Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Élesztő nélküli kenyér

monamama
Létrehozva: 2003. november 18. 07:52
Szervusztok!
Szeretnék olyan kenyeret sütni, ami egészséges, tudom mi van benne, esetleg élesztő nélkül készül, mégis finom. Vannak ételek, amelyekbe sütőpor helyett szódabikarbónát, illetve szalakálit tesznek. Az élesztőt mivel helyettesíthetem?
Ti próbálkoztatok már?
  1. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2005. január 19. 12:03176.
    Ez csak egy rövidke jelzés, hogy - noha nem beszélgetünk most itt - ha valakinek kérdése van, vagy nem találja a receptet, nyugodtan írjon, válaszolok.
    Villő
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  2. Torolt_felhasznalo_390164
    Torolt_felhasznalo_390164
    2004. november 29. 12:42175.
    Mindenkinek!
    A Bioboltokban már lehet kapni olyan lisztet, amelyikhez nem kell élesztőt adni a sütéskor. A "kenyérvarázs" márkanév alatt fut, igaz, hogy az ára is varázslatos. Egy kg. 877 forintba kerül és 2 db 80 dkg-os kenyér készíthető belőle. Aki nem szeret pepecselni a kovász készítésével annak ajánlom, én valószínű maradok az itt megismert recept mellett.
    Sziasztok!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2004. november 27. 23:41174.
    Szia Villo, most a hetvegen csinaltunk tonkolykenyeret, es kenyersutogeppel dagasztottuk. HAt mondhatom, erzekelheto volt a kulonbseg. Nagyon szepen feljott, mar majdnem rendes feherkenyer nagysagura megnott a kelesztes es a sutes folyaman. Es ismet nagyon finom lett. . . :)
    Koszonjuk az infot a tonkolyliszttel kapcsolatban! :))
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (173)
     
  4. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. november 25. 09:28173.
    Szia Szojacska!
    Nem kell tovább szaporítanod, meg sütnöd sem, ha nem akarsz. Én hűtőben szoktam tartani, amikor éppen nincs rá szükségem. Az a lényeg, hogy amikor sütni akarok, akkor legyen elég és lyukacsos állagú legyen. (most valószínűleg én is a több napig a hűtőben álló de már kész kovásszal fogok sütni)
    Köszönöm a jó híreket!
    A pestieknek üzenem, hogy a Baros (Krúdy) utca-Nagykörút sarkán a GRoby-ban 300Ft alatt van a tönkölyliszt most.
    Üdv. : Villő
    előzmény:
    szojacska (172)
     
  5. 2004. november 24. 22:51172.
    HAliho, en tovabbra is szorgalmasan csinalom a kenyereket. Eddig a tonkolyos volt a porondon, legkozelebb grahamkenyer lesz. Lenmaggal es szezammagggal is szupi a kenyer, meg jobban tetszik mint a napraforgoval.
    Kerdesem lenne. . . . Ma felszaporitottam a kovaszt, de ugye ez mar tobb napos, tehat ezt mar allandoan szaporitom, mert annyit csinalok. A szaporitassal akkor mindig muszaly varni egy napot? meg akkor is, ha nagyon szepen folduzzad? Vagy fel nap is elengedo lehet? Mit gondoltok? Termeszetesen csak vesz eseten, ha muszaly lenne osszedobni egy kenyeret. . . . Mert, ha van ido, inkabb kivarom az egy napot termeszetesen. . . . . . :)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (171)
     
  6. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. november 16. 10:01171.
    Szia Szójácska!
    Örülök, hogy így , , rákattantatok" a kenyérre. :-))))
    Akkor a kovászkérdés egyenlőre rendezve. :-)
    A kézzel gyúrásért elismerésem!
    A diós kenyérbe nagy darabban teszem a diót, jó sokat, azaz egy szeletbe egy-két darabka dió is jut. Mivel sós kenyér, mindenféle dolgot lehet rá kenni, a dióval nem ütközik semmi szerintem, sőt mivel a dió pl. a tökmaggal szemben édeskés, ezért édes dolgokkal is jó. Sajttal kifejezetten finom. Talán húsfélével nem mindenkinek tetszene. Érdekes, hogy a diót egyre jobban megszeretem, pedig a hagyományos diós sütemények soha nem vonzottak.
    További jó sütést!
    Ötletes! Neked van ilyen furcsának tűnő bevált ötleted? Fűszerezni szoktad a kenyeret? (szeretnék kicsit variálni, de keresgélni lusta vagyok, hátha neked van kész ötleted) Előre is köszönöm.
    Üdv: Villő
    előzmény:
    szojacska (170)
     
  7. 2004. november 15. 16:14170.
    Igen, biztosan hig a kovasz, mostanaban figyelek a surusegre nagyon, igy most nem volt mar problema vele. Most a hetvegen tokmagosat csinaltam a csaladnak, nem tudom, hogy milyen lett az ize, de megint nem en sutottem ki, allitolag gyonyoru magas lett, es a magok is elegen voltak benne. ( eddig tul keveset raktam bele). Kicsit ki is logtak a tetejen, eleg jol nezett ki, mar az osszegyuras utan. Igazabol nekem is a tonkolylisztes jott be leginkabb. Nagyon szeretjuk ezt a kovaszos kenyeret. Most vettem lenmagot, meg szezammagot, ugyhogy hamarosan ilyen magos kifliket tervezek. Tovabbra is kezzel gyurom, nem rakom be kenyersutobe.
    A dios milyen, meg nem ettem olyat? Edes kenyer tulajdonkeppen? milyen liszttel?mit kensz ra a kenyerre?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (169)
     
  8. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. november 15. 11:53169.
    Szia Szójácska!
    Azt hiszem, a kovász szétválásának oka, hogy híg a kovász. Legközelebb, ha ilyet tapasztalsz, keverj hozzá még lisztet.
    A kenyér tetejére nem szoktam magokat tenni, az tényleg lepereg, legfeljebb az aljára, oldalára, ha formában sütöm.
    Ha valaki tud jobbat, írja meg, jó?
    A múlt héten diós kenyeret sütöttem, ez most élesztős volt, és tönkölylisztből csináltam. Nekem ízlik, de azt hiszem, kovászost is szeretnék ilyet, ráadásul simalisztből, mert könnyebb, lyukacsosabb tésztát szeretnék. A szokásos kenyerem most kel, holnap reggel sütöm.
    Villő

    előzmény:
    szojacska (167)
     
  9. 2004. november 11. 21:22168.
    Egyebkent a kenyeret valoban max. 6 orat kelesztem.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (166)
     
  10. 2004. november 11. 21:21167.
    A kifutott kovaszt valoban egy kisebb uvegbe tettem igy tobb mint haromnegyed reszeig tele volt, es aznap tenyleg meleg volt. Egyebkent a kenyer belole nagyon jol sikerult, kiveve, hogy kihagytam belole a sot. Azert igy megsem az igazi. :))) Most itthon tonkolylisztes kenyeret csinaltam, nagyon izlik. Probaltam a tetejere szorni magot, de leperegtek rola a sutes utan. Nem vagyok valami tapasztalt. :I
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (166)
     
  11. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. november 10. 14:40166.
    Ó, szójácska, ez melepő, hogy még keserű is. A savanyúság az még jogos.
    Ha kifolyt a kovász, akkor nálatok nagyon jól működik az erjedés, nem kell egy teljes naig kelesztened a kenyeret! Az üvegbe én kb. 2/3-ig keverek kovászt, mert a növekedéssel tele lesz. (, , nagymama lekvárja" üvegnél kicsit nagyobb üvegem van) Te meddig tetted?
    Villő
    előzmény:
    szojacska (162)
     
  12. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. november 10. 14:36165.
    Sziasztok!
    Na, szabad a pálya mindenkinek a sütésre. Ha egyszer géphez való receptem lesz, jelzem, addig csak ez a , , sima" van.
    Szójácska, nekem is néha felreped oldalt a vekni, a formában sütöttel viszont nem nagyon fordul ez elő. Nem mindig csinált ilyet, és sajnos nem jöttem rá az okára. Elvileg az, hogy süléskor gyorsabban megsül a héja, mint ahogy a belseje nő, azaz a növekvő belső szétfeszíti a héjat.
    A zacskó nem volt szoros? A robbantott kenyér kinézetőt én csak felül szoktam elrendezni, mert belül a tésztája annak szép lyukacsos. Lehet, hogy kicsit túlkelt, szerintem ilyenkor lesz savanykásabb, de ezt cask gondolom, nem tudok biztosat mondani.
    A második kenyér milyen lett?
    Üdv. : Villő
    előzmény:
    szojacska (154)
     
  13. 2004. november 9. 20:45164.
    156-157 hozzászólásban van amit küldeni tudna, persze ha ragaszkodsz hozzá :::))) én onnan másoltam be.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390164 (163)
     
  14. Torolt_felhasznalo_390164
    Torolt_felhasznalo_390164
    2004. november 9. 13:19163.
    Kedves Villő!
    Légyszíves küld el nekem is az élesztő nélküli kényér receptjét.
    Köszönöm
    tkun
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2004. november 7. 18:28162.
    Kepzeljetek el, tegnap kifojt az uvegbol az uj kovasz. ami a szekreny tetejen volt, a lakasban 25 fok volt, de a szekreny tetejen valoszinuleg meg ennel is melegebb. Most sul belole a kenyer remelem jol fog sikerulni, mert az elozovel nem volt sikerem. Ahogy irtam mar az elozonel kettevalt a kovasz stb. Az ize pedig nem lett jo. Savanykas volt es szinte keseru. A sok lisztet mar nagyon lehetett erezni rajta. Szoval szerintem kukaba kerul, sajnos.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. 2004. november 7. 09:19161.
    -hez nélkül értelmesebb::)))
    előzmény:
    otletes (160)
     
  17. 2004. november 7. 09:18160.
    Igen én szívesen dagasztom kézzel, a kelesztéshez meg tapasztalat kell hogy melyik évszakban a lakás mely része biztosítja az optimális hőfokot. Régen volt kenyérsütő gépem tönkrement és nem vágyom újra így nem tudok segíteni én sem.
    Szerintem a kovászos kemyérhez készítés "régimódiságához" nem is passzol a gép, de ez csak az én véleményem.
    előzmény:
    halljakend (158)
     
  18. 2004. november 6. 21:08159.
    Hello, igen, en is orultem a receptnek, mikor megkaptam emilben. Egyebkent pedig a kenyersutos topikokban elesztos recepteket hasznalnak szerintem, vagy sutoporosat maximum, nem pedig kovaszosat. Itt nem tudom, hogy ki dagasztja ill. suti kenyersutoben a kenyeret, de nem sokan, igy keves a tapasztalat. Ezt mar magadnak kell kitapasztalni.
    előzmény:
    halljakend (158)
     
  19. Torolt_felhasznalo_525263
    Torolt_felhasznalo_525263
    2004. november 6. 16:58158.
    Köszi, gondolom más is örült neki. Hát még ha a kenyérsütőgép használatához is írtál volna valamit, mert az ottani fórumon nem találtam kovásszal készült kenyérről semmit. Ezt a fajtát pedig tovább kell sokkal keleszteni, mint a sütőgéppel készült többi változatot. De ki fogom próbálni!
    előzmény:
    otletes (157)
     
  20. 2004. november 6. 12:43157.
    Itt a folytatás:

    "Tésztakészítés:
    A szükséges mennyiségű kovászt, sót, vizet összekeverem, majd kisebb adagokban hozzákeverem, gyúrom a lisztet. Annyi lisztet gyúrok bele, hogy a tészta ne legyen ragacsos. Annyira sok lisztet nem szoktam, hogy elváljon a kezemtől a tészta, csak annyit, hogy tiszta kézzel hozzáérve már ne ragadjon. Állítólag érdemes alaposan összegyúrni, nekem ez géppel egyszerű. . .

    Kelesztés:
    kenyér: ha zsírozom vagy olajozom, esetleg lisztezem a formát, (hosszúkás, egyenes faló gyümölcskenyér forma) akkor abba teszem, vagy lisztezve a tésztacipót fa edényben vekni vagy cipó formára kelesztem. Legújabb módszerem szerint az edényt a tésztával együtt zacskóba teszem és gumival összefogom a száját. Akkora zacskó kell, hogy még nőhessen a tészta kicsit, tehát ne feszüljön. Nem hideg helyen 8-24 órán át kelesztem, télen több, nyáron kevesebb idő kell.
    zsömle, kifli: a meggyúrt tésztát edényben kelesztem, amit folpackkal zárok le. Ekkor is 8-12 óra kell legalább, évszaktól függően

    Formázás:
    Ha kicsit ragad a tészta, akkor belisztezett kézzel formázom.
    kenyér: Ha nem a sütőformában sült, akkor zsírozott/olajozott vagy liszttel beszórt tepsire borítom a megkelt tésztát. A tetejét tetszőleges mintával bevágom. (a sütőformában kelesztett kenyérét is)
    zsömle, kifli: . A megkelt tésztát kisebb darabokra osztom (nem fog annyira sokat nőni sütéskor, mint az élesztős tészták), formázom és lisztezett vagy zsírozott/olajozott tepsire teszem, majd konyharuhával letakarva ismét 1-3 órán át kelesztem.

    Sütés:
    A sütőt előmelegítem, alulra vizet teszek egy edénybe (gázsütőm van). A kenyeret 10-15 percig magasabb fokozaton, majd később picit alacsonyabban sütöm. A kenyér méretétől függően 40-60 percig. (lehető legfelülre szoktam tenni, hogy a teteje is megsüljön)
    Zsömle, buci, kifli rövidebb ideig sül, kb. 20-25 percig.
    Addig sütöm, amíg kicsit megpirul, ill. megkopogtatva már kemény, de vékony hústűt is bele szoktam szúrni, hogy nem ragad-e még a tészta.
    Ha megsült, még forrón megkenem vízzel, attól fényes lesz.

    Ez általában sűrű, kemény kenyér, de egészséges fog nem törik ki tőle. Ha jól megkelt, akkor lyukacsos kicsit.

    Variációk:
    Végtelen lehetőség van, hiszen rengetegféle lisztet lehet keverni: búza, rozs, tönkölybúza, zab, stb. , ezek sima, teljes kiőrlésű, stb. változatai, grahamliszt…, lehet hozzáadni főtt krumplit vagy krumplipelyhet (krumplipürépor), búzakorpát, búzacsírát.
    Magokat lehet belekeverni: lenmag, szezámmag, tökmag, napraforgó, dió, mogyoró, egész búzaszemek (előre be kell áztatni egy fél napig), préselt magok, stb.
    Lehet fűszerezni. (pl. köménymaggal)
    Lehet színezni pl. paradicsomlével, spenóttal. "

    Hát ennyi.
    előzmény:
    halljakend (155)
     
  21. 2004. november 6. 12:42156.
    Nem hiszem hogy titkos, hiszen mindenki megkapta aki kérte, átteszem ide wordből Villő receptjét.

    Kovászos kenyér készítése

    A kovász készítése:
    1. nap
    Egy befőttesüvegbe 3 evőkanál teljes kiőrlésű búza vagy rozslisztet és 3 ek. kb. 40oC-os (csapból jövő melegvíz megfelelő) vizet teszek, összekeverem és lezárom az üveget. Normál szoba(konyha)hőmérsékleten tartom.
    2. vagy 3. nap
    A befőttesüvegben enyhén erjedő (savanykás illatú, kicsit buborékos) masszához ismét 3 ek. teljes kiőrlésű lisztet és 3 ek. kb. 40oC-os vizet teszek, összekeverem és állni hagyom.
    Következő nap
    A befőttesüvegben levő masszához 10 dkg teljes őrlésű lisztet és 1 dl kb. 40oC-os vizet keverek. Állni hagyom még egy napig.
    Ezután a kovász használható, a maradék hűtőben eláll néhány hétig. (Tényleg eláll, de már előfordult, hogy penészes lett, kidobtam és újat csináltam. ) Szárítani is lehet, nekem eddig még nem sikerült. Sőt, van, aki a megkelt kenyérből tesz el egy darabot a következőhöz kovásznak, de ezt sem próbáltam még.
    Ha a maradék kovászt szaporítani akarom, akkor teszek hozzá egy kis lisztet (mindig teljes kiőrlésűt, esetleg grahamlisztet), melegvizet és hagyom erjedni egy napig szobahőmérsékleten tárolva.
    Új kenyér készítésekor érdemes fél nappal előbb kivenni a kovászt a hűtőből, esetleg szaporítani egy kicsit.

    Arányok a tésztához (csak iránymutatásnak)

    eredeti recept szerint:
    12, 5 dkg kovász
    1, 6 kg liszt (ennek pl. negyede teljes kiőrlésű)
    10 dl meleg víz
    3 dkg só


    az egyik próbálkozásom: (1, 4 kg-os vekni lett)
    12 dkg kovász
    38 dkg grahamliszt
    25 dkg teljes kiőrlésű búza kenyérliszt
    15 dkg tönköly rétesliszt
    4, 5 dl víz
    2 teáskanál só
    5 dkg szezámmag
    4 dkg lenmag

    egy másik: (egy 90 dkg-os vekni)
    10 dkg kovász
    15 dkg grahamliszt
    18 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
    20 dkg rozsliszt
    3 dl víz
    2 teáskanál só
    3 evőkanál szezámmag
    4 evőkanál lenmag

    egy másik másik: (két kis vekni)
    15 dkg kovász
    20 dkg grahamliszt
    20 dkg sima(?)liszt
    43 dkg rozsliszt
    6 dl víz
    3 teáskanál só
    3 evőkanál szezámmag
    4 evőkanál lenmag

    előzmény:
    halljakend (155)
     
  22. Torolt_felhasznalo_525263
    Torolt_felhasznalo_525263
    2004. november 6. 08:36155.
    Nem tudom, hogy hosszú-e a kovászkészítés pontos leírása, de talán más is örülne neki, ha nem csak priviben és emilkében forogna közkézen. Én is szeretném kipróbálni! Tehát, aki tudja, legyen szíves, írja itt le (hacsak nem hétpecsétes titok)!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  23. 2004. november 6. 00:02154.
    Megsutottem a kenyeret ebbol az erdekes kovaszbol. Eloszor is szepen osszegyurtam, aztan bele a zacsiba, es elmentem, hagytam kellni. Mire hazajottem, ugy nezett ki a kis cipom, mint egy robbantott csirke! A megformazott kenyer szetesett, tulkelt, vagy en nem tudom. De nem adtam fel, osszegyurtam es bevagtam a sutobe. Most mar kesz, meg ugyan nem kostoltuk, de turhetoen nez ki. Attol eltekintve, hogy a bevagasok ellenere az oldalan korbe ujra szetszakadozott a teszta. Remelem azert eheto lesz. Hat ezek a legujabb fejlemenyek. De remelem most a kovetkezo mar egy sikeresebb eresztes lesz. :I
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (153)
     
  24. Torolt_felhasznalo_342211
    Torolt_felhasznalo_342211
    2004. november 5. 10:01153.
    Szójácska, ez is jó kérdés, hogy meddig használok egy kovászt. Amikor az üveg már nem tetszik, talán 3-4 kenyér után. De akkor sem mindig készítek teljesen újat, csak tiszta üvegbe teszek a régiből egy-két evőkanálnyit és azzal indítom a folyamatot. (így szükség esetén két nap múlva már elég kovászom van egy kenyérhez)
    Jó sütést!
    Villő
    előzmény:
    szojacska (152)
     
  25. 2004. november 4. 22:18152.
    Megnyugtattal, hogy azert nem romlott el minden. Total elszomorodtam, amikor szetvalasztodott. Ma reggel hozzakevertem meg egy kis lisztet es most mar eleg jol nez ki a kovasz. Igy remelem holnap reggel suthetek mar belole ill. osszegyurhatom a kenyernekvalot. Kabe meddig azaz mennyi ideig szaporitasz tovabb egy kovaszt, tehat mennyi ido utan kezdesz egy ujat? Mondjuk tegnap ugy megijedtem, hogy ebbol mar nem lesz semmi, hogy nekialltam egy masik uvegben egy uj kovasz keszitesenek. Aztan gondoltam majd meglatjuk mi lesz a regivel, addig is bebiztositom magam. :) Szoval a regit most mar elhasznalom, de kozben mar egy ujat csinalok. Pedig tegnap este ugy bekeszultem, hogy kenyeret sutok. :I
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_342211 (151)
     

Címlap

top