Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Asperger szindróma

Torolt_felhasznalo_739697
Torolt_felhasznalo_739697
Létrehozva: 2004. február 18. 17:25
Van egy nagyon-nagyon kedves ismerősöm aki valószínűleg Asperger szindrómás. Ez az autizmus egyik - kevésbé ismert - fajtája. Olyan emberekkel szeretnék megismerkedni, beszélgetni a tapasztalataikról akiknek ez a téma nem idegen.
  1. Torolt_felhasznalo_736917
    Torolt_felhasznalo_736917
    2005. február 14. 16:44176.
    Ezek szerint a nyóckerben is van Delej utca - a Nagyvárad térnél, a Heim Pál kórház melleti utcának is Delej utca a neve. . .

    MINDREADERS a dokfilm címe. Főleg az autizmusról szól, valamint az ehhez való viszonyban kitér az Asperger-, a Turner- és a Wilson-szindrómákra. (A Wilson-szindróma olyan fogyatékosság, amely az autizmus fordítottjának megfelelő, a Turner-szindróma pedig az autizmushoz hasonló tüneteket produkáló rendellenesség. )
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. 2005. február 14. 14:32175.
    Sziasztok!
    Büszperger, gondolom, nem a Nappali álmodozók c. régebbi magyar dok. film van meg neked, mert azt csak a Filmmúzeumon adják néha. Ha másról van szó, én örülnék, ha megkaphatnám azon a bizonyos találkozón.
    A Delej utcában én már jártam, mert könyveket vettem ott, depl. a fiamat nem oda, hanem a Vadaskert Gyermekpszichiártiára viszem néha konzultációra. És mivel jár hozzánk onnan egy fejlseztőpedagógus, mint említettem a feladathoz való tudatosabb hozzáállás miatt, ha gondoljátok, megkérdezem, hogy létezik-e másik hely is, ahol diagnosztizálnak. Mert gondolom, a Vadaskertben tényleg csak kiskorúakkal foglakoznak.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. Torolt_felhasznalo_788623
    Torolt_felhasznalo_788623
    2005. február 14. 14:00174.
    A Delej utca 21. szám alatt az Autizmus Kutatócsoport Gyermek és Ifjúságpszichiátriai osztálya működik. Engem is ott diagnosztizáltak másodjára. /Először itthon a juvenilis pszichiátrián/.
    Telefonszámuk: 334-1123, valamint: 3036-788. A VIII. kerületben található.
    Irányítószáma: 1089.

    Korra való tekintet nélkül mindenkit fogadnak.
    A vizsgálatra azonban általában másfél évet is lehet hogy kell várni.

    Először a fiatalabbakat és a típusos eseteket hívják be.

    Engem 2 hónap múlva hívtak be.

    Először ki kellett az anyámnak töltenie egy 43 oldalas kérdőívet.

    A többi már kicsit gyorsabban megy.

    A Delej utcába a Keleti pályaudvarról lehet eljutni a 24-es villamossal.

    Viszont a vizsgálatok is hosszúak, több órát vesznek igénybe. Üdv
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_772014 (172)
     
  4. Torolt_felhasznalo_736917
    Torolt_felhasznalo_736917
    2005. február 13. 22:52173.
    Itt olvastam először a Delej utcáról. Néhány hete el is kanyartam arra, és bizony nyomát se találtam. . . Kérdezősködtem az utcában, nem tudtak róla. A valamelyik lentebbi üzenetben szereplő házszámon biztos nincs (valami vérrel kapcsolatos intézmény van ott. . . )

    Más: mint említettem, közel 1 éve ébredtem rá, hogy AS vagyok, egy spektrumról korábban felvett dokumentumfilm nézése során. Más érintetteknek is fontos lehet e kb. egy órás film, ezért ha kér valaki, a találkozóra viszek divx formátumú másolatokat róla - csak szóljon itt vagy priviben, aki igényli. . .
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. Torolt_felhasznalo_772014
    Torolt_felhasznalo_772014
    2005. február 13. 19:55172.
    Ahogy én emlékszem, én nem voltam ilyen "csodagyerek", bár lehet hogy már tudtam olvasni valamennyit az oviban (mellesleg engem hat évesen már iskolába küldtek), de az írás nem ment. ehhez képest most mindenki a fogalmazókészségem dicséri (fogalmazzunk így, mert én még eléggé bizonytalan vagyok ezeket illetően. Arannyal(Epilogus) szólva:
    "Bárha engem titkos métely
    Fölemészt: az örök kétely;
    S pályám bére
    Égető, mint Nessus vére. ")

    De minél hamarabb "feltűnik valami" a gyerekben, annál jobb. Én például csak a gimnázium végére jutottam el odáig, hogy jobban tudtam a magyarkönyvet a tanárnál, de akkor már a kutyát sem érdekelte, mert "dilinyósnak" voltam elkönyvelve az osztályban.

    Egyébként a jövő héten készülök felhívni a Delej utcát, de nagyon nem tudom, mit várhatok. . Ti voltatok már ott? Ha igen, milyenek? Hogy megy ez az egész? És szerintetek (itt elsősorban a felnőtt aspisok véleményére lennék kíváncsi) elmondjam-e valakinek, hogy az vagyok? mert lehet, hogy anyám kissé kiborulna, a tágabb környezetem meg tán másképp kezelne, hiszen nem egyszerűen "bogaras, művészlélek" vagyok, azért olyan, amilyen, hanem egy idegrendszeri "másként fejlődés" miatt.

    Mellesleg nekem elég felszabadítólag hatott ez az "öndiagnózis". Azóta sokkal jobban érzem magam. Tudom, hogy nem vagyok velejéig romlott, legfeljebb ingerlékenyebb meg félreértősebb, meg már nem bosszankodom, ha nem tudok úgy megszólallni valahol, "ahogy kéne", mert ha erőltetem, akkor nem lesz jobb. Hanem úgy "megyegetnek" a dolgok, és jó érzéssel tölt el, hogy azért elég jól elvagyok, és például valahol még tán "normálisabb" is, mint az egyre inkább a mániákus hisztéria tüneteit viselő, folytonosan hazudozó, társfüggő egyik barátom.

    Ráadásul annak hatására, hogy olvastam, sok aspinak zenei tehesége van, "felnyílt a fülem", s ki tudja, lehet hogy csak a pocsék középiskolai művészetoktatás tehet róla, s valójában sem vagyok olyan botfülű, mint ahogy vártam. Úgyhogy most fogtam magam, és szépen elkeztdem átolvasni a középiskolai énekkönyvem. Nem mintha az irodalmi folyóiratokat lecserélném mostantól kottákra, meg a Széchenyi Könyvtár asztalait a hangversenytermek hűvösére, de legalább járatosabb leszek ezekben a dolgokban is.

    Hülye ötlet, de szerintem ezt az aspisok közötti sokféleséget fel is lehetne használni pozitív célokra is. Ha már-már mindenki nagyon otthon van a maga szakterületén, akkor akár egymás között kisebb ismeretterjesztést is lehetne csinálni, hogy megismerjük azt, amit a másik csinál. Például hiába érdekelne egy s más, nem tudom hol elkezdeni a tájékozódást (legfeljebb a középiskolai tankönyvnél). Ezzel lehetőséget is lehetne azoknak adni a választásra, akik még nemigen tudják, hogy mi érdekli őket. akár a kisebbeknek is. Nem mondom, hogy még olyan nagytudású lennék, de egy alapszinten azért el-el tudnék mesélni dolgokat erről-arr
    előzmény:
    nagymuszáj (170)
     
  6. iR
    iR
    2005. február 13. 13:11171.
    Pont azt szeretem az Asperger szindrómában hogy minden (elszenvedő) alanynak, saját, csak rá jellemző (paranormális) képessége van! :)

    Üdvözlettel. : iR
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. 2005. február 13. 11:59170.
    Érdekes, az én fiamat nem érdeklik a számok, viszont a zene, a rímek és a nyelvek annál inkább. 4. 5 évesen nem egy matekzseni. . . , de angolul pl. 150 szót ismer és nem felejt el egyet sem, vagy éppen átkölt verseket, sajátokat alkot (gyerekeseket persze). Szerintem valamennyien úgy vagyunk vele, hogy ha már sok mindenben nem nagyon jók, akkor lovagoljuk meg azt a néhányat, amiben jobbak, mint az átlag. Most kezdett el vele foglalkozni egy fejlesztőpedagógus, akivel az a cél, hogy ne meneküljön a feladat elől. Ez is egy aspis vonás, és meggyőződésem, hogy a kudarctól való félelem motiválja. Bennem is ez dolgozott mindig: annyira féltem a sikertelenségtől, hogy nem is adtam magamnak esélyt a kipróbálásra. Csak biztosra mentem. Hát, a fiamnál ezt szeretnénk egy kicsit leépíteni, hogy a suliban majd ne induljon akkora hátránnyal. Majd elmesélem nektek a fejlődést.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. Torolt_felhasznalo_772014
    Torolt_felhasznalo_772014
    2005. február 12. 16:05169.
    vagyok:-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. iR
    iR
    2005. február 11. 16:24168.
    Megjöttem -Elmentem - Majd jövök. ;)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. Torolt_felhasznalo_418578
    Torolt_felhasznalo_418578
    2005. február 11. 14:35167.
    Te is a számok bűvöletében élsz? Az én fiúkám képes egy timer előtt félórákat ülni, és nézni a kijelzőt, ahogy számol. Még beszélni nem tudott, de már csak a számokra böködött a könyvben, azokat kellett ismételgetni neki, nem a cicákat, pingvineket, stb. Hároméves korában százig elszámolt több nyelven, és azt is tudta, melyik nagyobb/kisebb. Még nem volt iskolás, amikor már tisztában volt a négyzetgyök fogalmával, és számítani is tudta a négyzetszámokét. Persze, ezekben a kunsztokban apukája trenírozta, akit -szerintem- szintén megérintett Asperger, csak nem vallja be.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_736917 (166)
     
  11. Torolt_felhasznalo_736917
    Torolt_felhasznalo_736917
    2005. február 11. 12:25166.
    . . x
    X

    (iksz az ikszediken. . . )
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. Torolt_felhasznalo_736917
    Torolt_felhasznalo_736917
    2005. február 11. 12:24165.
    x
    X

    ez itt életem jele:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. Torolt_felhasznalo_418578
    Torolt_felhasznalo_418578
    2005. február 11. 11:00164.
    Sziasztok,
    úgy látom, mindenki tartogatja a mondanivalóját a találkozóra. Nem baj, csak néha azért adjunk életjelet magunkról. A Son Rise módszerről mit érdemes tudni? Mitől különleges? Remélem, majd az előadásról is írsz egy kis összefoglalót.
    Jó hétvégét!
    előzmény:
    nagymuszáj (163)
     
  14. 2005. február 8. 10:31163.
    Sziasztok,
    van egy fontos hírem: március 4-én 17 órakor lesz az Aranytíz Központban (Arany János u. 10. ) egy előadás. Azé a Tarnóczi Barnáé, aki a Son Rise módszerrel kezeli a súlyosabb autista kisfiát, és amely módszerről a két héttel ezelőtti Nők lapjában írtak. (Megkérdeztem erről a gyógyped-ünket, aki autizmus szakértő, és nincs egyértelműen elájulva tőle, mert az eredmények sem olyan egyértelműek, de én azt mondom, minden módszerrel érdemes megismerkedni, hátha kapunk akár csak egyetlen jó ötletet is. ) Szóval, a honlap szerint Aspinál is használatos ez a módszer, bár a cikkben szereplő kisfiút azért elég mélyről kellett kihozni.
    Akit érdekel, mielőbb jelentkezzen a következő címen, mert korlátozott a férőhely.
    e. fejos@sanomabp. hu

    Én megyek, hátha tanulok valami hasznosat. Sziasztok!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. Torolt_felhasznalo_521171
    Torolt_felhasznalo_521171
    2005. február 6. 22:51162.
    Hahó, sziasztok!
    Én is megjöttem! Elvileg nekem is jó a február 25-e 11 óra és a hely is megfelel. Ha mégsem tudok menni, előző este megírom! Örülök, hogy nem állt meg az élet, amíg nem voltam itthon! Üdv. mindenkinek!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. Torolt_felhasznalo_736917
    Torolt_felhasznalo_736917
    2005. február 5. 15:36161.
    Oktogontól 3 perc, Deák tér felé, írók boltjánál balra. Andrássy úton fizető parkolók, hely sehol, szerencse nélkül min. 10 perc kőrözés.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_689971 (160)
     
  17. iR
    iR
    2005. február 5. 10:03160.
    Lehetséges! Jelenleg úgy tűnik. . .

    Ha közeleg a 25ödike akkor majd megnézem térképen hogy hova kell menni és BKV-val megyek mert nem hagyom a kocsim kint szabadprédának. . . :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_736917 (159)
     
  18. Torolt_felhasznalo_736917
    Torolt_felhasznalo_736917
    2005. február 5. 09:32159.
    Jössz?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_689971 (158)
     
  19. iR
    iR
    2005. február 4. 00:59158.
    Jelen! :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. Torolt_felhasznalo_736917
    Torolt_felhasznalo_736917
    2005. február 2. 18:23157.
    Tedd azt! A magam részéről 11-re ott vagyok. IR-nek hogyan lehetne szólni?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. 2005. február 2. 18:13156.
    Sziasztok, mi lenne, ha - mivel én szívesen lefoglalom az asztalt és meglehetősen pontos is vagyok - amikor odaérnék 11 előtt pár perccel, kitenném az asztalra a "bibliánkat", a Különös gyerekek c. könyvet és így ti tudnátok, ha beléptek, hogy melyik asztal az?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. Torolt_felhasznalo_418578
    Torolt_felhasznalo_418578
    2005. február 2. 14:48155.
    Sziasztok,
    nem voltam gépközelben, nem tudtam jelezni, hogy rám is számíthattok a találkozón. Bár én többé kevésbé kötött munkaidőben dolgozom, azért majd elengedem saját magamat pár órára.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_772014 (154)
     
  23. Torolt_felhasznalo_772014
    Torolt_felhasznalo_772014
    2005. február 1. 18:30154.
    én ezért hordok piros barettsapkát (régen alig lehetett látni, most sajna már mindeki engem utánoz:-(. nagy valószínűséggel ki lehet szúrni engem ebben.
    gondolom mindenki mond valami ismertetőjegyet, úgy nehéz lesz eltéveszteni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_736917 (153)
     
  24. Torolt_felhasznalo_736917
    Torolt_felhasznalo_736917
    2005. február 1. 16:33153.
    És hogyan ismerjük meg egymást? A szemkontaktus hiányáról?:)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  25. 2005. február 1. 14:26152.
    Akkor legyen 11, Menza, mert akkor még biztos nincsenek olyan sokan, mint mondjuk egy kései 5 óra tájt lennének. Oké, Büszperger?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top