágkosaramért, ami tényleg jól sikerült, 200ezret kínáltak, de nem volt szivem eladni. A keretezőnél látta meg az illető a képet, és úgy nyomozott le engem. Nekem nagyon sok van készen, de én is ragaszkodom hozzájuk, mert tudom, hogy ugyanazt mégegyszer úgysem varrnám ki. A többi kézimunkához viszont nem konyítok. Még a lyukas zoknit is inkább a férjem varrja meg, ha rá tudom venni.
    A félés meg nálunk is lehet genetikai. Egy lámpa meg 15-ös izzóval egész éjjel ég a folyosón. De már ez is kevés.
    előzmény:
    halawa (87)
     
  9. 2004. február 25. 07:4193.
    lilalilla, bárki lehet nevelőszülő, aki több gyerekre vágyik, de azért túl kell esni bizonyos dolgokon: orvosi igazolás, "terepszemle" (megnézik, hol laktok, milyen emberek vagytok - inkább ismerkedésjellegű -, elférne-e nálatok a gyerek), pszichológiai alkalmassági vizsgálat ( itt elég sokan kibuknak). Ha megfeleltek - a párod is meg Te is-, jön egy tanfolyam, amit el kell végezni. Az változó, hogy mennyit vállal át belőle a TEGYESZ, van ahol ingyenes, van ahol 30ezer/pár. De tök jó a tanfolyam, mert olyan dolgokat is tanultok, amit mint szülő is hasznosítani tudsz. Ne pelenkázás, meg ilyenekre gondolj, hanem jogi, pszichológia, elsősegélynyújtó, konfliktuskezelés, meg egyebek. Tényleg jó!
    Ha ez mind megvan, megkérdezik, akarod-e még, és milyet, mekkorát, hányat. (a tieiddel együtt max. 5, hivatásosnál 8) Mondhatsz nemet, életkort, bőrszint, bármit. Általános alapelv, hogy a tieidnél kisebb legyen, mert mindig a kicsi érkezik a családba, és nem szerencsés, hogy egyszerre több jöjjön, kivéve, ha testvérek. Egyébként legalább fél-egyév különbség ajánlott. Minél kisebb a gyerek, annál könnyebb.
    Ha leadtad a "rendelést", a Tegyesz-nél lévő szakember számontart, és ha hozzátok illó gyermek akad, szól. Nem kell sokáig várni ekkor már! Megnézheted, és döntesz. Mindig kérik, hogy ha inkább nem tetszik, azonnal szólj, mihelyt ez megfogalmazódott benned. Elsődleges alapelv, hogy a ti meglévő és működő családotok rovására nem mehet, így ha annyira nem megy, a gyereket akár vissza is kell adni. Persze akik majd veled foglalkoznak, olyan profik, hogy ilyen helyzetbe te sem valószínű, hogy jutnál.
    Általában két helyről érkezhet a csemete, intézetből vagy egyenesen a családból kiemelve. Bár ez utóbbi hangzik félelmetesebbnek, az a tapasztalatom, mindenkinek ez a könnyebb, ugyanis könnyeb új személyhez kötődnie a gyereknek, mint megtanulni egyáltalán kötődni. Az első esetben kb 2 hónapig kell látogatni, hogy megszokjon, a második esetben 2-3 nap alatt lezajlik a kihelyezés.
    A továbbiakban kapsz segítséget is, van egy tanácsadó, aki kb havonta meglátogat, mint a védőnő, és ha kell segít, vagy csak meghallgat. A médiában sokan szidják a TEGYESZ-eket, a gyámhivatalokat és a nevelőszülőket, de hidd el, valójában ők segítőkész emberek. Nekem legalábbis nagyon-nagyon jók a tapasztalataim. Egy percig sem éreztem magamrahagyatottan magam.
    Elég részletes volt a válasz? Ha bármilyen részlet érdekel, csak nyugodtan kérdezz!
    előzmény:
    lilalilla (89)
     
  10. 2004. február 24. 23:2592.
    Én meg szokta kérdezni, h mitől, aztán végigjárjuk a lakást. De én max. megértem őket, a mai napig felkapcsolok minden lámpát, ha éjjel wcre kell mennem. És irtózom, ha sötét van mögöttem. Sztem ezt átadtam nekik vhogy. :(
    előzmény:
    mamona (90)
     
  11. 2004. február 24. 23:2291.
    Kötök, horgolok, hímzek, foltvarrok. Illetve múlt időben, mostanában nagyon lehagoym magam. Pedig van pár goblenem, amiket sajnáltam már akkor félbehagyni. Azok majdnem mind gyerekszobába valók. Egyik barátnőm fűzöget, h hirdessem meg őket a neten, jó pénzért el lehetne adni őket. De annyira sajnálnám! Majdnem olyanok, mint a gyerekeim! Vagy ez az érzés elmúlik majd? (a kézimunkára gondoltam!)
    előzmény:
    emdivanádm (86)
     
  12. 2004. február 24. 22:1490.
    Sziasztok!
    A kocka az 25 dkg, az 50 dkg az tégla! : ))
    Képzeljétek, nálunk van vagy 15 cm hó! Gyönyőrű, csak egy kissé elkésett.
    Lehet, hogy az idén húsvéti nyuszi helyett a Mikulás lesz szolgálatban?
    Én sem akarom, hogy csak receptek legyenek, de azért még egy kincset közzé teszek, amit mi csak lusták rétesének hívunk. :
    Bólyi túroslepény (15080 J / 3590 kal. )

    Alaposan összekeverünk 25 deka réteslisztet egy fél sütőporral, egy fél citrom reszelt héjával, meg 22 deka porcukorral és a felét 5 deka vajjal kikent, közepes nagyságú tepsibe szórjuk. Burgonyanyomóval egyenletesen rányomunk 50 deka tehéntúrót, és meghintjük 10 deka aszalt sárgabarackkal, egy csomag vaniliáscukorral és reszelt citromhéjjal. Rászórjuk a maradék liszt-cukor keveréket, rátördelünk még 5 deka vajat, és az egészet meglocsoljuk 2 dl tejjel, amelyben simára kevertünk 2 egész tojást. Előmelegített sütőbe toljuk és kb. 35 percig sütjük. Akkor jó, ha a teteje szépen megpirult. Langyosan, vagy hidegen kockákra vágva tálaljuk.

    Ha tudnám, hogy kell, csinálnék egy háziasszonyhonlapot, ahol a joghurt és sajtkészítéstől kezdve mindent közzétennék.
    A testvérféltékenységről tök jó dolgokat írtatok. Nálunk most a 10 éves fiam kezdte a félek egyedül kezdetű játékot, s a kisebbek is kezdik utánozni.
    Ti mit csináltok ilyenkor? Szerintem a gond onnan ered, hogy kész lett a tetőtér, és hirtelen kisebb lett a népsűrűség.
    előzmény:
    halawa (87)
     
  13. Torolt_felhasznalo_171684
    Torolt_felhasznalo_171684
    2004. február 24. 22:1389.
    Sziasztok!
    Kedves mamona, elárulnád nekem az útját-módját, hogy is lehet valakiből nevelőszülő? Természetesen nem a hivatásos érdekel. Ti mióta csináljátok?
    Nekünk is három gyerekünk van , de hiányzik már az utánpótlás!
    előzmény:
    mamona (20)
     
  14. 2004. február 24. 21:3488.
    Bár nem szeretném, ha főzöcske-topic lenne belőle, de nem állom meg a kérdést:

    Te berántod a székelykáposztát????

    :-)))
    előzmény:
    emdivanádm (86)
     
  15. 2004. február 24. 19:0187.
    szioka ! jó a recept és végre nagy mennyiség :))
    azt szeretném kérdezni mit mondasz avval hogy két kocka margarin az 1 kg vagy fél kg ?
    meddig pihentetted kb elször ?
    és milyen melegen sössem ha nekem villanyom van :)) 275 fokon vagy alacsonyabban , ha tudnál válaszloni meg kösszönném
    elöre is köszike Ildiko
    előzmény:
    mamona (75)
     
  16. 2004. február 24. 18:4486.
    Sziasztok! Ezuton kérek elnézést tőletek, hogy nem válaszoltam még eddig senkinek sem. Ma végigolvastam a topicot és borzasztóan örültem, hogy sok hasonló gondolattal találkoztam, melyben egyezik véleményem.
    Mamona én is mentegetem receptjeidet, légyszi küldj még!Testvérféltékenységi tanácsaitok milkabocival fantasztikusak! Annyit üzennék Vivibabynak, hogy nálam olyan nem létezik, hogy a fiúkkal kivételeznék, de. . .
    A fiúkkal és a lányokkal valóban másképp kell bánni, de oly módon, hogy ez a különbség ne legyen érezhető.
    Pl. a lányokkal szigorúbb vagyok a konyhában, hisz anyák lesznek, ők is majd gyermeket nevelnek/remélem/ általában ők vannak a konyhában. De a lányokkal szemben a gyengédséget megkövetelem a fiúktól, nekik kell elvégezni a kinti munkákat. Ez nem jelenti azt, hogy ők nem mosogatnak stb. Egy lány érzékenyebb, mint egy fiú, másként kell közelíteni hozzá, Persze ezek nem általánosítások, mindezt saját családomról írtam. Amikor valamelyiken észreveszem, hogy a féltékenység gyanúja merül fel benne, azonnal megbeszéljük az okát. Aztán már ők is belátják, hogy felesleges volt.
    Lind1 köszönjük figyelmedet és látogass el máskor is e topikba , szívesen vesszük hozzászólásaidat.
    Andi13hu nagyon ügyes vagy! Én is szerettem régebben kézimunkázni, remélem lesz még rá időm. Kötéssel hogy állsz? Kicsiknek mindig tavasszal mellényeket kötök.
    Bocs, de megyek berántom a székelykáposztát. :)))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2004. február 24. 18:4285.
    :-) Majd meglátjuk egy pár év múlva, hogyan alakul a sorsom. . . Ha még akkor is lesz NL café, és Te is meg én is itt leszünk, szólni fogok, hogy hány gyereket vállatam! :-) De addig is megijeszt ha előtör valahonnan nagyon mélyről belőlem az anyai ösztön. . . Most még elnyomom magamban. . . De attól még érdekel a téma, nyilván ezért jöttem ide. Tetszik a topik hangulata, olyan aranyos családias! Ez is olyan mint egy nagycsalád! :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_179705 (77)
     
  18. 2004. február 24. 17:3684.
    Ja, most nézem, h ez kettő! Már a szemem sem a régi. :( Asszem holnap próbálkozok, ma a legfiatalabbal voltam futkosóban.
    előzmény:
    mamona (81)
     
  19. Torolt_felhasznalo_568304
    Torolt_felhasznalo_568304
    2004. február 24. 17:3683.
    sziasztok!
    köszönöm a tippet, én is abban reménykedem, ha meglesz az elsö csemete, akkor megváltozik a véleménye:-))
    a testvér-féltékenységhez: nekem ugye egy növérem van, hiába vagyunk már felnöttek, a növéremen néha elég feltünöen kitör a zöld szörny. 3, 5 volt amikor születtem, és mivel gumi-szökevény vagyok és majdnem mindent megtettek hogy ne jöjjek világra, nem is készítették fel az érkezésemre. dobált, vissza akart küldeni a kórházba stb.
    utána már azon múlt, hogy a szüleink választottak kedvencet (szemszín alapján), én anyunál, ö apunál gyakorlatilag mindent el tudott érni. aki kapja-marja, ki tud jobban hízelegni, ki az aki árulkodni mer stb. minden megvolt. a mai napig, ha kapok valamit, eltitkolom ha tudom, hogy ne legyen féltékeny. ha ö kap valamit, az engem nem igazán érdekel. . .
    hát ez van, én igyekszem majd ezt elkerülni, mert gyerekként borzalmas volt. milyen jó lett volna még egy testvér. . .
    bocs a hosszért:-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_114646 (82)
     
  20. 2004. február 24. 16:2682.
    A féltékenység nem csak abban a formában jelentkezhet, hogy "üti-veri" a nagy a kicsit. Ezernyi arca van.
    Mit értesz azalatt, hogy első ránézésre nem látszanak elhanyagoltnak? Talán rosszul fogalmaztál. . . :-)))
    Te hogyan szoktál "kitörni"? És miért nem tudsz eleget velük lenni?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_179705 (80)
     
  21. 2004. február 24. 15:4181.
    Hogy sikerült? Remélem, hogy jól. Melyiket próbáltad ki?
    előzmény:
    andi13hu (76)
     
  22. Torolt_felhasznalo_179705
    Torolt_felhasznalo_179705
    2004. február 24. 15:3980.
    Természetesen abban igazad van, de ha úgy teszed fel a kérdést, ahogyan Vivibaby, erre vonatkozik a dolog. Vivibabyn látszik, már most a kételkedés az igazában.

    Szerintem az anyaságban az egyik legfontosabb alapelv, hogy mindent csináljunk őszintén, ha lehet.
    Ha ki akarunk törni a gyerekkörből, akkor biztosítsunk magunknak lehetőséget a kitörésre. Ha vele akarunk lenni, akkor minden lelkiismeretfurdalás nélkül legyünk vele. Sajnos sokszor nem lehet.

    A féltékenység kérdésében nem értünk egyet. Én nem tapasztaltam ilyet, pedig azt hiszem elég időt fordítok a kölkökre. Nem látszanak - úgy első ránézésre - elhanyagoltnak. Sőt.

    Én egyébként nagyon jól vagyok, rábíztam a kicsire mikor akar megszületni :))) Egyenlőre nem siet.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_114646 (79)
     
  23. 2004. február 24. 09:2579.
    Szia, Haratim!

    Remélem, hamarosan a karodban tarthatod a babádat! Tényleg, hogy vagy?

    A másik dolog, ami miatt írok neked, hogy abban igazad van, hogy a gyermekeink nagyon fontosak az életünkben, de én nem hiszem, hogy minden percet sajnálnék, amit nem velük töltök. Azt sem hiszem, hogy semmi más nem számít, csak ők. De, vannak más fontos dolgok is az életünkben. Akár a hivatásunk, a munkánk, akár a férjünk. És még sorolhatnám, kinek mi. Talán sorrend nem is létezik, hol egyik, hol másik kér nagyobb helyet az életünkben.
    Ettől még jó anyák maradunk.

    A testvérféltékenység pedig nem gyerekszámtól függ. Értem ezalatt, hogy lehet féltékeny az a gyermek is, akinek 8 testvére van, és az is, akinek csak 1. Ez egy teljesen normális jelenség, sőt! Csak az tud féltékeny lenni a testvérére, akinek van vesztenivalója, tehát kapott elég szeretetet a tesó születése előtt. Én a döntő motívumot abban látom, hogy a szülők hogyan kezelik, ill. milyen alternatívát tudnak a féltékeny gyermek "kezébe" adni, hogy úrrá lehessen ezen a kínzó érzésen.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_179705 (77)
     
  24. Torolt_felhasznalo_179705
    Torolt_felhasznalo_179705
    2004. február 24. 08:5578.
    Amikor kezdő anya voltam és a második gyerekemet vártam, akkor bennem is megfogalmazódott a testvér féltékenység rémálma. Ma amikor majdnem hat van, nagyon nem tudok mit kezdeni ezzel a fogalommal. Annyira értelmetlennek tünik. . .
    előzmény:
    Vivibaby (70)
     
  25. Torolt_felhasznalo_179705
    Torolt_felhasznalo_179705
    2004. február 24. 08:4877.
    Igen, ezt egy darabig így gondolod. Aztán előbb vagy utóbb rá fogsz jönni, hogy ami után hajtasz az mellékes, és nem számít semmi más csak ők. (különben nem jöttél volna ebbe a topicba) Sajnálni fogsz minden percet, amit tőlük vettél el.
    előzmény:
    Vivibaby (71)
     

Címlap

top