Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Fogorvos,fogászat,fogfájás

bogyóka999
Létrehozva: 2009. május 9. 20:51

Sziasztok!!

 

Ezt a topicot azért indítom,mert munkám során nagyon sok félős beteggel találkozom,akik rettegnek a fogorvosoktól. Szeretném eloszlatni ezt a fajta félelmet, akár egy ingyenes nyugodt körülmények között elvégzett szűrővizsgálattal (éves vizsgálat, kötelező terhességi, gyerekek megismertetése a fogdokival:), és felvilágosítással.

 Egy fiatal doktor néni vagyok, aki nagyon szívesen válaszol bármilyen fogászattal kapcsolatos kérdésekre.

Kérdezzetek bátran! 

Szép napot: fog doki

  1. 2009. május 10. 18:5551.
    nincsmit:)
    előzmény:
    Caithleen (50)
    2009-05-10  18:54
  2. 2009. május 10. 18:5450.
    Koszi szepen, igy mar vilagosabb!
    előzmény:
    bogyóka999 (49)
    2009-05-10  18:44
  3. 2009. május 10. 18:4449.

    Szia!

     

    barázdazárásról: a lényeg, hogy a kibújt fogak fél évig tuti nem szuvas (tehát a barázda mélyén nincsenek bacik, szép fehérek a fogak), ha már ennél több idő telik el ez nem biztos, elszíneződhet, és akkor már nem vagyok bennebiztos hogy az csak elszíneződés, v bacik is vannak benne és előbb útobb kilyukad, ha így lezárnák, a barázdazáró alatt a bacik vígan élnének tovbb, és lyukasztanák a fogat.

    igen én a saját gyerekemnek megcsinálnám, ha úgy látnám, hogy mélyek a barázdák a fogán.

     

    a fogszabályzásra pedig szerintem elviheted, még is csak a fogszabályzószakorvos fogja azt mondani, hogy kell-e már v nem,és már vegyes fogazattal (tej+maradó)is raknak fel fogszabályzót(kivehetőt általában)

    viszont, ha máe nem lesz tejfog, akkor már teljesen kialakul a rendelenesség(nem sorban állnak), és nehezebb kezelni, és ezt már most is meg tudják mondani.

    előzmény:
    Caithleen (48)
    2009-05-10  18:32
  4. 2009. május 10. 18:3248.

    Nos, epp ezert vagyok elbizonytalanodva: a fogorvos, aki evente 1x latta eddig, azt mondta, nem erdemes szabalyozasrol beszelni, amig kint nincsen a zome a csontfogaknak. Mert hogy a tobbiek kijovetele meg nagyban befolyasolni fogja pl. a rest a ket felso metszo kozott.

    Szerinted akkor akar most zomeben tejfogakra feltennek a szabalyozot, ha kellene? (Csak azert aggodom, mert a gyerek mindenben ram hasonlit, es nekem bizony szukseg lett volna ra anno. Ra meg konkretan senki sem mondta, hogy kell majd valoszinuleg.)

    Barazdazaras: szerencsere soha egyik fogaval sem volt baj eddig, gyonyoru feher es egeszseges minden meglevo foga, tej/marado kivetel nelkul. Fogorvossal emiatt is csak ellenorzes celjabol talalkozott. Tehat nem a problema miatt kerdeztem, hanem, hogy most akkor fokozatosan szoktak-e csinalni. Pl. ha a te gyermekedrol lenne szo, akkor te figyelned, hogy hopp, kint van egy/ket uj, es mar csinal(tat)nad is a barazdazarast?

     

    A baci dolog igy laikusnak azert hangzik furcsan, mert az azert barmikor odakerulhet, es en (naivan;-)) ugy gondolnam, hogy a barazdazaras megtortente elott mindenkepp csinalnak valami "sterilizalast", nem?

    előzmény:
    bogyóka999 (46)
    2009-05-10  18:02
  5. 2009. május 10. 18:0447.

    sziasztok fórumozok:)

     

    haza érkeztem, most már itt vagyok és tudok rögtön válaszolni a kérdéseitekre:)

    szép vasárnapot: fogdoki

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2009. május 10. 18:0246.

    szia!

     

    már elég idős a kisfiad, hogy eldöntsék szükséges-e fogszabályzó v sem, sőt minél hamarabb kerül dokihoz, annál könnyebb kezelni, ha van probléma. a hatosok barázdazárása  már késő lenne, a fő baj, h nem lenne biztos, hogy nincs már ott baci.

    előzmény:
    Caithleen (44)
    2009-05-10  17:55
  7. 2009. május 10. 17:5645.

    szia!!

     

    az érzéstelenítésnek több féle módja létezik, az elmondásod alapján arra gondolok, hogy a dokid a szúrit a fogad és az azt tartó szövetek közé adta, és így csak az adott fog van elérzzéstelenítve, ehhez a megoldáshoz speciális tűre és fecsire is van szükség.

    szerintem ilyet alkalmazott a dokid, ez egy nagyon jó módszer

    előzmény:
    katalany (39)
    2009-05-10  10:55
  8. 2009. május 10. 17:5544.

    Koszi szepen!

     

    Fogszabalyzas szuksegessegerol mikor tudnak donteni a fogorvosok szerinted? Mar annyi felet hallottam... Kisfiam 8 lesz nemsokara, a hatosai vannak kint csontfogakbol, az also 4 metszo es a felso 2 metszo eppen feluton.

    Irtad a barazdazarast az elobb. Szerinted akkor neki a hatosokon mar meg kellett volna csinaltatni? Vagy ossze szoktak varni a fogacskakat?

    előzmény:
    bogyóka999 (5)
    2009-05-09  21:16
  9. 2009. május 10. 17:4543.

    szia!

     

    ha nincsen semmi probléma az ideiglenesen tömött foggal, és nem esett ki a tömés akkor nem gond a késés. ha fáj annak több oka is lehet pl:kimozdulta a tömés, v hiányzik belőle egy darab ennyi idő után előfordulhat. akkor kell idő előtt orvoshoz fordulni, ha elviselhetetlen a fájdalom, v ha pukli lesz az inyeden, v dagad az arcod.

    előzmény:
    Andralin (38)
    2009-05-10  09:26
  10. 2009. május 10. 17:4142.

    Szia!

     

    Amíg ideiglenes kornonák vannak a fogaidon, főleg arra kell figyelni, hogy ne harapj velük, és kicsi falatokat tegyél oldalra, és úgy rágd meg, ill kerülni kell a ragadós ételeket, amik könnyen leszedik:)

    a levétele nem fáj(nekem ez a tapasztalat), az pedig mikor leszárítják, nem feltétlenül kell, h fájjon, ha rendes a doki, tuti nem fújni fog rá, hanem letörli egy tamponnal.:)

    remélem sikerült elmúlasztani a félelmet:)

     

    előzmény:
    dobibaba (37)
    2009-05-10  09:20
  11. 2009. május 10. 17:3741.

    Szia!

     

    Így távolról elég nehéz bármit is mondani. Nem tudom milyen jellegű a fájdalmad? tompa? éles?

    ettől függ, h milyen kezelés szükséges, ill milyen irányba kell elindulni.ha írsz arról, h milyen a fájdalom, szívesen elmondom a véleményem.

    előzmény:
    Galambbegy (36)
    2009-05-10  09:19
  12. 2009. május 10. 15:0040.

    Szia!

    Köszönöm a választ, lehet a fáradtság volt az oka, előtte való nap utaztunk 1000 km-t. Kicsit éreztem is, hogy "úgysem fog hatni" érzést és ez nem jó:).

    előzmény:
    bogyóka999 (32)
    2009-05-10  07:49
  13. 2009. május 10. 10:5539.

    Sziasztok! én nem vagyok alapallabol "betojos" fajta, megbizom a (zsenialis és empatikus) fogorvosomban, nem is csalodtam soha. pénteken azonban még én is ideges lettem, egy also (sokszor tömött) ragofog volt a programm,amit minden alkalommal nehéz volt érzésteleniteni, legtöbbször kellett egy 2. adag is. mar régota érzékeny volt, kb 1-2 éve minden fogkötisztitasnal fluorlakkal lett kezelve (1-2x extra is), de a prognozis a gyökérkezelés volt. sikerült husvéti egy csokitojasra (cukorbevonattal) ugy raharapni, hogy letört a tömés egy része... 

    na, pénteken beültem/befeküdtem a kezelöszékbe és a miheztartas végett, nyomatékosan lefestettem az idegallapotomat és elmeséltem az elözményeket. a doki szépen végighallgatott, bolintott, feltette a mikroszkopos szemüvegét (vagy mit) és mondta, hogy megprobalja ujratömni menteni a menthetöt, menet közben meglatja, mennyire közel az idegek (csak igy laikusan irom le, mert nekem is igy mondta...) azutan nekiveselkedett az érzéstelenitésnek. BOGYOKA minimum 5 (!) percig tartott ez a fazis, tü végig benne az inyben,doki vizslatja az eredményt. igy még soha nem érzéstelenitettek. utana ment minden, mint a karikacsapas. sikeresen betömte, mindenki boldog. és csak a gyökér lett érzéstelenitve, a fél arcom nem. annyira örültem, hogy nem is kérdeztem ra, hogy ez meg mi volt. te megtudnad magyarazni?

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  14. 2009. május 10. 09:2638.

    Szia!

     

    Jaj de örülök a topikodnak, nagyon szuper, hogy vannak ilyen segítőkész dokik!   

     

    Szeretnék én is kérdezni Tőled valamit.

     

    Van egy évekkel ezelött tömött fogam, ami lyukadás nélkül elkezdett iszonyúan fájni. Voltam dokinál, röngenezte, be van gyulladva, idegelni kell. Elvégezte az első kezelést, valamilyen anyagot beletöltött utána és ideiglenes töméssel lezárta. Ez volt április 17-én. Következő kezelésre május 8-ra kaptam időpontot.

     

    Sajnos erre nem tudtam elmenni, mert a cégem váratlanul elküldött kiküldetésbe és muszáj volt elutaznom. Új időpontot kértem a visszatértem utánra, most 22-én fogok majd menni, 2 hét késéssel az eredetihez képest.

     

    Ez a 2 hét késés szerinted okozhat valami komolyabb komplikációt?

    Különösen hogy  pár napja észrevettem, hogy ha valami rágósabb kaját rágok intenzíven az ideiglenes tömés helyén, akkor enyhe fájdalmat érzek. Nem vészes, de esetleg jelez valami?

     

    Ha esetleg erősödne ez a fájdalom, elmenjek itt fogorvosi ügyeletre? Vagy jobb lenne kivárni ezt a 2 hetet és inkább az a doki lássa, aki elkezdte a kezelést?

     

    Előre is hálásan köszönöm a tanácsodat! 

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  15. 2009. május 10. 09:2037.

    Szia!

    Borzasztó félős, pánikolós vagyok én is, ami a fogászatot illeti. Azon aggódom most, hogy: muszáj volt fogpótlást csináltatnom, mert kitört elöl az egyik metszőfogam. Ennek maradványait kihúzták, a mellette lévő kettőt lecsiszolták, és ideiglenes koronát tettek rá. Itt tartok most, jövő héten készül el a végleges korona.

    Szóval, attól félek, hogy hogyan egyek addig (még 4 nap), hogy le ne jöjjön az ideiglenes korona?! És, ha nem jön le, akkor meg attól félek, hogy amikor azt leszedik, az mennyire fáj? Mert hisz alatta ott a lecsiszolt és nyilván "érzékeny" 2 fog! Valamint, azt mesélték ismerősök, akik már túlestek ezen, hogy nagyon fáj, amikor a végleges korona felrakásakor előtte letisztítják, lefújják levegővel stb. a lecsiszolt fogakat. Be vagyok tojva!  Ehhez is lehet injekciót kérni? Bár gondolom, meg fog őrülni tőlem a fogorvosom!

    A csiszolás amúgy nem fájt, nagyon ügyi a dokim.

     

    Köszi a választ előre is!

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  16. 2009. május 10. 09:1936.

    Szia!

    Mi a véleményed erről:

    Hónapok óta kezelik az egyik alsó rágófogam, már cseréltek tömést, csiszoltak belőle, kaptam rá antibiotikumot, de még mindig fáj. Persze nem állandóan, hanem hetente 2X - 3X. Elég mélyen. _Nem tudok ráharapni sem. A röntgen nem mutat semmi gyulladást, így a doktornőm nem akarja gyökérkezelni. 

    Mi lehet a baj szerinted-távolról?

    Köszönöm!Gb

    előzmény:
    bogyóka999 (35)
    2009-05-10  09:06
  17. 2009. május 10. 09:0635.

    szia!

     

    Nem kell aggódni, hogy még nen váltotta le a csemete a tejfogakat. Azt viszont tudnod kell, hogy az első maradó fog kibújása nem jár tejfog elvesztéssel, ez a tejfogak mögött bújik ki. ha megszámolod akkor kiderül, h van-e:) 20 tejfog van mindkét állcsonton, ha ennél többet találsz akkor az már maradó fog:)

    Bpen dolgozom, és szívesen megnézem a kisfiadat:)

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_766602 (34)
    2009-05-10  09:00
  18. Torolt_felhasznalo_766602
    Torolt_felhasznalo_766602
    2009. május 10. 09:0034.

    Szia!

    Jó, hogy indítotad ezt a topikot, biztos sok embernek tudsz segíteni. Érdeklődni szeretnék, hogy hol és mikor rendelsz. A kisfiam 6 és fél éves múlt, szerinted normális, hogy megvan még az összes tejfoga és egy maradandó foga sem nőtt ki? (Az első fogai is későn, 11 hónapos korában bújtak ki.) Köszi a választ!

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  19. 2009. május 10. 07:5333.

    szia!

     

    én fontosnak tartom ,h fluoridot tartalmazzon egy fogkrém, ugyanis ez az egyik legjobb módszer a fogszuvasodás megelőzésére, és ez már a tejfogaaknál is nagyon fontos. nem nagyon ismerem a biofogkrémeket, de ugy gondolom, hogy a hagyományos gyermekfogkrémek, sem károsak, hiszen csak akkor szabad őket használni, ha a gyermek ki tudja köpni a szájából, amíg ez nem megy addig csak vízes fogkefével(kb3-4 éves)

     

    előzmény:
    Sara (30)
    2009-05-10  00:29
  20. 2009. május 10. 07:4932.

    szia!

     

    az hogy valaki nem tud elzsibbadni több injectió után sem, és fáj a beavatkozás, nagyon sok oka lehet. az okok között nagyon egyszerű dolgok is felmerülnek: pl:nincs kipihenve vki, nem evett, ideges, nagy gyulladás van.Nagyon sokat segít egy kezelésnél, ha vki nyugodtan megy a dokihoz, tudom ez nehéz, de maga már az a tudat, hogy nem fog fájni, nagyon sokszor segít:):)

    előzmény:
    La_Fee (29)
    2009-05-09  23:02
  21. 2009. május 10. 06:3031.

    Szia!

     

    De örülök ennek a témának. Több  mint egy éve gyűjtöm a bátorságot (meg némi pénzt), hogy végre rendehozassam a fogaim, de valami eszelősen félek. Volt két borzalmas tapasztalatom, azok után nem vágytam többé a székbe.

    Olyan fogorvost szeretnék, aki tényleg elhiszi, hogy be vagyok nagyon tojva, nem hisztinek kezeli. Amúgy türelmes, fájdalomtűrő tipusnak ismerem magam.

     

    Engem is érdekelne, hol praktizálsz. 

     

    Most olyan angyali nyugalom szállt meg, talán van remény......

     

    üdv

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  22. 2009. május 10. 00:2930.

    Ket gyermekunknek (tejfogakkal) egy bio fogkremet vasarolunk, amiben nincsen sls, fluorid, es semmilyen mesterseges szin es izfokozo adalekanyag, valamint tartositoszer.

     

    A fluorid-hianya miatt kicsit aggodom, nemtudom jot teszunk e nekik ezzel a fogkremmel.

     

    Te mit ajanlanal?

     

     

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  23. 2009. május 9. 23:0229.

    Szia!

    Nekem eddig jó "élményeim" voltak a fogorvosnál. Főleg nagyon jó érzés utána a tudat, hogy jók a fogaim. Szép hivatás:)

    Sajnos most is kezelés alatt vagyok, a jobb alsó rágófogam idegkezelték (gyökér), új tömést kell beletenni a régi helyett, ami gyenge volt. (még régi tömés, ami állítólag nem való egy rágófogba)

    Egyszercsak fájni kezdett. Kezelték, de nem hatott az érzéstelenítő. majd az idegkezelés maga volt a pokol. 3 szurit is kaptam, szegény fogorvosnő sem tudott velem mit kezdeni, csak vígasztalt, hogy mindjárt túl leszünk rajta. Gondolom a gyulladás miatt volt ez, ugye? A 3. injekciót már a foggyökérbe kaptam, de nem hatott. Szerdán megyek vissza, akkor tömik be rendesen. Már nem fáj, fájdalomcsillapítót sem kellett bevennem már aznap este:) )

    (Németországban vagyok, még hiányos a nyelvtudásom és a sokk után örültem, ha hazamehetek, nem kérdeztem, miért nem hatott, azaz nem értettem rendesen)

     

     

    A férjem ájulós, de őt már ismerik:)) Még egy fogkőtelenítés is sokk neki:) Pedig rávettem, hogy járjon orvoshoz, neki most nem is volt rossz foga a konrollvizsgálaton.

    előzmény:
    bogyóka999 (1)
    2009-05-09  20:51
  24. Torolt_felhasznalo_999556
    Torolt_felhasznalo_999556
    2009. május 9. 22:5428.

    Köszi szépen! :)

    Jó éjt!

    előzmény:
    bogyóka999 (24)
    2009-05-09  22:49
  25. 2009. május 9. 22:5427.
    Köszi, viszont kívánok minden jót,jó éjt
    előzmény:
    FnéKlári (26)
    2009-05-09  22:52

Címlap

top