Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Fogorvos,fogászat,fogfájás

bogyóka999
Létrehozva: 2009. május 9. 20:51

Sziasztok!!

 

Ezt a topicot azért indítom,mert munkám során nagyon sok félős beteggel találkozom,akik rettegnek a fogorvosoktól. Szeretném eloszlatni ezt a fajta félelmet, akár egy ingyenes nyugodt körülmények között elvégzett szűrővizsgálattal (éves vizsgálat, kötelező terhességi, gyerekek megismertetése a fogdokival:), és felvilágosítással.

 Egy fiatal doktor néni vagyok, aki nagyon szívesen válaszol bármilyen fogászattal kapcsolatos kérdésekre.

Kérdezzetek bátran! 

Szép napot: fog doki

  1. 2010. július 21. 15:45751.

    Persze, az nem jár olyan nagy vérzéssel. Szedjetek be minden gyógyszert, amit kell és egyetek mielőtt mentek.

    Én, amit szoktam kérni a betegektől, hogy írják össze a gyógyszereik nevét és azokat amikre allergiásak és ez legyen az igazolvány mellett mindig!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_385412 (749)
    2010-07-21  15:39
  2. 2010. július 21. 15:39750.

    Szia!

     

    Elképzelhető, hogy a klima miatt beindult egy gyulladás. Ha ez nem olyan vészes, tehát tudsz aludni akkor van esély arra, hogy megnyugodjon... De mindeképp keress fel egy dokit lehet, hogy lyukas is. Addig probáld ki a sensodyne rapid-ot, egész jók a tapasztalataim vele. Fájdalomcsillapító csak akkor kell, ha nagyon fáj. 

    előzmény:
    Klárika61 (746)
    2010-07-18  20:11
  3. Torolt_felhasznalo_385412
    Torolt_felhasznalo_385412
    2010. július 21. 15:39749.

    Köszönöm szépen!

    Éppen itt vagyok.

    Még annyi, hogy injekciót lehet-e kérni, ha nagyon fáj, szintén Sincumar mellett.

     

    Köszönjük!

    előzmény:
    bogyóka999 (748)
    2010-07-21  15:32
  4. 2010. július 21. 15:32748.

    Szia!

     

    Egy nagyon fontos dolog van a syncumarral és az ehhez kapcsolodó vérhígitókkal kapcsolatban mégpedig, hogy ezeket sosem szabad önszántukból abbahagyni. Ha valami olyan beavatkozásra kerül sor, ami vérzéssel jár (pl fogeltávolítás, de a tömés NEM ilyen) akkor majd a fogorvos ír a beteg kezelőorvosának beutalót, amiben megkéri, hogy állítsa át egy másk gyógyszerre. Így a vérzés csökkenni fog, de a higítás megmarad!!!

    Tehát a töméshez nem kell leállni.

    A pedig, hogy próbatömés kelle az csak az adott esettől függ. Pl. ha nagyon fájt a fog, de a "fúrás" után nem indokolt a gyökérkezelés még, akkor lehet próbatömést készíteni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_385412 (745)
    2010-07-18  12:52
  5. 2010. július 21. 15:24747.

    Szia :)

     

    A négykezes ellátás azt jelenti, hogy a beteg mellett ül az orvos és az asszisztens is, minden oda van készítve, és így dolgoznak.

    Az asszisztens adogat, fogja a nyálszívót stb..  így könnyebb neki is, és kényelmesebb. Ez nem olyan régi dolog, és kevés helyen alkalmazzák, sokszor az a baj, hogy kevés az aszisztencia és nincs ideje leülni az orvos mellé. De így lenne mindenkinek a legkényelmesebb:D

    előzmény:
    yosimura (744)
    2010-07-18  12:34
  6. 2010. július 18. 20:11746.
    Kedves Bogyóka!
    Kérlek segíts nekem, mert nagyon el vagyok keseredve. Velem még ilyen nem történt. A héten ebben a nagy hőségben minden nap ment a klíma a munkahelyemen. Csütörtökön már éreztem, ahogy a reggeli meleg kávémat ittam, hogy belenyilall a bal felső fogsoromba a fájdalom. (Érzékenyebb a szemem, és a fülem is, valószínűleg huzatot kaptam a klíma miatt.) Mostanra annyiban javult a helyzet, hogy már csak 1 fogamba, a bal felső 6-osba nyilallgat. Ez egyébként egy tömött fog. Ez most azt jelenti, hogy elindult ebben a fogban egy gyulladási folyamat? Remélhetem, hogy elmúlik egyszer, vagy most már mindig érzékeny lesz? A héten nyaralni megyünk, de augusztusban egyébként is fel akartam keresni a fogorvosomat. Addig mit tegyek? Kérlek szépen, javasolj nekem valamit, hogy a nyaralást valahogy kibírjam ezzel a foggal. Gyógyszert is tudnék íratni, mert a héten a körzeti orvosomhoz is megyek. Vagy valami öblögetőt vegyek? Előre is nagyon szépen köszönöm, ha válaszolsz!Klári
    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  7. Torolt_felhasznalo_385412
    Torolt_felhasznalo_385412
    2010. július 18. 12:52745.

    Kedves Bogyóka!

    A nagymamám Sincumart szed. A kérdésem az lenne,hogy fogtömést elvállalnak e a fogorvosok, a gyógyszer felfüggesztése nélkül?

    Nem szívesen hagyná abba a gyógyszer szedését, amit egy komolyabb betegség miatt kell szednie, hogy az ki ne újuljon. (thrombosis)

    Másik kérdésem, hogy már van időpontja az SZTK-ba,és ha elmegy, az orvos elvégzi a fogtömést, vagy először valami próbatömést szokás berakni a fogba?

    Köszönöm a választ előre is.

    Lila

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  8. 2010. július 18. 12:34744.

    Bocsi, hogy hülyébbnél hülyébb kérdéseket teszek fel...

     

    Sok hirdetésben olvasom, hogy "négykezes ellátásban jártas...". Mit jelent ez pontosan? Milyen a négykezes ellátás? Nem mindenhol így kezelnek?

    előzmény:
    bogyóka999 (738)
    2010-06-30  16:30
  9. 2010. július 17. 17:37743.

    szia!

    Bocsi a késői válaszért!

     

    Igen a körhíd azt jelenti, hogy az összes fogat körben bevonják. 6tól-6ig=12fog, ami 12szer koronaár, ez valóban sokba kerül.

     

    előzmény:
    anyus53 (741)
    2010-07-07  22:56
  10. 2010. július 17. 17:33742.

    Szia, bocsánat a késői válaszért!

     Ha még nem kaptál választ, akkor válaszolnék!

    Alul a sorvégi hiányt lehet pótolni imolantátummal, vagy kivehető fogsorral. Az implantátum esetében vagy annyit ültetnek be, mint amennyi fog hiányzik, vagy pedig egyet és hozzákapcsolják a meglévő fogakhoz.

    Felül ha van hely akkor az implantátumos megoldás vagy kivehető fogsor jöhet szóba.

    A kivehetősnék, lehet több féle kapcsolódású: drótkapoccsal, öntött fémkapoccsal, vagy lehet  zsanéros kapcsolodású a meglévő fogakon lévő koronákhoz(csúsztatós:ez nem látszik).

    Én javsolnám, hogy ha van anyagi lehetőség és a csont is adott akkor az implantátumot válaszd.

    előzmény:
    pumukli0000 (740)
    2010-07-07  14:00
  11. 2010. július 7. 22:56741.

    Kedves Bogyóka!

     

    Az pontosan mit jelent, hogy a fogpótlás körhíddal történik a 6-ostól a 6-tosig? akkor ugye ez 12 fogat jelent...ami nem kis pénz lenne. Ajaj!

    Köszönöm ha válaszolsz! 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  12. 2010. július 7. 14:00740.
    Szia az lenne a kérdésem hozzád hogy az alsó fogsornak a baloldali két örlőfogat implantátumon kivül lehete kombinált fogpótlással potolni vagy valamivel?illetve ha valakinek felül kétoldali sorvégi foghiányt vagyis 2 2 örlő fog hiányzik azt hogy lehet potolni
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  13. 2010. június 30. 20:44739.

    Köszi. :)

    Csoporttársakkal beszélgettünk erről és valamelyik mondta, szerinte az (és ezt találtuk a legelfogadhatóbbnak), hogy a "sima" asszisztens fogászatban dolgozik, de nincs meg a szakképzettsége, a szakasszisztensnek meg megvan...

    Nah, kíváncsi vagyok.

    előzmény:
    bogyóka999 (738)
    2010-06-30  16:30
  14. 2010. június 30. 16:30738.

    Hmm, ez jó kérdés :)

    Szerintem semmi. Úgy tudom, hogy aki elvégzi a sulit mind szakasszisztens csak abban van különbség, hogy fogászati vagy sebészati vagy gyerek..  Legalábbis én ezt gondolom :) De ebben nem vagyok 100%ig biztos :) sosem merült fel ez a kérdés :)

    Ha nem felejtem elm megnézem az asszisztensnőm papírjait , mi van rá írva , bocsi

    előzmény:
    yosimura (737)
    2010-06-28  20:54
  15. 2010. június 28. 20:54737.
    Szia Bogyóka! Meg tudnád nekem magyarázni, hogy mi a különbség a fogászati asszisztens és a fogászati szakasszisztens között?
    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  16. 2010. június 18. 16:16736.
    Onnan tudod észre venni, h magas ha megprobálsz egyszerre összeharapni a hátsó fogakon, és csak ez az oldal ér össze.
    előzmény:
    Robin62 (735)
    2010-06-17  12:25
  17. 2010. június 17. 12:25735.

    Köszönöm a választ. Sajnos a végleges ragasztás már megtörtént, amikor feltette a fogat, 1-2 hétig nem volt semmi gond vele, csak érzékeny volt egy kicsit. Azt gondoltam, majd megnyugszik a fog, és nem lesz semmi probléma, de ahelyett, hogy javulna, inkább romlik, és erősödik a fájdalom. Nem eszem kemény dolgokat, de alapvetően rágni nem tudok ezen az oldalon, és nagyon zavar a féloldalasság. Többször is megnézte, szinezte a harapást, rágási felületet, és én is keresem hol és hogyan fáj? A legfurcsább, hogy ott fáj nyomásra, ahol nincs is mi fájjon. Mintha ivelne a híd, és a hiány fölötti részre eső nyomás feszítené a tartó fogakat, de nem feszítő az érzés, csak sima nyomásos fájdalom. Bocs, hogy ennyire részletes vagyok, de ugyanezeket a kezelő fogorvosnak is elmondtam, de nem nagyon csinált semmit, és nem is mondott semmit, azt kivéve, ha nem szűnik a fájdalom menjek vissza.

    Van arra valami trükk, amit én is kipróbálhatok és megnézhetem, hogy valahol nem túl magas-e a készített pótlás?

    előzmény:
    bogyóka999 (730)
    2010-06-16  13:46
  18. 2010. június 16. 18:38734.
    Persze lehet, de általában ezek kicsik, mert lecsizsoljuk nagy részüket.
    előzmény:
    csadri08 (733)
    2010-06-16  17:07
  19. 2010. június 16. 17:07733.

    Szia!

     

    Köszi a választ.

    Igen, túl nagyok a tömések. Egyébként a korona alatt lehet tömés?

    előzmény:
    bogyóka999 (732)
    2010-06-16  16:54
  20. 2010. június 16. 16:54732.

    Szia!

     

    Mindegyik variáció  megoldható, amiket írtál.

    Hogy melyik mellett döntenék az attól függ, hogy miért kell a 3 (nem gyökérkezelt) fogadra korona (túl nagyok a tömések benne, esztétikai okok.. stb) Mert ha önállóan meg tudnának tartani egy-egy koronát, akkor lehet külön és a gyökérkezetbe kell tenni csapot, így elég erős lesz. De itt nagyon fontos szempont, hogy a fogakból mennyi van meg!

    előzmény:
    csadri08 (731)
    2010-06-16  16:14
  21. 2010. június 16. 16:14731.

    Szia!

     

    A felső négy metszőfog "koronázása" esetén hogy célszerűbb eljárni, ha az egyik nagymetsző gyökérkezelt?

    1. Külön koronák (ekkor talán könnyebb és olcsóbb a dolog, ha valamiért később cserélni kell, de nem lesz-e sérülékenyebb a gyökérkezelt fog)

    2. 4 tagú híd (csere esetén drága, de a gyökérkezelt fogat biztosabban "tartja")

     

    A zárójelben csak a laikusként megfogalmazódott érvek-ellenérvek vannak, kérlek, javíts ki, ha a valóságban nem így van.

    Esetleg más megoldás is lehet, pl. 2-2 tagú híd, vagy az butaság?

    Vagy ha nincs hiányzó fog, akkor nem is csinálnak hidat, csak egyesével a koronákat?

     

    Köszi

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  22. 2010. június 16. 13:46730.

    Szia!

     

    Ilyen esetben mindeképp a fogat készítő dokihoz kell visszamenni. Ő köteles garanciát vállalni a munkáért, sehol máshol nem fogják megcsinálni neked újra ingyen. :(

    Az elmondásod alapján több dolog is felmerülhet:

    -a csiszolás már eleve megterheli a fogakat, ez miatt lehet az érzékenység hidegre melegre.., ezzel várni kell

    -aztán lehet h magas, ezen lehet változtani, ez okozza a harapási nehézséget

     

    Ha a harapás be van állítva, akkor célszerű várni a végleges ragasztással, amíg meg nem nyugszik a fog. Ez sokáig is eltarthat.

    Kíméld a fogad a hidegtől, melegtől, és a kemény dolgoktól (dió).

     

    előzmény:
    Robin62 (729)
    2010-06-16  12:58
  23. 2010. június 16. 12:58729.

    bogyoka999

    Tanácsot szeretnék kérni. Tavaly novemberben egy eltört csapos fog miatt új hídra lett szükségem - 3 tagú volt, az egyik tartó volt a csapos fog. Az ki kellett húzni, mert a gyökérrész törött el. Két hónapot kellett várnom a gyógyulásra, utánna állt csak neki a körzetes fogorvos a pótlás elkészítésének, ami elsőre nem sikerült. A már kész hidat nem tudta feltenni, mintha el lett volna csavarodva, húzta a tartó fogaimat. Tudni kell, hogy hátul két tartó van, a bölcsesség fogamat is bevonta a hídba. Elkészült a második verzió, aminek már vagy két hónapja, de továbbra sem tudom használni, ha nyomja, piszkálja nem fáj, de harapni, rágni nem tudok vele, mert fáj, és hidegre nagyon, melegre kevésbé érzékeny. Mi lehet a baj? Újat kell csináltatnom, vagy esetleg van esély ezt megjavítani? Hova fordulhatok segítségért, mert ehhez a dokihoz visszamentem, valamilyen antibiotikumos ecsetelést csinált, de számottevő javulás nincs. Mivel több mint 100 eft-t kifizettem (persze számlám az nincs, miért is kaptam volna, de akkor örültem, hogy végre már van fogam), nagy érvágás lenne, ha előről kellene kezdeni. Segíts kérlek!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_820920 (0)
     
  24. 2010. június 10. 08:28728.

    Szia!

     

    Köszönöm, akkor ezentúl velem együtt fog fogat mosni,  hátha ráragad az igyekezet. Sajnos a bölcsibe nem kérték, hogy vigyünk be fogkefét és fogkrémet, pedig nagyon örültem volna, így is rengeteget fejlődött. Megtanult pohárból inni, egyedül a reggeli kakaót itta cumisüvegből,  most már 3 napja azt is bögréből issza. Munkám során rengeteg kisgyereket látok, és időnéként elborzadok, amikor azt látom,  ritka ronda fogai vannak, és még a cumisüveg is teletöltve cukros italokkal. Jó lenne valami felhívás a szülők felé, ne engedjék, vegyék a fáradtságot, tanítsák meg a gyerkőcöt pohárból inni.  

    előzmény:
    bogyóka999 (726)
    2010-06-09  15:18
  25. Torolt_felhasznalo_626385
    Torolt_felhasznalo_626385
    2010. június 9. 15:18727.

    Szia!

    Köszi a válaszod! A fogdokim 3 hét múlva tud csak vállalni, itt helyben viszont van szájsebészet, oda hétfőn el tudok menni megnézetni. 

    előzmény:
    bogyóka999 (725)
    2010-06-09  15:14

Címlap

top