Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Fogorvos,fogászat,fogfájás

bogyóka999
Létrehozva: 2009. május 9. 20:51

Sziasztok!!

 

Ezt a topicot azért indítom,mert munkám során nagyon sok félős beteggel találkozom,akik rettegnek a fogorvosoktól. Szeretném eloszlatni ezt a fajta félelmet, akár egy ingyenes nyugodt körülmények között elvégzett szűrővizsgálattal (éves vizsgálat, kötelező terhességi, gyerekek megismertetése a fogdokival:), és felvilágosítással.

 Egy fiatal doktor néni vagyok, aki nagyon szívesen válaszol bármilyen fogászattal kapcsolatos kérdésekre.

Kérdezzetek bátran! 

Szép napot: fog doki

  1. 2011. május 10. 12:28851.

    Kedves Bogyóka!

     

    Nem olvastam végig a topikot, lehet már volt ilyen kérdés.

    Mit gondol a terhesség alatti Lidocain használatról? A körzeti fogorvosom szerint nem ártalmas, mivel helyi hatású szer és az atropin miatt nem igazán jut el a véráramba, ill. szerinte a meglazult amalgámtömésből sem szabadul fel higany, nem ártalmas a korai terhességre, magzatra.

    7 hetes terhes vagyok és a következő hetekben részt veszek néhány fogászati kezelésen, ahol Lidocaint fog használni a fogorvos, ill. lesz amalgámtömés csere is, a lazulás miatt. Ön szerint árthat ez az akkorra már 10-12 hetes magzatnak?

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  2. 2011. május 10. 12:23850.

    Kedves Dete!

     

    A felsorolt koronák közül mindegyik korona megoldható szépen, és hosszútávra. Vannak a fémmentes kerámia koronák ezek esztétikailag nagyon szépek. A cirkon koronák is kerámiák, fém szemcsékkel vannak megerősítve, ezeknek az ára nagyon magas, de kiváló. Vannak még a fém alapú kerámiakoronák, ezeknek van egy váza , ami fémből van, és ezen van kerámia. Kicsit az esztétikában marad el a többitől, és  olcsóbb.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_511611 (847)
    2011-05-07  18:02
  3. 2011. május 10. 12:20849.

    Kedves Jeles!

    Valószínű a műtéti  beavatkozás következménye csak, de mindenképp javaslom a megmutatást amikor a kontroll vizsgálatra megy. Egy ilyen beavatokzás gyógyulása hosszú idő!

    előzmény:
    Jeles (846)
    2011-05-05  12:52
  4. Torolt_felhasznalo_652128
    Torolt_felhasznalo_652128
    2011. május 7. 18:18848.

    Szia!

     

     Én Budapesten keresnék egy normális fogorvost, mert bár féle, de a babaprojekt előtt szeretném rendbetetetni a fogaimat és nem csilliókért. 

     

    Nem tudsz valami elfogadható orvost, valahol a14-15-16 mittomén hanyadik kerületekben?

    Mondjuk egy jó és elfogadható árú orvosértmesszebb is elmennék.

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  5. Torolt_felhasznalo_511611
    Torolt_felhasznalo_511611
    2011. május 7. 18:02847.

    Kedves Doktornő!

     

    Az alábbi kérdéssel/kéréssel fordulok Hozzád.

    Édesanyámnak(48 éves) jobb,felső 5-ös fogára koronát javasolt az orvos.

    A mai napon próbáltunk neten utána olvasgatni és tapasztaltuk,hogy több variáció létezik.Porcelán,Zirkon,Procera korona.Több helyen írták,hogy a Zirkon a legstrapabírobb,a porcelán nem igazán favorizálták,ugyanakkor úgy értelmeztem,hogy a Procera korona is valójában porcelán korona...(?)

    Melyiket javasolnád?Valóban a Zirkon a legmegfelelőbb választás?Miről tájékozódjunk mindenképpen?

     

     

    Köszönöm szépen a válaszodat és tanácsodat előre is!

    Kellemes hétvégét!

     dete34

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  6. 2011. május 5. 12:52846.

    Kedves Bogyoka!

    Egy kerdesem lenne, nagyon orulnek egy megnyugtato valasznak:-)

    Masfel eve volt egy gyokercsucs rezekciom, cseresznye nagysagu ciszta nott a 15 eve tomott bal 2-es felso fogamra, gyokerkezelve sem volt, tunetmentesen nott oda, rontgen deritette ki.

    A mutet elott gyokerkezeltek, majd kiszedtek a cisztat.

    Most, egy honapja begyulladt sipolynyilas lett az inyemen, genny tavozott belole.

    Kaptam jo par atmosast, antibiotikum kurakat, majd egy hete megmutottek ismetelten.Nagyon rossz volt a mutet, ereztem, hogy a szajpadlasomig lekapar az orvos, majd a csontkaparas sem volt kellemes.Nagyon alapos akart lenni az elmondasa szerint, annak ellenere is , hogy kisebb volt a gyulladt terulet, mint multkor, sokkal rosszabb volt a mutet, valoszinu, mert most gyulladt volt.

     

    A felepules fajdalommentes volt, viszont a mutet utani elso naptol erzek a szajpadlasomon a fog felett  , a redok kozott egy kis dudort, ami, ha nyelek huzodast valt ki a muteti teruleten belul.Mondtam ezt a 2 napos kontrollon az orvosnak, aki szerint az okozza, hogy jo melyen lekapart a szajpadlasig.

     

    Most mar kisebbnek erzem, egy het multaval, de aggodom, remelem nem egy sipoly lesz ott , vagy beszakadt a szajpadlas??

     

    Sajnos a mutetet vegzo orvosom szabadsagon van, igy a varratokat 10 nappal a mutet utan egy kollegaja szedi ki most szombaton, emlitsem ezt meg neki, vagy elofordulhat ilyen??

     

    Ezen kivul semmi panaszom nincs, nem luktet, nem gyulladt a terulet.

     

    Koszonom , ha valaszolsz, udvozlettel:Kata

     

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  7. 2011. május 1. 14:00845.

    Köszönöm a választ, ezt az elmex gélt ki fogom próbálni. Kb egy éve áttértem az elmex zöld és piros fogkrémre, azóta nem tapasztalok újabb kezdődő barna foltocskákat, úgyhogy én hiszek a hatékonyságában az elmexnek.

    Az Icon eljárásról egy kecskeméti rendelőben találtam egy szórólapot, ahová a barátnőmet kísértem el. A szórólap szerint egy zselét, majd magát az Icon-t viszik fel a fogra, kb 15 perc az egész. Nagyon drága, kb 25ezer ft/fog, ezért érdekelt volna a hatékonysága.

    előzmény:
    bogyóka999 (842)
    2011-04-24  20:36
  8. 2011. Április 24. 21:32844.
    Köszi a választ. Azóta történt már előrelépés az ügyben, de az illetőnek még mindig vannak fájdalmai. A másik oldali fogat majd mondom neki.
    előzmény:
    bogyóka999 (840)
    2011-04-24  20:24
  9. 2011. Április 24. 21:29843.
    Pl. az idealmed.hu-n is lehet ezzel találkozni.
    előzmény:
    bogyóka999 (842)
    2011-04-24  20:36
  10. 2011. Április 24. 20:36842.

    Kedves Sunflower!

     

    Erről az eljárásról, még nem hallottam, legalábbi ezen a néven. Merre olvsott erről, itt Mországon?

    Van pár olyan kezelés, vegyszer, amit  ilyen céllal használnak több kevesebb sikerrel.

    Ha nem zavaró esztétikailag, és nem szuvas én javaslom az elmex zselét (gyógyszertárban kapható), egész jó erdményeket lehet elérni vele a szuvasodás megelőzésében.

    előzmény:
    *sunflower* (839)
    2011-04-21  15:29
  11. 2011. Április 24. 20:28841.

    Kedves Judit!

     Nem kell aggódnia! Sem az amalgán tömés cseréje, sem pedig az új, sem az injectió nem jelent veszélyt.

    Egyetlen dolog van, ami fontos, h röntgen ne készüljön, de az is minimális veszélyt jelentene csak.

    előzmény:
    bjudit79 (838)
    2011-04-17  19:12
  12. 2011. Április 24. 20:24840.

    Bocsánat, h csak most válaszolok!

    Én javaslom  az új fogorvos+panoráma röntgen.

    Nem hiszem, h a szájsebészeti beavatkozás következménye, inkább egy másik olali fogé.

    előzmény:
    yosimura (837)
    2011-04-12  12:15
  13. 2011. Április 21. 15:29839.

    Kedves Doktornő!

     

    Az ICON (drilling-no-thanks) eljárásról szeretnék érdeklődni, amiről egy szórólapon azt olvastam, hogy a korai stádiumban lévő fogszuvasodás kezelésére alkalmas módszer.

    Sajnos van néhány apró barna folt az egyik frontfogamon és néhány fogközben, ezek a fogorvosom szerint még nem szuvasak, tehát fúrásnak, tömésnek nincs értelme.

    Engem azonban nemcsak esztétikailag zavarnak, hanem a jövő szuvas fogait látom bennük, ezért szeretnék "megszabadulni" tőlük.

    Érdekelne, hogy ez az eljárás valóban hatékony-e, nem káros-e a fogakra, stb. 

     

    Köszönöm!

     

     

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  14. 2011. Április 17. 19:12838.

    Kedves Doktornő!

     

    27 hetes kismama vagyok, és egyre jobban aggódok valami miatt. Még tavaly októberben kicseréltettem az amalgán töméseimet. 3 fogamban volt amalgán, másik hármat frissen tömettem. Ebben az időben a férjemmel ugyan óvatosabbak voltunk a házasélet terén, de az utolsó kezelés körül vagy utána 1-2 nappal megfogant a kisbabánk. És egyre jobban aggaszt, hogy nem veszélyeztettem-e ezáltal a kisbabánkat?Mi erről a véleménye?

    Válaszodat előre is köszönöm, tisztelettel:Judit

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  15. 2011. Április 12. 12:15837.

    Szia Bogyóka,

     

    Erre mit mondanál?

     

    "Márc. 16-án egy gyökérkezelt jobb alsó hatost szedtek ki, műtétileg, szájsebész. A dolog érdekessége, hogy kb. a műtét felénél döbbent rá, hogy ez egy hatos, mert egyébként még gyerekkori fogszabályzás végett 1 foggal kevesebbem van, és ezt a fogszabályzóval az ötös helyére rángatták. Pedig még panorámaröntgen is volt, mégsem látta azonnal. A műtét végén, mikor kaparta ki a sebet, azt mondta "picit berepedt" - én nem tudtam épp beszélni, tehát nem kérdeztem vissza, hogy mi repedt be - majd kaptam antibiotikumot, fájdalomcsillapítót.

     

    Azóta ez a seb beheged lassan, nem is fáj, ellenben a másik oldala az arcomnak. Ott is van egy gyökérkezelt alsó ötös, néha úgy érzem, mintha az fájna, de nyomásra nem érzékeny. Néha a fülem kezd fájni, néha egy felső fog, néha meg a szemem alatt, mintha arcüreggyulladásom lenne. Fogorvost felhívtam, azt mondja, ha nem kifejezetten fogfájás, és nyomásra nem érzékeny, akkor nem fogászati probléma. Szájsebészt felhívtam, azt mondta, ha nem az az oldal, ahol ő ténykedett, akkor nem tud segíteni. Háziorvos azt mondta, elmehetek ugyan, de csak arcüregröntgenre tud elküldeni, de ha nem állandóan fáj, nyomásra nem fáj az orr melletti rész (nem), akkor nem arcüreggyula.

     

    Namost akkor hová menjek, mit csináljak? Folyamatos fájdalom, napi 3-4 panadol extra, hőemelkedés."

     

    Köszi.

     

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  16. 2011. Április 4. 20:38836.

    Kedves Mónika!

     

    A gyökérkezeltfog elég kényes kérdés. Sajnos csak akkor tudunk gyökérezelés után gyógyulásról beszélni, ha 4 évig tünet és panaszmentes (röntgene is) ez alatt az idő alatt bármi előfordulhat, újra begyulladhat. Lehet többször gyökérkezelni, ezzel nincs gond. Inkább azt kell mérlegelni, hogy van-e értelme. Mivel nem látom milyen a fog, mekkora foganyag marad meg, milyenek a mellette levők. Illetve hogy hogyan reagál az első kezelésre?? Mérlegelni kell, hogy megéri ez?? mert, ahogy Őn is írta, ez góc!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
    2011-03-30  18:41
  17. 2011. január 14. 11:19835.

    Köszi szépen a választ!

    Megértem, hogy nem vagy itt minden nap, csak kicsit féltem, hogy válasz nálkül maradok, és mindenféle laikusok hisztérikus véleménye alapján kell döntenem (Egy csomó embertől hallani, hogy az amalgámtömés megmérgez, semmiképpen ne csináld, mert minden bajod lesz. illetve az ellenkezőjét is, hogy a fehér tömések szarok, bezzeg a jó régi amalgám).

    Tegnap voltam a dokinál. Végülis amalgám lett, azt mondta, hogy ha rábízom, akkor azt csinálja, higgyem el jobb lesz. Nem olyan sötét színű, mint vártam, bár lehet, hogy csak azért nem látszik olyan elütőnek, mert nagyon hátul van, és oda úgyis alig látni.

    Remélem sokáig működik majd gond nélkül.

     

    Köszönöm a segítséget, segített eloszlatni az aggodalmamat. 

    előzmény:
    bogyóka999 (834)
    2011-01-13  11:05
  18. 2011. január 13. 11:05834.

    szia!

    Bocsánat, h csak most válaszolok, de nem mindennap van időm leülni a gép mellé!

    Tény: az amalgám tartósabb, és csúnya!A higanytartlam miatt nem kell aggódni!  nagyon régóta használják, és jól bevált! Ami felszabadul belőle higany, csak az első nap, kevesebb, mint amennyit a légkörből nap mint nap belégzel!

    A fehér tömések sajnos nem olyan időt állók, de azért ha jól meg vannak csinálva sokáig jól műkődnek!

     

    előzmény:
    ellaaa (827)
    2011-01-06  21:22
  19. 2011. január 13. 10:58833.
    Örülök, hogy sikerült megoldani a problémát :-)
    előzmény:
    Gömböcke (825)
    2011-01-04  22:13
  20. 2011. január 13. 10:56832.

    Szia!

     

    Nehéz így bármit is mondani, hogy nem láttam/látom az esetet!

    Ami mindeképp fontos és mindig mérlegelni kell egy ilyen esetben, hogy van-e esély a gyógyulásra illetve milyen következménye lehet, ha még így marad!!!

    Mert ha sok a követezmény, és többszöri probálkozásra sem javul célszerű megválni tőle!

     

    előzmény:
    álomvilág (824)
    2010-12-30  14:35
  21. 2011. január 13. 10:50831.

    Szia!

     

    Csontpótlás lehet saját csontból, illetve csontpótló anyagból (bolti :-) )

    Hogy melyiket alkalmazzák nagyon sok mindentől függ. A csontpótló nagyon drága, a saját csont kivétel egy újjabb műtéti beavatkozást jelent!

    Célszerű felkeresni egy kollégát, aki implantál és vele megbeszélni mit ajánl, v javsol.

    BÚÉK!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_642827 (823)
    2010-12-30  14:12
  22. 2011. január 11. 14:58830.
    A másik topikban / beszélgetős fogorvos/ felajánlottam a segítségemet, azóta nem ír oda senki...
    előzmény:
    ellaaa (828)
    2011-01-11  13:54
  23. 2011. január 11. 14:51829.

    Az biztos, hogy az amalgám tömés tartósabb, nekem volt egy-két hátsó fogamban vagy 20 évig is és nem volt vele semmi baj, a fehér tömésemet viszont hamar cserélni kellett, mert mintha összement volna egy idő után és ott volt körülötte a lyuk.

    Hallgass a dokidra, tedd azt amit ő tanácsol.

    előzmény:
    ellaaa (827)
    2011-01-06  21:22
  24. 2011. január 11. 13:54828.
    Lécci-lécci válaszoljatok, mert holnap után mennem kell vissza, és még mindig nem tudom, mi legyen :(
    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  25. 2011. január 6. 21:22827.

    Sziasztok!

     

    a következő dilemmám van:

     

    Borzasztó rossz minőségűek a fogaim -  bár gyerekkorom óta rendesen mosom őket - nagyon könynen romlanak, és a fogzománcom is gyenge. Ezen kívül a lenti 5-ös fogaimat ki kellett húzni, mivel nem volt neki elég hely, és nagyon rossz helyre nőttek - befelé a szájüregbe (ennek az volt az oka, hogy az utolsó tejfogamat kihúzta egy fogorvos, aki szerint tejfogat nem szabad tömni, eztán pedig ennek helyére szépen beállt a 6-os) A fogsorom összezárt, a bölcsességfognak volt elég hely, szinte a 7-es fogak helyére nőtt, és jelentős szerepe van a rágásban így.

    Karácsony előtt a bal alső bölcsességfogamból - amit már tömtek letört egy darab és kiesett a tömés.

    A fogorvosom egy röntgen után azt mondta, hogy nagyon mély lyuk, közel van az ideg, de meg lehet próbálni tömni - ha nem sikerül, húzni kell.

    Ma voltam nála, igeiglenes gyógyszeres tömést kaptam, amit ha nem fájdul meg a fogam, jövő héten cserélnek véglegesre. Ha fájni fog, kihúzzák.

    Addig kell eldöntetnem, milyen tömést akarok bele. Nekem eddig csak fehér töméseim voltak. Ezen kívül van korona és híd is a számban, fém alapú porcelánok. A fogorvos azt mondta, hogy az amalgám tömés tartósabb, és a benne lévő ezüst antibakteriális, a tömött fogat jobban védi. a fehér tömések a szélükön egy idő után tönkremennek, és persze drágábbak. Tény, hogy a meglévő fehér töméseim (sok van :( )jelentős részét kellett már cserélni, esetleg letört mellette a fog... stb.

     

    Engem nem érdekel melyik az olcsóbb vagy a szebb. Félek, ha cserélni kéne a tömést, már húzni kell a fogam, mert a meglévő töméshelyet esetleg már nem lehet tágítani, olyan közel van az ideg. Másrész meg annyi rosszat lehet hallani az amalgám tömések higanytartalmáról. Tényleg olyan veszélyesek? És tényleg tartósabbak, mint a fehér?

    Ha szeretném minél tovább megtartani a fogam (még csak 25 vagyok), melyiket tanácsoljátok? 

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51

Címlap

top