Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Tán csak nem szoptatni akar, anyuka?!

N?k Lapja Café
N?k Lapja Café
Létrehozva: 2009. március 24. 16:04
Senki sem vitatja, hogy a szoptatás a csecsemő legegészségesebb és legtermészetesebb táplálási módja. Ugyanakkor azt is sokan gondolják, hogy ez olyan intim tevékenység, amely senki másra nem tartozik. Nem így a kisbabák, akik a legkülönfélébb helyeken és pillanatokban éheznek meg. Kulturális szokásaink egyelőre kevéssé engedik meg, hogy nyilvános helyen szoptassunk, de ha ehhez tartjuk magunkat, akkor épp azokat a kismamákat száműzzük hónapokra, sőt, évekre a négy fal közé, akik természetes módon szeretnék táplálni gyerekeiket…

Tovább a cikkre...
  1. Torolt_felhasznalo_667442
    Torolt_felhasznalo_667442
    2009. Április 1. 15:51701.

    Ne haragudj, a szotatás soha nem volt modortalanság, és soha nem lesz az.

    Nem új idők szeléről van szó, dédanyáink, akik még a bokájukat sem mutatták idegen férfinak, simán megszoptatták a gyereküket a farsangi bál kellős közepén, vagy a mezőn, marokszedés közben.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_566894 (692)
    2009-04-01  13:43
  2. Torolt_felhasznalo_552514
    Torolt_felhasznalo_552514
    2009. Április 1. 14:16700.

    kicsit elkanyarodtun k  a tematol. Amikor nekem kisgyerekem volt "kishazadban" meg sehol sem  voltak elkulonitett helyisegek, de egyetlen baratnomnek vagy nekem  nem jutott volna eszebe nyilvanosan szoptatni.

    Mindegy nem erdemes ragozni mas nezopontok.

    Egyebkent igen, azert hagytam abba mert mivel szamomra ez nagyon megterhelo volt nem hiszem hogy a gyermeknek jot tett volna ez a feszultseg. Attol a naptol hogy uvegbol szopott sokkal kevesebbet sirt, nyugodtabban aludt pl.

     

    Az meg hogy ki mit talal szepnek tenyleg egyeni, nem gondolod?

     

    fatianegra: en nem csinaltam titkot belole hogy nem vagyok gyerekbarat, ugyhogy ez a megjegyzesed nem ert serteskent

     

    Ja es meg valami: a topic arrol indult a cikk alapjan hogy egy anyuka a kiallitoteremben szoptatta a gyereket. A kiallitoteremben semmi helye a szoptato nonek, akik odamennek a kiallitott dolgokra kivancsiak. Aki tud ugy szoptatni hogy megfeleloen eltakarja azt ugysem veszik eszre, nem azokrol szolt ez a topic szerintem.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_468834 (696)
    2009-04-01  13:59
  3. Torolt_felhasznalo_566894
    Torolt_felhasznalo_566894
    2009. Április 1. 14:05699.
    Persze, különbözőek az emberek, és amit mondanak, írnak, az sokat beszél róluk.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_552514 (697)
    2009-04-01  14:01
  4. Torolt_felhasznalo_468834
    Torolt_felhasznalo_468834
    2009. Április 1. 14:04698.
    Gondolom, a gusztustalan mivolta miatt szoptattál ilyen csekély ideig.Már elhangzott néhányszor, hogy lehet úgy "nyilvánosan" szoptatni, hogy abból gyakorlatilag nem látszik ki semmi és nem is hallatszik. Amúgy szerintem a te berendezéseddel lehet valami gond, hogy egy szopós babát gusztustalannak találsz a cuppogása miatt.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_552514 (697)
    2009-04-01  14:01
  5. Torolt_felhasznalo_552514
    Torolt_felhasznalo_552514
    2009. Április 1. 14:01697.

    Nem tartozik ugyan ide, de igen szpotattam. 3 hetig, es akkor se talaltam se szepnek. Sosem tettem volna nyilvanossag elott.

    Hogy mit talalok gusztustalannak elmondom ha erdekel:

    egy szoptato no melle legtobbszor egyaltan nem szep, eres, ormotlan, raadasul ahogy a gyerek szopja maga a hang se valami szep es etvagygerjeszto.

     

    En nem azt mondom hogy aki akar ne szoptasson, csak azt hogy nehogy mar ram kenyszeritsek hogy ehhez meg jopofat is kell vagni.

    Ezutan marcsak egy lepes lenne hogy a kakis pelenkat valaki a kezembe nyomna hogy ugyan dobjam mar  a szemetbe .

    Kb annyi kozom van a mas mellehez meg a cuppogo gyerekhez is.

    A szoptatas maganugy, ugyanugy mint van aki aranyosnak talalja a gyerekeket es van aki nem , ugyanez vonatkozik a szoptatasra, lehet hogy van akinek tetszik es van aki undorodik  a latvanytol.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_468834 (693)
    2009-04-01  13:51
  6. Torolt_felhasznalo_468834
    Torolt_felhasznalo_468834
    2009. Április 1. 13:59696.
    Akkor örülj neki, hogy olyan helyen élsz.Legyél boldog, de ne feledd, hogy kis hazánkban még más körülmények vannak, mint a te nem prűd országodban. Bár egyre több helyen van elkülönített helység, de nem ez a jellemző.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_552514 (694)
    2009-04-01  13:52
  7. Torolt_felhasznalo_566894
    Torolt_felhasznalo_566894
    2009. Április 1. 13:55695.
    Számomra kevés szebb látvány van, mint mikor egy anya szoptatja a gyermekét.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_552514 (694)
    2009-04-01  13:52
  8. Torolt_felhasznalo_552514
    Torolt_felhasznalo_552514
    2009. Április 1. 13:52694.

    Szerencsere en olyan helyen elek ahol egyreszt szinte mindenutt vannak erre kialakitott helyisegek , masreszt pedig a nok hasznaljak oket es nem divat a nyilvanos szoptatas. Pedig ez aztan nem egy prud orszag elhiheted.

     

    Mellesleg szamomra nem a pruderia a dolog lenyege hanem nekem maga a latvany undorito. Ennyi.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_566894 (692)
    2009-04-01  13:43
  9. Torolt_felhasznalo_468834
    Torolt_felhasznalo_468834
    2009. Április 1. 13:51693.
    Áruld már el, mi a gusztustalan a szoptatásban. Te nem szoptattál gyereket? Vagy csak akkor gusztustalan, ha más csinálja?Az agyam eldobom az ilyen prüdantériától.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_552514 (689)
    2009-04-01  13:31
  10. Torolt_felhasznalo_566894
    Torolt_felhasznalo_566894
    2009. Április 1. 13:43692.

    Ez olyanfajta modortalanság, amely talán nemsokára már nem fog modortalanságnak számítani. És a te álláspontod, amely most elfogadható, akkor majd olyan szintű prüdériának fog számítani, mint ha most pl. valaki fel van háborodva, mert egy miniszoknyás nőt lát az utcán.

     

    Az, hogy más van egyre több anya, aki bizony gond nélkül megszoptatja a babát nyilvános helyen vagy legalábbis kifejezi az igényét erre, ezeknek az új időknek a szelét jelzi.

     

    Most még szokatlan látvány és zavartságot és bámulást válthat ki. Később meg, amikor majd természetes lesz, nem fog senki sem bámulni, az anyát meg majd nem zavarja, ha odanéz valaki.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_552514 (685)
    2009-04-01  07:33
  11. 2009. Április 1. 13:41691.

    Egy jó szülészorvos és szülésznő pontosan ezt mondja: tegye a szülő nő, amit akar! Ha ordít, ordítson. Ők vannak érte, és nem fordítva! Ez jobb helyeken nem okoz gondot.

    Teljesen más az emberek fájdalomtűrő képessége, még az egyes fájdalmak tekintetében is! Van, aki meg sem nyikkan a szülése alatt, de egy fülfájástól kikészül idegileg. Van, aki ordít a szülése alatt, de meg sem rezdül, ha fáj a foga.

    előzmény:
    sinnesro (681)
    2009-03-31  21:29
  12. 2009. Április 1. 13:39690.

    De te honnan tudod megítélni, hogy műsort adott? Nem lehet, hogy neki jobban fájt, vagy más a fájdalomtűrő képessége?

    Szerintem az lenne a normális, ha egy nő szülés közben teljesen elereszthetné magát, ha ordítani akar, ordítson, visítson, nyögjön, sóhajtson, mindegy, csak hagyja, hogy jöjjön, ami jön. Egy szülés közben nem kell(ene) uralkodnia magán egy nőnek, mert épphogy rosszat tesz. Nekem a szülésznő is azt mondta, ha kiabálni akar valaki, kiabáljon, a lényeg: ne fogja vissza magát, mert az a szülés menetét hátráltatja. Én nem kiabáltam, mert végül császárom lett, de egyetértek vele. És nekem a szülészorvosom is ezt mondta. Nem mindenki szül egyformán, van, aki jajgat, van, aki nyög, van, aki ordít. Ettől nem lesz kevesebb, mint az, aki türtőzteti (?) magát, és csendben szül, sőt!

    előzmény:
    almart (678)
    2009-03-31  14:58
  13. Torolt_felhasznalo_552514
    Torolt_felhasznalo_552514
    2009. Április 1. 13:31689.

    Sajnos azt hiszem mi vagyunk kevesebben. Erdekes modon ha ket ember csokolozik nyilvanosan az sokaknak szemet szur , de az hogy egy no szoptat nyilvanosan szerintuk normalis.

     

    Hat en gusztustalannak tartom es szigoruan maganugynek, nem vagyok kivancsi ra, aki itt neveletlen es gusztustalan az nem az aki odanez hanem aki csinalja.

    előzmény:
    zivatarral (688)
    2009-04-01  13:22
  14. 2009. Április 1. 13:22688.
     Egyetértek veled!!! 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_552514 (687)
    2009-04-01  13:08
  15. Torolt_felhasznalo_552514
    Torolt_felhasznalo_552514
    2009. Április 1. 13:08687.

    Figyelj, szerintem egy bankban pl. semmikeppen nem normalis dolog szoptatni, akar ehes a gyerek akar nem. Ha kiirjak hogy a helyisegben nem ihatsz vagy ehetsz akkor egy 2 eves gyereket se engednek vegigcsocsalni valami kajat a bank helyisegeben.

    A kedves mama meg menjen el valahova ahol nem zavarja az embereket.

    Miert a tobbieknek kell ezt a latvanyt toleralni, ha mar a no nem latja be hogy senki se kivancsi a mellen cuppogo gyerekre??????

    előzmény:
    kysslina (686)
    2009-04-01  08:30
  16. 2009. Április 1. 08:30686.

    Ha van erre fenntartot hely, akkor jogos. Ha nincs, akkor viszont nem.

    Valoban nem fejedet irtal. Elneztem.

     

    A latvany.. Nos, ez szubjektiv. Sokminden mas olyan van, amin lehetne vitatkozni, hogy szep latvany-e, vagy sem, megis gond nelkul el kell viseljuk.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_552514 (685)
    2009-04-01  07:33
  17. Torolt_felhasznalo_552514
    Torolt_felhasznalo_552514
    2009. Április 1. 07:33685.

    Mig a ferjed kepes a vizeletet tartani, es tudja, hogy hol vegezze a dolgat, ugy egy babanak az ehseg kinzo, es fogalma sincs arrol, hogy eppen illendo-e, vagy sem.

     

    Nem kell nezned. A fejet el lehet forditani, vagy el lehet fordulni. Hozzateszem: nem is illik bamulni.

    idézet:
    kysslina (684)
    2009-04-01 07:22:23

    Nem a ferjemrol irtam ezt hanem egy ferfirol, altalaban. A kisbaba ha megehezik gondolom kibir meg 5 percet amig az anyja beviszi egy ilyen celokra fenntartott helyisegbe, nem fog belehalni.

     

    Szamomra egyebkent sem szep latvany az egesz ,  miert en forditsam el a a fejem mondjuk akar egy bankban akar egy etteremben, o koveti el a modortalansagot nem en? Nem bamulasrol volt szo de nehogy mar en erezzem magam rosszul ilyen esetben, anyuka vigye a gyereket privat helyre es ne zavarjon masokat vele. Az o gyereke az o problemaja mar ne haragudj.

    előzmény:
    kysslina (684)
    2009-04-01  07:22
  18. 2009. Április 1. 07:22684.

    Mig a ferjed kepes a vizeletet tartani, es tudja, hogy hol vegezze a dolgat, ugy egy babanak az ehseg kinzo, es fogalma sincs arrol, hogy eppen illendo-e, vagy sem.

     

    Nem kell nezned. A fejet el lehet forditani, vagy el lehet fordulni. Hozzateszem: nem is illik bamulni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_552514 (683)
    2009-04-01  06:11
  19. Torolt_felhasznalo_552514
    Torolt_felhasznalo_552514
    2009. Április 1. 06:11683.

    Orulok hogy nem en vagyok egyedul azzal a velemennyel hogy a szoptatas intim dolog es semmilyen formaban nem tartozik a nyilvanossagra. Sem en sem a ferjem nem vagyunk kivancsiak egy idegen no mellere ha mondjuk egy vasarlast vagy bankugyet intezunk eppen.

     

    Erdekes modon sokan hivatkoznak a dolog termeszetes mivoltara. Ilyen alapon  ha egy ferfi elfordulva eppen vizel valahol akkor az is elfogadhato mert ha t termeszetes. van meg egypar termeszetes dolog ami nem a nyilvanossagra tartozik.

    Biztosan az anyukanak jo erzes a szoptatas , de van akit idegesit a mellen cuppogo gyerek latvanya egy nyilvanos helyen.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  20. 2009. Április 1. 05:33682.

    Na, elérkeztünk a következő műsorszámhoz, másik kedvencemhez: kiabálhat-e egy nő szülés közben, vagy nagyon snassz?

    Imádom, amikor műbalhéról írnak, mégis, ki dönti el, melyik az, melyik nem,kinek mennyire fáj? Hadd legyen már joga egy nőnek ordítani, ha fáj. A francba, de gyűlölöm ezt. Én mukk nélkül szültem, de csak mert szerencsés alkatom van hozzá:-)

    De hogy valaki majd szétszakad, üvölt, és lehisztisezik - felháborító.  Egyik nő így nyilatkozik egy másikról, mit várjunk a férfiszülészektől? De mit várok én itt????

    idézet:
    sinnesro (681)
    2009-03-31 21:29:02
    Nem a kiabalasrol van szo, hanem a mubalherol. Konnyen megkulonboztetheto.
    előzmény:
    sinnesro (681)
    2009-03-31  21:29
  21. 2009. március 31. 21:29681.

    Na, elérkeztünk a következő műsorszámhoz, másik kedvencemhez: kiabálhat-e egy nő szülés közben, vagy nagyon snassz?

    Imádom, amikor műbalhéról írnak, mégis, ki dönti el, melyik az, melyik nem,kinek mennyire fáj? Hadd legyen már joga egy nőnek ordítani, ha fáj. A francba, de gyűlölöm ezt. Én mukk nélkül szültem, de csak mert szerencsés alkatom van hozzá:-)

    De hogy valaki majd szétszakad, üvölt, és lehisztisezik - felháborító.  Egyik nő így nyilatkozik egy másikról, mit várjunk a férfiszülészektől? De mit várok én itt????

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  22. 2009. március 31. 15:54680.
    Rosszul jott ki... Szoval termeszetesen nem a beontes a legfontosabb pillanat, hanem ami az elokeszites utan kovetkezett-)))))
    előzmény:
    kysslina (679)
    2009-03-31  15:51
  23. 2009. március 31. 15:51679.

    Mikor en ott dolgoztam, akkor meg nem mehettek be az apukak, ugyanugy cirkuszoltak az ilyen tipusu nok. Mivel foleg mutetes osztalyon dolgoztam, mikor en szultem (csaszaroztak, bar mindig ugy indultunk, hogy na most majd termeszetesen), szoval      a munkatarsaim orultek nekem, mert kipattogtattam a csaszaros anykakat az agybol iziben, mivel tudom, hogy milyen fontos (persze akkortol, amikor lehetett mar). Azaz en magam is felkaszalodtam, mosakodtam, jarkaltam, igy muszaj volt a tobbinek is felkelni, nem foghattak a csaszarra, hogy napokig ki sem kelnek az agybol. Persz, hogy en is ugy szeretnem neha elhagyni magam, kicsit nyavalyogni, kicsit kenyeztetnem magam, de ezzel csak magamnak ertok, es feleslgesen terhelem a csaladom. Remelem,, hogy sohasem leszek annyira beteg, hogy nekik kelljen ellatni, ha megoregszem, szeretnek meltosaggal elmenni majd. Bar boldogan apoltam azokat a csaladbol, akik raszorultak, de tudom, hogy nekik milyen megalazo a helyzet meg akkor is, ha szivesen csinaljuk. Ezert nem ertem azokat, akiknek csak egy pici problematol azonnal ravatalozot kell hozni.

     

     

    Mikor a fiam szuletett, akkor sem johetett a parom sajnos, vartam a beontesre a folyoson, es belegondoltam, hogy ez most eletem legfontosabb pillanata, es ereztem magam annyira maganyosan, mint meg sohasem elotte.

    Igaz, hogy a parom csak a harmadiknal, es csaszar mellett lehetett velem, de a tagulas alatt vegig bent bolt, es a csaszar alatt is. Nem sokat tudott tenni, csak a fejem simogatta, de ez annyira sokat jelentett nekem, hogy ossze sem tudom hasonlitani a tobbivel. Nem az egyutterzese kellett, meg hogy sajnaljon, bar elmondasa szerint meglepodott azon, hogy mennyire tartottam magam, hanem az ember fejeben annyira kavarognak a dolgok olyankor, feltem, nehogy baj legyen, es jo volt valaki mellettem, aki csak a jelenletevel biztatott.  Ismer mar annyira, hogy csak ramnez, es tudja, hogy mi jar a fejemben. Es a szuletes pillanata neki is ugyanolyan euforikus, mint barki masnak, mert az tagadhatatlan, hogy barmennyi szulest is lat az ember,  es barkie is az a szuletendo gyerek, a megszuletese euforikus minden resztvevonek, hat meg a szuloknek! Nekem egyertelmu volt, hogy a ferjem is atelje, ha megteheti. 

    előzmény:
    almart (678)
    2009-03-31  14:58
  24. 2009. március 31. 14:58678.

    Na pont ezekre a mubalhekra gondolt a nogyogyasz baratnom,amikor arrol beszelt,hogy apuka jelenlete miatt a nok nagy tobbsege elhagyja magat es rajatszik a szerepere.Mintha azt akarnak a ferfiak elott megjatszani,ok mennyire szenvednek. Ami igaz annyiban,hogy senkinek nem adjak ingyen a gyereket,mindenkinek faj,viszont ok meg tesznek ra egy lapattal.

     

    En szemely szerint is ugy gondolom,hogy nem feltetlenul fugg ossze a hiszti a fajdalomkuszobbel,sokkal inkabb az intelligenciaval.

    Pl. tartom magam annyira intelligensnek,hogy anno nem kezdtem el kiabalni meg hisztizni a szules alatt,nem tudom,de belehaltam volna a szegyenbe,ha boldog-boldogtalan hallja a kis maganszamomat.

    Rajtam kivul meg 3-an szultek,azokbol 2 csendben,csak motyogtunk magunkban,mig a harmadik,a mar korabban emlitett anyuka,akivel a ferje is bent volt,na o kesz musort adott.Elsullyedtem volna szegyenemben,az a no abszolut nem uralkodott magan,kis hijan szoltunk a szulesznonek,hogy hallgattassak mar el,mert baromira zavaro es idegesito volt azt vegighallgatni.

    előzmény:
    kysslina (677)
    2009-03-31  14:43
  25. 2009. március 31. 14:43677.

    Lattam rengeteg szulest, mivel dolgoztam szuleszeten.

    A fajasok akkor is nagyok, ha az anya nem tud tagulni (en sem), ettol meg ugyanugy faj, csak maga a kitolasi szakasz nincs meg.

     

    Egyebkent a nok 30%-a hatalmas mubalhet csap a szules korul, hozzateszem: feleslegesen. En sem ertem amugy, hogy mire jo, es tenyleg senki sem csippantja, a feleslegesen mubalhezo hiszterikakat. Meg akkor sem, ha szulnek.  Meg a szulesznok sem.

    előzmény:
    miccka (671)
    2009-03-30  09:32

Címlap

top