Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Fogorvos,fogászat,fogfájás

bogyóka999
Létrehozva: 2009. május 9. 20:51

Sziasztok!!

 

Ezt a topicot azért indítom,mert munkám során nagyon sok félős beteggel találkozom,akik rettegnek a fogorvosoktól. Szeretném eloszlatni ezt a fajta félelmet, akár egy ingyenes nyugodt körülmények között elvégzett szűrővizsgálattal (éves vizsgálat, kötelező terhességi, gyerekek megismertetése a fogdokival:), és felvilágosítással.

 Egy fiatal doktor néni vagyok, aki nagyon szívesen válaszol bármilyen fogászattal kapcsolatos kérdésekre.

Kérdezzetek bátran! 

Szép napot: fog doki

  1. 2011. december 18. 21:29876.

    Szia!

    Remélem még nem késő a válaszom!

     Ahogy olvasom soraidat, azt gondolom a hányinger, ami a terhesség alatt volt a dokinál semmi komoly dolog. Mindenkivel előfordul, hisz még is csak megpróbáljuk 2 kezünket a szádba tenni :-)  Szerintem csak ez az 1 kellemetlen helyzet miatti stress vezet a rettegéshez. Próbálj meg nem erre figyelni, vmi másra koncentrálj a kezelés alatt, orron vegyél levegőt. Szerintem így simán le tudod küzdeni ezt a problémát. A dedalot pedig nyugodtan beveheted főleg, ha nyugodtabb leszel tőle!

    Üdv.B.

    előzmény:
    cuk (869)
    2011-11-24  15:33
  2. 2011. december 13. 23:11875.

    Kedves Bogyóka!

    Én egy igazi betoji vagyok, iskolafogorvosom jóvoltából évtizedek óta rettegek a fogorvosoktól.

    Fel lehetne venni Veled a kapcsolatot privátban? Nagyon keresnék egy igazán barátságos, emberséges fogorvost magamnak a rendkívül lerongyolódott fogsorom rendbetételére, hátha Te tudsz segíteni....

    Köszönöm!

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  3. 2011. december 9. 17:29874.
    Nincs vele tapasztalatom. Csak láttam már többször (tévében, neten), hogy szakértő ebben a témában.
    előzmény:
    csucsro (872)
    2011-12-06  21:00
  4. 2011. december 6. 21:09873.
    Az a vicces hogy a gyermek fogász a da vinci rendelőben, ha minden igaz, (remélem nincs több ugyanolyan nevű fogorvos egy városban de ki tudja) pont az a fogorvos aki először rosszul fogszabályozta a fogamat. Nem igazán akarok olyan rendelőbe menni, ahol mondjuk ilyen dokit alkalmaznak.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  5. 2011. december 6. 21:00872.
    Van tapasztalatod is? Mit csinált neked?
    előzmény:
    yosimura (871)
    2011-12-06  19:31
  6. 2011. december 6. 19:31871.
    dr. Losonczy Levente
    előzmény:
    csucsro (870)
    2011-12-05  21:37
  7. 2011. december 5. 21:37870.

    Tud valaki egy jó fogorvost Bp-n, aki csinál harapás analízist? Félre fogszabályozták a fogam és most kattog, fáj az állkapcsom és egyéb tünteim is vannak (pl: arcfájdalom és fülzúgás). Mivel két doki is rossz helyre húzta be és már hét éve szenvedek a fogszabályozással így mindenképp szeretnék biztosra menni.

    Ha van itt esetleg szakmabeli: mennyibe kerül egy ilyen vizsgálat? Több fajta van? Melyiket érdemes választani?

    Eddig egy telefonszámot kaptam, Fehér Tiborét. Hallott róla valaki? Érdemes hozzámenni?

     

    Előre is köszi a segítséget

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  8. cuk
    cuk
    2011. november 24. 15:33869.
    Csatlakoznék egy kérdéssel. Amikor állapotos voltam, fogászati ellenőrzésen betömtek egy fogam. Öklendeztem egy picit. Azóta is féltem elmenni újra, mert félek, hogy rámjön a hányinger. Nos, tegnap voltam, gyökérkezelték a jobb felső 4. fogam, és amikor meg akarta röntgenezni az orvos, hogy sikerült-e a gyökértömés, öklendezni kezdtem. Most gyógytömés van benne, jövő héten kell visszamennem végleges tömésre. A kezelés előtt egyébként bevettem 2 db Deadalont, de mire sorra jutottam, eltelt majdnem 1,5 óra. Lehet nem hatott már?Most időpontot kaptam, kérdésem, hogy bevegyem-e a 2 Deadalont, mondjuk fél órával előtte, akkor hatni fog? Vagy mit ajánl helyette?Megjegyzem a terhesség előtt bátran mentem mindig, most meg fóbiásan félek a hányingertől..
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  9. 2011. november 20. 07:24868.

    Remélem még nem túl késő a válaszom.

    Sajnos előfordulhat, hogy foghúzás után bedagad, főleg, ha nem jött ki egyszerűen.. :-(

    Ilyenkor a hideg borogatás jót tehet!

    előzmény:
    redroses (867)
    2011-11-16  17:47
  10. 2011. november 16. 17:47867.

    Szia!

     

    Nem tudom milyen gyakran nézed ezt a topikot, de ha tudnál válaszolni, megköszönném.

    Két napja húzták ki felül az egyik bölcsességfogam, mert lyukas volt. Először csak simán be akarta tömni a doki, de mikor elkezdte fúrni azt mondta inkább kihúzza, mert túl nagy rajta a lyuk. (előtte nem fájt a fogam)

    Eléggé megszenvedett vele, tartott vagy negyed óráig mire ki tudta húzni. 

    Másnap, azaz tegnap volt pici hőemelkedésem (37.3), ami mára teljesen elmúlt, viszont az ínyem körülötte, és kicsit az arcom is be van dagadva még mindig.

    Ez normális, elég ha jegelem?

    köszönöm!

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  11. 2011. november 16. 10:12866.
    Kedves gyemantcipo! A herpesszel együtt esetleg kialakulhatott egy ínygyulladás is, ez okozhat hasonló tüneteket, de megnyugtató választ csak vizsgálat után lehet mondani. Ilyen esetben ne használja a fogselymet néhány napig.
    előzmény:
    gyemantcipo (865)
    2011-11-11  15:47
  12. 2011. november 11. 15:47865.
    Sziasztok!
    Kb. 3 napja eléggé elkezdtek fájni az alsó metszőfogaim. Folyamatosan nyomást érzek bennük. Nagyon rossz. Lehet, hogy csak a herpesztől van, ami kb. ugyanekkor kezdődött a számon? Mosom a fogamat, fogselymet és szájvizet is használok. Mitől lehet ez a fájdalom?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  13. 2011. augusztus 16. 17:12864.

    Kedves Jeles!

     

    Bár nem egészen friss a hozzászólásod, de mindenképp úgy éreztem, hogy el kell oszlassak néhány tévhitet a fogszabályozást illetően. Valóban azt mondták régen a fogorvosok  - s sajnos jónéhányan még ma is azt a nézetet vallják -, hogy meg kell várni a maradó "vas" fogak kibújását a fogszabályozással. Épp ellenkezőleg! A korai szabályozással nagyon sokat lehet nyerni.

    1. Mitől lesz szabálytalan a fogazat?

    Az esetek túlnyomó többségében valamilyen rossz szokásnak"köszönhetően" - Pl: szájlégzés, nyelvlökéses nyelés (ennek oka legtöbbször az ujjszopás, cumizás, cumisüvegből táplálás), ujjszopás, s az ezen szokásokból eredő rossz nyelvpozíció, valamint a száj körüli izomzat túlzott aktivitása - alakul ki a szabálytalan fogazat.

    2. Hogyan képesek ezek a szokások befolyásolni a fogak állását?

    Egy tárgy A-ból B pontba erő hatására képes elmozdulni. Igaz ez a fogakra is. Mi képes erőt kifejteni a szájban? Természetesen az izmok. Ilyen izmos szerv a nyelv, s erőt képes még kifejteni a száj körüli izomzat. Egy elülső fog elmozgatásához mindössze 1,7gr-nyi erő szükséges, ehhez képest az ajkak 100-300, a nyelv pedig akár 500 gr erőt is képes kifejteni. Képzeld el, hányszor nyelünk egy nap! Mekkora erővel és naponta hányszor nyomja a nyelv a fogakat nyelvlökés esetén?!

    3. A fent említett rossz szokások nemcsak a fogakra, hanem az arcfejlődésre is rossz hatással vannak. Az állcsontok nem fejlődnek megfelelően, ami előnytelen megjelenést kölcsönöz az arcnak. Az arcfejlődés 70%-a 5 éves korig lezajlik, a maradék 30-ra a vegyes fogazatban van még lehetőség. Ha ezt a lehetőséget elmulasztottuk, később már nincs mód az arcfejlesztésre.

    4. Hiába szabályozzák meg a fogakat a maradó fogazatban, ha az okokat nem kezelték, vagyis a rossz szokásokat, a kóros izomerőket nem szüntették meg, a fogak részben vagy egészében vissza fognak vándorolni a kiinduló állapotba.

    5. Ezért - nagyon helyesen - az az álláspont, hogy a szabályozást illetve ezeknek a káros rossz szokásoknak a megszüntetését minél előbb (már a vegyes fogazat elején) el kell kezdeni. Ha bővebben meg szeretnél ismerkedni a témával magyarázó videók segítségével, akkor 2 honlap is a segítségedre lehet: www.fogvedo.hu magyarul és www.myoresearch.com angolul. Remélem, hasznát veszed annak, amit írtam, s segít a döntésben.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  14. 2011. augusztus 13. 10:09863.

    Szia!

    Örülök, hogy minden jó alakul! Kitartást kívánok a többi kezeléshez, hidd el megéri :-)

    Mindent jót!

    előzmény:
    gamelady (862)
    2011-08-11  17:40
  15. 2011. augusztus 11. 17:40862.

    Szia!

     

    Ma kellett mennem ellenőrzésre. A sebet nagyon "szépnek" találta a dokim, ki is szedte ügyesen a varratokat.Én nem néztem meg, irtózok az ilyen látványtól - hála az égnek, már nem fáj az orr- és arccsontom sem. Remélem, a továbbiakban elfelejthetem ezt a majdnem féléves tortúrát. Vagyis most folyt. köv. a többi foggal, melyek már a hosszú "koronátlanság" miatt sérültek, esetleg romlásnak indultak. 

     

    Üdv.: gamelady

    előzmény:
    bogyóka999 (859)
    2011-08-07  21:44
  16. 2011. augusztus 9. 20:03861.

    Szia kedves Fogdoki :)

     

    Aranyos vagy, hogy írtál és Te is bízol az új dokimban :) Valóban túl vagyok már a szájsebészeti beavatkozáson - ma van az 5. napja. Hát nem volt egy diadalmenet - de nagyon ügyes a dokim. Alaposan ki kellett tisztítania ott a dolgokat - az már a végén fájt, de tűrtem. Meg is lettem dicsérve a legvégén :)  Holnap után megyek varratszedésre, talán az már nem lesz annyira gáz...  Ami érdekes, nem kellett semmivel öblögetnem (kamillatea v. bármi fertőtlenítő oldat), egyedül az első 2 napban jegeltem, hűtögettem mert feldagadt kicsit. Enni is tudok úgy-ahogy, inkább amiatt nem, mert nincs felül csak néhány lecsiszolt fogam, amikkel nem igazán lehet rágni a korona hiányában.

     

    Egyszóval, remélem, tényleg a "javulás útján" vagyok már, vagyis kifelé jövök az alagútból rossz képzavarral élve :) :) 

     

    Köszönöm szépen, hogy időt szenteltél rám.

     

    Üdvözlettel: gamelady

    előzmény:
    bogyóka999 (859)
    2011-08-07  21:44
  17. 2011. augusztus 7. 21:46860.
    Sajnos ez előfordul, mindeképp menj vissza,hogy rendezzék ezt a problémát!
    előzmény:
    Lorelle (858)
    2011-08-07  15:01
  18. 2011. augusztus 7. 21:44859.

    Szia!

    Azt hiszem mire sikerül válaszolnom már túl lesze a beavatkozáson, bocsi.

    Örülök, hogy sikerült találni egy másik kollégát. Amit ő csinál kezelést neked, az lehet egy jó megoldás a problémádra! Ne aggódj rendbe fog jönni :-) Kívánom,hogy mielőbb meggyógyuljon, és rendeződjön ez a probléma!!

     

    előzmény:
    gamelady (857)
    2011-08-03  22:08
  19. 2011. augusztus 7. 15:01858.

    Szia!

     

    A problémám a következő: elmentem fogásztra, mert fájdogált a fogam. Nem az a vad fogfájás volt, csak néha fájdolgált, majd abbahagyta, és hidegre volt érzékeny. Röntgen után gyökértömést kaptam (ez volt pénteken). Miután kiment a Lidocain hatása, éreztem, hogy fáj, de aznap még nem volt vészes, viszont másnapra, és 2 nappal utána már nagyon fáj! Kezelés előtt szinte alig fájt, most pedig nagyon.

     

    Ez normális lehet gyökértömés után? (a tömés elvileg sikeres, röntgennel lett ellenőrizve) Csak mert sima tömésnél is előfordult, hogy tömés után még hetekig érzékeny volt a fogam, de elmúlt. Ez most viszony nem érzékenység, hanem erős fájdalom:((((

     

    Köszi a választ előre is!

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  20. 2011. augusztus 3. 22:08857.

    Szia kedves fogdoki!

     

    Most találtam Rád itt a fórumon - bepánikolásom miatt kerestem valami esettanulmányt, hátha megnyugszom. :)

     

    Röviden a történetem: Még febr. végén bedagadt a jobb arcom (elég rendesen), tűrtem napokig a fájdalmat, utána elmentem egy fogorvosnőhöz. Lekapta a felső koronát és kifúrta a fogat szellőzni + Dalacin kúra.  2 hét után próbatömés, mire hazaértem iszonyú fájdalom. Próbatömés kiszedés, mellette lévő fog szintén begyullad, szintén megnyitás. Ez ment hetekig, közben fecskendezte hetente 2x valami fertőtlenítővel, időnként betömte őket, de napok kérdése volt, újra begyulladt, hol az egyik, hol a másik. Közben ki sem várta, hogy mi lesz ezekkel, legyártatta a másik felső protézist. azt is felragasztotta próbára, mindig le kellett végül szedni, vagy magától lejött. Közben eszméletlen kínokat éltem át, mert két foggyökeret is kiszedett, (egyik bele is tört), azt kb. 2 hét múlva a jelzésemre újra nekiállva cibálta kis szószerint.Nem voltam alapból annyira majrés a fogorvosoktól, de amin én febr. óta mostanáig keresztülnmentem, az maga a rettenet, volt olyan, hogy 2 kg-ot fogytam le kb. másfél ó-i  kezelés hatására. De nem a kilókat sajnálom, hanem legalább 4 napig nem volt jártányi erőm sem. akkor majdnem el is ájultam, úgy adta be a szájpadlásba a 2. szurit, azt hittem az agyamig ér. Ez nem vicc, tényleg iszonyú dolgokon mentem keresztül... Már 1 hónapja a tájára sem mentem, de ez így nem maradhat, az új koronám (80 ezer volt, műanyag fémmel) nincs felragasztva, karcolja a lecsiszolt fogakat, a felső jobb 1-es és2-es pedig kilyukasztva, közben fáj az egész orr melletti arccsontom hónapok óta. Ja, el is felejtettem: Már 4 Dalacin kúrán túl vagyok, totál kikészült a gyomrom, bélrendszerem. Cataflamot életemben nem szedtem még, na most már vagy 2 dobozzal! Szóval ez nem egy sikertörténet. Most váltottam orvost végre, egy fiatal férfi fogorvos a körzeti orvosunk, őhozzá mentem. Mikor meghallgatott, megnézte, megröntgenezte és azt mondta, hogy meg fogja oldani, ne aggódjak. Holnap 11-re kell mennem, azt hittem szájsebészetre küld, de nem, ő maga fogja megcsinálni a műtétet. Két tályogot kitakarít és gyökértömi a fogakat, aztán a gyökér csúcsot lemetszi, valami ilyesmit mondott, ha jól értettem. Látva, hogy mennyire be vagyok parázva, nagyon biztató volt, mondta, hogy ezt nem lett volna szabad eddig húzni és hogy ezt a protézist felejtsem el, mert ilyet már senkinek nem csinálnak. Hát kész vagyok ettől is, mert az előző doktornő ezt nagyon elhamarkodta, na mindegy, ezt már buktam, most inkább a holnap miatt rettegek nagyon. Attól is félek, hogy mivel jelenleg is van ott gyulladás (vérképen voltam, ebből is látszik, és fáj is az egész arccsontom) lehet, hogy nem fog elérzéstelenedni???????? Most már a sok szenvedés hatására tényleg nagyon alacsony a fájdalomküszöböm, iszonyúan be vagyok tojva.

     

    Lehet, hogy erre nem is kapok most Tőled választ, de legalább kiírtam magamból. Sajnos, a mindig alacsony vérnyomásom is mostanában teljesen felborult, múlt héten 160 (!) volt a házidokinál.  alapból nem voltam eddig ilyen félős beavatkozásoktól, de mostanra minden megváltozott, s félek, hogy még további tortűrák várnak rám fogügyben. 

    Bocsi, hogy ilyen hosszan "sírtam" el a bánatom. Mi erről az egészről a véleményed?

     

    További szép estét kívánok.

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  21. 2011. augusztus 1. 16:45856.

    Szia

    Ha megbízható szakértőt keresel én tudok javasolni:)

    A legjobbak Budapesten, és korrektek!

    És nem fáj a kezelés... 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
    2011-07-25  23:18
  22. 2011. május 20. 20:46855.

    Kedves Kata!

     

    Én mindenképp javaslom a minél előbbi fogszabályozást!!

    Azt az előnyt, amit az időben elkezedett fogszabályozással lehet szerezni a későbbivel nem lehet megoldani.

    Egy csomó esetben a növekedési időszakban az állcsontokra is képesek hatást gyakorolni, és így azok jó irányú,v fokozott növekedését is el tudják érni, amit később nem vagy csak bonyolult műtétekkel tudnak esetleg rendezni.

    Ebben az időszakban általában csak otthoni használatra kapnak készüléket, és sokkal jobban viselik a gyerekek, mint mikor nagyobbak, és már ciki.

    Egyáltalán nem gond, hogy nincs kinn az összes maradó fog, a meglévőkből tudnak már egy csomó számítást végezni arra vonatkozólag, hogy mennyi hely kell/lesz...

    Én mindenképp javaslom!

    előzmény:
    Jeles (853)
    2011-05-11  20:01
  23. 2011. május 12. 10:20854.

    Köszönöm szépen a választ!

     

    Anikó

    előzmény:
    bogyóka999 (852)
    2011-05-11  16:50
  24. 2011. május 11. 20:01853.

    Koszonom a valaszt, idokozben voltam varratszedesen, es megemlitettem a szajpad-dolgot, megnyugtatott az orvos, es idokozben el is mult, es neked is koszonom a megnyugtatast, elegge aggodtam.

     

    Meg lenne egy kerdesem, korai fogszabalyozasrol mi a velemenyed?

     

    Fiam 8 eves, 12 maradando foggal rendelkezik ezidaig, elol a frontfogak, plusz a 4 db. 6-os.

    Tejfogak-maradandok egeszsegesek, viszont a fogorvos fogszabalyozast javasol  , melyharapas miatt, plusz az also 4 frontfoga kicsit kusza egyenlore, felso 4 frontfog rendben van.

    Meg nincs a 6-osokon kivul orloje (maradando).

    Sok ellenvelemenyt olvastam a korai szabalyozasrol, sok ismerosom gyereke 7-17 eves kora kozott folyamatosan fogszabalyozva volt, mig mas fogorvosok inkabb ajanljak a kesobbi, 12-14 eves kor kozotti kezdest, igy nincs szukseg a korai szabalyozast koveto masodik szabalyozasra, hanem a kinott csonfogakat szabalyoznak be, ha szukseges.

     

    Nehezen dontok,  nem szeretnem feleslegesen kitenni egy 10 eves fogszabalyozasi proceduranak, ha ugyanazt a vegeredmenyt kicsit idosebb korban elerhetnenk 1-2 eves kezelessel is.

     

    Koszonom, ha valaszolsz elore is:Kata

     

    előzmény:
    bogyóka999 (849)
    2011-05-10  12:20
  25. 2011. május 11. 16:50852.

    Kedves  Anikó!

     

    Igaza van a fogorvosodnak, h nem probléma az injectió, de nem az atropin(ez nincs benne), hanem az adrenalin tartalma miatt.

    Az amalgám tömésből pedig csak a készülés napján szabadul fel higany, és az is kevesebb, mint a légkörből nap, mint nap belélegzett mennyiség. Tehát nem okoz problémát. Én azt szoktam javasolni, hogy a terhesség előtt legyen rendberakva minden, de ha erre már nincs lehetőség, általában megvárják a 2. trimesztert,  ha előbb van megoldva a problém, akkor sem lesz gond, sőt!!! előbb lesznek a káros bacik eltünteve a szájból, ami szintén nem jó a babának!

    előzmény:
    anikooo1 (851)
    2011-05-10  12:28

Címlap

top