Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Utónév-tár

mya29
Létrehozva: 2009. július 13. 14:15

Sziasztok!

 

 

Van már pár ilyen topik, de arra gondoltam, hogy jó lenne összehozni egy aktívabbat az utónevekről!

 

Neked mi a keresztneved? Tetszik, hogy a szüleid ezt választották? A gyermekednek melyik nevet adnád/adtad? Van olyan név amitől feláll a szőr a hátadon?

 

Tárgyaljuk ki a témát!

  1. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. július 22. 09:14251.
    A névadás azért nehéz ügy, mert utána egy életre megpecsételi a gyerek sorsát. A számomra e tekintetben legfontosabb szabályok a következők: ne legyen közel a névnap a születésnaphoz, maximum 5 szótag legyen a vezetéknév a keresztnévvel vagy legalább a használt keresztnévvel, ha magánhangzóra végződik a vezetéknév, akkor mássalhangzóval kezdődjön a keresztnév vagy ha mássalhangzóra, akkor magánhangzóval kezdődjék, a mély hangrendű vezetéknevet magas hangrendű keresztnév kövesse és fordítva. Ezek azok a szabályok, amik a olyan jó csattanóssá teszik a nevet a fülnek, amitől azt érezzük ösztönösen, hogy úgy "ül" a név. S ehhez még az is jön nekem, hogy ne legyen toplistás név vagy 15 évre visszamenően s ne azt érezzem a tulajdon gyerekem neve kapcsán, hogy ettől kellene különlegesnek lennie. Einstein is előbb lerakott egy relativitáselméletet az asztalra, mielőtt kiderült róla, hogy soha nem visel zoknit s nem amiatt ismerjük, MERT nem viselt zoknit-nagy különbség ;-)
    előzmény:
    mya29 (1)
    2009-07-13  14:15
  2. Torolt_felhasznalo_762256
    Torolt_felhasznalo_762256
    2009. július 22. 09:00250.

    Helló!

     

    Én Szilvia vagyok, szeretem, régen Szisziztek a suliban, azt is szerettem, most már nem nagyon (szeretem), de nem is járok már suliba

    Még nincsenek gyerekeim, fiúnál az András mindig tetszett, mondjuk úgy, hogy Bandi, már nem. De ez szoktatás kérdése, rokonságban van Tamás (3 éves), elejétől kezdve kérték, hogy ne Tomizzuk, ha lehet. 

    A Misi - Mihály név nagyon régóta tetszik, nem tudom, miért.

    Női/lány névben mostanában "rákattantam" a Dórára.

    Illetve Amira (nem Mira) tetszik még. 

     

    Amik nem tetszenek azok az angolból átvett, de ugye kötelezően magyarul írt nevek, Dzsennifer, Vangelisz, Marlonbrandó pl. Sajnos mind létező

     

    előzmény:
    mya29 (1)
    2009-07-13  14:15
  3. 2009. július 22. 08:23249.
    Aranyos, hogy a nickneved a lányaid nevéből lett összeollózva!!!!!!!!!!!!:)
    előzmény:
    TaLaMi (247)
    2009-07-21  22:52
  4. 2009. július 22. 08:21248.
    A nagyon különleges nevekhez én annyit fűznék még hozzá, hogy én már kérdztem ebbe a topikba, hogy miért van az hogy a majdnem 4000 névből csak 200-300-at használun? És ha valaki a maradék 3700-ból választ azt miért kell fucsállni?????????
    előzmény:
    TaLaMi (247)
    2009-07-21  22:52
  5. 2009. július 21. 22:52247.

    Ezzel én is teljesen egyetértek

     

    Már délelőtt is olvasgattam a topikot, és bennem is pont ugyanez fogalmazódott meg, mikor  a cikizésről írtak.

    Szerintem is "alkati" kérdés, és nem névkérdés, hogy kit fognak cikizni ill. kit nem.

     

    A neveknél nekem sem tetszenek az akárhonnan átvett nevek magyarosított változatai.

    A lányoméknál az oviban kb. 5 Vanessza van és azok közül egyik sem tagja semmilyen kisebbségnek, mégis elmondható szerintem is, hogy ezek a nevek legtöbb esetben egy bizonyos rétegen belül nagyon népszerűek.

     

    Nekem 3 lányom van, Tamara, Laura és Mira.

    A Tamara névben hamar megegyeztünk a férjemmel, anno, mikor fiatalka voltam, volt egy német sorozat, abban volt egy cserfes szőke kislány, Tami. Akkor én úgy teljesen beleszerettem ebbe a névbe és mikor nálunk aktuálissá vált a dolog, előjöttek az emlékek és a férjemnek is tetszett.

    Ő kapott második nevet, Szonja lett, ez volt a férjem favoritja még.

    Egyébként akkoriban volt egy másik kedvenc nevem, a Zoya, de azt Zója-ként lehet anyakönyveztetni, úgy annyira már nem tetszett.

     

    A második és harmadik névválasztásnál már bajban voltunk, ott végül abban maradtunk,mivel nemigen találtunk közös nevezőt,  hogy a párom és én is felállítunk egy kis listát kedvenc nevekről és mindketten választottunk egyet a másik listájáról, így - mivel ikreink vannak- az egyiket a férjem, a másikat én neveztem el, persze a másik jóváhagyására.

     

    Így lett Mira az én nevem, bár utónévkönyben csak MÍra volt, hosszú i-vel, ami nem igazán tetszett.

    Viszont nálunk is szerencsés véletlen lett, hogy a születési anyakönyvi kivonaton rövid i-vel lett bejegyezve, ahogy szerettem volna:-)

    A férjem listájáról a Laurát találtam elfogadhatónak, így lett 3 ra-ra végződő lánynevünk, ami tényleg nem volt direkt, így alakult:-)

     

    Ők már nem kaptak második nevet, örültünk,hogy ezt az egyet is találtuk végre:-)

     

    Engem soha nem érdekelt, mit gondolnak a nevükről a gyerekeimnek, elfogadom,hogy van akinek nem tetszik, nekem sem tetszik sok név.

    Van,ami pl. a vezetéknévvel együtt hangzik hülyén, pedig amúgy szép név lenne.

    Az oviban van egy fiú testvérpár, ott anyuka és apuka sem teljesen hétköznapi, a fiúk István Rajmund és Rajmunt István

    Sokat ők sem nézelődtek az utónévkönyben, ellenben viszont biztos jókat nevettek,hogy milyen viccesek lesznek.

    Az ilyenektől tudok kiakadni, amúgy egész elfogadó vagyok névtéren, bár az már kellemetlen volt, mikor egy ismerős anyuka kisfiának a nevét kb. ötödjére sem értettem meg, nem is erőltettem tovább, elfogadtam, hogy ősi magyar név (Csingíz), mikor 2év múlva egy csoportba kerültek a lányommal,akkor értettem meg végre a csoportnévsorból:-)

    És van egy Bocsárd nevű kisfiú is az ismerőseim körében, ezt sem első nekifutásra értettem meg:-)

     

     

     

    előzmény:
    gazpacho (245)
    2009-07-21  21:17
  6. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. július 21. 21:19246.
    Na végre ebben egyetértünk!
    előzmény:
    gazpacho (245)
    2009-07-21  21:17
  7. 2009. július 21. 21:17245.

    Az ,hogy a gyerek későb blesz  -é csúfolódás tárgya,az inkább függ a személyiségétől,mint a nevétől.

    Egy anyámasszonykatonját Ákosként is halálra cikiznek

    előzmény:
    Pantufül (240)
    2009-07-21  21:06
  8. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. július 21. 21:15244.

    Ízlések és pofonok különbözőek! Én így gondolom, Te úgy! Ettől jó 1 vélemény.

    előzmény:
    gazpacho (243)
    2009-07-21  21:13
  9. 2009. július 21. 21:13243.

    Gyakori vezetéknévhez kissé különlegesebb név illik,ha nem is a dzsesszika,de a Nóra meg túl gyakori.Gyakori vezetéknév+ gyakori keresztnév az a halál,a név elvileg azonosításra való,ha túl gyakori,akkor pont ezt a funckióját veszti el

    ráadásul mindkét név rövid és ó----ó---nem hangzik jól.

    Egy kissé különösebb névvel,pl Tóth Karolina sokkal egyedibb.

    Persze egy csicsás-kacifántos-vagy különösen szép névhez meg simán mehet egy egyzerűbb név is

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_747752 (236)
    2009-07-21  20:59
  10. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. július 21. 21:13242.
    Mindenkinek az a legszebb név úgyis amit a gyerekének választ. Kinek mi?
    előzmény:
    Pantufül (240)
    2009-07-21  21:06
  11. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. július 21. 21:11241.
    Amúgy a gyerekek leleményesek és úgy mint Te addig csavarják, míg ki nem csúfolják a neveket. Neked mely nevek tetszenek? Végül is minden név kicsúfolható...nem igaz?
    előzmény:
    gazpacho (237)
    2009-07-21  21:01
  12. 2009. július 21. 21:06240.
    Köszönjük Emese!
    előzmény:
    gazpacho (237)
    2009-07-21  21:01
  13. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. július 21. 21:05239.
    Te Gáspár vagy amúgy?
    előzmény:
    gazpacho (237)
    2009-07-21  21:01
  14. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. július 21. 21:03238.

    Nem ábrándítol ki a kedvenc neveimből! Írhatsz bármit!

     

    előzmény:
    gazpacho (237)
    2009-07-21  21:01
  15. 2009. július 21. 21:01237.

    Lia-Lián Mira-Mire vársz?

    Mira-Mirka-Birka

     

    Miranda-mily randa

    Ákos-Mákos

    Jutka-Csutka

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_747752 (235)
    2009-07-21  20:43
  16. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. július 21. 20:59236.
    Ja még 1-et elfelejtettem! Fontos még nekem hogy a vezetéknév harmónikusan összeillő legyen, dallamosan összecsengjen a keresztnévvel. Pl. a Tóth Dzsesszika NEKEM olyan furán hangzik, de már a Tóth Nóra, na az már szerintem szép együtt.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_747752 (235)
    2009-07-21  20:43
  17. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. július 21. 20:43235.

    Sziasztok! Csatlakozhatok?

     

    t.arcsi: Szép és különleges neved van! 1.-re Arielle a szép kishableány ugrott be róla.

    myrtle-girl: Én a helyedbe olyan neveket választanék amit mindkét nyelvben ismert és ugyanugy, vagy nagyon hasonlóan ejtenek ki. Pl ilyen szerintem a Helga, Péter, Alex, Szandra, Vera...stb. Sok van! Jó keresgélést!

    breky: Kinek a pap, kinek a papné jön be, bár nekem a fia kellene! :) Neveknél ne mondd hogy rossz választás! Hiszen a szülő a számára legszebb nevet választja a gyermekének!

    helimeli: Szívből egyetértek a 220.hsz-eddel!

    daza: Mindig vannak felkapott nevek! Mikor Te születtél szerintem több Zsuzsa is sírhatott a csecsemős osztályon. Én is ilyen nevet kaptam: 3-an is lefőttünk felelés előtt mikor a tanár felcsapta a naplót és előbb még csak a keresztnevet mondta ki jóóó laaassan!

    anik4: Előre mondom nekem sincs bajom senkivel!!! Sőt gyönyörűnek látom a "félvér", vagy "csokibabákat". Az viszont igaz, hogy roma családokba a szappanopera szereplők, és focista nevek gyakoriak. Pl: Eszmeralda, Marimar, Samantha, Bobby, Roberto, Ronaldinho, Rokkó. Nekem ezek a nevek nagyon nem tetszenek!!!

    abamat: Igazad van! Gondolni kell arra, hogy ne csúfolják a nevével, mert az nem kellemes! Ha nagyon ciki a név, akkor ugye csak 18.évét betöltve változtathatja meg. pl. Végh Béla kimondva: végbél(a)...

    hnéniki: Szép hagyomány ha valamelyik nagyszülő nevét adja a szülő a gyermekének, persze csak ha neki is tetszik és nem tartja már cikinek.

     

    Az én véleményem: Nikolett lettem ez Anyu ötlete volt, ami Apunak nem igazán tetszett mert ő a Tímea nevet favorizálta. Én idővel nagyon megszerettem a nevem. A jelentése győzelem+nép, érdekes mód pedagógus lettem, bár nem a nevem miatt! Keresztnevem jól hangzik különleges (magyar eredetű) vezetéknevemhez amit mindig visszakérdeznek, ezért sokáig utáltam, de mára megszerettem és örülök neki. Ha fiú lettem volna akkor Zoltán lennék. Akkoriban ezek a nevek gyakoriak voltak, mint most az Anna, Hanna, Milán név. Amúgy pont ma vagyok 5 hetes kismama . Imádom a gyerekeket és már kb.4éve írogatom fel a számomra szép neveket, bár még csak most máj.óta szeretnénk babát! Nekem nem tetszik ha 1 gyereknek 2 keresztneve van. ÉN feleslegesnek tartom mivel úgyis csak 1 nevet használunk, vagy nem? A befutók megvannak 2-2-vel készülünk, mert a családba volt ikerbaba. Ezek a nevek tetszettek mindkettőnknek.

    Fiúneveink: Márkó, Milán.

    Lányneveink: Lia, Mira.

    Nekem fontos hogy ne csúfolják, benne legyen a naptárba, ismert legyen, de lehetőleg ne az év leggyakoribb neve legyen! Írtam már milyen típusú nevek nem tetszenek a brazil, spanyol, argentin, olasz, angol, amerikai nevek persze ez mind magyarosítva. pl: Jessica=Dzsesszika

    előzmény:
    t.arcsi (210)
    2009-07-20  11:36
  18. 2009. július 21. 19:12234.

    Az én nevem Nikolett (Niki), nekem tetszik, a Nikoletta a-val már nem annyira.

    Négy fiam van:

    Botond András (András az apukája és a nagypapa neve)

    Bence Zsolt (Zsolt az én apukám neve)  

    A két kicsi iker, új apától: Milán Péter és Marcell István. A két második név a férjem neve, Istvánnak hívják az apósomat is, a férjem is már csak „kiegészítőnek” kapta.

    A második nevek tehát család tagok nevei, a nagyfiamnál azért adtuk második névként az apja nevét, mert eddig mindenkit így hívtak, szállt apáról fiúra, a másodiknál már hogy apukám kedvéért, jól esett neki, a kicsiknél pedig már terjedt az idegbaj-)))))

    Az első nevek pedig tetszettek!! Botond és Bence párosításnál véletlen lett B betűs mindkettő, később a Marcel nagyon tetszett és úgy gondoltam akkor legyen az ikertesójának is M betűs.

    Lány nevekkel is mindig készültünk:

    Anna

    Hanna (a Botond mellé, akkor már megvolt a nagyfiam nem Anna-Hanna páros!!)

    Az ikrek rendesek voltak tudtuk hamar a nemüket, nem kellett lánynévvel készülni, de akkoriban az Emília, Dóra Míra tetszett

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2009. július 21. 14:37233.
    Húúúú, a bátyád nagyon belehúzott, szép nagy család!!!
    előzmény:
    natacsi (232)
    2009-07-21  14:24
  20. 2009. július 21. 14:24232.

    Az én gyerkőceim neve: Miklós ( Miki, Mikóca) Noémi (Nomcsika, Nomcsó) és Mihály ( Misu, Misuli) A zárójelesek a becenevek

     

    A bátyám gyerekeinek nevei: Dolli, Letícia, Edvin, Archibald, Dorina, Eliot, Lambert

     

    Nem vagyunk egyformák

     

     

    Nekem még a Rita is tetszik, én Nóra vagyok ez is egy jó név.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. 2009. július 21. 09:40231.

    Sziasztok!

     

    Az én kedvenceim: Nina, Léna, Bálint.

    A szappanopera neveket nem favorizálom...ami mostanában szíven ütött, az a Dzsúlió név.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2009. július 21. 00:34230.
    Az én lányaim Tímea Liza és Helga Teodora(németben gondolom Theodora ) lesznek,szerintem a Tímea kivételével mind adható német területen is:)))
    előzmény:
    myrtle-girl (213)
    2009-07-20  12:02
  23. 2009. július 21. 00:30229.
    Ma láttam a tv-ben egy Fehér Pálma nevű drnőt,szép volt,dekoratív,pedig már nem 20-onéves volt és egyáltalán nem volt nevetséges,különben meg,ha kis szerencsétlenke lesz a gyerek,nyuszmusz,mamakatonája,akkor Péterként is csúfolni fogják.
    előzmény:
    abamat (228)
    2009-07-20  20:43
  24. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. július 20. 20:43228.

    Édesapám mesélte,hogy 30 évvel ezelőtt volt egy tanítványa,aki a Zsombor nevet viselte.Állandóan cikizés tárgya volt,szóval a szülők annak idején "jól" beletrafáltak.

     

    Manapság pedig kezd gyakori név lenni,sok Zsombor van a környezetemben.Bár ha valaki tudja a jelentését,nem éppen nyerő.

     

    Szeretem a modern neveket,de van olyan kisfiú,aki Misikének egy tündér.

    Férjem nagyon szereti a Dóra nevet,de az csak én vagyok,és nagylányom már más nevet kapott.

    Fiaim is egyedi nevet kaptak,és ha újra választhatnék,ugyanezeket adnám.

    Mindenki adjon olyan nevet a gyermekének,ami neki tetszik,nem kell,hogy minden embernek megfeleljen.

    Csak arra kell vigyázni,hogy a gyermek csúfolódás tárgya ne legyen,pl.Taksony=takony,Ond...ezt már ki sem íromRégi magyar nevek,de azért vigyázzunk velük.

    Ugyanez vonatkozik a modern nevekre is:Viviennek is van egy története;egy híres házaspár Bécsbe tartott,a férfitől megkérdezték a határnál,hogy merre utaznak,de dadogott,és ebből alakult ki állítólag a Vi-vi-en

    De ettől még szép név,szóval aki Vivien,ne sértődjön meg

     

     

    előzmény:
    mya29 (1)
    2009-07-13  14:15
  25. 2009. július 20. 18:48227.
    Lány volt a gyerek, és Janice lehetett, csak én hülye vagyok ehhez(Jennis!!!!!:))Amúgy a Denis fiú név, de nem mindenhol!!! Törökországban lánynév!!!!!!!!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_221183 (226)
    2009-07-20  18:40

Címlap

top