Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

10 vagy több gyermekes ?

emdivanádm
Létrehozva: 2004. február 21. 16:03
Sziasztok!Mi egy tízgyermekes család vagyunk a Dunántúlról és szeretnénk megismerkedni hasonló nagycsaládosokkal,de bárki írhat aki többet szeretne tudni egy ilyen család életéről.
  1. 2004. február 22. 13:3651.
    Igen, azt hiszem megértőbbek a gondozók is, ha eleve visszalépsz, mintha kiviszed a gyereket, aztán meg mégsem kell.
    Én nem vagyok főállású anya, és annyi töredék pénzért nem is tudnám vállalni. Jobban kapok gyedet, mint a párom fizetése. :( Szal nekem teljes fizetés kell, különben tényleg éhen halnánk.
    előzmény:
    mamona (49)
     
  2. 2004. február 22. 12:2550.
    Sziasztok!
    Nagyon jó benneteket olvasni!
    A második gyermekünket várjuk, de mi is többet szeretnénk.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2004. február 22. 11:4449.
    Endivanádm, azt hiszem, bőven van mit tanulnom Tőled. Én bevallom, néha elcsüggedek az anyagiak miatt, pedig tudom jól, ha kevesebb lesz, majd azt is megoldjuk. Néha az életörömem is megcsappan emiatt.
    Nálunk nincs a tágabb környezetben sem nagyon-nagycsaládos, akitől elleshetnék dolgokat.
    Andi 13hu: A kihelyezett gyermekekről tudtuk, milyen szinten vannak, 2 hónapig látogattuk őket, mire hazahozhattuk a nagyobbakat. A picurkát viszont látatlanul vállaltuk, de ott is tájékoztattak, milyen komoly elmaradások vannak. Nyugodtan vissza is léphettünk volna, akkor sem lett volna baj belőle. Sőt kérték is, csak akkor vigyük őket, ha biztos, hogy kellenek.
    előzmény:
    emdivanádm (47)
     
  4. 2004. február 22. 11:1448.
    A főiskolát próbáld meg elkezdeni. Bár ezt nem reklámozzák agyon, nem csak a gyeseseknek, hanem a főállású anyáknak is jár költségtérítésesen a tandíjmentesség. Ráadásul a diákhitelnél meg van kamatkedvezmény állítólag. Igaz ugyan, hogy a jegyzetek, az utiköltség és egy rakás más pénzbe kerül, de ez azért jelentős kedvezmény.
    Én is a gyermekeim miatt kezdtem el a gyógypedagógiát.
    Filounak: igen, van Mo-n hivatásos nevelőszülőség, de nem a mi megyénkben, ennek erre nincs pénze. (Pedig úgy tudom, a nagyját az állam állja) Szerintem nem ez a valódi indok, hanem kell a fejkvóta az intézménynek, hogy legyen állása az ott dolgozóknak. Mi kértük, hogy nem kell a hivatásos státusz, csak tekintsenek el a létszámtól, és a második tanfolyamot is elvégzem, ha kell. De ezt sem engedték. Ez a legszörnyűbb az egészben: Itt vagyunk, hogy tegyünk valamit a gyerekekért. Minden feltétel adott, hogy jó helyre kerüljenek. Tágabb család, szomszédok is elfogadták az életformánkat. Anyagilag is telik - egyenlőre - a legfontosabb dolgokra. Van hely bőven a szívünkben és a házunkban. A szakmai környezet is alakulóban. És mégsem!!!
    A kormány eszéről meg láttunk néhány példát.
    előzmény:
    andi13hu (45)
     
  5. 2004. február 22. 11:0847.
    Ha olyan családban nősz fel, ahol minden a gyerekek körül forog, ahol a mindennapokat nem az anyagiak miatti zsörtölődés, hanem a szeretet váltja fel, ahol úgy érzik, hogy többet kapnak vissza, mint amit ők adni tudnak, ahol egy mindenkiért, mindenki egyért elv működik az az ember maximálisan tud maga körül ilyen családot nevelni. Amikor a legkisebb fiam, Máté ölembe ül(sokszor teszik ezt, amint leülök vki beleül, de ott les a következő. hogy ha a másik kiszáll. ő üljön bele) fülembe súgja, hogy pont ilyen anyukát akartam. Amikor munkából fáradtan hazaérek nem takarítással, stb, kezdek, hanem mindenkit kikérdezek, hogy hogyan telt el a napja. De már nem is kell kérdezni, csupán leülni és hallgatni őket. Nagyon fontos dolgok ezek, az egymásra figyelés, a simogatás, a dícséret stb. Aztán kiosztjuk magunk között a munkát és megcsináljuk. Szeretni kell a gyerekeket nagyon-nagyon és viszonozni fogják!Egyébként hogy vagy, nem indult még el a szülés?Egy hetet általában én is mindig ráhúztam , de soha nem siettettük, mert meg kell érni annak a babának:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_179705 (46)
     
  6. Torolt_felhasznalo_179705
    Torolt_felhasznalo_179705
    2004. február 22. 09:2246.
    A családod úgy első ránézésre nagyon hasonlít arra a családra, mint amilyenben én nőttem fel. Igaz, ott csak öt gyerek volt. Nagyon varázslatos család volt, annyira boldognak éreztem magam benne. Pedig borzasztó szegények voltunk és tele voltunk problémával.
    Én gyakran szenvedek tőle, hogy vajon én tudok-e olyan boldog gyerekkort biztosítani a gyerekeknek, mint az enyém volt. Nem vagyok benne biztos.
    előzmény:
    emdivanádm (17)
     
  7. 2004. február 22. 09:1945.
    Hát az uccsó mondatod elég szomorú. :( Akkor én már előre rettegek, h mi lesz. Főleg mert el akarok menni fősulira. Ha tényleg úgy lesz, ahogy mondod, esélyem sem lesz rá. Épp ahónap elején számoltam ki, h az én gyedem (ami nem kevés) elmegy a részletekre, meg a csekkekre. Persze a bevételünk olyan "sok", h semmiféle támogatásban nem részesülünk. Na jó, félárom sznek a gyerekek, az is sokat jelent.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_179705 (44)
     
  8. Torolt_felhasznalo_179705
    Torolt_felhasznalo_179705
    2004. február 22. 09:1144.
    Az adókedvezményt összevonják a családi pótlékka és adókötelessé teszik. figyelmenkívül hagyva az eltartottak számát. Ettől nő a segélyen élők és a minimálbéresek juttatása. 1 és két gyerek esetében. Az átlagkereset feletti jövedelemnél viszont 3 vagy több gyerek esetében nemcsak az adókedvezmény olvad így el, hanem a mai családi pótlék összege sem marad meg.
    Az ingyenes tankönyv pedig szeptembertől sem jár automatikusan a nagycsaládosnak, csak rászorultsági elven. Az egy főre eső nyugdíjminimumtól ma több jut nekünk, ergo mi már gazdagok vagyunk.

    Nekem 1998-ban öt gyerek mellett automata mosógépem sem volt, csak keverőtárcsás. Textilpelenkát használtam és azokat is így mostam. Ma már mosogatógépem is van, rajtam nagyon sokat lendített a 10. 000 Ft/gyerek juttatás. Kicsit értelmiségibb életet tudtunk élni. Jutott könyvre, újságra.

    Ez kormány beterjesztés szintjén van, nyilván visszább vesznek belőle. De egy értelmiséginek a gyerek luxus, aki vállalja az költsön rá.
    előzmény:
    andi13hu (32)
     
  9. Torolt_felhasznalo_880857
    Torolt_felhasznalo_880857
    2004. február 22. 08:5543.
    Fogyatékosságról: az intézetben kezdő gyerekek közül feltételezések szerint azért van sok "lemaradva", mert nincs meg a megfelelő környezet. Ahogy Mamona is írta, ha az enyhén fogyatékos gyerekek (de még a középsúlyosak is) normál intézménybe vagy olyan környezetbe kerülnek, ahol egészséges gyerekek (és hozzáértő felnőttek) veszik őket körül, akkor ugrásszerűen megindul a fejlődésük, hihetetlen sebességgel tanulnak meg mindent. Nem biztos, hogy a fogyatáékosság teljesen eltűnik, de sokkal eredményesebben kompenzálódik, mint egy speciális környezetben, de normál fejlődésű társak nélkül. Tehát jó, ha van húzóerő ÉS megfelelő szakmai környezet.
    előzmény:
    mamona (36)
     
  10. Torolt_felhasznalo_880857
    Torolt_felhasznalo_880857
    2004. február 22. 08:5242.
    Ugyan nálunk még csak egy gyerek van, ő is picimanó, férjmeggyőzés-ügyben belekotyognék. Nálunk nekem is, férjemnek is egy-egy testvér jutott, férjem is (maximum) két gyerekben gondolkodott, én hármat szeretnék. Azután megszületett a fiunk, és azóta a párom is kész helyzetként kezeli, hogy LEGALÁBB még egy legyen, de inkább több :)))) Nem én győztem meg, hanem a manó :))))

    De ha valaki nem szívből szeretne sok gyereket, vagy ha nem örül őszintén, az első perctől a "létszámfelettieknek", akkor szerintem nem jó kockáztatni, mert sem a gyerek(ek)nek, sem a szülőknek nem jó az ilyen típusú feszültség. Én szívesen örökbe is fogadnék (még most is, hogy van az én "véremből" született már), a párom most mondja azt, hogy amíg nem volt babóc, addig még tudott volna örökbe fogadni, így már nem. Ezek érzelmi kérdések, nem lehet, nem is szabad győzködni -- esetleg beszélgetni lehet róla, de neki kell megérlelnie a döntést, hány gyereket, hogyan szeretne még.

    Mamona, egy kérdés: én azt hittem, létezik Mo-n a hivatásos nevelőszülői státusz. Vagy csak a gyermekfalukban van ilyen?. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_568304 (39)
     
  11. Torolt_felhasznalo_412433
    Torolt_felhasznalo_412433
    2004. február 22. 01:1241.
    A magánnyugdíjpénztár után járó 3000 forint kedvezményt már eltörölték. A Bokros csomagnál úgy tudom a három és több gyerekeseknél megmaradt a csp. Az a baj, hogy sokan nem tudják igénybe venni az adókedvezményt, mert esetleg nincs munkájuk, vagy nagyon keveset keresnek. Persze igazságtalan az eész rendszer, ismerek én is olyat, aki minimálbéren van bejelentve a saját cégéhez, ergo a 2 gyerekre nem fizetnek a suliban kajapénzt, holott évek óta nem kell, hogy dolgozzon az anyuka, mert apa simán eltartja a családot jó szinvonalon.
    előzmény:
    mamona (33)
     
  12. Torolt_felhasznalo_412433
    Torolt_felhasznalo_412433
    2004. február 22. 01:0540.
    Na, most ezek csak felmerültek eddig, egyáltalán nem biztos, hogy meg is csinálják. A három és több gyerekesek esetében viszont biztosan nem veszike l a kedvezményeket, így az ingyen tankönyvet sem. Ezen kívül pedig nem hiszem, hogy van olyan öngyilkos kormány, ami a családok életét a választás előtti évben nehezíti. A bokros csomgot is ciklus elején csinálták, máskérdés, hogy másik kormány aratta le gyümölcseit. Nekünk semmivel nem volt jobb az Orbán alatt. Most se jó, akkor se volt jó.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_179705 (31)
     
  13. Torolt_felhasznalo_568304
    Torolt_felhasznalo_568304
    2004. február 22. 00:3339.
    sziasztok!
    irigykedve olvasgatlak titeket! nekem 1 növérem van, a férjem egyke. hallani sem akar 2-nél több gyerekeröl, én 4-et szeretnék (vagy 5-öt. . . :-)))
    még egy sincs, de már azon aggódom mi lesz a 2. születése után. tippek meggyözésre?
    /párom apjának 6, anyjának 2 testvére van. unokatestvére viszont nagybátyánként/nagynéniként csak 1-2, úgy tünik a sok testvér visszariasztotta öket több gyerek vállalásától. :-((/
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. 2004. február 22. 00:1938.
    Most viszont kiszállok, mert már nagyon késő van. Holnap nem tudnak használni a gyerekeim. ;oD
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2004. február 22. 00:1637.
    Én viszont tudom magamról, h nem tudnám elviselni, ha kiderülne a gyerekről, h tényleg nem stimmel nála vmi. Pontosan ezért nem tanultam tovább a Pető intézetbe, pedig az ofőm nagyon akarta volna. Viszont mire kiderülne, addigra annyira hozzámnőne, h megőrülnék, és felőrlődnék. Bár lehet, h mégcsak nem készültem fel lelkileg.
    előzmény:
    mamona (36)
     
  16. 2004. február 22. 00:0236.
    A láthatás a szükséges rossz. Az eszmefuttatásod helyes a szülőkről, de mégis. Hiányzik talán náluk a képesség az önálló életvitelre.
    Az ismerősöd esete viszont felháborít. Nem semmi egy férje van/volt.
    Az intézetből kikerült gyermekek több mint fele enyhefokú, de nem a genetikai adottságok miatt. Ők szerencsére, ha jó helyre kerülnek, nagyon látványosan fejlődnek. Addig egyszerűen nincs kinek a kedvéért menni, beszélni, stb. , produkálni. A középső kislány 3 évesen került hozzánk, és előtte végig intézetben élt. Nem tudott beszélni, nem volt szobatiszta, nem ment, csak kapaszkodva a fal mellett. Kiderült, hogy rosszul lát, s azért nem mert menni. Nem tudott sem sírni, sem nevetni, mert előtte nem volt értelme. Őt mi úgy kaptuk, hogy az enyhe és a középsúlyos határán volt. Most rendes oviba jár, 5 és fél éves, önállóan öltözik, és kb 4 éves szinten van. Az is lehet, hogy a nagycsoport ismétlése után rendes általánosba mehet. Mi tudtunk mindent az előzményekről, fogyatékosságokról, szülőkről. Egyébként nem érzem őket kevésbé az enyémeknek amiatt, hogy van egy szülőanyjuk is. Tudatosan is megpróbáljuk természetesen kezelni a dolgokat, hogy ne érezzék magukat MÁSNAK. Így talán kevesebb kudarc éri őket.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. 2004. február 21. 23:4435.
    Hát engem lehet, h aggasztana a láthatás. Persze ha normális a szülő, akkor nem, bár ha normális, akkor nem adja intézetbe.
    1 ismerősömnek volt örökbefogadott fia. Neki nem lehetett (még a Czeizelnek sem sikerült), kivett 1 kisfiút 3 évesen. Később derült ki, h nemcsak lemaradva van, hanem szellemileg enyhén fogyatékos is. A férje meg váláskor elvitte a gyereket a vérszerinti anyához (ő nem látogathatta) bosszúból. Persze az ismerősöm visszakapta, de azért köszönöm! Nem hiszem, h egy ilyet elviselnék.
    előzmény:
    mamona (34)
     
  18. 2004. február 21. 23:3634.
    A nevelőszülőségben az a jó, hogy olyan gyermeknek adsz családot, aki másnak - örökbefogadóknak - nem kell. Te viszont felvállalod vérszerinti háttérrel is. Ez jó azért is, mert megtudod, milyen háttérből jött, és nincsenek titkok többé. A gyermeknek általában az anyával van láthatási joga. Nálunk az anyák és a nagyszülők nagyon hálásak például. Az egyik kislány nagyija például azt mondta, mivel úgy szeretem az unokáját, mint az édeslányomat, ezért ő is úgy szeret engem, mint az édeslányát. Kell ennél nagyobb elismerés? Egyébként nálunk anyának szólítanak a gyerekek, az édesanyjukat meg édesanyának. Az egyik kicsinek van otthon két nagyobb testvére, őket meg el szoktuk hozni nyaralni, meg istápolgatjuk őket. Az a szörnyű, hogy ők irigylik a kistestvérüket, hogy nálunk lehet örökké.
    A nehézségek is ugyanerről a tőről fakadnak. Van, aki nem akarja látni az anyukáját pl. Az óvodában meg szerintem nem állnak megfelelően hozzájuk. Mivel az intézetben, hol 3 ill. 4 éves korukig voltak, nagyon keveset tanultak meg, így további 3 év után is vannak fehér foltok. Ezt viszont nagyon eltúlozzák az óvónők.
    Az intézetekről meg az a véleményem, hogy a legrosszabb család is sokkal jobb a legjobb intézetnél.
    A legkisebbet például éheztették, és a részeg apja verte, ezért került hozzánk. Mégis előnye van a lányokhoz képest.
    előzmény:
    andi13hu (30)
     
  19. 2004. február 21. 23:2533.
    Én is hallottam a tervekről. Nagy vesztese voltunk a bokros-csomagnak, de azt hiszem, az új változtatások mindent felülmúlnak. Érintett bennünket is a gázár-meghatározás, hisz mi is "pazaroljuk", érintett a lakáshitel adókedvezménye is.
    Legjobban az bosszant, hogy az értelmiségi réteget lehetetlenítik el, hiszen nyílván nem a kenyéren kezdünk majd el spórolni, hanem a könyvön és a színházon. Na és az üdülés csekkek? Az idén már az sem lesz ( megjegyzem, mi tavaly sem kaptunk, de legalább tudok olyanról, aki igen)
    Támadják, és eltörlik a gyermekek utáni adókedvezményt, mondván, hogy igazságtalan. A magánnyugdíjpénztár, a befektetések, és a többi utáni adókedvezmény nem az? Mi a legértékesebbe fektetünk be, nem? Én a magam részéről jobban érzem magam, ha ugyanazt a pénzt adókedvezményként, és nem segélyként kapom meg.
    Az egy főre eső jövedelmet bezzeg sehol sem nézik!
    Átmenni a fekete szektorban. . . Ők kényszerítenek rá!
    Az ingyenes tankönyv eltörléséről még én sem hallottam, de nem lep meg az sem.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2004. február 21. 22:5132.
    Erről én nem hallottam, bár a híradót sem szoktam nézni mostanában. Az adókedvazményt hogyan tudják megadóztatni?!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_179705 (31)
     
  21. Torolt_felhasznalo_179705
    Torolt_felhasznalo_179705
    2004. február 21. 22:4731.
    A tervek szerint (még nem szavazta meg a parlament)
    össze fogják vonni a családi pótlékkal és adóztatni fogják. Így azok az egy- két gyerekesek akik minimálbéren vagy alatt keresnek, azok többet fognak kapni. Átlagbérnél azonban már csökkeni fog az eddig kapott összeg. Három gyereknél átlagbér esetében a mostani családi pótlékot sem fogjuk megkapni( kb. 300 Ft-tal kevesebb lesz az összevont juttatás). Ezt ők úgy nevezik, hogy a gazdagoktól a szegényekhez irányítják a támogatást. Ősztől már az ingyenes tankönyvet sem kapjuk meg, amit még szeptemberben megkaptunk.

    Persze ez még csak terv.

    Alternatívaként átmehetünk a fekete szektorba, de a férjem napi 200 km-t vezet minimálisan ( Bp-en dolgozik a munkahelye ide 100 km) és elég egy meggondolatlan ember az uton. . . Szóval vannak veszélyei ennek a lépésnek, így nem vagyok tőle túl boldog.
    előzmény:
    andi13hu (25)
     
  22. 2004. február 21. 22:4630.
    Ez jó válasz volt, köszönöm. Bár nemtom párom mit szólna hozzá, ha 1*csak bejelenteném, h megyünk alkalmassági elbeszélgetésre. . .
    Az érveid viszont érdekelnének, így elsőkézből. . .
    előzmény:
    mamona (29)
     
  23. 2004. február 21. 22:4329.
    Köszönöm, bár, mivel ez volt a szívem vágya, nem érzem különlegesnek.
    Nagy örömöm, hogy néhányan már "utánunkcsinálták". Ha érdekel, szívesen beszélek róla pro és kontra.
    Egyébként nálunk is így kezdődöt. . .
    előzmény:
    andi13hu (28)
     
  24. 2004. február 21. 22:3628.
    Nagyon szép ám, amit csináltok! Nálunk is ki votl függesztve egy darabig a röplapjuk a lépcsőházban, mindig elolvatam. Lassan kívülről tudom, ki lehet nevelőszülő. :)
    Annyira bennem van, h legyen még babó a házban (a legkisebb 15 hónapos), bár gondolom csecsemőt a legnehezebb kikapni. Pedig velük lenne a legkönnyebb.
    előzmény:
    mamona (26)
     
  25. Torolt_felhasznalo_412433
    Torolt_felhasznalo_412433
    2004. február 21. 22:2527.
    Erről írnál részletesebben? Mert én nem tudom ez hogy van.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_179705 (24)
     

Címlap

top