Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Utónév-tár

mya29
Létrehozva: 2009. július 13. 14:15

Sziasztok!

 

 

Van már pár ilyen topik, de arra gondoltam, hogy jó lenne összehozni egy aktívabbat az utónevekről!

 

Neked mi a keresztneved? Tetszik, hogy a szüleid ezt választották? A gyermekednek melyik nevet adnád/adtad? Van olyan név amitől feláll a szőr a hátadon?

 

Tárgyaljuk ki a témát!

  1. 2009. július 19. 22:10201.
    Nem szerettem volna vitákat kiváltani, meg azt sem, hogy valaki sértésnek vegye azt, amit a másik leír. Ez egy beszélgetős topik. Ahány ember annyi vélemény. Az Anica tényleg gyönyörű név. Az Emília is megtetszett! ( A Mekiben hallottam amikor az anyuka Emilinek nevezte a kisbabáját! Tényleg irtó aranyos. És... lehet, hogy van olyan ember akinek nem tetszik. :) De ez a célja a topiknak, hogy megbeszéljük azt, hogy kinek mi tetszik.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. Torolt_felhasznalo_676311
    Torolt_felhasznalo_676311
    2009. július 19. 21:23200.

    Nekem is számított, hogy otthon és nemzetközi környezetben se hangozzon idegenül, kimondhatatlanul a gyerekeim neve. Ennek megfelelően választottunk. Illetve a másik szempont: nem túl egyszerű vezetéknevünk után nem sok név "mutatott" jól. Nem volt egyszerű a választás.

    Fiam szereti is a sajátját, lányom nem. De majd megszereti:-) (egyre jobban kedveli, szóva alakul a helyzet, nem minden becézése tetszik neki)

    Én igazából azokat a neveket nem kedvelem, ahol vissza kell kérdeznem oké, hogy így hívják a gyereket, de fiú vagy lány. Persze lehet, hogy alulművelt vagyok, hogy nem ismerem, de egy név árulja el számomra, hogy férfi vagy nő a viselője (gondolok itt a magyar emberekre egy külföldi ember neve nem árulja el az más téma)

     

     

     

    előzmény:
    Lilka72 (190)
    2009-07-19  16:57
  3. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. július 19. 18:40199.

    Sziasztok!

    Én Éva Melinda vagyok, a férjem Ádám Szilárd, és mindketten az első keresztnevünket használjuk:-) Szerintem a férjem neve gyönyörű, a vezetéknevéhez is passzol mindkét név.

    Nem szeretem a Melindát, nagyon nem illik hozzám, anyukám aktuális dilinyója (bocs, Mami, ha olvasod...) volt, bár így együtt elég elegáns hangzású a két név. Az Évát viszont szeretem, anya is az:-) Komoly, nemzetközi, de jópofán lehet becézni: engem Évusoz a család, a férjem is. Az idegenek vagy nem becéznek, vagy Éviznek.

     

    Gyereket nem tervezünk, de ha lánynevet kéne választanom, most a Lilla (nem Lili!) és az Ágnes a favorit, a fiúnevek közül a Tamás tetszik (apám is Tamás). És vicces, mert az összes név illene a férjem családnevéhez:-))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2009. július 19. 18:25198.
    Végigolvasván a tetszik, nemtetszik vitát azt mondom, hogy a szülő felelőssége igenis hatalmas a névadás folyamán.
    Szerintem teljesen más lapra tartozik az, hogy valaki egy örökbe fogadott szív szerinti gyermeket nevel, aki a nevét is "hozta" magával mint az, aki tudatosan, módszeresen, alaposan megfontolva csinál a gyermekéből nevetség tárgyát, vagy bohócot.
    Itt nem az Anica "tipusú" nevekre gondolok, mert az igenis szép, hanem azokra amiket már egyszer kiszemezgettem a névkönyből, pedig csak átfutottam rajta.Pl:

    Férfi: 
    Boáz, Csikó, Frodó, Harri, Móka, Adonisz, Dzsínó, Polikárf, Liberátusz, Oktáv, Sirály, Vulkán, ........

    Női: 
     Hófehérke, Innocencia, Küllikki, Karitász, Psziché, Színes, Cipora, Orália...

    Na, ezeknek a szülőknek tényleg gratulálok, biztos van a tettükre magyarázat.
    A kislányuk biztosan repes örömében, hogy a Horvát, Kiss, Nagy, ....mittudoménmilyen Orália nevet viselheti.
    Vagy a kisfiú, aki mondjuk Tóth, Kelemen,.... Sirály, biztosan jól megköszöni majd anyunak.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  5. 2009. július 19. 17:43197.

    annyira jókat írtok...

    a Pataki Ágis sztori is aranyos.

     

    szerintem azért választanak ilyen neveket mert ezek a példaképek, ill. a vágyott életet megtestesítő nevek.

     

    Egyébként mostanában én is inkább a régebben divatos neveket tartom szépnek - és ezek ma már tényleg ritkaságnak számítanak.

     

    Nőiben: Klára, Márta,  Lívia sztem tök elegáns nevek. Szép az Ilona, Rozália, Julianna, Emília, Veronika,

    Férfiben: Márton, Mihály, András, István  stb.

    előzmény:
    brecky (195)
    2009-07-19  17:20
  6. 2009. július 19. 17:32196.

    Ezt én is megfigyeltem ... Fabrició, Dzsenifer, Krisztofer, Junior nevű roma gyerekek jutnak eszembe - így kapásból. De volt annak idején Szandokán, Izaura is. Hogy mi az oka nem tudom ... Talán közelebb érzik magukhoz, mint a megszokott, hagyományos neveket. 

     

    A József névrôl egy helyes sztori.

    Az öcsém kisfia József. Ahogy a tesóm, az apukám is. Sôt a nagypapám is az volt. A mi kis Józsink 8 éves. Iskolai beíratkozáskor megdícsérték: Milyen szép ritka neve van ennek a kisfiúnak! 2008-ban volt. Most már ritka - az ô korosztályában mindenképpen.

     

    Azt hiszem Pataki Ági mesélte egyszer (aki kisfiának az István nevet adta), hogy megkérdezték mi a neve (akkor még) kisfiúnak. Ô mondta, hogy István. Erre azt válaszolták, hogy jól van nem baj ... (és közben együttérzô tekintettel biztatták)   

    előzmény:
    brecky (195)
    2009-07-19  17:20
  7. 2009. július 19. 17:20195.

    Konkrétan arra gondolok, hogy a roma kisebbség tagjai közül sokan szeretik ezeket a magyarosított angolszász neveket. Andzselina, Tifani, stb. Volt egy aranyos sztori a kórházban, a roma nagymama sírt a folyosón, miután az orvosírnok felvilágosította, hogy nem lehet az újszülött unokáját Luánára keresztelni, olyan név még nincs az anyakönyvezhető nevek között. A Laurát ajánlotta a néninek, aki könnyes szemmel azt mondta: Rendben, legyen akkor Laura. De nekem akkor is ő lesz a pampák királynője!!!!

     

    Szeretnek sorozatbeli neveket is adni (Izaura, Ronaldo, stb.). Egy lapban olvastam a születések rovatban, hogy valaki Hozé Manuel lett. Ami azért is vicces, mert a Hozé tulajdonképpen József... ami ugye nem egy ritka, különleges név.

    Jónak tartom,  hogy ha az ember gyereke egy kisebbség tagja (török, görög, bármilyen),  akkor az adott nép nevei közül választ; van több, félig görög ismerősöm, akik -bár sose beszéltek görögül és az egyik szülőjük magyar- görög neveket viselnek (Nikosz, Dimitriosz, stb.)

     

    Szerintetek MI AZ OKA annak, hogy a roma kisebbség tagjai gyakran ilyen angolszász vagy sorozatbeli neveket adnak?

    előzmény:
    anik4 (180)
    2009-07-19  15:37
  8. 2009. július 19. 17:15194.

    Egyébként ismerek egy Regô nevű kisfiút - nagyon édes és nagyon jól áll neki a név. Jó, hogy rátaláltál. Mert magyar név és mégis ritka. 

    Nekem (ahogy már írtam is) a Botond név tetszik nagyon ... (ha még lenne egy kisfiam). De az, hogy ritka a Botond nérôl már nem mondható el. 

     

    Még néhány gondolat Dzsenikrôl és Vanesszákról és társairól.

    Igenis lehet, hogy valakinek ez tetszik. Van egy barátnôn - lányát Vanesszának hívják. Az anyuka nem IQ light és nem is roma. Neki ez tetszett. Ennyi.

    Ennek ellenére én nem adnék ilyen jellegű nevet sosem a gyerekemnek. De nem csak ilyet, hanem nagyon különlegeset sem. Mert nem szeretném, ha bármikor emiatt kellemetlenség érné. (fôleg gyerekkorban ... a gyerekek imádnak csúfolódni és tudjuk, hogy ez egy ember életében milyen mély nyomokat hagyhat)

     

    Így aztán a lányom ovis csoportjában 2 Bogi van. Elég gyakori nevet kapott. Megkérdeztem tôle: szereti-e a nevét? Igen, szereti! Nekem ennyi elég.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_221183 (192)
    2009-07-19  17:01
  9. Torolt_felhasznalo_221183
    Torolt_felhasznalo_221183
    2009. július 19. 17:02193.

    Szerintem Anik eredetileg azon sértődött meg, hogy "leegyszerűzték..."

     

    egyébként szerintem igazad van, és szerintem nagyon szép az Ilona hangzása, és a Kosztolányi-vers :)

    előzmény:
    Lilka72 (191)
    2009-07-19  17:00
  10. Torolt_felhasznalo_221183
    Torolt_felhasznalo_221183
    2009. július 19. 17:01192.
    Részben hasonló okból kapja Regő a Dánielt :) és a lányom Boglárka Julianna lett volna. De azért szeretném, ha szeretné a Regő nevet, és megtanítaná külföldön is :) én is igyekeztem mindenhol, mindenkivel kimondatni a Tímeát. Elvégre mi is kiejtjük a külföldiek neveit. A Tímea még azért is vicces, mert becézve angolul férfinév - Timi, Timmy = Timothy.
    előzmény:
    Lilka72 (190)
    2009-07-19  16:57
  11. 2009. július 19. 17:00191.

    Igen. Pont errôl van szó ... Írtam is már, hogy senki ne vegye magára. (ahogy én sem vettem) 

    Éppen csak fura, hogy olyan nyilvánított ki véleményt, aki egyébként "besértôdik", ha leszólják lánya nevét. Itt a kontraszt volt a lényeg!

    Egyébként sem vagyok az a sértôdôs fajta, ugyan .... Ennél nagyon gondom sose legyen, hogy valakinek nem tetszik a nevem! 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_221183 (189)
    2009-07-19  16:54
  12. 2009. július 19. 16:57190.
    Nekem amúgy nagyon szimpatikusak az ôsmagyar nevek. (lányom is ilyet kapott) De kapott mellé második keresztnévként egy "nemzetközit" is. Ki tudja merre sodorja majd az élet? Erre is gondolni kell - szerintem. A Boglárka elég nehezen ejthetô pl. egy angol anyanyelvűnek. Az Anna viszont használható - bárhol a világon.
    előzmény:
    mya29 (1)
    2009-07-13  14:15
  13. Torolt_felhasznalo_221183
    Torolt_felhasznalo_221183
    2009. július 19. 16:54189.

    Jajj, csak azt írta, hogy NEKI nem tetszik...

     

    Mindenkinek: ez egy véleménykérő topic volt, hogy beszélgessünk nevekről. Mindenkinek más az ízlése, szerintem senki nem konkrét embereket akar leszólni azért, mert egy név nem tetszik. Nekem tetszik az Ilona, nem tetszik a Béla, de ismerek egy csomó jó fej Bélát, attól, hogy a hangzása nem tetszik... a vélemény szabad, hadd mondja el mindenki a magáét! Biztos az én nevem meg a gyerekeim neve se tetszik sok mindenkinek, és akkor mi van? :)

    előzmény:
    Lilka72 (187)
    2009-07-19  16:50
  14. Torolt_felhasznalo_221183
    Torolt_felhasznalo_221183
    2009. július 19. 16:51188.

    Áááá, írtam egy hosszút és elszállt....

     

    Naszóval, én nem mondtam, hogy a "kisebbség" ad bármilyen nevet, sőt pont azt írtam, hogy nem erre gondoltam, amikor azt írtam, hogy számomra más kategóriát képviselnek ezek a nevek. Egyébként milyen "kisebbségre" gondolunk? Van egypár Magyarországon... Számomra egyébként meglepő lenne, ha bármely Magyarországon élő kisebbségi népcsoport felfedezné magának az ősmagyar neveket, hiszen azt gondolom, a névadással épp a kisebbségi mivoltukat szeretnák hangsúlyozni. Azonkívül azt gondolom, hogy a Dzsenifer, Dzsesszika, Tifani nem illik bele egyetlen magyarországi kisebbség hazai névkincsébe sem, kivéve az elenyésző angol, amerikai kisebbséget, de ők meg anyakönyveztethetik eredeti írással. De ha valamelyik kisebbség felfedezi magának a Regő nevet, akkor sem lesz semmi probléma. Én nem ítéltem meg senkit a neve alapján.

     

    Egyébként eddig két Dzseniferrel találkoztam, és egyik sem volt kisebbségi, ha jól tudom. Szerintem az emberek a nekik nem tetsző vagy számukra idegen nevek közül azért hozzák fel példának épp ezeket, mert valóban idegenek ezzel az átírással, és a magyar vezetéknevek után is idegenül hangzanak.

     

    Egyébként utánanéztem, a Dzsenifer kelta eredetű, bár hozzánk angol közvetítéssel érkezett, és pl. a Ginevra név is ebből a névcsaládból való, és nekem pl. valamiért sokkal szimpatikusabb. 

     

    De azt sem írtam, hogy mindenki adjon ősmagyar neveket, isten ments :) a fiam is Márton, ami germán eredetű, Regő is megkapja másodiknak a Dánielt, ami meg héber... de rég meghonosodottak itt. 

     

    Ja, Imelda is germán eredetű, és nem kell sehogy átírni, hogy magyarul anyakönyvezhessék, és nagyon hasonlít a magyar virágnév Imolára, nekem ezért is pl. jobban tetszik, mint a magyar átírású külföldi nevek.

    előzmény:
    anik4 (184)
    2009-07-19  16:29
  15. 2009. július 19. 16:50187.

    ? Pont azt írod, hogy ne bántsunk meg senkit azzal, hogy kritizáljuk a keresztnevét. Sírjak most? 

    Ilona

    Persze, nem fogok ... Csak éppen fura, hogy véleményezted miután Téged nagyon bánt, hogy a lányod vagy a tesód nevét leszólják. 

    előzmény:
    anik4 (164)
    2009-07-19  14:11
  16. 2009. július 19. 16:49186.
    Még a kisebbség témához annyit, a tesóm férje török, a gyerekeknek török nevűk van, ugyhogy látom, milyenek az emberek velük. Rögtön leírják őket, hogy biztos a józsefvárosi piacon seftel, és veri a feleségét.... Hát, nem!!!! Jogi egyetemre jött Mo-ra és a nővérem "hordja a nadrágot" :) A gyerekek : Hamza, Alper és Yasemin. lehet fikázni........ Nekem tetszik nagyon mindhárom név...... és nagyon szeretem őket.
    előzmény:
    anik4 (184)
    2009-07-19  16:29
  17. 2009. július 19. 16:46185.

    Egyébként tényleg elképzelhetô, hogy lassan az Ilona név újra divatba jön. Pl. az én korosztályomban még nem voltak Zsófiák, Annák, Borik vagy Rozik. (37 éves vagyok) És most abszulut divatnevek... 

    Ismerek egy családot ahol kimondottan régies hangzású neveket kaptak a gyerekek: Klára, Ilona, Mária. Elôsször kicsit furcsa volt, de valahogy szimpatikus is.

    Visszatérve az én keresztnevemre: A névnek tényleg szép hangzása - még ha kicsit régimódi is.

     

     

     

    előzmény:
    brecky (163)
    2009-07-19  13:42
  18. 2009. július 19. 16:29184.
    Az Anica egyértelműen szerb név, ott van nagyon sok -ca végződésű név. Nem vagyok erdélyi, nem mintha zavarna, ha mondjuk az lennék. Pl. az Imelda egy román név( legalábbis ott nagyon elterjedt), és nekem mégis nagyon tetszik. Az öcsém Christopher, a húgom Jennifer, én nem adnám a gyerekemnek, mégis rosszul esik hallani mikor mindig a Jennit hozzák fel "rossz példának". Mert ha én meghallom ezt a nevet, Ő jut eszembe. És sokan adnak most olyan ősmagyar neveket, mint Te is. És mi lesz ha ezeket "felfedezi magának a kisebbség"? Akkor lehet őt is a neve alapján fogják megítélni. És az nem fog jól esni....
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_221183 (183)
    2009-07-19  16:20
  19. Torolt_felhasznalo_221183
    Torolt_felhasznalo_221183
    2009. július 19. 16:20183.

    Én nem erre gondoltam, nem ismerek egyetlen Andzselinát vagy Tifanit sem, illetve nem vagyok olyan mértékben tisztában a "kisebbség" - egyébként milyen kisebbség?? elég sokféle van Magyarországon... - névadási szokásaival.

     

    Számomra azért más kategóriák, mert egyértelműen külföldi, angolszász eredetű nevek magyar átírásai magyar gyökér nélkül. A Regő viszont ősmagyar, az Anica meg ezek szerint szerb, bár ezt nem tudtam, nekem székelyesen, erdélyiesen hangzik, de lehetne Anna, Anikó önállósult becézője is.

     

    Nyilván megadod a fenti dolgokat :) de mégiscsak ezt a kettőt emelted ki elsőként a válaszodban.

    előzmény:
    anik4 (180)
    2009-07-19  15:37
  20. 2009. július 19. 16:08182.

    " Azért, mert az utóbbiakat kisebbség szokta adni??? És ők mást nem tudnak adni, csak egy különleges nevet?? Erre gondoltok?????"

     

    nagyjából erre, de hangsúlyozom, senkit nem akarok ezzel megbántani. Mindenki adjon olyan nevet a gyerekének, amilyet akar- a jó ízlés keretein belül- úgy értem, ne legyen a gyerek senkinek céltáblája pusztán a neve miatt. Volt egy betegem, nem írom ide a nevét, de kb. úgy hangzott kimondva, mint a Pilán Milán. Szép név a Milán, na de ilyen vezetéknév mögött...

    előzmény:
    anik4 (180)
    2009-07-19  15:37
  21. 2009. július 19. 16:04181.

    Köszönöm, hogy megértetted a hozzászólásomat !

     

    Nagyon kellemes babavárást Nektek!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_221183 (178)
    2009-07-19  15:05
  22. 2009. július 19. 15:37180.
    Én szerintem sem a lakás vagy a sport az egyetlen amit meg akarok adni a gyerekemnek, de az anyagiakon kívül minden más "alapdolog", nem úgy fogom indítani, hogy szeretném megadni a gyerekemnek a szeretetet, törődést, jó példát, stb. mert ez olyan egyértelmű, hogy nem kell ide írni. Ami ezen felül van, azokat írtam, mert pl. engem nem járattak sportra, meg zenélni,(miközbe nagyon szerettem volna hegedűlni.) Az meg hogy a Regő ill. Anica nem egy kategória a Tifani-val és Andzselinával, nem tudom hogy érted. Azért, mert az utóbbiakat kisebbség szokta adni??? És ők mást nem tudnak adni, csak egy különleges nevet?? Erre gondoltok?????
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_221183 (178)
    2009-07-19  15:05
  23. 2009. július 19. 15:31179.
    Igen, szerintem is vissza fognak térni ezek a nevek pár évtized után, mert akkor meg a maiak lesznek "hétköznapiak". Pl. nagy divat lett a Rozi. Nekem a régiek közül a Magdolna tetszik, férfiból az Endre. Azt olyan aranyosan lehet becézni: Endi...
    előzmény:
    Szisza85 (177)
    2009-07-19  15:04
  24. Torolt_felhasznalo_221183
    Torolt_felhasznalo_221183
    2009. július 19. 15:05178.

    A Hanga a magyar megfelelője, ha jól tudom, a heather egy lila virág, ami magyarul hanga. Az erika is egy virág, de az angol megfelelője erica (ha jól tudom, nem vagyok sem nyelvész, sem botanikus :-))))) )

     

    Anik4, szerintem a Regő is különleges név meg az Anica is, de nem egy kategória az Andzselina Tifanival, amit becky említett, és természetesen mi is sokkal több mindent meg szeretnénk neki adni, nem a neve az egyetlen - de nem a lakás meg a sport az első, ami eszembe jut, hogy mit adnék meg neki... Egyébként ne haragudj, az ő véleménye is csak egy vélemény, amivel nem muszáj egyetérteni, de a Te stílusod az, ami kezdi az én szememet is lassan bántani. Nyugi :)

     

    Vivim9, én is hasonló okból nem adnék becenevet. Mészáros Anna legyen ügyvezető, az anyukája meg a kedvese attól még hívhatja Panninak szerintem. Anik, persze, lesz Lili és Dorián kollégája, de lesz József és Klára is ugyanúgy.Nemcsak az ügyvezetőség vagy egyéb foglalkozás miatt, persze, hogy az lehet, ami akar, de egy felnőttnek szerintem is legyen egy komoly felnőtt neve.

     

    Kutyanevekkel kapcsolatban viszont nem értek egyet, kutyának is lehet bármilyen nevet adni, a mi kutyánk például Bátor, és az nagyon bántó lehet, amikor egy Dorka vagy Alex stb. nevet választó kismamának beszólnak, hogy dehát az kutyanév... embernév, amit kutyának IS adnak. Dani nevű kutyát is ismertem.

    előzmény:
    Vivim9 (170)
    2009-07-19  14:34
  25. 2009. július 19. 15:04177.

    Igen, tudom hogy ezt írtad, ezért is írtam a te hsz-edre

     

    Amúgy meg lehet hogy 50 év múlva újra visszatérnek a Máriák, Erzsébetek, Zsuzsannák, Istvánok, Józsefek, stb., mert akkora már szinte nagyon kevés embert fognak így hivni és ezek fognak különlegesnek számítani. 

     

    előzmény:
    anik4 (176)
    2009-07-19  14:56

Címlap

top