Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Fogorvos,fogászat,fogfájás

bogyóka999
Létrehozva: 2009. május 9. 20:51

Sziasztok!!

 

Ezt a topicot azért indítom,mert munkám során nagyon sok félős beteggel találkozom,akik rettegnek a fogorvosoktól. Szeretném eloszlatni ezt a fajta félelmet, akár egy ingyenes nyugodt körülmények között elvégzett szűrővizsgálattal (éves vizsgálat, kötelező terhességi, gyerekek megismertetése a fogdokival:), és felvilágosítással.

 Egy fiatal doktor néni vagyok, aki nagyon szívesen válaszol bármilyen fogászattal kapcsolatos kérdésekre.

Kérdezzetek bátran! 

Szép napot: fog doki

  1. 2012. augusztus 26. 14:32901.

    Sziasztok!

    Látom felmerült  a barázdazárás kérdése. Valószínű már nem aktuális, de ha esetleg valaki erre téved leírom:

    Barázdazárást az őrlőfogak felszínén végeznek maximum az előtörést követő fél évben. Ennek akkor van jelentősége, ha a fog felszíne nagyon mélyen barázdált és ilyenkor nehézzé válna a tisztítás. Gyakorlatilag egy tömés, ami előtt nem kell fúrni, ezzel nem károsítják a fogat, sőt megelőzik a szuvasodást, mivel amíg a gyerekek nem tudják elég alaposan mosni a fogaikat ez a terület biztos nem szuvasodik.

    Én javaslom mindeképp. De fontos a féléves intervallum, mert utána már nem biztos, h nem kezdett el szuvasodni, és akkor már nem elegendő simán bezárni,fúrásra is szükség van.

    Üdv. B.

    előzmény:
    sims (899)
    2012-06-07  16:00
  2. 2012. július 5. 12:44900.

    Szia!
    Ne haragudj, de most visszaolvasva látom, hogy bpen csináltattad meg a fogad. pontosan hol, mert ahogy így hallom oda nem igazán kellene mennem.

    Köszi a választ előre is!

    előzmény:
    szentnagy (884)
    2012-04-12  10:06
  3. 2012. június 7. 16:00899.

    Szia judo28!

     

    Ez engem is érdekelne, nálunk is felmerült a dolog, de a fogorvos azt mondta, hogy tejfogat nem muszáj zárni. De én sem vagyok biztos abban, hogy tényleg nem kell... Ti mit fogtok csinálni?

    előzmény:
    judo28 (897)
    2012-06-07  15:27
  4. 2012. június 7. 15:57898.
    Ezt örömmel hallom! :)
    előzmény:
    Évanyó (896)
    2012-06-07  15:19
  5. 2012. június 7. 15:27897.

    Szia!

    Mi a véleményed a barázdazárásról? Az óvódában a fogorvos üzent, hogy vigyem el barázdazárásra. Találtam több gyermekfogorvost, valaki azt mondta, hogy felesleges a barázdazárás, valaki azt mondta, hogy valószinűleg kell, ha az ovodában azt monták.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  6. 2012. június 7. 15:19896.
    Igen, teljesen rendben van a foga, kb 2 éve csinálták meg neki.
    előzmény:
    sims (895)
    2012-06-07  15:17
  7. 2012. június 7. 15:17895.
    Köszönöm! :) A fiadnak is rendben volt? Gondolom, hogy ez már régebben történt nálatok. Azóta is minden ok?
    előzmény:
    Évanyó (894)
    2012-06-07  15:12
  8. 2012. június 7. 15:12894.

    Szia!

    Örülök, hogy sikerült jól megoldani. :-)

    előzmény:
    sims (893)
    2012-06-07  15:07
  9. 2012. június 7. 15:07893.

    Szia Évanyó!

     

    Köszönöm a válaszodat! igazad volt, tényleg nem kellett kihúzn sőt még gyökérkezelni sem, a dokim nagyon szépen megcsinálta. Nem volt olcsó mulatság, de azóta semmi gondom vele, még csak nem is érzékeny (a hidegre sem). De azért jó túl lenni rajta

    előzmény:
    Évanyó (882)
    2012-04-11  16:30
  10. 2012. május 10. 18:39892.
    Köszönöm válaszod! Mindenképpen tervezem a kontrollt!(csak nem bízom az eredményességében - az eddigiek alapján). Ez a doki csak reklámozza magát, aztán a fog megmentése helyett kihúz mindent (gondolom, mert ez az egyszerűbb), aztán be a protkót és csókolom!
    előzmény:
    bogyóka999 (890)
    2012-05-10  09:28
  11. 2012. május 10. 09:36891.

    Szia!

    Lehet többször cserélni, de csak akkor javaslom, ha gond van vele. Esetleg meg lehetne próbálni a fogfehérítését, ezzel elég jó eredményt lehet elérni, ha a pótlás túl drága lenne. Héj ára rendelőnként változik, de igen drágább. De nem javaslom egy gyökérkezelt fogba. (könnyen törhet)

    előzmény:
    cuk (877)
    2011-12-22  16:14
  12. 2012. május 10. 09:28890.

    Szia, igen fogorvos :-)

    Szerinetem ne hagyd magad, ha nem műkődik. Elmondásod alapján azt gondolom, h lehet csak egy picit kéne hajtani a kapcson, v max kicserélni, de egyik sem nagy beavatkozás.. Mindenképp menj csak vissza, másképp nem tudod használni.., ha esetleg a doki nem akar segíteni, megkérdezhetnéd a technikust, hátha ő is meg tudja oldani.

    előzmény:
    csikkecske (889)
    2012-04-15  12:16
  13. 2012. Április 15. 12:16889.

    Szia!

    Kedves, hogy válaszoltál! Annyiban késő, hogy túlvagyok az egészen - megmaradt az az 1 db fog, arra jött a protkó.  Ennek már másfél hónapja.

     

    De ha Te fogorvos vagy fogtechnikus vagy, kérdeznék valamit. Már kétszer mentem vissza reklamálni, hogy nem működik a fogsornak az a része, ahol az 1 db fogra illeszkedik a protézis. A doki szerint így jó, ill. másodszorra meg sem nézte, csak az aszisztense. Tény, hogy ezen az oldalon nem tudok rágni, mert a kapocs szájpadlás felőli része lejjebb van egy picivel, mint a korona alsó része. Szerintem ha  a korona felsőbb részénél lenne, használhatóbb lenne.

    Mi a véleményed?

    Köszönöm, ha válaszolsz!

    előzmény:
    bogyóka999 (887)
    2012-04-15  09:14
  14. 2012. Április 15. 09:20888.

    Kedves Cuk!

     

    A gyökérkezelt fogban a tömés csere attól függ, hogy mekkora részét teszi ki a fognak, ha nem túl nagy akkor természetesen lehet, sőt magát a fogat is elég jól lehet fehéríteni. Ha viszont nagy  tömés (kb fog fele v nagyobb), akkor célszerű koronát tenni rá, és csapot.  A porcelán héjat nem javasolnám egy gyökérkezelt fogra, sajnos úgyan úgy letörhet a fog... A koronának pont az a funkciója jó, hogy körbefogja  a meggyengült fogat.., de koronából is van teljes kerámia, ami nagyon szép!

    előzmény:
    cuk (877)
    2011-12-22  16:14
  15. 2012. Április 15. 09:14887.

    Kedves Csikkecske!

     

    Sajnos ezt így nagyon nehéz megmondani. Attól függ melyik fog marad meg, milyen annak az állapota. De tény az, hogy ha sose volt még ilyen pótlás mindenképp ragaszkodnék az egyetlen utolsó fog megtartásához is. ok: 1.stabilitását nagyban nőveli a pótlásnak 2. könnyebb megszokni 3. valóban lehet redukálni a méretén valamennyit.

    Még ha később meg is kell vállni a fogtól én javasolnám a megtartását. Általában ezek a pótlások úgy készülnak, h ha kikerül a fog, akkor pótolható, nem kell újat készíteni, de már könnyebb lesz megszokni.

    Remélem tudtam segíteni, és nem túl későn..

    előzmény:
    csikkecske (879)
    2012-02-10  15:35
  16. 2012. Április 15. 09:08886.

    Kedves Effi23!

     

    Először is bocsánat, hogy ilyen sokára válaszolok, de riták marad arra időm, hogy a fórumot végignézzem kinek van kérdése. Korábban is kértelek Benneteket, hogy az én korábbi hozzászólásomhoz szóljatok hozzá, akkor kapok róla üzenetet és könnyebben tudok válaszolni.

    Sajnos előfordul, hogy a bölcsességfog eltávolítása után szövödmények alakulnak ki. Egy kérdésem  lenne, hogy a gyökérkezelt fogad egy oldalon van ezzel a bölcsességfoggal?  Nem tudom készült-e panoráma röntgen? Arra gondolok, hogy esetleg van egy 3. fogad ami lyukas... csak eddig nem tünt fel.. Sajnos a fogfájás elég jól tud sugározni minden felé..., főleg ha már régóta fennáll. Így látatlanban nehéz bármi biztosat is mondani, esetleg, ha nálad van a röntgened, bescennelhetnéd, ránézek. Talán észreveszek vmit,ami okozhatja.

     

    előzmény:
    Effi23 (880)
    2012-02-19  12:22
  17. 2012. Április 13. 17:19885.

    A kezelés attól függ, hogyan és mekkora mértékben tört le a fogad, fáj-e, stb, na meg, hogy melyik fogadról van szó. Elképzelhető, hogy "simán" fel lehet építeni, vagy éppen korona kell rá. A gyökérkezelés is szóba jöhet, igen. De mindenképp jobban jársz, ha inkább személyesen felkeresel minél hamarabb egy dokit, ő megtekintés után pontosan fogja tudni, hogy a te eseted hogyan gyógyítható.

     

    előzmény:
    sims (881)
    2012-04-11  15:41
  18. 2012. Április 12. 10:06884.
    Erről a fogászatról én is hallottam, pedig nem székesfehérvári vagyok. Nekem Bp-en csinálták még régebben a az egyik koronámat és nem igazán vagyok vele megelégedve. Gondolkozok rajta, hogy elmegyek és megcsináltatom egy olyan helyen, ahol tényleg értenek is hozzá...
    előzmény:
    Magdi Ági (883)
    2012-04-11  16:44
  19. 2012. Április 11. 16:44883.
    Sziasztok! Elsősorban Fehérváriaknaknak írnék egyet gyorsan, mert először életemben pozitív tapasztalat ért a fogorvosnál! :) Szóval a székesfehérvári Ars Med Mosolyközpontban jártam, ahol a fogamból letört szép nagy darabot pótolták, és gyönyörű lett! Hülyén hangzik, de azóta állandóan vicsorgok az ismerőseimnek, és eddig senki sem vette észre, hogy nem csak az eredeti fogammal mosolygok, ami a nem kis dolog.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  20. 2012. Április 11. 16:30882.
    Ki tudják pótolni, fiamnak  is letört és szépen felépítettek neki egy fogat, koronát sem tettek rá.  Szerintem gyökérkezelni is csak akkor kell, ha indokolt.
    előzmény:
    sims (881)
    2012-04-11  15:41
  21. 2012. Április 11. 15:41881.

    Sziasztok

     

    Mielőtt bárhová elmennék fogászatra, mindenképp szeretnék több helyről is információt gyüjteni. Nemrég letört a fogamból egy darab és emiatt alig tudok enni. Sajnos elég nagy darab tört le. Ilyenkor kitudják azt pótolni töméssel vagy valamivel, vagy ki kell húzni? Esetleg koronát tesznek fel? A másik nagy félelmem, hogy azt hallottam ilyenkor gyökérkezelni is kell a fogat. Igazak a rémhrek? 

    Válaszokat, segítséget előre is köszönök. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  22. 2012. február 19. 12:22880.

    Kedves Bogyóka!

    Én egy 23 éves lány vagyok és két számomra nagy problémám van. Két éve kezdődött,amikor be kellett tömni több fogamat és ki kellett venni mind a négy bölcsességfogamat,mert rosszul nőttek. Az egyik gondom, hogy a jobb felső bölcsességfog helye azóta is fáj,szinte napi rendszerességel. Visszamentem a fogorvoshoz (ő szájsebész is),aki kivette a fogakat, elmondtam neki a problémám de még egy röntgenre sem küldött el. Voltam máshol is,de mivel a röntgen nem mutatott ki semmit ott sem foglalkoztak vele. Láttam, hogy a fogak egyben jöttek ki és nem törtek bele a csontba, szóval a röntgen csontszilánkot nem is mutathatott ki.Feltételezem, hogy az íny normálisan néz ki. De attól még nem kellene foglalkozni azzal,hogy miért fáj?Már az is eszembe jutott,hogy az idegekkel van valami. Kezdek elkeseredni, hogy így maradok, de még nagyon fiatal vagyok.

    A másik gondom, hogy az egyik (jobb felső ötös) tömés sem sikerült és az is fáj. Voltam másik orvosnál aki gyökérkezelte, de még mindig fáj.

    Voltam fül-orr gégészeten és neurológián is, de nem találtak problémát. Neurológián azt mondták, hogy lehet, hogy huzatot kaptak és azért fájnak. Remélem értelmesen írtam le a problémámat, már teljesen tanácstalan vagyok.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  23. 2012. február 10. 15:35879.

    Sok helyen kértem már információt, de teljesen ellentmondó véleményeket kaptam.

    Nekem az a gondom, hogy egyetlen hátsó /felső fogam maradt , a doki kihúzta mindet, mondván , hogy rossz a gyökérkezelés, kilazultak a koronák, stb.

    Teleszkópos fogat javasolt, amire rájönne a fém alaplemezű fogsor.

    Nos, attól félek, az egyetlen fog nem fogja kibírni ezt a súlyt. Viszont tény, hogy hányok minden idegen anyagtól a számban. Állítólag ez leredukálja az idegen anyag nagyságát.

    Nagyon sokba kerül  ez az egyetlen fogkorona, és félő, nem sokáig fog tartani.

    Mit javasolna az esetemben?

    Köszönettel várom válaszát!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  24. 2012. február 10. 13:51878.
    A gyökérkezelt fogak könnyen törékennyé válnak a kiszáradástól, így célszerű un. üvegszálas csappal megerősíteni őket. Többször is lehet tömést cserélni, de mindig el fog színeződni. A porcelán héj végleges megoldást jelenthet. Ára változó: 45-80 000 Ft /db között van, rendelőtől függ.
    előzmény:
    cuk (877)
    2011-12-22  16:14
  25. cuk
    cuk
    2011. december 22. 16:14877.

    Kedves Bogyóka!

    Köszönöm megnyugtató szavaid. Időközben megtörténtek a kezelések, idegelni kellett az egyik fogam, egy másikban meg tömést cseréltettem. Egy erősebb hányingercsökkentő segített, a Cerucal, illetve, az, hogy próbáltam "lelkiekben" nem ott járni. Kérdeznék még: Egy idegelt fogban lehet többször tömést cserélni, ha elszíneződne hátulról a fehér tömés? Vagy egy idő múlva letörne? Nyáron lehet, hogy meg kellene csináltatnom. tudom maga a fog is szürkül, de a tömés is kezd átlátszani hátulról, ráadásul ez egy metsző fog. Vagy mit lehet még tenni a tömésen kívül? A porcelánhéj az drága?  Üdv: Cuk

    előzmény:
    bogyóka999 (876)
    2011-12-18  21:29

Címlap

top