Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Utónév-tár

mya29
Létrehozva: 2009. július 13. 14:15

Sziasztok!

 

 

Van már pár ilyen topik, de arra gondoltam, hogy jó lenne összehozni egy aktívabbat az utónevekről!

 

Neked mi a keresztneved? Tetszik, hogy a szüleid ezt választották? A gyermekednek melyik nevet adnád/adtad? Van olyan név amitől feláll a szőr a hátadon?

 

Tárgyaljuk ki a témát!

  1. 2009. július 29. 15:49326.

    Elnézést ezen a K-Ábelen olyan jót nevettem

    Letti néni volt egy sorozatban 

    A Luca nagyon tetszik nekem is.

    Fiú nevek közül nálam az Attila tetszik. Talán ez tetszik a legrégebb ideje:)

    De a Tamás is jó.

    előzmény:
    Barbus30 (325)
    2009-07-29  14:54
  2. 2009. július 29. 14:54325.

    Na, pontosan ezek az ellenérvek jöttek be nálam is. Főleg a Flóránál, mert ott én is rögtön a "bélflórára", meg a "flóra margarinra", "flóraszeptre" asszociáltam. Pedig olyan szép hangzása van ennek a névnek.

    A Lettivel én is így vagyok, hogy olyan, mint egy becenév, a Letícia meg túl külföldi hangzású, de a Lettát még nem hallottam, tetszik.

    Az Abigél a férjemnek sem tetszik, igazándiból nekem a külföldi megfelelője tetszik nagyon az Abigail, amit Abby-ként becéznek.

     

    A Milán-t én a jelentése miatt szerettem meg, azt jelenti, hogy kedves.

    Aztán az Ábel is befutó volt, de mivel a férjem neve "k" betűre végződik, így ez kiesett, mert egybe kimondva k-ábel, és ekkor már le is mondtam róla.

     

    Úgyhogy az biztos, hogy ha az ember beleássa magát, akkor minden névben találhat kifogást.

    Mikor a kislányomat, Lucát vártuk, akkor boldogan újságoltam ausztrál barátnőmnek e-mailben, hogy a Fanni(ez volt a másik esélyes) név mellett döntöttünk. Ő meg csodálkozva visszaírt, hogy ő nem akar beleszólni, de tudjuk, hogy a Fanni (fanny) angolul  mit jelent?( fenék, popsi, pun..i- és ezeknek a nem túl szép formájában használják ezt a szót). Csak most nem írnám le pontosan milyen kifejezést használt, de gondolom ebből már sejtitek.

    Megrökönyödve olvastam sorait és ekkor rögtön kiszeredtem ebből a névből, mi lesz, ha külföldre megy és bemutatkozik felnőttként?

    pedig ez a név most nagyon közkedvelt.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_618319 (317)
    2009-07-29  10:07
  3. Torolt_felhasznalo_336401
    Torolt_felhasznalo_336401
    2009. július 29. 14:52324.

    Igyekeznék lányt szülni - bár akkor lehetne Zoltána.

    Szerintem rém unalmas dolog a családon belüli neveket továbbörökíteni, minden gyerek megérdemel egy saját nevet, ami csak az övé. Pont emiatt nem jönnek be a "szabó jános" típusú nevek sem.

    Az meg, hogy ne legyen beleszólásom a saját gyerekem nevébe, szintén nem játszik.

    előzmény:
    Cinkécske (318)
    2009-07-29  11:40
  4. 2009. július 29. 14:47323.

    Igen ez jogos. Csak lehet hogy ahol ilyen erősek a tradicionális dolgok, úgy gondolják, hogy ugye még is csak a nő az aki egy új családba belekerül és hát ezért ő legyen nagyon hálás meg engedelmes és lehetőleg bólogasson :) Mint ugye nagyon régen....

     

    Én is annak a híve lennék, hogy a leendő szülők közösen válasszák ki a gyerekük nevét, meghallgatva egymást hogy kinek mi tetszik és miért, mi az ami nem tetszik és miért... Persze lehet hogy épp a másik egy kedvenc nevére fogod azt mondani hogy legyen az, ha neked is tetszik, de tényleg ez a több generációs névadás nekem nem jön be.... Amikor már alapból kész tények elé vagy állítva és senkit nem érdekel a véleményed, vagy még csak meg se akarják hallani hogy létezik más név is a világon, mint pl. a Józsi :)

    előzmény:
    La_Fee (322)
    2009-07-29  14:39
  5. 2009. július 29. 14:39322.
    Meg ha már a nő szüli meg a gyereket, azért csak lehetne véleménye, vagy ki lehetne kérni a beleegyezését. Nem pedig kijelenteni, hogy a "mi családunkban mindenki Józsi volt, a mi fiunk is Józsi lesz..) Ezzel az erővel a nő is kitalálhatna valami eszement dolgot, hogy az ő családjukban kinek milyen neve volt:))
    előzmény:
    Szisza85 (321)
    2009-07-29  14:20
  6. 2009. július 29. 14:20321.

    Az én barátomnak is nekem tetsző neve van, de nem adnám azt a nevet a fiúnknak, pedig valószínű hogy hajlana rá.....

     

    Én úgy gondolom, hogy (most csak egy példát mondok) egy Kovács István elég a családban..... meg olyan kreatívatlan vagy nem tudom.... mintha ezzel azt akarnák sugallni, hogy az egyenes ági férfi nemzedék az mind ugyanolyan volt.....

     

    Na meg a családom belüli megszólítást..... van az öreg Józsi, a nagy Józsi, meg  kis Józsi, stb....

     

    Persze senkit nem akarok megbántani, akinek tetszik ez a hagyomány, ez csak az én véleményem.....

    előzmény:
    Cinkécske (318)
    2009-07-29  11:40
  7. 2009. július 29. 13:28320.

    Régi szokás, eleinte még tetszett is, de most már haragszom erre a szokásra...

    Annyi szép név van, miért kellene a 26. Kiss Istvánt vagy Szabó Ferencet is megismételni??

    előzmény:
    Cinkécske (318)
    2009-07-29  11:40
  8. 2009. július 29. 13:05319.
    Szia! Nekem tetszik a Zoltán név, a becézése pedig Zola-ként. Ma képzeljétek megint hallottam egy ''jó'' nevet: Fernándó. Hát nem nagyon tetszik.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. 2009. július 29. 11:40318.

    Sziasztok!

     

    A férjem azt szeretné,ha ugyanaz lenne a fiunk neve mint az övé,mert így ment ez náluk már több nemzedéke.

    Amúgy Zoltán a férjem.

    Nem a névvel van bajom, az tetszik.

     

    Csak szerintem ez egy régimódi szokás.

     

    Mit szóltok hozzá?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. Torolt_felhasznalo_618319
    Torolt_felhasznalo_618319
    2009. július 29. 10:07317.

    Szia,

     

    a lányom születése előtt mi is írtunk ilyen listát. Volt rajta több olyan név ,ami a Tiéden is szerepel.:) tartottunk a legtöbbel kapcsolatban kis közvélemény kutatást, aztán némelyik kiesett ennek kapcsán. MIndenkit megkértünk, hogy őszintén mondja el, ami eszébe jut az adott  névről. Nem mintha mások véleménye alapján akartunk volna választani, csak nem akartam nagyon kiszúrni a picúrral.:)Ha érdekel esetleg, kb ezek jöttek ki :

     

    Lánynevek közül a Lujza jópofa volt nekem is, de többen kiröhögték.A Flóra nagyon tetszik, nagyon esélyes volt, csak a "bélflóra" csúfnév elriasztott. A Jázminból egyre több van, a kórházban volt 2 kislány, csak amíg ott voltam 1 hétig, ha ez nem zavar, amúgy erre semmi rossz nem érkezett, csak ezt sem lehet becézni.Nálunk a Zóra is esélyes volt, de hosszú ó-val. Viszont erre meg sokan a "Hány a zÓra?" Meg "nagy azÓrra" gúnyolódások jöttek. Nekem most is tetszik ez a név. Zorkának becéztem volna.  A Letti nekem is bejött, igazából a teljes név Letta lett volna, de a Letícia is nagyon szép.A Lettire azt mondták, hogy ez olyan, mint egy kutyanév. Szerintem azért asszociáltak erre, mert ugye a Kastner regény főszereplője Lassie, ami hasonló. Az Abigél is rajta volt a listámon pár hétig, szép a jelentése, aranyos név, a férjemnek nem jött be a hangzása, mert a -gél végződés a zselére emlékezteti, de ő bolond.:)A legtöbben öregesnek, angol vénkisasszonyosnak titulálták.

     

    Az Olivér az egyik kedvenc fiúnevem, de ugyanez a bajom, hogy nincs jó becézés. Van egy felnőtt gyerekkori barátom, őt mindig is Olcsinak nevezték a családban. A Milán is tetszik, csak nagyon közkedvelt lett mostanába, de a kislányom nevének fiú párja, úgyhogy rosszat ne tudok róla mondani.:) Zalán is szép. Egyébként az a baj a legtöbb férfi névvel, hogy nem lehet őket becézni. Persze van, akinek ez épp hátrány, de én képtelen lennék egy kis egyéves után a játszótéren úgy kiabálni, hogy: -Koppány vagy Ágoston gyere ide!.:)

     

    Bocs, ha hosszú voltam:)

     

    előzmény:
    Barbus30 (315)
    2009-07-29  01:40
  11. Torolt_felhasznalo_466173
    Torolt_felhasznalo_466173
    2009. július 29. 08:28316.
    Tényleg nagyon szép név, gratula
    előzmény:
    kyrkae (309)
    2009-07-28  19:06
  12. 2009. július 29. 01:40315.

    ja, és most tervezzük a harmadik babót. A nevén nagyon sokat gondolkozom. Elkezdetem gyüjtögetni, irogatni a számomra kedves neveket, ha oda kerül a sor már legyen valamiféle elképzelésem, mert most még teljes a káosz

     

    Lánynevek

     

    Emma

    Lujza

    Flóra

    Jázmin

    Zora(Z orka)

    Letti

    Letícia

    Abigél(jelentése miatt: Apa öröme)

     

     

    Fiúnevek

     

    Botond

    Milán

    Áron

    Olivér(ez a Kisfiam kedvence, de nekem is tetszik, csak egy gondom van vele, hogy nem lehet becézni, illetve lehet, de nekem úgy, hogy Oli már nem tetszik)

    Simon

    Zalán

     

    Ez a lista egyébként mindig változik. Általában az Emma és Botond, Milán mindig szerepel rajta. Talán ha most kellene döntenem ezek lennének a kiválasztott nevek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  13. 2009. július 29. 01:27314.

    Sziasztok!

    Az én nevem Barbara, anyukám választotta nekem ezt a nevet 30 évvel ezelőtt(apukámnak még az Adrienn is nagyon tetszett), akkoriban ritkaságnak számított.

    Anya mesélte, hogy mikor megszülettem és kivitt a szülészorvos megmutatni a családnak a folyosóra, akkor csak ennyit mondott a doki: "Gratulálok, Barbara lett". Nagypapim meg visszakérdezett: "jó, jó, de akkor most fiú, vagy lány?"

     

    Szeretem a nevem (de a Barbit változatát azt nem!! ).

     

    Két csodás gyerkőcöm van. Kisfiam 5 évvel ezelőtt kapta a Bence nevet. Akkoriban nem foglalkoztam a nevek gyakoriságával, vettem egy utónévkönyvet, és azt lapozgattuk a férjemmel. Eleinte rengeteg nevet bejelöltünk, ami tetszett, aztán folyamatosan szúkült a kör és maradt a Bence. Jól hangzik a vezeték névvel együtt, a jelentése "győztes", így mindezeket figyelembe véve emelett döntöttünk. Később, mikor a kislányunkat vártam mélyedtem csak bele a nevek világába, ekkor láttam, hogy a Bence milyen gyakori már évek óta. A környezetünkben ezzel szemben nincs sok Bence, (amikor a pocakomban volt nem ismertem egyet sem)sőt az ovis csoportban csak ő van egyedül.

     

    Aztán két éve kislányom a Luca nevet kapta. Nála kiválasztottam a számomra 5 legszebb lánynevet majd ezeket megmutattam a férjemnek és közösen ezt a nevet választottuk ki. Szeretem a nevét bár ha jól tudom a listán a 16. helyen van és egyre gyakoribb. De ez engem nem zavar.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. Torolt_felhasznalo_640455
    Torolt_felhasznalo_640455
    2009. július 29. 00:27313.
    Ismerősöm  Temes. 34 éves, és nem tud Temesről a környezetében. Szép név és tényleg ritka.
    előzmény:
    Pantufül (311)
    2009-07-28  22:06
  15. Torolt_felhasznalo_788884
    Torolt_felhasznalo_788884
    2009. július 28. 22:16312.

    Én abszolút elégedett vagyok a nevemmel, de nem árulom el :) Latin eredetű, nem túl gyakori, de mégis ismert és mindenki úgy véli, illik hozzám és a vezetéknevemhez. 

    Öten vagyunk testvérek, nővérem Alida (ikertestvérem), öcséim Benjamin és Bence, húgom Szabina. Ezek annak idején, amikor születtünk még viszonylag egyedinek számítottak, ma már gyakoriak, de szerintem még nem elcsépeltek annyira...

     

    Nekem egy kisfiam van, Milán és várom a lányomat, aki valószínűleg Mirtill lesz. De ezen még gondolkozom...

     

    Amit nem kedvelek, azok a duplaneves névadások. És a kiejthetetlen erölködések, amik vagy régi magyar nevek, vagy külföldiből átvett újítások. Példákat nem hozok fel, nehogy megsértesek valakit.  Ja, és a becenevek anyakönyveztetése (pl. Panka, Rozi...brrr.)

     

     

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2009. július 28. 22:06311.
    Nem is hallottam még a Temes nevet. De tetszik. Az én (leendő)kis keresztfiam Dános.
    előzmény:
    kyrkae (309)
    2009-07-28  19:06
  17. 2009. július 28. 21:54310.

    Nagyon kulonleges a kisfiad neve. Tetszik.

    előzmény:
    kyrkae (309)
    2009-07-28  19:06
  18. 2009. július 28. 19:06309.

    Sziasztok!

     

    Én is a régi magyar neveknél voksolok, de az én párom sem egy megalkuvó típus. Így a kisfiam neve Temes lett. Ez volt az egyetlen, amit engedett listámból.

     

    Már mentem szülni, még nem volt biztos, hogy Temes lehet Temes.

    De szerencsére pénteken szültem, hétvégén nem volt anyakönyvezető, így a MTA engedélyezte a nevet, és hétfőn már lehetett Temi, Temes.Egy hétvégén kereszül bizonytalan volt, hogy lehet ez a neve. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_466173 (302)
    2009-07-27  17:49
  19. 2009. július 28. 09:06308.

    Engem egyébként Katalinnak hívnak. Korosztályomban elég gyakori név volt, ma már inkább csak a Kata nevet adják. Én szeretem a nevemet, bár van egy becézője, amit nagyon nem szeretek (Katinka).

    Gyermekeim : Anna (Tamás lett volna, ha fiú), Bulcsú és Júlia.

    Nekem még nagyon tetszett a Bíborka is, de férjemet sehogy sem tudtam meggyőzni.

    előzmény:
    katka0211 (307)
    2009-07-28  09:00
  20. 2009. július 28. 09:00307.

    A férjemnek két keresztneve van, és a másodikat használja. Azonban hivatalosan az első nevét "kellene" használni, vagy mindkettőt. Több problémája volt ebből pl. a tb kártyáján is csak az első neve szerepel, amit ugye nem használ. Gondolkodott már a névváltoztatáson (felcserélni a két nevet) is. A gyerekeinknek ezért is csak 1 nevet adtunk. Viszont keresztelőkor a családban előforduló nevek közül választottunk védőszentet nekik. Így a születési anyakönyvükben és a majdani hivatalos papírjaikon ez a név nem szerepel, a keresztlevelükben igen.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_735354 (305)
    2009-07-27  19:39
  21. 2009. július 27. 19:43306.

    Nálunk is hasonló a helyzet én már többször kiakadtam ezen. Sajnos egyikünk apukája sem él már, még talán friss is ez a fájdalom, mindketten János-ok...hát nem tudom.

    Nekem egyébként tetszenek a régi nevek. Nem mind azért:))

     A Vencel sem egy mai név, nem?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_735354 (305)
    2009-07-27  19:39
  22. Torolt_felhasznalo_735354
    Torolt_felhasznalo_735354
    2009. július 27. 19:39305.
    Azért lesz János az első neve, mert a Vőlegényem családjában a János ilyen "öröklődő név". A dédnagyapja (volt), a nagyapja(volt), az apja, a keresztapja, az uncsija, meg a kersztfia is János. Úgyhogy Ő is azt szerette volna, ha fiunk lesz, legyen János a neve. De nekem az meg nagyon nem tetszik. Ezek a régi nevek nem tetszenek. Úgyhogy sikerült abban kiegyeznünk, hogy akkor legyen János az első neve, de a másodikon hívjuk. És a Vencel pedig mindkettőnknek tetszik.
    előzmény:
    mesezöld (304)
    2009-07-27  19:27
  23. 2009. július 27. 19:27304.

    Akkor miért lesz János? Miért nem tetszik a név? Érintett vagyok a témában, azért vagyok kíváncsi:))

     

    (egyébként én Viki vagyok:)) )

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_735354 (303)
    2009-07-27  19:22
  24. Torolt_felhasznalo_735354
    Torolt_felhasznalo_735354
    2009. július 27. 19:22303.

    Sziasztok!

    Én kiskoromban mindig azt szerettem volna, ha Viktória lenne a nevem. Most már elvagyok a nevemmel. Nekünk ha kislányunk lesz, Liza Kata lesz a neve. Ha pedig fiú, akkor János Vencel. De Vencelnek hívjuk. Csak az apukája után lenne a János első névnek. Egyébként nekem nem tetszik.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  25. Torolt_felhasznalo_466173
    Torolt_felhasznalo_466173
    2009. július 27. 17:49302.

    Orsolya vagyok néha szeretem néha nem, a keresztanyámtól kaptam a nevet:)

     

     

    Nekem az ősi magyar nevek tetszenek: Jada, Ajsa

     

    és a rövid párbetűsek: Mea, Lea, Zoé

     

    de a páromat rázza tőlük a hideg..... ez van:)

    előzmény:
    mya29 (1)
    2009-07-13  14:15

Címlap

top